'Desnoods dwang bij voeren actief voedingsbeleid' 82 78 Nü grote afslag karbonaden- alleen bij uw Vleeschmeester! Zoon schiet treiterende vader dood ^aP v©or Inventarisatie jeugdproblemen Minister Ginjaar: MET AUTO FRONTAAL OP BOOM MAANDAG 8 OKTOBER 1979 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) - De 23-jari- ge H. van R. uit Den Haag heeft gisteren tegenover de politie bekend zaterdagavond zijn 47-jarige vader te hebben neergeschoten tijdens een ru- Volgens de zoon was zijn vader zoals regelmatig gebeurde hem komen opzoeken in zijn caravan op het woonwagen kamp aan de Viaductweg in Den Haag met de bedoeling om hem te treiteren. De enigszins aangeschoten va der legde op een gegeven moment uitdagend een pi stool op tafel. De zoon ging daar niet op in, waarna de va der zich naar de deur van de caravan begaf. Daar draaide hij zich om en bedreigde de zoon met een revolver. Deze greep toen naar het pistool dat op tafel lag en bracht zijn vader mét drie schoten om het leven. AMSTERDAM - De RAI en de BOVAG willen dat de Tweede Kamer het voorstel van de rege ring om het rijkswegenfonds op te heffen verwerpt. In een brief aan de Tweede Kamer wijzen de organisaties er op dat het juist aan het rijkswegenfonds te dan ken is dat er de afgelopen vijftien jaar werk is gemaakt van de uit breiding van het wegennet in Nederland. MAASTRICHT (GPD) - Hoewel minister dr. L. Ginjaar van volksgezondheid en milieuhygiëne optimistisch is over de kans, dat alle betrokken partijen op één noemer gebracht kunnen worden bij het voeren van een actief voedingsbeleid, meent hij toch dat een nieuw en samen hangend beleid de eerste jaren nog niet van kracht zal zijn. Voor het congres van de Koninklij ke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering van de Genees kunst, dat hij zaterdag als laatste woordvoerder toesprak, zei hy dat het geen vraag hoeft te zijn, of in Nederland een voedingsbeleid nodig is; een dergelijk beleid wordt al gevoerd. Wel zijn er nog te veel niet met elkaar samen werkende instanties. Een begin van coördinatie hoopt hij tot stand te brengen als hij in de loop van het huidige parlementaire jaar wetsvoorstellen zal indienen ter regeling van een aantal zaken, o.a. van de etikettering. Over de mate waarop in Nederland goed gegeten wordt, liet de mi nister zich pessimistisch uit. Hij noemde herhaaldelijk de reclame als ongunstige factor. „Melk móet, een ei hoort erbij, vlees mevrouw, u weet wel waarom", zei hij. „Daar zijn boodschappen bij die toch een kern van mislei ding in zich hebben". Ondanks het feit dat diverse instan ties zich bezighouden met voor lichting op voedingsgebied, gaan de mensen steeds meer „uit de muur" eten en nemen minder gunstige voedingsstoffen een steeds grotere plaats in. „Dat de voedselkeuze van de gemiddelde burger nog geen duidelijke keer in de goede richting heeft geno men, mag niet tot moedeloosheid leiden". Hij wees er overigens op, dat ook artsen, zo is gebleken uit een enquête, net zo slecht eten als „gewone" mensen. Ook als liberaal minister voelt hij veel voor het uitoefenen van dwang op dit gebied. „Er zijn te grote bedragen gemoeid met de bestrijding van de gevolgen van de welvaart dan dat hier een on beperkte vrijheid van produce ren en aanprijzen nog verant woord mag worden geacht", zei hij. Wat de alcohol betreft, voelt de minister veel voor een zeer sterke verhoging van de accijns, die volgens hem in Denemarken al tot een verminderd alcoholge bruik heeft geleid. Voor de geloofwaardigheid van het beleid is een wetenschappelijke basis van groot belang, zei hij. Adviezen moeten een zo breed mogelijk draagvlak hebben. „Maar laten we ook bedenken", voegde hij eraan toe, „dat indien wij een volledig sluitende onder bouwing willen, wij nooit tot het gewenste sluitende beleid zullen komen". Hij waarschuwde, dat hij geen ge noegen zal nemen met weerstan den tegen het aanstaande etiket- teringsbeleid. „Momenteel is het zo, dat als je talenkennis hebt, je op verschillende Nederlandse produkten in het Engels of Ita liaans kunt lezen wat erin zit. Het kan dus best. Een goede ingre diënten- en voedingswaarde declaratie op het etiket van le vensmiddelen is een eerste en minimum-vereiste, ook in Ne derland", zei hij, en voegde eraan toe, dat de etiketten ook in dui delijke en eenvoudige taal ge steld moeten zijn. AMSTERDAM - Er bleef vrijwel niets heel aan deze auto waarmee twee mannen zaterdag met hoge snelheid tegen een boom op de Am sterdamse Troelstralaan botsten. Het tweetal kwam er met lichte verwondingen van af. Op de foto wordt de bestuurder per brancard afgevoerd