NIET ZOMAAR WEGLOPEN Alternatieve vredeskrant geen bijdrage tot gesprek Plannen voor importbeperking moeten nu worden uitgevoerd G33SEQ12SB Marga Klompé op vredesvesper in Leiderdorp Staking onder personeel Philipsvestiging België DINSDAG 29 SEPTEMBER 1979 (Van onze redactie geestelijk leven) LEIDERDORP - Met het eerste deel van de slag zin voor de Vredesweek - "Help de kernwa pens de wereld uit" - heeft oud-minister dr. Marga Klompé (uiteraard) geen moeite, met het tweede deel - "om te beginnen uit Neder land" - echter wel. Niet omdat zij in haar ijve ren voor gerechtigheid en vrede minder radi- kaal zou zijn, maar omdat dit middel haar on deugdelijk voorkomt. Halve ton voor kindertehuis Voor de bouw van een tehuis voor verlaten kinderen in Sao Paulo (Brazilië) heeft het werelddiako- naat van de Gereformeerde Ker ken in Nederland f50.000 be schikbaar gesteld. Mevrouw Do- na Dalva, die wezen en verlaten kinderen in haar eigen, nu te klein geworden woning op neemt, zal het tehuis gaan leiden. De bouw gaat in totaal f 400.000 kosten. Allerlei acties in Sao Paulo brachten f 150.000 op en een particulier zegde nog eens f200.000 toe. Inmiddels is f 45.000 gestort op de giro van ds. Buskes in Am sterdam als bijdrage aan het werk van Dom Helder Camara. Ds. Buskes wilde op zijn tachtigste veijaardag geen cadeaus hebben maar wel iets op zijn giro voor de sociaal bewogen Braziliaanse aartsbisschop. "Als het de bedoeling is, in de Oost- West-verhouding verder te ko men in het afbouwen van het wantrouwen en de bewapening, dan zullen wij vooral kleine stap pen, ook eenzijdig, moeten doen om de andere partij tot eenzelfde stap uit te lokken. Het zal spoedig blijken of deze daartoe bereid is" Dat zei mevrouw Klompé zondag middag in de Scheppingskerk te Leiderdorp tijdens een oecume nische vesper aan het begin van de Vredesweek. Zo'n eenzijdige stap zou kunnen zijn het besluit om voorlopig van uitbreiding en "verfijning" (per fectionering) van deze bewape ning af te zien. Dat de wereld per uur veertig miljoen gulden aan bewapening uitgeeft, noemde zij "grote waanzin". En dat terwijl zestig procent van de mensheid ondervoed is en achthonderd miljoen mensen lezen noch schrijven kunnen. "Wij zijn", al dus mevrouw Klomnpé, "nog niet aan de gerechtigheid toe" Begrip Hoewel de ex-bewindsvrouw de afschrikkingskracht waarmee het zogenaamde machtseven wicht tussen de beide blokken in stand wordt gehouden in wezen "immoreel en onaanvaardbaar" achtte, vroeg zij begrip voor de Onder dit embleem is het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) het der de jaar van zijn campagne tegen de kernbewapening ingegaan. moeilijke positie van de politiek en militair verantwoordelijken in de samenleving. "Wij leven in verkeerde structuren. Daaruit kun je niet zonder meer weglopen. Ook de christen niet. Hij maakt deel uit van deze sa menleving en is er mee verant woordelijk voor" Mevrouw Klompé sprak in dit ver band van een "verscheurde situa tie": enerzijds de aanwijzingen van Christus om vrede en gerech tigheid te stichten, anderzijds on ze verschrikkelijke middelen om wat wij onder vrede verstaan te bewaren. In uittreding uit de Navo zag zij geen heil. "Dat is nog de enige mogelijkheid om anderen met onze ideeën te beinvloeden. Wij kunnen daar nog wel wat aan in wendige zending doen". Neder land is in dat gezelschap zeker niet de gemakkelijkste deelne- Het wantrouwen aan oostelijke kant tegenover het Westen vond de spreekster "niet zo onbegrij pelijk" "Russen hebben niet G. L. Heij in regionale Leidse Kerkbode: De heer G. L. Heij, rector van de christelijke scholen gemeenschap in Katwijk, kan in de alternatieve vredeskrant "Shalom '79" van de stichting "Bijbel en Vredesvraagstukken" niet anders zien dan een poging om wat de Vredeskrant van het Interkerke lijk Vredesberaad (IKV) aan bewustwording en dis cussie heeft opgebouwd weer af te breken. In een hoofdartikel in de Leidse Kerkbode, officieel or gaan van de gereformeerde kerken in de regio Lei