Steun vijfploegendienst in "breed plan" mogelijk FNV-bonden willen eenheid in beleid Gesprek over gasprijzen voor de glastuinbouw loopt stroef Minister Albeda (sociale zaken): Landbouwgrond moet bij boeren blijven Rapport CDA-commissie DEN HAAG (GPD) - Het gebruik van landbouwgrond moet uitsluitend voorbehouden blijven aan boeren. Daardoor zullen de prijzen van landbouwgrond beheerst kunnen worden en de gezonde landbouwbedrijven de voor hen noodzakelijke uitbreidingen kunnen doorvoe ren. Dit is de strekking van een rapport dat is opgesteld door een com missie van de wetenschappelijke instituten van het CDA, onder leiding van prof. mr. P de Haan. Projectontwikkelaars zullen on- verpachte grond alleen mogen kopen als zij kunnen aantonen dat de koop met medewerking van het gemeentebestuur plaats heeft. De commissie stelt voor het recht op eigen gebruik van grond door een koper, die geen pachter was, pas mogelijk te ma ken na twaalf jaar (die periode is nu zes jaar). Commissievoorzitter De Haan hoopt dat door de uitvoering van de voorstellen de grondprijzen voor agrarische bestemming met ongeveer 35 percent zullen dalen. Het belangrijkste instrument moet de landbouwkundige toet sing worden, waartoe ook de re gering al heeft besloten. De commissie meent dat die toetsing moet inhouden dat landbouw grond alleen verkocht zal worden aan boeren, wier bedrijf niet te groot en niet te klein is. Te klein zijn volgens De Haan de bedrijven die geen enkele kans hebben om te kunnen blijven be staan. Ook mensen die alleen maar een agrarisch nevenbedrijf hebben zouden niet meer mogen kopen. De overheid zou land bouwgrond moeten kunnen ko pen voor zover dat in overeen stemming is met een bestem mingsplan. Als na twee jaar deze toetsing niet voor verbetering op de markt voor landbouwgrond heeft ge zorgd, heeft de CDA-commissie andere plannen in petto. Zo zou de grondkamer de bevoegdheid moeten krijgen verkoopbare grond tegen een maximumprijs LEERRAPPORTEN 5 'an hedenmorgen 7 uur aan een koper toe te kennen. Tij dens de kabinetsformatie in 1977 bereikte het CDA overeenstem ming met PvdA en D'66 over een soortgelijk voorstel, waarbij de Stichting Beheer Landbouw gronden (SBL) de taak zou krij gen een koper aan te wijzen. De CDA-commissie wil die taak nu toedelen aan de grondkamer, omdat zij meent dat de positie van de SBL voor dit soort beslis singen niet onafhankelijk genoeg Mochten deze maatregelen niet voldoen dan denkt de commissie nog aan een verbod van pacht- vrije verkoop van grond. Momen teel wordt grond zodra hij pacht- vrij is geworden, meteen op de markt aangeboden vanwege de hoge verkoopwaarde. Door een verbod zou de agrarische be stemming behouden kunnen blijven. Dit verbod zou gekop peld moeten worden aan een koopplicht voor de Stichting Be heer Landbouwgronden, aldus de CDA-ci Wolspinnerij is optimistischer LEIDEN (ANP) - Het bestuur van Wolspinnerij Ede (hoofdzetel in Leiden) is na het teleurstellende eerste halfjaar 583.000 verlies) iets optimistischer gestemd voor het tweede halfjaar. De af zet ontwikkelt zich gunstig ter wijl de prijsstijgingen van de grondstoffen nagenoeg volledig zijn verwerkt in de nieuwe ver koopprijzen. Twee vestcgingen, nl. Vlijmen en Ede, kampen nog met personeel stekorten maar verwacht wordt dat deze spoedig zullen zijn op gelost. Indien zich geen nieuwe calamiteiten voordoen wordt verwacht het verlies in het tweede halfjaar gedeeltelijk in te halen. UTRECHT (ANP) - Minister Albeda van sociale zaken vindt, dat er onder bepaalde voorwaarden best te pra ten valt over overheidssteun voor de invoering van een vijfploegendienst bij continubedrijven. In een interview met de Vakbondskrant, het orgaan van de FNV, zegt Albeda dat hij bereid is na 1980 geld ter beschikking te stellen om in zwakke bedrijven de over gang van het vier- naar het vijfploegensysteem moge lijk te maken, als er tussen werkgevers