PSY raakt veel energie kwijt Nottingham Forest in Engeland grootste Naast punt aan Willem II: Christiaanse: "Terug naar 24 profclubs^ ■Belg ie Interland Nederland-! propaganda voor damesvoetbal Köhn ziet Twente winnen SCORES jJEN HET BETAALD VOETBAI. ANDERLECHT HELEMAAL TERUG IN BELGISCHE COMPETITIE S X X X x X X X X X X U OC> O MAANDAG 1 OKTOBER 1979 SPORT TILBURG (GPD) - Het aan vankelijke superioriteits gevoel van PSV was zater dagmiddag in Tilburg te gen eredivisiedebutant Willem II volledig mis plaatst. Tegen de erg kort spelende Tilbur- gers moest de Rijvers-formatie uiteindelijk extra-energie aan wenden om een dreigende ne derlaag te ontlopen. En dat paste beslist niet in het plan de cam pagne van do Eindbovenaren, die na een bliksemstart - gelardeerd met enkele treffers - de ontmoe ting verder wilden hanteren als een nuttige voorbereiding op de woensdagavond in Eindhoven te spelen Europa-Cupreturn tegen het Spaanse Real Sporting de Gijon. Maar: niet alleen de snelle ope ningstreffer van Willem Il-spits Henk van Rooy, maar ook het ge geven dat Henk de Jonge, jaren lang tweede man bij PSV achter Kees Rijvers, nu een bijzonder goed geïnformeerd oefenmeester van Willem II is, werd de Eindho- venaren bijna fataal. Bovendien, de wedstrijd tegen PSV, getuige onder meer het af geladen gemeentelijk sportpark in Tilburg, was voor Willem II Voorzitter van organisatie comité WK MADRID - Raimundo Saporta heeft in Madrid zijn ontslag aangeboden als voorzitter van het organisatiecomité van de strijd om het wereldkam pioenschap voetbal, dat in 1982 in Spanje wordt gehou den. Saporto heeft dat besluit genomen omdat hij vindt dat de politieke invloed in het or ganisatie-comité te groot dreigt te worden. Saporta is een felle tegenstan der van het standpunt van de socialistische partij in Spanje die vindt dat de plaatselijke organisatie comités in de twaalf steden waar wordt ge speeld onder voorzitterschap moeten staan van de plaatse lijke burgemeesters. Die bur gemeesters zijn allen lid van de socialistische partij in Spanje. Raimundo Saporta maakte zijn besluit om zijn functie neer te leggen bekend na een verga dering van het 29 leden tel lende organisatie-comité van het WK 1982. "Wij moeten de plaatselijke voorzitters aan wijzen en niet de socialisti sche partij. Het wereldkam pioenschap is een sportieve gebeurtenis en alleen daarom al moet het evenement geor ganiseerd worden door sportliefhebbers. Ik heb geen andere keus dan mijn ontslag aan te bieden als voorzitter van het organisatie-comité", aldus Saporta. meer dan alleen maar een voet balconfrontatie. Willem II had in de eerste de beste competitie wedstrijd tegen Ajax immers al willen schitteren, maar was toen zo ontstuimig uit de startblokken geschoten dat Ajax het karwei koel en klinisch kon afmaken. Unaniem werd daarna de wed strijd tegen PSV als het eerstvol gende prestige-object uitgeko zen. Ook door Henk de Jonge, uiter aard: „Jarenlang heb ik bij PSV als tweede man rondgelopen. Ik heb er mijn oren en ogen wagen wijd opengezet, want werken on der een man als Kees Rijvers is toch altijd nog een enorm voor recht. Tactische verrassingen waren voor mij dan ook bij voor baat onmogelijk. Om mezelf evenwel te overtuigen heb ik de laatste vier wedstrijden van PSV intensief gevolgd om te kunnen constateren dat de visie van Rij vers op het voetbalgebeuren nog altijd niet is gewijzigd. En dat be tekende derhalve dat