Britten leggen de duimschroeven aan VAN DEB WIEL Weer nederlaag voor rechtervleugel Laboor zonder goede bril was zij nu al gezakt PLO zou regering in ballingschap gaan oprichten PROCES Paus in Madison Square Gardens Rhodesië-conferentie een goede bril maant a|le verschil! Problemen rond Franse kerncentrales STRAUSS VERLIEST BUITENLAND correspondent) BONN - De lijsttrekker van de christelijke partijen CDU en CSU, Franz Josef Strauss, mag niet meer beweren dat de SPD achter de rellen tijdens zijn ver kiezingsoptreden in Noordrijn- Westfalen heeft gestaan. Dit werd Strauss gisteren bevolen door de rechtbank in Bochum, waar SPD-secretaris-generaal Egon Bahr een proces tegen Strauss had aangespannen. Strauss had deze SPD-politicus persoonlijk voor de ongeregeld heden verantwoordelijk gesteld en hem de opstoker en initiatief nemer van de ongeregeldheden in Essen en Keulen genoemd. In deze steden werd Strauss het spreken onmogelijk gemaakt. Hij werd bovendien met eieren en tomaten bekogeld. Hoewel de rechtbank de Beierse minister-president had gevraagd persoonlijk te verschijnen, liet Strauss zich door de secretaris generaal van de CSU, Edmund Stoiber, vertegenwoordigen. Van tevoren had de president van de rechtbank tevergeefs geprobeerd de tegenstanders tot een verge lijk te bewegen. Mocht Strauss met zijn aantijgingen tegen de SPD en Egon Bahr doorgaan, dan wacht hem voor elke overtreding een boete van 50.000 mark. Strauss werd bovendien veroor deeld tot betaling van de kosten van de procedure. De rechter zag in de bewering van Strauss te genover de SPD en Egon Bahr „een belediging die niet door de grondwettelijke garantie van vrije meningsuiting wordt ge dekt", In de argumentatie van het vonnis sloot de rechtbank het gevaar van herhaling van dergelijke denigre rende uitlatingen door Strauss niet uit, vooral omdat er in de Bondsrepubliek tot de algemene verkiezingen in de herfst van 1980 een situatie van permanente verkiezingsstrijd zal heersen. De bewering van Strauss dat hij van SPD-kant geheime informaties had ontvangen dat Bahr achter de ongeregeldheden zat, kon door niets worden bewezen. Het is niet uitgesloten dat Strauss tegen het vonnis in beroep gaat, want het zit hem beslist niet lek ker dat hij tegen Bahr het onder spit heeft moeten delven en an dere beweringen van de kandi daat-kanselier eveneens als wei nig serieus kunnen worden ge brandmerkt. Castro toch naar VN? NEW YORK (Reuter) - De Cubaan se president, Fidel Castro, moet nog beslissen of hij de bijeen komst van de VN-assemblée zal bijwonen, zo heeft een VN- woordvoerder gisteren meege deeld. Eerder had hij aangekon digd dat Castro niet naar de VN zou komen. Die aankondiging was echter gebaseerd op een „onofficiële" informatie die ken nelijk niet juist was. "De Cubaanse delegatie heeft nog geen officiële mededeling over deze zaak gedaan", aldus de woordvoerder later. NEW YORK (GPD) - Paus Jo hannes Paulus II tilt een meis je op bij zijn aankomst in de Newyorkse Madison Square Gardens. Een menigte van bijna 20.000 jongeren juichte de kerkvorst bij zijn binnen komst toe. Ook bezocht de paus de kathedraal van St Patrick aan de Fifth Avenue Een dichte menigte had toen al uren gewacht om een glimp van hem op te vangen. Vlak voor zijn vertrek uit New York bracht de paus een be zoek aan de "Battery'1, in het zicht van het beruchte Ellis Eiland, waar in vroeger tij den miljoenen emigranten uit Ierland, Italië en uit Polen op toegang tot het beloofde land Amerika moesten wachten "Mijn bezoek aan New York zou niet compleet zijn", aldus de paus, "zonder een bezoek aan deze plek, waar het vrij heidsbeeld voor miljoenen emigranten het symbool was van het land waarheen ze wa ren gekomen". Ten slotte ver trok de paus naar het het 150 kilometer ten zuiden van New York gelegen Philadelphia Daar begint hij de tweede etappe van zijn Amerikaanse reis die hij zondag in Was hington zal eindigen. (Van onze correspondent) LONDEN - Ex-premier James Callaghan en zijn gematigde aan hangers binnen Labour hebben op het partijcongres opnieuw een nederlaag geleden. De lin kervleugel kreeg met doorslag gevende meerderheid (bijna een miljoen stemmen) een tweede motie aangenomen waardoor het uiteindelijke verkiezingspro gramma van Labour in de toe komst niet langer wordt overge laten aan de partijleider en zijn schaduwkabinet, maar zal wor den vastgesteld door de overwe gend