Van der KIaauw te liberaal in rede voor YN Yance wil PLO bij vredesplan Libanon Parijs houdt vinger in de pap Verbod op politieke actie vrijgelaten communisten Mugabe ivil wel wijken voor Nkomo CDA-kritiek op uitspraken over Zuid-Afrika DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1979 BUITENLAND PAGINA 9 Basis in Centraalafrikaanse Republiek BANGUI (UPI/Reuter) - Men ver wacht dat Frankrijk een perma nente militaire basis in de Cen traalafrikaanse Republiek zal krijgen in ruil voor zijn steun bij de afzetting van dictator Jean Bedel Bokassa. In diplomatieke kringen in Bangui waar dit gisteren werd vernomen, zei men dat er al Franse troepen, een soort voorhoede, aangeko men zijn op de voormalige F ranse basis in Bouar op rond 370 kilo meter ten noordwesten van Ban gui. De Franse regering heeft inmiddels bekendgemaakt dat de Centraal afrikaanse Republiek weer steun van Frankrijk zal krijgen. Het gaat om een jaarlijks te verstrek ken hulp ter waarde van onge veer 40 miljoen gulden. President Dacko heeft gisteravond een kabinet gevormd. Vrijwel alle leden ervan hebben deed uitgemaakt van het kabinet van de een week geleden afgezet te keizer Bokassa. Sylvestre Bangui, oud-ambassa deurvan de republiek in Parijs, is minister van buitenlandse zaken geworden. Premier is Bernard Christian Ajando en vice-presi dent Henri Maidou. De meeste ministers hebben meer dan één portefeuille. Functionarissen var gering in Bangui lieten gisteren weten dat de 37 Libische militaire adviseurs die bij de machtsover name werden opgepakt, op een vliegtuig naar Libië zijn gezet. Volgens president David Dacko zijn er in Bangui nog wel zo'n 400 Libische militairen. Zij zouden zich met hun wapens schuil hou den. De Libische ambassadeur in Bangui gaf toe dat er nog steeds Libische militaire adviseurs in de Centraalafrikaanse Republiek zijn, maar onthulde niet hoeveel. President Dacko heeft de bevol king van zijn land via de radio er op gewezen dat er nog steeds geen betogingen mogen worden gehouden en dat het nachtelijke uitgaansverbod van kracht blijft. De waarschuwing is kennelijk bedoeld om wanordelijkheden te voorkomen van de zijde van de aanhangers van ex-premier Ange Patasse die nog steeds in Frank rijk is. Hij zou gisteravond van Parijs naar Bangui vliegen. Het Franse ministerie van binnen landse zaken liet echter weten dat Patasse niet mag vertrekken om dat hij een revolver bij zich draagt en zijn door ex-keizer Bokassa verstrekt diplomatiek paspoort niet geldig is. De Franse oppositie heeft gisteren felle kritiek geleverd op de hou ding van de Franse regering te genover de Centraalafrikaanse Republiek. Socialistenleider Francois Mitterrand vroeg om het ontslag van de Franse minis ters die 'rechtstreeks betrokken zijn' bij de gebeurtenissen in de Centraalafrikaanse Republiek. Mitterrand protesteerde tegen de manier waarop de Franse rege ring 'Bokassa heeft gesteund' en de wijze waarop president Gis- card d'Estaing de 'pracht en praal van Bokassa in stand heeft ge houden'. Frankrijk vernedert zich, aldus Mitterrand, die voorts van mening is dat de Franse rege ring niet militair mag ingrijpen in de Centraalafrikaanse Re publiek. Georges Marchais, de secretaris- generaal'van de Franse Commu nistische Partij, meende dat 'de kwestie-Bokassa een smet op Frankrijk heeft geworpen'. Op een persconferentie in Straats burg eiste hij de terugtrekking van de Franse troepen uit de Cen traalafrikaanse Republiek. Hoewel het bewind van Bokassa in financiële moeilijkheden ver keerde als gevolg van de intrek king van de Franse steun wegens het wrede optreden van Bokassa, schatten diplomaten