Restaureren Hooglandse Kerk kostte 25 jaar van Hot House Cultuurbeleid in Leiden: forumavond Levenswerk architect Piet van der Sterre LEIDEN DINSDAG 25 SEPTEMBER 1979 LEIDEN - In de Hooglandse Kerk liggen naar schatting 12.000 personen begraven. Onder hen bevinden zich burgemeester Van der Werff, nazaten van Willem van Oranje en verschillende adel lijke families uit Duitsland. Het begraven in de kerk werd ten tijde van Napoleon ver boden. Een van de laatste Leidenaars die nog net vóór deze bepaling van kracht werd zijn laatste rustplaats onder de vloer van de Hoog- Duizenden begraven landse kerk kreeg Pelgrom. Zijn grafzerk is nog in de kerk terug te vinden. Uitgerust met een zeer merkwaardig en tegelijk amusant opschrift. Het zijn kennelijk Pelgrom's eigen woorden. Vrij goed leesbaar staat er het volgende: "Chemie, konst met gevaaren, heb ik ruim dertig jaren beoefend en met vlyt, volvuurs myn geestver mogen, by nooit vervliedend poogen aan het retort gewyd. Ik heb ja myn loon genooten, ik zeg dit met dankbaarheid maar dat ik ben verstooten door de Universiteit, dat heb ik vaak beschreid. Jan Pel grom PHZ, overleden 18, be graven den 23 november 1801. Oud ruim 66 jaar" LEIDEN - De restauratie van Leidens grootste kerkge bouw, de Hooglandse Kerk, nadert haar voltooiing. Wan neer de kerk aanstaande vrijdag in aanwezigheid van mi nister Gardeniers van CRM op feestelijke wijze zal wor den "heropend" zullen alleen de consistoriekamer, de voormalige doopkamer, de kosterij en het monumentale orgel nog in hun oude luister moeten worden hersteld. De opknapbeurt van de Hoogland se Kerk, die tot 1574 Sint-Pan- craskerk werd genoemd, heeft bijna een kwart eeuw in beslag genomen. Herhaaldelijk dreig den de omvangrijke restauratie werkzaamheden door geldge- Kind. en ziekenhuis In samenwerking met de ver eniging Kind en ziekenhuis organiseert de patiëntenraad van de Leidse Merenwijk een informatieve avond over het thema "Uw kind in het zie kenhuis" De bijeenkomst wordt vanavond gehouden in het schoolgebouw "De Valke nier" aan het Valkenpad 7 en begint om acht uur. De toe gang is vrij. Het programma vermeldt onder meer de vertoning van de film "Er gebeurt helemaal niets". Na de pauze is er een discussie en gelegenheid tot het stellen van vragen. Kookgroep Dinsdagsavonds draait er van zes uur tot half acht een kook groep bij het vormingscen trum voor jonge volwassenen "Troef' aan het Noordeinde 2a. De cursus is vooral be doeld voor mensen die pas op kamers wonen en nog niet zo goed weten wat ze elke avond weer moeten klaar maken. De kookcursus duurt in princi pe tien weken, maar kan eventueel verlengd worden. Voor meer informatie: Troef tel. 071 - 130494. PvdA-vrouwen In 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52 wordt vanavond een bijeenkomst gehouden voor de vrouwelijke leden van de PvdA. De agenda vermeldt onder meer de behandeling van het jaarverslag van de Rooie Vrouwen en een rap port uit de Leidse Vrouwen raad. Verder zullen kandidaten wor den gesteld voor de Rooie Vrouwen-afvaardiging in het afdelingsbestuur. De Ver gadering begint om acht uur. Video-ochtend Het Leidse Volkshuis aan de Apotheker sdijk organiseert samen met "Femke" een vi deo-filmochtend voor vrou wen. Morgenochtend om tien uur wordt de film "Wie als meisje geboren is, wordt nooit een jongen". De rolprent han delt over de rolverdeling tus sen man en vrouw. Na de film is er gelegenheid om wat na te praten. Het interieur van de Hooglandse Kerk na de restauratie. brek te stagneren. De restauratie leek daardoor een verhaal zonder eind te gaan