en werknemers en de regering een "breed plan" kan worden opgesteld voor het sociaal-economisch beleid in de komende ja ren. Albeda heeft deze uitspraken ge daan aan de vooravond van een informatief gesprek tussen werkgevers en werknemers en de regering, dat vandaag wordt ge houden met als onderwerp de plannen van de regering zoals die in de Miljoenennota zijn neerge legd. Albeda vindt dat uit het oogpunt van vermenselijking van de ar beidsomstandigheden overscha keling van vier naar vijf ploegen wenselijk is, en dat daarom bij het arbeidsvoorwaardenoverleg hierover gepraat moet worden door werkgevers en werknemers aldus de Vakbondskrant De werkgevers hebben tot op he den weinig bereidheid getoond over een vijfploegensysteem te gaan praten. Eén van hun argu menten tegen vijf ploegen is, dat zwakke continu-bedrijven daar de dupe van zouden worden Volgens Albeda valt dit argu ment weg als er goede centrale afspraken hierover kunnen wor den gemaakt in het kader van een meerjarenplan voor de sociaal- economische ontwikkeling Albeda is van mening dat binnen zo n centrale aanpak Shell de verlangens van de Industriebond FNV, een vijfploegendienst en daarbij een 35-urige werkweek, moeilijk had kunnen afwijzen, zo meldt de Vakbondskrant Olievlekwerking De minister van sociale zaken ziet bij de werkgevers een minimum aan bereidheid, ook uit vrees voor een olievlekwerking. Juist daarom zouden de werkgevers zich volgens hem positief moeten opstellen en het hete hangijzer van de vijfploegendienst op cen traal niveau bespreekbaar moe ten maken. Door overleg kan dan volgens Albeda richting en tem po worden aangegeven van in voering van de vijfde ploeg. Nie mand heeft er baat bij als er een ontwikkeling op gang komt die niet te sturen is, aldus Albeda in de vakbondskrant. Hypotheekrente per 2 oktober 1979. A.B.N. 1 jaar 5 jaar Amrobank variabel 5 jaar Bouwfonds Ned. Gem. 5 jaar Centraal Beheer 5/10 jaar Ennia 10 jaar Leidsche Spaarbank 5 jaar Levensverz. aangesl. bij N.V.L. 5/10 jaar Nationale Nederlanden 5 jaar 10 jaar Rabobank Leiden varibal R.P.S. 5 jaar Westland Utrecht standaard 5/10 jaar rente vast gedurende afsluit- provisie n procenten rentepercentages met Gem. garantie zonder Gem. garantie werke lijk 10.30 10.03 9,91 9,91 9,75 9.75 9.75 merke lijk 10,30 10.30 10.17 10,17 Publikatie verzorgd door 'Vereniging Eigen Huis' te Amersfoort. F NV-voorzitter Wim Kok tijdens de openingstoespraak op het congres van de vakcentraleHij liet tijdens deze toespraak doorschemerendat de FNV wel eens een looneis zou kunnen stellen om de koopkracht van de werkne mers met een inkomen tot 32.000 gulden veilig te stellen Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux ir bew. regen 17 12 Bri 11 05 16 12 0 13 9 01 17 15 01 19 13 01 11 10 18 bew 25 17 0 motregen 25 15 01 licht bew. 12 4 0 geh. bew 26 16 04 regen Alternatief voor matigen van inkomens is er niet Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca München Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casa Blanca Istanbul Las Palmas 21 16 01 16 9 licht bew. 12 5 0 onbew 21 13 7 geh. bew. 18 13 0 zwaar bew. 20 14 1 zwaar bew. 17 11 01 regen 29 14 04 DEN BOSCH (ANP) - Er bestaat geen aanvaardbaar alternatief voor matiging van de inkomens Als die lijn zou worden losgelaten heeft dat ernstige gevolgen voor de werkgelegenheid in de over heidssector en in de particuliere sector. Dit benadrukte premier Van Agt gisteren nog eens in een toe spraak in Den Bosch ter gelegen heid van het 70-jarig jubileum van het Christelijk Nationaal Vakverbond CNV Als de inkomensmatiging zou wor den losgelaten, en de overheid zou erin slagen de extra koop kracht weg te belasten, dan heb ben de werknemers niets gewon nen, maar heeft de inflatie wel een extra prikkel gekregen. En dat zal dan zijn negatieve uitwer king op de werkgelegenheid niet Hijliet doorschemeren dat i de loonstijging toch groter zal worden de regering niet zal schromen in te grijpen. bew 15 licht bew. 22 15 0 licht bew. 8 1 0 zwaar bew. 21 14 02 onbew. 