Moskou-gangers mogen niet aan politiek doen Sanctiewet opgehouden Hoopvolle uitspraak voor alimentatieveteranen Circnsplannen van Sjoukje Dijkstra en haar man Man door vrienden in Duitse gevangenis Romeins fort bij Arnhem gevonden Nederlands Olympisch Comité: Kamervragen over verbod verkoop op Pasar Malam Trage afhandeling van belastingzaken Uit in de Randstad DONDERDAG 4 OKTOBER 1979 PAGINA 7 NIJMEGEN (GPD) - Een 33-jarige Nijmegenaar is door toedoen van zijn twee 22-jarige Nijmeegse vrienden dinsdag in een Duitse gevangenis terecht gekomen. Het tweetal ontvoerde de man om hem bij de politie in Kleef te be zorgen. Ze wisten dat de Nijme genaar nog een gevangenisstraf in Duitsland moest uitzitten. De Kleefse politie keek wel vreemd op van de levering, die was opge borgen in de kofferbak van een auto, maar aanvaardde de zen ding in dank. De Nijmegenaar werd voor de keus gesteld: 12.000 D-mark betalen of 205 dagen de cel in. Daar de man niet over geld beschikte, ging hij achter slot en grendel. De Duitse politie, die de twee ontvoerders voorzag van een proces-verbaal wegens we derrechtelijke vrijheidsberoving, belde Nijmeegse collega's om hen van de ontvoering op de hoogte te stellen. De reden voor de „uitlevering" was gelegen in het feit dat de Nijme genaar zijn „vrienden" niet het volle pond van een autoverkoop had gegeven. De bedrogen man nen namen hun kans waar toen de Nijmegenaar met proefverlof in de stad was. Zij zouden hem zogenaamd terugbrengen naar de inrichting in Zwolle. Onderweg werd gestopt op een parkeer plaats, waar de twee hun slacht offer aan handen en voeten bon den en hem in de kofferruimte deponeerden. De mannen kun nen op een tweede proces-ver baal rekenen, maar dan van de Nijmeegse politie. ARNHEM (ANP) - De rijksdienst oudheidkundig bodemonder zoek (ROB) heeft de afgelopen twee weken in een weiland ten zuiden van Arnhem restanten blootgelegd van een groot Ro meins fort. Romeinse soldaten hebben hier vermoedelijk vanaf het begin van de eerste eeuw tot in de vierde eeuw na Christus ge bruik van gemaakt. De ROB is het fort op het spoor ge komen na speurwerk van de Amersfoortse archeoloog drs W.J.H. Willems, die sinds twee jaar in opdracht van de rijks dienst bezig is met een onderzoek naar de Romeinse bewoning in het oostelijke rivierengebied. De ROB heeft de afgelopen weken in het weiland, eigendom van een steenfabriek, een zoekgleuf ge graven van vijf meter breed en dertig tot veertig meter lengte Daaruit zijn bakstenen, tufste nen, potscherven en dergelijke omhoog gekomen. Het fort ligt vrij dicht bij de oppervlakte. De zoekgleuf wordt eind deze week dichtgegooid. De ROB weet nog niet welke stappen zij gaat nemen om het hele fort op te graven. Het ligt voor de hand dat wij contact zoeken met de grondeigenaar, al dus de archeoloog voor de pro vincie Gelderland, drs R.S. Hulst. In Nederland zijn tot nu toe een vijftiental forten langs de Rijn (de noordgrens van het Romeinse rijk) gevonden. Dankzij een in de Middeleeuwen gecopieerde kaart uit die tijd zijn de namen van de meeste forten bekend. De naam van het nu bij Arnhem aangetrof fen fort is niet bekend. Wij gaan er op studeren, aldus drs. Hulst. DEN HAAG (GPD) - Alimentatie veteraan C. Jongenburger uit Weesp hoeft, zo heeft het Haagse gerechtshof gisteren in hoger be roep beschikt, vanaf 1 oktober 1980 geen alimentatie meer te be talen aan