fï ÊÈ_gML iJ LHWf [lb'] E ts» èmtè i it'ia) op naar de wintersport maar hoe?!? surrcmiwiiT Carte Blanche: veilig en gezellig vrij skiën m jvrv-HOL/DAY WOUT BERGERS SPORT B.V. MIDDELHOEKS I R BOEK NU UW WINTERSPORT VAKANTIE Breestraat 120 - Telefoon 071-122418/144190 Leiden I Voor reizen per vliegtuig, autocar, trein en eigen auto Vraagt ons nieuwe winterprogramma WINTERSPORT UW SPORT Wees er dan vroeg bij Huur tijdig. Alles wordt voor u getest. Met de grote merken zoals: KASTLE ELAN ATOMIC e.v.a. Ook dit jaar is onze collectie skikleding weer groter, en nog steeds betaalbaar. Aanbieding skischoen 125,- Ski's complete set. Bekend merk 425,- Haarlemmerstraat 232, Leiden. Tel. 124681 Rijnsburgerweg 121, Leiden. Tel. 150007 per vliegtuig Per trein per eigen auto per touringcar Keuze uit vele mogelijkheden. Vraag inlichtingen en folders bij: REIS- EN PASSAQEBUREAU Speciaal Middelhoek El uw vervoer naar Schip! Vraag vrijblijvend inlichtingen. Koornbrugsteeg 3 (Stadhuisplein) LEIDEN 5?^™ mar'schlphoi' ,aXl',ICke, V°°r Vanaf 5Januari 1980 naar Lianz Oostenrijk Hat grootsta wintersportgebied aan de zuidelijke Alpen. Gemakkelijk te bereiken per auto (plm. 980 km) met vele mogelijkheden o.a. alpine-ski-7liften-40km. langlauf loipe-rodelen- zwemmen-goede skischool-ski huur-enz U kunt genieten van een grandioze wintersportvakantie met een verblijf in Pension HOCHSTAOEL. In dit uit stekende pension beschikken alle kamers over douche en toilet. Da prijs Is inclusief: 7 overnachtingen met ontbijt en diner gratis skipas voor alle liften en gondels in Lienz gratis entree in zwembad gratis toegang tot de wekelijkse heimat abend terugbetaling van tolgeld Felbertauern tunnel sauna aanwezig PER PERSOON PER WEEK Voor verdon informatie en lof boekingen kunt libellen: (9.00-17.00 uur) 01720-93125 Vrij skiën, buiten de pistes, in de absolute rust van de wit besneeuwde natuur, is een vorm van ski-' sport die steeds meer in de belangstelling komt te staan. De mogelijkheden ertoe zyn echter bedui dend minder dan het verlangen van de min of meer gevorderde skiër. Er moet een gids bij zijn, die niet alleen het skigebied kent, maar die ook de nukken van het weer kan voorzien en die kan bepalen of de klimatologische omstandigheden een ski-avontuur verantwoord maken. Een privé-gids huren is meestal een te dure aangelegenheid. Mogelijkheden zijn er wel, als je met een groepje van tien tot vijftien skiërs naar de plaatselijke skischool stapt om één of twee gidsen te charteren voor een dag. Carte Blanche: op skitocht even langs bij een zeljkazende boer. Voor een afdaling van de Kitzbüheler Horn naar Fieberbrunn betaalden twaalf mètgezellen en ik twee jaar geleden een tien tje de man. Hierin zaten dan begrepen de buskos- ten naar Kitzbühel, de lif ten om het hoogste punt te bereiken en twee gidsen. Een vóór de groep, een achter de groep. Nieuw In het Franse Valmorel heeft de berggids Ilse Carle een eigen en nieuwe formule ontwikkeld om tegemoet te komen aan de wensen van de skièrs. Zij formeert groepen van maximaal acht personen, die ze een week lang begeleidt op skitochten in de omge ving. Ilse Carle, geboren en geto gen in de bergen rondom Grenoble, kent niet alleen de bergen goed, zij heeft ook aangevoeld waar de toerist heen wil: de vrije baan in de bergen. „Carte Blanche" noemde ze haar formule. Het houdt in, dat de acht deelnemers zes dagen lang op haar kunnen rekenen voor het organiseren van skitoch ten in de wijde omgeving van Valmorel en daarbui ten. Zij regelt dan