'Zw ab b er- 2 o al redt Feyenoord EBB Ajaxtegen HJKop 'herhaling' DYNAMO TIFLIS BEZORGT LIVERPOOL ZWARTE DAG Onverdiende zege; verdiend in tweede ronde DONDERDAG 4 OKTOBER 1979 PAGINA 15 Ton Blanker (liggend) bejubelt het tweede, door hem gescoorde Ajax- doelpunt in de ongelijke strijd tegen HJK. AMSTERDAM (GPD) - De schietoefeningen van Ajax tegen HJK Helsinki zijn uitgelopen op herhalingsoefeningen. Evenals twee weken geleden werd de Finnen opnieuw na een ruststand van 4-0 andermaal met 8-1 duidelijk gemaakt dat zij in het Europa-Cup voetbal slechts dienst kunnen doen als kermisattractie Trainer Leo Beenhakker: „Alle spelers realiseerden zich na afloop maar al te goed dat de waarde van deze overwinning erg betrek kelijk is. Het enige postieve is misschien dat Ton Blanker vier doelpunten heeft gescoord, die stuk voor stuk goed waren En dan kun je wel zeggen dat het vanavond allemaal niets voorstel de, deze jongen had dit gewoon nodig" Naast het persoonlijke succes voor de 19-jarige Blanker viel er overigens weinig verheffends te zien. Een produktie van negen doelpunten duidt over het algemeen op een aantrekkelijk voet balgerecht. Wat gisteravond in De Meer werd opgediend kon de 8000 toeschouwers echter nauwelijks boeien. HJK voldeed aan alle voorwaarden om naar een historische nederlaag te worden geschoten. De Amsterdammers zagen hun recordpoging (precies vier jaar ge leden won Ajax op eigen veld in het UEFA-Cuptoernooi met 8-0 van Glentoran) echter toch nog mislukken. Dat het zelfs geen evenaring van het record is geworden is voornamelijk toe te schrijven aan Frank Arnesen, die in de 85e minuut een heel merkwaardig antwoord had op een hoekschop van Toivola. De bij de „eerste paal" opgestelde Arnesen had de bal gemakkelijk kunnen onderscheppen, maar terwijl deze over de grond in zijn richting werd gespeeld sprong de Deen plotseling omhoog. Toi vola zag de bal daardoor ongehinderd in het doel verdwijnen Cadeautje Afgezien van het cadeautje dat Arnesen de Finnen aanbood, was Ajax in verdedigend opzicht tóch niet sterk. De defensie van de Amsterdammers werd slechts bij hoge uitzondering met een be zoek vereerd, maar die gelegenheden kwam duidelijk vast te staan dat Beenhakker bepaald nog niet alle vraagtekens door uitroeptekens heeft kunnen vervangen. Beenhakker liet Dick Schoenaker als voorstopper van start gaan en Guido Pen als rechtervleugelverdediger. Aangezien HJK, in een poging een tweede afgang tegen Ajax te voorkomen, met maar twee aanvallers volstond, kon Schoenaker al snel worden door geschoven naar het middenveld en nam Pen plaats voor aan voerder Krol. Een opdracht, die voor Pen veel te hoog gegrepen bleek. Hij presteerde het zelfs eenmaal om HJK spits Ismail in stelling te brengen door de bal volkomen verkeerd te behande len. Alleen dankzij een snelle reactie van doelman Schrijvers kon in dit geval een doelpunt worden voorkomen. Ondanks het zwakke optreden van Pen toonde Beenhakker zich na afloop redelijk tevreden: „Er was tenminste vanavond achterin meer sprake van agressie dan anders" Daaruit mag dan geconcludeerd worden dat de beide verdedigers Meutstege en Wijnberg die deze avond aan de kant bleven, die agressie missen. Beenhakker wilde dat echter niet bevestigen („Ik ga pas later deze week met ze praten"), maar duidelijk mag zijn dat in ieder geval Wijnberg voorlopig zijn plaats in Ajax I heeft verspeeld. Zijn positie zal in het competitieduel tegen Roda JC zondag vrijwel zeker worden overgenomen door Dick Schoe naker. Henning Jensen Met het „terugtrekken" van Schoenaker van middenveld naar ver dediging lijkt de weg ook vrij voor Henning Jensen, de Deen, die enkele wedstrijden heeft moeten missen omdat hij voor dit Ajax met zijn conditiegebrek te licht werd geacht. Nu Schoenaker de weg op het middenveld lijkt te gaan vrijmaken mag van Jensen een bijdrage worden verwacht achter spits Blanker. Beenhakker: „Met Bobby Haarms heb ik er lang over gesproken, maar ik geloof dat we er nu uit zijn: Jensen op het middenveld