Boomkweek-droom stort in na klein "ambtelijk foutje" Alphen voor nieuwe schoolstrijd Martha stichtingin Alphen wil modernere kinderopvang Mooiste produkten kwekerijen te kijk DINSDAG 25 SEPTEMBER 1979 BOSKOOP - Onder de naam Bos koopshow 1979 begint morgen in Boskoop een grote tentoonstel ling van de mooiste produkten van het boomkwekerijcentrum. Een aantal kwekers zal, onder aus piciën van de WV, in een artis tieke tuinaanleg de bezoekers een idee geven van de mogelijk heden in de kleine of grotere lief- hebberstuin. De Boskoopshow wordt gehouden in de grote beurshal aan de A.P. van Neslaan en zal duren tot en met zondag. Bij gunstig weer kunnen de bezoe kers rondwandelen over de kwe kerijen en rondvaren in de er om heen liggende sloten. Op zater dag wordt een bezoek aan Bos koop bovendien nog aantrekke lijker, omdat dan middenstan ders een braderie organiseren. Aarlanderveen vervangt aan getaste bomen AARLANDERVEEN - Alleen die bomen langs het Noordeinde in Aarlanderveen die onherstelbaar door de wilgenhoutrups zijn aan getast, zullen worden gerooid. De rest zal blijven staan. Dat is gisteravond duidelijk ge worden tijdens een discussiebij eenkomst over het beplantings plan van de gemeente voor het Noordeinde. Dat plan voorziet in het behouden van de gezonde bomen. De te rooien bomen zul len worden vervangen door bos- sages van elzen, berken en wil gen. Het plan werd redelijk positief ont vangen door de aanwezige Aar- landerveners. Een aantal van hen toonde wel achterdocht ten aan zien van het genoemde aantal van negentig te rooien bomen op een bestand van 146 in totaal. Na mens de gemeente vroeg plant soenenchef G. J. du Bois om enig vertrouwen. "Er zal echt niet ge rooid worden als het niet beslist nodig is", zo maakte hij duidelijk. De Noordeindseweg: nu staan er door wilgenhoutrups aangetaste bomen, straks elzen, wilgen. Raadslid zou anders hebben gestemd als hij wist van koopcontract HAZERSWOUDE/ALPHEN AAN DEN RIJN/DEN HAAG - Een fluttig foutje van een Hazerswoudse gemeente-ambtenaar is er de oorzaak van, dat de hoogste bestuurlijke rechter in Nederland, de Kroon, moet bekijken of een raadsbesluit van Hazerswoude al dan niet moet worden vernietigd. de rijen keurig gesloten te hou den, is prompt verdeeld in twee kampen. Maar ja, als de eigen wethouders en de burgemeester het al niet meer weten En dan, het is inmiddels juni 1979, vliegen de woorden over de tafel. De notulist mag er stevig tegen aan om alle standpunten, gedach- tenspinsels en typeringen op pa pier te zetten. Van Elderen bij voorbeeld meent, dat Van Rijn weliswaar verstand heeft van boomkweken, maar knoopt aan die mening vast dat het Van Rijn geen recht geeft om hem als PTT- er een bouwvergunning te geven. Om er maar eens eentje uit te pikken die zijn mondje nog al roert. Heel wat stiller is J. F. Kaashoek (SGP), die zich slechts twee keer kort in de woordenstrijd mengt. Zijn eerste waarschuwing mag achteraf profetisch worden ge noemd: "Wees heel voorzichtig met deze zaak". Het eerste debat levert een "onbe slist" op. De stemmen staakten hetgeen automatisch een vervolg in augustus garandeert. Het aan tal raadsleden dat Van Rijn zijn gang wil laten gaan is dan met één verminderd en omdat het aantal tegenstanders van de bouwplan nen hetzelfde is gebleven slaat de balans door in het nadeel van Van Rijn. Een dag na die bewuste vergade ring, de kalender geeft inmiddels 31 augustus aan, kan één van de tegenstanders zichzelf wel voor zijn kop slaan. Want dan pas krijgt hij te horen wat hem