terwijl de pas sagier, zittend in de auto, wordt onderzocht op eventueel letsel. Kerkdieven wilden zelf kerk beginnen AMSTERDAM (ANP) - "Wij wilden om godsdienstige re denen zelf een kerk begin- Zo luidt de volgens de recher che ernstig bedoelde verkla ring van twee Amsterdam mers van 28 en 22 jaar die za terdagochtend vroeg op he terdaad werden betrapt bij diefstal uit de rooms-katho- lieke kerk in de Vondelstraat in Amsterdam. Hun buit bestond uit vier rijk beschilderde panelen van een biechtstoel, twee grote kope ren kandelaars, twee pijen en nog wat kleine kerkelijke at tributen. Toen de politie ingreep had het tweetal de spullen net op een bakfiets geladen. ADVERTENTIE Het Nederlandse varkensvlees is uitstekend. Ook Uw Vleeschmeester keurt volgens de strengste normen. Maar zolang het duurt laat hij U profiteren van de lage prijs. Daar heeft U recht op. export in vfrkens. viees *rtns- over "°ndhp'd niet i Va" volgênsT, het varkf grens Wn,w, haar met kensWee« n.'et taneer faatreSel kim f'achtev!rLnagP''J^ 7otZ 'and worden naar WesM Ke~ P°r« van u"Kov0erH lts- Per jaarnu0mstr«*s M een p*- dat het ?n'2,eternie nm''Jar(,l Worrtf^rVprF. -j (jif 'PoeZ bfeP de Ned^,^varken,. - Geldig t/m woensdag Pak dit voordeel en vul ook Uw diepvriezer!!(f vunaaMBBSTBi TBBKB Ook geldig in Rosmolen/Winkelcentrum ..De Kopermolen" Ve/ühouiujd Vooxdehg X>-- Nota kabinet op komst HARDERWIJK (ANP) - In onder linge samenwerking van een groot aantal departementen wordt momenteel gewerkt aan een raamnota jeugdbeleid, waarin de totale problematiek van de jeugd in de Nederlandse samenleving wordt geïnventari seerd. Dit zei de staatssecretaris van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk, mevr. Kraaije- veld-Wouters, zaterdag in Putten tijdens Tribunaal '79, een bijeen komst georganiseerd door de Stoffelijke resten opgehaald AMSTERDAM (ANP) - De stoffe lijke resten die zaterdagochtend uit de jachthaven bij het Flevo- park in Amsterdam-oost zijn op gehaald hebben toebehoord aan een 30- a 35-jarige man met een fors postuur en een langte van ongeveer 1.80 meter. Dit is giste ren vastgesteld bij de sectie op de menselijke romp met rechter been. Volgens de recherche is niet duide lijk geworden of er sprake van een misdrijf is. De stoffelijke res ten moeten ongeveer een halfjaar in het water hebben gelegen. Het enige houvast dat de politie heeft is de schoen die nog aan de rech tervoet zat. Het is een donker bruine instapper, voorzien van een nieuwe zool en hak van het merk Indiana. De schoenmaat is 42 of 43. De recherche gaat nog na of er ver miste personen zijn die aan het signalement voldoen. Ook zal i Grootscheepse actie politie in Utrecht tegen geweld en vernieling UTRECHT (ANP) - De Utrechtse politie heeft vrijdag en zaterdag nacht in totaal 28 verdachten aangehouden tijdens een groots opgezette, gerichte actie tegen geweld en vernieling in de bin nenstad. Een woordvoerder noemde dit een mager resultaat, mede gezien het grote aantal aan giften van o.m. mishandeling en vernieling, dat na bijna ieder weekend by de politie binnen komt. De Utrechtse politie gelooft echter, dat er van de gerichte actie, waarbij bijna twintig hoofdzake lijk in burger geklede politie mannen werden ingezet, een bij zonder preventieve werking uit ging. De acties werden uitgevoerd door intensief, maar onopvallend te surveilleren op die plaatsen in de Utrechtse binnenstad, waarop de aandacht van de politie door het grote aantal aangiften van de af gelopen twee maanden is geves tigd. Er werd tijdens de acties geen openlijke geweldpleging gecon stateerd. Wel arresteerde de poli tie een aanrander, straatschen ders, vernielers, bezitters van wapens en dronken automobilis ten. De gerichte acties zullen voorlopig regelmatig worden herhaald. Doel daarvan is volgens de politie het terugbrengen van de huidige gewelddadige en baldadige situa ties naar maatschappelijk weer aanvaardbare proporties. De politie huurde voor de actie een aantal onopvallende auto's. Het grootste deel van de gerichte sur veillance door - gewapende - po litiemensen in burger werd ove rigens lopend uitgevoerd, waar bij het "in de gaten houden van verdachte groepen en personen" vooropstond. Als de agenten een strafbaar feit constateerden, dan werden de daders aangehouden en eventueel geboeid, naar het politiebureau gebracht. Daar werden ze onmiddellijk voorge leid. werkende jeugd van het christe lijk nationaal vakverbond. Mevr. Kraaijeveld erkende dat de positie van de werkende jonge ren nog steeds weinig rooskleu rig is, ondanks het feit dat de overheid zich de afgelopen tien