"We hebben ons nog ingehouden" Deze zege kwam voor ons precies op 'ÈKÊÊÈ ■HaS Oost Duitsland- Nederland nu al uitverkocht MAANDAG 1 OKTOBER 1979 PAGINA 13 SPORT- SPORT SPORT De enige echte kans van Ajax in beeld. Na een vrije trap Arnesen heeft Ton Engelen de bal losgelaten, maar Dick Schoenaker komt te A laat. ROTTERDAM - Centrale vraag na Feyenoord-Ajax: zullen de Rot terdammers die agressiviteit en die kracht ook woensdag bij Everton weer kunnen opbren gen? Het antwoord kwam over in een paar varianten. René Not- ten meende van wel. „Dit is pre cies op tijd gekomen; dit was net de steun die we nodig hadden. Bovendien hebben wij een ploeg die sterk afhankelijk is van sfeer en dat stadion daar zal toch ook wel vol zitten. Niet met Feye- noorders natuurlijk, maar het is de hele entourage die ons iets doet. Daarom denk ik dat het wel zal lukken, al heeft deze overwinning op Ajax natuurlijk veel kracht gekost". Trainer Jezek hield zich wat meer op de vlakte. Wel vond hij dat „dit psychisch moet helpen". Voor het overige liet hij zich er in woorden niet over uit. In da den wel. Om niets aan het toeval over te laten, schrapte hij een voor vanmorgen vastgestelde training uit het programma om de spelers zoveel mogelijk gele genheid te geven zich te herstel len. En dat is nodig ook, volgens Wim Jansen. „Want tegen Ajax gaat het allemaal wel. Dan is ieder een automatisch gemotiveerd, maar juist in die andere partijen waarin het moeilijker op te brengen is, moet je er ook zijn. Vooral bij Everton zal het nodig zijn die agressie en die sponta- neiteit weer op te brengen". Juist die gretigheid leverde Feye noord zaterdagavond overigens twee gele kaarten op. Tijdens de niet onvriendelijke wedstrijd liepen Notten en Stafleu er te genaan na charges op Arnesen. Bij Ajax werd invaller Guido Pen met geel bestraft. Nauwe lijks in het veld dwong hij de uit de dekking versnellende Jan Pe ters naar het gras. Voor Peters, aan het slot a gen („Om hem te sparen", aldus Jezek), zat overigens geen dele gatie uit Duitsland op de tribu ne. Althans, bij Feyenoord was dat niet bekend („Er is trouwens ook niemand van Everton"), zo min als bij de club de elders ge signaleerde belangstelling van Werder Bremen bekend was. Manager Stephan: „Er is niemand geweest en er zijn geen kaarten aangevraagd. Er wordt alleen voortdurend gebeld door Neder landse journalisten". Ook Peters zelf wist alleen uit de media van de interesse die voor hem uit het buitenland zou bestaan. „Verder weet ik van niks en het hoeft voor mij ook niet. Ik zit pas een half jaar bij Feyenoord en ik ben hier zeer tevreden". PAUL DE TOMBE Feyenoord geeft Ajax ongelooflijklesje in agressiviteit en positie-voetbal ROTTERDAM - De grootste vernedering moest Ajax zaterdagavond in feite na de wed strijd ondergaan. Zoals de Amsterdamse voetballers op het veld anderhalf uur lang volledig waren zoek gespeeld door Feyenoord, zo werden zij naderhand niet alleen door de tegenstander maar zelfs door de eigen trainer geblameerd. Juist dat laatste maakte het totale échec compleet voor een Ajax dat in de Kuip niet alleen afstand moest doen van de gelijkspel-traditie van de laatste drie jaar, maar ook weer van een brok waardigheid. Dat René Notten het „dollen" zou prolongeren na de schitterende partij was te verwachten en hoef de geen verbazing te wekken. Als oud-Ajacied, die het verlies in 1977 nog had voorkomen voor zijn toenmalige werkgever (hij scoorde destijds vlak voor zijn transfer de gelijkmakende 2-2), doorleefde hij de eerste Rotter damse triomf sinds drie seizoe nen als geen ander. Na zijn op vallende daden gaf hij er dan ook heel gretig in woorden gestalte Gretig, maar toch nog enigszins verholen, onderstreepte de mid denvelder dat de Feyenoord-su- prematie zo groot was geweest „dat de