Paus in Ierland: beëindig geweld Flink gefietst? CDU boekt lichte verkiezingswinst Vi Kop thee zal je goed doen. 4 Felipe Gonzalez weer leider van socialisten Oud-dictator Macias ter dood gebracht m Ruim miljoen mensen op de been Aanslag op David Dacko MAANDAG 1 OKTOBER 1979 BUITENLAND PAGINA 9 DUBLIN - „Ik smeek u op de knieën: verlaat de paden van het geweld en keert terug op de we gen van de vrede". Deze bede richtte paus Johannes Paulus II zaterdagmiddag tot al degenen in Ierland, die hun toevlucht nemen tot geweldda dige acties. Hij sprak in Droghe- da, een stadje in de buurt van de grens met Noord-Ierland, dat in 1649 door de troepen van Oliver Cromwell werd uitgemoord en verwoest. Zijn bezoek aan deze plaats verving dat aan Armagh, de oudste cn voornaamste bis schopszetel van Ierland, dat over de grens ligt. Dit bezoek werd af gelast na de recente moord op lord Mountbatten door IRA-ter- roristen. Maar de rede van de paus in Drog- heda bevat dezelfde boodschap die hij anders in Armagh zou hebben uigesproken: een absolu te en totale veroordeling van elk geweld. „Geweld is slecht, ge weld is onaanvaardbaar als op lossing van problemen, geweld is de mens onwaardig", zei de paus. „Geweld vernielt wat het zegt te verdedigen: de waardigheid, het leven, de vrijheid van mensen" Tegelijkertijd herhaalde hij zijn pleidooi voor de „onvervreemba- re rechten" van ieder mens. „De vrede wordt bedreigd, zodra een van deze rechten wordt geschon den" Triomftocht Het pauselijk bezoek aan Drogheda was een van de hoogtepunten van de reis die Johannes Paulus II aan de Ierse Republiek brengt. Zoals eerder dit jaar in Mexico en Polen, werd ook deze reis een wa re triomftocht. Vanaf het ogenblik dat hij voet op Ierse bo dem zette en, zoals hij gewoon is, de grond kuste, werd hij stap voor stap gevolgd door juichen de, zingende en dansende menig ten. Bij zijn eerst mis in Dublin, op een reusachtig veld in het uit gestrekte Phoenix-park, waren naar politieschatting 1,3 miljoen mensen aanwezig, bijna de helft van de ruim 3 miljoen Ieren die de republiek bewonen. De eersten waren al vanaf vijf uur 's morgens aan het wachten, de laatsten werden nog tijdens de mis aangevoerd door speciale stadsbussen, de enige voertuigen die zich zaterdag door Dublin mochten bewegen, naast politie auto's en ambulances. De stop lichten werkten onverstoorbaar door in een totaal uitgestorven stad, waarin pas in de namiddag voetgangers terugkeerden, in af wachting van de rijtoer die de paus laat in de avond maakte van het vliegveld naar het paleis van president Hillary, eveneens in het Phoenix-park. Wie de reacties van deze mensen meemaakt, kan zich pas een klei ne voorstelling maken van wat het bezoek van een paus betekent in dit katholieke land, dat eeu wenlang gebukt is gegaan onder godsdienstvervolging- en onder drukking. En aan hun enthou siasme, gemengd met een diepe religieuze ernst, zou men geneigd zijn te oordelen, dat er met de kerk van Ierland niets aan de hand is. Maar de betrekkelijke bschutheid van deze vroeger zo afgelegen uithoek van Europa heeft de laatste tijd plaats ge maakt voor steeds wijdere con tacten, de armoede voor toene mende welvaart, en daarmee kwam ook de Ierse kerk voor nieuwe problemen te staan. Tradities De zorgen van de plaatselijke bis schoppen worden door de paus gedeeld, en naast de oproep tot vrede, verzoening en geweld loosheid had hij nog een tweede, algemenere boodschap voor de Ierse katholieken. Namelijk dat zij moeten blijven vasthouden aan hun godsdiensiige en morele tradities. Zowel in zijn preek in Phoenix-park als in zijn rede tot de jongeren, gistermorgen in Galway, waarschuwde de paus tegen de verleidingen van de mo derne samenleving. „Hoewel jullie nog leven in een maatschappij waar echte reli gieuze en zedelijke principes in ere worden ghouden", zei de paus in Galway, „moetje wel beseffen dat jullie trouw aan