Klasseverschil blijft HVS oefenen maar Donar loopt in te£en iVinës Trotters 'loopt' Markt de zaal uit TOP en De Algemene delen b tianabalsters Leiden laat zich niet van de kook brengen: 78-82 TT 7 f 7 MAANDAG 1 OKTOBER 1979 PAGINA 19 LEIDEN - "Ren je rot", het po pulaire tv-programma de jeugd moet haast wel del hebben gestaan spelletje dat eerste divisiede butant Nijssen Trotters mo menteel speelt. Met succes overigens want zich niets aan trekkend van gevestigde re putaties haalde de onbevan gen spelende formatie van coach Ben van Cleef het maximale rendement uit z'n eerste drie wedstrijden. Za terdag werd ex-eredivi- sieclub BC Markt de zaal uit gelopen. Met Amerikanen en al. Onder het motto: "Weg met al die hinderlijke systemen" tracht Ben van Cleef, de voormalige assistent-coach van Parker, veel ruimte te creëeren voor ontspannen en creatief basketbal en als al ternatief voor de zijns inziens overbodige romslomp van het verplicht figuurtjes draai en bood hij zijn selectie inzet en tempo. Die twee facetten voert Trotters hoog in het vaandel en het is aardig om te zien dat het werkt. In de eer ste divisie wel te verstaan, want het staat nog te bezien hoe dit spel van de georgani seerde chaos zou uitpakken bij de echte profs. Enfin, dat doet nog niet ter zake, feit is gewoon dat BC Markt er za terdag in de Vijf Meihal totaal geen raad mee wist. k Sprongschotje van Benjamin Ruyssenaars. Doeltreffend, maar hij had dan ook alle ruimte die hij zich wenste. Peter Paulides staat hem bij. Elke bal. ongeacht wie hem uit neemt of opbrengst, gaat ra zendsnel en als het even kan linea recta naar de vijandelij ke basket en het was duidelijk te merken dat de Utrechtse tegenstrever op een dergelij ke handelswijze helemaal niet had gerekend. En er niet aan kon wennen ook. Welis waar had Markt de snel op gelopen achterstand voor rust goeddeels weggewerkt (53-44), maar dat kwam alleen omdat de thuisclub wat al te vlot tot de conclusie was ge komen dat het spel gespeeld was. Vooral dankzij de twee (tweederangs) Amerikanen bleef Markt zodoende nog even in de race. "Maar er komt nog een tweede helft", gromde Eric Jan Be- rendsen, bijgenaamd Beer en dat moest het arme Markt aan den lijve ondervinden. Het tempo werd nog hoger opge schroefd en met een maxi male voorsprong van dertig punten vond Trotters het welletjes. Met een uiteinde lijke 102-78 namen de Leide- naars genoegen. En ach, wat ging het hard... AD VAN KAAM Ook de dames van Parker Lei den renden zich rot tegen Werkendam. In een slecht duel werd het pas gepromo veerde en de op de onderste plaats staande Werkendamse dames een 75-44 nederlaag toegebracht. De dames van LUSV. uitko mend in de eerste dis trictsklasse versloeg en ten slotte Ros-forcial met 87-13. GRONINGEN (GPD) - Het heroveren van een gelijkwaar dige positie naast de basketbaltoppers EBBC en Parker Leiden zit er voor Nationale Nederlanden Donar momen teel nog niet in. Na de te hoog uitgevallen nederlaag in Den Bosch, veertien dagen eerder, liet het vernieuwde Donar zaterdag in de vrij volle Evenementenhal merken eveneens iets dichter naar de Leidse ploeg te zijn toege groeid, maar klasseverschil is er nog altijd. Hoe halsstarrig de Groningers zich in de enerverende slotminuten ook verzetten en tot de laatste se conde de 2000 toeschouwers aan de banken genageld hielden, ge leid door de knap regisserende Mitchell Plaat liet het Leidse team zich niet van