Beestenspul '79 in Leiden trekt 45000 bezoekers Leiden laten weten wat universiteit doet Ondanks fraai nazomerweer Stralings- rapport moet openbaar MAANDAG 1 OKTOBER 1979 LEIDEN - Ruim 45.000 personen hebben het afgelopen weekeinde een bezoek gebracht aan de grote dieren- en artiestenshow "Beestenspul '79" in de Leidse Groenoordhallen. Vooral zondag was het bijzonder druk en organisator Rob Lauwers kon gisteravond dan ook spreken van een "groot succes". Ondanks het fraaie nazomerweer, dat velen naar buiten trok, lag het bezoekersaantal op hetzelfde niveau als vorig jaar. Daar zag het zaterdagavond nog niet naar uit. Op dat ogenblik wa ren zo'n 2000 bezoekers minder de kassa's gepasseerd dan vorig jaar. Omdat de "top" van het be zoek wat meer was gespreid dan in voorgaande jaren, deden zich rond de hallen weinig verkeers problemen voor. Met de extra mensen die de Leidse politie had ingeschakeld, en de helikopter van de Rijkspolitie in de lucht om opstoppingen snel te signaleren, verliep de aan- en afvoer via de Willem de Zwijgerlaan zonder veel strubbelingen. Even dreig den er kort na het middaguur problemen te ontstaan toen de 2500 plaatsen tellende parkeer terrein vol raakte. Burgemeester Vis opende de die: renshow zaterdagochtend op een ogenblik dat al enkele honderden bezoekers de hallen met ruim zesduizend dieren bevolkten. Hij sprak over een groter assortiment dieren dan ooit tevoren. De "le vende have" varieerde van een zwerm bijen tot een groep jonge struisvogels, van een python tot een sierhoender, van een dwerg muis tot een langhaarkat. Artiesten Gedurende de tweedaagse happe ning kwamen diverse artiesten naar de Leidse Groenoordhallen. De spits werd afgebeten door de zingende vrachtwagenchauffeur Henk Wijngaard, die op het po dium zijn "kilometers vrat" met steun van twee zeer jeugdige en tekstvaste fans. Zondag betraden onder anderen zangeres Imca Marina en de in glitterend rood gestoken .Ben Cramer het toneel. Naast het zin gen van hun grootste hits reikten ze ook de prijzen uit aan de win naars van verschillende competi ties. Diezelfde rol vervulden ook Albert Mol, Mies Bouwman en Kick Stokhuyzen. Een bijzonder evenement vormde de uitreiking van de onderscheiding "dieren vriend van het jaar". De nationale titel werd toegekend aan Lenie 't Hart uit het Groningse Pieterbu- ren, voor haar werk in het zee hondenopvangcentrum. Pistolen Paul (Wilking) overhan digde haar een gouden horloge. Uit Oostenrijk kwam de bekende operettezangeres Blanche Au brey om de internationale titel van "internationaal dierenvrien- din van het jaar" in ontvangst te nemen. Ze kreeg die uit handen van Albert Mol, omdat ze zich samen met haar man volledig in zet voor een zwerfkattencentrum in Wenen. Trimmen Een primeur voor "Beestenspul" vormden de eerste nationale kampioenschappen honden- trimmen. De jury kende de "gou den schaar" toe aan Robert van Sunder uit Haarlem, die eerste was geworden in de klasse ter riërs en spaniels. De zilveren schaar ging naar Bea van Santen uit Utrecht en de bronzen schaar kreeg Lis Blok uit Leiden. Hoe fel het toeging mag blijken uit het feit dat een van de deelneemsters zo kwaad werd dat ze niet in de prijzen viel, dat ze direct met hond en al de hal uitrende. Voor de mooiste katten op de ten toonstelling waren er twee leg penningen van de gemeente Lei den. Die gingen naar mevrouw A. Glimmerveen uit Oegstgeest (best verzorgde langhaar nest) en mevrouw M. Koün-Vallinga uit Zwijndrecht (best verzorgde langhaar kater). Veel belangstelling trok zowel za terdag al zondag het concours hippique, waar voor een half miljoen aan rij- en springpaarden binnen de ring verscheen. De best