in Bangui dat de voormalige keizer in de 13 jaar dat hij aan de macht is ge weest, een fortuin van wel 2 mil jard gulden naar het buitenland heeft weten over te brengen. Door Bokassa gevangen gezette Centraalafrikanen wachten in de gevangenis van Bangui op hun vrijlating. President Dacko. opvolger van de verdreven dictator.heeft alle gevangenen die onder Bokassa's bewind achter de tralies belandden, amnestie beloofd. (Van onze correspondent) LON DEN - Robert Mugabe, de militante leider van de ZANU-helft van het Patriottisch Front, is bereid zich als mogelijke toekom stige president van Rhodesië-Zimbabwe terug te trekken, wan neer de verkiezingen uitwijzen dat het volk de voorkeur geeft aan iemand anders, bijvoorbeeld Joshua Nkomo, de leider van de andere PF-helft, ZAPU. Deze uitspraak trekt de aandacht omdat beide leiders niet bekend staan om hun persoonlijke vriendschappelijke relaties. Mugabe heeft de afgelopen jaren een min of meer marxistische lijn ge volgd, terwijl Nkomo zich daar niet mee heeft ingelaten. Nu mugabe heeft gezegd het oordeel van het Rhodesische volk te volgen wanneer het Nkomo (of een ander) verkiest, lijkt de on derhandelingspositie van het Patriottisch Front opnieuw ver sterkt te zijn, terwijl die van bisschop Muzorewa uit Salisbury verder schijnt af te kalven. Uitzondering Mugabe, die zijn uitspraak deed in een vraaggesprek met de BBC, gisteravond, zei verder dat een nieuw Rhodesisch leger uit ele menten zou moeten bestaan van alle troepen - die van Salisbury, van Nkomo en die van hemzelf. Wat betrof de troepen van Salis bury maakte hij echter een uitzondering voor officieren en man schappen die zich ideologisch hadden gebonden aan het in 1965 door de voormalige blanke premier Ian Smith uitgeroepen onaf hankelijk Rhodesie. Dat is trouwens de lijn die het PF tot nu toe heeft gevolgd. Nkomo en Mugabe hebben herhaaldelijk doen blijken dat er ook geen staatspensioenen uitgekeerd kunnen worden aan ambtenaren die na 1965 voor het Rhodesie van Smith werkzaam waren, en zij hebben ook gezegd dat wat hen betreft personen die na 1965 Rhodesisch staatsburger zijn geworden, niet hoeven te rekenen op het staatsburgerschap van de nieuw te vormen staat. Op de conferentie in Londen is, zij het alleen in de wandelgangen, gesproken over de mogelijkheid om Rhodesie wat de nieuw te vormen strijdkrachten betreft, te verdelen in drie sectoren. In het Noordwesten de troepen van Nkomo (die vanuit Zambia werk zaam is), in het Oosten die van Mugabe (die nu vanuit het aan grenzende Mozambique opereert), en daar tussenin een soort vredesmacht al dan niet samen te stellen uit Britse manschap pen. uit troepen van de Verenigde Naitcs of troepen van het Britse Gemenebest. Eén leger Mugabe zag de noodzaak daar niet van in en gaf de voorkeur aan één leger. Hij stelde wel dat zijn troepen en die van Nkomo de kern daarvan zouden moeten vormen, wat vermoedelijk bete kent dat ook de officieren uit hun eigen gelederen zullen worden aangetrokken. Over zijn betrekkingen met Nkomo zei hij dat de relaties altijd goed waren geweest, hoewel er natuurlijk altijd verschillen van me ning waren. „Maar", zei Mugabe, „in de drie jaar dat wij ons hebben aaneengesloten tot het Patriottisch Front zijn wij steeds dichter bij elkaar gekomen". Hij zei verde dat hij optimistisch was over de tot dusver bereikte resultaten van de conferentie, maar dat hg nog optimistischer zou zijn wanneer er ook overeen stemming zou zijn bereikt over de details betreffende de over gangsperiode die door het PF als nog belangrijker wordt gezien dan een vergelijk over de Grondwet. (Van onze correspondent) NEW