"Mijn afscheidsduel is een serieuze zaak" Motorsportbonden wijzen protest toe Waarom speelt Koos Bekooy niet in Leids elftal? Zwartkruis: "Duel tegen Belgen is geen partij of bruiloft" <s 5De Krommenog eenmaal in Oranje: DINSDAG 25 SEPTEMBER 1979 SPORT Waarom staat Koos Bekooy niet opgesteld in het Leids elftal dat begin oktober tegen de Amerikaanse profploeg Tulsa Roughnecks uitkomt? Dat vraagt men zich bij Lugdu- num enigszins verbaasd af, want, zo zegt men daar, hij is beter in vorm dan ooit. Be stuurslid Daan v.d. Berg: "Er staan wel twee andere Lug- dunum-spelers in het Leids elftal, jongens die ik het van harte gun, hoor, maar Bekooy is duidelijk onze beste man en die wordt niet gevraagd"De reden is volgens v.d. Berg dat Bekooy ooit eens een opmer king zou hebben gemaakt over de manier waarop Noordwij- kers in het Leids elftal speel den. Vreemd. Daarom eerst maar eens contact gezocht met Piet Kantebeen, één der selectiehe ren van het Leids elftal. Kan- tebeen: "Jaren geleden hebben het Leids elftal dat tegen Feyenoord moest spelen. Hij schreef toen af, zonder een re den aan te voeren. Later heb ik van een bestuurslid van Lugdunum, Breedeveld, ge hoord waarom hij had afge schreven: hij voelde er weinig voor om met die NooYdwijkers te spelen die toch nooit een bal aan hem afgaven". Heeft Breedeveld dat werkelijk zo verteld? Hijzelf zegt van niet. "Ik kan mij niet herinne ren ooit zoiets te hebben ge zegd. Het lag ook niet op mijn pad om dat te doen. Nee, ik weet vrijwel zeker dat ik dat nooit heb gezegd". Terug naar Kantebeen. Heeft hijzelf Bekooy ooit gevraagd wat er aan het handje was? "Nee. Kijk, zo'n Leids elftal komt maar een heel enkele keer in actie. Vroeger was het heel wat als je er voor mocht spelen, nu veel minder. Daar om kijken we niet alleen naar goede voetballers, maar ook of ze er aardigheid in hebben om voor zo'n Leids elftal te spelen. Je moet een beetje van ze op aan kunnen. Uit die opmer king van dat bestuurslid van Lugdunum meenden we te moeten opmaken dat Bekooy niet zo'n grote interesse had" Tot slot Bekooy zelf:"lk heb des tijds voor die wedstrijd tegen Feyenoord afgezegd omdat het me onmogelijk was op dat tijdstip te spelen. Bij een eer dere gelegenheid, ik geloof na afloop van Den Haag - Lei den, heb ik eens in een krin getje spelers gezegd dat ik niet Leids elftal toen spelers van Noordwijk zaten. Niet omdat ik wat tegen die jongens van Noordwijk had of heb, echt niet; ik zou bijv. best eens naast iemand als Bogers wil len spelen, maar omdat ik dat gek vond. Ik zeg er eerlijk bij dat ik toen ook een tikkie ge it KOOS BEKOOY prikkeld was omdat Kante been me er in die wedstrijd in de rust had uitgehaald. Maar zoiets moet toch kunnen. En om dan jaren later nog met die opmerking, doorverteld door een ander, aan te komen en te zeggen: hij heeft geen in teresse, dat is toch raar. Waarom heeft-ie het me zelf nooit gevraagd? Dan had ik hem binnen een paar minuten verteld hoe de zaak in elkaar zat" Geruchten zijn er om uitgezocht, niet om klakkeloos te worden overgenomen. Dat leer je al als leerling-journalist, maar dat geldt natuurlijk zeker ook voor selectie-commissies. Je ziet wat voor vreemds er ge beurt als dat niet gedaan wordt. Zo'n onzuiver verhaal blijft jaren in stand. Nou heeft het in dit geval niet zo erg geklemd, hoor, want an ders had Bekooy zelf wel eer der aan de bel gehangen. Des ondanks: het deugt niet. Kantebeen, die wél vindt dat