Zoetemelk bij ploeg Post TIMMAN: 'TK MIS INSPIRATIE KUNSTENAARSBOND WENST KUNST-CAO Karamanlis naar Moskou helpt ij kiezen: keukens/bad Lauda: geen emoties MAANDAG 1 OKTOBER 1979 PAGINA 21 SPORT SPORT SPORT SPORT RIO DE JANEIRO (ANP/Reuter) - Jan Timman wacht in het inter zonale schaaktoernooi in Rio de Janeiro nog steeds op zijn eerste overwinning. De Amsterdamse grootmeester brak tegen de Ca nadees Hebert in de zesde ronde de partij na 40 zetten af in een stelling, die op het eerste oog nauwelijks winstkansen ople vert voor de Nederlander. Remi se lijkt het meest logische resul taat. Zaterdag nog had Timman voor de radio verklaard dat Hebert tot de zwakste spelers van het toernooi gerekend moest worden. "Maar", zo voegde Timman er aan toe, "mijn start in dit toernooi is zeker niet denderend. Tegen twee vol- - strekte outsiders heb ik remise gespeeld. Tegen Sunye stond ik in de eerste ronde beter, maar wist ik er geen vol punt van te maken. Tegen Harandi heb ik in de voortzetting goed gespeeld en er alsnog - hoewel de stelling verloren leek - remise uitge haald". Over de afgebroken partij uit de derde ronde tegen Balasjov vertelde Timman, dat hij in eerste instantie een remise-aanbod van de Rus had afgeslagen. "Op dat moment stond ik duidelijk beter. Ook partij tegen zwakke Canadees Hebert afgebroken In het vervolg heb ik wat te on dernemend gespeeld. Balasjov heeft daarvan uitstekend geprofi teerd, al beschouw ik de afgebro ken stand zeker niet als hopeloos. Ik heb duidelijk nog niet verlo- Teleurstellend Uit de eerste drie ronden verzamel de Timman één punt, wat hij te leurstellend noemde. "Ik mis in spiratie. Mijn intuïtie laat me wat in de steek. De vorm is er nog niet. Al verwacht ik wel dat die in de loop van dit lange toernooi zal komen. Tenslotte heb ik mij met mijn secondant, de Zweed An- dersson, lang en goed op dit eve nement voorbereid". Over zijn kansen om bij de eerste drie te eindigen, wat noodzakelijk is voor kwalificatie voor de kandi datenmatches, was Timman nog optimistisch gestemd. "Portisch had ook een matige start. Pe trosjan in feite ook met zijn remi ses. Alleen Hübner en Balasjov springen er goed uit. Sax is volle dig van slag en behoort niet meer tot de kanshebbers. Ik geef mij zelf nog een goede kans bij de eerste drie te eindigen, al zal de vorm wel snel moeten komen". In de vijfde ronde had Timman vrijaf. Door het vertrek van de Braziliaan Mecking is er een on overzichtelijke situatie ontstaan. De organisatie houdt vast aan het overeengekomen speelschema, waardoor nu elke ronde twee spelers niet in actie komen. He bert verdedigde zich in de zesde ronde uitstekend. De Canadees moest lange tijd opboksen tegen een iets betere stelling van Tim man door een penning op de zwarte dame. Hebert wikkelde de stelling af naar een afgebroken eindspel waarin beide spelers de dame en de vijf pionnen bezitten en die remise als meest waar schijnlijke uitslag zal opleveren. ^Ja zes ronden gaat Hübner aan de leiding. De Westduitser bezit drie punten en twee afgebroken par tijen. Tegen de Amerikaan van Russische oorsprong, Leonid Shamkovich, brak hij in de zesde ronde met een pion meer en een veelbelovende stelling vrijwel gewonnen