Bemiddelingspoging in conflict havenslepers Vijfploegendienst is beter voor gezondheid Denllyl: nu onderzoek nodig naar kolenwinning 'Gas wordt toch duurder' Actiecomité houdt vast aan eisen ECONOMIE Gezinnen mede slachtoffer van systeem MAANDAG 8 OKTOBER 1979 MAASTRICHT (ANP) - Minister van economische zaken Van Aardenne dient de Nederlandse Energie-Ontwikkelingsmaat schappij (NEOM) nu opdracht te geven voor een onderzoek naar het ontwikkelen van methodes om steenkolen mechanisch te winnen of ondergronds te ver gassen. Dit zei oppositieleider drs. J. den Uyl zaterdagavond voor de microfoon van de regio nale Omroep Zuid naar aanlei ding van recente berichten over de enorme kolenvoorraden in de Nederlandse bodem. Volgens Den Uyl, die als minister van economische zaken de be slissing nam tot het sluiten van de eerste Staatsmijn, mag niet worden verwacht dat de tradi tionele winning van steenkolen op dit moment winstgevend zou zijn. In eerste instantie moet volgens hem worden gedacht aan mechanische winning of aan ondergrondse vergassing. Bij de vraag of op deze wijze kolen lonend in exploitatie genomen kunnen worden, zal, aldus Den Uyl, nadrukkelijk het gegeven moeten worden betrokken of uitbreiding van kernenergie kan worden voorkomen door drastische opvoering van de winning van kolen, dan wel van aardolie of -gas. LEERRAPPORTEN 5 'an hedenmorgen 7 uur 'an hedenmorgen 7 uur c M g Hl E 5 F c I Amsterdam mist 17 7 01 De Bilt 18 9 01 Deelen 18 9 0 Eelde 16 7 0 Eindhoven 18 11 0 Den Helder 16 7- 02 Rotterdam 18 8 03 Twente 16 9 0 Vlissingen 18 12 02 Zuid Limburg regen 17 12 8 Aberdeen half bew. 14 11 0 Barcelona zwaar bew. 25 17 0 onbewolkt 15 7 0 Bordeaux 24 17 0 Brussel 17 Frankfort 16 13 0 Genève 16 9 1 Helsinki 11 2 03 Innsbruck 19 9 0 Klagenfurt zwaar bew. 12 7 0 Kopenhagen mist 12 3 0 Lissabon regen 22 19 23 Locarno geheel bew. 18 11 0 Londen 20 11 0 Luxemburg 14 Madrid 22 14 0 Malaga half bew. 24 0 Mallorca licht bew. 26 16 0 München 17 8 0 Nice onbewolkt 22 15 02 Oslo geheel bew. 9 01 Parijs 19 12 0 onbewolkt 23 13 0 Split onbewolkt 22 11 0 Stockholm 11 -2 0 Wenen onbewolkt 12 4 0 16 10 01 Casa Blanca 25 16 0 Las Palmas half bew. 26 20 0 Beiroet onbewolkt 28 17 0 Tel-Aviv licht bew. 21 Tunis licht bew. 26 15 0 DEN HAAG (GPD) - „Zeer geachte heer Vredeling. Uit kostenoog- punt zou een overgang van een vier- naar vijfploegendienst slechts aanvaardbaar zijn, indien deze geen stijging van de kosten per eenheid produkt met zich zou brengen. Voor de betrokken werknemer zou dit een inko mensdaling betekenen van bijna 20 procent. Met name de bedrij ven in de chemische en petro chemische industrie zullen de gevolgen van de overgang op vijf ploegen ondervinden, te meer, daar uit internationale vergelij kingen blijkt, dat de loonkosten ontwikkeling in deze bedrijfstak vergeleken met de situatie in een aantal andere EG-landen reeds zeer ongunstig is". Dit is een citaat uit een brief, eind vorig jaar geschreven door de Raad van Nederlandse Werkge versverbonden en ondertekend door VNO-voorzitter mr. Ch. van Veen aan Europees Commissaris Vredeling. Vredeling kreeg deze brief, nadat hij tijdens een bezoek aan de Nederlandse werkgevers organisaties zijn voorkeur had la ten blijken voor de invoering van de vijfploegendienst als middel ter bestrijding van de werkloos heid. Juist de hierboven vermel de citaten stonden in het conflict tussen de Industriebond FNV en de Shell en andere chemische bedrijven in het Waterweggebied bij de werkgevers centraal. Bij Shell was al duidelijk, dat de le den van de Industriebond FNV niets voelen voor het inleveren van een stuk inkomen om de in voering van de vijfploegendienst mogelijk te maken. Enkele weken geleden heeft minis ter Wiegel (binnenlandse zaken) het Provinciale Electriciteitsbe- drijf Noord-Holland in Velsen toestemming gegeven tot de in voering van de vij fploegendienst, nadat een proef van enkele we- Het actiecomité van de stakende havenslepers