Van wasborstelinkoper tot onroerend-goedmagnaat Mijnhardt Puinhoop na ineen storting huizen imperium DONDERDAG 11 OKTOBER 1979 EXTRA PAGINA 13 De voormalige sexboerdenj van Mijnhardt in Ameide. De luxueuze inrichting is spoorloos.... is voor iedereen een raadsel. De financieringsmaatschap pij Bowmakers Ltd wil er be slag op leggen, als maar be kend is wie er thans over be schikt. Een andere vraag is waar het geld is gebleven dat de verze keringsmaatschappijen vorig jaar uitkeerden na de brand in een kapitaal pand in Biltho- ven. Oorspronkelijk wilde Mijnhardt in deze villa zijn kantoor vestigen, maar uit eindelijk was het aantrekke lijker in de buurt van zijn wo ning aan de Utrechtseweg te blijven. Het pand met een waarde van 1.3 miljoen gul den brandde in de nacht van zondag 26 februari 1978 onder verdachte omstandigheden af. De brandweer vond in de leegstaande villa drie tot vier brandhaarden. Het bewijs van brandstichting kon evenwel door de Biltse politie niet onomstotelijk geleverd worden, zodat de verzeke ringsmaatschappij bijna een miljoen gulden uitkeerde. Wat is er met dat geld ge beurd? Is er een grote hypo theek mee afgelost, heeft hij de rest in eigen zak gestoken? In ieder geval is het geld niet gestort op rekening van Tra- jectum BV, waar het thuis hoorde. Argwaan De politie heeft al vaker arg waan gekregen betreffende de handel en wandel van Mijnhardt. In Ameide, waar hü voor bijna één mihoen gulden een uiterst luxueuze sex-boerderij had gekocht, deed de politie op 4 april van dit jaar een inval. Ze verdach ten de eigenaren ervan onder dekking van „Sexclub 80" in de boerderij wapens te ver handelen. Er werd slechts éen pistool bij een van de meisjes gevonden. Alles overziend móést het na tuurlijk wel spaak lopen met de handel van de voormalige wasborstelinkoper. Heeft hij het zo gewild, stuurde hy op een geweldige crash aan om er zelf op tijd uit te kunnen springen, of -zijn de zaken hem onder de dwang om te willen imponeren gewoon weg uit de hand gelopen? Volgende maand begint de vei ling van de panden. Het zal van de opbrengst van de vei lingen en van de opstelling van de banken afhangen of het daarbij blijft. Immers, en kele vennoten in BV's van Mijnhardt staan in sommige gevallen persoonlijk garant voor zijn schulden In die si tuatie is het dus nog maar de vraag of deze BV's niet mee gaan in het faillissement. Kortom #en reuze-chaos. een omvergeworpen rij dominos tenen, waarbij nog niemand precies kan zeggen waar het vallen zal ophouden. En Mijnhardt? Och, die zag het een paar maanden geleden allemaal nog niet zo somber in. Enthousiast zocht hij weer naar nieuwe projecten. Via het belastingadvieskantoor Moret, Gudde en Brinkman in Amsterdam informeerde hij naar de mogelijkheden om op de Antillen een naamloze vennootschap te beginnen. Ternessa NV zou deze moeten heten. Het kantoor zocht het piekfijn voor hem uit: kansen bleken er genoeg in dit belas tingparadijs. Maar ook dit antwoord heeft Mijnhardt niet meer voor zijn vlucht naar Spanje ontvangen. Samengevat komt het erop neer dat Willem Frederik Mijnhard jr. een voor velen catastrofale puinhoop heeft achtergela ten. Wie zijr. de echte slacht offers en wie zijn degenen die hebben willen meeprofiteren en hun risico nu op een pre- senteerblaad je thuisbezorgd hebben gekregen? De toe komst zal het leren. UTRECHT-ZEIST Willem Frederik Mijn hardt jr. was tien jaar geleden nog een heel gewone jongen. Als in koper bij een algemeen verkoopkantoor voor huishoudelijke artike len, Alveru in Baarn (toen nog de hoofddis tributeur van de Lola- wasborstels), was h\ij geknipt voor zijn job. Doordat hij gemakke lijk contacten legde, door zijn innemend ui terlijk en door