Schrijf naarGuinness Recordboek EXTRA - INSDAG 25 SEPTEMBER 1979 pagina De zwaarste tweeling aller tij den woont in Henderson Noord-Carolina, VS). Het be treft hier de broertjes Billy en Benny McCreary, die nu der tig jaar zijn en 336,5 kilo we gen, per stuk dan. Guinness weet te melden dat een stren ge vermageringskuur van zes weken in een ziekenhuis on langs tot gevolg had dat ze ie der ruim twee kilo waren aangekomen. BUSSUM - Iedereen kent mis schien wel het boek „Guin ness Book of Records". Alle denkbare gevestigde we reldrecords staan daar in opgesomd. Niet alleen de re cords op sportgebied, maar bijvoorbeeld ook de records op de meest uiteenlopende, dolste gebieden. Alles of ie dereen dat of die maar het grootst. langst, smalst, kleinst, dikst, etc. is wordt in het meer dan 300 pagina's tellende boekwerk vermeld. Het is een Engels boek, een vondst van de tweeling broers Norris en Ross McWhirter, van wie Ross inmiddels is vermoord. Handige knapen die tientallen jaren geleden allerlei merk waardigheden in boekjes verwerkten en deze ter inza ge legden in „pubs", bemerk ten dat de Engelsen die boek jes verslonden. Er werd dan ook besloten er „big busi ness" van te maken. Het Guinness Book of Records was geboren. Genoemd naar een Engels biermerk. Sinds de jaren vijftig verschijnt er elk jaar een Engelse uitgave. Elk jaar worden er tientallen miljoenen over de hele we reld verkocht. In de loop der tijd zijn er rond de twintig vertalingen van het boek gemaakt. Ook een Neder landse. De Bussumse mevrouw Jo hanna Swanenburg-Lopes Dias (56), houdt zich bezig met dat monnikenwerk. En haar man, ir. B. Swanenburg (74) staat haar, vooral met veel speurwerk in de techni sche sector, terzijde. Al voor de tweede maal heeft Johan na Swanenburg zich, op ver zoek van een uitgeverij in Laren, gewaagd aan het im mense karwei van de verta ling van het Engelse werk. In ons land verschijnt om de twee jaar - in oneven jaren, want dan kunnen de records van de Olympische Spelen er nog in worden verwerkt - een „Guinness boek van re cords". juw Johanna Swanenburg-Lopes Mevr. Swanenburg vertelde dat ze wat dat vertalen be treft, er zomaar in is gerold. De uitgeverij zocht iemand die een populair-weten- schappelijk werk vanuit het Engels kon vertalen. De Bus sumse werd het en kreeg toen te horen, dat door ande ren ondernomen pogingen totaal waren mislukt. Vrij wel iedereen werd van deze vorm van vertaling stapel gek. Johanna Swanenburg evenwel vindt het boeiend werk, hoewel soms ook wel saai. Het bewerken van de Engel se uitgave vereist nogal wat onderzoek. „Want ik ben niet iemand die alles klakkeloos aanneemt". Omdat, zoals ze zegt, het karakteristieke van records is dat ze sneuvelen, is er om de twee jaar ook ge noeg werk te verrichten. Er zijn veel wijzigingen, er ver dwijnen records, er komen nieuwe bij. Ook in de Neder landstalige gebieden wordt het recordboek „gevreten". Van de eerste Nederlandse uitgave werden er zo'n 50.000 verkocht. Nederlandse records worden uiteraard ook in het boek vermeld. Wist u, dat de ge broeders Paul en Fred Schoote van Recreatie Oud- Valkeveen staan genoteerd als degenen, die de grootste pannekoek ter wereld heb ben gemaakt, met een door snede van 2 meter. Dat de meest succesvolle tv-inza- meling „Geven voor Leven" was? Met een opbrengst vol gens het boek van 65 miljoen gulden. Dat het eerste Nederlandse warenhuis de Winkel van Sinkel was? In 1921 weer ge sloten. Dat het grootste wa penfeit op servicegebied door een Nederlander werd geleverd? De Enschedese or thopedisch schoenmaker Klaas Mengerink verkocht in 1971 een paar sandalen. Om de schoenen te kunnen afleveren, moest een vlieg tuig worden gecharterd, dat 30.000 kilometer moest af leggen. De klant zat in Dar- es-Salaam in Tanzania. De sandalen kostten slechts f29,50. Dat Johanna Swanenburg ook de nodige humor moet verta len, blijkt uit het volgende. Het hoogste geboortecijfer in de