"D'Oude Morsch" gaat problemen in buurt te lijf Vrijzinnigen putten uit fonds voor predikant Ambitieus verbeteringsplan Tentoonstelling Visser 't Hooft Meerderheid in PvdA voor vluchtelingen in 'De Beukenschans' Het Carillonwinnaar van slagbaltoernooi DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1979 Kledingmarkt Ter bate van het xvikkelingswerk van broeder Carel Kruitwagen in Irian Jaya (voormalig Nieuw Gui nea) organiseert de missie werkgroep van de Lecmar- dusparochie in Leiden op za terdag 29 september een markt van tweedehands kle dingstukken. Tot de aange boden goederen behoort veel kinderkleding. De kledingmarkt is geopend van 1030 tot 16.00 uur en wordt gehouden in het Leo- nardushuis aan de Haagweg 14. Vredesweek Het komende weekeinde worden de evenementen in het kader van de Vredesweek afgeslo ten. Zaterdag wordt er op het Stadhuisplein een informa tiemarkt gehouden en zondag is er een slotmanifestatie in het Breehuys aan de Bree- straat 19. Daar is ook de ten toonstelling "Vijand-beeld" te zien. De slotmanifestatie begint om één uur 's middags. Bingo-avond In het clubhuis "Klein Matillo aan de Zaanstraat 126 wordt morgenavond een gezellige bingo-avond georganiseerd. De avond is bestemd voor per sonen van 16 jaar en ouder. Het begint om acht uur Stijldansen In het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk 33 beginnen vrijdagavond 19 oktober de cursussen sijldansen. De cur sus voor beginners start om 7 uur en duurt tot half negen; de cursus voor gevorderden be gint om kwart voor negen en duurt tot kwart over tien. Belangstellenden kunnen in lichtingen krijgen via tel. nummer 071 - 149180 of kun nen langskomen bij het Volks huis op maandag- en dins dagmiddag. Oud-Leiden De vereniging Oud-Leiden zoekt naar een zinvolle beste ding van een flink bedrag dat is vrijgekomen door de ver koop van een tweetal panden van de vereniging: Kloksteeg 2 en Oranjegracht 92. De ge dachten gaan uit naar de op richting van een fonds, waar uit publicaties, onderzoeken en andere zaken die de ver eniging ter harte gaan, ge steund kunnen worden. In de eerstvolgende ledenver gadering van de vereniging zal op dit punt een beslissing genomen worden. Suggesties zijn welkom bij mevr. CE. Zonnevylle-Heyningpostbus 917 in Leiden. Woningverbetering De komende anderhalf jaar gaat de gemeente Leiden in de wijk Noorderkwartier en de Kooi proberen om de verbete ring van het particulier wo- ningbezit flink uit te breiden. Tot dusver was het gebruike lijk dat de eigenaren van de huizen zelf contact moesten zoeken met de renovatiewin kel. Nu gaan twee deskundigen van de gemeenten de particuliere eigenaars zelfbenaderen over woningverbetering of-herin deling. Steeds zullen blokjes van ongeveer 70 particuliere woningen worden aange pakt. De gemeente biedt de ei genaren de helpende hand bij het vervullen van diverse formaliteiten. LEIDEN - D'Oude Morsch heeft de grootste concen tratie snackbars, café's, retaurants, discobars, ho tel-pensions en biosco pen van de hele binnen stad. In een aantal straatjes zitten enkele zeer hinderlijke bedrij ven en is een concentratie van opslagruimtes. Er be staat een groot tekort aan parkeerruimten, gebrek aan groen en er is sprake van grote verkeers problemen. Kortom: in D'Oude Morsch, een klei ne buurt in de noord westhoek van de Leidse binnenstad, spelen zich bijna alle activiteiten af die in de hele binnenstad te vinden zijn. Alle typi sche binnenstadsproble men doen zich in alle he vigheid, en in sterkere vorm voor in deze wijk. D'Oude Morsch is het gebied dat wordt omsloten door het Galge water, de Morssingel, de Rijns- burgersingel, de Nieuwe Bees tenmarkt en (tussen de Turf- marktbrug en Blauwpoortsbrug) de Oude Singel. In de afgelopen anderhalf jaar is door een werk groep hard gewerkt aan een plan voor het opknappen van de buurt. Een moeilijke klus. Maar in het dinsdag gepresenteerde verbeteringsplan D'Oude Morsch wordt een aantal ambi tieuze plannen gepresenteerd dat uitmondt in een min of meer ideale toestand voor deze bin- nenstadswijk. Een evenwichtige menging van woon-, bed rij fs- wmkel-, horeca-, opslag-, par keer- en verkeersfuncties die el kaar niet storen, maar steunen. In het plan wordt de kwaliteit van de bebouwing in de hoofdstraten (de Steenstraat, de Beestenmarkt en de Morsstraat) in de meeste gevallen redelijk genoemd. Maar in de meer achterliggende straatjes is op enkele plaatsen verkrotting opgetreden en be vindt zich, in de St. Aagtenstraat, een kaalslagplek. Binnenterrei nen zijn volledig door grote be drijven opgeslokt. De