de vrouw met wie hij in 1936 huwde en van wie hij nu al 33 jaar gescheiden is. Zijn ex-vrouw geniet inmiddels al twee jaar aow. Daarmee vernietigde het Hof de eerder dit jaar gedane uitspraak van de Haagse rechtbank, die het verzoek van Jongenburger had afgewezen. Dit proces was eigenlijk bedoeld als proefproces, waarin zeker de Stichting Organisatie Geschei den Mensen hevig geïnteresseerd was. Deze stichting dringt er bij de minister van justitie al jaren op aan de alimentatiewetgeving drastisch te veranderen. Onder zoek heeft uitgewezen dat 76 pro cent van de Nederlandse bevol king het totaal niet eens is met de huidige alimentatieopvattingen die eigenlijk als een vorm van le venslang gezien worden. Ook in de Tweede Kamer zijn er duidelijk stemmen opgegaan die de duur van de alimentatie willen limiteren. De stichting is boven dien blij, dat er nu eindelijk een dergelijke gerechtelijke uit spraak is gekomen, omdat er dan wellicht te verwachten is dat vonnissen over dit punt bij de verschillende arrondissementen wat gelijkluidender zullen wor den in de toekomst. En ongetwij feld zal de uitspraak van het Haagse Hof gevolgen hebben voor andere alimentatievetera- De stichting vindt dat er in plaats van de oude verplichting een nieuwe overbruggingsalimenta tie moet komen, die minimaal twee jaar en maximaal vijf jaar mag duren, afhankelijk van de omstandigheden. Voorrang moet hebben de kinderalimentatie, nu vaak sluitpost, omdat deze vorm van betalen niet aftrekbaar is. De gescheiden vrouw heeft uiter aard recht op een fatsoenlijke af wikkeling van haar financiële af faires, maar daarna heeft zij wel de plicht om te werken. „Slechts de superrijken en de supe- rarmen kunnen zich de luxe permitteren te scheiden en op nieuw te trouwen zo vaak als zij willen", vindt de voorzitter van de stichting, de heer D. Verhaa- ren. „Maar juist de middeninko mens zitten in de knel en zijn over het algemeen niet in staat twee gezinnen te onderhouden. Dat betekent voor de tweede vrouw veel leed: zij zal vaak genood zaakt zijn af te zien van het krij gen van kinderen, 'omdat zij moet blijven werken" Over 1978 werd er in Nederland ruim 650 miljoen gulden aan ali mentatie betaald; over 1979 zal dit bedrag nóg hoger liggen, om dat er per jaar 22.500 gevallen van echtscheiding bijkomen. Het aantal alimentatieveteranen be draagt ongeveer 10.000. Of de ex-echtgenote van de heer Jongenburger tegen het vonnis van het Hof nog cassatie zal aan tekenen is nog niet bekend. De SOGM is niet van plan om op kor te termijn weer een proefproces aan te spannen; ze wil eerst de ontwikkelingen naar aanleiding van het arrest van gisteren af wachten. DEN HAAG (GPD) - Nederlandse vertegenwoordigers op de Olympische Spelen in Moskou mogen daar geen poli tieke activiteiten ondernemen. Ze mogen geen demon straties meemaken en ze mogen niet met dissidenten gaan praten. Als ze niet bereid zijn tevoren te beloven dat ze zich aan deze verboden zullen onderwerpen, mogen ze niet mee. HILVERSUM (GPD) - Sjoukje Dijkstra en haar man, de in inter nationale circuskringen befaam de Karl Kossmayer, hebben zeer vergaande en omlijnd uitgewerk te plannen om in 1980 met een groot eigen circus in Nederland op tournee te gaan. Als tournee- manager heeft het echtpaar Kossmayer de vanouds bekende grote evenementen-organisator Carel Briels aangetrokken. Aldus het verenigingsblad „De