Merpati bv: meeste holle ?Plan bij Endegeest voor „psychiatrie-winkel" Lezers schrijven Nieuwe regeling voor woonruimte vertraagd Deel jeugd in Leiden verstoken van filiaal bibliotheek 11 11 WL Keukengebeurert Endegeest ondergaat ware metamorfose 75 WOENSDAG 10 OKTOBER 1979 leiden I LEIDEN - Het psychiatrisch zie- 1 kenhuis Endegeest wil steeds meer aansluiten op ontwikkelin- gen in de maatschappij: het iso lement van het "totale instituut" moet worden opgeheven. Dit staat in het voorlopig beleidsplan i Endegeest dat gisteravond aan de begeleidingscommissie voor En degeest werd gepresenteerd. Eén van de nieuwe punten is het in het leven roepen van een zoge naamde "psychiatrie-winkel" naar het voorbeeld van de wets- winkel. Men wil dit doen om be handelingstechnieken meer naar de mensen toe te brengen. Ziek- tebeelden en -verschijnselen moeten en kunnen zodanig wor den verduidelijkt dat de moge- lijkheden van de patiënten om r zelf te handelen toeneemt. De therapeuten moeten daarbij (waar mogelijk) streven naar een vermindering van hun rol als ex pert. Aan de hand van een zestal punten wordt in het plan uitgelegd wat "vermaatschappelijking van het psychiatrisch ziekenhuis", juist ook voor Endegeest, kan beteke- Allereerst wordt de kleinschalig heid in het plan steeds meer ge zien als een oplossing voor veel kwalen. Het leidt waarschijnlijk tot een beter werkklimaat en in direct ook tot betere behandelin gen van de patiënten. Ook wil men de patiënten zelfve rantwoordelijkheid geven. "Dit principe bevrijdt in elk geval de therapeutisch werker van al te veel onmachtsgevoelens. Zelf hulp lijkt een waardevolle "der de" weg, naast de hulp uit bij voorbeeld het eigen gezin en de hulp van de professionele wer ker" Steeds meer, zo blijkt uit het be leidsplan, wordt benadrukt dat een goede geestelijke gezond heidszorg moet worden geken merkt door continuïteit van de hulpverlening. Ook de democratisering en de ef fectiviteit komen in de nota aan bod. Het voorlopig beleidsplan werd door de gemeentelijke commissie voor Endegeest over het algemeen gunstig ontvangen. Voor het eerst in twintig jaar was het gisteren in de sterk verouderde keuken van het psychiatrische ziekenhuis Endegeest geen wirwar van mensen. De keuken lag er verlaten bij terwijl het enkele honderden meters verderop, in de gloed nieuwe keuken, een drukte v belang was. Oude verdeling blijft van kracht LEIDEN - De bestaande rege ling voor de verdeling van woonruimte in Leiden blijft voorlopig nog gelden. Burgemeester en wethouders hebben dit besloten omdat het niet mogelijk is gebleken vóór de afloopdatum van de thans geldende regeling, te weten 1 oktober 1979, met een voorstel voor een nieuwe re geling voor de verdeling van de woonruimten te komen. Een van de redenen voor de opgelopen vertraging is dat een aantal om reactie ge vraagde personen, instellin gen en partijen niet vóór 1 juli heeft gereageerd. Veel reac ties zijn pas in de maanden juli en augustus ontvangen. Bovendien is een aantal reac ties zeer uitvoerig zodat sa menvatting en verwerking veel tijd kost. De leden van de raadscommis sie voor de volkshuisvesting bleken er, in een vergadering gisteravond, over het alge meen begrip voor te hebben dat de geldigheidsduur van de huidige regeling wordt verlengd. De gemeente heeft nu plannen gemaakt die er toe moeten leiden dat de uit gangspunten voor een nieu we regeling woonruimtever deling vóór het einde van dit jaar door de gemeenteraad LEIDEN - Een aantal be zorgde ouders wil er bij de gemeente op aandringen jeugdbibliotheekruimte beschikbaar te stellen in een lokaal van de Du Rieu- school in de gelijknamige straat. Ze hebben inmid dels een lijst met 1100 