"Het gist hier op het moment" Optocht volgt andere weg onderdruk van buitenaf BINNENSTADS BLAD -kr 1Vi^i ii "Reus" door Donkersteeg Binnenstadsblad vol informatie over herstel binnenstad DIERENPARK ENDEGEESTGEOPEND 197 DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1979 LEIDEN LEIDEN - In verband met de viering van Leidens ontzet zullen op woensdag 3 oktober in de gemeente Leiden een aantal maatregelen worden genomen door de busmaat schappijen NZH, Westne derland, Centraal Nederland en de NAL. Zo zal van vrijdag 28 september tot en met don derdag 4 oktober lijn 43 ko- piende van Wassenaar rijden tot en vanaf het Leidse sta tion. De halten tussen het Leidse station en de St. Joris- steeg komen de vervallen. De regeling gaat 28 september om negen uur 's ochtends in. De lijnen 2-12-13 van Centraal Nederland rijden via Kooi- laan - Herensingel - Marnix- straat-Wilem de Zwijgerlaan - Oegstgeesterweg - Station v.v. Er zal een tijdelijke halte worden ingesteld - voor beide richtingen - op de Herensin-- gel nabij de Herengrachts- brug. Van dinsdag 2 oktober 9 uur tot en met 4 oktober zullen de Prinsessekade en de Bees tenmarkt voor het verkeer worden afgesoten. De halte Nieuwe Beestenmarkt komt ten gevolge daarvan te ver vallen. Als alternatieve route zal komend vanuit de Bree- straat via het Noordeinde en de Morsweg/Morssingel wor den gereden. De halten op de Stationsweg - richting Wil lem de Zwijgerlaan en Rijns- burgerweg - zullen tijdelijk worden verplaatst naar het Stationsplein ter hoogte van de universiteit. Op dinsdag 2 oktober vanaf zes uur 's avonds en op woensdag 3 oktober de gehele dag, zal een groot gedeelte van de Leidse binnenstad worden afgesloten. Er wordt dan van af de K.orevaarsraat via de singelroute en het Morskwar- tier naar het station gereden. De passagiers moeten reke ning houden met vertragin gen en of het uitvallen van bepaalde halten. Eveneens zal op woensdag 3 ok tober vanaf 8 tot ongeveer 16 uur de Burggravenlaan wor den afgesloten. De route die dan wordt gevolgd is: Sitter- laan - Lorentzkade - Kanaal- weg - Hoge Rijndijk v.v. De halten Moddermanstraat- Burggravenlaan en de Hoge Rijndijk-Burggravenlaan komen dan te vervallen. De voorpagina van het eer ste nummer van "het Binnen stadsblad", let op de bouw- kraan in het silhouet van het vignet. Julianastraat afgesloten, speelplaats ingericht en actie tegen Yan der Meer Aanwinst onder moet wel op alle fronten fair play worden gespeeld. En hij hoort niet in de woonbebouwing thuis". Van der Meer zegt: "Ik wil wel meewerken, ik wil best uit dit pand, maar het moet wel finan cieel haalbaar zijn". Er zijn de afgelopen jaren wel eens wraakacties tegen Van der Meer ondernomen, handenvol kop spijkers voor de deur, ruiten ka pot, daken van auto's openge sneden. Dat waren steeds acties van bewoners zelf, het buurtco- mité stond er buiten. Maar nu heeft het comité zelf actie onder nomen, de zaak is maandag ge barricadeerd met rioolputten (het materiaal is bij de hand) en er is een bord op de hoek van de Julianastraat en de Maresingel geplaatst waarop staat: geen au- tospuiterij in de buurt, gemeente doe iets, spuiterij ga weg. Met drie uitroeptekens. De actie zal voortduren tot het rap port van de accountant van Van der Meer bij de gemeente is. Vol gens Van der Meer is het er vol gende week vrijdag in elk geval. Daarna zal het buurtcomité zo veel mogelijk raadsleden bena deren om middels hen hard te maken tegenover het gemeente bestuur dat Van der Meer hoe dan ook verdwijnen moet uit de Wal deck Pyrmontstraat en dat er zo vlug mogelijk een afronding moet komen van deze kwestie. Hofkes: "Want het is zowel voor de buurt als voor Van der Meer een onplezierige zaak". LEIDEN - De 3 October