worden. Pas in 1976 kwam er voldoende subsidie be schikbaar zodat de restauratie in een snel tempo kon worden vol tooid. In totaal heeft de opknapbeurt van de kathedraal, die overigens nooit helemaal is afgebouwd, een dikke 17 miljoen gulden gekost. Een gigantisch bedrag waarvan de overheid 55 procent voor haar rekening heeft genomen, de pro vincie 15 procent, de gemeente 29 procent, en de eigenaar van de kerk, de hervormde kerk van Leiden, 1 procent. Kapel De geschiedenis van de Hoogland se of Sint-Pancraskerk gaat terug tot het begin van de veertiende eeuw. De kerk was toen niet meer dan een houten kapelletje, dat behoorde tot de parochie van Leiderdorp en gewijd was aan de christelijke martelaar Sint Pan- cratius. Al spoedig werd de hou ten kapel vervangen door een eenvoudige stenen kerk met een torentje. Deze toren, uiteraard in gerestaureerde vorm, is het enige overblijfsel van het tweede kerk gebouw. De kerk is door geldgebrek nooit helemaal afgebouwd. Wanneer dit wel zou zijn gebeurd was de Hooglandse kerk waarschijnlijk een van de allergrootste kerkge bouwen van Europa geworden. Het schip zou zich dan ongeveer tot de Nieuwe Rijn hebben uitge strekt. Na de stagnatie van de bouw kreeg de kerk in augustus 1566, ten tijde van de beeldenstorm, opnieuw een gevoelige klap te verwerken. Het getergde Leidse volk drong de kerk binnen en vernielde tal loze kunstvoorwerpen en waar devolle archiefstukken. Dit on danks het heldhaftige optreden van burgemeester Van Dussel- dorp, die nog tevergeefs zou heb ben getracht om met getrokken pistool de hysterische massa bui ten de kerkdeuren te houden. Centrum In de bruisende zeventiende eeuw nam de Hooglandse Kerk, in middels overgegaan in protes tantse handen, in het levendige Leidse stadsleven een echte cen trumfunctie in. Er werd veelvul dig getrouwd, gedoopt of begra ven en de zondagse erediensten waren overbezet. De achttiende eeuw kende vreemde modegril len zoals het wachten met begra ven tot de duisternis was inge vallen. Deze teraardebestellingen gingen gepaard met het dragen van fakkels en kenden allerlei ri tuele tintjes zodat het geheel er nogal "Ku-Klux-Klan-achtig" moet hebben uitgezien. Na de chaotische Franse tijd werd Leiden in 1807 opgeschrikt door de ramp met het kruitschip. De Hooglandse Kerk raakte bij deze gigantische explosie zo ernstig beschadigd dat volledige afbraak werd overwogen. Omdat het om een hoofdkerk met talrijke fami liegraven ging bleef de kerk uit eindelijk toch behouden. Vanaf 1840 zijn regelmatig herstel werkzaamheden uitgevoerd. Van 1877 tot 1883 werden onder lei ding van architect J.C. Rijk koor en dwarsschip gerestaureerd. Deze restauratiewerkzaamheden zijn door W.C. Mulder voortgezet. Na de Tweede Wereldoorlog ver keerde de kerk in een zeer slechte conditie. Vooral het dak en de vensters waren er slecht aan toe. In november 1954 werd een begin gemaakt met de restauratie. Deze zou zich aanvankelijk beperken tot consolidatie van het kerkge bouw maar al snel kwamen er zo veel gebreken aan het licht dat werd besloten tot algehele res tauratie. De leiding van dit gigan tische werk kwam in handen van de inmiddels overleden Leider- dorpse architect Piet van der Sterre en de uitvoering werd op gedragen aan het Delftse aanne mersbedrijf Huurman bv. Het uiteindelijke resultaat van de algehele opknapbeurt van de "laat-gotische" basiliek waarin ook trekjes van de renaissance zijn terug te vinden, is ondanks alle tegenslagen zondermeer groots te noemen. De Hoogland se Kerk ademt, in al haar een voud, een fantastische sfeer uit. Een sfeer die in belangrijke