ad hesiebetuigingen verza meld, die wethouder Tes- selaar morgenmiddag zal worden aangeboden. Aanleiding voor de actie is de op handen zijnde sluiting van de (jeugd)bibliotheken aan Plantage en Steenschuur. Beide afdelin gen worden gesloten zodra de nieuwe centrale, het voormalige Heerenlogement, is gerestau reerd. De gebruikers vinden de voorge nomen sluiting voor Leiden-oost treurig, omdat hierdoor bijna 2100 jeugdleden van elke biblio theekvoorziening worden ver stoken. Na 1 juü 1980 zullen zij zijn aangewezen op het Heeren logement. Een onaanvaardbare zaak, zo vin den de actievoerders, omdat de verkeersdrukte in de binnenstad een zelfstandig bezoek van de kinderen aan deze bibliotheek niet toelaat. Het boekenruilen vindt bovendien meestal op woensdagmiddag en zaterdag morgen, de beide marktdagen, plaats. De gebruikers vinden een lokaal van de Du Rieuschool een goed alternatief. Het gebouw biedt momenteel al onderdak aan so ciale en recreatieve gebeurtenis sen, is centraal in Leiden-oost gelegen en is eigendom van de gemeente. wordt vastgesteld. "De nieu we regeling zal op zijn vroegst per 1 juli 1980 ingaan zodat de bestaande regeling nog eens zal moeten worden ver lengd", aldus wethouder Verboom gisteravond. LEIDEN - Het bestuur van wo ningbouwvereniging "Ons Be lang" en de bewonerscommissie van het complex woningen Mo- lenstraat/Bronckhorststraat vin den het onaanvaardbaar dat sloop van deze woningen en ver vangende nieuwbouw later be gint. Uit de gemeentelijke plannen is duidelijk geworden dat de ge meente voorrang wil geven aan nieuwbouw in de omgeving Mar- nixstraat/Louise de Coligny- straat. 109 Woningen in deze stra ten moeten worden afgebroken en worden vervangen door nieu we huizen. Gebleken is dat een aantal bewoners dat in de nieuwe woningen zal terugkeren, tijde lijk zal worden gehuisvest in de „Ons Belang' tegen uitstel huizensloop woningen aan de Molenstraat/ Bronckhorstraat en omgeving. De bewonerscommissie en het be stuur van Ons Belang vrezen dat de sloop- en nieuwbouwplannen voor dit complex daardoor naar achter worden geschoven. Ge zien de slechte toestand van deze 72 woningen vinden zij dit on aanvaardbaar. In een vergade ring van de raadscommissie voor de volkshuisvesting drongen zij er gisteravond op aan dat de ge meente zich houdt aan de plan nen die in overleg met een verte genwoordiger van de afdeling volkshuisvesting zijn vastge steld. Volgens die planning zou de hemieuwbouw in de Molen- straat/Bronckhorststraat in 1980 kunnen beginnen. Wethouder Verboom wees er op dat niet twee plannen tegelijk kun nen worden aangepakt omdat er onvoldoende wisselwoningen zijn. Volgens de wethouder zal de gemeente er naar streven om bei de plannen zoveel mogelijk op elkaar te laten aansluiten. LEIDEN - Het grootste deel van de gedupeerde reizi gers, dat het afgelopen weekeinde via reisbureau Merpati naar Indonesië zou vertrekken, blijft thuis. Ze hebben gistermiddag een con tract ondertekend waarin staat dat ze genoegen nemen met te rugbetaling van 1800 gulden per persoon. Dat is ongeveer de helft van de totale reissom (zo'n 3700 gulden), maar het maximum dat advocaat mr. R. de Ranitz voor hen boven water wist te halen. De bv waarvan Alphenaar Soe- trisno van Merpati eigenaar is lijkt "hol" te zijn; een vordering daarop heeft, zo maakte De Ra nitz duidelijk, geen enkele zin. Twee reizigers, die via een Voor- houts reisbureau hadden ge boekt, vertrekken alsnog. Ze ne men het risico dat de hotelreser veringen in het land van be stemming moeilijkheden kun nen opleveren en betalen ieder zo'n 500 gulden bij om de reis te laten doorgaan. De moeilijkheden voor degenen die bij Merpati hadden geboekt voor een