25 12 0 onbew. 23 9 0 Geen makreel uit Britse deel Noordzee 13 half bew. 24 14 licht bew. 20 12 onbew. 24 20 LONDEN - Engeland heeft beslo ten eenzijdig de vangst van ma kreel te verbieden in het Britse gedeelte van de Noordzee. De re geling is gisteren ingegaan en ran het jaar. duurt tot het eind De maatregel heelt tot doel te voor komen dat de visstand al te zeer daalt, aldus het ministerie. Het verbod geldt zonder uitzondering voor vissers uit alle landen met inbegrip van de Engelse vissers Volgens het ministerie is de commissie van de Europese Ge meenschappen in Brussel op de hoogte gesteld van het besluit UTRECHT (GPD) - „FNV samen staan we sterk" hing er in grote letters achter de stoelen van het bestuur van de Federatie Neder landse Vakbeweging tijdens het congres gisteren over Troonrede en Miljoenennota in Utrecht. „We staan tegenover een werk geversfront dat zo hecht is als een groot bastion en van de re gering hebben we op hoofdpun ten niets te verwachten", zei Fe deratie-voorzitter Wim Kok aan het slot van de bijeenkomst. De Nederlandse vakbeweging zal, wil ze iets van haar eigen wensen voor volgend jaar willen realise ren, dit geheel op eigen kracht moeten doen, met een gezamen lijk beleid, zo werd onderstreept, ook de reden dat aan de voor avond van het overleg tussen ka binet, werkgevers en werkne mers (vandaag in Den Haag) de voorzitters van de aangesloten bonden de noodzaak onder streepten om op 12 november als het arbeidsvoorwaardenbeleid voor 1980 definitief wordt vastge steld, meteen gezamenlijk beleid en een gezamenlijke strategie te komen. Een zware opgave, vooral als som mige delen van de achterban dwars gaan liggen. „We kunnen en we willen niet meer op stap met een zelfde matigingsbeleid als de afgelopen jaren", zei voor zitter Cees Schelling van de Voe dingsbonden dan ook. En vol gens voorzitter Schroër van de Vervoersbonden was niet meer te ontkomen aan „boter bij de vis" Natuurlijk moet de werkgele genheid voorop blijven staan, maar toch moeten extra loonei sen niet onder alle omstandighe den taboe worden verklaard, zei hij. Maar verder werd de eenvoudige weg - mèèr geld - die de vakbe weging zou kunnen kiezen, af gewezen. Arie Groenevelt van de Industriebonden („per jaar gaan er 30.000 tot 40.000 arbeidsplaat sen in de industrie verloren") herinnerde eraan hoe toen de staking bij Shell dreigde, gezegd was dat als de bonden om geld (toeslagen) gevraagd hadden, de problemen snel opgelost waren geweest. Geld voor het eigen loonzakje werd ook door de Dienstenbonden af gewezen. Juist op hun werkter rein, bij de banken en de verzeke ringen, ligt om het zo maar eens te zeggen, het geld voor het op scheppen. De extra winsten daar moeten volgens voorzitter Jan Brouwer worden afgeroomd om de werkgelegenheid te verbete ren, bijvoorbeeld voor fondsen om werknemers te scholen, zodat ze overeind kunnen blijven in de automatiseringsslag die enorme effecten heeft op de werkgele genheid in de dienstensector. Wim Kok waarschuwde tot slot de wat mat klinkende vergadering dat de FNV zich niet in de hoek moet laten zetten van de mach teloze, krachteloze club. Zonder de FNV zou het er nu een stuk beroerder hebben uitgezien. Voor het kabinet en voor de werkgevers had hij nog een aan tal behartenswaardige opmer kingen. Oppositieleider Joop den Uyl zei het al op Prinsjesdag dat dit kabinet in anderhalfjaar tijd de matigingsbeleid in het land heeft kapot gemaakt doordat on der meer de vermogensaanwas- deling maar niet geregeld werd. De politici praten nu over een snelle invoering ervan, maar daarvoor is het dan nu te laat. Volgens Kok zal een vad-regeling nooit of te nimmer nog als zoet houder kunnen gelden. De FNV zal zich niet laten paaien met iets dat nog jaren kost om het te reali- Kwaad