de ui termate snelle babbel die hij te allen tijde pa raat had, leek voor hem in die branche een grote toekomst weggelegd Maar Wim zelf was er niet tevreden mee. Hij had andere plannen. Hij wilde zijn talenten niet eeuwigdurend aan wasborstels vergooien, waar hij zag dat ande ren met evenveel in spanningen „het grote geld" wisten te ma ken. Verbazing en verbijstering. Dat zijn de twee woorden die steeds weer opdoemen bij het uitpluizen van de onroerend-goedhandel en wandel van de 39-jarige Zeistenaar W. F. Mijn hardt jr. Verbazing over het gemak waarmee hij er elke keer in slaagde sta pels geld en hoge hypo theken los te praten bij particulieren en banken. Verbijstering vooral over de graagte van de banken om met Mijnhardt zaken te doen. Want hoe is het mogelijk dat deze bankinstellingen hypotheken verstrekten waarvan de gezamenlijke waarde zo'n 2.5 miljoen gulden uitstijgt boven de werkelijke waarde van het bezit van de onroe- rend-goedhandelaar? Hoe hebben ze bovendien het blinde vertrouwen in de Zeistenaar op kunnen brengen, als gevolg waarvan ze op de gewone rekeningen-courant ook nog eens voor circa 1,5 In 1969 deed Mijnhardt jr. zijn intrede in de onroerend-goedbran- che. Eerst nog voorzichtigMaar meedrijvend op de toenemende vraag naar huizen zag hij kans zijn aandeel in de handel stukje bij beetje uit te breiden. Hij praatte graag met zijn bazen bij Alveru over deze lucratieve activiteiten. Deze waren wel geïnte resseerd, want de Lolaborstel lag op dat moment toch al wat moeilijk in de markt. Gezamenlijk besloten ze toen in 1973 een onroerend-goedmaatschappij op te richten. Het werd de BV De Bilt. De Alveru-directeuren Ver beek, Sneiders en Oosten dorp staken er met Mijnhardt geld in. Oostendorp en Mijn hardt kregen de directie, maar in de praktijk was het voornamelijk Wim Mijnhardt die als vertegenwoordiger op trad voor de BV. De Zeiste naar had al snel door hoe ge makkelijk zo'n besloten ven nootschap werkt, beter nog. hoe aantrekkelijk het is om in nog meer BV's in deze sector deel te nemen. In 1974 richtte hij daarom zijn eigen maat schappij op: Trajectum BV. Dat was eigenlijk Mijnhardts meesterzët. Want Trajectum BV zou de moedermaat schappij worden van alle vol gende BV's die hij vestigde En dat waren er nogal wat. Bekend geraakt in de kringen van het onroerend goed, sloot Wim Mijnhardt jr. in oktober 1974 een deal met de Utrecht se huizenhandelaar Fred van Engelen (31), waarmee hij Enmij Vastgoed BV stichtte Dit werd de handelspoot van het Mijnhardt-concern. Tien tallen huizen gingen er via Enmij van hand tot hand, waarbij er steeds stevige win sten werden geboekt. Tot in de hoogste kringen deed Enmij zaken, zoals blijkt uit een transactie op 3 februari 1977, toen de BV een pandje in Utrecht voor 60.000 gulden verkocht aan de huidige staatssecretaris van justitie, mr. Elbarta Alijda Haars uit Breukelen. Grappig, dit zij delingse contact van Mijn hardt met justitie. Zeker als je bedenkt dat de Zeistenaar se dert 1 maart 1976 ook al direc teur was van KEM Vastgoed BV, een firma die in vier pros- titutiewoonboten op het Utrechtse Zandpad een inte ressante bron van inkomsten heeft. Listig De woonbotenverhuur ver schafte Mijnhardt voldoende harde guldens om zijn lief hebberij - de huizenhandel - zonder veel risico's te kunnen voortzetten. Niettemin, als er risico's moesten worden ge lopen, dan legde de Zeiste naar deze listig bij anderen. Hij was er een meester in de gevaren van tegenvallers naar medevennoten door te schui ven. Onder meer gebruikte hij daarvoor De Eikenhof'Beheer BV, op 1 januari 1977 opge richt door de Woerdenaar Theo van der Kleij, met wie Mijnhardt een compagnon schap aanging. Hoe meer Wim