die beginse len op allerlei manieren op de proef zal worden gesteld". Hij waarschuwde tegen de zucht naar vrijheid, met name op sek sueel gebied, tegen een materia listische instelling en de jacht op geld en genot. „Een samenleving die op deze ma nier haar hogere beginselen kwij traakt", zei hij tot de 350.000 jon geren op de renbaan van Galway, „wordt een gemakkelijke prooi voor manipulatie en overheer sing door de machten, die onder het mom van grotere vrijheid steeds meer slavernij brengen". Hij spoorde hen met name aan te volharden in de traditie van het dagelijks gebed in de gezinnen en van de veelvuldige Nederland Tijdens de vlucht van Rome naar Dublin bevestigde hij nog eens wat hij al op de reis naar Polen had gezegd: dat hij ook naar Ne derland denkt te komen. Uit an dere bronnen is al bekend, dat er zowel van Vaticaanse als van Ne derlandse zijde concrete voorbe reidingen worden gemaakt voor een dergelijk bezoek, dat overi gens zeker niet op korte termijn zal plaastsvinden. Volgens som migen zou het eeuwfeest van Sint Servaas in Maastricht (in 1983) een geschikte aanleiding vormen voor een pauselijk bezoek Nederland. Maar lang voor tijd, op de bijzondere synode de Nederlandse bisschoppen in Rome in januari 1980, zal de paus gelegenheid krijgen een ant woord te geven op nieuwe problemen, die wel niet specifiek Nederlands zijn, maar in ons land scherper dan elders naar voren zijn gekomen. BEDFAST (Reuter)-De felste Pro testantse leider in Noord-Ier- land, ds. Ian Paisley, heeft za terdag in Belfast verklaard dat het pleidooi van paus Johannes Paulus II voor vrede alleen maar "de terroristen van de IRA zal bemoedigen". De predikant zei dat de pauselijke rede niets meer inhield dan hij had verwacht. Een Unionistisch lid van het par- l k lement, Harold McCusker, zag in de rede van de paus "een oprech- en beeld van de massa die op de te en ernstige poging de gang been werd gebracht door het pause- van zaken in de provincie te bezoek aan Noord-IerlandDe beïnvloeden". "Ik denk evenwel ruim 13 miljoen mensen waren ge niet dat zij van enige invloed zal tlll9e V(p} bet opdragen zijn op de harde kern van het geweld". In Spanje BELFAST (Reuter) - Het provi sionele Ierse republikeinse leger (IRA) heeft gisteren ontkend, dat de IRA een ver klaring heeft uitgegeven in reactie op de vredesoproep van de paus. Volgens een bron bij de IRA-af- deling Belfast zou er, voordat er welke reactie dan ook zou kunnen worden gegeven, eerst een voltallige vergade ring van de in het uiterste ge heim werkende en uit acht man bestaande raad van de provisionals moet worden gehouden, die het militaire en politieke beleid bepaalt. In kringen die in nauw contact staan met provisionele IRA en Brits opperbevel werden berichten van de persbureaus tegengesproken dat de guer rillastrijders een verklaring aan de Britse legerleiding hadden gestuurd als reactie op de oproep van de paus. ging de paus door de In Noordrijnland-Westfalen (Van c correspondent) BONN - Volgens computerbere keningen zou de Christen-Demo cratische Unie (CDU) bij de giste ren in de Westduitse deelstaat NoordrijnlandWestfalen gehou den gemeenteraads- en districts verkiezingen een lichte winst hebben geboekt. De winst van 0,2 procent ten opzichte van 1975 brengt het op de CDU uitge brachte stemmenpercentage nu op 46,3 procent. De sociaaldemo cratische SPD zou met 44,9 een verlies van 0,6 procent hebben geleden. Ook de liberale coalitie partner FDP zou met 6,5 procent een teruggang hebben geboekt van 0,6 procent. Volgens de computervoorspellin gen zouden de Duitse communis ten (DKP) hun positie iets heb ben kunnen versterken: van 0,6 naar 0,7 procent. De zogenaamde Groene Partijen, die zich inzetten voor een beter milieubeheer, zouden in heel Noordrijn-West- falen niet meer dan een procent van alle uitgebrachte stemmen hebben weten te verwerven. Naar het zich laat aanzien, zal