Severein.„Er restte geen andere keuze MiSi&jf Zoetemelk definitief bij Post Discipline terug bij Ajax: 4-0 tegen Roda Tuchtcommissie bespreekt woensdag staken NAC-Feyenoord 11 10% KORTING MAANDAG 8 OKTOBER 1979 PAGINA 13 SPORT SPORT BREDA (GPD) - Na precies een uur redelijk attractief voetbal liet scheidsrechter Bart Severein zaterdagavond NAC en Feyenoord inrukken nadat een van zijn grensrech ters, Eddy Matena, zich met een bloedende hoofdwond in de middencirkel had gemeld en vervolgens half groggy moest worden afgevoerd. Matena werd, terwijl hij na de gelijkmaker van Martin Vreyssen (2-2) terugliep naar de middenlijn, vanaf de tribune met een stuk ijzer bekogeld. Severein, die tot dan toe al enkele malen de hulp van de stadion speaker had ingeroepen om de voornamelijk jeugdige Feye- noord-aanhang tot kalmte te ma nen, kon op dat moment geen en kele andere beslissing nemen dan de wedstrijd te staken. „Er restte mij geen andere keuze. Ik vind het bijzonder vervelend dat zoiets gebeurt, maar ik kon wer kelijk niets anders doen dan de wedstrijd staken. De mogelijk heid zou namelijk niet ondenk beeldig zijn geweest dat na dit in cident nog grote moeilijkheden zouden zijn ontstaan". Tuchtcommissie Het is de tweede maal dit jaar dat in het betaalde voetbal een wed strijd moest worden gestaakt. Eerder moest de wedstrijd FC Groningen-Telstar voortijdig worden afgebroken, toen er van uit het publiek een mes naar een van de spelers van Telstar werd geworpen. wedstrijd NAC-Feyenoord be spreken. Na de uitspraak van de tuchtcommissie zal competitie leider Jan Huybregts de datum moeten bepalen waarop de wed strijd eventueel zal worden uitge speeld. Wapens NAC-secretaris Eugène Lemmens, die tien minuten na het staken van de wedstrijd het publiek emotioneel van de scheidsrech terlijke beslissing op de hoogte stelde, deelde - nadat de Feye- noordsupporters onder politie begeleiding naar het station wa ren gedirigeerd - mee dat het NAC-bestuur alle mogelijke voorzorgsmaatregelen had ge troffen om (gezien de ervaringen van vorig jaar, toen er ook bij de wedstrijd tegen Feyenoord in en om het stadion tal van ongere geldheden plaatsvonden) de vei ligheid van spelers, scheidsrech ters en toeschouwers optimaal te kunnen garanderen. Onder meer waren daartoe mensen van de Mobiele Eenheid bij de toegangspoort geposteerd om „supporters" op wapens en der gelijke te fouilleren. Bovendien waren er rond de honderd men sen tussen het publiek in het sta dion neergezet om elke vorm van oproer en vandalisme in de kiem te kunnen smoren. Lemmens: „Wat kunnen we méér doen? De zaken waren van tevo ren met mensen van de gemeen tepolitie, marechaussee en be wakingsdienst doorgesproken. Ook tijdens de rust hebben we nog overleg gehad en de mensen van de Mobiele Eenheid gecon centreerd op die plaatsen waar we mogelijk moeilijkheden zou den kunnen verwachten. Op di verse punten in het stadion ont stonden er daarna problemen, zodat het erg moeilijk werd om meteen handelend op te tre den". „Je zult mij niet horen zeggen uit welk kamp de dader komt. Ik wil alleen maar stellen dat ik het niet juist zou vinden wanneer het ver volg van deze wedstrijd zonder publiek zou moeten worden uit gespeeld. Het zou toch al te triest zijn dat één gek het voetbalple- zier van duizenden mensen kan vergallen", aldus Lemmens. Feyenoord-manager Peter Ste- phan, in wiens supportersschare de vermoedelijke dader moet worden gezocht, distantieerde zich van het hele gebeuren: „NAC is