af. Dat kan niet gezegd worden van de afgebroken partij van Lajos Portisch, die de tweede plaats deelt met Petrosjan. Por tisch heeft licht positioneel voor deel tegen de Rus Vaganian maar zal moeite hebben dit volledig uit te buiten. Petrosjan voegde zich naast de Hongaar door remise overeen te komen met de Brazi liaan Sunye. De Rus bezit daar naast nog een afgebroken partij tegen de Cubaan Garcia, die de Uitslagen Vijfde ronde: Balasjov (Sow)-Sunye (Bra) afg.; Petrosjan (Sow)-Garcia (Cub) afg.; Hebert (CanPVaganian (Sow) Va-'/ï; Portisch (Hon)-Sax (Hon) 1-0; Velimirovic (JoePSmejkal (Tsj) 1-0; Bronstein (BraHvkov (Joe) afg.; Kagan (Isr)-Hübner (Wdl) afg.; Sham kovich (VS)-Torre (Phil) 1-0. Zesde ronde: Hübner (Wdl)-Shamko- vich (VS) afg.; Ivkov (Joe)-Kagan (Isr) 1-0; Sejkal (TsjPBronstein (Arg) afg.; Sax (HonPVelimirivoc (Joe) afg.; Vanganian (SowPPortisch (Hon) afg.; Timman (NedpHebert (Can) afg.; Su nye (BraPPetrosjan (Sow) Va-Va; Ha randi (IranPBalasjov (Sov) 0-1. De stand is na de eerste zes ronden nogal onoverzichtelijk door de vele afge broken partijen. Het klassement ziet er als volgt uit 1Hübner 3 punten en 2 afgebroken partijen (uit 6); 2/3 Por tisch 3 en 1 (6) Petrosjan 3 en 1 (6) 4 Balasjov 2,5 en 3 (6), 5/6. Velimirovic 2,5 en 2 (6) en Synye 2.5 en 2 (6). 7/8. Torre 2.5 en 1 (5) en Vaganian 2.5 en 1 (5), 9. Bronstein 2 en 2 (6). 10/11. Smej- kal 2 en 1 (5) en Ivkov 2 en 1 (5). 12. Timman 1.5 en 2 (5);; 13. Harandi 1.5 (5); 14. Shamkovitsj 1 en 3 (5); 15. Sax 1 en 1 (5); 16. Hebert 1 en 1 (6); 17. Garcia 0.5 en 3 (5); 18. Kagan 0 en 3 (5). In het damestoernooi in Rio heeft Oi- seliana (Sow) na vijf ronden de leiding met 5 punten. Haar landgenote Alexandria en de Joegoslavische La- zarevic bezetten de tweede plaats met 4 punten. Riga De Sowjetrus Lev Poloegajevski is in het interzonale schaaktoernooi van Riga als tweede geëindigd achter zijn landgenoot Mikael Tal. Poloegajevski kwam giste ren in de zeventiende en laatste ronde remise overeen met de Roemeen Florin Gheorghiu en veroverde 11,5 punten, 2,5 pun ten minder dan Tal overigens. De Hongaren Adorjan (winst op Mi les) en Ribli (verlies tegen Roma- nisjin) delen met 11 punten de derde plaats en zullen nog een beslissingswedstrijd moeten spelen om een plaats in het kan didatentoernooi. Partij De partij tussen Jan Timman en Jean Hebert had het volgende verloop: Wit: Jan Timman (Nederland). Zwart: Jean Herbert (Canada). 1. d2-d4-d7-d5. 2. c2-c4-c7-c6. 3. Pg l-B-Pg8-f6. 4. Pbl- c3-d5xc4, 5. A2-a4-Lc8-f5. 6. Pf3-e5- Pb8-d7. 7. Pe5xc4-Dd8-c7, 8. g2-g3-e7- eS, 9. d4xe5-Pd7xe5, 10. LCl-f4-Pf6-d7. 11. LFl-g2-Lf8-e6, 12. Pc4xe5-Pd7xe5, 13. O-O-n-re, 14. DDl-c2-Le7-d6. 15. PC3-e4-0-0, 16. a4-aS-a7-a6. 17. TF1- dl-Ta8-d8, 18. LF4-e3-Pe5-c4, 19. Le3- c5-Ld6xc5, 20. Pe4xc5-Le6-f7. 21. b2- b4-PC4-e5. 22. LG2-h3-Tf8-e8. 23. TDlxd8-Te8xd8, 24. Tal-dl-g7-g6. 25. TDl-d2-KG8-g7, 26. TC2-dl-Td8-d5, 27. LH3-e6-Td5xd2. 28. DDlxd2-Dc7- e7. 29. DD2-a2-Pe5-d7, 30. Le6xf7- Pd7xc5, 31. B4xc5-De7xf7, 32. Dai-b2- g6-g5, 33. e2-e4-Df7-e7, 34. dB2-d4- De7-c7, 35. DD4-c3-g5-g4. 36. Kgl-g2- h7-h5. 37. h2-h3-Kg7-g6. 