Alleen nog maar staking bij UKF kunstmestfabriek Shell Moerdijk weer in bedrijf Eenzame sleper Wereldeconomie beter afstemmen op behoefte ontwikkelingslanden Publiek wil vers vlees van slager MAANDAG 1 OKTOBER 1979 ROTTERDAM/MOERDIJK (ANP) - Sinds vanmorgen wordt er alleen nog maar gestaakt bij de kunstmestfa briek Albatros UKF in Pernis. De werknemers van Shell Moerdijk zijn, in navolging van hun collega's in Pernis, vanmorgen om kwart over zeven weer aan het werk gegaan. Zaterdagmiddag leek het erop dat ook aan de staking bij Albatros spoedig een einde zou komen. Dat kwam door een bemidde lingspoging van burgemeester Van der Louw van Rotterdam. Gisteravond liet het concern de Industriebond FNV echter weten niet met de laatste voorstellen akkoord te kunnen gaan. Het op handen zijnde akkoord bestond uit een extra vrije dag voor de mensen die werken in vol-conti- nudienst. Deze dag zou komen bij de vijf extra vrije dagen die bij de laatste (afgebroken) cao-onder- handélingen waren aangeboden. Die extra dag was voor de Indus triebond een eerste stap naar een vijfploegendienst en een 35-urige werkweek. Het zou voor de bond reden zijn om de leden bij Alba tros in Pernis op te roepen weer VEEMARKT LEIDEN - Aanvoer op de markt van maandag: 1982; slachtrunde- ren 1225; schapen of lammeren 757. Prijsnoteringen slachtvee: stieren le kwal. 7,25 tot 7,95; stieren 2e kwal. 6,80 tot 7,15; vaarzen le kwal. 7,30 tot 7,90; vaarzen 2e kwal. 5,80 tot 6,40; koeien le kwal. 6,90 tot 7,85; koeien 2e kwal. 6,00 tot 6,25; koeien 3e kwal. 5,60 tot 5,85; worstkoeien 4,50 tot 5,50; extra kwal. en dikbillen 9,00 tot 14,50 per kg geslacht gewicht. Gebruiksvee: schapen 150 tot 190; lam meren 160 tot 210 gulden per stuk. Toelichtingen: slachtrunderen, aanvoer ruim, handel redelijk, prijzen stabiel; schapen en lammeren, aanvoer redelijk, handel redelijk, prijzen stabiel. LEERRAPPORTEN 'an hedenmorgen 7 uur sS Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Rotterdam Twente VLissingen mist 17 onbew. 14 licht bew. 15 licht bew. 17 mist 15 onbew. Zd. Limburg licht bew. 17 Aberdeen Athene Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genéve Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca München Nice Oslo Parijs Stockholm Wenen Cada Blanca Istanbul Las Palmas Beiroet licht bew. licht bew. licht bew. onbew. 12 10 29 21 24 15 19 5 19 6 licht bew. swaar bew. 20 6 zwaar bew. 16 9 onbew. 15 1 onbew. 27 13 mist 21 10 mist 19 10 onbew. 17 7 onbew.- 28 9 onbew. 24 14 licht bew. 24 10 mist 16 4 half bew. 26 17 ar bew. 27 16 onbew. 11 1 aan het werk te gaan. Industrie bond-districtsbestuurder Johan Stekelenburg zei in een reactie dat UKF gezwicht is onder druk van collega bedrijven en moge lijk ook van de werkgeversorga nisatie VNO. Voordat UKF met dit besluit kwam, had burgemeester Van der Louw een verklaring uitge geven waarin stond dat Albatros UKF verwacht dat een 35-urige werkweek en een vijfploegen dienst in de komende jaren een realiteit kan worden. Fasering, aldus de verklaring, laat de UKF- directie wel afhangen van de so ciaal-economische situatie. Maar Albatros UKF zal bij haar perso neelsbeleid rekening houden met een vijfploegendienst. Dat ge beurt onder meer met een aan passing van de reserve bezetting en de capaciteit van de bedrijfs- school, zo liet Van der Louw we ten. Directeur H. van den Berg van UKF heeft toegegeven, dat er gisteren over Albatros vrij uitgebreid ge praat is met andere bedrijven en met de Algemene Werkgevers vereniging, een onderdeel van de werkgeversorganisatie VNO. ''Als wij nu