links-georiënteerde raad van uitvoering (het bestuur) van de partij. Voordat het congres over de motie stemde had Callaghan ervoor gewaarschuwd dat een wijziging in het systeem tot „partij-zelf moord" in de verkiezingen zou kunnen leiden. Maar het argu ment van links was dat de veran dering in de structuur van de par tij „de strijd zou bevorderen om een fundamentele verandering aan te brengen in onze samenle ving" Anthony Wedgwood Benn, de lei der van de linkse vleugel, zei in een toespraak die meer bijval oogstte dan die van Callaghan, dat het er om ging de machtsver houdingen in Engeland te wijzi gen. Het is nog steeds zo, zei hij, dat de Britse financiers binnen 24 uur in het geheim meer van een Labourkabinet gedaan kunnen krijgen dan de vakbonden na een staking die weken heeft ge duurd. Benn richtte zich ook tegen de macht van de multinationale be dreven, de EG, het Internationaal Monetair Fonds en de pers „die in staat is ministers te terroriseren". Hij kondigde ook aan dat wan neer Labour opnieuw aan de macht zou komen, het onverwijld zou overgaan tot het opnieuw na tionaliseren van de grote maat schappijen die nu door de con servatieven gedenationaliseerd worden in de vorm van het be schikbaar stellen van aandelen aan burgers. Het was aan de voormalige minister van financiën Denis Healy, zelf een kandidaat voor het leider schap van Labour, om het voor Callaghan en diens in de verkie zingen verslagen regering op te nemen. Healy zei, dat het huidige partijcongres in het teken van „kwaad bloed" stond over de uit slag van de verkiezingen en dat Labour pas volgend jaar kan be ginnen aan werkelijke construc tieve plannen voor de toe komst De door de linkervleugel gewon nen moties zullen onderdeel uit maken van een algemeen onder zoek naar de structuur van de Labourpartij. Het rapport daar van zal op het volgende partij congres worden voorgelegd, maar weinigen voorspellen, dat de overwinningen die nu door links zijn behaald, er door onge daan gemaakt zullen kunnen worden. BEIROET - PLO-leider bezoekt in het ziekenhuis van Beiroet de Amerikaanse negerleider Jesse Jackson, die daar met maagklachten werd opgenomen. Jacksqn brengt op het ogenblik een bezoek aan het Midden-Oosten correspondent) Nieuwe Rijn 62, Leiden. Tel.: 071 - 124108 JERUZALEM - De Palestijnse Be vrijdingsorganisatie (PLO) zal nog deze maand een regering in ballingschap oprichten, nog voor de vergadering van de Socialisti sche Internationale over twee weken in Lissabon. Met die boodschap is het Israëlische so cialistische parlementslid Sha- chal, fractievoorzitter van de Ar beiderspartij, teruggekomen van een parlementaire conferentie in Venezuela. Hij baseert zijn uit spraken op wat hij heeft gehoord van de PLO-vertegenwoordiger op die conferentie. Op de conferentie van de Socialisti sche Internationale zal voorzitter Willy Brandt verslag uitbrengen over het gesprek dat hij onlangs samen met de Oostenrijkse bondskanselier Bruno Kreisky heeft gevoerd met PLO-leider Jasser Arafat. Dat rapport zal van grote invloed zijn op de toekom stige betrekkingen tussen Euro pese landen en de PLO. Als de PLO inderdaad een regering in ballingschap gaat oprichten, dan zal dat zowel Israël als Egypte voor grote problemen stellen. Is raël zal dan met het feit worden geconfronteerd dat een PLO-re- gering door zeker 100 landen in de wereld direct wordt erkend. President Sadat van Egypte is in het verleden - voor zijn vredesini tiatief - steeds de man geweest die de PLO heeft aangeraden om een regering in ballingschap op te richten. Maar de Palestijnse au tonomie, zoals Sadat zich die voorstelt, gaat buiten de PLO om. Sinds Sadats bezoek aan Jeruza lem zijn de betrekkingen tussen Egypte en de PLO verbroken, zonder dat Egypte officieel op zijn erkenning van de PLO als wettige vertegenwoordiger van het Palestijnse volk is terugge komen. Maar als er een Palestijn se regering in ballingschap komt dan moet Egypte formeel kie- Er zijn in het verleden tal van be richten geweest over een op han den zijnde geboorte van een rege ring in ballingschap. In het verle den is die uitgebleven vanwege interne tegenstellingen binnen de PLO. De komende weken zullen uitwijzen of daar nu ver andering in is gekomen. PARIJS (AFP) - De Franse rege ring houdt vast aan het besluit, de kerncentrales te Tricastin en Gravelines op te laden, ondanks het verzet van de vakbonden na het ontdekken