Piste" van de Club van Circusvrienden Nederland in het september- Het Nederlands Olympisch Comité is bezig deze regels op papier te zetten. Het ligt in de lijn der ver wachtingen dat de uitgezonden sportlieden die regels moeten HARL1NGEN - Een vrachtwagenchauffeur raakte zwaar gewond toen ondertekenen. Hoe dat precies in hij met zijn auto door een trein werd gegrepen. De vrachtwagen die tien- zijn werk zal gaan hangt af van tallen meters werd meegesleurd belandde uiteindelijk in de sloot. Behalve juridisch advies dat het NOC de chauffeur moesten ook drie treinreizigers naar het ziekenhuis worden hierover nog moet inwinnen. vervoerd,zij het met lichte verwondingen. Het ongeluk gebeurde op een met Een en ander heeft Bram Leeu wenhoek, chef de mission van de Nederlandse ploeg naar Moskou, gezegd in een interview. Het is de eerste keer dat het NOC dit soort regels opstelt, „spelre gels" zoals Leeuwenhoek ze zelf noemt. Het Olympisch Comité acht dit noodzakelijk, gezien de ervaringen uit het verleden, aldus Leeuwenhoek. Het uitgangspunt van het NOC is dat de Sowjet-Unie de organisa tie van de Olympische Spelen toegewezen heeft gekregen op voorwaarde dat zij geen enkele politieke propaganda zou maken tijdens het evenement. Volgens het NOC is het op grond daarvan ongepast dat de deelnemende sportlieden en coaches zich wél politiek zouden uiten. DEN HAAG (GPD) - Waarom mo gen toeristen op zondagen in Scheveningen en Zandvoort wel meubelen kopen en is het niet toegestaan dat op die dag op Pa sar Malams houtsnijwerk, geba tikte doeken en dergelijke tegen betaling worden aangeboden.? Op die vraag wil het Tweede- Kamerlid voor de PvdA, Nora Salomons, antwoord hebben van staatsecretaris Hazekamp van Economische Zaken. Hazekamp verhinderde afgelopen donderdag dat een Pasar Malam vergunning zou krijgen voor het verkopen van de genoemde arti kelen. De Indische markt werd gehouden in het Brabante Roo sendaal en B en W van die ge meente wilden de organisatoren toestaan verschillende produk- ten te verkopen. Door ingrijpen van de staatssecretaris ging het feest echter niet door. Kleine etenswaren verkopen was toege staan, nijverheidsartikelen mochten die dag echter niet wor den afgezet. „Tot mijn stomme verbazing zag ik echter in de krant van afgelopen zaterdag advertenties staan van de firma Meubelkeur die op zon dagen in Scheveningen en Zand voort haar produkten mag slij ten", aldus mevrouw Salomons. Nu vind ik het best als op zondagen winkels open zijn die artikelen verkopen in de toeristische sfeer en dergelijke, maar meubels gaat me toch wat te ver. Ik vind het typerend voor het beleid van deze staatssecretaris dat hij ingrijpt in de handel van de kleine zaken man in Indische artikelen maar dat hij anderzijds grote zaken veel meer ruimte biedt" DEN HAAG (GPD) Bij de belas tingkamers van de Nederlandse gerechtshoven waren op 1 sep tember van dit jaar maar liefst 12.360 zaken aanhangig. De af handeling van die zaken blijkt steeds meer tijd te vergen. Ook i zelfs sprake van nog langere duur van de procesgang. De Ruiter noemt dit - mét mét pre sidenten van de gerechtshoven - een zorgwekkende zaak. Een oplossing is echter op korte ter mijn niet te realiseren. De sommige gevallen sprake gaat hierbij natuurlijk niet alleen flinke achterstand. Dat antwoordt minister De Ruiter (justitie) op vragen van het PvdA- Tweede-Kamerlid De Graaf. Tus