Willem II precies wist wat hem zou staan te wachten". Henk de Jonge moet achter de schermen een uitputtend referaat hebben gehouden over de moge lijkheden, capaciteiten, luimen en grillen van de PSV'ers en in het bijzonder moeten daarbij de meest kwetsbare plekken van de Eindhovenaren zijn behandeld. En dat werd zaterdagmiddag dan ook wel heel snel duidelijk. In de vierde minuut al, toen Poortvliet ondoordachte offensieve neigin gen vertoonde (een actie die later door Rijvers misprijzend zou worden afgekeurd) waardoor de Tilburgse spelverdeler Bud Broeken onafgeschermd bleef, werd de De Jonge-theorie in de praktijk gebracht. Van Rooy sprintte naar het centrum van de aanval om koppend de voorzet van Broeken af te ronden: 1-0. Een eerste streep derhalve door de PSV-planning. De tweede zou verder in de wedstrijd duidelijk worden. De Jonge had zijn spe lers zodanig geinstrueerd dat de Oostbrabanders er in de per soonlijke duels nauwelijks aan te pas kwamen. Brandts werd door Van Rooy volledig uit de wed strijd gespeeld, terwijl Stevens door ex-pioegmakker Toine van Mierlo langs alle kanten werd voorbijgelopen, zodanig zelfs dat de geïrriteerd geraakte PSV'er door scheidsrechter Beek mid dels een gele kaart tot de orde moest worden geroepen. Bovendien ging Willem II na die vroege treffer nog zelfverzeker der spelen, waardoor Valke, Van der Kuylen en Willy van de Kerk hof op het middenveld min of meer werden gedegradeerd tot figuranten. Op dat moment was het duidelijk dat de tweede com petitienederlaag voor de Eindho venaren in de maak was. Rijvers: „Ik heb vandaag weer wei nig overleg binnen de ploeg kun nen waarnemen. Opdrachten werden niet uitgevoerd en er werd veel te gretig aangevallen, zodat we defensief veel te vaak in de problemen kwamen". Slechts bij vlagen moesten deTilburgers, die het parool van hun oefen- meester („aanvallend voetbal la ten zien") nog immer met veel bravour hanteren, ondanks het feit dat men tegen PSV niet kon beschikken over de geblesseerde routiniers Roemgens en Van de Ven. En juist in een van die periodes viel De schitterende gelijkmaker van Adrie Koster. Willem U-doelman Samardzic is kansloos. de gelijkmaker. Swaans ver- speelde op het middenveld de bal aan Brandts, een van de weinige keren dat deze international uit een persoonlijk duel zegevierend te voorschijn kwam. Die de op volle snelheid spurtende Koster de bal toeschoof, waai na de PSV- rechterspits weinig problemen had om in zijn eentje de gehele Tilburgse defensie uit te spelen: 1-1. En juist dat laatste werpt toch wel een erg schril licht op de magere 1-1 van de Eindhovenaren. De fensief namelijk stelt Willem II niet zo heel erg \>eel voor, zeker niet nu De Jonge en onervaren Hoofs noodgedwongen de plaats van Roemgens moest innemen. Verdedigend maakte Willem II een erg povere indruk, maar toch slaagde PS.V er vrijwel nooit in deze matige afweerlinie uit te spelen. Rijvers probeerde in de laatste fase nog wel de wedstrijd een andere wending te geven door Valke en Willy van de Kerkhof in te wisse len voor Wildschut en Postuma, maar ook dit duo kon PSV niet naar een overigens onverdiende hogere score tillen. AMSTERDAM (GPD) - De sane ring van het betaald voetbal is gedoemd te mislukken, als het aantal clubs niet verminderd wordt. Dat is de mening van pro fessor Christiaanse, de man die een paar jaar geleden op verzoek van de toenmalige minister van CRM een rapport over het