Luchtgevecht Syrië- Israël boven Beiroet "In 1970 bijna nieuwe Cuba-crisis" NAAST HET NIEUWS CONCESSIES IN LONDEN Dacko spreekt vonnis Bokassa tegen YS bieden Nicaragua militaire hulp aan Ontmoeting Vance- Gromiko blijft zonder resultaat Memoires van Henry Kissinger: DINSDAG 25 SEPTEMBER 1979 BUITENLAND PAGINA 9 David, Dacko BANGUI (AFP/UPI) - Het staatshoofd van de Centraalafri- kaanse Republiek, David Dacko, heeft gisteravond ontkend, dat zijn voorganger, ex-keizer Bo kassa, zou zijn ter dood veroor deeld. Eerder op de dag had ra dio-Bangui bekendgemaakt dat Bokassa bij decreet de doodstraf had gekregen, nadat hij schuldig was bevonden aan moord, ver krachting en plundering. Op een persconferentie sprak Dac ko tegen dat hij een dergelijk de creet had uitgevaardigd. Wel zei hij dat hij Ivoorkust om uitleve ring van Bokassa had gevraagd om hem terecht te laten staan. Volgens waarnemers heeft het nieuwe staatshoofd zich kenne lijk wat het doodvonnis betreft bedacht. Dacko verklaarde voorts dat hij met vrijwel alle landen van zwart Afrika zal breken en diplomatie ke betrekkingen zal aanknopen met Zuid-Afrika. Dit land was zijns inziens het meest geschikt om de natuurlijke hulpbronnen van de republiek, zoals uranium en diamant, te ontginnen. Op de vraag wanneer deze relaties met Zuid-Afrika zullen worden aan geknoopt, zei de president dat eerst een minister van buiten landse zaken moet worden be noemd. Voorts achtte hij het een goede zaak als de Republiek banden zou aanknopen met Is raël. Dit zou echter moeten ge beuren in nauw overleg met an dere onafhankelijke Afrikaanse staten. Het enige Afrikaanse land dat di plomatieke betrekkingen met Zuid-Afrika onderhoudt, is Ma lawi. "Mijn land is arm, geruï neerd. Wij zijn bereid economi sche en diplomatieke betrekkin gen met welk land dan ook te on derhouden, waaronder Zuid- Afrika. Ik zal het openlijk doen in plaats van schijnheilig handels betrekkingen met Pretoria te on derhouden zoals talrijke Afri kaanse landen doen", aldus Dac ko. Verdachte in zaak-Moro zwaar gewond ROME (Reuter) - Een belangrijke verdachte in de zaak van de ont voering en de moord op de Ita liaanse oud-premier Aldo Moro is gisteravond in een vuurge vecht met de politie in een bui tenwijk van Rome levensgevaar lijk gewond, zo heeft de politie bekendgemaakt. De 28-jarige Prospero Gallinan werd na het vuurgevecht tussen stadsguerrilleros die in een auto zaten en een patrouille van de politie, naar een ziekenhuis over gebracht. (Van onze correspondent) LONDEN - Met tegenzin is het Pa triottisch Front in de derde week van de Rhodesische conferentie akkoord gegaan met de toewij zing van zetels aan blanken in een nieuw parlement in Salisbury. Het front had zich tot nog toe op het standpunt gesteld dat in de verkiezingen geen onderscheid gemaakt mocht worden tussen zwarten en blanken. De zegsman van het front zei dan ook dat deze concessie indruiste tegen het „gevoel van rechtvaardigheid" van zijn delegatie, maar dat men bereid was deze stap te doen om tot een overeenkomst te ko- Van Patriottisch Front 120 zetels, waarvan er 96 gekozen moeten worden door (voorname lijk zwarte) kiezers, terwijl 24 ze tels gereserveerd worden voor blanken. Maar van deze 24 kun nen er vijftien gekozen worden door alleen blanken en de overige negen in kiesdistricten met zowel blanke als zwarte stemgerechtig den. Van de 60 zetels in de Senaat zou den er twaalf door uitsluitend blanken gekozen kunnen wor den. Een woordvoerder van de Rhodesische eerste minister bis schop Muzorewa zei dat deze voorstellen voor de zetelverde ling overeenstemden met wat zijn delegatie voor ogen stond. Hij bevestigde dat er op dit punt door alle drie de delegaties over eenstemming was bereikt. Ondanks deze ontwikkeling, die het front al plooibaarder toont dan aanvankelijk werd veronder steld, moet r»iet uit het oog wor den verloren dat de nieuw geko zen regering in Salisbury met de steun van een tweederde-meer derheid van het parlement de Grondwet kan wijzigen. In dat geval zouden er 40 blanken of met hen meestemmenden in het par lement moeten zijn om door hen ongewenste wetsvoorstellen te blokkeren. In het nieuwe parle ment komen zjj daarvoor zestien zetels te kort. (Van c i correspondent) BEIROET - Beiroet werd gistermiddag