de kook bren gen en uiterst beheerst bereikte het winnend met 78-82 de eind streep. De krachtsverhouding lag het vorig seizoen overigens wel anders. Donar bracht een beduidend zwakker team op de been en was in alle duels met Leiden de min dere. Drastische veranderingen konden hierdoor niet uitblijven en het resultaat was een kwalita tief beter uitgebalanceerde ploeg. De kloof met Leiden is een stuk smaller geworden. Het nog be staande verschil kan worden toe geschreven aan het ontbreken van een tweede bekwame Ne derlandse Amerikaan naast John Franken, terwijl voorts de in breng van de volbloed US A-spe ler Tim Evans beneden het ver eiste peil blijft. Zowel tegen EBBC als afgelopen zaterdag wekte deze door coach Campione meegebrachte guard- forward niet de indruk de man te zijn waarop Donar met smart zat te wachten. Het is wel leuk wan neer hij er tegen de zwakkere ploegen lustig op los scoort, maar een Amerikaan moet vooral in de zware confrontaties zijn waarde bewijzen. Het geeft te denken dat Evans hierin in twee opeenvol gende wedstrijden niet is ge slaagd. Dan heeft Donar het met Mike Schulz beduidend beter getrof fen. De lange Amerikaan is nog steeds de gevolgen van een lang durige blessure niet volledig te boven. Zijn conditie en timing bleken zaterdag nög niet opti maal. niettemin behoorde hij tot de uitblinkers. Met een aantal ga ve hookshots en krachtige re bounds (12 stuks) toonde Schulz aan de ideale center te zijn, waar naar Donar erg lang heeft uitge keken. Mft het zonesysteem van Donar wist Leiden overigens raad. Vooral Ron Kruidhof, die uiterst trefzeker was, zorgde in de eerste helft voor een gat van tien punten in Leids voordeel. Van de over donderende start van Donar (7-0 dank zij Franken en Schulz) was toen niets meer over. De beter schietende Leidenaren hadden het tegen het verstrijken van de eerste periode moeilijk. Met uit sluitend Nederlanders op de vloer kwam Donar knap terug. met name dank zij de goed spe lende Kees Limmen, de even ij verige Hans van Rooden, die te gen zijn oude ploeg een goede beurt maakte. Renso Zwiers be reikte niet zijn gebruikelijke ni veau, maar desondanks kon Do nar met een gelijke stand (37-37) gaan pauzeren. Vele mislukte aanvallen op rij brachten Donar in de eerste mi nuten van de tweede helft weder om in een nadelige positie. Op nieuw bereikte Leiden een kloof van 10 punten (45-55), die des te zorgelijker leek omdat diverse spelers (Schulz. Evans, Limmen en Franken) zich geen persoon lijke fouten meer konden ver oorloven. Het eerste slachtoffer was trou wens geen Donor-speler, maar de Leidse center-speler John Was hington. die de laatste zes minu ten vanaf de bank moest toekij ken. Zijn vervanging stelde Lei den niet voor onoplosbare problemen, want het resterende vijftal waarvan coach Henny Blom gebruik maakte, kon het ook zonder Washington wel De enige tegenvaller in het Leidse team was Jimmy Woudstra, die nauwelijks in het stuk voor kwam. Kenmerkend voor de to tale kwaliteit van de ploeg was dat dit geen funeste gevolgen had. Als één speler het laat afwe ten, zijn er nog voldoende andere sterke troeven over. Henny Blom: „Ik heb verschillende spelers die in staat zijn 30 punten per wedstrijd te maken. Als één man faalt, is daarmee onze doel- puntenmachine niet uitgescha keld". Die weelde kent Donar niet. Indien één van de Amerikanen onder de maat blijft - zoals Evans - is de Groningse ploeg tegen