38. H3xg4-hS- g4,39. Kg2-fl-Dc7-e7.40. DC3-c4-KG6- g7, afgebroken. De afgebroken stelling luidt: Wit: KF1. DC4, pionnen a5, c5. e4, F2. g3. Zwart: KG7, De7, pionnen a6, b7, c6,16. g4. Winnaar van de Grote Herfstprijs CHAVILLE (ANP) - Hoe goed Joop Zoetemelk in de ploeg van Peter Post past, bleek gisteren in de Grote Herfstprijs. Op bijna 33-jarige leeftijd won Zoe temelk voor de tweede keer de voorlaatste klas sieker van het seizoen. In 1977 versloeg hij de Belg De Muynck en Kuiper in de eind sprint op de wielerbaan van Ver sailles, gisteren in Chaville, een voorstadje van Parijs, arriveerde hij alleen bij de eindstreep met 40 seconden voorsprong op een om vangrijke groep met vrijwel alle vedetten van het huidige peloton. Het was de 22e overwinning van Zoetemelks beste seizoen, dat in de week voor het wereldkam pioenschap overschaduwd werd door een dopingaffaire. De derde overwinning in een een- dagsklassieker (in 1976 ook nog Waalse Pijl) kwam misschien niet in samenwerking, maar wel met goedkeuring van Peter Posts Raleighploeg tot stand. De dag voor de Franse klassieker heeft Post Zoetemelk toch weten te overtuigen voor zijn formatie te tekenen. Hoewel het Franse persbureau AFP gisteren nog wist te melden dat Zoetemelk vandaag zijn langjarige verbinte nis met de Franse stal Mercier voor een jaar zou verlengen, ver klaarde de trotse winnaar giste ren voor de Nederlandse radio: "Het is voor negentig percent ze ker dat ik bij Post ga tekenen. Dat is in mijn voordeel in verband met de Ronde van Frankrijk. In de tour kan ik met de renners van Post tijd winnen in de ploegen tijdritten en bij de tussensprints met bonificaties" De Herfstprijs was een klassieker waarin slechts de finale een wed strijd was. Het peloton bleef tot de laatste 40 kilometer bij elkaar. Voor het peloton uit fietste vanaf de start het Franse duo Pipart- Gautier met een maximale voor sprong van een kwartier. In de slotfase kwamen zo'n 25 sterken vooraan bij elkaar. In de harde koera, die volgde ontsnapte tien kilometer voor het einde een groepje met onder andere Cees Priem, de Zweed Nilsson en Henk Lubberding. Giuseppe Saronni raakte door die ontsnapping in paniek. De Ita liaan verdedigde zijn kansen voor de overwinning in het klasse ment om de Super Prestigetro- fee. Tourwinnaar Bernard Hi- nault is leider in het regelmatig heidsklassement van de interna tionale topwedstrijden. Het twee tal loerde naar elkaar. Hinault hield de Italiaan voortdurend voor zich en volgde hem moeite loos, toen deze het gat naar de kopgroep dichtreed. "Dit is mijn kans", dacht Zoetemelk. "In de sprint ben ik kansloos, maar met een solo kom ik misschien weg" Zoetemelk demarreerde, nam 100 meter en zag tot zijn verba zing achter zich niemand reage ren. De ploeg Post, in de groep vertegenwoordigd met wereld kampioen Jan Raas (vorig jaar winnaar), Cees Priem, Johan van de Velde, Henk Lubberding en Gerrie Knetemann, weigerde één trap te veel te geven in de achter volging van de toekomstige ploeggenoot. Zoetemelk, per tra ditie uitstekend in conditie in het naseizoen, was sterk genoeg om in de laatste vijf kilometer zijn voorsprong vast te houden en zelfs uit te bouwen tot 40 secon den. Een zege dus ook voor de ploeg van Post. De eindsprint van de achtervolgers werd gewonnen door Saronni voor Raas en