mate wordt bepaald door de overvloed van licht die door de enorme ven sters naar binnen treedt. JAAP VISSER Zandsteen Er werd begonnen met het gen van de verroeste brugstaven in de vensters. Het dak werd her steld met lei dat afkomstig was uit Noord-Wales. Het herstel van ondermeer de vensters, afdeklij- sten op de gevels, de balustraden, pinakels (siertorentjes) en topge vels heeft nogal wat voeten in de aarde gehad. Deze onderdelen, waren namelijk gemaakt van Bentheimer zandsteen. Volgens het Zandsteenbesluit in ons land mag deze steensoort namelijk niet op Nederlands grondgebied worden verwerkt omdat de stofvorming gevaren oplevert voor de steenhouwers. Met behulp van een speciale loods, uitgerust met speciale af zuiginstallaties en onder voort durende controle van de Ar beidsinspectie, is er een uitzon dering gemaakt. Hierdoor kon de speciale steensoort toch worden geleverd waardoor het oorspron kelijke karakter van het exterieur bewaard bleef. Het hoge tempo waarin de restaura tiewerkzaamheden aanvankelijk werden uitgevoerd werd in 1957, weer verstoord. Pas in 1976 be greep de overheid dat de vol tooiing van het werk op deze ma nier nooit in zicht zou komen. Opeens waren er voldoende fi nanciële middelen voorhanden zodat de voltooiing niet langer dan driejaar op zich liet wachten. De restauratie van de Hooglandse Kerk is het levenswerk geworden van Piet van der Sterre. De archi tect die met zoveel bezieling aan dit project heeft gewerkt, een be zieling die zelfs zover ging dat hij zelf, samen met zijn rechterhand J. van der Sloot, de steunbalken in het schip op fraaie en authen tieke wijze heeft beschilderd, mocht de voltooiing ervan niet meemaken. Van der Sterre over leed vorig jaar oktober op 63-ja- nge leeftijd. Politieke partijen niet in kerkgebouw LEIDEN - De bestemming van de gerestaureerde Hooglandse Kerk zal in de toekomst nog gestalte moeten krijgen. Dit bleek gis termiddag op een persconferen tie die door de hervormde kerk voogdij van Leiden, eigenaar van de kerk, was belegd. In het schip houden de hervormde wijkgemeente Pniël en de Leidse studentenekklesia hun zondagse diensten. Deze diensten hebben ook tijdens de restauratieperiode gewoon doorgang gevonden. Daarnaast zullen in de toekomst veelvuldig concerten in de kerk worden gehouden. Het ligt in de bedoeling dat de kerk ook voor andere activiteiten zal openstaan. "De aanvragen om van de kerk ruimte gebruik te mogen maken willen we per geval bekijken", aldus ds. Lamping, voorzitter van de centrale kerkeraad. "Maar wat een aanvrager precies van plan is dat is van te voren natuurlijk moeilijk te doorzien. Daarom zullen we er met onze toezeggin gen best wel eens naastzitten". De woordvoerder van de hervorm de kerkvoogdij, de heer C. Jon- gejan, voegde hier aan toe: "We hebben besloten om het kerkge bouw niet beschikbaar te stellen voor bijeenkomsten van politie ke partijen of vakverenigingen. Voor de rest zullen we proberen om zoveel mogelijk aan de wen sen van de burgerij tegemoet te komen. Want we beseffen heel goed dat deze unieke ruimte is gerestaureerd uit de algemene middelen. Dat zullen we by het bespreken van de aanvragen goed voor ogen houden". Vandaar dat aanstaande zaterdag een "open-dag" zal worden ge houden met een zeer uitgebreid muzikaal programma waaraan ondermeer zal worden meege werkt door organist Joop Brons, hoboïst Han Kapaan, fluitiste Mijke de Ru, Hans Pieterse (dwarsfluit), Bep Moraal (alt mezzo), de Leidse cantorij, het gemengde kwartet "Musica" en enkele (jongeren)koren. Deze open-dag begint 's ochtends om 10 uur en