maakte hij zich ook omdat steeds vaker in den lande het woord „loonmaatregel" te ver nemen valt. Dat zou de grootste sociaal-psychologische blunder zijn die dit kabinet kan maken, meende hij. En wat de werkgevers betreft, vond hij dat ze nu maar eens moesten ophouden met het sinterklaas spelen, het gerammel met de geldbuidel, terwijl de vakbewe ging de leden vanuit haar ver antwoordelijkheid en redelijk heid matiging en nullijn voor houdt. Dit zal vandaag overigens niet het eerste agendapunt zijn voor het overleg in Den Haag. Dat is de Shell-affaire en het feit dat het Verbond van Nederlandse On dernemingen zich niet van de gewelddadige affaire heeft willen distantiëren. „Ik heb nog een kledingadvies", grapte Arie Groenevelt tegen Wim Kok, „neem maar een helm en een steeksleutel mee; je weet nooit waar het goed voor is" DEN HAAG (ANP)- Er is nog geen overeenstemming bereikt over de verhoging van de aardgaspnj- zen voor de glastuinbouw. On derhandelingen daarover tussen het ministerie van landbouw en het Landbouwschap verlopen stroef, omdat het ministerie een aanzienlijk forsere verhoging voorstaat dan het Landbouw schap wil toestaan. Dit heeft de voorzitter van het da gelijks bestuur van het schap, drs. J. Schouten gezegd in de be stuursvergadering van het schap in Den Haag. Aan de hand van het lopende contract met de Gasunie zouden de prijzen voor het stook- seizoen '79-'80 met twee maal een halve cent per kubieke meter worden verhoogd. De eerste ver hoging, die op 1 oktober had moeten ingaan, werd uitgesteld, omdat de gasunie een forsere prijsverhoging wenste in ver band met de stijging van de olie prijzen. Daarbij komt dat de Westduitse re gering zich bij de Europese Commissie het dagelijks EG be stuur heeft beklaagd over vol gens de Duitsers onredelijk lage gasprijzen, die door de Gasunie aan de Nederlandse glastuin bouw berekend zouden worden "Minister Van der Stee staat on der zware politieke druk van zo wel het buitenland als van het ministerie van economische za ken, die ook de glastuinbouw wil betrekken bij de algemene ver hoging van de energieprijzen" aldus Schouten. Begrip Het Landbouwschap heeft daarom begrip voor een extra verhoging, maar wil daarnaast dat de gelei delijkheid van de verhoging, alsmede de rentabiliteit van de glastuinbouw en de inkomens positie van de ondernemer niet in gevaar komen De glastuinbouw betaalt jaarlijks vijfhonderd miljoen gulden aan energiekos ten. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling: Andijvie per kg 0.37, Boerekool kg 0,25. Snijbonen I kg 3.-, Sperziebonen I kg 2,96-3.10; Kroten A bos 0.08. Spits- kool kg 0,16-0,26; Bospeen II bos 0,80-0,95; Waspeen AI kist 3,80-4.70 All 2.60-1.30, BI 4.80-6,40, Bil 3.20-3.50. Cl 5.-5.40, CII 1,60; Aanvoer 111810 Breekpeen BI kist 5.-5.10, Cl 8.-8.30; A kg 0,71, B 0.53. Selderij per bos bloemkool. 1,05-1,16. 6 II 0.49-0,63, 8 I 0.91-1.-. 8 II 0.50-0.51. 10 I 0.77. 10 II 0,37, 12 I DONDERDAG 4 OKTOBER 1979 175.60 175.80 1370,00 1360.00 182,00 181.50 206.00 210.00 20,50e 120.00 20.20 18.20 GOUD EN ZILVER 2120.00 319.00 4100.00 318.00 4100 00 Ö.T0 t .0i 20.00e 129.50 130,30 40.20 102.00 53.50 AMSTERDAM - Het Damrak is vandaag de handel in een ver deelde stemming begonnen, waarbij de verschuivingen over het algemeen nogal gering ble ven. Van Wall Street gingen geen impulsen uit en de dollar hand haafde zich op ongeveer het ni veau van woensdag. Van de internationals was alleen Unilever beter en wel zeventig cent op 130 30 Koninklijke Olie verloor een halve gulden op 155.20. Philips een dubbeltje op 23.40 en Akzo en Hoogovens ie der dertig cent op 28 resp. 30.30 KLM was weer t 1.20 in herstel op 91 Heineken was f 1 60 hoger op 84 60. Ook Nationale Nederlan den en de grote banken werden wat duurder De staatsfondsen moesten over een breed front licht terrein prijsgeven

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 25