den, komt Heij - een van de redacteuren - tot de conclusie dat "Shalom '79" niet in aanmerking komt om naast de Vredeskrant van het IKV door of vanwege de kerken te worden uitgereikt. Voor sommige kerkeraden zal de verleiding groot zijn, ze beide uit te reiken en het de mensen maar te laten uitzoe ken. Maar zij vergeten dan wel, aldus de heer Heij, dat de Gereformeerde Kerken offi cieel in het IKV zijn verte genwoordigd, terwijl Shalom door een particuliere instel ling wordt uitgegeven en dat de doelstelling van het IKV - discussie over de kernbewa pening - overeenkomt met de uitspraak van de synode over de kernwapens. Shalom dis tantieert zich duidelijk van de synode-uitspraak. Beide bla den uitreiken brengt verwar ring teweeg. Er zal, zo meent Heij, een keuze moeten wor den gedaan. Bestrijding De heer Heij kan er helemaal in komen dat de lezer van de Vredeskrant van het IKV het ene artikel daarin meer ge slaagd vindt dan het andere Zelf heeft hij in de Leidse Kerkbode meermalen op eenzijdigheden gewezen. Maar in haar evenwichtige opzet voldoet deze krant on getwijfeld aan de doelstelling om mensen aan het denken te zetten over hun verantwoor delijkheid als christenen in zake de problemen van oorlog en vrede. "Shalom '79" is geen aanvulling van de Vre deskrant, maar een regelrech te bestrijding ervan. De diepste oorzaak van oorlog en geweld is de zonde, schrijft Shalom. Heij ontkent dat niet, "maar dat wisten wij al" "Het kan zelfs goed zijn daar tel kens weer op te wijzen, als dan daarna maar gezegd wordt hoe wij die zonde en de gevolgen ervan kunnen be strijden" Shalom: "Er is maar één uitred ding mogelijk: Jezus Chris tus" Heij: "Geen tegen spraak, maar weer vraag ik, wat dit concreet betekent voor het probleem van oorlog en kernbewapening. Daarop heeft Shalom (nog) geen ant woord. Op brandende vragen wordt niet ingegaan, "omdat niet alles ineens kan" Sorry, maar wie zo bezig is, gooit zijn geloofwaardigheid te grab bel. Armoede en honger zijn G.L. HEIJ .geloofwaardigeheid grabbel een gevolg van de zonde Maar de mensen die daaron der hebben te lijden zijn niet geholpen met een preek maar met daadwerkelijke hulp" Dooddoener je in de Vredesweek niets an ders hebt te zeggen, klinkt het als een dooddoener. Wie in de beklemmende dreiging van een kernoorlog gaat praten over de vrede Gods, die alle verstand te boven gaat, en het daarbij laat, geeft opnieuw voedsel aan de beschuldiging dat godsdienst opium voor het volk is" Zonder ook maar één goed woord over te hebben voor het Russische dwangsys teem, acht de heer Heij het een versimpeling van het probleem, te denken dat uit breiding en perfectionering van het kernwapenarsenaal de beste manier is om West- Europa voor het communis me te behoeden. Zoals het ook een versimpeling is dat kernwapens alleen maar die nen om het evenwicht tussen Navo en Warschaupact te handhaven. Heij vindt het erg jammer dat in "Shalom *79" elk kritisch ge luid tegen de kernwapens ontbreekt. De krant is dan ook geen bijdrage tot het ge sprek. zulke beste ervaringen met het Westen. De namen Napoleon en Hitier zeggen wat dat betreft ge noeg. De wapenvermeerdering van het oostblok liegt er inder daad niet om en is een reëel ge vaar, maar de mensen daar zeg gen precies hetzelfde van óns. Ie dereen is bang. En al zouden we alle kernwapens vernietigen, de wetenschap die ze kan maken be staat en is niet meer uit te ban- Langzaam De vraag of de structuren waarin wij gevangen zitten nog wel kün- nen veranderen en of het dus zin heeft zich te blijven inzetten voor een ombuiging naar een positieve vredespolitiek, beantwoordde dr. Klompé bevestigend, al gaat het hier wel om langzame processen. "Geen regering zal verdragen ac cepteren die risico's van beteke nis inhouden. Maar regeringen zijn wel beïnvloedbaar. De een meer, de ander minder. De publieke opinie blijft niet zonder uitwerking. En die wordt mede gevormd door de manier waarop en de mate waarin mensen, indi vidueel en in groepen, met deze vragen en problemen