de Belg Willems. Hinault werd zesde en zag zijn voorsprong in het Super Presti- geklassement op Saronni aan zienlijk slinken. Dat verplichtte de tourwinnaar om over twee weken alsnog te starten in de Ronde van Lombardije. Zelfs Zoetemelk (derde) behield een kans op de trofee. Bij een over winning in Como en een niet ho gere plaats dan de vierde van Hi nault wordt hij winnaar. Daar gokt Zoetemelk niet op. "Ik kijk liever naar volgend seizoen", zei hij in Chaville. "Ik geloof dat ik op 33-jarige leeftijd nog steeds erg sterk ben en ik ook op die leeftijd in de sterkste ploeg die er is een laatste gooi naar een Tou roverwinning kan doen". LAMMERS NEGENDE MONTREAL (ANP) - In de door Alan Jones gewonnen Grote Prijs van Canada op het circuit van Mosport in Montreal heeft Jan Lammers zijn beste resultaat tot nu toe behaald. De Nederlander werd met een Shadow negende op vijf ronden van de winnaar. Achter zich hield hij ex-wereld kampioen Mario Andretti. Voor Jones betekende dit de vierde ze ge dit jaar. Villeneuve werd tweede, Regazzoni derde. MONTREAL (ANP) - Niki Lauda zal niet meer als rijder op de in ternationale circuits uitkomen. "De computer uit Wenen", zoals de 30-jarige Oostenrijker dikwijls werd genoemd, verklaarde na de eerste training voor de Grote Prijs van Canada in Montreal dat hij plotseling de zinloosheid van het rondjes rijden in Formule 1- wagens had ingezien en dat er belangrijkere dingen in het leven zijn. Niki Lauda werd in 1975 en 1977 wereldkampioen in de Formule 1. Hij werd daarmee de tweede Oostenrijker die deze titel ver overde. De eerste was Jochen Rindt. Deze coureur, die het grote voorbeeld van Lauda was, stierf bij een ongeval op de baan in het najaar van 1970 en werd pos- thuum wereldkampioen. Lauda maakte zijn besluit om met onmiddellijke ingang te stoppen zonder uiterlijke emoties bekend voor een camera van de Oosten rijkse televisie. Niki Lauda is acht jaar actief geweest in de ra- cerij. Op 1 augustus 1976 ont snapte hij aan de dood toen hij met zijn Ferrari in de Grote Prijs van West-Duitsland op de Nür- burgring door de vangrails ging. terugkaatste op de baan en slechts ternauwernood door col lega's uit het brandende wrak kon worden getrokken. De ern stig verbrande Lauda liep bij dat ongeval verder nog schade aan de longen en enkele gebroken rib ben op. Dagen lang verkeerde hij in levensgevaar maar zes weken later stond hij toch weer aan de start in de Grote Prijs van Italië op het circuit van Monza. Met het gezicht vrijwel volledig in het verband wegens de afschuwelij ke brandwonden, eindigde Lau da in die wedstrijd als vierde. Aan het eind van het seizoen 1977 stapte Lauda van Ferrari over naar Brabham. Hij had toen vier jaar gereden voor het Italiaanse merk. Lauda verliet Ferrari om dat hij vond dat teammanager Roberto Nosetto een "amateurs" was. De laatste maal dat Lauda een wedstrijd won voor het we reldkampioenschap was vorig jaar toen hij op Monza zegevier de. De overstap naar Brabham was geen succes. Vooral dit jaar werden de Brabhams geplaagd door technische problemen en dit seizoen heeft Lauda nog slechts vier punten voor de strijd om de wereldtitel vergaard. Een jaar geleden verklaarde Lauda in een