de Lugdunum-speler in het Leids elftal hoort, Bekooy, en v.d. Berg moeten maar eens een biertje met elkaar gaan drinken. Ik ben bereid daar bij een croquet te offreren Honderd jaar Met de interland Nederland - België wordt morgen het feit gevierd dat honderd jaar ge leden Pim Muiier en zijn HFC-makkertjes voor het eerst de voetbal in ons land lieten rollen. Wat jammer eigenlijk dat zoiets aardigs moet worden her dacht met een volstrek kleurloze interland. Was niets beters te verzinnen weest? Want Nederland - Bel gië (of beter Holland - België mag dan van 1905 tot het be gin van de jaren zestig he hoogtepunt van elk voetba seizoen zijn geweest, de laat ste vijftien jaar was elke fu uit dat potje verdwenen, be houdens enkele duels in kader van de wereldtitel Door de ontwikkeling van voetbal op grote schaal had niemand meer be hoefte aan een gewoon "vriendschappelijke" krachtmeting Holland - Bel gië. Iets wat dood en begraven is, kun je maar beter onder de grond laten, heb ik altijd ge leerd, maar de KNVB zag er kennelijk toch brood in om de stoffelijke resten van wat eens Holland - België was aan het publiek voor te zetten. Nou ja, ach, misschien valt het Rinus Terlouw Een eeuw voetbal in Nederland heeft al tot talrijke artikelen in kranten en tijdschriften geleid. Veruit de beste en inte ressantste publikatie vond ik het speciale nummer van Voetbal International:" 100 jaar voetbal". Met zeven mijlslaarzen stapt men in dit nummer door de historie heen, steeds even stilstaand bij een opvallende gebeurtenis, zoals de eerste overwinning op En geland in 1913, "We gaan naar Romenader bekeken, de blamage van Huddersfield tegen Engeland in 1946 (8-2) Het artikel dat mij het meest boeide was dat van Wim Rau- camp over Rinus Terlouw. Een prachtig stukje sfeervolle journalistiek. Alvorens ik daarover verder ga, moet ik voor de huidige generatie eerst even uitleggen wie en wat Rinus Terlouw in het Ne derlandse voetbal voorstelde. Rinus Terlouw was de meest ro buuste (en tegelijk zeer faire) stopperspil over wie we in de jaren vijftig beschikten. Een vent met spieren als kabel touw en een borstkas als een rustbank. Een man van gra niet of van schokbeton. Hij speelde nog voor de twee deklasser DCV uit Capelle aan den Ijssel toen hij (in 1948) voor het Oranjeteam werd uitverkoren. Hij zou het tot 34 interlands brengen. In 1949 ging hij over naar Spar ta en bleef daar tot 1958 voor spelen. Zijn naam stond symbool voor moedig, onverzettelijk verde digen. In 1959 werd hij trainer bij de club van zijn jeugdjaren: DCV. Zes jaar later zette hij ook achter die bezigheid een punt. Hij nam afscheid in goede sfeer, met een feest avond. Vervolgensontdeed Ter louw zich van alles wat nog aan de voetballerij herinner de: seizoenkaarten, onder scheidingen, belangrijke sou venirs, ze gingen of de vuil nisbak in of werden terugge zonden naar de afzender. Geen voet zette hij meer op een voetbalveld. Invitaties voor jubileum-vieringen van Sparta, maar ook van zijn bloedeigen DCV bleven on beantwoord. Hij leidt nu al jaren het leven van een kluizenaar. Journa listen krijgen hem niet te spreken. Ze komen zelden verder dan zijn vrouw die meteen zegt dat alle moeite vergeefs is. Mensen die Ter louw vroeger zeer goed ge kend heeft, groet hij nu vluch tig in het voorbijgaan. Vrij wel al zijn vrije tijd brengt hij binnenshuis door, ook op zeer warme dagen. Op zijn werk scheepsbouwis hij overi gens, ondanks zijn