Mijnhardt jr. zich in de handel van onroe rend goed stortte, des te meer BV's werden er opgericht. Er volgden Trajectum Construc tion Ltd, COR 2 BV, Modom BV, May en Co BV, en firma's die zich in Engeland op de huizenmarkt toelegden, zoals Nasonvale Ltd., Joshvale Ltd en Gbboncourt td. Waarmee nog lang niet alle BV's van Mijnhardt zijn genoemd. In de periode na 1976 pakte Mijnhardt de zaken dan ook groot aan. Hij benoemde zijn schoonzuster Edith uit Hei en Boeicop tot directrice van Trajectum BV. Aandeelhou ders van andere BV's. zoals Eelke Vlieger (23), René van Dijk en Theo van der Kleij kwamen als kantoorperso neel op de loonlijst te staan en de firma schafte zich een reeks zeer luxueuze automo bielen aan. Wat te denken van: drie Cadillacs, twee BMW's, een Oldsmobile, een Mercedes, een Rolls Royce, een Chevrolet Caprice, een Jeep, enkele Toyota's en een Volkswagen Kever. Dat al de ze auto's voor de volle hon derd procent waren gefinan cierd en naar nu is gebleken sommige zelfs dubbel gefi nancierd, zag de argeloze be zoeker er niet aan de buiten kant aan af Auto's Dure auto's, grote panden, vee. cash geld, dat werd de stijl van de sindsdien ook in een kostbare bruine bontjas ge stoken Willem Frederik Mijnhardt jr. De huizenhan delaar ging een geldverslin dend leven leiden. Met eigen vliegtuig, een jacht in de ha ven van Llafranch in Spanje tegenover enkele hem toebe horende appartementen, za kenreizen naar Engeland en Duitsland en vooral veel con tacten met bankdirecteuren Dat laatste was erg belangrijk want het geld moest natuur lijk ergens vandaan komen Door de bijzondere levensstijl van Mijnhardt was de op brengst uit het onroerend goed op het laatst immers niet groot genoeg meer om alles te kunnen bekostigen. Er werd geleend, voor duizenden, voor honderdduizenden, voor miljoenen guldens. En hij kreeg het allemaal in zijn hand. Hoe dat ging, daar ko men we straks op terug. Nu eerst enkele voorbeelden van het bezit van Mijnhardt en het beheer daarover. Eind vorig jaar werd COR 2 BV van Mijnhardt voor 560.000 gul den eigenaar van panden in Driebergen. De Zeistenaar zag wel brood in de verhuur Met een sociale academie in zo'n gemeente is er immers vraag naar kamers genoeg Hij begon de panden te ver bouwen tot appartemen tenflat. De gemeente zag dat enige tijd aan, maar schreef Mijnhardt vervolgens een brief waarin duidelijk werd gemaakt dat dit zonder bouwvergunning niet zo maar mocht. Mijnhardt stoorde zich daar niet ,aan. Totdat de gemeente dreigde de bouw door de politie stil te laten leggen. Knokploeg Ter voorbereiding op de con frontatie met de agenten trommelde Mijnhardt zijn gedeeltelijk uit Leerdammers gerecruteerde knokploeg op Voor het pand wachtten zij op de politie, maar deze ver toonde zich niet. Toen trok de Zeistenaar met een man of twaalf naar het gemeentehuis en stapte de kamer van ge meente-opzichter Zendering binnen. Daar eisten ze voor taan door de gemeente met rust gelaten te worden, zo niet „dan kan je als je uit het raam valt weieens een flinke smak maken". Nadat de toenmalige burge meester Van Boetzelaer en wethouder Lussenburg wa ren gewaarschuwd, werd het „gesprek" in de burgemees terskamer voortgezet. De be dreigingen werden er nog minder verhuld. Mijnhardt we van ex-medewerkers. Neem bijvoorbeeld Van Kolf schoten, directeur van de Al gemene Bank Nederland in De Bilt. Mijnhardt bood de man verscheidene keren aan zijn vakantie door te brengen in een van de appartementen aan de Costa Brava, waarheen de Zeistenaar nu zelf een goed heenkomen heeft gezocht. Ook nodigde hij hem uit voor weekeindtripjes in zijn vlieg tuig. Voor zover kon worden nagegaan is Van Kolfschoten daar niet op in gegaan. Wel ging