Ver- eeniging betreurt dat het niet mogelijk is de 3 oktober- optocht dit jaar langs de Sta tionsroute te leiden. In een brief aan bewoners van de Stationsweg die geprotes teerd hadden tegen de wijzi ging zegt het bestuur de be slissing vooral onder druk van buitenaf te hebben ge- "Om te vermijden dat kop en staart van de stoet op elkaar lopen, is het noodzakelijk dat we gebruik kunnen ma ken van de beide rotondes op het Stationsplein. Zonder dat gaat het niet", aldus het bestuur. Gevolg van de maatregel zou zijn dat het openbare streek- weg-vervoer naar en langs het station tijdelijk geblok keerd zou moeten worden. De 3 October Vereeniging heeft daarvoor de benodigde medewerking niet kunnen krijgen. Bovendien levert het nieuwe straatprofiel in de Morstraat problemen op voor de op tochtwagens. Maar dat heeft volgens het bestuur niet de doorslag gegeven. Dat de stoet dit jaar wordt ontbonden op de Breestraat houdt verband met het feit dat de deelnemers zich in de Stadsgehoorzaal moeten verkleden. Anders lag het eindpunt aan de Aalmarkt, maar daarvan kan geen ge bruik worden gemaakt om dat de weg is opgebroken. Overigens zegt het bestuur al les in het werk te stellen om de stationsroute volgend jaar weer in het parcours voor de optocht op te i LEIDEN - De directe aan leiding voor de bewoners van de Julianastraat en omgeving in Leiden Noord om de straat dins dagavond af te sluiten was een ongeluk op de hoek van de Julianastraat en de Sophiastraat die ochtend. Er werd een kind aangere den. Het was niet ernstig, maar het was wel de drup pel die de emmer deed overlopen. Want sinds het terrein dat grenst aan de Julianastraat twee weken voor de bouwvakvakantie door de aannemer die daar zestien woningen gaat bouwen met hoog hek werk werd afgezet, heerst er onvrede onder de be- 'De gemeente maakt wel mooie plannen voor woningbouw, riole ring, enz., maar de begeleiding is slecht. Er wordt helemaal niets geregeld op het gebied van ver keer", 'zegt de heer Cavé, één van de bewoners. Door de hekken langs het bouwterrein wordt de Julianastraat een derde smaller, terwijl de andere kant van de straat vol geparkeerde auto's staat. Dat, plus het feit dat veel automobilisten zich niet schijnen te storen aan het feit dat de Julia nastraat een éénrichtingsstraat is, doet veel bewoners hun hart vasthouden, met name zij die kleine kinderen hebben. De heer Cavé belde een week of vijf geleden de gemeente met het verzoek de straat af te sluiten zo lang de bouw duurt. Er werden inderdaad een paar dagen later hekken geplaatst aan de kant van de Herensingel. Maar die werden later weggehaald en gebruikt voor de afsluiting van de Waldeck LEIDEN - Onbekenden hebben vannacht met betonverf reuze-voetstap pen op het wegdek geschilderd van de DonkersteegOver de gehele lengte van de straat werd een tiental voetafdrukken aangebracht. Enkele weken geleden werden dezelfde voetstappen - maar toen in veel grotere aantallen aangebracht in de Hoofdstraat in Sassenheirn Volgens een anoniem telefoontje dat de redactie vannacht kreeg is de actie bedoeld om te benadrukken dat de binnenstad van Leiden bestemd is voor de voetgangers en niet voor de automobilisten. Julianastraat afgesloten. Links het bord tegen Van der Meer, direct daarachter het speelterreintje e ter het bouwterrein. Achter de auto's staan de hekken waarmee de straat is afgesloten Pyrmontstraat toen daar met de vernieuwing van de riolering werd begonnen. Cavé belde nog eens, men zou er achteraan gaan, maar hij hoorde niets meer. En nu dan die afsluiting van de straat door de bewoners zelf. Legaal zeggen ze, want de gemeente had het immers al gedaan. Maar er is meer aan de hand in die zelfde buurt. "Er zijn een hele boel dingen gaande. Het gist