Gesprekken PvdA, YYD en D'66 in het geheim 5Maak inkomens openbaar9 mnsm CDA en VVD: eigen woningbezit niet duurder maken Synode: "Nee' tegen bezit kernwapens? Al langer dan een jaar ÜL Veder-Smit onderzoekt hele bloedprobleniatiek Academische ziekenhuizen tegen Van Agt: met Pais valt niet te praten Uit in de Randstad DONDERDAG 27 SEPTEMBER 197! DEN HAAG (GPD) - Het CDA en de VVD menen dat mensen die een eigen woning bezitten voor ho gere lasten staan dan huurders. Daarom moet tot het uiterste voorkomen worden dat het eigen wo ningbezit nog duurder wordt. Vertegenwoordigers van beide re geringspartijen hebben hiervoor gepleit tijdens een gisteren ge houden vergadering met de staatssecretarissen Brokx Alle fracties uit de Tweede Kamer kraakten het rapport „kopen of huren", dat is opgesteld door het Instituut voor Onderzoek van Overheidsuitgaven. Een van de conclusies uit het rapport was dat het voor mensen die vorig jaar 25.000 gulden verdienden, voor deliger was een huis te kopen dan te huren. Zowel het CDA als de WD merkten op dat de rappor topstellers van niet realistische uitgangspunten zijn uitgegaan. Met name de laatste jaren zijn de woonlasten voor alle inkomens groepen aanzienlijk hoger komen te liggen dan de lasten van huur ders, zeiden Van Dijk (CDA) en De Beer (WD). Van Dijk repte met geen woord over een beperking van rente-af trek voor huizen boven de drie tonm CDA-fractieleider Lubbers liet het afgelopen weekeinde nog weten dat zijn partij best wat voelt voor een beperking van de rente-aftrek voor aankoop van huizen boven de drie ton. Van Dijk drong bij de regering op ui terste terughoudendheid aan met alle stappen die het eigen wo ningbezit nog duurder maken. WD-woordvoerder De Beer herhaalde dat de aantasting van de aftrekbaarheid van hypo theekrente voor de liberalen niet bespreekbaar is. De PvdA, voorstander van beper king van rente-aftrek, probeerde over deze kwestie al een defini tieve opstelling van alle fracties te vernemen. CDA-woordvoer- der van Dijk kondigde aan dat zijn fractie pas bij de algemene beschouwingen (9, 1P en 11 ok- tobert met een uiteindelijk standpunt zal komen. Staatsse cretaris Nooteboom wees erop dat eind-van dit jaar een rappor tage wordt afgerond over de vraag of het huurwaardeforfait (bedrag dat bij het belastbaar in komen moet worden opgeteld als huurwaarde van de eigen wo ning) opgetrokken dient te wor den. In dat zelfde rapport wordt ook de aftrekbaarheid van on derhoudskosten aan de orde ge steld. Het CDA vindt dat er een belasting moet komen op gerealiseerde vermogen winsten bij verkoop van onroerend goed. Die belas ting zou niet mogen worden ge heven op papieren schijnwinsten van hen die hun huis duur verko pen. maar een even hoge prijs moeten betalen voor een ander huis. Het CDA concludeert dat door de explosieve ontlikkeling van de kosten van de woningbezitter, het eigen huis buiten het bereik komt te liggen van mensen met middeninkomens (modaal en dubbelmodaal) die voor het eerst op de woningmarkt verschijnen. „De afschrikwekkende werking van de formidabele lasten is zo groot, dat het premiestelsel ter bevordering van het eigen wo ningbezit niet mer werkt"n stelde Van Dijk. Staatssecretaris Brokx herhaalde dat bekeken wordt of het subsi diestelsel zodanig kan worden gewijzigd dat drempels om tot koop van een premiewoning over te gaan, kunnen worden wegge nomen. Wanneer de rentestand erg hoog is, zou aan een soort ren tesubsidie kunnen worden ge dacht. De regering vindt dat de eigenaar-bewoners snel moeten weten waar ze in de toekomst (fi nancieel gezien) aan toe zijn. Brokx, die memoreerde, dat in het regeringsbeleid kopers