verantwoordelijk voor de gang van zaken. De thuis spe lende club heeft de plicht te zor gen dat er afdoende veiligheids maatregelen zijn getroffen. Ik wil wél opmerken dat het zo langza merhand de hoogste tijd wordt dat alle eredivisie-clubs zich gaan bezinnen op een uniforme rege ling om dergelijke calamiteiten in de toekomst met succes tegen te kunnen gaan". "Onvoorstelbaar" Grensrechter Matena wilde NAC niet op de eerste plaats verant woordelijk stellen voor de hele gang van zaken buiten bet speel veld. De Drent: „Bij dergelijke toestanden is het nauwelijks mo gelijk afdoende maatregelen te treffen. Ik vermoed dat ik met een stukje ijzer ben bekogeld, waarvan ik er voor de rust ook al een paar langs me heen heb horen fluiten. Vermoedelijk werden die dingen uit de tribunes ge sloopt". „Het was trouwens toch onvoor stelbaar wat er allemaal op het veld werd gegooid. Het leek erop of ze emmers vol allerhande za ken mee naar het stadion hadden genomen". Matena voelde zich wel gedurende de gehele wed strijd bedreigd, maar „als de KNVB mij aanstelt, loop ik hier volgende week toch weer te vlag gen. Ik heb een erg harde kop". Gele kaarten Op het veld zelf werd overigens ook vrij meedogenloos gevoetbald (door enkele spelonderbrekingen werd er in de eerste helft bijna acht minuten te lang gespeeld) en moest scheidsrechter Severein in één uur tijd niet minder dan vier gele kaarten uitdelen aan NAC (Sprangers, Krijnen, Quaars en Vreijsen), dat tot nu toe in de voorgaande acht wedstrijden slechts tweemaal met een derge lijke maatregel was geconfron teerd. NAC, dat zich weken geleden al had voorgenomen tegen Feyenoord zijn werkelijke kracht te tonen, moest het karwei gehandicapt beginnen (Damen, Kerssemeijer, Heeren en Beusenberg waren geblesseerd) en kwam daardoor nóg gemotiveerder aan de start tegen Feyenoord, dat het moest stellen zonder Notten en Van der Lem. De Rotterdammers, die in de 20e minuut op voorsprong kwamen door Petursson, hadden hun handen dan ook meer dan vol aan NAC, dat zonder veel overleg, maar wel met veel agres siviteit speelde. Gelijkmakers den gemist, in de 30e minuut de gelijkmaker op van Van Gils, uit een fraai door Lokhof opgebrach te bal. Feyenoord nam zes minu ten voor rust opnieuw een voor sprong, toen Petursson uit een door Wim Janssen uitgelokte strafschop (de Feyenoorder liet zich theatraal over het uitgesto ken been van Joore tuimelen) NAC-doelman Van Kelle voor de tweede maal passeerde. De gelijkmaker van NAC kwam echter ook op een twijfelachtige manier tot stand. Een vrije trap van Joore belandde bij Vreijsen, die - al dan niet in buitenspelpo sitie - via het hoofd de bal achter Van Engelen liet caramboleren: 2-2. Wintersport Uw goedkoopste wintersportvakantie begint bij Sporthuis De Zwarte Wolf lage prijzen en nog vergelijk prijzen elders! dan koopt u bij Lange Mare 104, Leiden tel. 071-123827 t.O. Hartebrugkerk AMSTELVEEN (GPD) - Het voorlopige akkoord dat ploegleider Peter Post en Joop Zoetemelk een week geleden bereikten, is be krachtigd door de Engelse sponsor Raleigh. Komende dinsdag tekent Joop Zoete melk in Parijs een tweejarig contract. In tegenstelling tot de vaste ge woonte bij de transfer van een kopman neemt Zoetemelk van zijn Franse ploeg geen persoonlijke knechten mee. Al zijn collega's hebben on langs namelijk al de overeen komst met hun werkgever verlengd. „Maar dat is van geen belang. Bij Post zitten voldoende sterke renners", aldus Zoetemelk. Zowel Joop Zoetemelk als Pe