tot voorstander zou hebben ge maakt. De bewuste wetenschap was, zo blijkt de 31-ste, de avond ervoor wel 'in huis" maar drong niet door tot in het hoogste be stuurscollege. Uitgerekend Kaashoek blijkt op 31 augustus het "slachtoffer" van het feit, dat in de zaak Van Rijn niet de alleruiterste voorzichtig heid werd betracht. Voor Kaas hoek was van belang, dat Van Datzelfde foutje is er ook de oorzaak van, dat de familie Van Rijn in het Alpheuse Groenoord in opper ste spanning de komende weken tegemoet gaat. En dat terwijl ja ren geleden voor die familie ner gens ook maar een vuiltje aan de lucht scheen. Als die ene, van niet zoveel belang lijkende medede ling maar was doorgekomen dan A. van Rijn uit Alphen aan den Rijn is werkzaam bij de technische dienst van het telefoondistrict in Alphen aan den Rijn. Vrienden van hem zijn boomkwekers en aangestoken door hun enthou siasme voor dat zo heel andere vak, gaat ook Van Rijn zich ver diepen in de boomkwekerij. Het vak lijkt hem zo boeiend, dat hij zich uitvoerig gaat bezinnen op zijn toekomst. Ook al omdat zijn verdere vooruitzichten wat duis ter zijn (de computer bedreigt de werkgelegenheid) besluit Van Rijn een lapje boomkwekerij- grond te kopen. Hij komt terecht in Hazerswoude. Op dat moment schrijven we 1976. Van Rijn houdt er niet van om over één nacht ijs te gaan. Op z'n halve hectare grond werkt hij hard als boomkweker. In z'n vrije uren, want om de hoge aanloopkosten te overbruggen blijft hij gewoon in dienst van de PTT. Die zeker heid wil hjj voorlopig houden, omdat ook hij niet zeker weet of het wel wat wordt in de boom kwekerij. Maar hij is niet bij voorbaat al van een mislukking uitgegaan. Bij de aankoop van de strook grond vergewist hij zich er uitdrukkelijk bij de gemeente van, dat hij een strook grond met een bouwkop heeft. Zodat hij, als de kwekerij toekomst zal blijken te gaan bieden, bij zijn bedrijf kan gaan wonen. De eerste tegenslag moet Van Rijn incasseren als hij vervolgens een vergunning aanvraagt om een woonhuis en een loods te mogen bouwen op z'n kwekerij. Burge meester en wethouders weigeren die vergunning te verlenen. De bestuurders zijn beducht met Van Rijn een hobby-kweker bin nen de gemeentegrenzen te ha len. Iemand die bulkt van de cen ten, zich een lap kwekerijgrond verschaft om daarop vervolgens een welgelegen riant eerste, of misschien zelfs tweede huis te bouwen. Door dat toe te staan, zou binnen de kortste keren de kwekersgrond een begeerde prooi voor rijke lui met riante woonwensen worden, met als ge volg: grondprijzen die voor de echte, serieuze kweker niet meer op te brengen zijn. "Nee", zegt het college van burge meester en wethouders in het noeste streven de belangen van de eigen kwekerszonen veilig te stellen. Maar Van Rijn laat het er niet bij zitten. Hij gaat tegen de beslissing van het bestuurscolle ge in protest bij de gemeenteraad. Om dan een overwinning te boe ken, want hij turnt de meerder heid van burgemeester en wet houders om. Twee van de drie weet hij te overtuigen van zijn voornemen om zich zodra dat kan helemaal in het kweken van bo men te storten. Alleen wethouder J. de Wit (CDA) houdt vol: "Als deze man zo graag tuiniert, moet hij een tuin kopen waarop een huis staat, maar er moet niet aan de gemeente wor den gevraagd of er een nieuw huis kan worden gebouwd terwijl Van Rijn niet eens in Hazers woude woont" Dat verdeelde college, dat nu in meerderheid wel bereid is om Van Rijn zijn huis te laten bou wen, zaait opperste verwarring in de gemeenteraad. Niet