Dodelijk drama op oud zeilschip Afrikaanse waardering voor beleid Nederland" Binnenbrand: vijf mannen komen door verstikking om het leven CDA-defensiespecialist De Boer vindt kernwapens crisis waard De 400 watt Boxer'electronic' nü tijdelijk in metalen opbergkist. BOSCH Den Uyl blijft vasthouden aan matiging De 620 watt Jumbo'electronic' nü tijdelijk in metalen opbergkist. BOSCH Mevr. De Bruin naar gewonde zoon Kans op 'Turkse oorlog' MAANDAG 1 OKTOBER 1979 BINNENLAND ADVERTENTIE PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - CDA-defen- siespecialist J. J. P. de Boer vindt dat het CDA het kabinet naar huis moet sturen als dat zou be sluiten tot invoering van gemo derniseerde kernwapens. „Voorlopig is dit alleen mijn per soonlijk standpunt en de fractie zal natuurlijk het laatste woord hebben", aldus De Boer. Hij wijst er echter op dat de modernisering alleen kan doorgaan als de hele CDA-fractie erachter staat. Sa men met de linkse oppositie zou den enkele CDA-kamerleden de modernisering kunnen tegen houden. Uit overleg tussen de PvdA en haar Westduitse zusterpartij, de SPD (die in de regering zit), is geble ken dat overeenstemming tussen deze twee over modernisering zo goed als uitgesloten is. Dit is de opvatting van PvdA-buitenland- secretaris Van Traa. Zijn mening wordt gedeeld door PvdA-vice- fractievoorzitter Van Thijn. De Westduitse regering en het be stuur van de SPD willen, zij het onder verschillende voorwaar den, met modernisering van kernwapens instemmen. De PvdA meent echter dat door zo'n besluit het gevaar van een kern oorlog groter zal worden. CDA-defensiespecialist De Boer wil de indruk wegnemen dat zijn fractie tenslotte wel met moder nisering zal instemmen als het definitieve besluit daarover ge nomen moet worden. De Tweede Kamer zal zich waarschijnlijk de ze winter moeten uitspreken. Een NAVO-commissie heeft aange drongen op het invoeren van 572 gemoderniseerde kernwapens als antwoord op de nieuwe Rus sische SS 20-raketten. Volgens de Boer sluit het CDA-verkiezings programma modernisering van kernwapens uit. De Westduitse regering staat op het standpunt dat de nieuwe NAVO- wapens niet uitsluitend op haar grondgebied gestationeerd mo gen worden. Zij doet met name een beroep op Nederland en Bel gië om deze nieuwe wapens op te nemen. Door de standpuntbepa lingen van PvdA en CDA lijkt overeenstemming hierover tus sen Nederland en West-Duits- land echter uitgesloten. Van Traa gelooft niet dat zijn partij het standpunt van de SPD zal overnemen. Het bestuur van de SPD wil uitdrukkelijk een mili tair antwoord op de SS 20-raket ten niet uitsluiten als onderhan delingen zouden mislukken. De Westduitse regering wil bij voor baat al instemmen met nieuwe kernwapens. Minister Genscher (buitenlandse zaken) heeft de PvdA-delegatie gewezen op mo gelijkheden van politieke chan tage door de Sowjet-Unie als de NAVO geen afdoend antwoord op de SS 20 zou geven. Vrouw in hals en rug gestoken MIJNSHEERENLAND (ANP) - De 41-jarige mevrouw C. G. uit Mijnsheerenland is vrij dagavond laat met ernstige verwondingen opgenomen in een ziekenhuis in Rotterdam nadat ze door een nog onbe kende man met een scherp voorwerp in hals en rug was gestoken. De vrouw werd in de omgeving van de sporthal in haar woon plaats door een man aange vallen. Hij trok haar een boomgaard in en stak haar daar verschillende malen. De vrouw verzette zich hevig, waarop de man verdween, al dus de politie. Ondanks haar ernstige verwondingen zag ze kans de sporthal te bereiken. Daarvandaan werd ze naar Rotterdam vervoerd. DODELIJKE STEEK PARTIJ MUNSTERGELEEN (ANP) - De politie van Sittard heeft gisteren twee inwoners (van 31 en 25 jaar) uit die plaats aangehouden die ervan wor den verdacht betrokken te zijn geweest bij de steekpartij in een café in Munstergeleen waarbij zaterdagavond de 38- jarige H. Strouken uit die plaats om het leven kwam. Het slachtoffer liep dolkste ken in de borststreek op en overleed op weg naar het zie kenhuis. Jongen na vechtpartij overleden HAARLEM (ANP) - De 18-jari- ge Maarten Scheelings uit Haarlem in gistermorgen dood in zijn woning aange troffen nadat hij zaterdag be trokken was geweest bij een vechtpartij tussen twee groe pen