jaren zeventig werd in Niger bereikt. Dat bedroeg 52,2. Het Guinness Book of Records weet evenwel ook de staat met het laagste ge boortecijfer te noemen: Va ticaanstad. „Te verwaarlo zen", heeft de Bussumse droogjes vertaald. In de derde Nederlandse uit gave, waaraan zij eind van dit jaar begint te werken, zal ook het eerder dit jaar in Bussum gevestigde wereld record bierkrathefTen wor den opgenomen. Officiële waarnemers van Guinness hebben vastgesteld, dat toen in Bussum inderdaad een nieuw wereldrecord werd gevestigd. ANTON BOENDER UTRECHT - De vrouw van Fjodor Vassilet, een boer uit de omgeving van Moskou, is ongetwijfeld de vruchtbaarste vrouw aller tijden. Zij werd in haar 56-jarige leven (van 1816 tot 1872) moeder van 69 kinderen: zestien tweelingen, zeven drielingen en vier vierlingen. Mevrouw Vassilet werd voor deze prestatie nooit de persprijs toegekend, maar toch leeft haar naam voort: ze staat met haar kindertal in het Groot Guinness Record Boek, het boekwerk waarin alle records zijn opgenomen, of ze nou be wust of onbewust gevestigd zijn. Mevrouw Vassilets ongekende vruchtbaarheid is volgens het Guinnessboek door onafhankelijke getuigenissen bevestigd. En dat is nodig ook, want anders kom je niet in de recordlijst. Guin ness is bijvoorbeeld in de loop der jaren (de eerste druk dateert uit 1955) overstroomd met meldingen van extreem hoge leeftij den. Ooit kwam uit Peking het bericht van het overlijden van Li-Tsjoen-Joen, die 256 jaar geworden was, maar Guinness ge looft daar niets van. Evenmin als de berichten over de krasse Baba Mislimov uit Barzavoe, Sowjet-Unie, die 167 jaar zou zijn geworden en enige jaren voor zijn dood nog monter de honderd ste verjaardag van een zijner kleinkinderen zou hebben bijge woond. Nee, volgens Guinness is de hoogste officieel vastgestelde leeftijd die van Mathilde Vertommen-Hellemans uit België, die op 4 juli 1977 overleed, 113 jaar en 327 dagen oud. Het Nederlandse record staat op naam van Geert Boomgaard, die in 1899 de ogen sloot, 110 jaar en 13 dagen oud. Gemakkelijker meetbaar dan de leeftijd is iemands lengte. Het record in dat opzicht staat op naam van Robert Wadlow, uit Alton in de Amerikaanse staat Illinois. Toen hij op 27 juni 1940 stierf was Robert 2,72 meter lang. Hij was toen ruim 22 jaar. Op vijfjari ge leeftijd was hij al 1,63 meter, op elfjarige leeftijd doorbrak hij de twee metergrens De langste vrouw aller tijden was een Engelse, Jane miniora. z,e werd 2,41 meter. In Amerika (Shelbyville) leeft nu als langste vrouw Sandy Allen. Ze is ruim 2,31 meter Over wie de zwaarste mens aller tijden is geweest lopen de menin gen uiteen. Francis John Lang, een Amerikaan, zou volgens be richten die Guinness niet helemaal betrouwbaar noemt 538 kilo gewogen hebben. Toen hij aan de galblaas moest worden behan deld kon hij de deur van het ziekenhuis niet door: hij werd gehol pen in een caravan op het parkeerterrein. Als hij niet de zwaarste was, dan was het Robert Earl Hughes, die in 1958 stierf toen hij 485 kjlo woog. Hij werd begraven in een kist waar een piano in had gekund. Weinig smakelijke records, dat is duidelijk. Aanzienlijk subtieler is dan ook, bijvoor beeld, het hoofdstuk in het Guinness Re cord Boek dat over taal gaat. De meest ge sproken taal, zo leren we, is niet het Engels, maar het Noordchinees, dat door zo'n 575 miljoen mensen wordt gesproken. Het minst gesproken schijnt het Eyak te wor den. Er zijn in het zuidoosten van Alaska nog maar twee mensen die die taal bezigen: twee bejaarde zusters die het spreken als ze elkaar opzoeken. Guinness wierp zich ook op palindromen, woorden die van voren naar achteren het zelfde gelezen worden als van achteren naar voren. Het Fins wint hier met het Finse woord voor loogverkoper (19 letters), het Nederlands komt niet verder dan de 12 let ters van „parterretrap". De Engelsman Benbow voltooide in 1977 een opstel van 10.689 woorden dat van achteren naar