bezig zijn" Met het oog daarop kende me vrouw Klompé aan de kerken, de vredesorganisaties, de opvoe ding van en het onderwijs aan de kinderen een hoge verantwoor delijkheid toe. Uiteenlopende meningen over vre desvraagstukken vond zij niet zo'n ramp. "Als wij eikaars mo tieven maar respecteren en met elkaar in gesprek blijven". In een persoonlijk getuigenis zei me vrouw Klompé nog dat haar diepste drijfveer tot het werken voorde vrede - zij zit in de top van "Pax Christi" - het geloof in het woord van de Heer is. "Eenvou dig is dat niet - je krijgt allerlei etiketten opgeplakt maar je kunt het er wel bij volhouden" Zwinglibond. Op een landelijke conferentie van de Zwinglibond (principieel-vrijzinnigen) in Noordwijkerhout zei de her vormde predikant A. J. Roodzant uit het Drentse Odoorn, dat stre ven naar eenheid in de kerk al leen aanvaardbaar is als er vol doende differentiatie (onder scheid in opvatting) wordt ge waarborgd. Hij kritiseerde de on genuanceerde verklaringen over maatschappelijke vraagstukken. Als voorbeeld noemde hij het In terkerkelijk Vredesberaad. "Hoe sympathiek dat op zichzelf ook is, als de kerk zich achter zulke op vattingen plaatst, kan zij mensen van zich vervreemden", aldus Roodzant. De predikant pleitte voor een uni versitaire leerstoel voor het vrij zinnig christendom. Bij vrijzin nigen die nog altijd lid van de VPRO blijven constateerde hij een gebrek aan inzicht. Ds. J. Visser (Leiden), die sprak over de toekomst van het vrijzin nig protestantisme, uitte kritiek op het nieuwe liedboek van de kerken. Hij noemde dat een be lemmering voor kerkelijke ver nieuwing omdat het onvoldoen de aansluit bij het moderne le vensgevoel. Over niet al te lange tijd achtte hij aanvulling van dit boek nodig. FNV en Kerk Het dagelijks bestuur van de syno de van de Gereformeerde Kerken in Nederland en een afvaardiging van het bestuur van de Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) hebben met elkaar in een "oriënterend gesprek" van ge dachten gewisseld over de relatie tussen levensbeschouwing en vakbeweging. Dit gesprek maakt deel uit van een reeks ontmoetin gen tussen de FNV aan de ene en lijke vragen", de gereformeerde vertegenwoordiging uit de be stuursleden mevrouw E. Eiker bout en de predikanten A. C. Hofland, C. H. van den Berg en H. B. Weijland en een drietal leden van de synodale commissie "Kerk en bedrijfsleven". De synodeleden namen met in stemming kennis van de plannen binnen de FNV tot vorming van een commissie "Levensovertui ging en vakbeweging". De FNV- mensen kregen te horen dat het gereformeerde synodebestuur zaken die kerk en vakbeweging raken graag zou bespreken in een regelmatig te houden beraad on der auspiciën van de Raad van Kerken. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Rijssen J. van Wier Kampen; aangenomen naar A arl ander- veen (part-time) kandidaat me vrouw H. Westera - Franke Lei den, naar Voorst (Geld.) A. G. van der Linden Koudekerk aan den Rijn; bedankt voor Hilversum J. J. Ruitenberg Vianen, voor Mid- delharnis A. van Brummelen Huizen, voor Werkendam en voor Windesheim T Lekkerkerker Ede, voor Wieringermeer J. H. van Hunnik Bergentheim. Gereformeerde Kerken: beroepen te Laren J. Bosman, staffunctio naris geestelijke vorming aan de Dr. mr. W. van den Bergh-stich- ting, Noordwijk; aangenomen naar Schoonhoven P. S. Veldhui zen Roden, naar Uithuizermee- den B. der Nederlanden Mid- denmeer, naar Silvolde-Gen- dringen kandidaat A. Buijs al daar, naar Winschoten H. Vaar tjes Strijen. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Bodegraven J. Koster Barneveld; bedankt voor Kat wijk aan Zee W. Hage Rotter dam-West Gereformeerde Gemeenten in Ne derland: bedankt voor Chilli- wack (Canada) F. Mallan Rhenen. Oud-Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Oosterland M. A. Mieras Krimpen aan de IJssel. Evangelisch-Lutherse Kerk: aan genomen naar Vlissingen-Mid- delburg kandidaat mevrouw W. M. Buissing - van Beers Middel burg. Bezorgd WJM KOK ...met drie anderen van de FNV had hij een "oriënterend gesprek" met gereformeerde synodeleden de kerken en het Humanistisch Verbond aan de andere kant. Eerder sprak de FNV al met het bestuur van de hervormde syno de, met vertegenwoordigers van enkele kleinere kerken en met leden van de Nederlandse bis schoppenconferentie. De FNV-delegatie bestond ditmaal uit de heren W. Kok, H. Muller. W. Spit en L. Mesman, de laatste als secretaris "Levensbeschouwe De paus heeft tegenover Pedro Arrupe, hoofd van de Jezuïete norde, zijn bezorgdheid uitge sproken over de ontwikkelingen binnen deze groep priesters. Een reden was de toenemende poli tieke activiteit van vele Jezuie- ten. met name in Latijns-Amen- ka. Die valt niet altijd in de smaak bij de plaatselijke bisschoppen, om van de politieke machtheb bers maar helemaal niet te spre ken. Ook de voortdurende uit tocht van leden uit deze belang rijkste kloosterorde in de Rooms-Katholieke Kerk veront rust de paus. Hij heeft de Jezuïe ten daarom trouw gevraagd aan hun eigen opzet en wetten en aan het leergezag van de kerk. En, last but not least, ook aan hemzelf. Energie-overleg in Parijs vervolg op Tokio-top (Van onze correspondent) BRUSSEL - Hoe zullen de afspra ken over beperking van de olie import in de komende jaren worden uitgevoerd. Dat is het onderwerp van gesprek voor de energieministers van de zeven belangrijkste westerse landen, die morgen in Parijs bijeen ko men. De afspraken over import beperking werden eind juni in Tokio gemaakt op de topconfe rentie waaraan de leiders van de Verenigde Staten, Japan, Cana da en de vier grootste EG-landen deelnamen. Het beraad in de Franse hoofdstad, waaraan ook een vertegenwoor diging van de Europese Gemeen schap deelneemt, is politiek van niet te onderschatten betekenis. De OPEC-landen, die aan de vooravond van de Tokio-top de ruwe-olieprijs tot minimaal 18 dollar per vat verhoogden, kijken met belangstelling toe. Het Parij- se overleg moet duidelijk maken of de grote olie-importeurs ernst willen maken met de goede voor nemens die ze in de Japanse hoofdstad op papier hebben ge zet. De enorme olieprijsverhoging in juni kwam voort uit een tekort aan olie op de wereldmarkt, voornamelijk als gevolg van de flinke daling van de olieproduk- tie in het Iran van na de revolutie van ajatollah Chomeini. Het ver schil tussen vraag en aanbod be droeg ongeveer anderhalf a twee miljoen vaten per dag. Het resul taat van de Tokio-top was dat Sa- oedi-Arabië, de grootste oliepro ducent ter wereld, de produktie tijdelijk met 1 miljoen barrels per dag opvoerde. Eevenwicht Na een kalme zomer is de situatie in de olievoorziening vrijwel de zelfde als vóór de omwenteling in Iran, vraag en aanbod zijn onge veer in evenwicht, de voorraden zijn weer aangevuld, de files voor de Amerikaanse benzinestations allang weer verdwenen. Maar er hoeft niet veel te gebeuren of er kan opnieuw een crisis in de be voorrading ontstaan. Saoedi- Arabië zou bijvoorbeeld de pro duktie maar weinig behoeven te verlagen en de spanning op de wereld-oliemarkt zou direct te rugkeren. In Parijs moeten de Tokio-zeven een begin maken met de uitvoe ring van hun afspraken. De moeilijkheid is dat die afspraken niet erg duidelijk zijn. Het slot communiqué van de iokio-top is een waar kunststuk van twee slachtigheid, dat tal van interpre taties toelaat. Belangrijkste vraag is op welk tijdvak de streefcijfers over de olie-importbeperking be trekking hebben: de jaren 1980-"85, zoals de Europese lan den beloofden, of een streefdoel voor alleen 1985, zoals uitdruk kelijk voor Amerika, de grootste olie-importeur werd vastgesteld. In Bonn voelt de regering nu ook meer voor 1985 als jaar van de waarheid" In de Franse hoofdstad zullen de vier grote EG-landen (Duitsland, Frankrijk, Engeland en Italië) elk een streefcijfer over de import beperking moeten noemen, zoals die ook binnen de Europese Ge meenschap voor alle Negen zul len worden opgesteld. Dit ge beurt onder druk van Amerika, dat elke deelnemer aan de Tokio- top aan