om het- geem het college zegt, maar al leen al omdat het verdeeld is. E. van Elderen (CDA) denkt te kunnen melden: "Naar mijn me ning is het nog niet eerder in het college van Hazerswoude ge beurd, dat het met een verdeeld standpunt naar buiten komt". En het CDA, dat er zo vaak in slaagt Rijn z'n grondbezit op de dag van de raadsvergadering zou hebben vermeerderd. Met een voorlopig koopcontract nam Kaashoek daarbij geen genoegen. Van Rijn kon echter precies op de dag van de raadsvergadering ge daan krijgen, dat de notaris de zaak rondmaakte. Zelf bracht Van Rijn het zo belangrijke pa pier naar het gemeentehuis. Het belang ervan voor de man werd echter niet gezien, de bestuurde- ren bleven onkundig en Kaas hoek, die z'n "serieusheidstest" meende genegeerd te zien, liet de balans doorslaan in het nadeel van Van Rijn, terwijl hij zou heb ben voorgestemd als Kaashoek nu: "Ik heb toen heel bewust gestemd. Het definitieve koopcontract lag niet bij de stuk ken en dat gaf voor mij de door slag. Als ik had geweten dat Van Rijn diezelfde dag wel rond was gekomen, dan zou ik zeer beslist voor hem gunstig hebben ge stemd. Dan had hij nu zijn bouw vergunning gehad". Op 31 augustus blijkt dus een en ander. Kaashoek klimt gelijk in de pen om duidelijk te maken wat er is misgegaan. Burgemeester J. ten Heuvelhof maakt gebruik van zijn macht en draagt, gerugge- steund door Kaashoeks brief, het raadsbesluit ter vernietiging voor aan de Kroon. Grote spanning Informatie bij de provincie leert dat het college van gedeputeerde sta ten op 4 september over deze kwestie heeft vergaderd en een advies over deze zaak heeft ge formuleerd. De inhoud van dat advies is niet openbaar. Alle pa pieren zijn vervolgens verzonden naar het ministerie van volks huisvesting en ruimtelijke orde ning (de Kroon in dit geval), waar binnen dertig dagen een beslis sing moet worden genomen over de vraag of het besluit van de Ha zerswoudse raad voor vernieti ging in aanmerking komt. Als een beslissing binnen die maand niet valt, dan moet het raadsbesluit worden uitgevoerd. Dan mag Van Rijn dus niet bouwen. De tijd is nog niet verstreken. De familie Van Rijn wacht in grote spanning. Commentaar op de kwestie wil Van Rijn niet geven. "Natuurlijk ben ik teleurgesteld dat het allemaal zo is gelopen, vooral omdat ik dit totaal niet had verwacht. Maar ik wil er verder liever niet over praten, stel je voor dat ik een woord teveel zeg". Vertrouwen op de goede afloop heeft hij nog altijd wel. Een ver trouwen dat hij deelt met het ge meenteraadslid Kaashoek, die zo ongewild op het voorplan kwam in de zaak Van Rijn. Woonwagenkamp in Koudekerk of Benthuizen KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Het plan om op een terrein ten noorden van het gemeentewer ken-complex in Koudekerk (zie foto) een woonwagenkampje in te richten is gisteren weliswaar niet met gejuich begroet door de leden van de commissie voor ruimtelij ke zaken (planologie), maar is evenmin gekraakt. Burgemeester G. Swaan deelde mee dat morgen (woensdag) de beslissing moet vallen of Koudekerk dan wel Benthuizen zorg moet gaan dra gen voor de inrichting van een woonwagenkampje dat plaats biedt aan twee of drie wagens Swaan zei verder te hopen dat - als het Koudekerk wordt - de woonwagenbewoners door de Koudekerkse gemeenschap zullen worden geaccepteerd. Hij zag wel problemen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Alphen dreigt opnieuw het toneel te worden van een "school"strijd. Na het getouw trek rond een nieuw schoolgebouw