leek er vannacht echter niet voor te voelen af te wijken van zijn eisen. Het ver langt een verhoging van de lonen met f28,50 per week alsmede minstens een gedeeltelijke ver goeding van de gestaakte dagen. Daar wil Smit echter niet van we ten. Het bedrijf heeft zich steeds op het standpunt gesteld dat er voor de havenslepers een cao is gesloten. Bemiddeling De bemiddeling kwam in het weekeinde op gang door een ini- Slechte zomer stagneerde omzet van bier AMSTERDAM (ANP) - De afzet van de Nederlandse bierindustrie is in 1978 slechts met 1.7 procent gestegen. Deze stagnatie was voornamelijk het gevolg van de slechte zomer in heel Europa. Ondanks deze sombere constate ringen is het produkschap voor bier niet ontevreden over 1978: "Hoewel het economische kli maat in 1978 nauwelijks verbe terde, was de gang van zaken in de brouwnijverheid niet ongun stig". Dit schrijft het bestuur van het schap in het jaarverslag over 1978. ken was afgerond en geslaagd. Daarbij verordonneerde Wiegel echter, dat de 40-urige vijfdaagse werkweek moest worden ge handhaafd - geen extra werk weekverkorting door de invoe ring van de vijfploegendienst dus - en dat de hogere loonkosten van twee miljoen per jaar - door het aantrekken van extra mensen - niet in de elektriciteitstarieven mochten worden doorbere kend. „Er is maar één conclusie: het wer ken in een vierploegendienst is in medisch, sociaal en psycholo gisch opzicht een negatieve ar beidsomstandigheid. Op grond daarvan moet de ploegendienst, waar mogelijk worden afge bouwd en in alle andere gevallen moet er een vijfde ploeg bijko men en maatregelen worden ge troffen die die arbeidssituatie verbeteren". Dat is een conclusie van het Insituut voor Sociale en Bedrijfspsychologie van de Rijksuniversiteit van Groningen na een onderzoek onder ploe- genwerkers en hun gezin. Al in 1966 had het Nederlands Eco nomisch Instituut in Rotterdam zich met de ploegendiensten be moeid. Toen wees uit, dat in de chemie ten gevolge van werken in ploegendiensten 466 miljoen gulden extra winst was gemaakt en in de metaal 200 miljoen gul den. taat van de bemiddeling zou ge beuren. Afgesproken was dat over de voorstellen een schrifte lijke stemming zou worden ge houden onder alle Varende per soneelsleden van het havens leepbedrijf van Smit. De stem ming zou schriftelijk moeten ge schieden. Nochtans werd van de zijde van de gemeente gister avond meegedeeld dat het actie comité had laten weten dat het vasthield aan zijn eisen. Een aantal sleepbootmannen zou op grond van het bemiddelings resultaat voorlopig, met behoud van salaris, op non-actief worden gesteld. Het gaat daarbij om mensen die door hun gedrag tij dens de staking in een omstreden positie terecht zijn gekomen. Zij zouden zich gedurende de non- actieve periode moeten onthou den van daden die een normaal functioneren van het sleepbedrijf zouden kunnen verhinderen. !en commissie van goede diensten zou tot taak krijgen te onderzoe ken welke stappen moeten wor den genomen voor het waarbor gen van het normaal functione ren van het bedrijf in de toe komst. Tevens zou zij het func tioneren van de ondernemings raad moeten bestuderen. Ten slotte zou de commissie aanbe velingen moeten doen met be trekking tot de personen op de lijst van op non-actief gestel den. Eind vorig jaar publiceerde de Me dische Faculteit in Rotterdam een studie van het werken in ploegendiensten bij Shell Pernis. „Als er een lekkage is geweest op het bedrijf, ruikt mijn man een week lang naar carbid. Zijn adem ruik je op twee meter afstand, de urine stinkt. Als hij nachtdienst heeft, slaapt hij met open raam en deur, of anders op zolder. Praten doe ik er niet veel over, want dat vind ik kwetsend. De kinderen ontwijken hem". Dat is een uit spraak van een echtgenote van een Shell-arbeider. Uit het onderzoek blijkt, dat de zo genaamde vierploegendienst niet alleen onaangenaam is voor veel ploegenwerkers, maar dat ook gezinnen veelal lijden onder het