door de knieën waren gegaan, hadden wij de hele zaak in de Botlek overhoop gehaald", zei hij "en als wij over de drempel heen waren gegaan, dan hadden er meer bedrijven moeten vol gen". Een zesde vrije dag stuitte volgens Van den Berg ook op technische bezwaren bij Albatros zelf. Ter wijl het jaar al grotendeels om is, zouden de werknemers opnieuw vakantiedagen krijgen, wat tot bezettingsproblemen in de fa briek zou leiden, aldus directeur Van den Berg. De directie van Albatros-UKF dwingt met haar "onverantwoor de, harde opstelling" de stakers bij Albatros tot scherpere acties. Dat is de kern van het telegram dat het actie-comité gisteravond heeft gestuurd aan de directie van UKF-Pemis. Het actiecomité vindt dat de direc tie het FNV-beleid "schromelijk geringschat". Het ging, aldus het telegram, om een minimaal prin cipe-akkoord, waarvoor Indus triebond en comité toch de leden wilden adviseren weer aan het werk te gaan. Shell Moerdijk De stakende werknemers bij Shell Moerdijk hebben zaterdag beslo ten het werk met ingang van van daag weer te hervatten. De uit slag van de stemming was 62 voor werkhervatting en 35 tegen. Na afloop van de twee vergaderin gen (één voor de ochtendploeg en één voor de nachtploeg) zei be stuurder Flipse dat hervatting van het werk niet betekent dat de Industriebond de eisen van een verkorte werkweek en een vijf ploegendienst heeft laten vallen. Op basis daarvan wil de bond weer onderhandelen met Shell. "We staan sterk, want Shell weet dat we het bedrijf in Moerdijk plat krijgen, desnoods met vijftig man. En dat had Shell nooit ge dacht", aldus Flipse. Bij Shell-Moerdijk werken onge veer negenhonderd mensen, waarvan de helft in de produktie. Daarvan is de overgrote meer derheid georganiseerd bij de In dustriebond FNV. Tijdens de ac tie heeft de bond er nog honderd leden bij gekregen, zeggen de stakingsleiders. ROTTERDAM - Het enige sleepbootje dat nog vaart in 's werelds grootste haven. Het is de Finland, eigendom van de Stichting Stoomschip. Het bootje voer zaterdag door de haven in het kader van de Open Havendag DEN HAAG (ANP) - De wereldeconomie moet beter afgestemd worden op de behoeften van de ontwik kelingslanden. De Nederlandse regering streeft er naar het wereldeconomische systeem zodanig te stu ren dat de ontwikkelingslanden een sterkere positie krijgen en hun belangen beter aan bod komen. Het Nederlands beleid gaat in dit opzicht op bepaalde gebieden verder dan het streven naar de Nieuwe In ternationale Economische Orde (NIEO). Dit zei minister De Koning (ontwikkelingssamenwer king) vandaag in Amsterdam bij de Maatschappij voor Nijverheid en Handel naar aanleiding van de nota "Ontwikkelingssamenwerking in Wereldeco- nomisch Perspectief'. Deze nota handelt over de po sitieverbetering van de ontwikkelingslanden in de wereldeconomie. Bij de verwezenlijking van de nieuwe economische orde gaat het erom de interna tionale orde voor de ontwikkelingslanden bruik baarder te maken, aldus de bewindsman. Volgens De Koning streeft Nederland internationaal naar meer hulp dan de doelstelling van 0.7 procent van het bruto nationaal produkt van de rijke landen. Met betrekking tot de bescherming van de eigen in dustrie stelt Nederland zich op het standpunt dat dit niet ten koste mag gaan van de arme landen en wil de regering een koppeling leggen tussen bescherming en herstructurering. Bij de multinationale ondernemingen is het streven gericht op een klacht recht en een betere onderhan delingspositie van de ontwikkelingslanden. Minister De Koning benadrukte dat het