ge- zondmakingsproces in het be taald voetbal Uitbracht. Chris tiaanse ventileerde zijn mening zaterdagmiddag tijdens het ra dioprogramma 'In de Rooie Haan' Volgens Christiaanse moet het aan tal clubs worden teruggebracht van 37 ot maximaal 24. „Er is te weinig belangstelling voor het betaald voetbal", aldus Chris tiaanse. „Bovendien verkeren veel clubs in grote financiële nood. Wanneer die clubs ver dwijnen en met de resterende 24 clubs een dubbele competitie wordt afgewerkt, wordt het voor het publiek zeker aantrekkelij ker. Denk maar eens aan vier keer een wedstrijd Feyenoord- Ajax". EINDHOVEN (ANP) - Het voet balduel tussen de dames van Ne derland en België was zaterdag middag op het Brabantia-terrein in Eindhoven zeer aantrekkelijk. Vooral omdat er nadrukkelijk sprake was van een volwassen heid, die het damesvoetbal zo langzamerhand kenmerkt. Con ditioneel konden de dames het desondanks niet allemaal tot het einde volhouden. Nederland nog het minst, waardoor een alleszins verdiende voorsprong van 2-0 te gen de Belgische dames verloren ging. De wedstrijd eindigde in 2-2. Voor ongeveer 2000 toeschouwers was de wedstrijd een knap stuk propaganda voor het damesvoet bal. Nederland had het in het begin nogal moeilijk. Het tempo van de Belgische dames lag aanvanke lijk hoger, maar vooral door goed werk van doelvrouwe Margrit Egberts bleef dat zonder gevol gen. Na tien minuten ging de strijd gelijk op. Aan Nederlandse zijde viel toen Ria Vestjens op door haar snelheid en haar pas seerbewegingen. Zij kopte na 27 minuten in, toen de Belgische doelvrouwe Daniëlle Otto zich verkeek op een voorzet van Ste- fanie van Kalker van Alkmania. Het tweede doelpunt werd ge maakt door Marjolein de Bakker. Een schitterende diepte-pass van Maria van Heiligenberg (Alkma nia) bereikte de naderhand ge wisselde spits die de geboden kans feilloos benutte. België wisselde twee speelsters, waardoor er van haar kant meer fysieke kracht in het veld kwam. Hierdoor kon in de 53e minuut Sandra Temmerman fraai een door Anne Carette genomen hoekschop in de uiterste boven hoek koppen. Tien seconden voor het eindsignaal strafte Ma rina Verdonck een misverstand in de Nederlandse verdediging (die laatste vrouw Ellen Popeyus vanwege een blessure in de laat ste minuten moest missen) af: 2-2. ENSCHEDE (ANP) - Terwijl de kort tevoren vertrokken trainer Spitz Köhn zich tussen de 8000 belangstellenden op de tribune bevond, debuteerde Hennie Hol- link als oefenmeester van FC Twente met een triomf. Een te rechte zege voor FC Twente, dat in de tweede helft superieur was aan een verre van zwak spelend Sparta, dat het aan doelman Doesburg te danken had dat de score niet hoger opliep dan 2-0. Al in de eerste minuut kreeg de Rotterdamse middenvelder Van Tiggelen een gele kaart toen hij de rappe Zondervan ruw onder uit haalde. De formatie van Pe- tescu hield echter in de eerste helft knap stand, niet alleen door het voortreffelijk doelmanswerk van Doesburg, maar ook omdat niet werd geschroomd zelf de aanval te kiezen. Sparta, met Van Gaal op het middenveld als uit blinker, boog echter na de pauze wel. Nadat de sterk spelende Otto al diverse malen de kwaliteiten van Doesburg had moeten on derkennen, tekende de beste man van het veld, Thoresen, in de 67ste minuut met een briljante treffer voor 1-0, toen Doesburg een voorzet verwachtte. Sparta, dat Geels halverwege de strijd had laten plaatsmaken voor Joop