systeem. „Het bestaan van huis vrouwen wordt ook bepaald door het sociaal en biologisch onna tuurlijk ritme van het wisselende werk", aldus prof. dr. C. J. Trim bos, die het onderzoek leidde. Het onderzoek toont aan, dat ook de echtgenotes van Shell-arbei- ders problemen hebben met bij voorbeeld slapen, eetlust, nervo siteit. De klachten nemen toe zo dra de echtgenoot een onaange namere dienst draait. Andere klachten: echtparen waarvan de man in contenudienst werkt zijn meestal niet in staat samen naar VEEMARKT LEIDEN - Op de markt van vandaag werden in totaal 2099 die ren aangevoerd, waarvan 1726 slach- trunderen en 373 schapen of lammeren. Prijsnoteringen slachtvee: stieren eerste aliteit van 7,25 tot 7,95 per kg. ge- :ht gewicht. Stieren tweede kwaliteit 16,80 tot 7,15. Vaarzen eerste kwaliteit van 7,25 tot 7,85. Vaarzen tweede kwali teitvan 6,70 tot 6,20. Koeien eerste kwali teit van 6,80 tot 7,80. Koeien tweede kwaliteit van 5,90 tot 6,15. Koeien derde kwaliteit van 5,50 tot 5,70. Worstkoeien van 4,50 tot 5,50 en extra kwaliteit dik- billen van 9 tot 14 gulden per kg. geslacht gewicht Prijsnoteringen gebruiksvee: schapen van 150 tot 190 gulden per stuk en lam meren van 160 tot 210 gulden per stuk. Toelichtingen: slachtrunderen: aanvoer, ruim, handel redelijk en prijzen lager. Stieren: stabiel. Schapen en lammeren: redelijk, matig, stabiel. LEIDEN, groenteveiling. Andijvie 32-69. pronkbonen 1,09-2,45, snijbonen 3,15-4,85, stambonen 2,55-2,65, kroten gek. 1,00, boerenkool 64-68, rode kool 22, spitskool 19-25, postelein 1,18-1,30, prei 50-76, spinazie 86-93, spruiten A 1,00-1,16, spruiten B 95-98, spruiten C 39-92, D 1,07-1,10, uien 40-45, witlof 1,70-5,20, meloenen 1,40-1,90, bloemkool 1x6 98-1,11, bloemkool 8 st. 40-65, bloemkool 10 st. 0,47, sla zwaar 30-37, licht 25-29, bleekselderij 37-41, bospeen '8-92, peterselie 27-28, radijs 26-28, sel- rie 26-39, paprika kg. 80-90, st. 53-65. verjaardagen te gaan, bijeen komsten te bezoeken enz. De Industriebond erkent, erken nen, dat de invoering van de vijf ploegendiensten veel meer geld kost, maar menen dat het de con- tinuarbeider meer vrije tijd ople vert, die hij hard nodig heeft om zijn biologische klok weer bij te stellen. De Shell-directie vond dit onder zoek bepaald onaangenaam. „Wetenschappelijk onverant woord. De vragen van dit onder zoek zijn te suggestief, want er zit maar één antwoord ingebouwd: dat wat de industriebond horen wil", was eind vorig jaar de reac tie. De Industriebond FNV: „De Shell heeft niets nagelaten om de wetenschappelijke waarde van het onderzoek in twijfel te trek ken, de onderzoekers verdacht te maken en de deelnemers - ruim 1100 - te intimideren". De ploegenarbeid bestaat in feite al zolang er industrieel wordt ge werkt. Maar pas na de laatste we reldoorlog is er echt schot in ge komen, vooral met de groei van de chemische industrie. Onge veer 20 procent van alle indus triewerknemers in ons land werkt in ploegendienst, met als gevolg, dat ongeveer een miljoen Nederlanders direct of indirect met de gevolgen ervan wordt ge confronteerd. Bij de werknemers en hun organisaties ging de dis cussie over de ploegenarbeid in eerste instantie vrijwel alleen over de hoogte van de toeslag als compensatie van de onregelma tige werktijden. „Naarmate er meer onderzoek werd gedaan naar de sociale en medische gevolgen van de vol- continuarbeid, groeide het besef dat de kwaliteit van het leven maar tot een bepaalde grens met geld valt te beïnvloeden. Ge zondheid, een geregeld gezinsle ven en de mogelijkheid aan het maatschappelijk leven deel te nemen kunnen niet worden ge kocht", aldus de Industriebond. Om deze reden herzagen de bon den het beleid. Daarbij komt nu nog het argument voor een rechtvaardiger verdeling van ar beid. ,Dus een vijfde ploeg erbij. En je zou de mensen tijdens de nacht dienst bijvoorbeeld de gelegen heid moeten geven om een poosje te slapen. Onderzoek heeft uit gewezen, dat er dan minder li