vlak achter een beweeglijke spits, die Blanker zonder meer is" Gisteravond pakte dat experiment heel wat beter uit dan de „pro beersels" in de verdediging. Blanker scoorde viermaal en werd tijdens het produktieproces geassisteerd door Krol (tweemaal, waarvan een keer uit een strafschop), Lerby en Everse. Blanker was overigens de enige junior voor wie een opvallende rol was weggelegd. Beenhakker had min of meer toegezegd nog meer jeugdspelers te zullen inpassen, maar volstond verder met Hols- huysen, die een kwartier als vervanger mocht opdraven van Schoenaker. JAN PREENEN N064 5EC. JOHAN CHOÊFF, IN ÉÉM Rush EAMÖS MA/0 6EÖUPT &V\T EEA DUEL AASJ MET ÖOPER STAR?; ,it LAATSTE ME LD- -Af SPELER DE SIEXZ L'JKE AU6PUTZL& NOÊFAJEF DEN HAAG (ANP) - De eerste ron de van het toernooi om de Europe se beker voor landskampioenen heeft de verrassende uitschake ling van Liverpool, in 1977 en 1978 winnaar van de trofee, te zien gegeven. De Engelsen verlo ren in Tiflis met forse cijfers van Dynamo: 3-0. Het was gisteren trouwens een zwarte dag voor de Engelse havenstad want de twee de club uit Liverpool, Everion, werd uitgeschakeld voor het UE- FA-cup-toernooi door voor de tweede maal met 0-1 te verliezen van Feyenoord. Italië kreeg een forse tik te verwerken door het verlies van AC Milan. De Italia nen hadden gedacht dat het gelij ke spel van 0-0 van veertien da gen geleden in Oporto tegen FC Porto voldoende zou zijn voor het overgaan naar de tweede ronde, waarvoor morgen in Zürich wordt geloot. Porto pakte echter de winst door een doelpunt van Douda in de 59ste minuut. Real Madrid, dat in de beginfase van het Europa cup-toernooi voor landskampioenen grote triomfen vierde, heeft zich onder leiding van de oud-trainer van Feyenoord, Vujadin Boskov, ge plaatst voor de tweede ronde. De Madrilenen, die de uitwedstrijd tegen Levski in Sofia met 1-0 wonnen, kwamen in het eigen stadion tot de dubbele produktie Nottingham Forest kwam bij Östers Vaexjö weliswaar niet verder dan 1-1, maar de Engelsen had den aan de winst van twee weken geleden (2-0) voldoende voor een stap verder in het meest aanspre kende Europese bekertoernooi België raakte zijn kampioen kwijt doordat Beveren in Waas tegen Servette de achterstand van 1-3 uit Genève niet kon wegwer ken. De return eindigde onbeslist Bekerwinnaars Van de vertegenwoordigers van de Beneluxlanden, FC Twente, Beerschot en Aris Bonnewcg, is alleen laatstgenoemde doorge drongen tot de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. Dat is wei eens anders geweest. Belgie en Nederland hebben in het verleden gerenommeerde 'cupfighters' af geleverd,terwijl voor Luxemburg vrijwel altijd de rol van trai ningspartner was weggelegd. Aris Bonneweg had in Reipas Lahti uit Finland echter een tegenstan der, die kwalitatief nog minder voorstelde. De Luxemburgers wonnen beide wedstrijden met 1-0. Beerschot, dat in de thuis wedstrijd tegen de Joegoslavische bekerhouder FC Rijeka niet ver der was gekomen dan 0-0, heeft de uitwedstrijd gedurende de eerste helft volledig onder controle ge had. Het kwam zelfs met 1-0 voor door een doelpunt van linksbui ten Gzil. Radovic wierp zich ech ter op als scherprechter. Vlak voor rust profiteerde hij van een aar zeling in de Belgische verdedi ging (l-l)eninde blessuretijd, na een wanhoopsoffensief, kopte hij de beslissende doelpunt achter de Poolse doelman Jan Tomaszews- ki van Beerschot. Opmerkelijk was voorts de uitscha keling van Fortuna Dusseldorf. Al heeft tegenstander Glasgow Rangers uiteraard een behoorlij ke Europacup-ervaring. De Schotten wisten de stand in Dus seldorf op 0-0 te houden, hetgeen voldoende was voor plaatsing. Spanje bekert verder met twee clubs. Titelhouder Barcelona ver sloeg simpel IA Akranes (5-0) en Valencia won al even gemakke lijk van B 1903 uit Kopenhagen: 4-0. Voor Valencia scoorde de Ar gentijnse superster Mario Kem- pes de helft van het aantal doel punten. UEFA-beker Anderlecht verspeelde in het toer nooi om de UEFA-beker de goede uitgangspositie(0-0 