in Ridderveld-west in 1975 (gewonnen door de "openbaren") en de oprichting van een school voor lager economisch en administratief onderwijs (nog "onbeslist") doemt nu een nieuwe politie ke strijdvraag op. De inzet: de oprichting van een centrum voor Christelijk Vormingswerk voor Jong Volwassenen (jongeren tussen 17 en 30 jaar). Het centrum zou gebruik mogen gaan maken van de gebouwen van het protestants christelijk vormingsinstituut "De Til" aan de Raadhuisstraat. De gemeen telijke medewerking zal voorna melijk van financiële aard zijn: de gemeente zou een kwart van de totale kosten moeten subsidië ren. Hoewel geen exacte cijfers bekend zijn moet volgens insi ders worden gerekend op een be drag van 30.000 tot 40.000 per jaar. "Kleur" Hoewel er twee plaatsen in Neder land zijn waar twee vormingscen tra voor jong volwassenen van verschillende "kleur" naast el kaar bestaan, moet ervan worden uitgegaan, dat er in Alphen slechts plaats is voor één vor mingscentrum voor jong volwas senen (werkende jongeren, werkloze jongeren, huisvrouwen etc.). De vraag is nu: moet dat een specifiek christelijk vormings centrum zijn - vanuit die hoek is het initiatief gekomen - of moet gestreefd worden naar een cen trum waarin de verschillende signaturen samenwerken? Een voorproefje van de strijd die daarover zal losbranden viel gis teren al te beluisteren in de cultu rele raad, die burgemeester en wethouders over (onder meer) subsidieverzoeken adviseert. Op tafel lag al een verdeeld advies van de commissie die de cultu rele raad adviseert. Een meer derheid van die commissie bleek namelijk van oordeel dat wan neer er in Alphen slechts plaats is voor één vormingscentrum voor jong volwassenen, er gestreefd rnoet worden naar een "algemeen of samenwerkingscentrum". Een minderheid in de commissie (cul turele raad-voorzitter M.B. Figee) stelde zich op het standpunt dat de christelijke levensovertuiging vanwaaruit vormingswerk wordt bedreven, gerespecteerd moet worden en niet voor discussie vatbaar is. Vormingswerk, aldus Figee, kan per definitie trouwens niet neutraal (algemeen) zijn. Het cultureel raadslid A. Slot (te vens gemeenteraadslid voor het CDA) liet weten: "Toen ik dit las kwam bij mij de gedachte op: Als zij (de stichting christelijk vor mingswerk, red.) dat willen doen, dan moeten wij ook. 't Is net of het hun niet gegund is. Maar waar zitten we hier als culturele raad nu eigenlijk voor? Nu is er van onverdachte zijde een initiatief om vormingswerk te gaan doen en nu wordt er met omweggetjes en uitvluchten geprobeerd dat initiatief te torpederen. Ik zeg, als er van onverdachte zijde een ini tiatief ligt, moet dat natuurlijk gehonoreerd worden." Het WD-gemeenteraadslid en lid van de culturele raad H.W. den Duijn had daarvoor al betoogd, dat wanneer de gemeente zou in gaan op het voorstel om het vor mingscentrum één jaar te laten proefdraaien, daarmee de deur dichtgegooid zou worden voor een samenwerkingsverband. "Als zoiets (een vormingscen trum van christelijke signatuur) goed loopt, dan kun je op je vin gers natellen - en dat is ook heel begrijpelijk dat er van samen werking niks meer komt. We moeten dus goed beseffen dat als we akkoord gaan met een proef we daarmee wél de deur naar een samenwerkingscentrum dicht gooien" Sleutelrol De discussie over de wenselijkheid van een puur christelijk of een samenwerkingsvormingscen- trum zal zich straks in de ge meenteraad opnieuw herhalen. PvdA-wethouder H. Donker (on der meer onderwijs, jeugd- en culturele zaken) zou daarin, ge