Indonesië-reis begonnen vrijdagmiddag. De beloofde tic kets voor de trip die het afgelo pen weekeinde zou beginnen bleken niet op het kantoor aan de Breestraat aanwezig te zijn. De eigenaar liet zich niet zien; twee personeelsleden vertrokken in allerijl. Toen eigenaar Soetrisno weer in Leiden was teruggekeerd werd de reizigers verteld dat plotselinge prijsstijgingen in In donesië de oorzaak van de gere zen moeilijkheden waren ge weest. Lang niet iedereen die via Merpati heeft geboekt (waaronder een aantal reisbureaus) zien iets van hun geld terug. Zo heeft een drie tal mensen dat vrijdag niet met- De gedupeerde reizigers i i wie het grootste deel thuisblijft. Rechts een bij Merpati op de stoep stond nog geen cent gezien. Ook Ad Latjes, de reisbureauhou der die twee tickets voor zijn cliënten voorschoot, heeft geen enkele illusie dat de schade wordt vergoed. Luchtvaartmaat schappij Singapore Airlines krijgt nog ongeveer een ton van Merpati. Het geld dat er was is gisteren aan het eind van de mid dag aan de "reizigers" uitbetaald. Voor degenen die vanaf vrijdag middag direct bij de kwestie be trokken zijn geweest was het te kenen van het contract het beste alternatief. Eerder was er een plan gebrouwen waardoor ieder een zaterdag alsnog naar Indone sië kon vertrekken. Voorwaarde daarbij was dat de betrokkenen genoegen zouden nemen met een "rectificatie" (in de vorm van een advertentie) in diverse dagbla den. In deze rectificatie zou staan dat één en ander "op een misver stand" berustte. Woordvoerder Van Dilst daarover "Dat zou ons de nodige morele moeilijkheden hebben opgele verd, maar uiteindelijk was het geld voor ons natuurlijk belang rijker". Toen later bleek dat het risico dat de arrangementen in Indonesië niet goed verzorgd zouden zijn bleef bestaan en dat men ieder 500 gulden plus een ticket-toeslag op tafel moest leg gen zagen de meeste betrokke nen van dat idee af. Daarop probeerde De Ranitz "eruit te halen wat erin zat". Een voor stel van één der betrokkenen om een gerechtelijke procedure te gen de bv aan te spannen raadde hij ten sterkste af. "Dit bedrijf Soetrisno sluit toch wel. De zaak is nu over al bekend", aldus De Ranitz. Van Dilst is ook om andere dan fi nanciële redenen teleurgesteld. Hij stelt de KLM moreel verant woordelijk voor het gebeurde omdat de vliegmaatschappij haar vignet aan het drukwerk van Merpati heeft geleend. "En dan is het natuurlijk verschrikkelijk triest dat er mensen zijn die jaren voor deze reis hebben gespaard" Overigens zal Soetrisno waar schijnlijk weer snel met een nieuwe bv op de reisbureau- markt verschijnen. Op het kan toor ligt een notariële akte waar mee hij als vertegenwoordiger van Mitra-tours (een Indonesi sche maatschappij) in Nederland kan optreden. Soetrisno was vanmorgen niet v< taar bereikbaar. Het keukengebeuren in het psychiatrische ziekenhuis Endegeest heeft de afgelopen dagen een metamorfose ondergaan. Werden de 600 warme maaltijden gisteren nog in een sterk verouderde, zeg maar gerust ongeschikte, ruimte bereid, de "warme hap" die de Endegeest-bewoners vandaag kregen voorgeschoteld was af komstig uit een splinternieuwe ruime keuken. De plannen voor de bouw van deze keuken, die een dikke drie miljoen gulden heeft gekost, zijn eind 1976 gelanceerd. De heer R. J. Veldhuyzen van Zanten van de Technische Dienst van En degeest is van het begin af aan bij de uitvoering van deze plannen betrokken geweest. Deze bouwkundige heeft als bouwcoördina- tor een belangrijke rol gespeeld bij de totstandkoming van de hypermoderne keuken. Volgens hem was het psychiatrische ziekenhuis hard aan een nieuwe keuken toe. Hij zegt "De apparatuur, zo'n twintig jaar oud, was sterk