sen het aanhangig maken van een belastingzaak en de afdoening daarvan ligt een termijn die te genwoordig al tot twee jaar is op gelopen. In sommige gevallen is i strafzaken, maar ook ken waarbij de rechter om een uitspraak over een beslissing van de belastingdienst wordt ge vraagd. Hoe groot de precieze achterstand is kan de minister overigens niet aangeven. Hem ontbreekt de mankracht om dit te laten uitzoeken. Volgens Leeuwenhoek staat de precieze procedure nog niet vast Vermoedelijk zullen de atleten een papier moeten ondertekenen waarop de regels „in een verhaal tje" staan samengevat. Er moet nog bekeken worden wat er ge beurt als een atleet de regels wel ondertekent, maar zich er later niet aan houdt. „Als bijvoorbeeld een atleet naar Sacharov gaat en zich daar uigebreid laat fotogra feren, kunnen wij dat niet accep teren", zo zei Leeuwenhoek. „Dat zou een provocatie zijn". Op de vraag of de atleten niet in hun vrijheid van meningsuiting wor den belemmerd, zei Leeuwen- Vraatzuchtige honden bijten schapen dood OTTERLO (ANP) - Een 17-jarig meisje in Otterlo op de Veluwe is bekeurd door de politie, omdat twee van haar drie herdershon den vraatzuchtig hadden huisge houden onder de elf schapen op een nabij gelegen weiland. De honden hadden drie schapen de kop afgebeten. Zes andere scha pen moesten vanwege ernstige verwondingen worden afge maakt. De politie was in staat het spoor van de herdershonden te volgen. De honden vielen vervol gens, na het innemen van een braakmiddel, door de mand. Politie kent identiteit van één dader hoek: „Nee, dat niet. Ze hoeven niet per se mee. Als ze niet willen tekenen, dan gaan ze niet. Kijk, als iemand nu gedwongen werd mee te gaan en dan bepaalde ver boden kreeg opgelegd, dan lag de zaak anders" Het standpunt van het NOC is lijn recht in stryd met de doelstellin gen van het Comité Olympische Spelen en Mensenrechten, dat door de politieke partijen is opge richt. Dat comité vindt dat sport lieden en bestuurders in Moskou de dialoog met het Russische volk en met de dissidenten moe ten aangaan. De Nederlandse sportbonden zijn al een maand op de hoogte van de plannen van het Nederlands Olympisch Comité Dat zegt Rob von Bose, directeur van het NOC, die eraan toevoegt dat nog geen enkele sportbond tegen het plan van het NOC heeft geprotesteerd. Tegen de plannen van het NOC is inmiddels wel geprotesteerd door het comité "Olympische Spelen en Mensenrechten". Dat comité is enkele maanden gele den door de politieke partijen in de Tweede Kamer opgericht. PvdA-woordvoerder Ed van Thijn voorzitter van het comité "Dit is onaanvaardbaar. Een ver bod om aan politieke activiteiten mee te doen is een vorm van zui- veringsbeleid, dat geheel onde mocratisch is" Karl Kossmayer kan er nu al van zeggen, dat hij met dit nieuwe circus met de bekende grote Westduitse zaken als een Krone, een Althoff en Gleich gerust kan wedijveren in omvang en kwali teit. „Het gaat ons niet op de eer ste plaats om geld verdienen. Wfj willen zo graag Nederland weer een circus brengen dat door kwaliteit en presentatie het publiek weer in vervoering zal brengen. Dit land heeft door de Strassburgers ooit een circus van grote naam binnen zijn grenzen gehad en mijn vrouw en ik willen dat grote circusbedrijf van wel eer, in moderne vormen, nieuw leven inblazen", aldus Koss mayer. De Kossmayers wonen al vele jaren aan de Jonkerweg