tuige haar uitspraak gisteravond, wel eens een sleutelrol kunnen vervullen, gezien de politieke verhoudingen in de raad (14 CDA-ers, 15 niet-confessionelen). Zij liet namelijk weten het christelijk vormingswerk voor jong volwassenen in Alphen een kans te willen geven. Ze was tot die mening gekomen op grond van gesprekken met bestuursle den. Deze hadden haar verklaard het woord cristelijk niet te willen laten vallen, maar wel zouden zij open staan voor andere levensbe schouwingen. Ook zou het be stuur bereid zijn een bestuurslid van een andere dan protestants- christelijke signatuur in de gele deren op te nemen. Tesamen meh het openbaar zijn van de bestuurvergadering, vond wethouder Donker dat daarmee voldoende voorwaarden zijn ge schapen om het centrum een kans te geven. Wél maakte zij enig voorbehoud met betrekking tot de financiële kant van de zaak: "Ik zeg niet dat ik me uitspreek voor dit centrum, omdat ik niet weet of het financieel in de (ge meentelijke) begroting ingepast kan worden" Woorden De culturele raad in zijn geheel be sloot tenslotte zowel het meer derheids- als het minderheids standpunt aan burgemeester en wethouders kenbaar te maken, aangevuld met een verslag van het gisteravond besprokene. Een verslag dat het PvdA-raadslid L. Kleingeld dan nog wel eerst wil zien, voordat het naar B en W gaat, "omdat het nu tenslotte op woorden kan aankomen "BEELD VAN KINDEREN IN UNIFORM KLOPT ALLANG NIET MEER" •k Dit deel (thans braak liggend land) van de Martha stichting in Alphen zal waarschijnlijk worden verkocht voor woningbouw. De stichting.die zich bezig houdt met de opvang van jongeren met gedragsmoeilijkhedenwil af van het idee t?an een heel groot internaat. Gedacht wordt nu o.m. aan een klem jeugdpension. ALPHEN AAN DEN RIJN - De protestants-christe lijke vereniging Martha- stichting in Alphen aan den Rijn gaat de opvang van kinderen met ge dragsproblemen op een andere, meer eigentijdse leest schoeien. De voor naamste plannen bestaan uit het oprichten van twee jeugdpensions, één in Gouda en één in Al phen, en het beginnen van een gezinshuis in Alphen. Het zoeken is momenteel nog naar een geschikte behuizing, want het immense complex van Rijns troom (een dertien hectare om vattend gebied aan de Raadhuis straat in Alphen) past niet meer in de hedendaagse opvattingen over kinderopvang. Sterker nog: voor het realiseren van de plan nen zal een deel van het complex, gelegen tussen Raadhuisstraat, Jongkindt Coninckstraat, Oranje Nassausingel en de betonfabriek, waarschijnlijk worden afgesto ten. Te groot Het internaat Rijnstroom zal in de nieuwe opzet met het herbergen van acht groepen van maximaal elf jongens en meisjes nog maar een beperkte functie hebben. Het complex is daarvoor niet alleen veel te groot, maar ook veel te kostbaar om te handhaven. "Veel mensen in Alphen denken bij Rijnstroom of Marthastichting nog aan kinderen die in uniform marcheren, opgesteld in rotten van vier. Maar dat beeld klopt na tuurlijk allang niet meer." Met deze woorden maakt secretaris D. Alink van de vereniging Mar- tha-stichting duidelijk dat de kinderbescherming in de jaren '70 een totaal ander gezicht heeft gekregen. Samen met (waarnemend) direc teur A. van Veen belicht hij de toekomstplannen, waarmee de Marthastichting definitief gaat afrekenen met het oude kost school-idee. Want kinderen wor den niet meer zo snel uit hun ei gen omgeving gehaald en ge plaatst in een internaat, een van de buitenwereld geïsoleerd op voedingsgesticht. "Zoveel mo gelijk het normale