hij vorig jaar zomer bij Mijnhardt in Spanje langs, maar deze was niet thuis. De bankdirecteur gooide toen zijn visitekaartje met de vriendelijke groeten door de brievenbus. Een gebaar waar Mijnhardt naderhand bij an dere banken leep gebruik van maakte om te laten zien op hoe goede voet hij wel stond met de bankdirecties Égards Maar ook de directeur van de Bank voor Hypothecaire Fi nancieringen uit Eindhoven werd in Zeist met de grootst mogelijke égards ontvangen. Privé-chauffeur Van de Loosdrecht van Mijnhardt moest hem oppikken in de Rolls Royce. die Mijnhardt met twee andere compagnons had aangeschaft. In de sjieke auto werd de directeur eerst langs de duurste panden van de BV's in Bilthoven, Drie bergen en Zeist gereden om pas daarna naar het kantoor te worden gebracht. Het leek dan wel of prins Bernhard up bezoek zou komen. Alle min der fraaie auto's waren van het terrein verwijderd. De luxe Cadillacs, Chevrolet, Mercedes. Buick, Oldsmobile enz. stonden glimmend op een rij. In het kantoor zat het personeel (op speciaal ver zoek van Mijnhardt) keurig in het pak hard te werken. Er werden brieven gedicteerd aan niet bestaande firma's. Mijnhardt liet zich enkele ke ren via de intercom oproepen voor telefoongesprekken met het buitenland. Er was voor honderden guldens aan bloemen besteld, en zelfs de plantenbakken waren in zo'n geval vernieuwd. Het lospeuteren van weer nieuwe hypotheken werd zo tot éen gigantische show, een knap ingestudeerd toneel stuk om de banken maar te verleiden het geld op tafel te leggen. Een truc die overi gens wonderwel lukte Geïmponeerd door het ge mak waarmee Mijnhardt de ene dag tonnen op de bank deponeerde en ze er daarna voor een nieuwe transactie „voor enkele dagen" weer af haalde, gaven de banken hem ook veel geld mee zonder dat daar direct een onderpand voor beschikbaar was. De dans om de duizenden is de banken nu echter lelijk opge broken. Door het faillisse ment van Mijnhardt privé, Trajectum BV en Trajectum Construction Ltd schieten ze er voor tonnen bij in. Enkele cijfers: de ABN krijgt nog 450.000 gulden, de AMRÖ heeft nog 330.000 gulden te vorderen, de NMB moet eveneens nog 330.000 gulden ontvangen. Vliegtuig Niets was Mijnhardt te dol. Hij vond het op een gegeven moment nodig over een eigen vliegtuig te beschikken. Met driehonderdduizend gulden op zak toog hij daarvoor naar Engeland om een toestel te kopen. Maar wat deed hij toen? Hij kocht een tweemo- torige Piper Aztec (G-ASNA) en liet de kist tegelijk bij een Engelse maatschappij finan- eieren. De meegenomen drie ton hield hij gewoon in zijn zak. En passant nam de Zeis tenaar, die zelf niet kon vlie gen, nog een piloot mee: Wolfgang Schmidt. Deze Schmidt is thans de meest waarschijnlijke bezitter van de bontjassen en juwelen (waarde circa één ton) waar mee zowel Mijnhardt als zyn tweede vrouw Anja en schoonzuster Edith zich plachten te omhullen. Waar het vliegtuig zich nu bevindt. De blauwe Cadillac van Mijnhardt onder het appartement in Llafranch aan de Costa Brava waarheen de Zeistenaar een veilig heenkomen heeft gezocht zei de gemeente de oorlog te zullen verklaren, tenzij men niet dwars zou liggen bij het afgeven van een bouwver gunning. „Deze mensen doen alles voor mij, en als ik zeg alles, bedoel ik ook alles" dreigde Mijnhardt Van Boet zelaer. De burgemeester vertelde dat bouwen zonder vergunning toch echt niet kon, waarna Mijnhardt beloofde deze te zullen aanvragen. Hij heeft dat echter nooit officieel ge daan. De knokploeg is vaker voor Mijnhardt in actie gekomen Zo ook tegen enkele krakers in een al meer dan een jaar leegstaand hoekhuis in Utrecht. Mijnhardt had dit pand in 1977 gekocht op naam van de BV May en Co, waar