Kantoren en winkels op plaats Pardoeza? e/dse agenda k" moet "Bloemen wijk wat geduld hebben met buurtonderkomen Voorlopige schets Hofcamp verschenen Gouden Jozefschool JAZZCLUB ALPHEN HEEFT CLUBLOKAAL Hofjes van Leiden boeiende reportage LEZERS SCHRIJVEN STAD EN RAND DONDERDAG 4 OKTOBER 1979 LEIDEN - De sociëteit Pardoeza op de hoek van de Doeza- straat en de Boisotkade zal binnen afzienbare tijd worden afgebroken. Voor het terrein is een plan ontworpen dat voorziet in de bouw van winkels, kantoren en apparte menten. Het nieuwbouwplan verkeert nog in een pril sta dium. Aan een definitief ontwerp wordt op het ogenblik gewerkt. VOORSCHOTEN - De kersverse buurtvereniging "Bloemenwijk" in Voorschoten moet nog even geduld hebben. De gemeente raad heeft nog geen trek om snel geld uit te trekken voor de ver bouwing (kosten: f 18.000) van een bouwkeet tot buurtonder komen voor Bloemenwijk en Boschgeest. In een vergadering van een raads commissie bleek gisteravond dat zowel CDA. PvdA als VVD haken en ogen aan het voorstel zien. De buurtvereniging trekt al een paar maanden bij het gemeentebe stuur aan de bel. Zij vindt dat er in Boschgeest en Bloemenwijk onderdak voor buurtactiviteiten moet komen. De bouwkeet die de vereniging op het oog heeft kan volgens hen gebruikt worden voor cursussen, klaverjassen, kinderopvang, muziek en han denarbeid. Cr is een schetsontwerp gemaakt van de nieuwbouw door het Leidse architectenbureau Kro*- neman. Dat ontwerp is bij de wel standscommissie, de gemeente lijke commissie die elk bouwplan op esthetische kwaliteiten moet beoordelen, niet in slechte aarde gevallen. Overigens is nog geen sloop- of bouwvergunning bij de gemeente aangevraagd. Zoals gezegd verkeert het plan in een nog zeer vroeg stadium. Een woordvoerder van het architec tenbureau laat er geen misver stand over bestaan dat nog heel wat aan het nieuwbouwplan moet worden gesleuteld. Pas aan het eind van dit jaar zal er mis schien een duidelijk plan op tafel liggen. Het is nog maar de vraag wanneer en in wat voor vorm de nieuwbouwplannen zullen door gaan. Mogelijk worden de naast gelegen panden, tot aan de Cons ciëntiestraat, ook bij de nieuw bouwplannen betrokken. In de voorlopige schetsplannen gaat het om een aantal winkels, kantoren en om zeker drie drie kamer-appartementen. Het plan is ontworpen in opdracht van de heer Verhoog, eigenaar van de naburige slagerij/poelierderij aan de Doezastraat. Bij de gemeente heeft men zich tot dusver terug houdend getoond over de sloop van de hoekpanden aan de Doe zastraat. Men vindt de hoekbe- bouwing een zeer karakteristiek punt in de Leidse binnenstad. Er geldt voor de Pieterswijk echter geen bestemmingsplan dat de nieuwbouw kan tegenhouden. Het nieuwbouwplan moet wel in overeenstemming zijn met het structuurplan dat geldt voor de gehele Leidse binnenstad en moet voldoen aan de gemeente lijke bouwverordening. WASSENAAR - Het gemeentebe stuur van Wassenaar heeft een voorlopige schets voor een "be stemmingsplan" voor Hofcamp van de persen laten rollen. In dat voorlopige plan worden de ge wenste ontwikkelingen (soort gebouwen, hoeveelheid groen) aangegeven in het gebied ter weerszijden van Zijlwatering met Gezin raakt bewusteloos in slaapkamer LEIDEN - In een woning op de Boshuizerkade zijn vannacht een man, vrouw en kind in hun slaapkamer bewusteloos geraakt omdat de kachel roodgloeiend stond en er zich te weinig zuur stof in de slaapkamer bevond. De buren hebben de ramen geopend en de Eerste Hulpdienst gewaar schuwd. Die heeft alleen de huis arts laten komen. Overval op postkantoor in Stompwijk STOMPWIJK - Een nog onbeken de man heeft gisteren het post kantoor in Stompwijk overvallen en een bedrag van ongeveer 4400 gulden buitgemaakt. Vermoede lijk met een vuurwapen dwong hij de kantoorhoudster in de ach terkamer op de grond te gaan lig gen, nadat zij hem een gedeelte van het in het postkantoor aan wezige geld had gegeven. Hoewel de 24-jarige kantoorhoudster de man toen hij wegrende onmid dellijk achterna ging. kon zij hem niet meer achterhalen. Milieubeheer tegen lager polderpeil LEIDEN - De waterschappen "Noordwoude" en "De Omme- dijck" willen ten onrechte de wa terstand in de polders tussen Leiden en Alphen