spelers onderling al tij dens het duel hadden afgespro ken zich verder maar in te hou den. In verband met die wed strijd van woensdag "bij Everton. EREDIVISIE Haarlem-Vitesse 3-1, AZ'67-G.A. Eagles 2-0, FC Utrecht-NAC 1-1, Feye noord-Ajax 4-0, Roda JC-Excelsior 1-1, FC Twente-Sparta 2-0, PEC/Zwolle- FC Den Haag 3-1, NEC-MVV 2-1, Wil lem II-PSV 1-1. Als we echt voluit waren doorge gaan, hadden we ze helemaal naar de slachtbank geleid. Ze wa ren er rijp voor". Een even typerende als ware uit spraak, want het had wel 7 of 8-0 kunnen worden in de Kuip, maar dat Leo Beenhakker zijn disci pelen als gevolg van de 4-0 zo hard en zo direct zou laten vallen, mocht niettemin opmerkelijk he ten. Hoewel... zo heel erg vreemd was dat nu ook weer niet. In de wereld van het professionele voetbal is bij tegenvallende prestaties nu eenmaal geen sprake van enige vorm van solidariteit. Beenhak ker schoof de verantwoording voor de afgang dan ook volledig door naar de groep. Met een commentaar dat louter was afge stemd op het resultaat, waarbij hij eerder gesproken teksten ge makshalve vergat. „Schijnwereld" Feyenoord B 5 3 0 13 18- PSV 1 3 5 2 1 12 20- 8 AZ'67 1 3 6 0 2 12 18- 8 Ajax i 1 5 2 1 12 15-13 G.A. Eagles 1 J 5 0 3 10 17-10 Twente 1 B 4 1 3 9 10-14 Utrecht l 3 2 4 2 8 10- 9 Excelsior 1 B 3 2 3 8 12-14 Vitesse 1 B 3 2 3 8 13-15 Den Haag 1 B 3 2 3 8 9-13 Willem II 1 B 2 3 3 7 8-13 NEC 1 B 3 0 5 6 12-13 Roda JC 1 B 2 2 4 6 11-12 PEC Zwolle 1 B 2 2 4 6 7-11 Haarlem 1 B 2 2 4 6 10-16 MVV 1 B 1 3 4 5 10-12 Sparta 1 B 2 1 5 5 8-11 NAC 1 3 0 3 5 3 5-15 EERSTE DIVISIE FC Den Bosch-Fortuna S. 1-1, De Graafschap-FC Vlaardingen 1-0, SVV- DS'79 1-5, Wageningen-Volendam 2-1, Cambuur-WV 6-1, Eindhoven-Hel mond Sport 1-1, Veendam-Heracles 1-1, SC Amersfoort-FC Groningen 1-1 en FC Amsterdam-Heerenveen 2-2. Na de winst tegen AZ'67 heette het nog dat „er met enorme ambitie was gewerkt en dat er van verbe tering sprake was" bij het zieke Ajax. Nu stelde Beenhakker op eens: „We hebben de afgelopen weken in een schijnwereld ge leefd" en „dit moest een keer ge beuren". „En de schuld daarvan ligt niet bij het bestuur, Brom of Beenhakker, maar bij de spelers zelf. Het zit in hun hoofd. Ze moe ten helemaal omgeturnd worden, want van huisuit zijn het niet al lemaal karakteijongens". Beenhakker had er nog één in petto voor Piet Wijnberg persoonlijk. Hij liet sterk doorschemeren dat hij de door Pen vervangen voor stopper beschouwde als een van de schuldigen. In plaats van ver der te zoeken naar de oorzaken, sprak hij daarmee echter al over het gevolg. Wijnberg (en laatste man Krol) immers zagen veel ex tra werk op zich afkomen omdat de vleugelverdedigers het totaal lieten afweten. Dat gold in mindere mate voor Wim Meutstege, die in het geheel geen steun kreeg van Ling en dus vaak tegen een overmacht voetbalde. Maar dat ging wel op voor Everse, die het zeer moeilijk had. De ba sis van het verlies lag daar, aan de flanken, waar de vier tegengoals twee om twee hun oorsprong vonden. Graafschap (3) 8 5 2 1 12 Volendam (1) 8 5 1 2 11 Cambuur (6) 8 5 12 11 Den Bosch (2) 8 4 3 1 11 Groningen (5) 8 3 4 1 10 9-3 Fortuna SC (7) 7 3 3 1 9 12- 5 Everse speelde bij Ajax zijn beste Wageningen (10) 7 4 1 2 9 13- 8 Partij voor Feyenoord. Zijn falen VW (4) 7 4 1 2 9 11-10 bad overigens een simpele oor- Eindhoven (8) 8 3 3 2 9 7- 5 zaak- In zÜn eerste wedstrijd van Telstar (9) 7 2 4 1 8 9- 9 het seizoen miste hij eenvoudig DS'79 (12) 8 2 4 2 8 13- 9 wedstrijdritme. Net hersteld van Amsterdam (11) 7 2 3 2 7 12-10 oen zware cnkelblessure-spier- Heercnveen (14) 8 2 2 4 6 7-12 scheuring was hij pas een maand Veendam (15) 8 14 3 6 8-15 in training en had hij er welgeteld Heracles (16) 7 2 1 4 5 6-10 één duel met het C-team opzitten. Vlaardingen (13) 8 1 3 4 5 5-10 Dat hü medisch gezien nog niet SW (17) 8 1 2 5 4 8-18 klaar werd geacht voor een ren- Helmond Sp (18) tree op het hoogste niveau, was 7 0 2 5 2 4-15 voor FC Utrecht bewezen. Al op- Amersfoort (19) 7 0 2 5 2 8-23 gesteld in de basis wilde dokter Rolink hem toen zijn toestem- ming nog niet verlenen. Everse: Jam „Hij wilde me nog twee a drie BB &9j weken laten wachten". Tegen KmwJi Feyenoord moest hij echter toch aan de bak, wat hij pas 's morgens 1. Petursson (Feyenoord)10 had vernomen. 