chamelijke klachten zijn. En aan de voeding zou veel meer aan dacht moeten worden besteed. En wat de mensen boven de vijf tig jaar betreft: die horen hele maal niet meer thuis in de ploe gendienst", zo meent de FNV. ,De overgang van een vierploegen- systeem met een werktijd van gemiddeld 40 uur per week naar een vijfploegensysteem met ge middeld 33,6 uur per week bete kent een werktijdverkorting van 16 procent voor volcontinuwer kers. Indien de beloning van de werknemers hieraan niet wordt aangepast, betekent dit een stij ging van de totale loonkosten van volcontinuwerkers met 19 pro cent. Hiertegenover staat in prin cipe geen toename van de pro- duktie of verlaging van andere kosten", aldus de Nederlandse werkgevers. PAGINA 11 DEN HAAG (GPD) - De re gering is vast van plan de aangekondigde prijsver hoging voor aardgas met 8 cent per m3 door te voe ren, ook als de Gasunie bij de contractbesprekingen daarover geen overeen stemming kan bereiken met de gasbedrijven. Minister Van Aardenne (economi sche zaken) zal in dat geval van zijn wettelijke bevoegdheden gebruik maken en de Gasunie de hogere prijs dwingend voor schrijven. De minister zei dit zaterdag tijdens een discussie met voorzitter A. J. Kaland van de gasbedrijven, in het VAR A-radioprogramma „In de Rooie Haan". De gasbedrijven zijn niet van plan een dergelijke stap van de minis ter te accepteren. Voorzitter Ka- land van de Vereniging van Ex ploitanten van Gasbedrijven in Nederland (VEGIN) zei dat zijn organisatie desnoods de beslis sing van de minister zal aanvech ten bij de Europese Commissie in Brussel. Ook wordt gedacht aan administratieve rechtspraak. De VEGIN kan de Raad van State verzoeken het besluit van Van Aardenne te vernietigen. De regering wil het aardgas duur der maken, aldus Van Aardenne, omdat de prijs ervan achter loopt bij andere grondstoffen die voor verwarming worden gebruikt: huisbrandolie en zware stooko lie. Het gaat echter vooral om het prijsverschil tussen gas en huis brandolie, dat door de stijging van de olieprijs inmiddels is op gelopen tot 16 cent. Op Prinsjesdag heeft de regering aangekondigd dat de aardgas- prijs met 8 cent per m3 (exclusief btw) omhoog gaat, wat neerkomt op een verhoging met 33 procent. De prijs van aardgas is nu 25 cent per m3. De prijs van aardgas is al enige tijd gekoppeld aan die van olie. Als de olieprodukten duurder worden, werkt dat na enige tijd door in de gasprijs. Hierbovenop wil de mi nister nu een extra verhoging leggen, omdat hij vindt dat duur der gas de mensen er sneller toe zal bewegen zuiniger om te springen met energie. Daar is alle reden toe, aldus Van Aarden- De gasbedrijven, aldus Kaland za terdag, erkennen en steunen dit streven, maar vinden dat dat op andere wijze moet worden gere geld dan via verhoging van de prijs. Volgens de VEGIN wordt gas al naar gelang de behoefte af genomen. Dat moet niet via de prijs worden teruggedrongen. Deze oneigenlijke gang van za ken kwalificeerde Kaland als „een drogreden". De gasbedrijven vinden dat ook op andere gronden een extra prijs verhoging moet worden afgewe zen. Het leidt tot onnodige kos tenverhogingen, het bevordert de inflatie en het verzwakt de con currentiepositie ten opzichte van het buitenland. Bovendien vindt Kaland het te gek dat de buiten landse gascontracten op 14 cent per m3 zitten, terwijl straks de VEGIN in Nederland gas zal moeten inkopen, als Van Aar denne zijn zin krijgt, tegen 29 cent per m3. Van Aardenne verklaarde verder dat de regering tegen het eind van hel jaar haar standpunt bekend zal maken inzake de bouw van nieuwe kerncentrales. Het standpunt, dat bij moet dragen aan de aangekondigde „brede maatschappelijke discussie" op dit punt, zal worden neergelegd in het laatste deel van de energie nota. Van Aardenne wilde niet zeggen of de regering voor kernenergie kiest in de nota. Wel verwerpt de regering de mogelijkheid uitslui tend via nieuwe kolencentrales de energieproduktie op te voe ren. Van