Bewoners Emmastraat in conflict over woonerf Leiderdorp wil forse verhoging belastingen -eidse agenda Plaats voor woonwagens nog steeds probleem ts '•«rvJ Vernielingen op volkstuincomplex Nieuwe soos voor jeugd Zoeterwoude 'Misverstanden overLeidse meao' PAGINA 2 STAD EN RAND DONDERDAG 11 OKTOBER 1979 LEIDERDORP - "Waarom heeft het Leiderdorpse college van burgemeester en wethouders de bewoners van de Emmastraat niet opnieuw geïnformeerd over hun voornemen de straat voor een gedeelte visueel te vernau wen? Dit besluit lijkt meer op vriendjespolitiek en is volgens ons genomen in de veronderstel ling dat hiermee de weg van de minste weerstand werd geko- Deze woorden kwamen gister avond uit de mond van mr. Lever, die in de commissie voor beroep en bezwaarschriften als spreek buis fungeerde voor het deel van de bewoners van de Emmastraat, dat geen woonerf wil. Hij ging in het kort in op de voorgeschiede- hij schetste hoe een groep Emmastraatbewoners tot groot genoegen van anderen uit de straat, bij de gemeente om een woonerf hadden gevraagd. Zij deden dit omdat hun spelende kinderen, wanneer die zich in de brandgangen bevonden, groot gevaar liepen wanneer zij de straat oprenden, volgens de bezorgde ouders be stond er door de onoverzichtelij ke situatie bij de brandgangen een grote kans dat hun kind on der een auto zou komen. Met een woonerf zouden auto's minder snel kunnen rijden en zou de kans op ongelukken kleiner zijn. Door onder andere de felle be zwaren van andere bewoners van de Emmastraat, die hun straat helemaal niet veranderd willen hebben, besloot het Leiderdorp- se college van het woonerf-idee af te stappen. De gevolgen van het instellen van een woonerf zou veranderende verkeersomstan digheden met zich mee brengen, waartegen gegrond bezwaar zou kunnen worden gemaakt. Dit laatste betwijfelde wethouder Meerburg gisteravond ten zeer ste. Verkeersproblemen hoeven zich volgens hem niet voor te doen wanneer een gedeelte van de Emmastraat alleen visueel vernauwd zou worden. "Wat het college wil is een andere bestrating waardoor voorbijgan gers opmerkzaam worden ge maakt dat er bij de brandgangen iets aan de hand is. Het is beslist niet zo dat er er een speelplaats we willen aangeven.,' Dit zei wet houder Meerburg. Bovendien vroeg hij zich af welke belemmeringen en welke last de bezwaarschriftschrijvers zouden hebben van de andere bestrating bij de brandgangen. "Ik heb het gevoel nu U als tegenstanders met elkaar in contact bent geko men, de bezwaren tot het bittere eind wilt doorvoeren, aldus de wethouder. Meester Lever benadrukte dat het niet ging om de last maar om de veiligheid van de straat. Volgens hem zou de veiligheid er door de sierbestrating ?elfs op achteruit gaan. Eén van de brandgangen bij de Emmastraat. Volgens een deel van de bewoners lopen kinderen een ge vaar wanneer zij uit deze brand gang komen. LEIDEN - Op het volkstuincomplex Oostvliet aan de Vlietweg is in de nacht van dinsdag op woensdag voor rond de zesduizend gulden schade aangericht aan tuin huisjes. In totaal kwamen bij de politie vijftien aangiften binnen van vernielingen en diefstal. Er werden ondermeer twee cassetterecorders, een scheerapparaat, een trouw ring en een zilveren schaal ontvreemd. Twee televisietoestellen werden op een tuinpad weer te ruggevonden. Veel deuren, ruiten, tuinstoelen en andere bezittingen van volkstuinders werden vernield. De da- ders zijn spoorloos. LEIDERDORP - Een aantal belastingen in Leiderdorp zullen volgend jaar met een hoger percentage worden verhoogd dan de 3Va procent, die de minister van bin nenlandse zaken wenselijk acht. "Het Soossie" op de trappen van 't Spinneweb i i het vervolg elke donderdagavond terecht kunnen Dat zijn de reinigingsrechtzn, de hondenbelasting en de onroe rend goedbelasting. De reini gingsrechten worden met 9 pro cent verhoogd en zullen daarmee op 43,80 per half jaar komen. Deze tarieven werden in juli al met 13'/2 procent verhoogd. Op die manier wil de gemeente Leiderdorp binnen 4 jaar een dekkingspercentage (dat is het verschil tussen kosten van vuil