opge schrikt door twee enorme dreunen. Het waren Is raëlische jagers die, zeer laag over de Libanese hoofdstad vliegend, de geluidsbarrière doorbra ken, een spoor van gebro ken ruiten achterla tend. De Israëlische formatie bestond uit de ultra-moderne F-I5, kortgele den door Amerika geleverd, en uit ongeveer zeven „Kfir"-jagers. Het was kennelijk een „verken ningsvlucht" met het bekende in timidatie-effect van het doorbre ken van de geluidsbarrière: bij het horen van de knallen weet je nooit of het nu een echt lucht bombardement is of „slechts" een luidruchtige verkennings missie. Plotseling was de lucht boven het even ten zuiden van Beiroet gele gen dorpje Damour vervuld het geluid van gierende straalja germotoren, het gesis van raket ten en het gedreun van boordwa- pens: zeven Syrische jagers van het type Mig-21 hadden de Israë lische toestellen onderschept toen die van hun missie boven Beiroet terugkeerden. De Sy- risch-Israëlische luchtslag ver oorzaakte complete paniek in Damour men dacht aanvanke lijk dat de Israëli's na het treffen met de Syriërs het dorp zouden gaan bombarderen, zoals al vaker gebeurd was. Tegen de blauwe hemel kon men een van de Israëlische jagers een raket af zien schieten op een Sy- risch toestel, dat daarna neerstor- te. Later was hoog in de lucht een witte parachute te zien, waaraan een Syrische piloot naar beneden kwam. Het was een typische „dog-fight", een luchtgevecht waarbij de straaljagers als vech tende honden om elkaar heen krioelen. Het gevecht duurde al les bij elkaar niet langer dan on geveer tien minuten. Na een dergelijk Syrisch-Israëli- sche treffen in juni werd alge meen gevreesd dat een en ander snel zou kunnen uitlopen op een Syrisch-Israëlische oorlog. Die vrees is toen niet bewaarheid ge worden, waarschijnlijk door Amerikaanse diplomatieke druk op Israël en Syrië. Maar na deze luchtslag boven Damour a. -« '\«-üL 7* In de waan met de brokstukken van een Israëlische jager te maken te hebben, lopen deze Syrische soldaten lachend met de 'trofee' weg. Later bleek dat ze met de resten van een Syrische Mig liepen te sjouwen. ADVERTENTIE bekruipt de Libanezen weer dat zelfde onzekere gevoel als enkele maanden geleden. De spanning is na de gebeurtenissen van giste ren in heel Libanon merkbaar toegenomen. WASHINGTON (UPI) - In een ontmoeting met twee leden van de Nicara guaanse junta heeft de Amerikaanse president Carter dit land militaire hulp aangeboden. Deze zou onder meer de opleiding van de linkse sandinistische guerrilleros of Amerikaanse bases in Panama omvatten. Carter en de juntaleden Daniel Ortega en Alfonso Robelo stonden de pers niet te woord. Eerder had de junta echter al te kennen gegeven dat zij het aanbod voor de opleiding in Panama niet zou accepteren. Het oplei dingsprogramma voor de Sandinisten zou hetzelfde zijn als voor de Nationale Garde van Somoza, die daar voorheen ook werd opgeleid. Aan het bewind van Somoza kwam een einde nadat de VS hadden beslo ten alle hulp aan diens regering stop te zetten als hij geen ernst zou maken met de vredesonderhandelingen. Robelo en Ortega waren in Washington op uitnodiging van een subcom missie van de Senaat. Daarvoor hadden zij een bijeenkomst van de algemene vergadering van de VN in New York bijgewoond. distributie DEltflUE Telefoon 015-569324* BEE GEES BU CARTER De Amerikaanse president ontving gisteren de Bee Gees die con certen hebben gegeven ten bate van Unicef. Als dank hiervoor mochten ze met Carter op de foto. BILLY ALS AGENT? Ook broer Billy doet weer van zich spreken. Carters broer heeft het ministerie van justitie in Washington gevraagd om als buiten lands agent te worden geregistreerd. Billy diende zijn verzoek in augustus in, vóór zijn vertrek naar Libië, toen hij daar de feestelijkheden rond de tiende veijaardag van de Libische revolutie bijwoonde. Hij vertoeft op het ogenblik weer in Libië. De Amerikaanse wet eist dat iemand die de zaken of public rela tions van een buitenlandse regering in Washington wil beharti gen, zich registreert bij het ministerie van buitenlandse zaken. Verzuimt men dit, dan kan men vijf jaar gevangenisstraf en een boete van 10.000 dollar krijgen. Justitie onderzoekt al geruime tijd of Billy Carter de wet heeft overtreden door zich niet eerder te laten