Bonenberg, kreeg het daar na alleen maar moeilijker. Dat bleek uit de zware overtreding van Ron Stevens jegens de bij FC Twente debuterende Scheve, die terecht met geel werd bestraft. De Deen Lindsted, in het veld ge komen voor de geblesseerd aan het duel begonnen Van Staveren, leidde drie minuten voor de tijd de beslissing in door knap Gritter in stelling te brengen. De spits haalde prompt verwoestend uit: 2-0. Mr. Eric Vilé, voorzitter van het sec- tiebestuur betaald voetbal van de KNVB, wijst de suggestie van Christiaanse niet meteen van de hand. „We zijn aan de hand van het rapport Gezonder Betaald Voetbal uitgegaan van het hand haven van de 37 clubs. Maar dat wil niet zeggen, dat het in de toe komst toch noodzakelijk zal zijn het aantal clubs te verminderen om het saneringsproces te laten slagen. Het is inderdaad zo, dat enkele clubs er financieel bijzon der slecht voor staan". Volgens Eric Vilé is de huidige overheidssteun te gering om het betaald voetbal werkelijk gezond te maken. „Er is bij het vaststel len van de overheidssteun geen rekening gehouden met de schulden, die de clubs nog heb ben. En juist die oude schulden kunnen de clubs opbreken. We houden er dan ook terdege reke ning mee, dat professor Chris tiaanse in de toekomst gelijk gaat krijgen en dat het aantal clubs toch verminderd zal moeten worden". Christiaanse vindt, dat de overheid niet langer dan driejaar de finan ciële hulp aan het betaald voetbal moet bieden. „Maar de clubs hebben de garantie gekregen, dat zij de minimumsalarissen kun nen uitbetalen. Daardoor zijn de clubs verzekerd van een mini mumbestaan en om dat bestaan te waarborgen zal de overheid veel geld in het betaald voetbal moeten pompen. Dan is er geen sprake meer van een tijdelijke bijdrage, maar van een perma nente subsidie", aldus Chris tiaanse. Staatssecretaris Wallis de Vries van CRM, die belast is met het sport beleid, is het daar niet mee eens. „Wij gaan uit van het rapport Ge zonder Betaald Voetbal, dat zo wel door de KNVB als de Tweede Kamer is aanvaard. In dat rapport wordt gesproken van een tijdelij ke saneringsbijdrage voor een periode van acht tot negen jaar. Van een permanente subsidie is geen sprake. Het is niet juist om nu al, na één jaar sanering, te con stateren dat het saneringsproces niet zal slagen". EREDIVISIE Feyenoord-Ajax 4-0 (3-0). 8. Van der Lem 1-0, 11. Peters 2-0, 37. Petursson 3-0, 68. Peters 4-0. Scheidsrechter Wee rink. Toeschouwers: 63.500 (uitver kocht). Roda JC-Excelsior 1-1 (0-0). 83. Ernst 0-1, 88. Hansen 1-1. Scheidsrechter Geurts. Toeschouwers: 7.000. FC Twente-Sparta 2-0 (0-0). 67. Thore sen 1-0, 87. Gritter 2-0. Scheidsrechter Thomas. Toeschouwers: 8.000. PEC/ZwoIle-FC Den Haag 3-1 (0-1). 34. Melis 0-1, 56. Van 't Land 1-1, 65. Hen driks 2-1, 89. Van 't Land 3-1. Scheids rechter Van Ettekoven. Toeschouwers: 6.500. Haarlem-Vitesse 3-1 (3-0). 12. Böckling 1-0, 16. Böcklin 2-0, 43. Kramer 3-0, 64. Gerdsen 3-1. Scheidsrechter Draaisma. Toeschouwers (3.000. Willem II-PSV 1-1 (1-0). 4. Van Rooij 1-0,68. Koster 1-1. Scheidsrechter Beek. Toeschouwers: 20.400 (uitverkocht). AZ'67-Go Ahead Eagles 2-0 (1-0). 11. Kist 1-0, 83. Peters 2-0. Scheidsrechter Ram. Toeschouwers: 12.000. NEC-MW 2-1 (2-1). 11. Van Marwijk (strafschop) 0-1, 21. Marijnissen (straf schop) 1-1.24. Janssen 2-1. Scheidsrech ter Van Swieten. Toeschouwers: 3.000. FC Utrecht-NAC 1-1 (0-1). 