zwijgzame aard, wel gezien. Fascinerend vind ik die van de ene op de andere dag zich manifesterende anti houding, na zo'n rijke voet balcarrière. Wat heeft zich in die man voltrokken? Waar en waarom is er bitterheid tus sen de herinneringen gelo pen? Het is een raadsel. VI meldt dat Terlouw op de da gen dat hij vroeger triomfen op het voetbalveld vierde nu twee keer per dag ter kerke gaat. En dat zal het dan wel zijn. Misschien. ZEIST (GPD) - Jan Zwartkruis hinkt op twee gedachten. Het vriendschappelijk duel van Oranje met België, morgenavond in de Rotterdamse Kuip, moet enerzijds een show worden en anderzijds ook een serieuze oe fenwedstrijd. De bondscoach meent een goed compromis te hebben gevonden, waarbij hij het accent dan toch op Oranjes voor bereiding op de EK-kwalifica- tiewedstrijd van 17 oktober tegen Polen heeft gelegd. Het is de Soesterbergse oefenmees- ter niet gemakkelijk gemaakt. Op zich paste de jubileumwedstrijd tegen de Belgen, die ook volop in de slag zijn in de race naar het Europese eindtoernooi volgend jaar in Italië, erg goed in zijn pro gramma. Dat de viering van 100 jaar voetbal in Nederland aan de ontmoeting een show-element gaf, was ook beslist geen be zwaar. Maar toen op initiatief van een aantal Rotterdamse sport journalisten deze wedstrijd ook nog werd aangegrepen om Wim van Hanegem een passend af scheid te bezorgen, raakte Zwartkruis wel in de knel. De luchtmachtofficier is er de man niet naar om dan roet in het eten te gooien. Uit overtuiging is hij vóór dergelijke bijzondere eer bewijzen. „Ik zie het als een te rechte hommage aan een wereld- voetballer van een vorige genera tie, die een zeer belangrijke bij drage heeft geleverd aan het be reiken van de positie, die het Ne derlands elftal nu inneemt" Verrassing Wat de meer serieuze kant van de wedstrijd betreft, kwam de bondscoach opnieuw met een verrassing. Nadat hij zondag al bekend had gemaakt dat Wijn stekers als vleugelverdediger in Oranje zal debuteren (de Feye- noorder is natuurlijk ook min of meer een lokvogel), vertelde Zwartkruis gistermiddag dat Piet Hamberg van het Zwitserse Ser- vette is opgeroepen om de geblesseerde Rep in de selectie te vervangen. Waarmee de beleids lijn om de Oranje-klanten zoveel mogelijk uit de vaderlandse competitie te halen, geweld wordt aangedaan. „Inderdaad, ik heb gezegd dat ik in de eerste plaats spelers die in Ne derland spelen, zou selecteren. En daar blijf ik ook bij. Maar dat wil niet zeggen dat ik jongens, die zich in het buitenland nadrukke lijk manifesteren, geen kans in Oranje wil geven. Dat zou in mijn streven om Nederland via de EK naar de WK te voeren, ook niet juist zijn. Voor alles hebben we nu de opdracht Italië te berei ken." Vandaar dat de Soesterbergse trai ner er morgen geen „bruiloft of partij" van wil maken. „Het blijft tegen de Belgen toch een wed strijd, waarbij het oog is gericht op de ontmoeting van volgende maand met de Polen. Daarom wil ik ook dat mijn spelers woensdag bepaalde dingen uitproberen; dat ze trachten zaken af te dwingen die van essentieel belang zijn voor onze wedstrijd tegen Po len." ZEIST (GPD) - Alsof hij de gebruikelijke voorbereiding nooit heeft moeten missen, zo voelt Willen van Hanegem zich thuis op het Sportcentrum van Zeist waar Oranje zich in alle rust opmaakt voor de feestinterland tegen België. Het doet hem zichtbaar genoegen dat bondscoach Zwart kruis zijn ervaren pupil nog één keer voor het selecte