Aardenne liet door schemeren dat het welllicht een combinatie wordt van nieuwe kolencentrales én nieuwe kern centrales. AMSTERDAM - De markt had vandaag een vriendelijk aanzien, wat verband hield met het flinke herstel van de dollar met ruim twee-en-eenhalve cent. Dit her stel was het gevolg van de Ame rikaanse maatregelen om deze munt te steunen. In Amsterdam toonde men zich voorzichtig op timistisch, maar men wilde toch eerst even de kat uit de boom kij ken. Een uitzondering werd ge vormd door Kon. Olie, want hier was de stemming ronduit vast. De obligatiemarkt gaf een licht teruglopende tendens t° zien Aandelen Kon. Olie werden bij opening 1,80 hoger verhandeld op 157.60. waarna 157.90 werd gedaan. KLM verbeterde 2,50 tot 94,70 en Unilever was vijftig cent beter op 130.30. Ak- zo steeg twee dubbeltjes. Hoogo vens tien cent en Philips bleef prijshoudend. In de andere sec toren van de actieve markt bleef men dicht bij huis. ROTTERDAM (GPD) - Ondanks een intensieve bemidde lingspoging was vannacht nog geen uitweg gevonden uit het stakingsconflict in het Rotterdamse havens leepbedrijf. De staking is inmiddels haar zevende week ingegaan. Het Gemeentelijk Havenbedrijf van Rotterdam bood de stakende sleepbootbemanningen van Smit Internatio nale dit weekeinde een uitkering-ineens van om en na bij f 550 aan op voorwaarde dat het werk blijvend zou worden hervat. Het bedrijf hoopt het geld terug te kun nen krijgen van bedrijven die er baat bij hebben dat aan de staking een einde komt. tiatief van sleepbootmannen die het werk vorige week hervatten. Zij kregen de adjunct-directeur van het gemeentelijke havenbe drijf, het hoofd van de haven- loodsdienst, stakers en Smit-di rectie mee. Stakers en vertegen woordigers van de directie van Smit ontmoetten elkaar overi gens niet lijfelijk. Men zat in ver schillende kamers, waartussen bemiddelaars pendelden. De commissie zou onder voorzit terschap moeten staan van ie mand die het vertrouwen geniet van alle betrokkenen. Een ander lid moet worden geacht het ver trouwen te genieten van het per soneel en zou moeten worden aangewezen door de Vervoers- bonden van FNV en CNV; het derde lid moet geacht worden het vertrouwen te hebben van Smit en zou moeten worden aangewe zen door de gezamenlijke Rotter damse sleepdienstondernemers. 590.00b 89.00 58,50 169,00e 169,40 2120.00b 2120.00b 715,00 715.00 19,80 20.00 81,00e 85,00b DEVENTER (ANP) - De onderwater sportvereniging Jacques Yves Cousteau in Deventer heeft zaterdag in de recreatiepias Bussloo een geheel zelf gemaakt onderwaterhuis te water gelalen. De ver eniging heeft twee jaren aan dit zes meter hoge en vijftien ton zware gevaarte gewerkt. Het onderwaterhuis werd afgezonken in eenvijftig meter diepe, met zandzakken verstevigde put in de bodem van het recreatiemeer. Het geval zal deze winter voorgoed worden vastgezet door middel van 400 betonblokjes van 30 kilo elk. De blokjes worden één voor één naar beneden gezwommen. Het onderwaterhuis van de 60 leden tellende Deventer duikvereni- ging is zodoende volgend voorjaar pas definitief klaar. Alle on geveer 8.000 Nederlandse sportduikers kunnen er dan ik principe gebruik van maken voor trainingen, aldus Henk Kloosterhuis van de vereniging CousteauHet huis een drie meter hoge klok op een evenhoog frame) kostte de vereniging slechts enige duizenden guldens. De klok bijvoorbeeld is een van de sloop afkomstige oude industrieketel. De duikers kunnen het onderwaterhuis aan de onderzijde binnen zwemmen. De lucht in de klok kan er dus niet uit. Het huis wordt deze winter overigens hermetisch afgesloten. Voor zover de Deventer duikvereniging bekend, is hun onderwater huis uniek voor Nederland. In de Amsterdamse Eloterplas is ooit een soortgelijk huis geplaatst, maar dat wordt niet meer gebruikt. GOUD EN ZILVER Per GoucL 23000/23600 Zilver 8 240,00 240,50 109,50 112.50 45.75 48,75 15.30 15.60 50.50 53.50

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11