contact met gezin en maatschappij handha ven en waar nodig via individuele begeleiding helpen", aldus ver klaart Van Veen wat volgens de huidige inzichten de meest aan gewezen weg is. De ontwikkeling van die "ambu lante" zorg (meer hulp aan huis) en het feit dat in de internaten het accent steeds meer is komen te liggen op tijdelijke hulp. waar door kinderen er niet zo lang ver blijven. Dat heeft er volgens Van Veen toe geleid dat er nu veel minder internaten zijn dan vroe- ger. "Vroeger kwam 80 tot 90 procent van de kinderen hier via de kin derbescherming, in 1978 was dat nog maar 48 proeent. Meer dan de helft betreft tegenwoordig dus vrijwel plaatsingen, waarbij de ouders hun ouderlijke macht niet verliezen. Dat is het gevolg van het feit dat vooral jonge kinderen niet gauw meer uit de gezinssi tuatie worden gehaald." In c oncrete cijfers gemeten heeft de door Van Veen geschetste ont wikkeling geleid tot een terug gang van zo n 350 jongeren in de jaren zestig, naar een kleine 110 nu. Met de plannen voor twee jeugd pensions en een gezinshuis bui ten het Rijnstroom-terrein gaat de Marthastichting nu ook actief richting geven aan deze maat schappelijke integratie. "We hebben er lang over nagedacht hoe we verder moesten gaan. Kleine internaten hebben tegen woordig de voorkeur: Rijns troom is nu een middelgroot in ternaat. We hebben gekozen voor een ontwikkeling met het inter naat als basis en daarnaast wat kleinere leereenheden buiten het terrein. We zijn al gestart met die twee jeugdpensions; we moeten alleen nog geschikte behuizing vinden in Gouda en Alphen. "Wat Alphen betreft zijn we aan gewezen op het oude centrum. Begin dit jaar hadden we ons oog laten vallen op twee woonhuizen in Ridderveld, dat leek ons een uitstekende oplossing, twee woonhuizen die met een deur met elkaar zijn verbonden. Als je er dan ooit weer van af wilt, met sel je die deur dicht en heb je weer twee woonhuizen. Maar de gemeente wilde niet meewerken om die woonruimte voor opvang van jongeren te bestemmen. Daarom zijn we aangewezen op het oude centrum, waar die be stemming niet zo nauw is om schreven". "We houden alle leegkomende panden bij, maar hebben hetjuis- te gebouw nog niet gevonden. In die pensions moet ruimte zijn voor twee keukens en iedere be woner moet zijn eigen zit-slaap- kamer hebben. De twee pensions tesamen z(jn bedoeld voor in to taal 16 jongeren in de leeftijd van 17 tot 19 jaar. Er komt meer na druk te liggen op zelfstandigheid en individuele benadering." "Het gezinshuis zal worden gerund door een echtpaar dat een viertal kinderen in huis neemt. Het gaat om kinderen van 9 tot en met 13 jaar die om één of andere reden niet terugkunnen naar hun eigen gezin of pleeggezin Voor het realiseren van deze plan nen is geld nodig. Weliswaar wordt het werk van de Marthas tichting in principe volledig ge subsidieerd, maar die subsidie beperkt zich tot het vergoeden van verpleegprijzen per kind per dag. "Aanloopkosten worden nooit helemaal gedekt", aldus Alink. "Je krijgt pas subsidie als alles al draait en er al een heleboel kosten zijn gemaakt die niet vergoed worden." Verkoop van een gedeelte van het Rijnstroom-complex zal het be nodigde geld kunnen opleveren. Wat er allemaal precies verkocht gaat worden staat nog niet hele maal vast. "We hebben in elk ge val ruimte nodig voor die acht groepen van elf jongens en meis jes en we willen verder voorzie ningen als een sportzaal, een zwembad en een sportveld be houden."

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19