gezelschap heeft willen uitnodigen. Te midden van zijn Rotterdamse aanhang, die de vertrouwde sfeer van vroeger voor het laatst in herinnering zal kunnen roepen, beleeft Van Hanegem een af scheid dat tussen aanhalingste kens komt te staan. „Het gevoel dat je echt afscheid neemt ont breekt", geeft hij toe, „omdat ik nog volop meedraai. Maar dat be tekent niet dat ik dit gebaar van de KNVB niet minder waardeer. Ik ben dolblij dat ze aan me heb ben gedacht" De Kromme wuift elke uitspraak weg die suggereert dat zijn op treden is te danken aan een tacti sche zet van de KNVB. Men kan zich namelijk afvragen of de bond niet naar een publiekstrek ker heeft gezocht, die het op zich zelf toch niet bijster interessante duel tegen de zuiderburen enige glans zou kunnen geven, mede gezien het ongunstige tijdstip van de wedstrijd, vlak voor de competitietopper Feyenoord- Ajax. Van Hanegem ergert zich aan de „circussfeer" rond zijn af scheid, die door Jan Zwartkruis nog eens werd onderstreept, toen hij van een „hooggeëerd publiek" sprak. Serieuze zaak „Ik vind dat mijn afscheid op die manier in het belachelijke wordt getrokken. Het blijft voor mij een serieuze zaak en ik geloof dat Zwartkruis daar net zo over denkt. Per slot van rekening zit hij midden in de opbouwperiode voor het EK en kan hij zich twee weken voor een zeer belangrijke VOETBAL - HJK, tegenstander van Ajax in de eerste ronde van de Europa Cup, heeft de uitwed strijd voor de Finse competitie tegen Turun met 1-2 gewonnen. HJK staat na 27 wedstrijden op de derde plaats. interland geen bokkesprongen permitteren. Ik betwijfel trou wens of de mensen speciaal voor mij naar het stadion zullen trek ken", aldus Van Hanegem, die echter moet beamen dat bijvoor beeld het Utrechtse publiek zich zijn aanwezigheid wel degelijk aantrekt. Zo ontkent Willem ook dat de KNVB eindelijk een goedmaker- tje heeft gevonden voor de min der prettige wijze waarop hij vlak voor de wereldkampioenschap pen in Argentinië uit de boot viel. „Ze hoeven zich dat niet aan te trekken. Het was mijn eigen schuld dat ik niet mee ben ge gaan. Ik heb ervan afgezien toen bleek dat er vanuit de spelers groep weerstand tegen bestond. Dat ik nu dit cadeau krijg aange boden staat los van die affai- Van Hanegem tracht elke bijsmaak weg te werken en verwijst naar Zwartkruis, die de verdiensten van de FC Utrecht-speler voor het Nederlandse voetbal als ar gument heeft gebruikt om het eerbetoon in acht te Glorie Van de 51 interlandwedstrijden die hij in het Nederlands A-elftal heeft gespeeld gaan Van Hane- gems beste herinneringen uit naar het wereldkampioenschap van 1974, waar een deel van de behaalde glorie op zijn schouders terechtkwam. De duels tegen Bulgarije (4-1) in de eerste ronde en Brazilië (2-0) in de halve finale spreken het meest tot zijn ver beelding, al wil hij zijn eigen ver richtingen bij de terugblik buiten beschouwing laten. Hij memo reert alleen zijn slechte debuut als volwaardig international op 30 mei 1968, toen Oranje op eigen terrein de Schotten een doel puntloos gelijkspel moest toe staan. Van Hanegem hoopt dat zijn offi ciële afscheid van de Oranje-fa milie succesvoller zal verlopen dan zijn komst destijds. Van de bondscoach heeft hij evenwel nog geen mededelingen ontvan gen, die hem daarover kunnen geruststellen. „We moeten de zaak nog samen doorspreken. Hoe alles gaat verlopen weet ik dus niet. Ik moet er vannacht over gaan dromen". Toch acht De Kromme