2. Van Kooten (G.A. Eagles), Nanninga (Roda JC) en Janssen (NEC) 6 Vprschll 5. Bleyenberg (Vitesse), Gerdsen (Vi tesse), Lubse (PSV), Koster (PSV), Indirect werd daarmee het mis- Schouwenaar (AZ'67), Kist (AZ'67) en schien wel belangrijkste verschil Jensen (Ajax) 5 aangeduid dat zich zatertiag avond manifesteerde. Immers, de Rotterdamse spelers hadden zich zonder uitzondering wél vastge beten in de topper. Hoewel nog niet bekend was voor welke sa menstelling trainer Jezek kiezen, had ieder voor zich de prestigeslag toegeleefd. Jan Peters drukte het uit. Eerst in daden. Geprikkeld door zijn re servebeurt bij Excelsior wilde hij zich juist zaterdagavond waar maken. Hij deed het door Wijn berg uit de wedstrijd te spelen - door Krol af te stoppen en door het scoren van twee goals op perfect getimede manier waarop alleen hij het patent lijkt te heb ben in Nederland. Daarna in woorden: „Ik ben een tijdje uit vorm geweest, dat geef ik toe. Maar dit moest mijn wedstrijd worden. Ik heb de hele week niets anders lopen denken". Dat meer van zijn spelers zich op die manier hadden voorbereid, had Jezek (die zijn pupillen nóóit openlijk laat vallen) al tijdens de warming-up opgemerkt. Hoe juist die taxatie was, zou later overduidelijk blijken. Mikkend op de tegenwoordig traditioneel zwakke start van de tegenstan der, die in de opening zelfs tegen de amateurs van HJK lijkheden was gekomen, begon Feyenoord met een bliksemof- fensief. Met de tegen Everton verloochende wetenschap dat in het huidige voetbal maar weinig profploegen zich nog op systemen laten af bluffen, werd gegrepen naar an dere middelen. Agressiviteit, snelheid en loopvermogen com penseerden het voor Feyenoord nadelige verschil in techniek en haalde het tactisch evenwicht uit de strijd. Geholpen door twee snelle goals, van Van der Lem (van links aan gespeeld door Notten tikte hij met de buitenkant van de rech tervoet in) en Jan Peters (met een duik na een alweer over links uit gespeelde aanval en een voorzei van Van Deinsen) konden de Rot terdammers al na elf minuten het spel gaan spelen dat Ajax eigen lijk had willen spelen. Opvangen en counteren dus. De Amster dammers zagen zich dan ook ra zendsnel met een totale rolver wisseling geconfronteerd. Wijn berg: „We hadden verwacht dat Feyenoord zich in zou houden met het oog op Everton en dat wij fel zouden zijn. Wij hoefden ons immers niet te sparen? Maar het was allemaal andersom". Zonder weerstand Vanuit die sterk gewijzigde uit gangspositie wist Ajax geen raad meer met zichzelf. Wel was er veel balbezit, maar de ploeg verwarde zich in zijn eigen systeem, dat al bij voorbaat werd ontkracht doordat het zonder verstand werd gevolgd. De bedoeling was dat Jensen, die toch de voorkeur weer had gekregen, zich uit de spits zou laten wegzakken om plaats te maken voor snel opko mende collega's. Als er echter al eens iemand op de idee kwam diep te gaan, dan werd de actie wel zeer abrupt beëin digd in de voorlijn. Daar veran derden alle Ajacieden als bij to verslag in wassen beelden die moeiteloos werden uitgescha keld door de sterke verdedigers. Van tactiek veranderen kon Ajax De mooiste goal van Feyenoord-Ajax. Na een voorzet van Budding volleert Jan Peters in glijvlucht de 4-0 binnenArnesen valt e niet. In plaats daarvan werd ge kozen voor soli (Arnesen