uit) doorniet verder te komen dan 1-1 tegen het Schotse Dundee United. De Schot ten gingen door dit resultaat door naar de tweede ronde, terwijl Braemsen zijn ploeg, waarin veel Nederlandse vedetten, in Brussel uit het toernooi stapten. De twee de Belgische deelnemer. Stan dard Luik, kwalificeerde zich wel. Een andere Nederlandse topper .Johnny Rep .bezorgde zijn club Saint Etienne een zege van 3-0 op het Poolse Widzew Lodz, waardoor de Franse lijstaan voerder zich plaatste xxx>r de tweede ronde. Nog meer Nederlanders deden van zich spreken: Arnold Muhren (2) en Frans Thijssen hadden een groot aandeel in de overwinning van Ipswich op het Noorse Skeid Oslo. Ipswich Town plaatste zich zonder veel moeite. West Brom- wich Albion, de tweede Engelse club die werd uitgeschakeld, verloor voor de tweede keer van Carl Zeiss Jena. Bekerhouder Borussia Mon- chengladbach kwalificeerde zich voor de volgende ronde door 1-1 te spelen tegen Viking Stavanger LIVERPOOL (GPD) - Wie het onderste uit de kan wil hebben, krijgt nog altijd de deksel op zijn neus. Dat bestofte Nederlandse ge zegde is bij de wedstrijden tegen Feyenoord zowel letterlijk als figuurlijk op gegaan voor Gordon Lee. Letterlijk gebeurde dat twee weken geleden in Rotterdam. De omstre den Everton-manager Gordon Lee was daar achteraf niet tevre den geweest met de kleine 1-0-ne- derlaag, waarop hij tevoren toch had gehoopt. Tussentijds had toen het noodlot toegeslagen. Lee, die in de pauze als laatste de spe lerstunnel in de Kuip was inge gaan, was geraakt door de tè vroeg dichtklappende deksel Een snelle verzorging en het uit eindelijke resultaat zorgden des tijds voor een pleister op de won de, die gisteren echter figuurlijk weer werd opengereten. Op het eigen Goodison Park, voor de helft gevuld met 28.000 kijkers, stootte Lee andermaal zijn hoofd Dit keer op sportief gebied, om dat zijn Everton de reis naar de tweede UEFA-Cupronde niet haalde. Die eer werd opgeëist door Feyenoord. Met grote uit bundigheid en een klein beetje reserve. ,We hebben vanavond niet ver diend gewonnen, maar wel ver diend de tweede ronde gehaald", sprak trainer Jezek eerlijk na de zege van 0-1. Dezelfde cijfers dus als in Rotterdam en er waren nog meer overeenkomsten tussen de twee partijen. Net als in de Kuip werd het treffen uiteindelijk be slist door een „zwabber-goal" Twee weken geleden was Notten de maker, ditmaal leverde Bud ding het verlossende schot af van zo'n 25 meter. De invaller voor de falende Van der Lem (Jezek: Hij had zijn avond niet") kon nader hand zelf grappen dat hij zijn eer ste seizoentreffer tegen Excelsior „mooier" had gevonden; ook hij kon niet ontkennen dat „die bal zeker houdbaar was". „Er zaten wel vreemde bewegingen in, maar het was een blunder van die keeper". De twééde dus van doelman Wood, die overzee eveneens voor de ne derlaag verantwoordelijk was ge steld. Helemaal terecht was dat ook nu weer niet want anderen (King, Kidd, Nulty) vergaten ge woon de paar kansjes te benutten die Feyenoord toestond. Met de absolute uitblinker Michel van de Korput aan het hoofd (Wim Jan sen: „Hij verdient een interland") gaven de Rotterdammers slechts zeer weinig mogelijkheden weg, r dat wilde niet zeggen dat er geen kans was. Daarvoor had de Engelse storm soms te hard ge woed in het druilerige, grauwe Liverpool. En net als thuis, waar de angst voor een tegengoal Feyenoord had verlamd, had de vrees ook dit maal toegeslagen. De orthodoxe speelwijze van de Engelsen blonk dan niet bepaald uit door intelligentie met die lange halen naar het front en al die ballen hoog voor de pot, het gevaar bleef toch steeds aanwezig dat het leer een keer verkeerd zou neerplof fen. Dreiging Tijdens het povere, maar zeer spannende treffen was die drei ging voortdurend aanwezig om dat Everton, ook fanatiek opge jaagd door de fans. zelden ver slapte. Luister naar Jezek: „We hebben meer onder druk gestaan dan ik had verwacht en vooral in Van onze speciale verslaggever Paul de Tombe Everton-spits Brian Kidd (rechts) is