registreren. Hij heeft bevestigd dat de Libische regering in de herfst van 1978 zijn reis naar Rome en Tripoli heeft betaald. Voor zijn vertrek voor zijn tweede bezoek aan Libië sprak hij echter tegen dat hij zaken deed met het land van kolonel Gaddafi. KENNEDY FAVORIET Volgens een opiniepeiling waarvan het resultaat is gepubliceerd in het jongste nummer van 'US News and World Report', zou sena tor Edward Kennedy de Democratische kandidaat worden voor de presidentsverkiezingen van 1980 indien de Democratische conventie nu werd gehouden. Drieenvijftig procent van de leden van het nationale Democrati sche comité, aan wie in vijftig staten in het kader van de opinie peiling vragen zijn gesteld, beschouwt Kennedy als de favoriet in de strijd om de Democratische kandidatuur. Carter zou slechts 30 procent van de stemmem krijgen. AARDSE UFO Onderzoekers van de Sowjetrussische academie vam wetenschap pen hebben in een laboratorium een "vliegende schotel" ge maakt en substantie gegeven aan hun theorie dat 'Ufo's, onbe kende vliegende voorwerpen, niet meer zijn dan schotel vorm ige opeenstapelingen van stof en water als gevolg van turbulenties in de lucht. De onderzoekers creëerden de juiste omstandigheden in een labo ratorium, en zagen voor hun ogen een vliegende schotel vorm krijgen', aldus het persbureau Tass. De toenemende frequentie waarmee vliegende schotels worden waargenomen, is volgens de onderzoekers het gevolg van toene mende luchtvervuiling. NEW YORK (UPI) - De eerste ont moeting die de Amerikaanse en Russische minister van buiten landse zaken, Vance en Gromiko, gisteravond in de wandelgangen van de vergadering van de Ver enigde Naties hebben gehad over NEW YORK (UPI) - In 1970 heeft zich over een Russische onderzeebootbasis in Cuba bijna een tweede Cubaanse crisis voorgedaan. Dit heeft de voormalige Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, in een deze week door het Amerikaanse weekblad Time gepubliceerd uitreksel van zijn 5 gezegd. Volgens Kissinger informeerde een Russi sche functionaris aan het eind van de zomer in 1970 bij de VS of de Kennedy- Chroestsjow overeenkomst ter beëindi ging van de crisis over de Russische ra ketten op Cuba in 1962 nog steeds van kracht was. Drie weken nadat de VS de Sowjet-Unie hadden meegedeeld, dat deze overeenkomst, die het stationeren van offensieve wapens op Cuba verbood nog steeds van kracht was, werd de bouw van een onderzeebootbasis op een eiland bij de havenstad Cienfuegos waargenomen. Daarnaast was een Sowjet-smaldeel met onderzeeboothulpschepen op weg naar dat eiland. Het gebied werd vervolgens in de gaten gehouden en in één geval werd vastgesteld dat Russische Migs werden gecamoufleerd, toen een Ame rikaans verkenningsvliegtuig de plaats fotografeerde. Volgens Kissinger dreig de Nixon de Russen met ingrijpen, maar liet hij hun wel de mogelijkheid hun ge zicht te redden. De Russen trokken zich tenslotte terug en Sowjet-ambassadeur Dobrinin verzekerde de VS dat er geen basis voor onderzeeboten gebouwd zou worden. In de eerste aflevering van zijn memoires zegt Kissinger ook dat een .onzekere en wantrouwige' Richard Nixon met opzet William P. Rogers aanstelde als zijn mi nister van buitenlandse zaken omdat de ze van buitenlandse politiek geen kaas had gegeten. Kissinger bevestigt wat het ministerie van buitenlandse zaken geleidelijk ervoer in de acht jaar van zijn opkomst dat het .onbetrouwbare' ministerie van buiten landse zaken zou worden uitgesloten van het maken van buitenlandse poli tiek. Kissinger laat Nixon Rogers om schrijven als ,een van de hardste, koud ste, zelfzuchtigste en eerzuchtigste i die ik ooit heb ontmoet'. Volgens Kissinger kregen de Russen in de onderhandelingen met Rogers .toeval len' van diens hardheid en hield de mi- Kissinger schrijft: „Er zullen weinig mi nisters van buitenlandse zaken gekozen zijn op grond van het vertrouwen dat de president stelde in hun onwetendheid terzake van buitenlandse politiek". Het lijkt erop dat Kissinger als hij met an dere leiders en kabinetsleden sprak, ook aantekeningen over hun persoonlijk heid maakte voor zijn latere memoires. Er zijn wrede portretten bij, maar ook aardige. Over Nixon: „Nieuwe gezichten te ont moeten vervulde hem met vage onlust gevoelens, vooral als zij in een