verwerking en de opbrengsten) van 65 halen, een percentage, dat door de overheid wordt gewenst. Momenteel bedraagt het percen tage bijna 53. De inwoners van Leiderdorp zullen dus de komende jaren nog een aantal extra verhogingen van de reinigingsrechten te wachten staan. Ook de hondenbelasting wordt ex tra verhoogd. Dit jaar werden de bezitters van een hond al met 10 procent extra belast. Aanvanke lijk wilde het college van burge meester en wethouders ook ko mend jaar een verhoging van 10 procent. Maar een krappe meer derheid van de commissie be leidsplan, financiën en belastin gen, die zich gisteravond over het totale belastingpakket boog, vond 6 procent voldoende. Zo doende zal de hondenbezitter in Leiderdorp volgend jaar 4 gulden meer moeten gaan betalen, na melijk 70. Er zal voor 1981 wor den bekeken, of voor bejaarde honderbezitters een lager tarief kan worden vastgesteld. De onroerend goedbelasting wordt volgend jaar voor eigenaren van woningen gehandhaafd op 5,80 per 3000. De gebruikers (huur ders) zullen 8'/2 procent meer moeten gaan betalen, namelijk 3,20 per 3000 (was 2,80). Vanzelfsprekend zullen deze tarie ven nog door de gemeenteraad moeten worden goedgekeurd. De belastingen, die met meer dan 3'/2 procent zijn verhoogd, zullen daarnaast nog moeten worden goedgekeurd door het ministerie. Overigens wordt overwogen in 1981 weer rioolrechten te gaan invoeren. Dit is een belasting, die men moet betalen voor de afvoer van afvalwater. Waarschijnlijk zal de gemeente binnenkort 140.000 gulden moe ten gaan betalen aan de Dienst Sociale Werkvoorziening. De werkkrachten van de dienst zul len namelijk niet langer meer kosteloos aan de gemeente ter beschikking worden gesteld. Het pand, Hoofdstraat 6, een deel van het oude raadhuis, zal voor één jaar verhuurd worden aan een uitzendbureau. De leegstand van het oude raadhuis baart de gemeente grote zorgen", voegde wethouder J. Bezemer (PvdA) van economische aangelegenhe den hieraan toe. In Zoeterwoude is jongerensoos voor jongeren 112 tot 14 jaar opgericht onder naam "Het Soossie" in Zoeterwoude al een jonge- s onder de naam "De Ruï ne". Daar verwacht één van de inititiatiefnemers-van-destijds, Leo Jansen, van dat hij binnen kort een langzame dood zal ster ven. "De Ruïne" is namelijk meer gericht op de oudere jeugd. Een flink deel van die oudere jeugd vetrekt zo langzamerhand naar Leiden. 'Het Soossie" is daarom opgericht om de nieuwe groep jonge leden van "De Ruïne" de kans te geven zich in een jongerensoos thuis te voelen. Het soosbestuurzal ook een verjonging ondergaan. Elke donderdagavond om de twee weken kunnen de jonge leden van "Het Soossie" terecht in het gebouw van 't Spinneweb aan de Zuidbuurtseweg, om half 8. De andere donderdagavond is er dan een activiteit voor de oudere groep. In Zoeterwoude zullen re gelmatig aankondigingen han gen met de activiteiten die in de soos te beleven vallen. LEIDEN - Bij scholen en overheidsinstellingen zoals de gemeente Leiden heersen nog steeds misverstan den over de Leidse meao (school voor Middelbaar Economisch en Administratief Onderwijs) aan het Lammenschanspark in Leiden. Dat vindt directeur C.E. van Oort van deze opleiding, die deze week zijn 10-jarig bestaan viert. "Het komt voor dat leerlingen de havo gaan volgen soms met een verkeerd, niet economisch-gericht vakkenpak keten dan daarna bij onze school aankloppen. Er zijn leerlingen die niet begrijpen datje met mavo ook naar de meao kunt", aldus de heer Van Oort. Hij gelooft dat er in dit soort gevallen veel aan de voor lichting chort. "Wij krijgen", vervolgt hij, "uit Lei den zelf ook een minimaal aantal leerlingen. Wel uit de regio, maar Leiden zelf reageert te weinig op ons aanbod" Onlangs trof de heer Van Oort nog in een gemeentelij ke advertentie een functie aan waarbij zowel afge studeerde meao'ers als mavo-leerlingen konden reageren. "Terwijl meao-leerlingen toch 3 jaarlanger gestudeerd hebben dan mavo-leerlingen". Deze week zijn er op de Leidse meao in het kader van de viering van het 10-jarig bestaannog diverse activiteiten. Vanavond