even aan de bewaking van Feyenoord-uitblinker Michel v. d. Korput (midden) ontsnapt. Wim Jansen (links) kijkt verschrikt, maar een goal zal de actie niet opleveren. de tweede helft ben ik wel bang geweest, ja" Luister ook naar André Stafleu: „We hebben soms de zenuwen gehad, want in dat doorlopende luchtverkeer kon elke bal verkeerd terechtko men", en naar René Notten. Hij was vaker bang geweest: „In het midden van de eerste helft omdat we toen veel balverlies leden en in de tweede helft toen die twee wissels kwamen" Met Bob Latchford en Imrie Varadi (voor Eastoe en de jonge debu tant McBride) gekoppeld aan Brian Kidd, kreeg Everton toen de beschikking over drie pure centrumspitsen. Het laatste of fensief waarvoor de ploeg zich opmaakte kwam er echter niet van. Daarvoor waren drie rede nen. Ten eerste deed Stafleu zijn nieuwe opponent Latchford al snel over aan uitblinker Van de Korput (Stafleu: „Hij was te sterk voor mij en bij Michel kwam hij niet aan de bal"). Ten tweede richtte Feyenoord zich juist toen op. Notten: „Nu gaat het gebeu ren, dachten we, dus gooiden we er nog een schepje bovenop, waardoor we zelf kansen kre gen". Ten derde revancheerde uitgere kend Ton van Engelen zich in Li verpool heel knap van zijn min dere prestaties van de laatste we ken. De Feyenoord-doelman de rust zelve en bulkte zelfvertrouwen. Van Engelen („het werd tijd ook") wist precies waar dat vandaan kwam. „Ik had een paar goede ballen gepakt, waarbij ik ook wel eens geluk kende, want als ze er een paar hadden ingestampt, had ik ook niets te zeggen gehad. Maar als ze er dan niet ingaan, groei je van zelf' Het fortuin waarover de sluitpost sprak, had hij overigens maar een paar maal nodig gehad. Op koelbloedigheid verwerkte hij veel meer. Zoals het schot van Andy King voor de pauze en dat van Kidd vlak erna, na die ver keerde terugspeelbal van Van Deinsen, die de Engelse interna tional de beste mogelijkheid van de wedstrijd offreerde. Geluk had Van Engelen wel toen door een overstapje van Kidd, mid denvelder Nulty vrij voor hem MADRID (ANP) - De voorzitter van het organisatiecomité van het toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal 1982 in Spanje, Raimundo Saporta, zal één dezer dagen officieel zijn ont slag aanbieden. Dit is gisteren in Madrid bekend gemaakt. Eind vorige week kondigde Saporta al ontslag te nemen om te pro testeren tegen de bemoeienissen van de socialistische partij in sportzaken. opdook, maar de bal naast liep.. „Te mooi" Toen al had Feyenoord veel rusti ger kunnen zijn, maar een fraaie goal van de veel incasserende Jan Peters („hij vond hem kennelijk te mooi"), was voor de pauze af gekeurd door arbiter Ericsson. Een scheidsrechter die aanvan kelijk inderdaad de indruk wekte de „thuisfluiter" te zijn waar Je zek bang voor was geweest. Te meer omdat hij Petursson een maal een strafschop leek te ont houden door de bal na de over treding van Barton buiten de be ruchte lijnen te deponeren. Hoewel hij Wim Jansen later nog ten onrechte een gele kaart gaf. was er nadien toch sprake van een volledig herstel van de Zweed, zoals ook van Feyenoord, dat soms ver terug moest maar op het belangrijkste moment de veerkracht vond om terug te slaan. Met een zwabbergoal wel iswaar, maar over twee wedstrij den gezien toch zeer verdiend. De Jezek-equipe had gewoon meer klasse dan de opponent, wat in de slotfase nadrukkelijk werd be wezen. Met Van Til voor Peturs son kon Feyenoord het einde uit geput (Notten: „Ik was helemaal op") maar jubelend begroe ten. Typerend voor de huidige gretig heid en prestatiedrang was dat de gedachten alweer vooruit reis den. Naar Breda, waar zaterdag NAC moet worden bestreden. Stafleu: „Daar moeten we dit weer kunnen opbrengen, dan komen we in de competitie een beetje los van de rest". Feyenoord strijdt op twee fronten verder, Everton rest alleen het bittere gevecht in het onderste gedeelte van de Engelse league Zo hard trilt de klap van de dek sel na... ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15