niet worden bevoordeeld, zal op ver zoek van het CDA een onderzoek in laten stellen naar de knelpun ten in de eigen DEN HAAG (GPD) - Een groep prominente politici uit PvdA en D'66 voert al langer dan een jaar in het geheim gesprekken met een aantal vooraanstaande VVD'ers over punten waarop tussen deze partijen samenwerking mo gelijk is. Centraal staat in deze gesprekken hoe in de toe komst wellicht gereageerd kan worden zonder het CDA. Bij coalitiepartner CDA was tot gis teren niet bekend dat VVD'ers, duidelijk met het fiat van hun fractie, politieke verkenningen de richting van twee Overvaller rooft voor miljoenen guldens aan vakantiebonnen HEERLEN (ANP) - Een gewapen de overvaller heeft gisteren rond j het middaguur uit het' kantoor van het Nederlands Verbond van Ondernemers in de bouwnijver heid aan het Hesseleplein in Heerlen voor ongeveer twee miljoen gulden aan vakantie bonnen geroofd. Ook maakte de overvaller een geldkistje, waarin ongeveer tienduizend gulden zit, buit. terwijl hij van een bedreigde lokettiste nog eens vierhonderd gulden kreeg. Van de overvaller, die naar schatting van de lokettis te ongeveer 22 jaar oud is, ont breekt elk spoor. Op het tijdstip van de overval was alleen de lokettiste, een 20-jarige Heerlense, aanwezig. Zij gaf de overvaller vierhonderd gulden, maar deze nam daar geen genoe gen mee. Hij dwong de vrouw onder bedreiging van een pistool een deur tussen de hal en het kan toor open te maken. Vervolgens bond hij de lokettiste vast, waar- I na hij uit de brandkast het geld- I kistje en de vakantiebonnen roofde en zich uit de voeten maakte. De lokettiste slaagde er j in zich te bevrijden, waarna zij de politie waarschuwde. Een woordvoerder van het Neder lands Verbond van Ondernemers in de bouwnijverheid sprak des gevraagd het vermoeden uit dat de geroofde vakantiebonnen be stemd zijn voor koppelbazen. Zij kopen de bonnen op en verstrek ken die vervolgens aan hun werknemers, aldus de woord voerder. Als de werknemers de beschikking hebben over een vakantiebon- nenboekje dan kunnen zij tegen inlevering van een vol boekje de bonnen laten verzilveren. partijen die in de oppositie zijn. Door de christen-democraten werd op de onthulling, in het weekblad "Nieuwsnet", dan ook lichtelijk geprikkeld gereageerd. "Het werpt wel een ander licht op de veelgehoorde beschuldiging dat je met het CDA nooit weet waar je aan toe bent", zei CDA-vi- ce-voorzitter Faber gisteren in de richting van de VVD. De politici van VVD, PvdA en D'66 komen al sinds 1977 ongeveer eens in de twee maanden bijeen in het statige Haagse Hotel des Indes. De gespreksgroep werd in eerste instantie opgezet door een groepje VVD'ers dat zich wilde beraden over de vraag hoe de tra ditionele coalitievorming in de Nederlandse politiek, waar door haar positie in het politieke mid den nooit zonder het CDA kan worden geregeerd, kan worden doorbroken. In een later stadium werden enkele D'66'ers uitgenodigd. Een drietal PvdA-kamerleden trad pas in de loop van 1978 tot het overleg toe. De meest bekende leden van de gespreksgroep zijn de VVD- Tweede-Kamerleden Nijpels en Jacobse, de PvdA-kamerleden Kosto, Roethof en Pronk, de D'66'ers Brinkhorst en Nypels, alsmede D'66-voorzitter Glastra van Loon, de WD-commissaris van de koningin in Gelderland mr. Geertsema, de Utrechtse burgemeester Vonhoff (Ook VVD), het ex-D'66-kamerlid mr. Anneke Goudsmit en Frank de Grave, voorzitter van de liberale jongerenorganisatie JOVD Het initiatief tot de gesprekkense- rie is destijds uitgegaan van die JOVD. Om daarna het karakter van de bijeenkomsten voor de buitenwereld te versluieren staan zij genoteerd als bijeenkomsten