bedrijvig heid wordt net als het wonen, de winkels en tot op zekere hoogte de horeca, als een typerend on derdeel van D'Oude Morsch ge zien. Niettemin moeten een aan tal hinderlijke bedrijven en op slagruimten worden verplaatst om het wonen in D'Oude Morsch aantrekkelijker te maken. Een aantal binnenterreinen moet daarom worden herschapen in tuinen. De horeca-concentratie wordt be schouwd als een publiekstrekker die voor een grote levendigheid zorgt. Maar vooral de discobars en de café's zouden ook voor een flinke overlast zorgen voor de omwonenden: lawaai, beschadi ging of diefstal van eigendom men, onveiligheid op straat en parkeeroverlast met als gevolg moeilijke bereikbaarheid voor ambulance en brandweer. De meeste hinder wordt veroorzaakt door bar-dancing Koetsotheek in de Kruisstraat waar veel jongeren op af komen. "De aanwezigheid van dit horecabedrijf staat een groot deel van het herstel van de buurt in de weg", aldus de op stellers van het verbeteringsplan. Zij menen dat de bar-dancing om die reden verplaatst moet wor den. Centraal in het verbeteringsplan staat een aantal bouwplannetjes die het wonen in D'Oude Morsch moeten bevorderen. Eén opvallendste bouwplannen dat op korte termijn verwezenlijkt kan worden is het plan het terrein van de Morspoortka- zerne. De gemeente heeft al be sloten om het kazernecomplex per 1 januari 1981 te slopen. De voormalige officierskantine met wachtlokaal (het zogenaamde wachtgebouwtje) naast de Mors- poort zal gehandhaafd blijven. Als suggestie is een plan ontwor pen dat 16 gezinswoningen en 4 bejaardenwoningen bevat. De nieuwbouw moet zoveel moge lijk passen bij het karakter van D'Oude Morsch en zoveel moge lijk aansluiten bij de overige be bouwing van het bouwblok. De bouwhoogte is over het algemeen niet hoger dan drie bouwlagen. De 4 bejaardenwoningen zijn ge situeerd langs het Kort Galgewa ter, nabij de Stadstimmerwerf, en hebben twee bouwlagen. De hui zen moeten worden gebouwd in de sociale sector. Op de overblijvende ruimte van het kazerneterrein zijn parkeerplaat sen en groen gepland. Langs de Morssingel moet een plantsoen komen. Aan de kant van het meer dan 100-jaaroude wachtgebouw tje is een terras behorend bij een theehuisje gedacht. De overige ruimte in het wachtgebouwtje is bestemd voor de buurtvereni ging en de projectgroep D'Oude Morsch en voor vier woningen voor één-oudergezinnen. Over het Galgewater zal een fiets en voetgangersbrug worden ge bouwd. Ook voor andere plaatsen in de wijk, waar bedrijven en opslag ruimten uit het oogpunt van ver betering van de wijk zouden moeten verdwijnen, zijn wo- ningbouwplannetjes ontwik keld. Door verplaatsing van de Koetsotheek en een garagebe drijf aan het Kort Galgewater zou ruimte vrij komen voor woning- Kijkje in de Morsstraat vanuit de Morspoort. Voor de toekomst put men hoop uit de nieuw bouw plannen. bouw en tuinen. Een groot deel van D'Oude Morsch zou daardoor een belangrijke verbetering on dergaan. Op de plaats van het chemisch bedrijf van Bleijs en op de plaats van autostallingsplaat- sen en een opslagplaats aan de Narmstraat zijn eveneens wonin gen gedacht. Tenslotte kunnen op verscheidene plaatsen aan de Kruisstraat en aan de St.Aagten- straat woningen worden neerge zet. In elk bouwplan gaat het om de bouw van eengezins- of be jaardenwoningen in de gesubsi dieerde sector. Het aantal ka merbewoners en alleenstaanden in de wijk is al erg groot. De situatie van de Morsstraat als winkelstraat wordt weinig floris sant genoemd. Het aantal win kels is de laatste tijd afgenomen, er treedt leegstand op of de win kel verandert in een woning, vaak voof studenten of werkende jon geren. Hoop wordt geput uit nieuwbouwprojecten in de om geving (Morssingel, Rotogravure, Morspoortkazeme) en een toe komstige looproute langs de sin gels, via een brug over het Gal gewater, in de richting van van het in aanbouw zijnde Witte Sin gel/Doelencomplex van de uni versiteit. Het plein aan de Bees tenmarkt leent zich, volgens de opstellers van het plan, bij uitstek om het bedrijfsklimaat te verbe teren. Concrete plannen waarmee op kor te termijn een begin wordt ge maakt zijn: de herindeling van straten, verbetering van de ver lichting en de aanleg of vernieu wing van de riolering in de wijk. Nog dit jaar zal een begin worden gemaakt met het herstel van de walmuren langs het Kort Gal genwater en de Beestenmarkt. Langs het Kort Galgewater zul len, evenals vroeger het geval was, weer bomen worden ge plaatst. Eén van de grootste problemen in D'Oude Morsch is de verbetering van de bestaande bebouwing die veelal