de ski pasjes, het extra materiaal dat nodig is (stijgvellen, speciale ski's, rugzakken), de lunches, het vervoer per busje. Ilse Cafle: „Maar ook als de weersomstandigheden het niet toelaten om tochten in de diepsneeuw te maken, blijven we bij elkaar. Dan gaan we bijvoorbeeld langlaufen, of een wande ling maken met raquettes (die soort tennisrackets, waarmee de eskimo's zich verplaatsen). En als daar belangstelling voor is, doen we een dagje aan idioten-ski..." Lachend vertelt ze, hoe ze aan die naam „idioten-ski" is gekomen. Ze gaf voor eer. groepje Hollanders, waar ze die week mee op pad was, een demonstratie van verschillende ski trucjes: pirouette draaien, skidansen, ski-acrobatiek, sprongetjes. Het werd steeds doller en gekker, waarbij de Hollanders haar op het laatst brullend van het lachen toeriepen: „Doe nijt zo idioot" Sindsdien* noemt ze het zelf maar idioten-ski. Haar klanten krijgen daarvoor overigens dan weer de kor te en bredere ski's. Belangrijk Belangrijk voor haar is, dat de skiërs zelf bepalen wat ze de volgende dag willen doen. Ilse daarover „Ik ga er vanuit, dat de mensen in de eerste plaats op vakan tie zijn. Ze willen vrij en ontspannen zijn. In een echte skiklas ben je dat Vrij skiën hoeft niet altijd moeilijk te zijnEr zijn voldoende hellingen te vinden buiten de pistes. Je hebt er wel een gids voor nodig niet altijd, omdat je toch het programma van de le raar moet volgen. Ik ga uit van de wensen van de skiërs zelf. Als de groep echt op techniek wil oefe nen, dan doen we dat. Willen ze alleen maar diep sneeuw skiën, dan nemen we dat op het programma. En als ze zes dagen ver schillende dagtochten willen maken, dan maken we die. Ik begeleid ze en maak het spoor. Maar als het weer daarvoor te slecht zou zijn, dan blijven we in Valmorel zelf en dan vin den we buiten de gebrui kelijke pistes om nog vol doende vrije skimogelijk heden" Ze is speciaal voor dit doel Nederlands gaan leren, kan zich dan ook duidelijk in het Nederlands uit drukken, wat voor veel Nederlanders op de Fran se wintersporttoer een groot voordeel is. Tijdens een dagtocht met Il se door het weidse gebied van Valmorel heb ik erva ren dat deze skitochten ook door „middelmatige skiërs" gemaakt kunnen worden. Het skiën door diepsneeuw vereist een andere techniek. Maar ook de gemiddelde Neder landse piste-skiër, die na drie tot vier jaar les een re delijke piste-techniek Vaardigheid Maar zegt Ilse: „Belangrijk is, dat op tochten de route wordt aangepast aan de vaardigheid van de skiërs. Ook in de diepsneeuw zijn voldoende zacht glooiende hellingen te vinden om mooie tochten te maken. Ook voor mensen die nog maar enkele jaren aan win tersport doen. Mijn erva ring is ook, dat we in onze groepen veel snellere technische vorderingen maken - en eerlijk gezegd ook veel meer plezier - dan in de klassen met hun voorgeschreven pro gramma's van de skischo- len, die bijna allemaal vol gens een landelijk vastge stelde leerstof wer ken". Ilse, een gediplomeerd skile rares en berggids, die in de zomer bergbeklimmers begeleidt, heeft wel een beetje een zwak voor Hol landse klanten: „Ik denk dat die een goede instel ling hebben voor de win tersport. Ze zijn sportiever en over het algemeen beter getraind dan de Fransen en tegelijk spontaner en minder gedisciplineerd dan de Duitsers. En dat past nu juist in de „Carte Blanche"-formule: spor- tief inspannend bezig zijn, maar in een gemoedelijke en ontspannen sfeer". Ze heeft van haar hobby een bescheiden broodwinning gemaakt, maar