van "het adviesorgaan voor het hoofdbestuur van de JOVD" Tijdens de gesprekken zijn tal van onderwerpen aan de orde ge weest, vooral in het ethisch-juri- selen van ideeën op die punten waar verwantschap met elkaar bestaat. Er is geen sprake van dat in dit overleg bindende afspra ken worden gemaakt. "Daarvoor zijn de verschillen op tal van an dere terreinen tussen PvdA en WD veel te groot" Dat moge ook wel blijken uit het feit dat in de groep geen mensen uit de sociaal-economische sec tor zitten. Het gaat zonder uit zondering om mensen die al ge ruime tijd een duidelijk van de CDA afwijkende visie over een aantal immateriële, ethische za ken verkondigen. Daarom reageert men bij het CDA ook niet echt geschokt. "Mensen als Jacobse en Nijpels hebben zich al zo vaak voor een toenade ring tot de PvdA uitgesproken. We vinden het alleen jammer dat ze het nu zo geniepig gedaan hebben", zo heette het. AMSTERDAM - Honderden kinderen en hun ouders hebben gisteren op de Dam in Amster dam gedemonstreerd tegen de situatie in de kinderopvang in Nederland. Die situatie is verre van rooskleurig, zoals ook staat te lezen in een onlangs versche nen nota van de landelijke ver eniging Werkgemeenschap Kindercentra in Nederland. Er is een groot gebrek aan plaatsen in de kindercentra en vooral de voorzieningen voor hele dagopvang hebben lange wachtlijsten, waarbij de wacht tijden kunnen oplopen tot an derhalf jaar. Een aantal kin derdagverblijven heeft zelfs een wachtlijststop moeten invoeren. Ook peuterspeelzalen hebben lange wachtlijsten. DEN HAAG (GPD) - Naar aanlei ding van de politieke storm die rondom de zaak is opgestoken zal staatssecretaris mevrouw Veder- Smit (volksgezondheid) de ge hele problematiek rondom het geven, toedienen en handelen in bloed uitvoerig gaan bestuderen. Daarbij zal worden samenge werkt met het Rode Kruis, dat onlangs werd beschuldigd van het verdienen aan de verkoop van bloed naar het buitenland. Dat is één van de conclusies, die gisteren werden getrokken nadat in het ministerie een gesprek was gehouden met dr. H. W. Knjnen, directeur van het centraal labora torium van de bloedtransfusie dienst Rode Kruis. Vorige week beschuldigde directeur dr. C. Smit Sibinga van de Rode- Kruisbloedbank Groningen- Drenthe het Rode Kruis ervan dat het geld maakt uit verkoop van een bloedstollingsprepa- raat. dische vlak. Er is vooral gespro- Direct daarop ontkende dr. Krijnen sprek gevoerd met Krijnen. Na afloop van dit gesprek werd ver der niets over de inhoud meege deeld. Wel had staatssecretaris Veder-Smit deze week al aange kondigd een wijziging van de wet op het menselijk bloed (1961) voor te bereiden. Maar daarbij lijkt het alleen maar om invoer- kwesties te gaan. ken over die zaken waar PvdA, D'66 en WD raakvlakken heb ben, zoals bij de zedelijkheids wetgeving. Zo werd gesproken over gemeenschappelijke visies op de abortuskwestie, en het de mocratiseren van de welzijnsin- stellingen, een zaak waarover VVD en PvdA het onlangs nog in de Tweede Kamer met elkaar eens bleken. Overigens bestrijden de diverse deelnemers aan het overleg dat in de gesprekken "zaken worden gedaan". Het gaat volgens Kosto (PvdA) veel meer om het uitwis- deze beschuldigingen al. Volgens hem wordt er niet gehandeld. Het stollingspreparaat waarvan Ne derland een overschot heeft gaat volgens hem alleen naar West- Duitsland en daarbij worden slechts verwerkingskosten in re kening gebracht. Een commissie van onafhankelijke deskundigen onder leiding van oud-premier P de Jong onderzoekt inmiddels de bechuldigingen. Omdat in vragen van PvdA-ka merleden ook op een onderzoek werd aangedrongen werd bij volksgezondheid