hier op het moment bij een heleboel mensen", zegt de heer Hofkes van het buurtcomité. Hij doelt behalve op de verkeerssituatie, veroorzaakt door de bouw en de aanleg van riolering die overal te gelijk lijkt te moeten gebeuren, op het wegvallen van speelruimte voor de kinderen, wat dezelfde oorzaken heeft. Speelden ze eer der op het terrein waar nu wordt gebouwd, nu spelen ze op de al dan niet opgebroken straten. Ook dat werd een aantal bewoners te gortig en ze togen met zijn al len, inclusief de kinderen zelf, anderhalve week geleden aan het werk om een klein hoekje, tussen het bouwterrein en de Maresingel op te knappen. Het had tot dan toe als hondentoilet gediend, maar nu staat er een zandbak op en het plan is om daar nog een hut, een wip en blokken aan toe te voegen. "Het was echt een buurt- activiteit, iedereen deed mee en was zeer inventief. Nu hoop ik alleen maar dat de gemeente komt met zand voor in die bak", zegt de heer Hofkes." En dan is er nog iets gaande, al van af juni 1977 eigenlijk. Dat is de overlast die de bewoners ervaren van de autospuiterij Van der Meer de Waldeck Pyrmontstraat. Ze vinden dat een dergelijk be drijf niet thuis hoort in een woonomgeving en dat vindt Van der Meer zelf ook. Niettemin zit hij er al ruim twee jaar, zonder hinderwetvergunning. Het is dan ook een ieders bedoeling dat hij er weggaat. Van der Meer kan terecht in de Me- renwijk, hij heeft in eerste instan tie aan de gemeente gevraagd hem het bedrag dat hij voor het pand in de Waldeck Pyrmont straat heeft betaald, plus ver plaatsingskosten te betalen. Dat kwam neer 380.000 gulden. Daar na heeft de Rijksnijverheids- dienst rapport opgemaakt en kwam aanzienlijk hoger uit, op 570.000 gulden. Daar houdt Van der Meer zich nu aan vast, hij heeft het zijn accountant nog eens laten bekijken en diens rap port is nu volgens Van der Meer onderweg naar de gemeente. Het buurtcomité vindt het allemaal wat lang duren. "Laat hij nu ja of nee zeggen op het bod van de ge meente", zegt Hofkes. "Wij heb ben de indruk dat hij wil aanstu ren op onteigening en dan kan het nog wel vijf jaar duren. We misgunnen hem niets, maar er gemeentelijke periodieken tie die de bewoners bereikt via de gemeentelijke advertenties in de Leidse dagbladen en via de zogenaamde bewoners- brieven. Het idee is trouwens niet nieuw. Van 1964 tot 1970 hebben we het zogenaamde begrotingsblad gehad. Het verdwijnen van dit blad werd vooral door raadsleden en ambtenaren indertijd als een groot gemis ervaren". Lelieveldt vervolgt: "Het Bin nenstadsblad" probeert een overzicht te geven van de werken die in het centrum worden uitgevoerd en pro beert tevens om de verbanden daartussen aan te geven. Dus het laten zien wat er allemaal gebeurt en waarom het ge beurt. Je kunt het blad be schouwen als een doelbewuste poging om bij de Leidse be volking begrip te kweken voor het openbreken van al die straten". Of, zoals op pagina 2 van het eerste nummer valt te lezen: "aantonen dat Leiden geen bord voor z'n kop heeft". Zoals gezegd, het eerste nummer ziet er erg verzorgd uit. Het vignet op de voorpagina toont het gebruikelijke silhouet van het centrum van Leiden waar zich ditmaal tussen de kerkto rens een gigantische bouw- kraan verheft. Verder komen in het eerste nummer de res tauratie van het fontein aan de Vismarkt, de W aard- gracht, de Oranjegracht en de Hooglandse kerk aan de orde en wordt er een overzicht ge geven van alle werken die op dit moment worden uitge voerd en is er.een artikel aan te treffen onder de kop "Plan ning voorkomt chaotisch stadsherstel" Lelieveldt over dit eerste num mer: "Een eerste nummer ma ken, van wat voor blad dan ook, is nooit moeilijk, ledereen loopt zich het vuur uit de slof fen om de zaak