een sterke tegenstander te kwetsbaar. Evans schoot wel onberispelijk toen in de slotminuut vanaf de vrijeworp-lijn zeer kostbare pun ten konden worden binnenge haald. Tot op 2 punten bleef Do nor steken (76-78 en 78-80), alvo rens de nieuwe Leidse Ameri kaan Erving Giddings, die is aan getrokken om te rebounden en dat bekwaam deed, met een dro ge dunk het duel van een waardi ge afsluiting voorzag. Toch concludeerde Henny Blom: „Wij zijn sterker geworden, maar Donor is meegegroeid. Donor is, zeker in Groningen, zelfs kans rijker tegen ons en dat heb ik het vorig jaar nooit kunnen zeg gen". LEIDEN - Foreholte zal tweede helft van de veldhandbal competitie stellig genoodzaakt zijn om de eerste garde in te zet ten als de plaats in de landelijke eerste klasse in Voorhout ten minste nog iets betekent. Giste ren moesten de reserves op eigen veld de eer laten aan de reserves van het Rotterdamse Ancora, rust 3-4. eindstand 8-12. Tot diep in de tweede helft ging de strijd gelijkop, 8-8, maar toen zakte Fo reholte diep weg en de vooral conditioneel sterkere Rotter damse dames drukten resoluut door naar de zege. die wel een royale aftekening kreeg. Voor Foreholte scoorden Ineke Bollen - Slobbe (3), Marlies Tuurenhout en Olga Almekinderen (ieder 2) en Els Goddijn eenmaal. Mariëlle Augustinus in het Foreholte - doel keepte een goede wedstrijd en had aan de nederlaag bepaald geen schuld. De andere vertegenwoordigster in de landelijke eerste klasse, HVS, trof in plaats van het eerste team van Wings de reserves. Het eerste team bleek aan een toernooi de voorkeur te geven als warming- up voor de a.s. zaalcompetitie. Een volledig HVS maakte er daarom maar een goede oefening van. Er werd uit alle mogelijke standen geschoten en de Haagse ploeg schrompelde weg tot een doelloos en radeloos dooreen lo pend groepje handbalsters dat met de bal, als die toevallig in hun bezit was, geen raad wist. De rust ging in met een 15-1 score, het voor Wings verlossende einde kwam met de alleszeggende sco re van 27-3 Lenie van der Bosch was schutterskoningin met 11 treffers. In de landelijke tweede klasse toonden de heren van Saturnus aan dat zij van de twee ongeluk kige nederlagen in successie, vo rige week in de competitie 17-18 tegen DWS en afgelopen dinsdag 12-13 in de bekerfinale van de af deling Den Haag tegen Wings, geen terugslag ondervinden. In Rotterdam was Atonium kans loos op het tempospel van de roodwitten. In de eerste helft was de zaak al bekeken. Toen leidde de Leidse ploeg met 9-3. Na de hervatting probeerde Atonium de bakens te verzetten met hard verdedigen en dat had in zoverre resultaat dat Saturnus zich liet verleiden toi het te snel willen af ronden van een aanval. Boven dien sprongen de pupillen van Frank Bonte in die tweede helft erg royaal om met hun kansen. De eindstand bleef zodoende voor de Rotterdammers accepta bel, 14-8. De Saturnus treffers kwamen van Peter Waalwijk en Anton Klok, (ieder 3) Wim van Leeuwen (2). Henk Verwey en Ab Dieben (ieder 1) en "Flits" Blansjaar (4). Bij de dames in de ze klasse wees Oase in Oude Ade het eveneens ongeslagen Hollan- diaan gemakkelijk terug. De Haagse dames bleken totaal niet opgewassen tegen de veel snelle- LEIDEN - Drie van de vier Leidse Promotieklasse korfbalclubs kwamen het afgelopen weekein de niet tot winst. Zuiderkwartier. Pernix en Fides Pacta verloren respectievelijk van Oost Arnhem (4-7), VEO (6-3) en Achilles (5-10). De Danaïden kwam wel tot winst. Het Rotterdamse Het Zuiden dat puntloos onderaan staat werd naar een regelmatig verlies ge speeld (7-11). De streekderby TOP-De Algemene die onder gro te belangstelling in Sassenhèim werd afgewikkeld eindigde in een gelijkspel (10-10). Het Zuiden-De Danaïden 7-11 (3-7). Het puntloze Het Zuiden heeft van het Leidse De Danaïden geen enkele kans gehad ook maar even te denken dat er misschien wel een gelijk spel of een overwin ning geboekt kon worden. Bin nen 5 minuten hadden de Mont- gomerystraatbewoners reeds een 0-2 voorsprong, die na een half uur spelen reeds ver opgevoerd was naar 1-7. Het middenvakspel van de Leidenaars was in deze periode goed verzorgd en menige onderschepping lag aan de basis van de doelpunten. In de laatste 10 minuten van de eerste helft verslapte het spel van De Danaï den wat Het Zuiden de kans gaf om wat in te lopen. In de tweede helft herstelde De Danaïden zich van de inzinking van vlak voor rust en liep vervolgens uit naar 4-9. De eindstand werd uiteinde lijk 7-11. Doelpunten: Elly van Spelden, Frank de Bruin (3x), Hans v.d. Leek, Leon Brouwers (2x), Trudy Nap, Yvonne Kamer ling, Pieter Koornneef en Kees Christiaanse. Zuiderkvvartier-Oost Arnhem 5-7 (1-4). Een sterk Oost Arnhem heeft in de eerste helft de basis gelegd voor de overwinning. In die eerste helft bleek Zuider kwartier niet in staat het felle Oost Arnhem tegenspel te bie den. Op alle fronten moest de ploeg van Ko de Haas de meerde re in de tegenstander erkennen. In de tweede helft kwam Zuider kwartier bij 2-6 onder de druk vandaan. Met Els Lardee als mo tor kwam Zuiderkwartier tot menig goede aarvalsaktie die tenslotte tot twee maal toe met een treffer werd afgesloten. Een onoplettendheid in de verdedi ging betekende echter met nog 12 minuten te spelen de genadeklap. Doelpunten: Dirk Jan de Kreek. Joep van Dam (2x), Els Lardee en Erik van Lunteren. Fides Pacta-Achilles 5-10 (2-5). In een gelijkopgaande wedstrijd met goed spel. moest het Leidse Fides Pacta lijdzaam toezien dat Achilles de overwinning naar zich toetrok. Van krachtsver schillen was gedurende de gehele wedstrijd geen sprake, maar het schot was finaal zoek. De snelle opening van Dik Onderwater werd alleen door Achilles beant woord. Veertig minuten lang kwam Fides Pacta niet aan sco ren toe. Ook in de tweede helft bleek er aan aanvalskracht wei nig in te zitten. Alleen Wim Piket. Daan Carree en Connie Carree kwamen in de tweede helft tot VEO-Pernix 6-3 (2-2). Een resultaat dat mede beïnvloed is door twee tegenvallers. De Pernix-basis zal het voorlopig zonder Ria Laman en Kees Hortensius moeten doem, die beiden voor enkele maanden zijn uitgeschakeld wegens resp. een achillespeesblessure en een enkelblessure. In de eerste helft bood Pernix nog voldoende te genstand (2-2) en had zelfs nog mogelijkheden om uit te lopen. De kansen (doorloopjes en straf- worp) werden echter niet benut. In de tweede helft kwam Pernix conditie te kort om VEO nog te kunnen volgen. Peter Kuipers bepaalde de eindstand op 6-3. Overige doelpunten: Janko Breedveld. Jet Boter. TOP-De Algemene 10-10 (3-5). Een goede korfbalwedstrijd met een resultaat waarmee beide ploegen dik tevreden waren. Hoewel De Algemene constant een voor sprong bezat, kon niet gesteld worden dat de Sassenheimers minder waren. Verre van dat zelfs, maar de schoten van de Leidenaars waren wel zuiverder. Pas in de laatste 10 