14. Vreysen 0-1, 73. Gozems 1-1. Scheidsrechter Corver. Toeschouwers: 13.000. EEKSTE DIVISIE FC Den Bosch-Fortuna 1-1 (0-0). 48. Romijn 1-0, 66. Zuidersma 1-1 (straf schop). Scheidsrechter Severein. Toe schouwers: 7300. Eindhoven-Helmond Sport 1-1 (1-0). 15. Van Berlo 1-0, 76. Fransen 1-1. Scheidsrechter Van Dijken. Toeschou wers: 3.500. SC Cambuur-VW 6-1 (2-0). 8. Kip 1-0, 41. Peltzer 2-0, 58. De Jonge 3-0, 67. De Jonge 4-0,80. Jovanovic4-1.83. De Jon ge 5-1, 90. Peltzer 6-1. Scheidsrechter Broekman. Toeschouwers: 6.500. Veendam-Heracles 1-1 (1-0). 22. Oos- terwold 1-0 (strafschop), 62. Lalopua 1-1. Scheidsrechter Boss. Toeschouwers: 3.000. De Graafschap-Vlaardingen 1-0 (0-0). 61. Jacobs 1-0. Scheidsrechter Van Eijk, toeschouwers: 6.200. SW-DS'791-5 (0-2). 16. Bijl 0-1,37. Bos sche 0-2, 71. Van de Ham 0-3 (straf schop), 82. Van de Ham 0-4.87. Bossche 0-5, 90. Peitsman 1-5. Scheidsrechter Manuel. Toeschouwers: 2500. SC Amersfoort-FC Groningen 1-1 (1-1). 5. Snijders 1-0, 22. Van Dijk 1-1. Scheidsrechter Bakker. Toeschouwers: 3.000. Wageningen-Volendara 2-1 (1-1). 34. Molenaar 0-1, 35. Hazelhekke 1-1, 53. Van Osenbrugge 2-1. Scheidsrechter Mulder. Toeschouwers: 6.200. FC Amsterdam-Heerenveen 2-2 (0-1). 22. Eppenga 0-1. 48. Donker 1-1, 52. Bosman 1-2, Stout 2-2 (strafschop). Scheidsrechter Van der Laar. Toe schouwers: 400. Ml.Whk. Toto i 1 2 3 Haarlem-Vitesse AZ-GA Eagles Utrecht-NAC Feyenoord-Ajax - Roda-Excelsior Twente-Sparta X PEC-Den Haag X NEC-MW Willem II-PSV Den Bosch-FSC X Graafschap-Vlaardingen SW-DS '79 Wageningen-Volendam LONDEN (ANP) - Nottingham Fo rest heeft zich zaterdag de groot ste getoond. De houder van de Europese beker voor landskam pioenen 1979 versloeg in de top per van zaterdag in de Engelse league landskampioen en voor ganger als Europese bekerwin naar Liverpool met 1-0. Dooreen doelpunt in de36e minuut van Gary Birtles kwam Forest vóór rust al op voorsprong. Birt les passeerde invaller-doelman (Ray Clemonce was geblesseerd) Steve Ogrizovic met een hard schot na een imponerende solo van de Noordierse international Martin O'Neill. Voor Liverpool betekende het ver lies de zoveelste teleurstelling van het huidige seizoen. Het zal woensdag in Ti His een zware op gave worden de volgende ronde in het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen te bereiken als daar wordt aange treden tegen de kampioen van de Sowjet-Unic, Dinamo Tiflis. De marge van één doelpunt (2-1) van de thuiswedstrijd is wat mager tjes. Nottingham had in feite de mentale opkikker van deze overwinning niet nodig om de tweede wed strijd in de Europese beker tegen Oesters Vaexjö in Zweden zonnig tegemoet te zien. De overwinning van 2-0 op eigen veld (op 19 sep tember) zal genoeg moeten zijn voor de bekerhouder om de vol gende ronde te bereiken. Forest staat door deze overwinning op de gedeelde eerste plaats op de Engelse ranglijst. Daar staan ook het pas gepromoveerde Crystal Palace en Manchester United. Crystal Palace zowel als Man chester United won met de veel zeggende cijfers 4-0 van respec tievelijk Ipswich Town en Stoke City. Alle drie de koplopers heb ben in acht wedstrijden veertien keer gescoord. Crystal Palace in casseerde échter twee goals min der dan Forest en één minder dan Manchester United. De achtervolgers op één punt won nen alle drie. De Wolves' met 3-2 bij Arsenal door doelpunten van Andy Gray, de miljoenenaan koop van de club uit Wolver hampton. Gray bereidde ook nog het derde doelpunt voor. Sou