voren exact hetzelfde te lezen is. Zoiets is in Ne derland onbekend, al leerde mijn vader mij jaren geleden al: „Nelli plaatst op 'n lepel 'n pot staalpillen" Onbewust De tot nu toe genoemde records zijn voor het merendeel onbewust tot stand gekomen. De laatste jaren heeft de jacht op de meest buitenissige records echter een hoge vlucht genomen. De paalzitters en disc-jockeys verdringen zich, bij wijze van spreken, bij de dagbladredacties om hun recordpogin gen aan te .melden. Vandaar dat Guinness een heus reglement heeft moeten opstellen waar aspirant-recordbrekers aan moeten voldoen willen zij in de eregalerij worden opgenomen. Ze moeten bijvoorbeeld kran teknipsels als bewijsmateriaal kunnen overleggen, of anders ondertekende getui genverklaringen van volwassen personen. Als er sprake is van een duurrecord dan moet van de recordpoging een logboek worden overlegd. Daarbij heeft Guinness dan nog de barmhartige bepaling opgeno men dat bij bepaalde marathonevenemen ten na ieder uur vijf minuten rust mag wor den genomen. De recordoogst is trouwens al zover voortgeschreden dat in het voor woord van het Guinnessboek een waar schuwing is opgenomen: „Organisatoren wordt ten zeerste aangeraden vooraf me disch advies in te winnen, alsook zorg te dragen voor medisch toezicht tijdens de marathon" De laatste uitgave van Guinness is uitgebreid met speciale Nederlandse en Belgische re cords. Prestaties die de Engelstalige uitga ve niet halen omdat ze niet uniek of in drukwekkend genoeg waren kunnen in sommige gevallen wel in de Nederlandse editie een plaatsje krijgen: als een soort troostprijs dus Nederlanders Toch hebben er heel wat Nederlanders een plaatsje in de Engelstalige Guinness-uitga- ve veroverd. Twee van de meest in het oog lopende zijn Heintje en Mies Bouwman. Heintje Simons vinden we als de .jongste platenmiljonair" omdat hij op twaalfjarige leeftijd een plaat maakte („Mama" heette het werkje) waarvan een miljoen exempla ren werden verkocht. Mies Bouwman kwam erin omdat ze met „Open het Dorp" een televisie-uitzending maakte van 23 uur Door Ad van Liempt en 20 minuten, de langste die ooit onder leiding van één regisseur tot stand Eetrecords In de loop der jaren moeten er vele honderden verschillende eetrecords gevestigd zijn. Guinness is er nogal voorzichtig mee, om dat recordpogingen op dit gebied op me disch oogpunt moeten worden afgeraden. Verder kun je niet in Guinness komen door sterkedrank-records te vestigen. „En evenmin zullen records vermeld worden voor potentieel gevaarlijke categorieën zo als levende mieren, kauwgum of rauwe eie ren met schaal" zo wordt er aan toege voegd. Uit de lijst wel genoteerde records: - 70 bananen in 8 min. 31 seconden door Jos hua Bevelyn. - 130 pruimen in 1 min. 45 seconden door Dave Man. - 91 zure uitjes in 1 min. 19 seconden door David S. Newburg 32 zacht gekookte eieren in 2 min 10 se conden door Douglas Burch. - 4,989 kg roomijs in 8 min. 15 seconden door Ken Redding. Eet smakelijk. Niet alleen de consument, ook de producent van voedsel heeft zich door de jaren heen in de recordjacht gestort. Zoals Leonard W. Gentieu uit Californie die in oktober 1975 een brood bakte van 141,4 me ter, met een gewicht van 677 kilo. Een nijve re collega van hem in het Engelse Leices tershire bakte in 1932 een vruchtengebakje van 1025 kilo, ruim 6 meter lang en 1,52 meter breed. En waar een klein land groot in kan zijn bewees België op 19 april 1976. In het dorp Kruishoutem werd toen van 6720 eieren een omelet gebakken met 30 liter olie in een koekepan van 5 meter doorsnee door zes koks in 2 uur 18 minuten. Daar had dan misschien de langste worst ooit gefabri ceerd mooi bijgepast: die werd in oktober 1976 in Canada vervaardigd uit voorname lijk gekruid varkensvlees. De worst woog 1398 kilo en was 2279 meter lang. We gaan terug naar de auto voor een record dat velen tot troost zal strekken. De 62-jari- ge Britse Miriam Hargrave