jongeren in die stad. De politie van Haarlem heeft gis teren de 22-jarige J. S. uit die plaats aangehouden, op ver denking van zware mishan deling de dood tot gevolg hebbend. De slachtoffers, die aan een zeil- weekeinde op het IJsselmeer deelnamen, varieerden in leeftijd van 21 tot 28 jaar. Volgens de rijkspolitie te water is de brand veroorzaakt door een smeulende sigaret, hoewel de feitelijke oor zaak waarschijnlijk nooit meer te achterhalen is. In totaal waren er dertien mensen aan boord, onder wie de schipper K. Tolman en zijn vrouw uit Monnikkendam en een knecht. De tien jongelui kwamen uit Rot terdam en Schiedam en hadden een gezellige afscheidsfuif ge vierd van eén van hen die deze week in het huwelijk zou treden. Toen de brand uitbrak lagen de tien in het ruim te slapen. Toen de brand ontdekt werd, zo vertelde een overlevende, stond het ruim waar iedereen op dat moment lag te slapen al vol rook en brak er paniek uit. Er was slechts één uitgang waardoor vijf mensen konden ontsnappen. Schipper Tolman met zijn vrouw lagen in het achterruim en kon den ongedeerd het schip verla ten, evenals de knecht die in het achteronder lag te slapen. Voor de vijf achterblijvers, die nog lagen te slapen, kon weinig of niets meer worden gedaan. De brand brak 's morgens rond drie uur uit. Ook de vrijwillige brandweer van Volendam, die snel ter plaatse was, kon nog maar weinig uitrichten. Volgens de scheepvaartinspectie is de brand beslist niet te wijten geweest aan een slechte accom modatie van het schip, hoewel het meer dan honderd jaar oude zeilschip feitelijk niet voor dit vervoer was ingericht. De ouders van de slachtoffers kon den vrij snel worden ingelicht. Velen van hen kwamen naar Vo lendam, waar zich op het politie bureau emotionele momenten voordeden. Heel Volendam leek gisteren wel in de rouw. De rijkspolitie te water, die samen met de technische recherche en de brandweerinspectie het on derzoek verrichtte, was verbaasd dat zich pas na zoveel jaren met dit soort schepen een ongeval voordeed. De voorzieningen waar dit soort schepen aan moe ten voldoen stammen uit een wet van 1880 en die wet had slechts betrekking op het vervoer van vis en andere vracht. Volgens de scheepvaartinspectie voldeed het schip aan de eisen gesteld in de wet, hoewel de gas installatie en de cv-installatie niet ADVERTENTIE van 0-3 400 Boorcapaciteit in en in hout 20 mm Uiteraard volledig geïsoleerd en automatisch thermisch beveiligd vanf 269- voor dan heeft u wel iets goeds in handen Surinamers' UTRECHT (ANP) - Onder Suri naamse migranten die de laatste tijd naar,Nederland zijn gekomen heerst een noodtoestand en deze wordt nog omvangrijker als de Nederlandse overheid en ver antwoordelijke politici nietaktief reageren. Aldus de solidariteits beweging Suriname in een open brief aan de ministers Gardeniers (CRM) en De Koning (ontwikke lingssamenwerking). De beweging meent dat het met het ontwikkelingsbeleid in Surina me 'finaal' misgaat. De omvang rijke Nederlandse ontwikke lingshulp (3,5 miljard gulden) komt alleen maar ten goede aan een kleine Surinaamse elite, al dus de beweging, die daarin een van de oorzaken ziet voor de komst van Surinamers naar ons land. De beweging schat dat dit jaar on geveer 15.000 Surinamers naar Nederland komen. De overheid en het parlement nemen daarte genover een veel te afwachtende houding aan, waardoor de Suri namers zich niet kunnen inpas sen in de Nederlandse samenle ving. EDAM-VOLENDAM (GPD) - Bij een binnenbrand op een tjalk, die in de haven van Volendam lag afgemeerd, zijn in de nacht van zaterdag op zondag vijf opvarenden door verstikking om het leven gekomen. deugdelijk waren geïnstalleerd. Beide installaties waren echter buiten gebruik op het moment van de brand. Het schip, de Jacoba uit Monnik kendam, was slechts enkele maanden na verbouwing voor passagiersvervoer gereed geko men en liep zelf weinig schade op. Voornamelijk de rookont wikkeling door het smeulen van de betimmering van het stalen schip heeft de slachtoffers in hun slaap verrast. De rijkspolitie te water in Lelystad heeft vele tientallen telefoontjes moeten beantwoorden van ver ontrusten die vroegen of een van hun familieleden misschien ook aan boord