Bonn door een door christendemocra ten gedomineerde gemeenteraad worden bestuurd. In de West duitse hoofdstad behaalde de CDU ondanks een gering verlies (3,8 procent) 53,2 procent van de uitgebrachte stemmen. De SPD kreeg 31,9 procent van de stem men (was 32,4). De liberale FDP won een half procent en kwam uit op 10,2. Na 19 jaar zouden de sociaal-demo craten in Düsseldorf hun meer derheid hebben verloren. In deze stad behaalde de SPD 44 procent (was 45,8) van de stemmen. De CDU boekte een winst van 2,4 procent en eindigde op 47,6 pro cent. De Düssddorfer FDP, die al voor de verkiezingen had laten weten niet langer een coalitie met de SPD te willen vormen, zakte van 7.9 naar 6,1 procent. Wellicht ingegeven door het fraaie herfstweer heeft 20 procent van de kiezers verstek laten gaan. De verrassend lage opkomst werd door alle politieke partijen te leurstellend genoemd. De ver wachting is dat - na de verkiezing van Franz Josef Strauss als CDU- CSU-kanselierskandidaat - uit het resultaat van deze verkiezin gen een graadmeter kon worden gedestilleerd voor de politieke ontwikkelingen in de Bondsre publiek, is door de uiteenlopende uitslagen in de verschillende kiesdistricten niet beant woord. Juist als trendsetter hebben ver kiezingen in Noordrij n-Westfa- len bijzondere betekenis. Reden genoeg voor Franz Josef Strauss zijn populariteit ook eens in het „rode hol" te testen. Zijn optre den in Keulen en Essen eindig den in rellen waarbij hem het spreken onmogelijk werd ge maakt en hij met tomaten werd bekogeld. De nogal heftige reac tie van Strauss - „Het wordt de hoogste tijd dat deze rode terreur wordt gebroken - heeft in poli tiek West-Duitsland veel stof doen opwaaien. De komst van de Beierse minister president naar het Roergebied heeft ook in de verkiezingsuitslag nauwelijks enige uitwerking ge had. Opvallend was gisteren al leen dat de grote partijen vooral verliezen leden in hun traditio nele bolwerken; iets wat in de politieke commentaren wordt geweten aan „slijtage". Een ander opvallend element vor men de plaatselijke successen van de milieupartijen die in tien tallen steden en gemeenten zetels wonnen. Vooral in die plaatsen waar als gevolg van verdere in dustrialisering een toename van de milieuvervuiling te verwach ten is of waar depots voor kernaf val zijn gepland, zoals in Ahaus. Maar een beslissende invloed zullen ze, over het hele land ge zien, niet uitoefenen. Wel dwingt dit resultaat de grote partijen in de toekomst een milieubewuster politiek te bedrijven. (Van onze correspondent) MADRID - Het buitengewoon congres van de Spaanse Socialis tische Arbeiderspartij (PSOE) is gistermorgen geëindigd in een overwinning voor de gematigde lijn van Fèlipe Gonzalez. In het vrijwel geheel uit gematigden be staande nieuwe partijbestuur van 24 leden werd Fèlipe Gonzalez met 85,9 procent tot secretaris- YS verlaten Panamakanaal PANAMASTAD (AFP/UPI) - De afgelopen nacht is de Ameri kaanse vlag, die 76 jaar over de Panamakanaalzone heeft ge wapperd, gestreken. De republiek Panama oefent nu de soevereiniteit over het grootste deel van de zone uit. Er zullen slechts zes strategische punten zijn die tot het jaar 2.000 onder verantwoordelijkheid van de VS blijven. Het 80 km lange Pana makanaal dat de Stille Zuidzee met de Atlantische oceaan ver bindt en dat van uitzonderlijk belang is voor de handel van de VS en Centraal- en Zuid-Ameri- ka, zal met ingang van het jaar 2.000 neutraal zijn. De neutraliteit zal gezamenlijk door Panama en de VS gewaarborgd zijn. De Amerikaanse vice-president, Walter Mondale, is in Panama aangekomen om president Carter te vertegenwoordigen bij de plechtigheden van de over dracht. President Carter zei in een boodschap aan zijn Paname se ambtgenoot. Aristides Royo: "De taak die ons wacht is de nieuwe betrekkingen betreffen de het kanaal uit te breiden en ze te behoeden voor bedreigingen. generaal