gisteren het ge- Man schiet ex-vrouw en vriend neer DEVENTER (ANP) - De 41-jarige Deventenaar R.K. heeft gisteren zijn ex-vrouw en haar vriend neergeschoten. De man die vol gens de politie zwaar overstuur was drong de fiat van het tweetal aan de Deventer Ceintuurbaan binnen en opende direct het vuur. De twee slachtoffers wer den met ernstige, maar volgens de politie niet levensgevaarlijke verwondingen overgebracht naar het ziekenhuis. Na een uitgebreide zoekactie trof de politie de schutter aan op zijn boot in de jachthaven langs de IJssel. Met het dreigement dat hij zichzelf iets zou aandoen wist hij de politie meer dan een uur op afstand te houden. Na lang praten vuurde K. een keer in het water, waarna hij zijn pistool overboord gooide en zich aan de politie overgaf. Liberalen geven visie op inkomensverdeling DEN HAAG (GPD) - Verschillen in inkomen die voortvloeien uit verschillen in inspanning zijn onvoorwaardelijk gerechtvaar digd. Voorwaarde is wel dat ie dereen in beginsel zijn elemen taire levensbehoeften kan ver vullen. Inkomensverschillen door andere oorzaken, zoals ver schil in natuurlijke talenten of verschil in de bereidheid risico te aanvaarden, zijn slechts ge rechtvaardigd mits daardoor de welvaart van de minst bedeelde groepen in de samenleving posi tief wordt beinvloed. Dit zegt een werkgroep van de Tel- dersstichting (het wetenschap pelijk bureau van de WD) onder. voorzitterschap van professor S. K. Kuipers in haar geschrift „Een liberale visie op de verde ling van inkomen en vermo gen". Verschillen in inkomen kunnen, onder andere worden verklaard door beroep, lengte van de werk dag en inspanning, ofschoon de werkgroep niet aangeeft hoe. Niettemin stelt prof. Kuiper dat verschillen in inkomen op grond van prestatie zonder meer ge rechtvaardigd zijn. De werkgroep vindt dat de markt economie het uitgangspunt moet blijven van het verdelingsbeleid. waarbij overheidsbemoeienis op een aantal terreinen onvermijde lijk is. In dit verband worden on der meer de volgende aanbeve lingen gedaan: - een wettelijk kader op het terrein van de zeggenschapsverhoudin gen, ter waarborging van de fun damentele vrijheden; - een scholingsbeleid om de onbe nutte ruimte aan natuurlijke ta lenten weg te nemen; - een beleid gericht op het vergro ten van de sociale mobiliteit en het wegnemen van sociale ach terstandsituaties; - het openbaar maken van inko- - het doorzichtiger maken van de beloningsstructuur; - het sneller aanpassen van de loon- schalen bij de overheid aan de wisselende relatieve schaarste van verschillende soorten arbeid ter bestrijding van problemen op de arbeidsmarkt op korte ter mijn; - deling van de werknemers in de structurele overwinst van grote bedrijven. Bij dit laatste gaan de gedachten uit naar een individuele vermo- genaanwasdeling in plaats van een collectieve. Een van de ar gumenten hiervoor is het in het algemeen weinig aantrekkelijke werkklimaat in grote onderne mingen. waarvoor de werknemer best een bepaalde vergoeding mag hebben. UTRECHT (GPD) - Moet de Ne derlandse Hervormde Kerk na het „nee" tegen het gebruik van kernwapens, dat in 1962 werd uitgesproken, nu daaruit de con sequentie trekken door ook nee te zeggen tegen het bezit ,van kernwapens? Die vraag legt de Hervormde Synode deze week op tafel in alle plaatselijke gemeen ten. Als handreiking voor een discussie over de kernbewape ning presenteerde de synode in Utrecht een discussienota van 132 pagina's. De hervormde ge meenten krijgen het hele winter seizoen de gelegenheid de nota te bespreken. Mede op grond van de reacties erop hoopt de synode in de loop van 1980 zelf tot een nieuwe