concrete cijfers wil kun nen houden. Omgekeerd is het voor de EG van belang Washing ton vast te pinnen op het Tokio- cijfer van 8,5 miljoen vaten per dag in 1985 als maximaal toege stane import in de Verenigde Sta ten. Dit is des te belangrijker nu de regeerkracht van Carter tot een ongekend dieptepunt is ge zonken. Voor de kleine EG-landen en ande re staten die niet aan topconfe renties van de grote Zeven deel nemen (Australië of Zweden, om er maar een paar te noemen) zal het Parijse overleg ook een ant woord moeten geven op de vraag of dit onderonsje in de toekomst zal worden voortgezet. Frankrijk streeft naar een institutionalise ring van het energie-overleg met de andere Tokio-deelnemers. Dat verklaart ook waarom dit beraad in Parijs plaatsvindt, hoewel Ja pan nog steeds voorzitter van de Zeven is en Italië volgend jaar de eer krijgt van het presidentschap van deze exclusieve club van re geringsleiders, als ze in Venetiè bijeenkomt. Andere landen, zoals Duitsland en Engeland, voelen meer voor voortzetting van het energie- overleg in breder kader, bij voor keur het Internationaal Energie Agentschap (IEA), de schepping van Kissinger, waarvoor de Fran se regering zich echter nog steeds alergisch betoont. Van het IEA zijn alle westelijke landen lid. Ook in kringen van de Ameri kaanse regering bestaat een voorkeur voor het IEA. Parijs heeft al met tegenzin moeten ac cepteren dat IEA-directeur Ulf Lantzke bij het overleg aanwezig zal zijn. Deze vrolijke dame draagt op haar manier een steentje bij aan de energie-besparing. Ze demonstreert datje in een goed bed.onder een warm dekbed, de verwarming in de slaapkamer 's nachts een stuk lager kunt draaienDe demonstratie vond plaatsopeen beddenbeurs die deze week in de Utrechtse Jaarbeurshal wordt gehouden. HASSELT (AP) - Ongeveer 2.600 personeelsleden van de Philips- fabriek alhier zijn gisteren be gonnen met een staking van 24 uur als protest tegen het plan binnen twee jaar het personeel met ongeveer 540 man in te krim pen. Door de onderneming die in België ongeveer 12.500 mensen in dienst heeft was gezegd dat die inkrim ping noodzakelijk was als men concurrerend wilde blijven wer ken. In de fabriek te Hasselt zijn onge veer 3.000 arbeiders in dienst van wie dus enige honderden geen gehoor hadden gegeven aan de oproep tot staken. Op 2 juli was ook te Hasselt ge staakt en om dezelfde redenen. Toen was het hele personeel thuisgebleven. Al enige tijd praat de directie van Philips met de vakbonden over de toestand in Hasselt, maar tot nu toe zonder resultaat. Geen nieuwe besprekingen over aardgas DEN HAAG (ANP) - Minister Van Aardenne ziet geen reden voor heropening van de onderhande lingen over de aardgasleveranties door Algerije aan Nederland. De bewindsman van economische zaken heeft dit het PPR-kamerlid Jansen laten weten in antwoord op diens schriftelijke vragen. Zolang het tegendeel niet is geble ken gaat de minister ervan uit dat Algerije zich aan de gesloten en door beide regeringen goedge keurde contracten zal houden. De overwegingen die indertijd hebben geleid tot goedkeuring van het contract tussen Gasunie en Sonatrach en het besluit in Nederland aan te landen zijn sindsdien niet of nauwelijks ver anderd. aldus de minister. Uit berichten van de Nederlandse ambassade in Algiers, van de kant van Gasunie en in de inter nationale vakpers blijkt dat in Algerije in het kader van de vast stelling van het komende vijfja renplan 1980-1985 een duscussie aan de gang is over de vraag of het zwaartepunt van de investerin gen gericht moet blijven op de olie- en gasindustrie dan wel verlegd zou moeten worden naar andere sectoren, zoals bijvoor beeld de landbouw. Daarbij speelt tevens een rol het feit dat voor export van aardgas in vloeibare vorm vrij kostbare vloeibaarmakingsinstallaties moeten worden gebouwd die bij export per pijpleiding achterwe ge kunnen blijken. Voorzover bekend is deze interne discussie in Algerije nog niet afgesloten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17