YORK - Minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw heeft in zijn rede tot de Algemene Vergadering van de VN gesignaleerd, dat „recentelijk nieuwe stem men van redelijkheid en verandering zijn beluisterd in Zuid-Afrika" Met deze uitlating heeft hij, in weerwil van het feit dat Neder land apartheid „veroordeelt en verwerpt", enige beroering ge wekt in de massieve volkerenor ganisatie en niet in het minst bij het CDA-kamerlid mr. Hans Gualtherie van Weezei, die als enig lid van de kamercommissie voor buitenlandse zaken aan de delegatie is toegevoegd als „spe ciaal adviseur" „De hele passage", aldus Van Wee zei, „ademt een 'liberale' sfeer, waarin de lijn-Bolkestein (WD- woordvoerder voor buitenlandse zaken in de Tweede Kamer) te herkennen valt. Door expliciet in zijn rede gewag te maken van po sitieve geluiden uit Zuid-Afrika, wekt Van der Klaauw de indruk een nieuwe koers te zijn ingesla gen in vergelijking tot zijn rede van vorig jaar" „Zonder bij voorbaat elke poging tot verbetering in Zuid-Afrika te willen uitsluiten, lijkt het te voorbarig om alleen op basis van uitspraken van de Zuidafrikaan- se premier, zonder dat die in con crete maatregelen zijn vertaald, er nu al van uit te gaan dat de toestand in Zuid-Afrika zich aan het veranderen is". „Je kunt je de vraag stellen", aldus het kamerlid, „ook al gezien de memorie van toelichting, of het tactisch verstandig is de Neder landse voorhoedepositie in de westerse werëld ten aanzien van Zuid-Afrika prijs te geven, met name op een ogenblik dat de lan den van de Derde Wereld op krachtiger druk aandrin gen." „In Nederland speelt dit ook een rol, omdat bijvoorbeeld de sanc tiewetgeving tussen de coalitie partners in de regering con troversieel en onopgelost is. Ne derland geeft zodoende voedsel aan een hardere gedragslijn van landen die onder leiding van Ni geria pogen te voorkomen dat een Zuidafrikaanse ploeg deel neemt aan de Olympische Spelen voor Gehandicapten, die volgend jaar in Nederland op het pro gramma staan". CAÏRO - Mevrouw Sadat en mevrouw Sinatra (rechts) amuseren zich bij een modeshow van de Franse ontwerper Pierre Balmain. Het echtpaar Sinatra brengt op het ogenblik een bezoek aan Egypte, waar de Amerikaanse zanger een aantal optredens zal maken ten behoeve een centrum voor gehandicapten correspondent) JAKARTA - Vrijgelaten nistische gevangenen die probe ren de verboden Indonesische communistische partij (PKI) te doen herleven, zullen ter plekke worden doodgeschoten. Deze waarschuwing is gedaan door de militaire bevelhebber van Oost-Java, generaal-majoor Wi- tarmin, in een rede ter gelegen heid van de vrijlating van 2000 communistisceh gevangen die behoren tot de zogenaamde b-ca- tegorie. Tot deze groep rekent de Indonesische regering de men sen die zouden hebben behoord tot de harde kern van de PKI maar wier betrokkenheid in de mislukte staatsgreep van 1965 niet kon worden bewezen. De ge vangenen hebben veertien jaar op het Molukse eiland Boeroe gevangen gezeten. Volgens de Indonesische binnen landse veiligheidsdienst (Kop- kamtib) zitten op Boeroe nog 4000 gevangenen. Het zou in de bedoeling liggen om ze, uitge zonderd de a-categorie gevange nen, voor het einde van dit jaar (november of december) vrij te laten. De 475 gevangenen van de a-categorie, van wie de regering zegt dat zij daadwerkelijk hebben meegedaan aan de mislukte coup, zullen voor het gerecht worden gebracht. „Ik heb al mijn mannen opdracht gegeven om iedere vrijgelaten gevangene ter plekke neer te schieten wanneer hij of zij pro beert de PKI nieuw leven in te blazen", verklaarde generaal Wi- tarmin. Naar zijn mening