thampton bejubelde Phil Boyer, die in de wedstrijd tegen Derby County een hattrick scoorde. Eén keer uit een strafschop. Kazimierz Deyna zorgde voor Man chester City voor de winnende goal tegen Leeds United. Leeds speelde de gehele tweede helft met tien man: verdediger Paul Hart werd van het veld gestuurd. Een andere tegenslag voor Leeds was het uitvallen van Paul Ma- deley met een gebroken neus tij dens zijn 500ste league-wed strijd. Aston Villa-Middlesbo- rough kende ook één ploeg met tien man. Bij Aston werd Ken McNaughtor. in de tweede helft van hel veld gestuurd. Brighton speelde gelijk met 2-2 tegen West Bromwich Albion. De twee doel punten van Brighton werden wel pas in de laatste zes minuten ge scoord. Bristol City kwam even eens tot een gelijkspel tegen Everton: (0-0), in een duel dat werd bekeken door Feyenoord hulptrainer Jan Mak. Anderlecht terug Anderlecht is er weer helemaal in de Belgische competitie. Zater dagavond werd in het Astridpark met 5-0 gewonnen van Water schei, de nieuwe vereniging van Cor Brom. Anderlecht liep na rust de Limburgse ploeg volledig onder de voet, want in de tweede periode volgden er nog vier tref fers op het doelpunt dat Haan in de eerste helft had gemaakt. Vercauteren, Van der Eist en Vil- lalba (twee keer. de eerste uit een pass van Renscnbrink) voltooi den het vijftal. In Hasselt won de tweede Brusselse club RWD Molenbeek met 2-0. De beide Molenbeekse doelpunten wer den door Nederlanders gemaakt, Nico Jansen scoorde voor rust, Robbie de Kip erna. Het duel tussen de kampioenen van vorig jaar: Cercle Brugge (2e af deling) en Beveren Waas eindig de verrassend in een overwin ning met 3-1 voor de thuisclub. Nauwelijks 7000 toeschouwers (ook in België heerster malaise in de publieke belangstelling) zagen in de eerste helft geen doelpun ten. Twee minuten na de pauze nam Beveren, dat zonder Jans- sens, Schönberger en Stevens speelde, de leiding door Weih- rach, die een voorzet van Cluy- tens inkopte. In de 60e minuut kwam de gelijkmaker van de Deen Skov. Cercle drukte door en won verdiend door Broeckaert en ex-PSV-er Krijgh. Lijstaanvoerder Lokeren won op nieuw. Beringen was kansloos: 3-0. Mommens en uitblinker Lu- banski (2) zorgden voor de doel punten. Standard Luik handhaafde zich op een gedeelde tweede plaats door een overwinning met 2-1 op Antwerp. Edstróm en Voordec- kers zorgden voor een ruststand van 2-0. In de tweede helft scoor de Tychosen tegen. Club Luik bleef op de laatste plaats door een kansloze nederlaag met 4-0 bij Lierse. Van den Bergh (2), Bos en van Poucke scoorden. Berchem- Waregem was een waardeloze wedstrijd met een waardeloze uitslag: 0-0. In Duitsland werd de bekerstrijd afgewerkt. Voor uitslagen zie scorebord. Supertrio Het supertrio is gisteren gelopen in de derde koers op Duindigt. De uit slag is: 1. nr. 12. Pier Pander (J. Wagenaar), 2. nr. 6. Prinses Alkestis (J.J. Glimmerveen), 3. nr. 14. Ornantes Duke (A. van Klaveren). Bij een omzet van 242.481 gulden is de uit kering 108,10. Lotto De winnende getallen zijn: 1 - 7 -13 - 19 - 24 - 26. Reservegetallen: 9 en 17. De eerste prijs is 574.575,21 gulden. West-Duitsland Winnend in de Westduitse lotto zijn: 11- 12- 15 - 23 - 29 - 44. Reserve getal is: 48. Spiel-77: 2116781. België De winnende getallen zijn: 1 - 3 - 8 - 17 - 20 - 39. Het bijkomende num mer is 19. o'. -°oO O O- h 0~ u C O O O

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 14