vooral) die zoveel energie vraten dat de uitvoerders die kracht elders op belangrijke momenten tekort kwamen. Ajax telde dan ook geen enkele uit blinker. Feyenoord had er zater dagavond tien plus de twee wis sels Budding en Van Til, die Van der Lem en Peters kwamen ver vangen. De enige die uit de toon viel, was doelman Van Engelen, die buiten zijn doel viermaal de bal losliet. Hij kon als excuus aanvoeren dat hij te weinig te doen had gekregen om in de wed strijd te groeien... Niet voor niets merkte Beenhakker naderhand wél terecht op: „We hebben een ongelofelijke les gehad in agres siviteit en positievoetbal" Plaatsverwisselingen waren dan ook aan de orde van de dag bij de Rotterdammers, die ook werke lijk alles zagen lukken. „Elke kluts viel in ons voordeel uit", wist André Stafleu. „Dat heb je maar een paar keer per jaar en dan speel je direct je beste wed strijden. Het liep als een trein" De Rotterdamse diesel kon blijven doorstomen doordat iedereen zich aan zijn opdrachten bleef houden. In verstandig maar te gelijkertijd ook spontaan voet bal. Spel dat aantoonde dat er be slist niet altijd twee ploegen voor nodig zijn om een attractieve wedstrijd te maken. Voetbal ook dat de 65.000 klanten in de Kuip (wat een sfeertje...) doorlopend in extase bracht. De uiterst beheer ste goal waarmee de naar rechts uitgeweken Petursson op een snijdende pasS van Jansen de partij nog voor de pauze besliste, mocht dan uit buitenspelpositie zijn gescoord, Feyenoord ver diende de 3-0 er niet minder En zelfs daarna gingen de Jezek- jonkies door. Anders, maar niet minder attractief. Waar ze voor dien dank zij de eigen gretigheid de openingen hadden gevonden, werden die na de pauze als van zelf aangeboden omdat Ajax zich blind in het avontuur stortte. Het leidde nog tot talloze Feyenoord- kansen en tot de mooiste treffer van de wedstrijd. Met een volley in glijvlucht (aangever Budding) tilde Jan Peters de stand naar een voor Feyenoord ongekende hoogte in de competitietop per. Beloning De terechte beloning voor een ploeg die op wilskracht de gren zen van zijn beperkingen ver had verlegd. Dat gold met name drie spelers. Notten, die voor 100 pro cent meeverdedigde, Stafleu, die in zijn functie van gatendichter en passant Schoenaker naar de kant verwees (Blanker was zijn onopvallende stand in) en vooral de Deen Nielsen. Nu hij goede rugdekking kreeg, bleek hij als laatste man wél te kunnen „in schuiven", waarbij hij zijn sterk ste punt kon uitbuiten: het stu wen van de aanval. Voeg daarbij de aanwezigheid van een geheel herstelde Wim Jansen cn het zal duidelijk zijn dat Feyenoord za terdagavond alles kon. „We zijn gewoon allround", triom feerde Notten minzaam. „We kunnen de ene week zwoegen, de andere week slim counteren en een week later op basis van tech niek het spel maken. Zeer be- - langrijk allemaal met het oog op woensdag. Daarom hebben we ons ook nog maar een beetje in gehouden". LEIPZIG - Het Zentral-stadion in Leipzig is voor de wedstrijd uit de voorronden van de strijd om het Europees kam pioenschap Oost-Duitsland- Nederland volledig uitver kocht. De wedstrijd, die de beslissing kan brengen over het deelnemen aan de eind ronde in Italië in 1980, wordt op 21 november bijgewoond door meer dan 92.000 toe schouwers. Van hen zullen ongeveer 4.500 supporters af komstig zijn uit Nederland. Rustige wedstrijd ROTTERDAM - De bijna ge bruikelijke botsingen tussen supporters van Feyenoord en Ajax zgn zaterdag vrywel achterwege gebleven na de wedstrijd in de Rotterdamse Kuip. Volgens de politie heb ben zich byna nergens onge regeldheden voorgedaan, ook niet in het stadion. Alleen op het stationsplein in Rotterdam was het even ru moerig na de wedstrijd en er sneuvelde één winkelruit.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13