dienen de vrijgelaten gevangenen hele maal te breken met het commu nisme. De waarschuwing van de militaire bevelhebber van Oost-Java komt terwijl de juist aangenomen werd dat de regering-Soeharto het straffe anti-communistische be leid zou hebben laten varen in verband met de groeiende oppo sitie van de islam. Ernstige zor gen maakt de regering zich over de activiteiten van een klein maar sterk groeiende islamitische sek te die zich in de Islam Jama'ah noemt, waarvan de leden actief zijn in de artiestenwereld en in de regeringspartij Golkar. De islamitische politieke partijen en de islamitische raad hebben de regering gevraagd de sekte te verbieden omdat haar leer in de strijd is met de islam. De Islam Jama'ah zou in haar bestaande structuur een staat binnen de staat zijn, en dat is volgens hen „onaanvaardbaar". De onverwachte opkomst van deze verboden sekte is echter ook aanleiding tot speculaties. Een veel gehoorde theorie is dat de sekte bewust in het leven is ge roepen door een wat genoemd wordt, "uitstekend geleide orga nisatie" om de groeiende eenheid van de islam in Indonesië op te blazen en daardoor een ontwik keling te voorkomen zoals de is lamitische revolutie in Iran die leidde tot de val van de sjah. dien een Zuidafrikaans team wordt toegelaten in Arnhem. Van der Klaauw zegt dat de rege ring Zuidafrikanen de toegang tot het land niet kan ontzeggen, en hij verwijst naar de adviezen die vanuit Den Haag naar de sportbonden zijn gegaan. Die sportbonden, zegt hij, zijn auto noom. Het besluit om Zuidafri kanen tot de Spelen toe te laten, was een kabinetsbesluit. Na een nieuw debat in de Kamer (die een brief krijgt van Van der Klaauw over zijn gezichtspunten na het bezoek aan New York) zal weder om een kabinetsbesluit worden genomen. Hij wilde gisteren niet vooruitlopen op de vraag welke wegen de regering overblijven als de Kamer Zuidafrikaanse deel neming van de hand wijst. Chris van der Klaauw. Deur open Van der Klaauws redevoering is in de afgelopen dagen zoals gebrui kelijk binnen de delegatie uitvoe rig besproken. Naar verluidt zou hij aanvankelijk in nog veel ster kere bewoordingen hebben wil len duidelijk maken dat Neder land voor Zuid-Afrika een deur open wil houden naar de interna tionale gemeenschap. De bewindsman bevindt zich te New York in een politiek gevoe lige positie, omdat de Nigeriaan- se voorzitter van de speciale commissie tegen apartheid, Clark, onverkort heeft gedreigd met economische sancties tegen Nederland door Nigeria, boycot van de Paralympics door Afri kaanse staten en zelfs uitsluiting van Nederland van de Olympi sche Spelen in Moskou ofwel ook daar een boycot van Afrika als ons land toch zou deelnemen, in- NEW YORK (UPI/AFP) - De Ame rikaanse minister van buiten landse zaken Cyrus Vance wil in een "breed opgezet"-vredesplan voor Libanon, waaraan de Ver enigde Staten werken, van "alle oorlogvoerende partijen" ook Is rael en de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO betrekken. Vance liet maandag in zijn rede voor de algemene vergadering van de VN alleen nog maar even doorschemeren, dat er aan zo een plan gewerkt wordt, maar giste ren zeiden Amerikaanse rege ringsfunctionarissen, die er na der over waren geïnformeerd, dat dit de grote lijn was. Onder het plan zou er onder meer een eventueel in Libanon te hou den conferentie moeten komen, waaraan "alle oorlogvoerende partijen zouden moeten deelne men evenals die die direct be trokken zijn bij het conflict". Dit zouden dan volgens de functio narissen niet alleen de PLO, maar ook Israël, Syrië, Jordanië en Li banon zijn zowel als landen die in het bijzonder