in Hilversum, op een steenworp afstand van het vroegere winterkwartier van Strassburger, aan welke familie Karl Kossmayer met zijn broers zeer nauw verbonden is. Karl is onder meer in directe lijn familie ook van Elly Belli-Strassburger, die nog altijd in Hilversum woonachtig is. Nieuwe circusdirecteur Karl Kossmayer spreekt in superla tieven over zijn bedrijf; binnen enkele weken zal hij de verza melde Nederlandse pers uitnodi gen voor een persconferentie om zijn plannen kenbaar te maken Een aantal gemeenten is al bena derd voor een speelvergunning in het komend seizoen, aldus weet het blad De Piste nog te melden. ADVERTENTIE PEPERZAK bQheerst'tvakl Ontmoet onze kollekties waardeer onze prijzen l REPAREREN - MODERNISEREN Van Aardenne heeft moeite met bepalingen schietpartij DEN HAAG (ANP) - De Haagse politie weet wie één van de da ders is van de schietpartij maan dagavond in een Chinees restau rant aan het Plein in Den Haag. Er zijn echter nog geen mensen aan gehouden. Dat is het enige wat de politie gis teravond over de schietpartij kon meedelen. Bij de schietpartij DEN HAAG (GPD) - De afhande ling van de sanctiewet, die voor ziet in economische boycots te gen regimes waar Nederland ern stige bezwaren tegen heeft, wordt bemoeilijkt door minister Van Aardenne (economische zaken). Alle andere betrokken ministers hebben zich akkoord verklaard met het wetsontwerp. Van Aar denne heeft echter moeite met bepalingen uit het ontwerp die voorzien in eenzijdige boycot maatregelen van Nederland, waardoor Nederlandse bedrijven met vestigingen of dochteron dernemingen in het betrokken land zouden kunnen worden ge troffen. Aan de lijdensweg van de sanctie wet lijkt daarmee geen einde te komen. Het wetsontwerp van het kabinet-Den Uyl, destijds goed gekeurd door de Tweede Kamer, stuitte twee jaar geleden op grote weerstand in de Eerste Kamer. De bewindslieden uit het nieuwe kabinet-Van Agt treuzelden zeer lang met het uitbrengen van een (nadere) memorie van antwoord op de talrijke vragen van Eerste- Kamerleden. Op minister van Aardenne na heb ben nu alle betrokken bewinds lieden (buitenlandse zaken, justi tie, financien, verkeer en water staat. landbouw en visserij) over eenstemming bereikt over het concept van de memorie. Over deze gang van zaken is enige wrijving ontstaan tussen de mi nisteries van economische en buitenlandse zaken. Volgens de woordvoerder van Van Aardenne is het niet zijn minister die het uitbrengen van de memorie van antwoord in de weg staat. Hoewel hij gisteren in eerste instantie be vestigde dat Van Aardenne per soonlijk nog niet akkoord was met de concept-tekst, zwakte hij dat later af met de verklaring dat er over dit concept nog overleg gaande was tussen de betrokken ministers. Hij sprak van een amb telijk concept, dat nog door alle betrokken ministers moet wor den ondertekend. Een dag eerder was van de zijde van buitenlandse zaken verklaard dat op economische zaken na alle be trokken ministers hun paraaf on der de ambtelijke tekst hadden gezet, maar dat het stuk om voor buitenlandse zaken niet geheel duidelijke reden al enige maan den op economische zaken lag. Voor minister Van Aardenne we gen de economische consequen ties van een eventuele toepassing van de sanctiewet duidelijk zwaarder dan de internationale, zijn partijgenoot op buitenlandse zaken te maken heeft. Van WD-zijde is zowel in de Tweede