uitspraak over de kern bewapening te komen. Drs. Laurens Hogebrink, die als functionaris van de Raad voor de zaken van Overheid en Samenle ving (RDS) het nauwst bij het op stellen van de nota was betrok ken, zei gisteren bij de presenta tie dat de strekking van het stuk pessimistisch is. Sinds 1962, het jaar waarin de Hervormde Syno de zich uitsprak tegen het ge bruik van kernwapens, heeft het afschrikkingssysteem de mens heid meer in zijn greep gekregen dan men beseft, aldus de heer Hogebrink. „In 1962 is geen nee uitgesproken tegen het bezit van kernwapens, omdat er een proces nodig zou zijn om tot afschaffing te komen. Daar is niets van terecht geko men. Nu is er een eenluidig nee nodig tegen het bezit van kern wapens als consequentie van on ze opstelling in 1962". In de inleiding op het rapport wor den kernwapens een teken ge noemd van de mate waarin god deloze machten zich doen gelden in onze gehele cultuur, zij zijn de uitwas van een samenleving die is gebaseerd op angst in plaats van toewending naar elkaar. De kernwapens, zo zegt het rapport, zijn misschien wel de meest on heilspellende uiting van een cul tuur waarin de mens van zijn ver antwoordelijkheid is losgeraakt en vervreemd. De wenzelijke vraag die de kerk zich moet stel len, is of het aanvaardbaar is dat de samenleving haar veiligheid zoekt in een systeem dat uitein delijk berust op de mogelijkheid van het beeindigen van de men selijke geschiedenis, aldus de no ta. Nadat in het eerste hoofdstuk is uiteengezet waarom kerkelijke uitspraak dringend noodzakelijk is, wordt in hoofdstuk 2 de aard en de omvang van de kernbewa pening beschreven. Het „nieu we" van kernwapens ten opzich te van andere geweldsmiddelen zit vooral in de schaal waarop massavernietiging mogelijk is geworden en de uitwerking ervan tot in een verre toekomst. Maar vooral nieuw is het feit dat de dreiging met massavernietiging grondslag is geworden van een veiligheidssysteem. waarvan velen zich afvragen of het in de hand is te houden Volgens de nota hebben de Ver enigde Staten in de wapenwed loop altijd voorop gelopen. Daar bij wordt opgemerkt dat de wa penontwikkeling niet zozeer werd gestimuleerd door nieuwe stappen van de vijand, maar veel eer door de vooruitgang van een technologisch vermogen. „De technologische ontwikkeling wordt weer opgejaagd door de behoefte om de ander voor te blijven of ze voorbij te streven of in te halen. De duivelskring sluit zich". Pessimistisch is de nota over de pogingen die sinds 1962 zijn on dernomen om tot wapenbeheer sing of vermindering te komen: „Er is vrijwel niets bereikt". Dat er intussen dank zij het afschrik- kingsevenwicht wel 30 jaar vrede is, is maar schijn, menen de op stellers van de nota. In de Derde Wereld en aan de randen van de invloedssferen tussen Oost en West zijn 150 oorlogen gevoerd sinds 1945, met erg veel slachtof fers. In de meeste gevallen speel de op de achtergrond de machts strijd tussen Oost en West een rol. UTRECHT (ANP) - In een brief aan premier Van Agt hebben de be sturen van de academische zie kenhuizen er zich gisteren over beklaagd, dat zij "de afgelopen twee jaar in toenemende mate in een beleidsvacuüm terecht zijn gekomen". Hun brief komt er op neer, dat er met minister Pais (onderwijs en wetenschappen) eigenlijk niet te praten valt. Ze zeggen, dat er nu een situatie is ontstaan die in strijd is met het op verantwoorde wijze kunnen blij ven functioneren van de acade mische ziekenhuizen als onder wijsinstituten en onderzoekin stellingen ten behoeve van de fa culteiten geneeskunde enerzijds en als algemene (regionale en bo venregionale) topziekenhuizen anderzijds. Volgens de