duurt tot 5 uur 's middags. Kijkhuis In het kader van de Italiaanse filmcyclus in het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 wordt morgenavond de film "Op weg naar Damascus" van Gianni Toti vertoond. In deze film wordt de apostel Paulus tussen twee tijdperken geplaatst. Zoals gebruikelijk zijn er twee voorstellingen: een om acht uur en een om kwart over tien. De toegangs prijs bedraagt f 4.50. Kernwapens Het programma voor de Vre- desweek in Leiden vermeldt voor morgenavond een dis cussiebijeenkomst in 't Bree- huys aan de Breestraat 19. Scholieren zullen die avond in discussie treden met Leidse politici over het vraagstuk van de kernbewapeningTe vens is er in het clubhuis een tentoonstelling onder de titel "Vijand - beeld". De bijeen komst in 't Breehuys begint om acht uur. LEIDEN - Stichting Jazzzolder Hot House organiseert ter gele genheid van het tienjarig bestaan vanavond een forum over het Leidse cultuurbeleid. Er komt o.m. aan de orde wat het voor zo'n 90 culturele en 325 an dere instellingen betekent om in Kettingbotsing Haarlemmerweg LEIDEN - Bij een kettingbotsing op de Haarlemmerweg ter hoogte van de Elam-garage liep een tienjarig Leids jongetje een lichte hersenschudding op. De botsing ontstond toen de bestuurder van een politie-auto door een passe rende collega werd staande ge houden. Een achter de politiewagen rijden de auto stopte, maar een daar weer achter rijdende auto reed met grote snelheid op de middel ste wagen, die op zijn beurt weer tegen de politiewagen opbotste. De twee personenauto's zullen vol gens de politie total loss worden verklaard. het Leidse welzijnsklimaat te moeten werken. Hot House wil hierover van gedachten wisselen met politici, ambtenaren, wel zijnswerkers, kunstenaars en met het Leidse publiek. Zeven men sen hebben zich inmiddels bereid verklaard als forumleden aan de discussie deel te nemen. Het zijn de heren Van Dam (directeur Schouwburg), Helmer (coördina tor LAK), Kemper (medewerker Gajes), Van Leeuwen (jazz-jour- nalist), Schoute (wethouder cul tuur), Sprangers (directeur Cul turele Raad Zuid-Holland) en mevrouw Taminiau (hoofd CRM afdeling). De forumavond wordt gehouden in de benedenzaal van het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, voordat de discus sie van start gaat voert toneel groep Imperium een kort thea terstuk op. De avond begint om acht uur. Tien jaar Hot House wordt voorts gevierd met een festival, zaterdag in het Vrijetijdscentrum. Deel nemers zijn de muzikanten Harry Verbeke, Keshavan Maslak Loek Dikker, Free Fair, Hans Dulfer, Willem van Manen, Sha- key Sam's blues band en Herman de Wit. Tijdens het festival, dat om drie uur begint, wordt ook de lp "Ben Webster in Hot House" gepresenteerd door Herman de Wit. De plaat bevat een live-op treden van Webster in Hot House van zeven jaar geleden. Hot Hou se zelf heeft de plaat geprodu ceerd en uitgebracht. Radio-zenders in beslag genomen LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteren drie illegale radio-zen ders in beslag genomen; een uit een woning aan de Wisselweg, een uit een woning uit de Tromp straat en uit een woning aan de Seringenstraat. De politie ging over tot de inbeslagname, "om dat de omwonenden hadden ge klaagd". De restauratie van de Hooglandse Kerk, het levenswerk van architect Piet van der Sterre, is praktisch voltooid. Er is bijna een kwart eeuw aan gewerkt. Het restauratiewerk heeft 17 miljoen gulden gekost. Aanstaande vrijdag zal minister Gardeniers van CRM aanwezig zijn bij de officiële heropening.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4