van scheurtjes in bepaalde centrales. Te Gravelines in het noorden van Frankrijk heeft de directie van de centrale gezegd dat nog geen be sluit is genomen. De vakbonden CGT en CFDT hebben besloten tot het plaatsen van een alarm systeem in de centrale om te voorkomen dat die in de nachte lijke uren wordt opgeladen. Te Tricastin in het zuidoosten van het land hebben de vakbonden gisteren besloten een staking uit te roepen om het opladen van de reactor te verhinderen „zolang de scheurtjes niet zijn hersteld" en tegen het handhaven van het be vel tot opladen. De officiële lezing zegt dat de scheurtjes niet gevaarlijk zijn en dat de centrales moeten worden opgeladen om deze winter nog stroom te kunnen leveren. Het duurt drie maanden voordat de centrale op het net kan worden aangesloten. De vakbonden zeggen dat het elek triciteitstekort niet kan worden opgeheven door installaties waarvan niet bewezen is dat zij geen gevaar opleveren voor de bevolking. De voorlichtingsraad voor elektri citeit uit atoomkracht, die in 1977 door de Franse regering was in gesteld. heeft in een communi ué de regering van onvolledige voorlichting beticht en geeist dat "zo snel mogelijk het volk wordt voorgelicht". Palestijn praat met Kamerleden DEN HAAG (GPD) - Een hoge functionaris van de Palestijn se Bevrijdingsorganisatie PLO komt vandaag naar Ne derland om gesprekken te voeren met de vaste Tweede- Kamercommissie van bui tenlandse zaken. Het is dr. Is- sam Sartawi, de man die bin nen de PLO de taak heeft de contacten met Europese lan den aan te halen. Het bezoek van Sartawi vindt plaats op persoonlijKe uitnodiging van PvdA-kamerlid Relus ter Beek. Sartawi is een van de vertrou welingen van PLO-leider Jas ser Arafat, en heeft de laatste tijd bekendheid gekregen door zijn succesvolle activi teiten in Europa. Zo heeft hij de ontmoeting van Arafat met Kreisky en Brandt gearran geerd. Verder heeft hij bij de doorbraak die de PLO naar Spanje toe heeft gemaakt een belangrijke rol gespeeld, evenals bij de verbetering van de contacten met Italië. Het ligt voor de hand dat hij ook in geval van Nederland een der gelijke doorbraak tot stand wil brengen. Doordat Sartawi persoonlijk door Ter Beek is uitgenodigd, roept dezp de leden van de vaste Tweede-Kamercom missie van buitenlandse za ken bijeen, die in de regel een dergelijke bijeenkomst bij wonen. Zo n procedure wordt gevolgd wanneer de kamer commissie geen officiële sta tus aan het gesprek wil hech ten. Relus ter Beek: „De uitnodi ging moet worden gezien als blijk van belangstelling voor de opvattingen binnen de PLO over de vraag of deze or ganisatie al dan niet bereid is Israel te erkennen". „Overi gens zal de heer Sartawi echt niet alleen met mij praten. Ook andere leden van de vas te Kamercommissie hebben inmiddels blijk gegeven van hun belangstelling voor het gesprek/ aldus Ter Beek. (Van onze correspondent) LONDEN - Op de Rhodesië- conferentie heeft de Britse minister van buitenlandse zaken, Lord Carrington, de duimschroeven aange draaid en de delegaties van het Patriottisch Front en van Salisbury een uit gewerkte versie voorge legd van de „onafhanke lijkheids-grondwet". Hij zei dat vooruitgang in de onder handelingen moet uitwijzen of beide delegaties het document aanvaarden als „een basis voor onafhankelijkheid" Minister van buitenlandse zaken Carrington maakte verder dui delijk dat het uiteindelijk de Brit se regering was die moest uitma ken wat „billijk en redelijk" was en dat het in eerste instantie het Britse Lagerhuis was dat zijn goedkeuring aan de grondwet diende te hechten. In zijn toe spraak tot de delegaties zei hij: -,Wij dragen een zware verant woordelijkheid en ik geloof niet dat het volk van Rhodesië, of dat van de aangrenzende landen, welke partij dan ook snel iets zou vergeven die het onmogelijk maakt om van deze gelegenheid gebruik te maken een overeen stemming bereiken over een grondwet en om de toekomst op een vreedzame manier te rege len". De belangrijkste punten van het nieuwe document zijn dat er nu getallen worden genoemd voor het totale aantal zetels van een nieuw Rhodesisch parlement (100, van wie 20 gereserveerd voor blanken), een Senaat (40. te kiezen of te benoemen), dat de basisrechten voor de blanken ge durende zeven jaar gewaarborgd worden, en dat diezelfde rechten voor alle ingezetenen gedurende tien jaar alleen gewijzigd kunnen worden door een