positie verkeerden om hem tegen te spreken of af te wijzen... hij had zeer weinig ver trouwen in het ministerie van buiten landse zaken. Zijn personeel was niet loyaal tegenover hem, de buitenlandse dienst had geen achting voor hem als vice-president gehad en liet hem links liggen op het ogenblik waarop hij amb teloos was. Hij vond het geboden de CIA uit te sluiten van formulering van poli tiek omdat de blazer-dragende liberalen die er de dienst uitmaakten achter een facade van analytische objectivteit toch deden wat zij verkozen". Gromiko, de Russische minster van bui tenlandse zaken is volgens Kissinger een man die het allemaal overleeft. De prijs daarvoor is dat men verdraagt dat men het onderwerp is van de grollen van de man die de lakens uitdeelt. Gromiko glimlacht dan, maar zijn ogen doen niet mee zoals die van de hond die de vreem de capriolen van zijn baas verdraagt maar hem trekt in de richting waar hij hem hebben wil. Over president Brczjnjev van de Sowjet- Unie: „Niemand bereikt de top in de communistische hiërarchie als hij niet over lijken gaat. Die kwaliteit verbergen de Chinezen door charme, maar Brezjn- jev legt er alleen maar de nadruk op door zijn norse aanwezigheid. Hij is een men geling van bruutheid en warmte, sluw heid en hartelijkheid". Premier Alexei Kosygin van de Sowjet- Unie: Kissinger vertelt over de woede die zich van de man meester maakte toen een Russisch vliegtuig met Amerikanen niet wilde starten. „Kosygin stormde naar binnen en zei, zeg ons wat je wilt doen met onze minister van luchtvaart. Als je wilt dat we 'm op het beton neer schieten, dan doen we dat. Hij zag er naar uit alsof ie het meende. Ik probeerde zijn verlegenheid te verlichten door hem te onderhouden over de wispelturigheid van voorwerpen. Wanneer je een munt laat vallen, zei ik, rolt ie altijd van je af, nooit naar je toe. Maar Kosygin zag er de troost niet van in. Dat is niet mijn erva ring reageerde hij. Ik heb munten laten vallen die naar mij toerolden", aldus dr. Kissinger. Over wijlen premier Zhou Enlai van China is Kissinger vol lof. De man had een fei tenkennis en vooral kennis van Ameri kaanse feiten - zelfs over mijn eigen ver leden - die verbluffend was. Ik koesterde geen illusies over het systeem dat Zhou vertegenwoordigde, maar toen hij stierf voelde ik groot verdriet. Voorzitter Mao Zedung „Lang en krachtig ge bouwd voor een Chinees. Een glimlach voor zijn bezoekers die tegelijk onder zoekend en lichtelijk spottend was. Zijn gestalte straalde de waarschuwing uit dat men niet hoefde te proberen deze specialist in de zwakke kanten en ge spletenheid van de mens te proberen om de tuin te leiden de aanwezigheid van Russische parate troepen op Cuba heeft geen succes opgeleverd, ondanks aandringen van Amerika dat zij worden teruggetrokken. Na hun bijeenkomst vaneen uur en twintig minuten in het gebouw van de Sowjetvertegenwoordi- ging bij de Verenigde Naties, zei den Vance en Gromiko dat zij wat zij besproken hadden ter kenni» van hun regering zouden bren gen. Gromiko zei: „Ik bevestig dat wij tot de kern van een aantal zaken door drongen, maar we hebben geen conclusie bereikt en wij zet ten ons gesprek op 27 september voort". Vance had tevoren het forum van de Verenigde Naties gebruikt om te waarschuwen dat de betrek kingen tussen Oost en West- ge vaarlijk kunnen verslechteren wanneer men elkaar niet respec teert. Amerikaanse woordvoerders ont hulden later dat Vance zijn eerste gesprek met Gromiko over Cuba een paar minuten voor zijn op treden in de algemene vergade ring had gearrangeerd. De twee ministers zouden oor spronkelijk pas donderdag by el kaar gekomen zijn, maar zoals een woordvoerder zei: „Ik heb er zo n vermoeden van dat ze elkaar het een en ander te vertellen heb ben" Vance had al vyf ontmoetingen over de aanwezigheid van de Russische troepen gehad met de Sowjet-ambassadeur in Was hington. Dobrinin. Deze hadden nog niets opgeleverd. De Russen zeggen dat de militairen geen pa rate troepen zijn en dat als ze het wel waren, zij het volste recht zouden hebben ze op Cuba te le- De Verenigde Staten eisen niet het vertrek van 2 800 militairen, maar wel een zodanig gebaar van de Russen dat de gevec hts paraat heid wordt weggenomen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9