betrokken zijn bij het vredesproces, zoals de Ver enigde Staten. Vance is volgens diplomaten in New York besprekingen begon nen met alle betrokken landen, maar zonder ook maar een bij zonderheid te geven. VN-woord- voerders van Libanon, Jordanië. Israël en PLO verklaarden dat zij geen enkele bijzonderheid over het Amerikaanse plan hadden vernomen, ook niet over het ka der waarin de conferentie zou moeten worden gehouden. Maar volgens Amerikaanse func tionarissen is het Amerikaanse plan een "verstrekkende", dat ie dereen wat te bieden heeft, ook de leiders van de PLO, maar met uitzondering van de paar havi ken, die geen belang hebben bg het eindigen van de strijd". Syrië zou bijvoorbeeld onder het plan de gelegenheid krijgen eindelijk eens wat troepen uit Libanon te kunnen terugtrekken en zijn aandacht meer kunnen gaan rich ten op dringende binnenlandse politieke problemen, zo zeiden zij. Onderhandelingen? Op de vraag of het Amerikaanse plan ook directe onderhandelin gen met de PLO zou inhouden van hetzij de VS, hetzij Israël, antwoordde een regeringsfunc tionaris, dat "dat niet de wijze is waarop de zaak wordt benaderd" en herhaalde hij, dat "het gericht is op deelneming door alle oor logvoerende partijenHet doel is, zo zei de woordvoerder, uit eindelijk te komen tot een "duur zame wapenstilstand, die in de plaats zou moeten komen, van de overeenkomsten tot staken van het vuren, die steeds op niets uitlopen". "Bemoedigend maar onvoldoen de", zo heeft de vertegenwoordi ger van de PLO in Frankrijk, Ibrahim Souss, het standpunt beoordeeld dat de negen EG- landen bij monde van de Ierse minister van buitenlandse zaken, Michael O'Kennedy, dinsdag in de algemene Vergadering van de VN hebben ingenomen. In deze redevoering werd voor het eerst de Palestijnse bevrijdings organisatie PLO, evenals de kwestie-Jeruzalem, met name genoemd. Ook werd er, in ver hulde termen, over een Palestijns recht op zelfbeschikking gespro ken. Tot nu toe hadden de negen nooit de PLO met name ge noemd, maar slechts gesproken over de noodzaak dat "alle be trokken partijen" deelnemen aan de onderhandelingen over een vredesregeling. "Het is noodzakelijk dat de EG", aldus Souss, "erkent dat de PLO de enige wettige vertegenwoor diger van het Palestijnse volk is en dat zij als enige bevoegd is om uit zijn naam te spreken". Vol gens hem toonde de nieuwe hou ding van de EG dat de Palestijnse zaak vooruitgang boekt in de Eu ropese publieke opinie. Ook, zo voegde hij eraan toe, maakt de rede duidelijk dat Israël steeds geïsoleerder komt te staan. Weinig schot Er zit overigens weinig schot in de Egyptisch-Israelische onder handelingen over een zelfbe stuursplan voorde Palestijnen op de westelijke Jordaanoever en in Gaza. De jongste ronde van be sprekingen - die vandaag in Alexandrie werd afgerond - werd ontsierd door woordenwisselin gen tussen beide partijen achter gesloten deuren en daarbuiten Het enige concrete resultaat dat de delegatieleiders hebben kunnen meedelen is te verwaarlozen: op richting van een subcommisne voor het coördineren van het werk van twee andere subcom- Toen de jongste ronde gistermor gen begon werd de aandacht van de onderhandelingen meteen af getrokken door een ruzie in het openbaar over een recent Israë lisch besluit hetjodentoete staan Arabische grond te kopen op de westelijke jordaanoever en in Gaza. De Egyptenaren waren er gebelgd over bij monde van dele gatieleider premier Moestafa Chalil en de Israëliërs bij monde van minister van binnenlandse zaken Josef Burg en minister van justitie Sjmuel Tamir, verdedig den het.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9