ter Post hebben de afgelopen weken, in afwachting van de beslissing die de directie in Engeland moest nemen, bij zonder veel reacties gekregen op de voorgenomen transfer. Volgens Joop Zoetemelk is over de transfer in Frankrijk nogal wat te doen geweest. Dit is begrijpelijk, als men bedenkt dat het Franse idool Bernard Hinault, winnaar van de Tour de France van dit jaar, in die Tour door bonifi caties tijd verspeelde aan de ploeg waarin Joop Zoetemelk nu gaat rijden. Peter Post spreekt van „een on voorstelbaar grote belang stelling voor de zaak-Zoete melk". „In al die jaren heb ik op nieuws rond onze ploeg niet zoveel reacties gehad als nu met Zoetemelk", aldus Post. Voor Joop Zoetemelk is Raleigh zijn vierde werkgever in tien jaar profwielrennen. Hij begon zijn carrière bij het Belgische Flandria (drie sei zoenen), stapte daarna voor Franse Gitane en reed de laat ste zes jaar in dienst van het Franse merk Mercier. Simon Tahamata kopt de bul over de knie van Anton Marijl in het doel. Ajax leidt met 1-0. AMSTERDAM (GPD) - Hoe moet nu eigenlijk de overtuigende overwin ning (4-0) die Ajax tegen Roda JC behaalde, wor den gezien? Was hier sprake van een ploeg die de volle winst behaalde door puur kwaliteits voetbal, of is het reëler te stellen dat de ruim uitge vallen zege voor het be langrijkste deel moet worden toegeschreven aan de zwakte van de te genpartij? Zonder het bij vlagen goede, geïn spireerde optreden van Ajax te kleineren, gebiedt de realiteit toch vast te stellen dat Roda JC vooral na rust zo'n willig slachof- fer was, dat het produktiviteits- verschil nauwelijks een indicatie inhield van de ware krachtsver houding. Roda JC werd een vernederende afgang bespaard door het soms meer dan voortreffelijke optre den van doelman Jan Jongbloed, die „zijn" Amsterdamse publiek kennelijk duidelijk wilde maken nog lang niet versleten te zijn. Na afloop kon hij maar moeiljk de desillusie over de zware neder laag verkroppen. En een com pliment over zijn klasserijke op treden wimpelde hij dan ook meteen af met de opmerking: „Liever een rot wedstrijd keepen en met 1-0 winnen, dan als uit blinker met 4-0 op je broek krij gen". Roda JC zit in de versukkeling en trainer Bert Jacobs maakte daar later ook geen geheim van. De verkoop van Adri Koster en een aantal blessures, die de toch al niet zo brede Limburgse selectie dag na de rust het middenveld werd prijsgegeven, leek nergens PP": Hierbij doelde Roda JC's oefen- meester op de eerste tien minu ten van de tweede helft, toen eerst Tscheu la-Linguiteen voor treffelijke voorzet van Soren Lerby op links ineens raak knal de, gevolgd door een vrije trap van Frank Amesen, waaruit Ler by nummer drie produceerde. Wat er nog aan bereidheid tot verzet restte in de Limburgse formatie verdween als sneeuw voor de zon, met als dieptepunt een gele kaart voor Kees Breg- man, die een niet te tolereren overtreding beging tegen Hen- ning Jensen, opnieuw nuttig als „hangende spits". Dat Ton Blan ker er in de slotfase (blessuretijd) 4-0 van maakte, had toen allang niets meer te betekenen. Ajax-trainer Leo Beenhakker zag in de manier waarop zijn ploeg zes kwartier lang de strijd had gedicteerd een rede om zeer te vreden te zijn. Zijn mening: „Voor het eerst in deze competi tie hebben we een wedstrijd on der controle gehad dankzij goede organisatie, die met discipline was opgebouwd. Daardoor kon den we achter op de nul spelen en tegelijkertijd alle mogelijkheden aanwenden om voortdurend in het offensief