is er een revues voor ouders en genodigden, morgen zal er onder meer een speur tocht en vossenjacht, een symposium en een feest avond worden gehouden. VOORSCHOTEN - In de laatste week van oktober zal de burgerij van Voor schoten uitgenodigd wor den voor een hoorzitting over de woonwagenloka- ties. Een archieffoto van het open terreintje bij de jachtwerf waar B en W wel iets in zagen om woonwagens te plaatsen. Hiertegen zijn echter ook bezwaren gerezen. Toch moet er binnenkort een beslissing vallen, anders grijpt de provinciale overheid in en wijst zelf een standplaats aan. Zoals bekend moet Voorschoten ruimte maken voor 9 woonwa gens. Het regionale kamp te Lei den is overvol en de uitbreiding van de staanplaatsen in de regio Leiden moet gevonden worden in de gemeenten rondom Leiden. De gemeenteraad van Voorschoten heeft al twee jaar geleden ver klaard dat deze 9 staanplaatsen er moeten komen Nadat burge meester en wethouders al enige plaatsen vastgesteld hadden waar ruimte zou zijn voor 9 woonwagens stuitte dit op verzet van zowel de provinciale over heid als de eigen inwoners. De staanplaatsen werden gedacht in de Dobbewijk en in het bui tengebied op de grens van Voor schoten met Leidschendam. Na dere richtlijnen bepaalden dat een woonwagenlokatie maxi maal 500 meter van de bebouwde kom gesitueerd zou mogen zijn. Zowel Dobbewijk als Buitenge bied voldoen niet aan die voor waarden. Minder vriendelijk De wethouder voor welzijnszaken, L. Marselis hield een jaar geleden een hoorzitting met groepen Voorschotenaren, die allen iets te maken hebben met zowel de geestelijke- als de volksgezond heid. Unaniem gingen de af gevaardigden van de kerken, ge zondheidszorg en verenigingen akkoord met het opnemen van 9 woonwagengezinnen. Planolo gisch is de ruimte voor een loka- tie met 9 wagens een onmogelijke zaak. B. en W. deden daarom een voorstel om te komen tot 3 plaat sen voor ieder 3 wagens. De raad kon zich daarmee vereni gingen en ging akkoord met de voorbereidende werkzaamhe den. De burgerij was allerminst akkoord. Zowel ten aanzien van de plaats langs de Veurseweg, als de plaatsen bij de Hofweg en de Noord-Hoflandbrug, kwamen minder vriendelijk geschreven bezwaarschriften van de omwo nenden. Inmiddels heeft de provinciale overheid al twee lokaties goed gekeurd, waardoor G.S. akkoord konden gaan met de door de raad gegeven toestemming tot de voorbereidingsprocedure van de standplaatsen. Fout Zowel de wethouders als de ge meenteraad hebben de brief schrijvers toegezegd dat zij be reid zijn toi nader overleg. Wet houder Marselis heeft diverse malen tijdens commissieverga deringen meegedeeld dat ge werkt wordt aan het wegnemen van het heersende foutieve beeld over de woonwagenbewoner van thans. Voorschoten heeft tot voor vijftien jaar altijd een eigen woonwagenkamp gehad aan de Molenlaan. Het kamp was niet te vergelijken met de huidige kam pen. Met uitzondering van één kraan en een enkel elektrisch lichtpuntje ontbrak alles dat thans wel in een kamp vereist is. Het vroegere woonwagenkampje werd omzoomd door afval, waar uit de woonwagenbewoner nog een boterham wist te verdienen. Thans heeft ook de woonwagen bewoner een uitkering indien hij werkloos is, waardoor gewoon alle handel bij het kamp verbo den kan worden. Hoewel de inhoud van de brief welke aan alle bewoners van de Voorschoten gestuurd zal wor den nog niet bekend is, kan aan de hand van de discussies vooral in de commissie welzijn ver wacht worden dat B. en W. zullen trachten de angst voor de vroege re toestand weg te nemen. Als voorbeeld voor een goed kampje van gelijke omvang zien B. en W. het kamp voor 9 wagens in de gemeente Leiderdorp. Het is een kleine luxe camping op het eerste gezicht. Of B. en W. zullen slagen in hun poging om de tegenstan ders "om te schrijven" in mede standers, blijft een open vraag. Tegen de plaatsen bij de Noord- Hoflandbrug en de Hofweg heb ben de bewoners van de Hoogh- kamer en de eigenaar van de jachthaven sterke bezwaren. Geen bezwaren zijn ingediend door de bewoners van het deel van de wijk Noord-Hofland, die