geklasseerde ruiter werd Dick Hulscher met zijn paard Remon, lid van de Alphense rui ters. Het duospringen werd ge wonnen door J. Rozendaal van de rijvereniging J.W. Friso met "Nancy" en P. de Jong van de rij vereniging Beijaart met "Senny". Keuringen Vereniging LPKV. De aan de ten toonstelling verbonden keuring had de volgende resultaten: mooiste grote hoender: Com, J.J.B.S. uit Alphen aan den Rijn, mooiste konijn: A.J. Kerkhoven uit Den Haag, mooiste cavia: H. van Brienen uit 's Gravensande, mooiste sierduif: D.J. Rol uit Voorschoten, mooiste dwerg- hoender A.G. van Tol uit Wasse- Verder waren er tientallen vogels van de Leidse Vereniging Avi- bus, reptielen van Lacerta en een interessante inzending van im kers uit Leiden en omgeving. De kynologenvereniging "Rijn land" gaf tijdens "Beestenspul" diverse demonstraties en ver zorgde een kind-en-hondshow en een concours d'elegance. Bij de kind hond-show kon Albert Mol de eerste prijs uitreiken aan G. Inpijn uit Dordrecht, die met een Engelse bull-dog op het podium verscheen. Tweede werd H. v. Hattum uit Leimuiden met een dwergkeeshond en de derde plaats was voor E. Weining uit 's- Hertogenbosch met een chihua hua. Het concours d'elegance werd ge wonnen door mevrouw Hom burg uit Utrecht met een Schotse terriër. De heren Esseling uit Dordrecht en Verbiest uit Leiden werden tweede en derde met res pectievelijk een Afghaan en een St. Bernard. KANGOEROE LIEP LOS LEIDEN - In de nacht van vrij dag op zaterdag werd Bees tenspul-organisator Rob Lauwers uit z'n bed gebeld. Een nachtwaker in de Groenoordhallen meldde dat een kangoeroe was ont snapt en vrolijk door de gro te veehal hipte. Pogingen om het dier te vangen waren mislukt omdat het beestje een nog steeds grotere snel heid ontplooide wanneer men hem achterna zat. Rob Lauwers belde de Diere- nambulancedienst (met een stand vertegenwoordigd) en een van de medewerkers toog naar de hal. Met een paar lieve woordjes lokte hij het dier naar zich toe en zette hem weer op zijn plaats tus sen het gaas. Reactie van de nachtwaker: 'Dat had ik moeten weten "Internationaal dierenvriendin van het jaar". Met die titel, haar gisteren toegekend op de dieren-en artiestenshow Beestenspul 79" in de Groenoordhallen, was de Oos tenrijkse operettezangeres Blanche Aubrey (links) duidelijk zeer ver guld. Zij kreeg de onderscheiding uit handen van Albert Mol (rechts) en een gouden horloge van Pistolen Paultje, minder bekend als Paul Wilking (midden). Martin Brozius speelde zaterdagmiddag het televisiespel "Ren je rot" spul. Onder leiding van presentatrice Meta de Vries boog een jury zich over de aanwezige muizen, ham sters en gerbils. Winnaars werden een nestje uit Hongarije afkom stige dwerghamstertjes, een goudkleurig muisje met satijnen glans en een zandkleurig woes tijnratje luisterend naar de naam Djengis Kahn. Een zeer grote inzending op "Bees tenspul" was er van de Leidse Pluimvee- en Konijnenfokkers Kijkhuis In de maand oktober wordt in het Kijkhuis aan de Vrou- wenkerkkoorstraat 17 een se riefilms vertoond onder de ti tel "De Surrealisten"De films zijn allemaal gemaakt door regisseurs die zich tot doel hebben gesteld de burgerij te provoceren. Vanavond wordt met de serie begonnen via de vertoning van een film van dichter- schrijver-cineast Jean Coc- teau met Jean Marais in de hoofdrol. Er zijn twee voor stellingen: de eerste begint om acht uur en de tweede om kwart over tien. TM-lezing In het Rijksmuseum voor Vol kenkunde aan de Steenstraat 1 wordt morgenavond een in leidende lezing gehouden over het trancendente meditatie programma. Spreker is de tm-leraar drs. J. Janson. Aan de Land van dia's zal een in druk worden