waren. PvdA-leden storten in partijkas ZEIST (ANP) - De negen PvdA-le den van de socialistische fractie in het Europese parlement zullen gezamenlijk 120.000 gulden van hun jaarsalaris storten in de par tijkas. Daarvan wordt een mede werker in Den Haag betaald, be last met de contacten met de frac tie. De helft van het geld wordt voorts gebruikt voor het stimuleren van Europees werk in afdelingen en gewesten. De bijdrage van de Eu roparlementariërs staat los van de - nog - vrijwillige bijdrage van PvdA-ers in politieke en be stuurlijke functies. Eenmaal per maand zullen de Eu roparlementariërs voorts verga deren met de leden van de socia- listische-tweede-kamerfractie. Voor het directe politieke contact met de partij komt er een stuur groep Europese politiek (STEP). Daarin krijgen zitting vertegen woordigers van de Europarle mentariërs, de tweede-kamer fractie, het partijbestuur, de ge westen en de Europese saris Vredeling. 'Overheid te afwachtend tegenover (Van r verslaggevers) LEIDEN - "Ik zal blij zijn als het vliegtuig eenmaal is opgeste gen". Dat zei mevrouw de Bruin gistermorgen vroeg, op weg naar Schiphol, vanwaar zij per vliegtuig zou vertrek ken naar Tel Aviv. Daar wordt sinds een maand haar zoon Aai verpleegd, die tij dens een vuurgevecht in Zuid-Libanon ernstig ge wond raakte. Ze wilde zich dolgraag zelf op de hoogte stellen van de lichamelijke toestand van haar zoon en omdat dat financieel onmo gelijk was bood deze krant haar de reis en het verblijf in Tel Aviv aan le is uiteraard zeer benieuwd hoe haar zoon het maakt. "We moeten nog steeds het meeste over Aat uit de krant verne men, dus ik wil nu zelf wel eens zien hoe het met hem gaat", aldus Bruin. Ze werd gistermorgen door haa r man naar Schiphol begeleid. De afgelopen nacht heeft mevrouw de Bruin in het ziekenhuis moeten doorbren gen, omdat in verband met Nationale Verzoendag (een nationale feestdag in Israël) vervoer naar haar hotel niet mogelijk was. Op de foto de heer en mevrouw de Bruin bij het "inchecken" op Schiphol. DEN HAAG (GPD) - PvdA-leider Den Uyl heeft zaterdag tegenover zijn Partijraad een krachtig plei dooi gehouden voor het vasthou den van de lijn van inkomensma tiging. Hij verdedigde het beleid van het vorige kabinet, dat inko mensmatiging koppelde aan een beleid van maatschappelijke hervormingen. De delegatie van Utrecht in de Par tijraad had voorgesteld deze poli tieke strategie van de PvdA te herzien omdat van de hervor mingen niets terecht was geko men en omdat de inkomensmati ging geen arbeidsplaatsen had opgeleverd. De Partijraad deed geen duidelijke uitspraak over de voorstellen van Utrecht. Het ka binet Van Agt moet van de Partij raad echter zo snel mogelijk ver dwijnen. Den Uyl kondigde aan dat hij in de Kamer met een plan zal komen voor inkomenshervorming, dat één miljard vrij moet maken voor nieuwe arbeidsplaatsen. De eisen van de stakers bij Shell noemde Den Uyl „doelmatig werkgele genheidsbeleid". Hij pleitte voor een betere beloning van onple zierig werk „tijn koste van de wit te boorden en de academici Op een PPR-bijeenkomst zaterdag betreurde fractieleider Ria Bec kers het dat de progressieve par tijen niet met elkaar om de tafel zitten om een alternatief voor het kabinet-Van Agt te ontwerpen. D'66 heeft zich onlangs uit een progressief beraad teruggetrok ken dat erop was gericht over en kele maatschappelijke proble men van gedachten te wisse len. Fractieleider Jan Terlouw van D'66 wilde zaterdag liever niets zeggen over de regelmatige bijeenkom sten van politici van WD (rege ringspartij) en PvdA en D'66 (op positie). Deze contacten zijn de afgelopen week aan het licht ge komen. Omdat de gesprekken „op puur persoonlijke titel" plaatsvinden was het volgens Terlouw beter er niet in de offi ciële partij-organen over te spre ken. ZWOLLE (GPD) - „W(j hebben geen aanwijzingen dat we reke ning moeten gaan houden met een steeds feller wordende Turk se burgeroorlog op ons grondge bied". zei de hoofdofficier van justitie in het arrondissement Zwolle, mr. J. van Buuren, zater dagmiddag aan het eind van een emotionele herdenkingsplech tigheid van Turkse gastarbeiders op de veemarkt in de Overijsselse hoofdstad. „Toegegeven, het is voor ons een