te gaan. Dat bete kende voor mij de winst van deze wedstrijd, ondanks liet feit dat er natuurlijk nog veel fout ging. Maar we zijn op de goede weg". EREDIVISIE Haarlem-Willem II 3-1, Vitesse-AZ'67 1-1, G.A. Eagles-KC Utrecht 0-0, NAC-Feyenoord 2-2 (gestaakt 1, Ajax-Roda JC 4-0, Excelsior-FC Twente 2-2, Sparta-PEC/Zwolle 1-0, FC Den tlaag-NEC 2-0, MW-PSV 2-1. Ajax (4) 9 6 2 1 14 19-13 Feyenoord (1) 8 5 3 0 13 18- 6 AZ'67 (3) 9 6 1 2 13 19- 9 PSV (2) 9 5 2 2 12 21-10 G.A.Eagles (5) 9 5 13 11 17-10 Den Haag (10) 9 4 2 3 10 11-13 Twente (6) 9 4 2 3 10 12-16 Utrecht (7) 9 2 5 2 9 10- 9 Excelsior (8) 9 3 3 3 9 14-16 Vitesse (9) 9 3 3 3 9 14-16 Haarlem (15) 9-3 2 4 8 13-17 MVV (16) 9 2 3 4 7 12-13 Sparta (17) 9 3 1 5 7 9-11 Willen) II (11) 9 2 3 4 7 9 16 NEC (12) 9 3 0 6 6 12-15 PF.e Zwolle (14)9 2 2 5 6 7-12 Roda JC (13) 9 2 2 5 6 11-16 NAC (18) 8 0 3 5 3 5-15 De bij de stand 2-2 gestaakte wed strijd NAC-Feyenoord is niet in de stand opgenomen. EERSTE DIVISIE Fortuna Sittard-SC Cambuur 0-2, Helmond Sport-FC Den Bosch 1-5, FC VVV-Veendam 1-1, Heraeles-De Graafschap 0-1, FC Vlaardingen- SVV 4-2, DS 79-SC Amersfoort 5-1, FC Groningen-FC Amsterdam 4-0, lli rrrn vc-en-W'aRrningen 1-1 en Vo- lendam-Telstar 4-1. Gratftchap (1) 9 6 1 1 14 9 3 Volcndain (2) 9 6 1 2 13 26-12 Cambuur (3) 9 6 1 2 13 21 9 Den Bosch <4) 9 5 3 1 13 13- 5 Groningen (5) 9 4 4 1 12 13- 3 Wagen ingen (7) 8 4 2 2 10 14- 9 VVV (8) 8 4 2 2 10 12-11 DS'79 (11) 9 3 4 2 10 18-10 Fortune SC (6) 3 3 2 9 12- 7 Eindhoven (9) 8 3 3 2 9 7-5 Telstar <10) 8 2 4 2 8 10-13 Amsterdam (12) 8 2 3 3 7 12-14 VTdingen (16) 9 2 3 4 7 9-12 Hecienvecn (13) 9 2 3 4 7 8-13 Vcendam (14) 9 1 5 3 7 9-16 Heracles (15) 8 2 1 5 5 6-11 SVV .17) 9 1 2 6 4 10-22 Helmond Sp (18)8 0 2 6 2 5-20 Amersfoort (19) 8 0 2 6 2 9-28 hebben uitgedund, zijn de voor naamste oorzaken waarom het met Roda JC bergafwaarts gaat. In zo'n situatie was het Jacobs niet eens kwalijk te nemen dat hij zijn formatie - een kwalitatief matige groep die nog helemaal op elkaar ingespeeld moet raken - met de opdracht het veld in stuurde er op de eerste plaats voor te zorgen dat het op revan che beluste Ajax, na de stra fexpeditie van Feyenoord vorige week in Rotterdam, zich niet zou kunnen uitleven in een doelpun- tenfeest. Het leggen van een cordon in het 16-metergebied, waardoor het middenveld en vooral de aanval met spaarzame mankracht aan hun lot werden overgelaten, had in zoverre succes dat een gretig Ajax vergeefse pogingen in het werk stelde het hardnekkig ver zet te doorbreken. Totdat de speelse Sitnon Tahamata, die zijn bewaker Leo Degens op de rand van de wanhoop bracht, in een onoverzichtelijke situatie de bal via de onderkant van de lat achter Jan Jongbloed wist te koppen: 1-0. Op zich helemaal geen reden voor Roda JC om zich in een depres sieve bui te storten. Maar het laagje zelfvertrouwen dat tot dan toe veel tekortkomingen had kunnen camoufleren, bleek zó dun, dat er na de hervatting niets meer van over was. En over die mentaliteitsverandering wond Bert Jacobs zich later op. Zijn uiteenzetting: „Ik kan me best voorstellen dat deze ploeg zich niet op gelijk niveau met een Ajax kan meten. Maar ik verwijt de spelers, Jan Jongbloed uiter aard uitgezonderd, wel dat ze zich zo willoos hebben laten afslach ten. Keihard werken, van je afbij ten, is het minste wat mag wor den verwacht. Zoals nu vanmid- 'Voetbal is oorlog", riep ooit Rinns Michels uit. Waarin

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13