gekozen. Verdere uit komsten van dit buitengewoon congres, dat een einde heeft ge maakt aan de identiteitscrisis van de PSOE, zijn het opgeven van het uitdrukkelijk marxistische karakter van de partij, het toela ten van verschillende stromingen binnen de PSOE als garantie van de interne democratisering en de vaststelling dat de partij met dit nieuwe bestuur geen ruk naar rechts maakt. „Ster" van het buitengewone con gres was Alfonso Guerra, af gevaardigde van Andalusië en rechterhand van Fèlipe Gonza lez, die in een rede over het karak ter van de partij zijn radicale te genstanders binnen de PSOE de wind uit de zeilen nam door en kele argumenten van de radicale sector in de partijdefinitie op te nemen. De PSOE is sinds giste ren een „klasse-, massa-, demo cratische en federale partij", die het marxisme ziet als een theore- tisch-kritisch, maar niet dogma tisch middel bij de maatschap pijanalyse. In tegenstelling tot het congres in mei, waarbij de partijdefeniti e „marxistisch" voor Fèlipe Gon zalez aanleiding was zich niet meer herkiesbaar te stellen, was de vaststelling van een ideologi sche lijn nauwelijks een probleem. Het enige openbare debat dat buiten de drie commis sies van ideologie, strategie en van het organisatiemodel plaats vond, ging over het wel of niet deelnemen van de PSOE in een regeringscoalitie. Na een korte discussie stemde de meerderheid van de 421 afgevaardigden ermee in dat het bestuur in het geval de democratie in Spanje gevaar loopt zonder toestemming van het federale comité of van een buitengewoon congres een rege ringsalliantie mag aangaan. (Van onze corresponden) MADRID - Francisco Macias. oud- dictator van Equatoriaal Guinee, is zaterdagmiddag in de gevan genis van Malabo geëxecuteerd. Een paar uur tevoren sprak een militair-burger tribunaal onder leiding van de nieuwe bewind hebber Theodor Obian Nguema, de doodstraf over hem uit. Zes van z'n naaste medewerkers, be rucht om hun punctuele uitvoe ring van martelingen, zijn even eens zaterdag terechtgesteld. Andere medewerkers van Fran cisco Macias liepen gevangenis straffen op tussen de 14 en 4 jaar. De oud-dictator, verantwoordelijk voor het uitmoorden van tussen de 50- en 90.000 landgenoten, is veroordeeld wegens volken- moord, massamoord, verduiste ring van staatsfondsen en land verraad volgens de Spaanse mili taire wet, aangezien Equatoriaal Guinee onder zijn bewind nooit een andere wetgeving heeft inge voerd. De oud-dictator riep ter versteviging van zijn positie in het verleden de militaire hulp in van een tijdens het proces niet genoemd buurland; reden waar om hij als verrader „ten tijde van oorlog" ter dood veroordeeld kon worden. De executie van de oud-dictator, die plaatsvond precies elf jaar nadat hij aan de macht kwam is uitgevoerd door een peloton van 20 man. Volgens welingelichte kringen uit Malabo moest het executiepeloton een tweede maal vuren voordat men er zeker van was dat Francisco Macias dood was. Een groot deel van de bevol king bezocht gisteren het stoffe lijk overschot van de oud-dicta- tor op de begraafplaats van Mala bo. Velen van hen hadden tranen in de ogen en verklaarden dat zij nu eindelijk overtuigd waren dat de nachtmerrie van de dictatuur voorbij was. PARIJS (Reuter)-President David Dacko van de Centraalafrikaanse Republiek is vrijdagavond aan de dood ontsnapt, zo heeft de Franse televisie zaterdag gemeld. Vol gens niet bevestigde berichten heeft een officier van de generale staf een aantal schoten op de pre sident afgevuurd, die echter geen doel troffen. Dt dader zou onmiddellijk zijn gearresteerd door Franse troe pen, aldus een correspondent van de Franse televisie in Bangui. President Dacko heeft inmiddels de berichten over de aanslag te gengesproken. Via een Franse woordvoerder liet hij weten dat de berichten "pure onzin" waren. ADVERTENTIE ;.K,- sü»-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9