verbeteren van de postie van de ontwikkelingslanden slechts één on derdeel van ontwikkelingssamenwerking is. Het an dere aspect is de directe bestrijding van de armoede door middel van hulp aan ontwikkelingslanden, al dus de bewindsman. DEN HAAG (ANP) - Het publiek geeft de voorkeur aan het kopen van vers vlees bij de slager, bo ven het verpakte vlees in de su permarkt. In deze supermarkten worden vleesvitrines met ver pakt vlees steeds meer vervan gen door ambachtelijke slagers afdelingen. Dit zei A. P. Goos- sens, vice-voorzitter van het Bedrijfschap Slagersbedrijf, vandaag in Den Haag, bij de vie ring van het 25-jarig bestaan van het schap. In de beginjaren van het schap be stond de vrees dat de super markten de traditionele vlees verkoop zouden doen verdwij nen. Niets is minder waar geble ken, aldus Goossens. De terug gang van het aantal verkoop plaatsen van vers vlees - met zestien procent tot 8400 (inclu sief de slagersafdelingen van de supermarkten) - is zeer gunstig vergeleken bij andere branches in de levensmiddelensector, zo stelde hij. Het slagersberoep kent zeer goede toekomstmogelijkheden, meent Goossens. De gemiddelde omzet per bedrijf is in vijfentwintig jaar toegenomen van één tot vijf ton. Hoewel voor een gedeelte een gevolg van prijsstijgingen, speelt ook de omzetvergroting naar zijn mening hierbij een be langrijke rol: de vleesconsump tie per hoofd van de bevolking steeg in 25 jaar van 36 kilo tot 63 kilo in 1978. Hij noemde het een zeer betreu renswaardige ontwikkeling dat de Voedingsbonden FNV in 1978 uit het schap zijn getreden. De Voedingsbonden FNV hadden, evenals hun CNV-collega's kri tiek op het functioneren van het schap. Het CNV bleef in het schap, het FNV stapte eruit. Goossens deed een beroep op de Voedingsbonden FNV "de lege plaatsen weer in te nemen". Volgens Goossens komt het ge bruik van sulfiet - naar zijn me ning gebruikt voor de frisse kleur van met name gehakt en gehaktprodukten - in de slagerij praktisch niet meer voor. Kon- sumenten Kontakt meldde afge lopen week al dat het sulfietge- bruik in één jaar tijd met de helft is verminderd. Het tekort aan vakbekwaam per soneel in het slagersbedrijf is nijpend, aldus de vice-voorzit ter van het bedrijfschap. Hij meent echter dat er een wending ten goede begint te komen, ge zien het aantal aanmeldingen van leerlingen bij het vakon derwijs van de Stichting voor het Slagersvakonderwijs SVO in Utrecht. In 1970 bedroeg het aantal leerlingen 1.500, acht jaar later 2.500. half bew. onbew. licht bew. onbew. JOHANNESBURG - Het lijkt wel Sinterklaasfeest in Zuid-Afrika. De bijna onbegrijpelijke droom van dr. Nico Diederichs, de ver leden jaar overleden staatspresi dent en voordien minister van fi nanciën, is werkelijkheid gewor den en bovendien allang over troffen. Jaren geleden voorspel de hij dat de goudprijs op een ge geven ogenblik wel de 200 dollar per ounce zou halen. Hij werd daarna ironisch „Mister Gold" genoemd. Sindsdien houdt het vuurwerk rondom het gele metaal, dat tot de zinloze en tegelijkertijd meest begeerde grondstoffen der mensheid behoort, niet meer op. Dagelijks berichten de Zuidafri- kaanse kranten: „de goudprijs in Londen op 320 dollar..." „goud stijgt in Zurich op 360 dollar..." „goud behaalt de recordprijs van 370 dollar..." „goud klimt op naar de 400 dollar Zelfs de meest op timistische economische specia listen in Zuid-Afrika zijn ver baasd. Maar de Zuidafrikaanse regering en vooral de als vakman beschouwde minister van finan ciën, senator Owen Horwood, neemt de kans waar. Na de opstand in Soweto