aan den Rijn verlagen. Dat vindt de werkgroep milieube heer Leiden. Volgens de werk groep zijn er geen goede argu menten vor zo'n verlaging van de waterstand. Er zal droogteschade optreden, er ontstaat schade aan gebouwen en bruggen en boven dien er valt geen produkliever- hoging in de polders te verwach ten. De werkgroep noemt de voorzie ningen die voor verlaging vap de waterstand nodig zijn "peper duur". Men stelt dat de veehou ders in dit gebied straks veel meer moeten betalen, en dat ze recht hebben om te weten welke voordelen ze nu eigenlijk van de waterschappen te verwachten hebben. als grenzen de Rijksstraatweg, de Lange Kerkdam, de Johan de Wittstraat, de Van Zuylen Nijeveltstraat, de Oostdorperweg en de toekomstige randweg Het is de bedoeling van het ge meentebestuur een meer defini tief ontwerp eind 1980 gereed te hebben. Dan zal er ook gelegen heid zijn officieel bezwaren in te dienen. Op het ogenblik is de "in spraak-procedure" aan de gang. Tot 15 oktober kan iedereen commentaar geven op het plan. Vanavond wordt om half acht in het raadhuis "De Paauw" een infor matie- en discussiebijeenkomst gehouden. Er zal een toelichting op het ontwerp-plan gegeven worden en er is gelegenheid tot het stellen van vragen Googerpolder goed voor 697 huizen ALKEMADE - Volgens bur gemeester en wethouders van Alkemade kunnen in de Googerpolder (met inbegrip van de grond van de firma Guldemond en de stichting Landijsbaan Alkemade) 697 woningen gebouwd worden. Het grootste deel, 279, zou volgens de taxaties kunnen bestaan uit woningwetwo ningen. Verder zouden 244 premie-B woningen (voor inkomens boven de f30.000,-), 70 premie-A wo ningen (inkomens beneden die grens) en 104 vrijesector woningen kunnen worden gebouwd. Maar omdat de geraamde aan loopkosten van de grond ho ger zijn dan de provincie als bewaker van de gemeente lijke financiën goedvindt, zal een bepaalde handelwij ze moeten worden gevolgd om bouw van genoemde aan tallen te halen, zonder dat de gemeente verlies lijst. Bur gemeester en wethouders stellen dat de grond zal moe ten worden aangekocht in samenwerking met het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. Daarbij zal het Bouwfonds een strak zittend juridisch pak moeten wor den aangemeten, opdat de door de gemeente wenselijk geachte aantallen van de verschillende soorten wo ningen ook zullen worden gebouwd. Raad De vergadering van de gemeente raad van Benthuizen, die a.s. maandagavond gehouden wordt, zal niet om 20.00 uur, maar om 19.00 uur beginnen. Leefbaar De Voorschotense wereldwinkel heeft een tentoonstelling, die is ontworpen door de Technische Hogeschool in Eindhoven, naar Voorschoten kunnen halen. Het gaat om "Leefbaar is anders" waarin een zevental onderwer pen wordt behandeld, te weten gezondheid, landbouw, voedsel, huisvesting, industrie, energie en transport. De hele tentoon stelling is ingericht op een veer tigtal panelen. De tentoonstelling wordt op za terdag om 10.30 geopend door de heer Tromp, huisarts in Voor schoten, en vindt plaats in het Baljuwhuis, Voorstraat 12a, van 10.30 tot 16.00 uur. Jaar van het kind In het kader van het "Jaar van het Kind" zullen in het Cultureel Centrum in Voorschoten van 5 t/m 14 oktober. Enkele kleine tentoonstellingen worden ge houden. Naast antiek en modern speelgoed zullen er oude school- prenten en kinderpostzegels te zien zijn. De tentoonstelling is geopend van maandag t/m vrijdag 10.00-12.00, 14.00-17.30 en 19.00-21.00, 14.00-17.30 uur en zondag van 14.00-17.00 uur. WADDINXVEEN - De VJaddinxveense rk St. Jozefschool bestaat vijftig jaar. Ter gelegenheid daarvan werd op de zolder van de school een door de leerlingen samengestelde tentoonstelling over energie ingericht Feest voor de leerlingen is het vrijdag. Het programma vermeldt onder meer filmspelletjes en een speurtocht door de wijk. Gisteravond al werd het gouden feest gevierd door leerkrachten, ouders en bestuur De St. Jozefschool aan de Kanaalweg werd een halve eeuw geleden als vierklassige school gebouwd voor het bedrag van 50.000. De school is inmiddels uitgegroeid tot een zesklassigeVeel later werd kleuterschool Klein Duimpje aan de school vastgebouwd. LEIDEN - "Hofjes in Leiden", zo heet het deze week bij