van hij samen met de Utrechtse makelaar G. Groe- neveld eigenaar is. Het pand zou eveneens voor kamerver- huur geschikt gemaakt moe ten worden. De verbouwing liet evenwel lang op zich wachten, als gevolg waarvan de Kraakbond het pand in zijn actieprogram opnam Grondig Enige jongeren kraakten het pand en lieten zich er door Mijnhardt niet uitpraten. In juli van het vorig jaar vond de Zeistenaar het welletjes. Voor duizend gulden de man vond hij de knokploeg bereid het karweitje eventjes op te knappen. Ze deden dat gron dig. Zo grondig, dat Mijn hardt later triomfantelijk rondbazuinde dat er nu zelfs' geen konijn meer in het huis kon wonen. De krakers werden op straat ge zet, hun meubilair volgde hen naar buiten, wasbakken wer den van de muren gerukt, wa terleidingen, elektriciteits buizen, alles werd vernield. En sindsdien staat het pand opnieuw leeg. Het is welhaast een ruïne. Sedert die lijd heeft het gezin in de naastliggende bovenwoning ook maar één watertappunt. De wc moet met een emmer water worden doorgespoeld. Een herinne ring aan wat Mijnhardt een geslaagd optreden vond. Geld was waar alles om draaide bij Mijnhardt. Hij had er veel van nodig, maar hij deed er ook de gekste dingen mee „Hij kwam vaak met pakken geld onder zijn arm het kan toor inlopenvertelt een ex- - werknemer van Trajectum BV. „We hebben weer wat verdiend jongens, nep hij dan". Een andere werkneem ster herinnert zich dat enkele personeelsleden ooit in de keuken van de panden aan de Utrechtseweg met bundels briefjes van duizend hebben lopen voetballen. „We heb ben toen vreselijk gelachen" zegt ze Zwart Zwart geld was usance in hel zaken doen van Mijnhardt. Hoeveel er op deze wijze om gegaan is, kan thans niet wor den becijferd. Paniek brak er daarom ook uit toen een rijksaccountant in 1978 zijn komst aankondigde. Over haast werden er kofferbak ken vol stukken die de goede, man niet onder ogen zou mo gen krijgen, naar een woning in Hei- en Boeicop gereden Het ging daarbij onder meer om bankrekeningen in Zwit serland en om panden die voor de belasting niet in de boeken van Mijnhardt moch ten voorkomen. Wekenlang is de rijksaccountant aan het snuffelen geweest. Niemand wist of hij onregelmatigheden had gevonden. Mijnhardt liet zich daar niet over uit, maar uit de stukken over het faillis sement blijkt wel dat de fis cus nog 400.000 gulden van de Zeistenaar heeft te vorde- Om dure huizen te kopen, moet je geld hebben. Hoe kwam Mijnhardt aan zoveel geld? In eerste instantie uit de hypo theken die hij op de panden opnam. Speurtochten door het kadaster leveren daarover de meest merkwaardige staal tjes van financiering op. Willem F. Mijnhardt jr. deed al les om de bankdireteu- ren in te pakken. Dat horen miljoen gulden de boot in gaan? Deze vragen treden het meest op de voorgrond in wat de „affaire-Mijn- hardt" kan worden ge noemd. Het is een verhaal van de pijlsnelle opkomst en de daverende ontplof fing van een onroerend- goedimperium dat aan elkaar hing van gladde praatjes, trucs, image building en intimidatie. De aanstichter Mijnhardt lijkt zich er in zijn riante woning in Llafranch aan de Costa Brava in Spanje met een vette Zwitserse bankrekening weinig om te bekommeren. Senor Wim is in het dorpje nog steeds een groot man. Wat in Nederland over blijft, is het puin dat moet worden geruimd door de gedupeerde particulieren en banken. Dat sommigen die de Zeistenaar hun vertrouwen hadden ge schonken, in grote finan ciële moeilijkheden drei gen te komen, is overdui delijk. Of de banken voor deze mensen dezelfde be reidheid aan de dag leg gen om kredieten te ver lenen zoals bij Mijnhardt, is een open vraag.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13