op poten te krijgen en de ideeen rollen als het ware over de tafel. De praktijk zal echter moeten uitwijzen of we op deze ma nier kunnen doorgaan" Vandaar dat het eerste jaar als proefjaar wordt beschouwd. Tot september volgend jaar zullen er tien nummers ver schijnen. Maandelijks, met uitzondering van de zomer maanden juli en augustus. Lelieveldt: "Het blad valt on der de paraplu van de afde ling Voorlichting. We hebben Reinout van Gulick bereid gevonden om de teksten en het fotomateriaal te leveren. De oplage van dit eerste nummer is 3000 exemplaren. Zoals het er nu naar uitziet is dat te weinigDe oplage zal daarom waarschijnlijk met 1000 exemplaren worden uitge breid". Over de verspreiding van het bulletin zegt Lelieveldt: "Alle winkeliers en bedrijven in de binnenstad krijgen een exemplaar thuisgestuurd. Verder kan iedereen die daar belangstelling voor heeft het blad gratis afhalen op tal van verspreidingspunten zoals het bureau Voorlichting in het Stadhuis, het Stadsbouwhuis aan de Langcgracht, de Bin nenstadswinkel aan de Morsweg, de Welzijnsraad aan de Stationsweghet WV- kantoor aan het Stationsplein en verder bij alle Leidse bibliotheken". De lijst van gemeentelijke pe riodieken is deze week uitge breid met een heel aardig in formatiebulletin over de Leidse binnenstad. Een bulle tin boordevol informatie over de herstelwerkzaamheden in de binnenstad, afgewisseld met fraaie foto's. Voorwaar, een aanwinst dit "Binnen stadsblad" In het eerste nummer dat deze week is verschenen wordt op pagina 2 het waarom van het uitbrengen van het "Binnen stadsblad" uit de doeken ge daan. Tijdens de behandeling van de begroting 1979, eind vorig jaar, werd een motie in gediend en aangenomen, waarin de gemeenteraad zich op het standpunt stelde dat het beleid van het gemeente bestuur wat betreft het herstel van de binnenstad nogal on duidelijk bij de bevolking overkomt. De mensen zouden te weinig begrijpen waarom al die straten worden openge broken, dus werd het college verzocht om de voorlichting op dit gebied te verbeteren. Voorlichting die de bevolking "gemotiveerd" en "indrin gend" zou moeten bereiken. Vandaar dus het uitbrengen van het "Binnenstadsblad" Gemeentevoorlichter Lelie veldt noemt het "een aanvul ling op de bestaande informa- LEIDEN - Tijdens een feestelijke happening met patiënten en an dere genodigden is gistermiddag het "Dierenpark Endegeest" of ficieel geopend. Het dierenpark is onder anderen bestemd voor patiënten van het psychiatrische ziekenhuis. Er vinden onder meer pauwen, geiten, twee po ny's, ganzen en een hangbuik zwijntje onderdak. Het laatste diertje is nog van André van Duin afkomstig. Twee jaar geleden ontstond het idee een dierenpark op het ter rein van Endegeest te bouwen. Het geld daarvoor werd door per soneel, bezoekers en andere be langstellenden van Endegeest bij elkaar gehaald. Een feestcom missie, die was opgericht ter ge legenheid van het tachtigjarig bestaan van de psychiatrische in richting nu twee jaar geleden, hield een enquete onder de be woners en personeel en kwam tot de conclusie dat het een dieren park moest worden. 'Wij krijgen sinds die tijd ontzet tend veel dieren cadeau", zegt een lid van de feestcommissie, "zodat er nu een probleem ont staat om de dieren voor de winter onderdak te verlenen. Kortom het winterverblijf zal moeten worden uitgebreid. Hoewel er tijdens de eerste inzamelingen ruim 18000 gulden is opgehaald, moet er momenteel zeker nog tien tot vijftienduizend gulden bij om dit te realiseren. Dat geld moet er door het houden van een fancy fair komen". Dat zal als men de feestcommissie mag geloven wel lukken, want "we worden overstelpt door goe de gaven".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3