gegeven van de effecten die met deze techniek bereikt kunnen worden. De lezing begint om acht uur 's avonds en de toegang is gra tis. Cursussen Morgen beginnen in 't Breehuys aan de Breestraat 19 weer en kele activiteiten voor scholie ren. Zo is er van kwart voor zeven tot kwart voor acht dis codansen voor lbo-scholieren van alle leeftijden. Van 20 tot 21 uur is er een cursus tapdansen voor beginners. Alle lbo-scholieren van 15 jaar en ouder kunnen zich hiervoor opgeven. Dat kan eventueel telefonisch gebeu- r071-130983. Rommelmarkt Op 3 oktober is er van negen uur 's ochtends tot half drie 's middags een rommelmarkt in Verbum Dei, Plantage 16 in Leiden. De opbrengst is be stemd voor Mensen in nood. De toegang is vrij. Op Koninginnedag werd ook een rommelmarkt gehouden die toen duizend gulden op bracht. Het geld is inmiddels besteed project op Haiti. waterput- Postkantoren Op woensdag 3 oktober zullen de postkantoren Leiden-Ge- restraat. Bevrijdingsplein, Breestraat, winkelcentrum Kopermolen, Leider dorp-Oc- kenrode en Vossiuslaan, Oegstgeest-Langevoort van 0830 tot 10.00 uur geopend zijn. Het postkantoor aan de Lammermarkt in Leiden is de gehele dag gesloten. Het postagentschap bij Vroom en Dreesmann is geopend tot 12.00 uur en de overige posta gentschappen zijn de gehele dag gesloten. Tafeltennistoernooi Het sportcafé van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 organiseert op donderdag 4 oktober de eerste activiteiten van het nieuwe seizoen. Die avond zal er een tafeltennistoemooi worden gehouden. Deelneming aan het toernooi staat voor ierde- reen open en is kosteloos. Een telefoontje naar 071-146449 is voldoende. uur,Er zijn mogelijkheden om te taféltenissen, te schaken, te dammen, te flipperen enz. Op gezette tijden worden wed strijden georganiseerd, zoals schaaksimultaans en klaver- jaswedstrijden. NIEUWE VOORLICHTER DRS. L.C. BEETS: LEIDEN - "Het allerbelangrijkste is de mensen in Leiden en omgeving te vertellen wat er binnen de universiteit gebeurt". Met deze boodschap begint vandaag drs. L.C. Beets zijn carrière als hoofd van de voorlichtingsdienst van de Leidse universiteit "Ik denk bij het voorlichten aan het publiek niet direct aan specta culaire zaken, maar meer aan het geven van informatie over het echte werk van een universiteit, zoals onderwijs geven en weten schappelijk onderzoek", aldus de voorlichter. tijdens de nationale i de Groenoordhallen tijdens Beesten- Beets meent dat er bij de bevolking "een zekere argwaan" is te be speuren tegenover de Buurt tegen Fagelstraat LEIDEN - Het buurtcomité in op richting voor de Raadsheren- buurt maakt bezwaar tegen het plan van Proper Beheer BV om twintig garages te bouwen achter de woningen die hij tussen de Fa gelstraat en de Van Beuningen- laan bouwt. Volgens het buurt comité is dit niet in overeen stemming met het geldende be stemmingsplan, omdat de gara ges apart van de woningen ko men te staan en het er bovendien meer zijn dan er woningen (zon der garage) komen. Bovendien vreest men lawaaioverlast en een concentratie van in- en uitrij dend verkeer via de twee geplan de uitritten aan de achterzijde van de Fagelstraat. Burgemeester en wethouders heb ben het comité geantwoord dat ze de bezwaren ongegrond vinden. Volgens hen is de bouw van de garages niet tegenstrijdig met het bestemmingsplan. Er zullen veertien woningen met een gara ge worden gebouwd, en zestien woningen zonder garage. Een parkeercapaciteit van in totaal 34 garages bij 30 woningen is vol gens B en W uit een oogpunt van verkeersveiligheid gewenst. Eveneens is de verkeersveilig heid volgens hun gebaat bij twee uitritten. B en W zullen Proper Beheer BV verzoeken