in 1976 is de Zuidafrikaanse economie ach teruit gegaan. Een tijd lang kwa men er nauwelijks buitenlandse. investeringen, die dringend no dig waren voor de ontwikkeling van verschillende projecten zoals de havens van Saldanha- en Ri- chardsbaai en de Sasolbedrijven, waar olie uit kolen wordt ver vaardigd en die tegen 1981 zeker wel zestig procent van de oliebe hoefte zouden moeten produce ren. De inflatie steeg tot meer dan 12 procent per jaar. De prijzen voor de meest benodigde voe dingsmiddelen zoals brood, melk, mais, vlees, bleven stijgen. De werkloosheid steeg, vooral onder de zwarte bevolking en be reikte een niveau van bijna twee miljoen. Het bouwbedrijf lag praktisch volkomen stil. De goudindustrie, die altijd al ge zien werd als de ruggegraat van de Zuidafrikaanse economie, bracht redding. In de eerste acht maanden van 1978 had de Zuid afrikaanse handelsbalans al weer een overschot van meer dan 490 miljoen rand (één Zuidafrikaanse rand is gelijk aan f 2,33). Dit jaar is het overschot gestegen tot meer dan 1425 miljoen rand. Van januari tot en met augustus 1979 importeerde Zuid-Afrika voor 4,632 miljard rand. In het zelfde tijdperk in 1978 waren dat 4,072 miljard rand. Het land ex porteerde voor 6,057 miljard rand (in de eerste acht maanden van 1978 4,562 miljard rand). De uit voer naar Afrikaanse landen steeg van 343 miljoen rand op 458 miljoen. De belangrijkste afne mers bleven echter Europa en de USA. De export naar Europa be droeg 3,236 miljard rand en naar Amerika van 919 miljoen op 1,191 miljard rand. Een belangrijk ge deelte hiervan is goud. Tijdens het belastingjaar 1978 wer den alleen zes miljoen Kruger- rand geëxporteerd, de gouden munten die nog steeds in de USA, Engeland en Duitsland worden beschouwd als een interessante belegging. De goudmijnen be gonnen een reeks nieuwe mijnen te bouwen en reeds stilgelegde en bijna uitgeputte mijnen weer in gebruik te nemen. In 1978 produceerde Zuid-Afrika 704,5 ton goud. De inkomsten van de goudmijnen groeiden met 37 pet op 3,674 miljard rand. Dit jaar zal Zuid-Afrika 710 ton goud pro duceren, maar de inkomsten door dit metaal waren in de eerste zes maanden van 1979 al 2,222 miljard rand. Senator Owen Horwood kon dan ook de horen des overvloeds over Zuid-Afrika uitstorten. Volko men onverwacht maakte hij be kend dat het land dit jaar een feestelijk cadeau in de vorm van een overschot van 216 miljoen rand te verdelen heeft. Dit bedrag zal door extra bedragen aan de gepensioneerden, verminderin gen in de belasting en subsidies voor levensmiddelen en trans portkosten aan de bevolking be taald worden. Een bedrag van 24,5 miljoen rand zal in oktober aan de gepensio neerden worden uitgekeerd, waarbij echter ook de „apart heids-aap" uit de mouw kwam kijken. Zwarte renteniers krijgen bijna de helft minder dan blanke gepensioneerden. Ironisch vroe gen dan ook het dagblad „The Star" en „Rand daily mail" of het goud dat door zwarte mijnwer kers gedolven wordt ook minder waard is dan dat van blapken. Samen met de economische inspui ting van senator Horwood kwa men andere politieke en econo mische maatregelen. Vanaf af gelopen vrijdag is de snelheids beperking van 70 km per uur worden verhoogd tot 90 km per uur. Benzinestations zullen za terdags weer geopend zijn. Dit wordt vooral gezien als een sti mulans voor de industrie en voor het toerisme. De Zuidafrikaanse hotels en vakantieoorden zoals het Krugerpark en de badplaat sen aan de Indische Oceaan had den de laatste maanden enorme moeilijkheden. Thans wordt verwacht dat het toerisme weer