interview met een Oosten rijkse krant: "Het vliegen van een jumbo lijkt mij het enige ding dat interessanter is dan het rijden van een Formule 1-wagen". Ook toen verklaarde Lauda dat hij volledig afstand kan nemen van zijn emoties. "Als je in een For mule 1-wagen stapt, moet je niet denken aan de dingen die kun nen gebeuren. Ik doe mijn veilig heidsriemen om. draai een scha kelaar in mijn hersenen om en dan ben ik een Formule 1-eou- reur, zonder emoties en angst" CDA-rapport: actieve euthanasie is niet aanvaardbaar DEN HAAG (ANP) - Actieve eu thanasie is onaanvaardbaar en dient een strafbaar feit te blijven. Dat zegt een commissie van de wetenschappelijke instituten van KVP, ARP en CHU in een rap- r port over euthanasie. De commissie is wel van mening dat het in een uitzonderlijk geval kan voorkomen dat het lijden zo ondraaglijk is, dat het slechts be streden kan worden met maatre gelen die de dood van de patiënt in versneld tempo ten gevolge hebben. In zo'n geval kan toetsing van deze handelwijze in de rechtspraak toch leiden tot niet-strafbaarheid, als voldaan is aan strafuitslui- tings- of rechtvaardigingsgron den, die in onze wetgeving uit drukkelijk zijn erkend, aldus de commissie in haar conclusies. Indirecte euthanasie (het verzach ten van de pijn waardoor moge lijk het leven wordt bekort) en passieve euthanasie (staken van een behandeling) kunnen onder- deel van een goede stervensbe geleiding zijn. menen de opstel lers van het rapport. Het belang van de patiënt wordt, ook bij in directe en passieve euthanasie, alleen dan gewaarborgd, als slechts vrijwillige (d.i. met uit drukkelijke en geldige instem ming van de patiënt) euthanasie wordt toegestaan. In dat verband wordt door de commissie aan een zogenaamde euthanasieverklaring beperkte waarde toegekend. Toch vindt de commissie in bepaalde gevallen en onder strikte voorwaarden ook de onvrijwillige indirecte en passieve euthanasie niet altijd 1ontoelaatbaar. Negen gewonden en ravage bij botsing ii Brochure '"De clowns van de FNV?' AMSTERDAM (GPD) - De ar beidsvoorwaarden in de sector kunsten zijn zó verbrokkeld, dat er hoognodig één raam-cao voor de kunsten en de kunstzinnige vorming moet komen. Daarmee zouden veel onrechtvaardige achterstanden en verschillen kunnen worden weggenomen. Bovendien zou de artistieke inte griteit van de kunstenaar beter gewaarborgd kunnen worden en een bepaalde wijze van ontslag bescherming kunnen worden ge realiseerd. Dit staat in een vandaag versche nen brochure van de Kunste- naarsorganisatie-NW (KO- NW). getiteld „De clowns van de FNV?" en een eerste concrete stap behelst naar een belangen behartiging, gebaseerd op een cultuur-politieke vakbondsvisie. Het bestuur van de KO-NW pre- AVENHÜRN (ANP) - Bij een uit gebreide botsing bij het Noord hollandse plaatsje Avenhorn zijn gistermorgen negen mensen gewond geraakt, onder wie vier ernstig. Vier auto's waren bij het ongeval betrokken. Er ontstond een grote ravage. Het verkeer werd drie kwartier omgeleid. Het ongeval gebeurde op de krui sing van de Jaagweg en een uit valsweg van Avenhorn. Een au to moest uitwijken, botste ver volgens op een tegenligger. De auto, die de uitwijking noodza kelijk had gemaakt, botste