om kwes ties als lawaaioverlast en andere hinder te regelen met de toekom stige eigenaars van de garages. teit. Eén van die onduidelijke punten is bijvoorbeeld de vraag: wat doet een wetenschappelijk medewerker aan een universiteit nou eigenlijk? "Dat wil ik ook onder de aandacht brengen. Wat doet zo'n man en waarom? Ik denk ook aan dingen zoals, wat wordt er onderzocht bij de uni versiteit, wat voor soort mensen levert de universiteit af en wat kunnen die? Dat ga ik proberen duidelijk te maken. Ik houd ech ter wel voor ogen dat het moeilijk is om alle hoeken en gaten te be lichten" Drs. Beets werd in 1949 in Den Haag geboren. Hij deed in 1970 eindexamen havo en volgde daarna een opleiding m.o.-A Ne derlandse taal- en letterkunde in Tilburg. In 1977 slaagde hij aan de Groninger universiteit voor het doctoraal examen m.o.-B Ne derlandse taal- en letterkunde met als bijvakken semantiek (leer van de betekenis der woorden) en polemologie. "Bij de voorlichting aan het publiek probeer ik de hele uni versiteit te belichten. Maar de universiteitsraad zal daarbinnen natuurlijk ook een belangrijke plaats gaan innemen. Dat zal ech ter hoofdzakelijk interne voor lichting worden, want ik denk dat de gemiddelde man niet zo bijster zal zijn geïnteresseerd in het rei len en zeilen van de universiteits raad" Gedurende de periode 1973-1977 was drs. Beets werkzaam bij de Werkgroep Vredesonderwijs van het Polemologisch Instituut in Groningen. Daarnaast was hij als part-time docent Nederlands verbonden aan zowel de Christe lijke Pedagogische Academie "Claercamp" te Dokkum als de Sociale Academie in Groningen. Eind '77 werd Beets aangesteld als hoofd van de afdeling voorlich ting van de Academische Raad, de post die hij nu gaat verlaten. Hij is secretaris van de Raad van Voorlichtingsambtenaren bij het wetenschappelijk onderwijs. 'Verkopen" wil hij de Leidse uni versiteit beslist niet: "Het streven van een voorlichter is zeker niet om een zo positief mogelijk beeld van de universiteit naar voren te brengen". Drs. L.C. Beets Raadslid Hoeven: LEIDEN - Het CPN-raadshd D. Hoeven vindt dat het advies van de universitaire stralingsbe schermingscommissie uitge bracht aan het college van be stuur van de Leidse universiteit openbaar moet worden. In schrif telijke vragen aan het college van B en W vraagt hy de gemeente stappen te ondernemen om zo spoedig mogelijk openbaarheid te verkrijgen van dit stuk. Aanleiding tot het uitbrengen van het advies vormden de berichten over het feit dat radioactief afval van het zoologisch laboratorium in de riolering terecht was geko men. De onafhankelijke stra lingsbeschermingscommissie stelde een onderzoek in en bracht daarover rapport uit aan het col lege van bestuur var teit. Volgens Hoeven is ook in de cor respondentie met de gemeente de vertrouwelijkheid van het ad vies gehandhaafd. Omdat by eventuele gevolgen van straling de Leidse bevolking minstens even betrokken is als de universi teit, vindt het CPN-raadslid openbaarmaking van het advies zonder meer noodzakelijk. Gehandicapte jeugd genoot LEIDEN - In de Leidse Stadsge hoorzaal genoten zaterdag enkele honderden geestelijk gehandi capte jongens en meisjes van een feestprogramma dat werd aan geboden door de 3 October Ver eniging. Dank zy de medewerking van de Leidse carnavalsvereniging "De Hutspotten" (Prins Hendrik I, page Marian en de complete Raad van Elf en dansmariekes waren vertegenwoordigd) zat de stem ming er al gnel in Tijdens de feestochtend traden verder op het clownsduo Louise en Didi, de groep The Familee, het trio Jan Karsten en het accor- j deonduo "De Carcelli's".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3