ook dicht bij het kampje wonen. Ook bewoners van de Veurseweg hebben bezwaren ingediend. Snel besluit Duidelijk is wel datB.enW.de zaak "woonwagenlokaties" willen be handelen voordat de gemeente begroting met de algemene be schouwingen aan de orde komen. Vrijwel alle politieke partijen in Voorschoten hebben in hun pro gramma staan een oplossing voor de woonwagenbewoners en ook het vorig jaar aangenomen be leidsplan ziet de afhandeling in gunstige zin van de woonwa genlokaties als urgent. Zeer duidelijk is dat indien Voor schoten niet snel besluit, de pro vinciale overheid moet ingrijpen. Ook wordt zeer veel aandrang uitgeoefend van de kant van de Daders acht autodiefstallen aangehouden LEIDEN - De politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag op de Muiderkring drie mannen uit Rotterdam (17, 19 en 24 jaar) aangehouden omdat ze daar op verdachte wijze bij auto's aan het rommelen waren. Ze bekenden gisteren de daders te zijn gweest van acht diefstallen uit auto's in Leiden en Leiderdorp. Er is pro ces-verbaal opgemaakt, waarna ze gisteren in de loop van de dag weer zijn vrijgelaten. Twee auto's gestolen LEIDEN - Een man uit Vlissingen, die zijn splinternieuwe Opel As- cona dinsdag op de Agaatlaan had geparkeerd, trof zijn voertuig daar de volgende ochtend niet meer aan. De auto, blauw van kleur en met het kenteken DL-36- YZ, heeft een waarde van 17.000 gulden. Dezelfde nacht werd vanaf de Opaalstraat een donkergroene Mini van een bewoonster van die straat gestolen. Deze auto, kente ken 92-92-VV, is 2000 gulden waard. LEIDEN - Een 24-jarige bewo ner van de Morsweg heeft gister avond proces-verbaal gekregen omdat hij illegale zendappara tuur in zijn bezit had. De politie, die handelde naar aanleiding van klachten uit. de buurt, heeft de zender vanuit de woning in be slag genomen. gemeente Leiden. Het over de grens van Voorschoten naar Leids grondgebied slepen van een woonwagen enige maanden geleden is door het gemeentebe stuur van Leiden niet in dank aanvaard. B. en W. van Leiden hebben zelfs officieel verklaard dat in tegenstelling tot de mede deling van burgemeester J. van der Haar van Voorschoten er bij dat wegslepen geen overleg ge weest is. Donderdag Leiden Leids Vrijetijdscentrum - Bree- straat 66, Japanse filmcyclus, 21 uur. Groenoordhallen - BOVAG-occassion- show, 18-22 uur. Schouwburg - Brasil Tropical, 20.15 uur. LAK-theater - Levendaal 150, amateur- toneelverehiging Toverlei, "'n appeltje voor de dorst", 21 uur. Nieuwe Rijn 20a - Werkgroep homofilie, open caféavond, 21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 330. Spreekuur voor invaliden. 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandsekerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 19, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys - Ingang Schoolsteeg, werklo zen advies centrum, vrij. van 14-16 uur. Volkshuis - Haarlemmerstraat 73b, open middag van 14-16 uur, kaarten, sjoelen, etc. Werkgroep Dienstweigeren - Noordein de 2a, van 20-21.30 uur, voorlichting en begeleiding dienstweigeren, ook tel: Femke - Ontmoetingscentrum voor vrouwen, van 10-12.30 uur. Lutherse kerk - Hoogl. kergracht 26, koopavond concert, 20.30 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 5-12 oktober Apo theek Haven, Haven 18, tel. 120085. en Apotheek Beker, Kempenaerstraat lb 153174. Indien het na 11 's avonds niet meer mo gelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitslui tend voor spoedgevallen van een taxi, tel. 122444, gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis. Middelweg 38, tel. ten noorden van den Rijn 134604, ten zuiden van de Rijn, 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude rd - Gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m do vn .4-15 uur. Oegstgeest - Interkruis. Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan tel 4641. Warmond - Zr. S. Postuma, Kagerplein 308, Sassenheim, tel. 02522-11463. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f43,05 Kwartaalabonnement per post f60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2