nieuw fenomeen dit soort felle tegenstellingen tussen verschillende linkse groeperin gen onder de Turken. Maar we hebben het idee dat het wegebt, dat we te maken hebben gehad met een psychologische nawer king van een incident die aan één Turk het leven heeft gekost". Mr. Van Buuren mag er dan niet zo zwaar aan tillen, de geluiden uit de Turkse gemeenschap in ons land zijn geheel anders. Tijdens de uitvaartplechtigheid van de 19-jarige Kemal Gungormus, die op 22 september in Nijmegen tij dens een Turkse anti-fascistische manifestatie dodelijk werd ge troffen, klonk heel duidelijk dreigende taal. De jongeman, die de langste tijd van zijn korte le ven in Zwolle woonde, gaf met zijn dood het startsein voor een ideologische strijd die zal worden uitgevochten tussen de voor ons Nederlanders niet zo gemakke lijk te plaatsen Turkse ideologi sche bewegingen. „Wij hebben een dappere revolu tionair verloren. Een overtuigd socialist", zo stond in het vlug schrift dat de 500 demonstreren de Turken bij de herdenking van Kemal verspreidden. De uitvaart van de in Nijmegen omgekomen Turk zorgde in de Overijsselse hoofdstad voor een dreigende za terdag. In de loop van de voorbije week had de politie aanvankelijk inge- skmd met het verzoek van de vrienden van het slachtoffer om van de begrafenis een demon stratie te maken tegen het Turkse fascisme. Toen echter in de loop van de week steeds meer alarme rende berichten kwamen van an dersdenkende Turkse groepe ringen die tegendemonstraties aankondigden, weigerde Zwolles burgemeester J. Drijber goed keuring voor de demonstratie in de op zaterdag altijd zo propvolle nauwe Zwolse binnenstad. De begrafenisplechtigheid in Zwolle bleef beperkt tot een ta melijk grimmige confrontatie tussen de zich socialisten noe mende vrienden van Kemal en ruim 200 politiemannen die nau welijks hun nerveuze angst voor escalatie van de demonstratie konden verbergen. Voor politie en justitie is met het vertrek van het stoffelijk over schot van Schiphol van de ge vallen Gungormus het conflict tussen de verschillende Turkse groeperingen afgedaan. De Tur ken zelf denken daar heel anders over. „De strijd gaat door", schreeuwden ze zaterdag bij her haling. „Kemal is niet voor niets gestorven". NEW YORK (ANP) - Vertegen woordigers van verschillende Afrikaanse landen hebben de af gelopen dagen hun waardering uitgesproken voor het beleid dat Nederland ten aanzien van Zuid- Afrika voert. Minister Van der Klaauw van bui tenlandse zaken, verklaarde des gevraagd dat met name de verte genwoordiger van Tanzania zich zeer ingenomen had getoond met de Nederlandse houding in de VN. In de VN-assemblée sprak ministe*- Van der Klaauw aan zienlijk feller over de apartheids politiek dan zijn collega's uit EG- landen die tot nu toe het woord hebben gevoerd, onder wie de vertegenwoordigers van de grote De minister zal de Tweede Kamer inlichten over het gesprek dat hij tegen het einde van zijn verblijf in New York had met de Nigeriaan- se ambassadeur bij de VN. Akpo- rode Clark, voorzitter van de spe ciale anti-apartheidscommissie. In zijn hoedanigheid van Nige- riaans ambassadeur heeft Clark tegenover journalisten gedreigd met scherpe maatregelen tegen Nederland als Zuid-Afrika deel neemt aan de Olympische Spelen voor gehandicapten, volgend jaar in Arnhem. Staatssecretaris G. C. Wallis de Vries van CRM heeft zaterdag in het radioprogramma 'In de Rooie Haan' laten doorschemeren, dat de regering de komst van een op multiraeiale basis samengesteld Zuidafrikaans team naar de Olympische Spelen voor gehan dicapten in 1980 in Arnhem niet of nauwelijks wil verhinderen Volgens de bewindsman had het kabinet Den Uyl een richtlijn naar de Nederlandse sportwereld gestuurd, inhoudende dat de bonden verzocht werden geen sportcontacten met op raciale ba sis samengestelde Zuidafrikaan- se teams aan te gaan. Met andere woorden: op gemengde basis zou dat wel kunnen aldus Wallis de Vries. "Welnu, de aanwijzingen du- wij op dit moment bt zijn, dat de spelen in Arnhem door een gemengde ploeg, zwart en blank, van Zuid-Afrika zullen worden bezocht, du genspraak met de richtlijn vorige en deze regering vanf 510-voor

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7