uit Wakefield slaagde op 3 augustus 1970 voor haar rij-ex- amen nadat zij de 39 voorgaande malen was gezakt. De 39e keer was ze nog door rood licht gereden. Toen ze slaagde was haar ex aminator niet op de hoogte van haar voor geschiedenis. Een wereldrecord om trots op te zijn staat op naam van de Nederlander Willem Klein. Hij had vorig jaar april maar 2 minuten en 9 seconden nodig om de 73e machtswortel te trekken uit een getal van 503 cijfers. Klein, die met zijn rekenkunsten meermalen op de tv te zien was, had er twee jaar eerder nog 2 uur en 43 deconden voor nodig gehad. Het opgave-getal was door een computer samengesteld, zo weet Guinness te melden. Wilhelmina Nog een Nederlandse vermelding: de rijkste vrouw ter wereld, dat was volgens Guin ness koningin Wilhelmina van wie bij haar Menigeen zou verwachten dat ook de gierig ste vrouw een Nederlandse zou zijn, maar dat is niet waar. Die eer valt de Amerikaan se Henriette Howland Green te beurt. Zij liet bij haar dood in 1916 95 miljoen dollar na. Volgens Guinness moest het been van haar zoon geamputeerd worden omdat ze te veel tijd nodig had om een kosteloze kliniek te vinden. Ze leefde van koude havermout pap omdat ze het opwarmen zonde van het geld vond. En ze stierf aan een hersenbloe ding tijdens een woordenwissling over de voordelen van afgeroomde melk. die goed koper is. Twee van de allermooiste records tot slot. Ten eerste dat van Rov C. Sullivan, een ex-bos- wachter uit Virginia (Verenigde StatenHij is het vaakst van iedereen door de bliksem getroffen (zeven keer liefst) en wordt daar om de menselijke bliksemafleider ge noemd. In 1942 verloor hij bij blikseminslag de nagel van een grote teen. in 1969 raakte hij zijn wenkbrauwen kwijt, in 1970 ver brandde hij zyn linkerschouder, in 1972 vloog zijn haar in brand. In 1973 gebeurde dat nogmaals en kreeg hij brandwonden aan beide benen, in 1976 blesseerde de blik sem zijn enkel en in 1977 moest hij met brandwonden aan borst en buik naar het ziekenhuis. Een dondersteen, die Sulli- En dan nog het best verkochte boek aller tij den. Precies, dat is het Guinness Record Boek dat zichzelf met ruim 34 miljoen ver kochte exemplaren in negentien talen dan ook trouwhartig vermeldt. Onlangs kwam de tweede Nederlandse druk uit. LONDEN - De man die de win kel binnenkwam, zag er uit als ieder ander. Maar op de vraag wat hij wenste, was het antwoord: „een infrarode lange-afstandsverrekijker" De winkelbediende nam hem mee en voerde hem door een als boekenkast gecamoufleer de deur van een kantoor naar een lokaal er achter. Hierna werd de overigens nog lege boekenkast weer gesloten. In het lokaal bevonden zich tien tallen uitgestalde apparaten, sommige uitgerust met even veel knoppen en schakelaars als een mengpaneel in een op namestudio. Er stonden on schuldig uitziende attaché koffertjes die een arsenaal bleken te bevatten van spio- nage-bestrijdingsmiddelen Er was ook een rek met kogel vrije vesten die eruit zagen als gewone overhemden, maar dan wel iets dikker en zwaar der. Op een klein schermpje waarop een onrustige groene lijn op en neer bewoog, was te zien wel ke telefoon in de winkel in ge bruik was. Op de grond lagen wat leek een paar plastic zak ken. die misschien tot rubber boten zouden kunnen worden opgeblazen. Maar het waren „anti-bomdekens" die om een op ontploffen staande koffer gewikkeld konden worden om de explosie minder fataal te maken. De winkel zou een pand geweest zijn als vele andere in een kleinere Londense straat, als het niet in de duurdere wijk Mayfair lag, achter nog duurdere hotels als het Dor chester, Hilton en het Play boy-gebouw. Op de pui de uit dagende naam .Anti-Spio- nage Winkel" (Counter Spy Shop), waarachter het Lon dense filiaal gevestigd bleek te zijn van de Amerikaanse firma Communication Con trol Systems (CCS). De Amerikaanse firma doet al 20 jaar zaken, maar kwam pas goed op gang na de Wa tergate-affaire toen men zich