De Kier versche nen boek van Herman Kleibrink en Ruud Spruit. Al eerder werkten zij samen wat in '72, '73 en '74 tot de uitgave van drie delen "Leiden, een Hollandse erfenis" leidde. Evenals toen zijn ze er nu in geslaagd een boeiende reportage in woord en beeld te maken van erfenissen uit het verleden waarop Leiden trots kan zijn. De 35 hofjes die Leiden nog rijk is worden in het boek stuk voor stuk uitvoerig beschreven, evenals de drie hofjes die verdwenen zijn. Wie het boek leest zal ontdekken dat het in veel gevallen weinig heeft gescheeld of er waren nog veel meer hofjes verdwenen. Er zijn tijden geweest, er hebben winden gewaaid, waarin men minder oog had voor hun rijke monumentale waarde dan nu. Wie het boek leest en de sfeervolle teke ningen en foto's in zich opneemt zal de waarde van de hofjes gaan inzien en dat is nu precies de bedoeling van Kleibrink en Spruit. Herman Kleibrink heeft tekeningen verzameld van de kunstenaars Jacob Timmermans (1751-1829), J.E. Kikkert (1843-1925). Jan Goedeljee (1824-1905) en Leo Zeldenrust (1905-1977), en aangevuld met eigen fo to's. De teksten van Ruud Spruit geven veel bijzonderheden over stich ters van de hofjes, de tijd waarin zij leefden en de regels die zij aan bewoning stelden. Hun doel was vaak hun naam te laten voortleven en de bewoners van hun hofje te laten bidden voor hun zieleheil. Aan de bewoners, meestal bejaarde echtparen, weduwen en maagden, weiden (voor onze tijd) onmenselijke eisen gesteld, zo kwam het bijvoorbeeld voor dat bij overlijden van de man de vrouw het hofje diende te verlaten met achterlating van de helft van haar bezit. De hofjes worden in tekst en illustraties tot het heden gevolgd, 225 bladzij den lang. Het boek is gebonden en voorzien van een Engelse samenvat ting en lijst van afbeeldingen. Er zijn 3000 exemplaren gedrukt, die volgens de uitgever in twee jaar moeten worden verkocht wil hij uit de kosten komen. De prijs is "laag" gehouden, tot 1 januari kost het boek ƒ69,50 en daarna ƒ75. MARGA WUIS ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense Jazzclub heeft beslag kunnen leggen op een lokaal bij Expressie '70 aan de Hooftstraat voor het houden van clubavond. Met ingang van oktober is het de bedoeling om daar elke derde vrijdag van de maand een club avond te organiseren. De twee maanden oude jazzclub, die inmiddels zo'n twintig leden telt, had plannen om in de jazz maand (oktober) een concert te organiseren, maar om financiële redenen gaat dat niet door. Wel zullen er deze maand wat andere zaken van de grond komen. Vol gens Bert Baerends, één van de oprichters, is de jazzclub vrijwel rond met de ziekenomroep Al- pheo over het presenteren van een wekelijks uurtje jazz in zie kenhuis Rijnoord. Verder laat de jazzclub deze maand ook van zich horen in de school krant van het Christelijk Ly ceum. terwijl half oktober de tweede editie van het clubblad op de markt moet verschijnen. Daarin ondermeer: een recensie van het jazz-gebeuren in het Am sterdamse De Meervaart waar mee de jazz-maand is geopend en een overzicht van nieuw uitge brachte platen. Wie meer wil weten over de Al phense jazz-club kan terecht bij het secretariaat, Bert Baerends, Korte Conradstraat 12 in Alphen, of ('s avonds) bij Jos Rosier, Von derstraat 33 in Alphen, tel. 93077. Politie Als reactie op uw berichtgeving over de relletjes van afgelopen dinsdagavond (2 oktober) het volgende: misschien dat de aan zet tot de moeilijkheden door "baldadige jongelui" is gegeven, maar het antwoord van de politie hierop staat daartoe in geen ver houding. Wc hebben gezien hoe met paarden en motoren op de menigte werd ingereden en hoe onschuldige mensen door het ij lings aangestormde legertje agenten uit elkaar getrapt en ge slagen werden. De taptoe kreeg voor veel i een grimmig einde door het totaal buiten proporties geraakte, en soms met zichtbare wellust uit gevoerde gedrag van de politie. We vragen ons af of met de verne deringen en mishandelingen aan buitenstaanders toegebracht, het doel om Minerva te beschermen niet ruim voorbij gestreefd is. We menen dat de politie hier de perken ver te buiten is gegaan er dat dit zeker haar reputatie in Leiden geen goed zal doen. Namens enige studenten (niet van