het seizoen is eigenlijk te kort om er de hoge investering aan ma terialen uit te halen. Ze is er - haar man is directeur van het liftstation - dan ook niet afhankelijk Meer ideëel van opzet is de idee die de Fransman Louis Burdet twee jaar geleden lanceerde. Hij trok zich twee jaar geleden op 66-jarige leeftijd terug uit zijn bloeiende meubel zaak in Annecy. „De ber gen zijn vrij en moeten toegankelijk blijven voor iedereen", was zijn stel ling. Al voor de oorlog trok hij de bergen in, 's zomers en 's winters. Hij was se cretaris van de Franse Ski federatie en voorzitter van de regionale Alpinisten- vereniging. Iedereen „De natuur is er voor ieder een en mag niet het do mein zijn dat alleen voor de welgestelden betreden kan worden. Daarom ben ik ook blij met de ontwik keling van de laatste jaren, die eigenlijk laat zien, dat iedereen die wil naar de wintersport kan gaan. Maar niet alleen de inwo ners van landen die de bergen voor de deur heb ben liggen, maar ook de bewoners van de vlakke landen, zoals jullie Hol landers, de Belgen, de Noordduitsers, de Noord westfransen ook". „Deze mensen moeten grote reizen maken en kunnen dus niet zo vaak. Daarom zou ik wel een stapje ver der willen gaan. Deze mensen, die minder kans hebben om snel ervaring op te doen, zouden ook mogelijkheden moeten hebben om de vrije sneeuwvelden in te trek ken. Dat kan alleen onder leiding. Daarom propa geer ik ook de formatie van een korps amateurgidsen. Die zou je moeten recrute- ren uit de alpinistenver enigingen". Met de laatste verenigingen bedoelt hij niet wat wij hier in ons land onder een alpinistenvereniging ver staan: de bergbeklimmers. Hij verstaat er de vereni gingen onder, waarvan de leden zowel doen aan bergbeklimmen als aan allerlei vormen van ski- sport. Uit die gelederen zouden de „chefs de caravane", de gidsen, gerecrutcerd moe ten worden, die in staat zijn de mensen verder van de piste de natuur in te lei den. Op zo'n tocht maakte hij duidelijk wat hij be doelde. Niet louter baan tje-skiën - hoe plezierig dat ook is - maar een vrije skitocht maken om van de natuur te genieten en die te leren kennen. Met een rug zak op stap, goed uitgerust met de nodige hulpmid delen, af en toe een rust pauze voor een stuk stok brood met een hompje worst, een slokje wijn, dwars door de bossen, een wildspoor volgend, pauze ren in een oude, gammele berghut, even langs gaan bij geïsoleerd levende bergbewoners, door wie een stuk brood met spek en een slok koffie even hartelijk als snel wordt aangeboden. Natuur vrienden-werk in z(jn een voudigste en puurste Natuurvriend Louis, de natuurvriend en milieubeschermer van de bergen, zou de bergen nooit willen sluiten voor de toerist. Hij is realist ge noeg om te beseffen dat juist de autochtone berg- bevolking moet leven van de toerist en daarom niet snel warm zal lopen voor zijn ideeën. „Maar", zegt hij, „er zijn vol doende ervaren alpinisten die dit werk ook op ver antwoorde wijze zouden kunnen doen, zonder de professionele gids het brood uit de mond te sto ten". Hij waarschuwt wel fel tegen de roekelozen, die zonder gids van de uitgezette pis tes afwijken: „De bergen zijn en blijven verrader lijk. Je moet ze door en door kennen en het weer voor de eerste uren kun nen aanvoelen om er ver antwoord op uit te trek ken. De Hollander die zegt dat hij best in zijn eentje buiten de piste durft te skiën, is niet dapper, maar gewoon waanzinnig roe keloos". WIM BREEDVELD

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 36