het uitgesloten dat zijn laatste optreden in het Oranje shirt op een blamage zal uitdraai en. „Er lopen geen elf Van Hane- gems rond, dus ik zie het optimis tisch in", grapt hij. En dan weer serieus: „Uiteraard kom ik niet om een kwartiertje mee te voet ballen. Ik reken op minstens een helft". Veel zal ongetwijfeld afhangen van Van Hanegems conditie, die na het avontuur in de Verenigde Staten danig is teruggezakt. In de competitie bleek dat het voltooi en van de wedstrijd op zichzelf al een zware belasting is voor de inmiddels 35-jarige middenvel der. Mede met het oog op het karwei van morgen doet hij mo menteel driftig aan krachttrai ning. „Het klinkt misschien gek, maar ik zie het als een soort op bouw van de afbouw. Een echte loper ben ik nooit geweest, maar het was altijd genoeg om mee te kunnen. Ik doe gewoon mijn best, meer kunnen ze in de Kuip niet van me verlangen" Politiek asiel voor Kortsjnoi BERN (ANP) - De Zwitserse rege ring heeft gisteren bekend ge maakt dat aan de Russische grootmeester Viktor Kortsjnoi politiek asiel is verleend. Deze be slissing komt negen maanden nadat hem door de regering van zijn geboorteland de Russische Natdat hij besloten had zich niet blijvend in Israël of de Verenigde Staten te vestigen, i^roeg Kortsj noi, die vorig jaar de tweekamp om de wereldtitel van Karpov verloor, op 26 januari in Zwit serland asiel. Sinds twee jaar woont Kortsjnoi in Wohlen, een plaatsje in het oosten van Zwit serland. De komende én gaande soldaat van Oranje Wim van Hanegem (rechts) neemt morgenavond tegen de Belgen afscheid van het Nederlands elftal; Piet Hamberg (links) hoopt zijn debuut te maken. Van Heugten/Kiggen kampioen zijspancross zc&c ce ^rQaP- M£T X>!£- TyS£RSrRGP£Xi ouCE. after: ik M^ÊT &UIKSJJ ■DlÊ ARNHEM (ANP) - Ruim twee weken nadat de laatste man che voor de Nederlandse ti tel motorcross voor zijspan nen werd gereden, is de kampioen pas bekend ge worden. Het is de combina tie Ton van Heugten/Frits Kiggen. Gisteravond heeft het overlegorgaan van de Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging en de Nederlandse Motorsport Bond het protest, dat Van Heugten op 9 september na de cross in Rosmalen in diende, toegewezen. In het voorlopig eindklassement was de combinatie Wil van de Laan/Jaap van Vliet eer ste geworden. Opzettelijk Van Heugten beschuldigde Van de Laan ervan dat de laatste hem in de tweede manche opzettelijk gehin derd had, waardoor Van Heugten in die omloop voor een goede positie werd uit geschakeld. Het overlegor gaan meent dat Van de Laan schuldig is aan het incident, maar vindt dat er geen opzet in het spel was. Op grond van het motorsport- en het F.I.M.-reglement heeft het overlegorgaan KNMW-NMB besloten de onregelmatig verlopen laatste ronde van de tweede manche als ver vallen te verklaren. De stand na de voorlaatste ronde telt nu officieel als uitslag voor de manche. Puntental Het gevolg is dat Ton van Heugten en Wil van de Laan in de strijd om het Neder lands Kampioenschap met hetzelfde puntental zijn geëindigd. Van Heugten werd winnaar door een beter resultaat in de negende manche. De uitslag van de strijd om het Nederlands kampioenschap is nu: 1. Van Heugtcn/Kiggen 231 punten (met beter resul taat in de negende manche), 2. Van de Laan/Van Vliet 231 punten, 3. August Muller/ Van Heek. UIE \JAA&CHTEMV T EEEST) 6J MM OP DE 5TÖEP 5TAAT, MlAAkT 'M öceie. KAKfe Sa

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13