daarna weer op deze beide au to's. Tenslotte reed ook een vierde auto op de wagens in. En kele gewonden moesten door de brandweer uit de wrakken ge haald worden. Ook gesprek met Brezjnjev (Van onze correspondent) ATHEN E - De Griekse premier Ka ramanlis begint vandaag een vijfdaags bezoek aan de Sowjet- Unie, gevolgd door een reis naar Praag en Boedapest. Na twee da gen van besprekingen met pre mier Kosygin staat voor woens dag een ontmoeting met presi dent Brezjnjev op het program ma. Do Russische president had deze tijdens de topconferentie in ADVERTENTIE bv Gebr Rolffs Handelmij Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel. 071-899206 Winkelcentrum Babyion Den Haag Tel 070-85 13 08 Helsinki in 1976 hardnekkig vermeden. Behalve een econo misch verdrag zal ook een „poli tiek document van vriendschap en samenwerking in het bestek van de slotakte van Helsinki" worden ondertekend, zoals de Turkse premier Ecevit tijdens diens bezoek in juni jl. reeds deed. Komt er een kentering in Moskou's houding ten opzichte van respec tievelijk Ankara en Athene of is dit alles van voorbijgaande aard? De Turken hebben sinds de jaren zestig een flinke voorsprong op gebouwd op het punt van dc be trekkingen met de Sowjet-Unie. Reeds tweemaal heeft een Turkse premier de reis gemaakt die nog geen enkele Griek aandurfde. De Griekse buitenlandse politiek bleef sinds de burgeroorlog 1947 tot '49 in een veel nauwer NAVO- keurslijf. Toen dezelfde Karamanlis als pre mier in 1956 naar Moskou werd uitgenodigd, werd dit nog ge heim gehouden. Alles wat rechts was in Griekenland verzette zich tegen het idee. Negen jaar later moest de centrum-premier Geor ge Papandreoe zijn reeds aan vaarde uitnodiging afzeggen. Door velen wordt nog altijd een verband gelegd tussen die aan vankelijke bereidheid en zijn val, later dat jaar. Deze vormde een inleiding tot de militaire staats greep in 1967. Intussen begon de Turkse diplomatie in datzelfde jaar 1965 aan een lange reeks uit wisselingen - tot op het niveau van staatshoofden - met Sowjet- kopstukken. Dit alles heeft voor de Turken wel vruchten afgeworpen. De Sow jet-Unie kwam niet alleen met enorme economische steun, zij heeft zich ook op de vlakte ge houden toen Turkije een groot deel van Cyprus bezette - nog de ze zomer werd een geprojecteerd bezoek van de Griek-Cyprische president Kyprianou door de Russen om onduidelijke redenen afgezegd - en kon worden be schouwd als een soort bondge noot van de Turken in de kwestie van de Egeïsche Zee. Grieken land staat hierin op zijn absolute soevereine rechten rondom de Griekse eilanden vlak onder de Turkse kust. senteert de brochure, geschreven door voorzitter Hans Boswinkel (als acteur verbonden aan Pu- bliekstheater) en Giep Hagoort, beleidsmedewerker van de FNV- bedrijfsbond. die in oktober 1976 is opgericht en thans ruim 3600 leden telt. als een „aanzet tot dis cussie". In het voorjaar van 1980 zullen op het congres van de KO- NW nadere voorstellen bespro ken worden. In de nota over de positie van de kunstenaar komen verschillende problemen aan de orde. In het door het kabinet-Van Agt gesti muleerde vrijwilligerswerk ziet de KO-NW niets, of het moet zijn in de zin van bijvoorbeeld