toeneemt en dat buitenlandse be zoekers dit jaar een bedrag van 400 miljoen rand in Zuid-Afrika zullen uitgeven. Ondanks enorme tegenstand in de eigen partij is minister-president Pieter Wilhelm Botha van plan om tegelijkertijd zijn (betrekke lijk) gematigd-liberale koers voort te zetten. De aankondiging dat alle zwarte werknemers lid van vakbonden kunnen worden, de onderhandelingen om de uit tientallen verspreide stukken land bestaande thuislanden tot een levensvatbaar geheel samen te voegen en ook het feit dat in november een braintrust van za kenlieden en politici met Botha over een federatie van Zuidafri kaanse staten zal praten, al deze ontwikkelingen worden door in dustriëlen, diplomaten en politici gezien als positieve stappen. Nadat het Wiehahn-rapport werd gepubliceerd, met aanbevelingen die strekten tot verzachting van de apartheid, stroomden binnen een week tijd weer zeshonderd miljoen rand aan buitenlandse investeringen naar Zuid-Afrika, hetgeen erop duidt dat de kapita listische wereld opnieuw ver trouwen begint te krijgen in de ontwikkeling in dit land en in de politiek van minister-president Botha. De hoop bestaat dan ook dat de groeikoers, die van 5.5 pet in de zestiger jaren daalde tot 3,5 pet in 1978, dit jaar weer de 6 pet zal halen. De Zuidafrikaanse rand is met 4 pet tegenover de Amerikaanse dollar en met 5 pet tegenover alle andere geldeen- heden sterker geworden, zei de zer dagen dr. Gerhard de Koek, één der adviseurs van de minister van Financiën. Hij verklaarde verder dat Zuid-Afrika dit keer sterker gewapend is tegen een te verwachten recessie als in 1974. Het grootste probleem op korte termijn is het groeiend verzet te gen Botha's politiek in de eigen partij. Nog steeds is een man als dr. Andries Treurnicht niet be reid onvoorwaardelijk de koers van de liberale Botha te volgen. Op elke aankondiging van de mi nister-president - inclusief de bekendmaking van Botha, dat ook de wet tegen gemengde hu welijken en tegen de immoraliteit veranderd kan worden, indien er verstandige voorstellen komen - heeft Treurnicht tot nog toe met een waarschuwing gereageerd. Waarnemers menen dan ook dat de eindstrijd nog voor de deur staat en sommige optimisten zeggen zelfs dat tussen Amerika's president Jimmy Carter en Zuid- Afrika's Pieter Wilhelm Botha een bepaalde overeenstemming bestaat beiden kunnen alleen maar nieuwe verkiezingen win nen, indien zij de steun van de zwarten hebben. KARL BREYER 187.00 202.00e GOUD EN ZILVER Pcr AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs is van daag in een tamelijk zwakke stemming geopend. Vooral Ko ninklijke Olie en KLM hadden onder aanbod te lijden en deze waarden gaven dan ook de groot ste negatieve verschillen te zien. 205.00 205,00 23,50 23.50 173.00 172.50 129,80 129.20 276,00 276,50 95.00 95.00 82,70 82,70 384.00 385,00 100,00 100,00 104.30 104,30 600,00 610.00 131,00 131.00 120,00 120.50 132.90 133,30 151,10 151,60 80,30 80.20 105.20 105.40 124,00 125.00 139.30 139.00 208,00 205.00 vorige 931/1033,50 22.75 25.75 Elders bleven de verschuivingen van meer bescheiden aard. Oo de obligatiemarkt zag men aan de vooravond van de inschrijving op de nieuwe 8,75 pet staatslening (dinsdag) een lichte afbrokkeling optreden. 123.00 126 00 36.25 39,25 Koninklijke Olie opende 1,40 la ger op 153, waarna de notering verder terugliep tot 152 60 KLM was bijna 2 lager op ruim 90, hetgeen een nieuu diepte punt voor 1979 inhield. De overi ge internationals brokkelde twee tot drie dubbeltjes af.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11