in handen is van particulie ren. Wethouder Waal heeft te ver staan gegeven dat de gemeente niet voornemens is om op korte termijneen actief beleid te voeren ten aanzien van de aankoop van oude panden. Duidelijk is dat het verbeteringsplan een eerste aan zet is tot een ambitieuze opknap beurt die de komende jaren slechts stap voor stap van de grond zal komen. JAN RIJSDAM VEUKETÏ KREUN LEIDEN - De ledenvergadering van de Vereniging van Vrijzinni ge Hervormden Leiden - Oegst- geest heeft, op voorstel van het bestuur, besloten, eventueel de rente-opbrengst uit het kerk- bouwfonds van de vereniging en indien nodig een deel van het bij dit fonds behorende kapitaal te gebruiken voor de instandhou ding van de vrijzinnige predi kantsplaats in Leiden - Oegst- geest. Dat besluit viel in een buitengewo ne ledenvergadering van de ver eniging waarin men zich beraad de over de vervulling van de va cature ds. Wagenvoorde. Het be- roepingswerk in deze vacature moest worden opgeschort toen bleek dat de Leidse hervormde gemeente, die de vrijzinnige pre dikantsplaats gedeeltelijk be taalt, hel aantal predikantsplaat sen in verband met geld te kort moet verminderen. De ledenvergadering ging ermee akkoord dat de vereniging voor lopig voor vier jaar de halve vrij zinnige predikantsplaats in de hervormde Roshuizerwijk (Zuid- West) aan de centrale kerkeraad garandeert. De leden en begunr stigers zal worden gevraagd, de jaarlijkse bijdrage te verhogen. Enkele werkzaamheden aan de pastorie (Witte Singel 53) zullen worden bekostigd uit de rente van het kerkbouwfonds van dit jaar. Vanavond komt de centrale kerke raad van de hervormde gemeente bijeen om de reacties van de wijkgemeenten op het reorgani satie-rapport van de beleids commissie te horen. LEIDEN - Een van de oudste nog in leven zijnde leraren, de 80-ja- rige voormalige tekenleraar W. Hulstijn, en de brugklasleerlinge Josefien van de Berg hebben gis termiddag de tentoonstelling in het schoolgebouw van de chr. scholengemeenschap dr. W.A. Visser 't Hooft geopend. De tentoonstelling, die wordt ge houden in het kader van het 60- jarig bestaan van de school, geeft een beeld van hoe en met welke moderne apparatuur er tegen woordig op middelbare scholen wordt gewerkt. De tentoonstelling, die zonder meer de moeite waard is, is voor iedereen toegankelijk. Vanavond is het schoolgebouw, aan de Ka- gerstraat geopend van half acht tot half tien. Vrijdag van kwart voor drie tot kwart over vijf en 's avonds van half acht tot half tien. De tentoonstelling is tenslotte ook op zaterdagochtend te be zichtigen. en wel van negen uur tot half een. Op de foto een overzicht van de drukte direct na de opening. LEIDEN - Een meerderheid in de PvdA-raadsfractie is het eens met wethouder Verboom dat in het woonoord De Beukenschans in Leiderdorp Vietnamese bootvluchtelingen kunnen worden gehuisvest. Het toewijzen van enkele huizen, die nog leeg staan omdat buiten landse werknemers uit Leiden er niet heen willen, aan bootvluchtelingen kwam dinsdagavond aan de orde in een ver gadering van de raadscommissie voor de volkshuisvesting. Bij de Pvd A-raadsleden (Verbooms politieke partij) vielen de voorne mens van de wethouder toen niet in goede aarde. Een meerder heid van de socialistische fractie bleek het gisteravond in een fractievergadering echter met Verboom eens. De meeste PvdA-raadsleden vinden het positief dat de gemeente Leiderdorp iets wil doen aan het probleem van de bootvluchte lingen. Zij zijn van mening dat de gemeente Leiden zich niet moet verzetten tegen het initiatief van Leiderdorp om de bootvluchtelingen op te vangen en tijdelijk onderdak te bieden in de Beukenschans. LEIDEN - Het jaarlijkse toernooi voor lagere scholen, dat gistermiddag op het sportterrein aan de Zoeterwoudse Singel werd gehouden, is een groot suc ces geworden. Onder grote belangstelling werd door meer dan 300 basis-scholie ren gestreden om de hoogste eer. Net als vorig jaar kon uiteindelijk het twaalftal (elk team bestond uit zes jongens en zes meisjes) van "Het Carillon" na een span nende strijd de kampioensvlag hijsen. Op de tweede plaats eindigde de Oppenheimschool en derde werd de Teldersschool. Het team van "De Meerpaal" onderscheidde zich op een ander terrein in posi tieve zin. Scholieren uit dit team wezen de scheidsrechter na af loop op een foute beslissing. De uitslag werd vervolgens omge bogen in het nadeel van "De Meerpaal", waardoor dit team de finale miste. Waar vind je zoiets nog in de keiharde sportwereld van tegenwoordig?

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4