er van bewust werd dat de Nixon-regering zich door het gehele land bediende van een netwerk van afluisterappa ratuur. Ambassades, diplo maten, vooraanstaande poli tici en zakenlieden namen het zekere voor het onzekere en troffen hun tegenmaatrege len. De firma CCS ging een gouden tijd tegemoet, vooral met de verkoop van instrumenten waarmee men na een druk op een knop kon vaststellen of er telefoons werden afgeluisterd, of zich verborgen microfoons in een kamer bevonden, zelfs of de gesprekken werden op genomen op een bandappa raatje in iemands zak. James Bond was van het bioscoop- boek midden in de samenle ving gestapt. De firma CCS, die zich tot dan toe. zoals het handelaren in anti-spionagemateriaal be taamt. in onopvallende woonhuisachtige panden had gevestigd, ging meer aan de weg timmeren. Behalve dui delijke aanduidingen van hun vestigingen Counter Spy Shop), ging men ook adverte- In tie: .Bionische zakenkoffer 007 -De wonderbaarlijke kof ferdie u uw leven kan redden. Ontdekt explosieve dampen, beschermt u tegen kogels, on- dekt elektronische afluister apparatuur, maakt in het ge heim opnamen van uw ge sprekken gedurende zes uur, stelt uw tegenstander buiten gevecht, bevat een verborgen zender waardoor u opge spoord kunt worden (kenne lijk in geval van een ontvoe ring) en stelt een sirene m werking wanneer hij wordt gestolen". Zo'n leven-reddend koffertje kost natuurlijk niet niks - on geiler 18.000 gulden. Die prijs wil echter niet zeggen dat die koffer alles vanzelf doet. Het bevat de dingen die je nodig hebt om je mannetje te kunnen staan. Wordt men bijvoorbeeld aangevallen, dan moet bliksemsnel het kof fertje geopend worden - als men iti de haast die dan gebo den is de geheime sleutelcode niet vergeten is - om er bij voorbeeld een zware, zwarte staaflantaarn uit te halen om daarmee in de ogen van de belager te schijnen. Het licht van deze lantaarn, vijftig maal feller dan dat van een fotoflitslampmoet de aanvaller volgens de aanbe veling enkele uren uitschake len. Tenzij men eerst even zelf probeert of de lamp het wel doet. De „bommenruiker" is ook iels dat uit het koffertje getoverd moet worden. Het is zoiets als een metaaldetector, maar dan een die op de geur van nitraat reageert met het van vliegveldcontroles be kende gereutel wanneer de ambtenaar op een sleutelbos is gestuit. De sirene gaat pas gillen wan neer de koffer uit uw hand wordt gerukt en u niet verge ten heeft twee vingers in de twee ringetjes te steken die bij een ruk het alarm xn werking stellenEen en ander is wel in gewikkelder geworden sinds de stripheld Flash Gordon bliksemend het hemelruim doorkliefde. Niettemin heeft de firma CCS een jaarlijkse omzet van zo'n 70 miljoen gulden, voor het merendeel ajkomstig uit de verkoop van anti-afluisterappara- tuur. Maar waar CCS het meest prat op gaat. is de zogenaamde .stemdruKanulysawr". Een gevaarte ter grootte van een flinke koffer, waarmee niet straffeloos naar uitgang C 36 op Schiphol loopt. Erin bevindt zich een cassette die op een telefoonlijn of op een microfoon kan worden aan gesloten en een strook papier die eruit rolt als bij een elek trocardiogram. En. natuur lijk, een vervaarlijk aantal knoppen. De machine registreert het ant woord op een vraag (bij een verhoor bijvoorbeeld) en dat wordt dan in cijfers uitge drukt. Als er wordt gelogenis het cijfer enige malen hoger dan wanneer men niet liegt alsof het gedrukt staat Het apparaat wordt blijkbaar door enkele politiekorpsen in Amerika al gebruikt. Verontrustender is dat de firma CCS hetzelfde principe nu ook aan het inbouwen is in een eenvoudig horloge, waardoor uw echtgenote met een blik op de wijzerplaat alsof de aardappelen opgezet moeten wordenaan een rood lichtje kan zien of het tuerkeltjk tcaa r is dat u zo laat bent omdat de spoorbomen weer eens dicht waren en daarna de brug nog eens open UXH HENK LEFFELAAR

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11