ouderparticipatie op muziek scholen. Kwaliteit van vorming en onderwijs moet gegarandeerd worden door professionals, op geleid op conservatoria en aca demies. De bond kan niet gedo gen dat goedkope vrijwilligers de plaats van betaalde arbeids krachten zouden gaan innemen. Het getuigt van een bedenkelijk oppertunisme om uit overwegin gen van bezuinigingen zo'n be leid te voeren. In dit verband wijst de KO-NW op een grote chaos bij de arbeids bemiddeling, met name voor popmusici en amusementsarties ten. Beroepskunstenaars onder vinden ontoelaatbare concurren tie van amateurgroepen. Er be staat nu een oerwoud van im- pressario's, koppelbazen, ronse laars en onzeker handelende ar beidsbureaus. Sociale zaken zou een belangenloze, bindende ar beidsbemiddeling moeten op richten. Veel kunstenaars, musici vooral, zijn genoodzaakt „zwart" te werken, wat de bond veroor deelt. De belastingdienst con troleert „met een fijne kam" op het ogenblik de inkomsten van deze artiesten. Amateuristische kunstbeoefening juicht de KO- NW toe, maar „we zijn diep te leurgesteld als de zoveelste po ging van professionele popgroe pen om ook eens uit de subsi- dieruif te mogen mee-eten, weer schipbreuk lijdt". De kunstenaarsbond kaart in de brochure ook het voortschrijden aan van de technologische ont wikkelingen en de gevolgen voor de kunstenaar van plaat, geluids band. film, video, televisie, kabel- tv- satelliet en beeldplaat. Er vindt diefstal van met name mu ziek plaats door middel van pira terij en witte platen. Dit zijn oor zaken van toenemende werk loosheid onder kunstenaars. Tussen 1950 en 1978 is de werk loosheid van musici en zangers volgens Unesco-cyfers met 40 procent en van acteurs met 25 procent toegenomen. Onderte kening door de Nederlandse re gering van de Conventie van Rome. die oen dam poogt op te werpen tegen het zonder toe stemming vastleggen en uitzen den van life-prestaties, wordt een zaak van het grootste belang ge noemd. Voorts legt de KO-NW er nog eens de nadruk op dat volledige de mocratisering van kunstinstel lingen (symfonieorkesten, to neelgezelschappen, en dergelij ke) en decentralisatie („Baas in eigen kunstbuik" voor de regio) met kracht door de bond zullen worden nagestreefd. Over dit laatste merkt de brochure op dat de centrale overheid echter nooit alle bevoegdheden uit handen mag geven, gezien haar nationale verantwoordelijkheid voor het voorzieningenniveau. Met de re gio's zou de KO-NW willen ko- men tot Regionale Overeenkom sten Kunstenaars Voorzieningen, zogenaamde ROKV's. Kind aan oo«r gewond door vuurwerk DEN HAAG (ANP) - Een twaalfja- rig jongetje van dc Haagse Val- kenboskade is gisteren ernstig gewond geraakt aan zijn oog, na dat hij werd getroffen door een ontploffend rotje. Samen met een vriendje had hij het rotje in een buis gestopt, maar toen het niet tot een ontploffing kwam ging de jongen kijken. Juist toen explo deerde het stuk vuurwerk. Het Haagse oogziekenhuis, dat van het ongeval melding maakte, vreest dat het twijfelachtig is of het kind zijn volledige gezichts vermogen terugkrijgt. Het zie kenhuis waarschuwt nog eens tegen het vroegtijdig gebruiken van vuurwerk.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21