verouderd. Ook het gebouw was ontoereikend en stond elke modernisering of vernieuwing in de weg. Al met al was het een behoorlijk primitieve bedoening". Bij het maken van de plannen voorde nieuwe keuken heeft ook het bedieningsaspect een belangrijke rol gespeeld. Veldhuyzen van Zanten hierover. "We hebben veel waarde gehecht aan de servi ce-verlening. Die liet nogal te wensen over. De hele mikmak werd in van die gamellen gekwakt en op de verpleegafdelingen opgeschept. Het nieuwe systeem, schalensets in beugels voor vijf, zes personen, is veel huiselijker en bovendien hygiënischer" De bouw van de nieuwe keuken heeft nogal wat opschudding teweeg gebracht binnen de personeelsgelederen van Endegeest. Veldhuyzen van Zanten: "Dat was te verwachten want er is nogal wat veranderd. Zo is de hele voedingsadministratie veranderd, evenals het kookproces en de manier waarop de maaltijden wor den vervoerd. Dat gebeurde voorheen met behulp van een trek ker maar in het nieuwe, uitgekiende, transportsysteem wordt gewerkt met speciale containerwagens met hydraulische laadkleppen. De organisatie is door dit alles een stuk strakker geworden. In de oude keuken was het de hele dag een wirwar van mensen. De een kwam een fles melk halen, de volgende een pakje boter en ga zo maar door. Dat is nu niet meer mogelijk. Iedereen moet tevoren opgeven wat ze de volgende dag nodig hebben" "Triest", noemt Veldhuyzen van Zanten de gevolgen voorde men sen die zich vol overgave jarenlang hebben beziggehouden met het kweken van groente. "Die hele zaak wordt momenteel afge bouwd want het nieuwe systeem werkt met groente die, gewas sen en al, wordt aangevoerd. We hadden graag willen doorgaan met de zelf gekweekte groente maar dat was veel te bewerkelijk en bovendien is er in de nieuwe keuken geen ruimte voor het schoonmaken van al die groente en aardappelen". "We hadden die ruimte wel willen reserveren maar dan had het gebouw groter moeten worden en daar waren geen mogelijkhe den voor. Het is dus een van de concessies die we hebben moeten doen. Maar het is wel een lullige zaak want tegen de mensen die op de tuin werken hebben we moeten zeggen; "Gaan jullie maar voortaan plantjes kweken". En dat valt voor die mensen natuur lijk niet mee" Ondanks de ingrijpende veranderingen op het gebied van de berei ding en distributie van de maaltijden is er geen tegenwerking geweest van de kant van het personeel. "Iedereen heeft de hele zaak verdomd positief opgevataldus de heer Veldhuyzen van Zanten: "Iedereen is op dit moment gemotiveerd bezig om er voor te zorgen dat het nieuwe systeem zo snel mogelijk z'n kin derziektes heeft overwonnen". Dat er inderdaad sprake is van kinderziektes m het nieuwe systeem was gisteren wel te merken. Keukenhoofd Van Hees ("Het is wel even wennen") en chef-kok Zorn ("Spannend hoor") lopen ze nuwachtig rond. Het opscheppen van de dieetmaaltijden (160 van de 600) loopt te langzaam en de containerwagens doen te lang over hun route. Met andere woorden, het loopt nog niet helemaal naar wens. "Maar", zegt Veldhuyzen van Zanten, "Dat zal bij de officiële opening in november wel anders zijn". Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergege ven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redac- tiewege worden ingekort Digros De afgelopen weken hebben we in deze krant kunnen lezen dat Di gros goedkeuring heeft gekregen voor de bouw van z'n koopcen trum. Uit de berichten in deze krant zou je bijna gaan geloven dat de buurt Noord vest nooit tegen de komst heeft geprotesteerd. Niet één maal worden de protesten van de Noordvesters genoemd. Zelfs de opmerking van wethouder Waal dat hij teleurgesteld is dat "er vanuit de omliggende buurt