Leiden massaal op ie ken mei 3 oktober Burgemeester wekt verbazing Socialistische Partij: bij toeval nu ook in Alphen TUDENS VOORLEESUURTJE IN KATWIJK DONDERDAG 4 OKTOBER 1979 lal.U'EUelf.tf- KATWIJK - Bijna 200 kinderen hebben gistermiddag in de Katwijkse jeugdbibliotheek met grote aandacht geluisterd naar de verhalen, die burge meester mr. C. ABos voorlas. Met dit speciale voorleesuur- tje, het 40ste, is in Katwijk de Kinderboekenweek, die als motto heeft: "Je weet niet wat je ziet", geopend. Voordat de burgervader op zijn praatstoel ging zitten drukte hij de jeugd op het hart niet met vieze vingers boeken te le- Jit een verhaleiiboek had Bos "De verjaardag van me vrouw Emmeliengekozen Toen hij vertelde dat Emme lien 100 jaar was geworden werd de stilte in de zaal even doorbroken. Een kind zei "Dan ben je al lang dood" Ook droeg de burgemeester een tweetal gedichten voor. Hij had zijn ambtsketen om. Jan tien Veldhuizen bood de heer Bos namens de kinderen een ruiker aan en bibliotheek-di recteur Menno ten Hove over handigde het boek "Grote mensen kun je beter soep van koken" van Guus Kuijer In het programma van de Kin derboekenweek te Katwijk is overigens een wijziging ge komen. De poppenkastvoor stelling door leerlingen van de scholengemeenschap "De Viersprong" is verschoven van 10 naar woensdag 17 ok tober. Op woensdagmiddag 10 oktober verzorgt oud schoolhoofd en raadslid J. Vink het voorleesuurtje in de jeugdbibliotheek. Schrijver en politicus Jan Ter louw was gisteravond van wege de kinderboekenweek present in zowel Valkenburg als Katwijk. In Valkenburg opende Terlouw een boekwin keltje in de gemeenschaps ruimte van de christelijke school. Dat deed hij door sa men met één van de honder den aanwezige kinderen de deur van het boekwinkeltje te Terlouw vertelde in Valkenburg dat hij kinderboeken was gaan schrijven nadat hij zijn kinderen vroeger vóór het naar bed gaan altijd verhaal tjes vertelde. Het schrijven op zich vormt voor de schrijver politicus geen probleem. "Echt moeilijk is het vormge ven van het verhaal, nadat je dagenlang hebt rondgelopen met bepaalde ideeën", aldus Terlouw. Een uur later sprak Terlouw over kinderboeken in gebouw Tripodia in Katwijk aan Zee. Kinderboeken moeten vooral eerlijk zijn, ze mogen geen vals beeld van de samenle ving geven", was zijn belang rijkste stelling. De lezing werd bijgewoond door ruim 150 belangstellenden. Na afloop signeerde Jan Terlouw boe ken van zijn hand. 99. 7?? ALPHEN AAN DEN RIJN - Nogal onopvallend heeft Alphen er een politieke partij bijgekregen. Onge veer een half jaar geleden is in alle stilte een plaat selijke afdeling van de Socialistische Partij (SP) opgericht. Min of meer "toevallig". Voorzitter Gerard Harmes: "Oor spronkelijk ben ik af komstig uit Leiden. Daar kon ik echter geen huis krijgen. Hier in Alphen wel." Helemaal onbekend is de partij in Alphen echter al niet meer, al werd er nog niet uitvoerig aan de weg getimmerd. Wel komt de naam van de partij sinds enkele weken voor in de politieregisters. Gerard Harmes werd namelijk twee weken geleden opgepakt, omdat hij zonder vergunning liep te collecteren voor de stakende havenarbeiders in Rotterdam. Vastgehouden "We konden pas volgens het collec- terooster van de gemeente Al phen rond 1 december een ver gunning krijgen. Maar dat was veel te laat. We zijn een pragmati sche partij, dat wil zeggen op het zelfde moment dat er ergens sprake is van een probleem, ko men wij in actie. We zijn drie uur op het politiebureau vastgehou den. Dat was zo erg niet. Maar het opgehaalde geld werd ook in be slag genomen en al was het dan niet zoveel, dat was wel erg. Het gaat