Tweespan rijdt publiek in, twee gewonden "Er zijn er bij die niet eens een eitje kunnen bakken" LEIDEN - De Leidse familie Devilee verzorgde gisteren weer de traditionele poppenkastvoorstelling. Alleen stond de popjienkast op een andere plaats. In verband met de restauratie van de Hartebrugkerk traden Jan Klaassen en Katrijn ditmaal op voor de Marekerk i de vereniging van aangespannen Misschien heeft heel Leiden zijn buik nog vol van hutspot, ha ring, bier en patat, toch moet er vanavond weer een redelij ke maaltijd op tafel staan. En al die volgende avonden. Bij mensen die op kamers wonen wil vooral dat redelijke er nog wel eens bij in schieten, dat is bekend. Her en der worden dan ook cursussen "koken voor kamerbewoners" opge zet. Zoals vorig jaar door K& de i ge ring om de cursus doorgang l kunnen laten vinden. Bij vormingscentrum Troef gaat het beter. Daar wordt de cursus dit jaar al voor de der de keer gehouden. Er wordt weliswaar alleen aan deelge nomen door mensen die Troef al geregeld bezoeken en alle maal vrienden van elkaar zijn, het is moeilijkom buiten staanders te bereiken, maar de cursus draait. Onder leiding vanJeantine van de Ven, die zelf ook op kamers woont en koken als een hobby beschouwt. "Van de mensen om mij heen weet ik dat ze wel verantwoord eten, maar er zijn ook een hoop mensen van wie ik weet dat ze al drie of vier jaar op een kamer wonen en al die tijd naar de mensa zijn geweest of een boterham eten en nog niet eens een eitje kunnen bakken. En die ook niet de wil hebben om te leren koken, alleen maar zeggen: ik kan het niet", zegt ze. Is het eten in de mensa dan vol gens haar niet verantwoord? Jeantine: "Het is gekeurd dus het zal wel goed zijn. Maar het is belangrijk dat eten zo kort mogelijk kookt en in de mensa wordt het 's middags al ge kookt en staat dan tot s avonds te stomen. Er gaan daardoor zoveel voedings- middèlen verloren dat ik denk dat er net voldoende in zit om van te kunnen leven. Ze kun nen nooit aan de eisen vol doen die je zelf aan eten stelt" De opzet van de cursus is om in vrij korte tijd (hoogstens drie kwartier) met vrij goedkope middelen (drie a vier gulden) een verantwoorde maaltijd te leren bereiden. Jeantine wil in tien lessen alle soorten in grediënten behandelen, een keer bonen, macaroni, aard appelen-groenten-vlees, rijst, zonder vlees, enz. Daarnaast wil ze een gestencild boekje maken met daarin niet alleen de recepten die ge maakt zijn maar ook een al gemeen verhaal over allerlei soorten voedingsmiddelen, hoeveel je ervan nodig hebt en wat bijvoorbeeld vleesver- vangende middelen zijn. Dat alles voor zover er behoefte aan bestaat bij de acht cursis ten, maar ze gaat er wel van uit dat ze niet alleen komen om een stevige hap te eten maar ook om te leren wat een altijd is. helemaal niet van koken, tot ze de mogelijkheden ervan ontdekken. Als je maar drie gerechten kent is de lol er in derdaad snel vanaf. Koken is een gezelschapsgebeuren en een creatief gebeuren. Crea tief koken betekent datje kunt spelen met ingrediënten, dat je je een voorstelling kunt ken zal "De ste gaan zien en hoe het zal sma ken. Dat moetje leren. En dat je durft experimentereneens durft afwijken van het aard appel-groente-vlees pa troon". Om te leren koken heb je volgens Jeantine iemand nodig aan wie je dingen kunt vragen. Ze adviseert om samen met an deren te gaan koken zodat je van elkaar dingen kunt op pikken en kan kijken hoe een ander hel doet. Daarnaast zijn er goede kookboekjes spe ciaal voor kamerbewoners Jeantine: In gewone kook boeken gaan ze uit van een bepaalde basis. Daarin staal bijvoorbeeld niet hoe je aard appelen moet koken en dal je groente alleen maar met een bodempje water moet opzet ten. Eu er staat: afmaken kruiden, maar er staal niet bij hoeveel je ervan gebruiken moet. Dat staat in de kook boekjes voor kamerbewoners allemaal wel heel uitvoerig". Dat iemand die helemaal niet kan koken er plezier in kan gaan krijgen bewijst Joost Pierrot,die decursus bij Troef nu al voorde derde keer volgt. "Ik kon geen spat koken zegt hij. "Maar nu vind ik het leuk. ik kook thuis ook. niet elke dag. maar wel vaak". 1 'OTO 'S TAN H Oï VAST JL; V/ x v Jx*.J. x Al VAJLJ v /ikj A zoals commentator Theo Koomen ze betitelde, betraden gisteren ook het strijdperk bij de touwtrekwedstrijden n de 3 OctobervereemgingOok burgemeester Vis fvijfde van rechts) hield het touw stevig in handen. LEIDEN - Op de Breestraat, ter hoogte van Minerva, zijn gis termiddag twee oudere vrou wen (71 en 75 jaar), gewond ge raakt toen de paarden van een tweespan waarin enkele leden van de 3 Octobervereeniging in de optocht meereden begonnen te steigeren en in het publiek te recht kwamen. Een van de vrouwen, die vooraan op gere serveerde plaótsen zaten, brak haar been. Ze zijn beiden naar het Academisch Ziekenhuis ge bracht. Volgens de Leidse politie is de drie-octoberviering verder re delijk rustig verlopen. Er zijn in totaal drie jeugdige Leidenaars aangehouden in verband met baldadigheid. Twee van hen waren betrokken bij een vecht partijtje op de Steenstraat, de andere gooide vanaf de stellin gen bij de Hartebrugkerk stenen in het publiek dat naar de op tocht stond te kijken. Verder heeft de politie "regelend opgetreden", onder meer bij het Trianontheatcr waar jongens op het dak liepen. Gisteravond te gen elf uur is een twintigjarige man uit Leiderdorp die bij Mi nerva bij een vechtpartij be trokken was ter kalmering naar het politiebureau gebracht. Op de Steenstraat viel een man (21 jaar) gisteravond met zijn hand in een kapot bierglas en kreeg een slagaderlijke bloeding. Ook op de Steenstraat raakte een vijftienjarige scholier een tand kwijt toen hij door een onbe kende in zijn gezicht werd ge stompt. Tenslotte deed een ne gentienjarig meisje bij de poli tie aangifte van mishandeling. Zij kwam om kwart voor een vannacht met haar vriendin een café in de Vrouwenstceg binnen. Omdat ze niets bestelden wer den ze weer, hardhandig, de deur uitgewerkt. Op straat kreeg de vrouw een trap in haar buik van de ober van het cafe. Ze trapte terug, maar miste, waar op ze door de café-houder zelf nog eens enkele trappen in haar buik en tegen haar benen kreeg. LEIDEN - Het had m derdeel van de 3 oktober van de fontein op de V, restaurateurs, architect Bob kon de fontein gistermorgen o m- r een haartje gescheeld of een traditioneel on- ring was gisteren niet doorgegaan: het spuiten rkt. Maar dankzij de inspanningen van de n Beek en de steenhouwerij Wagemaker, IJ'uur toch een kwartiertje water produce-.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4