minuten kwam de wedstrijd in evenwicht. Bij 6-8 kwam TOP langszij, maar toen met nog precies één minuut te spelen Ineke Swaak voor De Algemene 9-10 aantekende, leek het erop dat de Leidenaars toch nog de overwinning naar zich toe zou halen. De laatste TOP-aanval zag echter nog kans in de aller laatste seconde voor de verdien de gelijkmaker te zorgen. Doel punten TOP. Jan W. Simmelink (2x), Ilse Westerbeek. Kees van Vliet, Peter Scgaar (2x), Anne- miek Koning (2x), Hans Ouds hoorn en Wilma Kühn. Bij De Al gemene scoorden: Ruud van Vliet (4x). Martin Filippo (2x), Wim van Vliet, Jory Sardijn. Wim van Iterson en Ineke Swaak. Crescendo-Mei wie 7-8 (1-3). Zestig minuten lang heeft Crescendo meer tegen zichzelf dan tegen Merwic gestreden. Het vertrek van Piet l'Amie heeft trainer- coach Frans de Haas toch voor problemen gezet. Een eerste aan valsleider is nog niet gevonden en dat breekt Crescendo in elke wedstrijd nog steeds op. Pas bij 2-8 kwam Crescendo los. maar de tijd bleek te kort om nog een ge lijkspel uit het vuur te slepen. Doelpunten: Louis Kok (2x). Wil- Ired Cornelisse (2x), Ria Baak (2x). Chris Dnessen. Tjoba-Ons Eiland 9-7 (5-1). Een zeer zwakke eerste helft, waarvan de oorzaak werd gezocht in de lange reistijd naar Goes, werd af gewisseld met een betere tweede. Wel kwam Ons Eiland in de 15e minuut aan de leiding 0-1 (Wim Nijenhuis) maar het stug op de man verdedigende Tjoba liet Ons Eiland niet verder komen. Zelf kwam het wel tot scoren (5-1). Ook in de tweede helft kwam Ons Eiland ondanks het betere spel niet meer in de gelegenheid om Tjoba in te halen. Op het kritieke moment scoorde Tjoba steeds weer tegen. Via 7-3 en 8-5 kwa men de Zeeuwen op 9-7. DVS-Fiks 7-6 (4-4). Tot twee maal toe heeft Fiks in deze wedstrijd een voorsprong gehad. Eerst leidden de Oegstgeestenaren met 0-2 en vlak voor rust door doel punten van Agda Nonhebei en Robert v.d. Kraan met 3-4. In de tweede helft kwam Fiks met 7-4 achter, een achterstand die niet meer werd ingehaald. Overige doelpunten: Dirk J. Elzenga (2x), Robert v.d. Kraan, Martin Hui- zinga. Avanti-Velocitas 10-7 (5-2). Henk Schutte en Carla van Evert zorg den ervoor dat Velocitas na 10 minuten met 1-2 leidde, maar daarna zag het geen kans meer om tot scoren te komen. In de tweede helft kon de achterstand niet meer weggewerkt worden. Doelpunten: lbo Schutte. Aart Duiser, Klaas Bosman. Marjolein Verbeek en Marice Breedveld. KNS Vriendenschaar 5-7 (2-3). On danks een sterker KNS had Vriendenschaar bij rust al een 2-3 voorsprong. Beide ploegen de den in de tweede helft niet voor elkaar onder. Vriendenschaar bezat echte et iets heid. Doelpunten: Erica Velders (2x), Renee Kooien (2x), Hellen v.d. Na. GERTGRESSIE PAPENDRECHT- Het organiserende PKC uil Papent tiende toernooi om de Europese beker reldkorfbal roo gewonnen In de finale versloeg PKC de kampioen i finale geplaatst door re Oase formatie, dat in Helma van der Geest weer eens een toonaangevende speelster had. Zij scoorde in deze wedstrijd zesmaal. Voor de rest van de pro- duktie zorgden Gerne Hogen- boom, Corrie Weenink, Margret Brugman en Marianne van der Geest. Oase won met 10-4, rust 4-1 Northa had evenals Oase gisteren een topschutster in de gelederen, Thea Terheide. Ook zij gaf giste ren vooral aanvallend gestalte aan het optreden van de ploeg uit Noordwijkerhout. Defensief be ginnen de zaken bij Northa te lo pen, maar offensief nog niet. Daarom