Minerva) Elvire Eijkman, Nieuwe Rijp 42, Leiden. Voor de raadsleden is het allemaal te kort dag: zij willen eerst méér weten voor ze kunnen beslissen. Wethouder Marcelis zei over een maand weer met het voorstel op tafel te willen komen. Verscheidene kandidaten voor een woning in het plan Bijdorp heb ben afgehaakt: de woningen worden te duur. Dat zei het D 66- raadslid Aikens. Hij kreeg de toe zegging dat de raadsleden zo snel mogelijk volledig geïnformeerd worden. "Spanning bij Lindehoeve bemoedigend" VOORSCHOTEN - De spanning fussen "jongerenraad" en de stafleden van het jongerencen trum "De Lindehoeve" in Voor schoten is niet verontrustend, maar juist bemoedigend. Dat zeiden stalïeden van "De Lin dehoeve" gisteravond tegen een aantal raadsleden van de ge meente Voorschoten, tijdens een commissievergadering. "Steeds wordt de vraag gesteld of het jon gerencentrum op de goede wijze functioneert", viel gisteravond van de staf te horen. Het onderwerp kwam aan de orde omdat in de raadscommissie het jaarverslag van "De Lindehoeve" werd besproken. Donderdag Auto te water LEIDEN - Een twintigjarige Lei- denaar is gisteravond rond zes uur met zijn auto de Maresingel ingereden. Hij is op eigei\kracht uit de auto en uit het water ge kropen. De man had moeten uit wijken voor enkele fietsende kinderen en was in een slip ge raakt. Nadat hij een geparkeerde auto had aangereden schoot hij door. het water in. Volgens de politie was er geen sprake van drankgebruik. Bromfietser aangereden VOORSCHOTEN - Een inwoner van Voorschoten is vanmorgen met een vleeswond in zijn been naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden gebracht. Hij werd op zijn brommer aangereden toen hij de Admiraal de Ruytersingel overstak en daarbij niet op het verkeer lette. Sassenheimer gewond bij aanrijding OEGSTGEEST/SASSENHEIM - Een inwoner van Sassenheim is gisteren gewond overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Hij was met zijn auto betrokken bij een gecompliceer de aanrijding op Rijksweg 44 in de gemeente Oegstgeest. Tijdens rem- en uitwijkmanoeuvres kwam een Leidcnaar daar met zijn auto dwars over de weg te staan. De Sassenheimer was een van de bestuurders die daarna op hem inreed. De overige drie be trokken bestuurders raakten licht gewond: drie auto's konden als schroot worden afgevoerd. 20 Buurthuis Groenoord - Musschen- broekstraat 25, film en discussie over opvoeding, 20.15 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkchoorstraat 17, film van Bunuel, 20 en 22.15 uur. Agnes Lyceum - Eijmerspoelstraat 3, film "Boa", over Zuid-Al'rika, 20 uur. Nieuwe Rijn 20a, - werkgroep homofilie, open caféavond, 21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis Leidseweg weg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandsekerk- gracht 32, vrij 19.30-20.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 19 vrij advies, 20-21 uur. Breehuys, - ingang Schoolsteeg, Werk lozen adviescentr. vr. van 14-16 uur, tel 130983. Volkshuis - Haarlemmerstraat 73b, open sociëteit, 19-21 uur. Werkgroep Dienstweigeren - Troef, Noordeinde 2a, v,an 20-21.30 uur. Voorlichting en begeleiding dienstwei geren ook tel.: 140866. Femke - ontmoetingscentr. voor vrou wen, Haarlemmerstraat 73b, vanaf 10 Leidse rechtswinkel - ma en wo ochtend, 10-12.30 uur. di, en do-avorjd, van 18 3H 20 30 uur. Leiden-Noord - Dienstencentr. van Hoogendorpstraat 19-21 uur. Warmond - Cie openbare werken, 20 Voorschoten - Cie openbare werken, 20 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Witte Singel 1,2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Redactie randgemeenten: Tel.: 071-144941 toestel 219. Privé: Dink Binnendijk, K. Galgewa ter 2, 2312 BR Leiden, tel. 071-146618. Charles Lennartz, Maredijk 33a, 2316 VS Leiden. Tel. 071-133202. Correspondenten: Leiderdorp: Roel Zaadnoor- dijk. Tel. 071-133202. Oegstgeest Hans Sonders 071-155854. Voorschoten: Joop Peters 071-769935. Warmond: Ronald Stevens, 071-890847. Wassenaar Piet Zonneveld, 01751-13387. Zocterwoude: Rob Janssen, 01715-1021. Kwartaalabonnement f43,05 Kwartaalabonnement per post 60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post 1 232.10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2