amendement op de grondwet met een unanieme stem van het parlement. Een belangrijk verschil met het eerste Britse voorstel is dat de blanken zich nu alleen op een kiezersrol voor blanken kunnen laten registreren en niet ook nog eens op een gemengde rol. Dat was duidelijk een ingebouwde concessie die Londen bereid was te doen in ruil voor concessies van de beide andere delega ties. Onder blanken worden overigens ook begrepen ingezetenen van Aziatische en gemengde af komst, wat de vraag opwerpt waarom Londen de term „blanke kiezersrol" blijft handhaven en niet „kiezersrol van de minder heidsgroepen", wat accurater zou zijn. De nieuwe grondwetsversie blijft voorzien in een door het parle ment voor zes jaar gekozen presi dent die voornamelijk een cere moniële functie zou hebben. Hij is het echter wel die aan de hand van verkiezingsuitslagen een eerste minister zal benoemen en hij is tevens het hoofd van alle strijdkrachten. Londen is daarin niet aan het verlangen van het Pa triottisch Front tegemoet geko men om de functie te creëren van een „regerende president" in Amerikaanse stijl. „Maar", zei Lord Carrington, „dat wil niet zeggen dat deze bestuursvorm niet gewijzigd kan worden door een amendement op de grondwet wanneer het Rhodesische volk dat wenst" Zambia Zambia heeft Engeland gevraagd er tijdens de vredesbesprekingen bij de Zimbabwe-Rhodesisehe leiders op aan te dringen de aan vallen op buitenlands grondge bied te staken. Zambia ziet de laatste aanval door Rhodesische troepen op Mozambique als een bedreiging van de stabiliteit van het hele Zuidafnkaanse ge bied Nadat de Zimbabwe-Rhodesisehe eerste minister Abel Muzorewa van het Zambiaanse verzoek had ««■hoord. reagerrde hij met „Dat kunnen ze wel vergeten". HERVATTING TERUGGAVE LANDERIJEN ZET KWAAD BLOED IN PORTUGAL i correspondent) LISSABON - Het Portugese ministerie van landbouw en visserij is gisteren weer be gonnen met de overdracht van landbouwgrond van coö peraties aan particulieren. De teruggave van deze landerijen was vorige week opgeschort nadat de politie daarbij twee dodelijke slachtoffers had gemaakt onder protesterende leden van een coöperatie. De coöperaties en de vakcentrale Intersindical reageerden gis teren verontwaardigd op de hervatting van deze werk zaamheden door het ministe rie van landbouw en de poli tie. Volgens de vakcentrale had toch minstens moeten wor den gewacht op de uitslag van het onderzoek naar de toe dracht van de gebeurtenissen vorige week, dat door de rege ring is beloofd. Ook binnen het kabinet van Pintasilgo zou ernstige verdeeldheid over deze en andere kwesties bestaan. De minister van landbouw, Joaquim Louren- co, ontkende kranteberichten dat hij demissionair zou zijn. Hij bevestigde echter dat er binnen het kabinet belangrij ke meningsverschillen be staan over het verlenen van landbouwkredieten. Zonder deze kredieten zou Lourenzo de coöperaties niet schadeloos kunnen stellen voor de landteruggave aan de vroegere groot-grondbezit- ters. Minister van financiën Sousa Franco, die volgens de geruchten eveneens zijn ont slag zou hebben aangeboden, zou een verhoging van het landbouwbudget weigeren. Lourenzo zou het alternatief - opschorten van de landterug gave tot de verkiezingen in december - evenmin accep tabel vinden. Een dergelijke opschorting van de omstre den wet op de landhervor ming zou aanleiding zijn voor grote verontwaardiging bij de Portugese conservatie- Amerikaanse minister van handel treedt af WASHINGTON (Reuter/UPI) - De Amerikaanse minister van han del, Juanita Kreps, heeft "om persoonlijke redenen" haar func tie neergelegd. Dit hebben func tionarissen van de regering Car ter in Washington bekendge maakt. Juanita Kreps (58) was de eerste vrouw die aan het hoofd stond van het Amerikaanse ministerie van handel en één van de twee vrouwen uit het kabinet van pre sident Carter De functionarissen traden niet in detail wat de per soonlijke redenen kunnen zijn voor het besluit van mevrouw Kreps Haar echtgenoot. Clifton Kreps. professor aan de universi teit van Noord-Carolina. schoot zichzelf in juni van dit jaar in het hoofd. Hij is nu echter volledig hersteld. Mevrouw Kreps is het zesde lid van het 12 leden tellende kabinet van Carter dat opstapt, sinds de pre sident half juli een aantal veran deringen aanbracht om zijn rege ringsploeg nieuw leven in te bla-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9