om het principe" De Socialistiese Partij werd in 1972 te Rotterdam opgericht. Na een intern conflict binnen de CPN, i de tegenstelling tussen de Sowjet-Unie en China centraal stond, werd een groep CPN-ers die deze tegenstelling ontkenden geroyeerd. Hieruit onstond het Marxisties Leninisties Centrum Nederland (MLCN). Later werd dit de Kommunistiese Eenheids beweging Nederland (KEN). In deze beweging onstond weer een tegenstelling tussen de zuiver theoretici en de "praktische" theoretici. Uit deze laatste groep, die dus meer naar buiten wilden treden, is in 1972 de Socialistiese Partij ontstaan. "In Alphen heeft de SP geen con crete samenwerking met welke politieke partij dan ook", aldus Gerard Harmes. "Maar er zijn ook geen conflicten. In Leiden was dat anders. Toen zocht de CPN ruzie met ons. We zijn bereid om aan alle acties mee te werken. Want voor acties staan we altijd open. Onlangs hebben we on dermeer samen met de PvdA in Alphen een handtekeningactie gevoerd. Die was tegen de 5 gul den eigenrisico maatregel voor ziekenfondsleden. We hebben toen erg veel handtekeningen opgehaald" De SP is wel van plan om mee te doen aan de eerstvolgende ge meenteraadsverkiezingen. "Wel licht samen met de Progressieve Combinatie Alphen of met de CPN", gaat Gerard Harmes ver der. "Maar dit natuurlijk onder voorbehoud, want we hebben nog officieel contact met de PCA. Mochten we in de toekomst gaan samenwerken, dan zullen er op het programma wel gemeen- Spreekuur Vanaf morgen houdt Gerard Har mes in zijn woning aan het Groenstein 32 elke vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 uur spreekuur. "Je zou het met een soort wets- winkel kunnen vergelijken. Ie- Voorzitter Gerard Harmes dereen die moeilijkheden heeft op het gebied van werk, belasting of gezondheidszorg etc. probeer ik verder op weg te helpen. Het verschil tussen de wetswinkel in Alphen en ons spreekuur is, dat wij de mensen politiek willen verder helpen, omdat de klachten vaak met politieke belangen te maken hebben", vertelt Gerard. "In de wetswinkel worden alleen de juridische mogelijkheden on derzocht". schappelijke punten moeten staan, waar we ons eigen pro gramma in kunnen herkennen" Het contact met de bevolking blijft echter het belangrijkst. "Als je dat eenmaal hebt, kun je pas gaan bekijken watje kunt gaan doen. Het is bekend dat de gemeente raad de politiek niet bepaalt. De belangrijke beslissingen vallen er buiten. Maar in de gemeenteraad kan je natuurlijk wel veel zaken aan de orde stellen. Zoals toewij zing van grond en huizen, een verkeersplan, praten over een gebrek aan recreatiemogelijkhe den en voorzieningen voor de jongeren. Vooral de laatste twee zaken kunnen een rol gaan spelen tijdens de verkiezingen", meent Gerard Harmes. Burgemeester Bos in zijn voorleesstoel. Niet alles uit zijn verhaal werd geloofd, zo bleek uit een opmerking kinderen De kooplust van de Leidenaar vierde gisteren weer hoogtij, vooral snoep, speelgoed, fruit, vis en planten waren favoriet. Voor de traditionele optocht in Leiden werd dit jaar weer eens de imitatie Gouden Koets van stal ge haald. Muzikantenze waren er in alle leeftijden. De begaafdheid wissel de, maar het enthousiasme was zonder uitzondering groot. Hoe druk het was en hoe vol: direct na de optocht trokken drommen mensen naar het lunapark ■k Een tafereeltje dat thuishoort in de bergen .maar dat gisteren wastezien in de supervlakke Breeslraat. De gehele dag traden op het Stadhuisplein artiesten op Onder meer Silver Eagle Express, de groep Harmony, imitator Robert Paul, Ritmico Especial en de Revival Jazzband.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23