geen beroepsprocedures tegen het koopcentrum zijn gevoerd" (12 september jl.) geeft dit Dagblad geen aanleiding tot nader onder zoek. Het Dagblad zou beter moe ten weten, want in het verleden is in deze krant wél aandacht be steed aan de bezwaren die in Noordvest tegen de komst van Digros leven. Wij willen in het kort aangeven op welke wijze Noordvest in het ge weer is geweest. Allereerst heeft het buurtcomité driejaar geleden bij de gemeente gepleit voor een bestemmingsplan. Een plan dus waarmee de komst van Digros had kunnen worden voorkomen. Tevergeefs! Bij het bekend worden van de komst van Digros naar Noord vest hebben omwonenden en het buurtcomité bijna 200 handteke ningen opgehaald en aangebo den aan wethouder Waal. Ten derde zijn in gesprekken met dezelfde wethouder alle moge lijkheden om de zaak tegen te houden besproken. Ook zijn be woners naar een advocaat gestapt om te kijken of ze in beroep kon den of misschien een rechtzaak tegen Digros konden beginnen. De advocaat beoordeelde de zaak als hopeloos en zag daarom ook geen juridische mogelijkheden. Tenslotte hebben de afgelopen we ken buurtbewoners tot tweemaal toe het reclamebord van Digros overgeschilderd Van deze acties heeft zelfs nooit een foto in deze krant gestaan. Maar nu Digros zijn zin heeft gekregen horen we alleen nog maar wat Mijnders, Digros en wethouder Waal daarvan vinden. Het verzet in de buurt wordt doodgezwegen. Uit bovenstaande activiteiten is hopelijk duidelijk dat dit zeer ten onrechte is en bovendien een eenzijdige en dus onjuiste voor stelling van zaken in het Dagblad tot gevolg heeft gehad. Buurtcomité Noordvest, Nieuwe Mare 9, Leiden. Kunstenaars en kunstemakers In het Leidsch Dagblad van woensdag 26 september j.l. staan onze namen onder een brief van een twaalftal kunstenaars over de opzet en organisatie van de ko mende Triënnale. Door een ko- pieerfout is het niet duidelijk dat wij maar met een onderdeel van de brief instemmen. Alle schilders, beeldhouwers e.a. 'vrije' kunstenaars die Leiden telt konden voorheen eens in de drie jaar hun werk aan het Leids publiek laten zien, dat noemde men dan een 'Triënnale'. De eerste keer 1968) was er nog een commissie om 'goedgenoege' kunstenaars uit te kiezen. De be schikbare ruimte in de Lakenhal was niet groot en het publiek moet er toch gerust op kunnen zijn in het stedelijk museum ook werkelijk deel te hebben aan 'Het Hogere'. Drie jaren later werd ook alhier de woordenschat uitgebreid met woorden als democratisering e.d. en de commissie werd opgehe ven. Een grotere groep kunste naars kon nu deelnemen, wel met een beperkt aantal werken, maar naar eigen keus. De TWmite verhuisde naar De Waag. als cen traler gelegen gebouw. Vanwege plaatsgebrek werden drie korte tentoonstellingen gehouden. Niet alleen zijn wij tegen de uitslui ting van een aantal technieken, zodat je op z'n gunstigst eens per zes jaar kunt deelnemen aan zo'n gemeenschappelijke tentoon stelling. Maar wij verzetten ons ook tegen het idee van herinvoe ring van kwaliteits-commissies die uit gaan maken wie er in Lei den goed zijn en wie er als "Haarlemmerstraat-schilders" moeten worden weggezuiverd. Iedereen zou mee moeten doen. die er een halve of hele dagtaak in ziet En wie er niet naast een an der wil hangen moet dat zeker la ten. Wat we dit jaar krijgen is géén echte Triënnale, die zou op korte ter mijn nog georganiseerd kunnen worden op de hele eerste verdie ping van de Lakenhal of ver spreid over enkele gemeentelijke gebouwen: Stadhuis, Arbeidsbu reau, gebouw van de Gemeente lijke Sociale Dienst, Stadsbouw- huis en het Kadaster. LYDIA LUYTEN POL JONG RIJNDIJKSTRAAT 4 LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3