als Eerste Kamer her haaldelijk bezwaar gemaakt te gen de economische gevolgen van boycots voor Nederlandse bedrijven met vestigingen of dochterondernemingen in het te treffen land. Aangedrongen is op schadeloosstelling wanneer dit het geval zou zijn, een gegeven waarin het wetsontwerp nog niet voorziet. Dit soort schade werd destijds bij de kamerbehandeling een „normaal bedrijfsrisico" ge noemd. Daartegen voerden be halve de WD-parlementariërs ook het Verbond van Nederland se Ondernemingen (VNO) en de Centrale Organisatie Externe Economische Betrekkingen gro te bezwaren aan. Het is niet bekend of de twee in Den Haag gevonden vuurwapens ho ren bij de hulzen die na het ge beurde in restaurant "Good Friend" zijn gevonden. ADVERTENTIE AMSTERDAM Concertgebouw: Grote zaal: 6 oktober, 15.00 uur, Omroeporkest olv K Montgomery, mmv Groot Omroepkoor. F Laurent sopraan. H. Meens, tenoor; 7 oktober, 14.15 uur, Concertgebouworkest olv Bernhard Hai- tink.TheoOlof, viool; 10 en 11 oktober. 20.15 uur. Concertgebouworkest olv Bernhard Haitink. Kleine zaal: 6 oktober, 20.15 uur, gitaarconcert Sergio Abreu; 8 oktober, 20.15 uur, Pascal Devoyon, piano. Stadsschouwburg: 7 oktober, 14.00 uur, "II tabarro'Gianni Schicci 9 oktober, 20.00 uur, "The consul" van Giancarlo Menotti, Nederlandse operastichting. Theater De Balie: tm 6 oktober, 20.30 uur, Topconferentie van Robert David MacDonald Bent; 8,9 en 10 oktober, 20.30 uur, "De kleine Eva van tie Kromme Bijlstraat" van Louis Paul Boon. Jaap Edenhal: 9 oktober, 20.15 uur, John Denver; 6 oktober, 20.00 uur Udo Jürgens. Nieuwe de la Mar theater: tm 7 oktober, 20.15 uur, "Er valteen traan op de tompoes" van Annie M.G. Schmidt. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 4 en 5 oktober, 20 15 uur, "Geleerde vrouwen" van Molière, Haagse Comedie; 6 oktober, 20.15 uur; "Het wederzijds huwelijksbedrog" van Pieter Langendijk, Haagse Comedie Circustheater: 4 oktober, 20.00 uur, "The consul" van Giancarlo Menotti. De Nederlandse Operastichting. Diligentia: 4 en 5 oktober, 20.15 uur. Cabaret Fons Jansen-5 Appeltheater 4 eri 5 oktober, 20.15 uur, toneelgroep De Appel Zerken' Congresgebouw: 5 oktober, 20.15 uur opnamen EO tv show: 6 oktober, 20.15 uur, Concertgebouworkest olv Bernhard Haitink mmv Theo Olof viool. LEIDEN Leidse Schouwburg: oktober, 20.15 uur. "Toen, nu en later" met Miel Cools; 6 oktober. 20.15 uur, "En nog vele jaren" door Alan Ayckborn mmv Ina van Faassen, Hetty Verhoogt, Ton van Duinhoven en Ton Kuyl; 10 oktober, 20.15 uur, "Geleerde vrouwen" van Mohere, Haagse Comedie. LAK-thcatcr: 4 oktober, 21.00uur, 'n Appeltje voorde doi t" an Marcel Mithois door amateurtoneelvereniging Toverlei uit Leiderdorp 5 okto ber, 20.30 uur, "Don Quichotte en Sancho Panza" door Cuido Lauwaert en Griet de Vos; 5 oktober, 20.30 uur. theatergroep Nyinski met "De concert/anger" en "Ontmoetingen in het donker". 7 oktober. 15.00 uur. Poppentheater Francine Abbing met "Het verhaal van de steenhouwer voor kinderen van 6-12 jaar Dorpskerk, Leiderdorp, 5 oktober, 20.15 uur. Monique Bartels, cello en Tijn van Eijk. clavecimbel. Lokhorstkerk (Pieterskerkstraat), 6 oktober, 20.30 uur. concert door de Renaissancegroep van de Streekmuziekschool Leiden c.o. olv Piet Iroene Kerk, Oegstgeest, 7 oktober muziek uit de barokperiode. 20 15 i Amarillis Ensemble i

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7