was Thea Terheide giste ren voor Northa goud waard. Pechvogel bij Northa was Mary van der Berg. die vier maal het houtwerk trof. Northa won met 9-5, rust 5-3. De treffers kwamen van Thea Terheide (6), Marjan van der Berg, 2, Marjolein Duyn- dam 1. Ria van der Hulst had in het Northa-doel naast vele goede momenten ook enkele missers. In de afdeling eerste klasse won lijstaanvoerster MMO, gemakke lijk van de no 2 op de ranglijst, AHC '28, rust 6-3, eindstand 12-6. Elly van Leeuwen was bij MMO het meest trefzeker met het schot. Zij scoorde zesmaal. Bij de heren maakte HW '70 vele defensie fouten. Dat gevoegd bij een serie goede break-outs van EDH ver klaart de grote Delftse zege, rust 2-8, eindstand 5-17. Holmes blijft bokskampioen LAS VEGAS - De Amerikaan Lar ry Holmes heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag in Las Vegas zijn wereldkampioenschap bok sen in het zwaargewicht volgens de versie van de World Boxing Council (WBC) met succes ver dedigd. Hij versloeg zijn landge noot en uitdager Ernie Shavers door interventie van de scheids rechter in de elfde ronde. Het was de vierde maal dat Holmes de wereldtitel, die hij anderhalf jaar geleden veroverde door een punten overwinning op Ken Nor ton. met succes verdedigde. Hij versloeg in de 3 voorgaande ge vechten respectievelijk Evange- lista (Spa). Ocasio (Oorto Rico) en Weaver (VS). Holmes verdiende met zijn gevecht 4 miljoen gul den. In Las Vegas werd nog een partij om een wereldkampioenschap gebokst. Wilfredo "Bazooka" Gomez verdedigde zijn titel in het iicht-vedergewicht met succes tegen de Panamees Carlos Men- doza. In de tiende ronde was het overwicht van de wereldkam pioen uit Porto Rico zo groot ge worden dat scheidsrechter Ri chard Green na twee minuten en 29 seconden ingreep en het ge vecht staakte. Op het hetzelfde programma stond ook het duel van de oud Olym pisch kampioen Sugar Ray Leo nard (Vst). De Amerikaan verde digde de nationale weltertitel van zijn land met succes door een overwinning met knock out in de eerste ronde tegen zijn landge noot Andy Price. er reld records 'recht heeft het der ail Belg ie. Borger- lief: Sjaak scoorde drie kee maal. Dat doel hij Op de FRANKFORT (ANP) - De Olym pisch kampioen snelwandelen Daniel Bautista uit Mexico heeft zaterdag in Eschborn bij Frank fort het wereldrecord op de twin tig kilometer verbeterd. Bautista voltooide de afstand in 1 uur 18 minuten en 49 seconden, Hij bleef daarmee meer dan twee mi nuten onder vorige recordhou der, zijn landgenoot Domingo Colhn Overigens zal het wereldrecord van Bautista niet als wereldrecord worden genoteerd doch als een bijzondere prestatie. Wereldre cords snelwandelen worden uit sluitend erkend wanneer de pres- taties op een baan worden gele verd. Wel erkend wordt de prestatie van de 19-jarige Fransman Thierry Vigneron die gisteren tijdens at letiekwedstrijden in Longwy (Fra) het wereldrecord polsstok hoogspringen (jeugd) ver beterde bracht op 5.61 meter. Het oude jeugd wereld record stond sedert enkele weken met 5.60 meter op naam van de Rus Volkov. Zaalvoetbal ond spelen de e vertegenwoordigers in de interregionale zaalvoetbalklasse een uitwedstrijd. Glasbergen om 20 30 m Rozenburg tegen De R.» zet; Juffermans ontmoet in Rot terdam (sporthal Woudestein) de Rotterdamse Studenten en Koosjardin tenslotte speelt om 20.30 in Waddinxveen tegen De Bron.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19