ziekenhuisbesturen heeft minister Pais geen vorm kunnen geven aan een beleid waarbinnen kan worden inge speeld op het naderbij brengen van oplossingen voor de funda mentele problemen waarmee de academische ziekenhuizen te maken hebben. Van die problemen geven ze de volgende oplossing: de plaats- en positiebepaling van de academi sche ziekenhuizen, de nieuw- en verbouw en het begrotings- en fi nancieringssysteem waarbij naar hun mening geen verband be staat tussen de toegestane uitga ven en het steeds zwaarder wor dende takenpakket. "Onaanvaardbaar" noemen de zie kenhuisbesturen de opvatting van Pais, dat overleg over fun damentele aangelegenheden pas zinvol is, als hij mededelingen kan doen over besluiten die op interdepartementaal en rege ringsniveau met betrekking tot de academische ziekenhuizen zijn genomen. De beleidsinbreng vanuit de academische zieken huizen zelf wordt daardoor vol gens hen teruggebracht tot een louter formele kennisneming achteraf. De besturen vragen Van Agt drin gend. aandacht aan hun proble men te schenken. Hun brief volgt op een overleg met minister Pais, gisteren waaruit ze boos zijn weggelopen omdat de bewinds man volgens hen op geen enkele manier tegemoet kwam aan hun AMSTERDAM Concertgebouw; Grote zaal; 20.15 uur; Radio Philharmonisch or kest, olv YoafTalmi/Marie Louise Boehm piano, vrij 28 sept Za 29 sept: Matinee op de vrije zaterdag; Omroeporkest olv. Kenneth Montgommery Mark Lubotsky viool. 15.00 uur 20.15 uur; Neder lands Kamerorkest: olv Antoni Ros-Marba/Myung Wung Chung piano. Stadsschouwburg: vrij 28 sept. try-out. za 29 sept première. 20 15 uur, Publiekstheater "De kale zangeres", van Eugene Ionesco. Zo 30 sept. 15.00 uur. De Nederlandse Operastichting. "Der Fliegende Hollander". Wagner. Carre: za 29 sept t m zo 14 okt., <beh. ma) 20.15 uur Bubbling Brown Sugar. Theater de Balie (Voorheen De Brakke Grond): t m za 29 sept. Rutger Weemhoff, "De jongste dag". Centrum Bellevue: vrij 28 sept: Palonizaal, 12.30 uur; Toneelgroep Centrum; "Sundace", van Ribalow. zo 30 sept. kleine zaal: 20.30: gitaristen collectief, "Facetten van de gitaar". Paradiso: vrij 28 sept: Toontje lager. Jan van de Grond Groep, en Jong Oranje. Westerkerk: Westerkerkkoor Bach orkest olv. Simon Jansen, zo. 30 sept. 19.30 uur, een tweetal Bach-cantates en een psalm van Sweekinck. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: do 27 en vrij 28 sept 'Geleerde vrou wen", van Molière, door de Haagse Komedie. Za 29 en zo 30 sept "Wederzijds Huwelijks bedrog Pieter Langendijk, door de Haag se Komedie, 20 15 uur. De Appel: do 27, vrij 28 en zo 29 sept 'Zerken, 20.15 uur Congresgebouw: vrij 28 en za 29 sept 20.15 uur Herman van Veen Theater in de Steeg: vrij 28 en za 29 sept 20 30 uur "The silky nightmare* ofAut Lvdia". i Theater aan de Haven: vrij 28 en za 29 Diligentia: do 27 en vrij 28 sept "For sept. Ivo de Wijs: "Formule 2", 20.15 uur. Jeugdprogramma: Theater aan de Haven: Kindertheater Pssstt: Padoedepopelos", 14.00 uur. Voorburg: Thater de Tobbe vrij 28 sept.. 20 30 uur, "Het nacht kastje". door het Bulencabaret za 29 sept.: Tour-de-chant/Café chantant: "Leven is sloven en liefde is lastig. LEIDEN Schouwburg: don 27 sept Thuis Best Jasperina de Jong. 20.15 uur. Vrij 28 sept. "Geloof, Hoop en Leifde", van von Horvath, 20.15 uur za 29 sept.: "Leonceen Lena": van George Buchner, 20 15 uur, door het Zuidelijk Toneel Globe Stadsgehoorzaal: do 27 sept Philharmonisch orkest olv Davtd Zinman, 20 15 uur LAK-thcater: don 27 sept De Bruiloft door de werkgroep LAK l<eids Vrijetijdscentrum: Optreden van de groep Blue Band 21 00

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7