jaar veel intensiever dan voor heen met de werkende jeugd heeft beziggehouden. In de sa menleving bestaat vaak een nog al negatief beeld van de werken de jongeren en in de praktijk blijkt dat bestaande rechten steeds opnieuw bevochten moe ten worden, aldus de staatssecre taris. Zij vindt dat van de over heid terecht verwacht mag wor den, dat gestelde regels worden geëvalueerd en op naleving ge controleerd. Naast de hardnekkige jeugdwerk- losheid vormt het oi in typisch mannelijke en typisch vrouwelijke beroepen een extra handicap voor jongeren die een baan zoeken en een lage oplei ding hebben, zei mevr. Kraaije veld. Zij vindt het betreurens- waardig dat ook in vele arbeids- tl 1 bureaus dit onderscheid nog ^UlloCI V allGl wordt gemaakt. Met name meis jes worden hierdoor gehandi capt, omdat 84 procent van de vrouwelijke schoolverlaters met een lagere beroepsopleiding af komstig is van het lager huishou delijk en nijverheidsonderwijs en daarom bijna automatisch te recht komt in zogeheten typisch vrouwelijke beroepen. De staats secretaris vindt dan ook dat de roldoorbreking in dit opzicht Volgens Terlouw blijkt uit de pak en het stemgedrag verder moet worden doorgezet. D'66: VVD is LEERSUM (ANP) - Wat D'66 en VVD gescheiden houdt, is dat de WD een in wezen conservatieve partij is en D'66 progressief. Die stelling poneerde D'66-fractie- leider Jan Terlouw op een dis cussiebijeenkomst met zijn libe rale tegenhanger Koos Rietkerk in het Utrechtse Leersum. de het de jachthaven ligt, nog worden ge zocht naar de ontbrekende li chaamsdelen. Voorkeur voor niet betaalde bloeddonors GRONINGEN (ANP) - De werving van niet betaalde bloeddonors dient centraal te staan bij het af nemen van menselijk bloed. Het is gebleken dat het risico van overdragen van ziekten duidelijk toeneemt bij inschakeling van betaalde donors. Dat was een van de conclusies tijdens het vrijdag en zaterdag in het Martinihalcen trum in Groningen gehouden symposium over donor mana gement. Het symposium werd georganiseerd door de Rode Kruis bloedbank Groningen- Drente. Een belangrijk onderwerp van dit symposiurp was de motivatie van mensen om donor te worden. Ook werd aandacht besteed aan de keuring. De controle op risico factoren behoeft niet overal ge lijk te zijn. maar dient wel afge stemd te zijn op de gevaren die dreigen, zo stelden de sympo sium-deelnemers vast. Bovendien werd vastgesteld dat vaak door de donor de keuring wordt overgewaardeerd als een soort gezondheidsverklaring. SCHEVENINGEN - Het in Scheveningen heeft de dagen van zijn opening zoekers gehad dan wer< wacht. Dit heeft de directe de nationale stichting spelen, N.J.M. de Rooy giste avond meegedeeld. Op de eerste dag dat het casino opend was. vrijdag, werden geveer 2.000 bezoekers ontv gen. Vrouw herhaalde malen verkracht ROTTERDAM (ANP) - Een 30-jari- ge vrouw uit Rotterdam is in de nacht van zaterdag op zondag herhaalde malen verkracht door enkele mannen die nog niet zijn achterhaald. Zij werd tweemaal aangerand, toen zij stond te wachten bij een bushalte nabij het station-Noord aan de Berg weg. Daarna werd zij meege voerd naar een plezierjacht aan het Noorderkanaal, waar zij werd misbruikt. De mannen vertrok ken daarop met medeneming van de loopplank. De vrouw zag later kans met behulp van een andere plank de wal te bereiken en waar schuwde de politie. De politie in Rotterdam zoekt de getuige, die in zijn auto langs kwam, toen de vrouw bij de bus halte werd lastiggevallen. Nadat hem door de mannen was mee gedeeld dat er niets aan de hand was reed hij door. WD dat die partij het accent legt bij materiële waarden. Verant woordelijk daarvoor is het zijns inziens trage ontwikkelingstem po van het liberale denken. Wat de WD volgens hem mist is een eigentijds liberalisme. Rietkerk wierp Terlouw op zijn beurt voor de voeten dat het D'66 aan een maatschappijvisie ont breekt. „Die partij heeft geen po litieke principes. Bovendien zijn de ideeën van D'66 onvoldoende gefundeerd, doordacht en uitge werkt. Welvaart en welzijn kun nen daardoor zelfs in gevaar ko men", aldus Rietkerk. Ondanks de tegenstellingen tussen D'66 en WD achtte Terlouw het overigens een nuttige zaak dat leden van beide partijen op per soonlijke titel met elkaar over leggen over de politieke stelling- names. „Overleg tussen partijen die politiek voeren op een niet- conventionele basis, is nuttig. De gesprekken zoals die gevoerd worden door leden van onder an dere WD. D'66 en PvdA hebben dan ook mijn instemming", zo zei Terlouw. paar werd uitgeleide gedaan door pn

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7