Bonden optimistischer over toekomst van Yolvo „Energie maand" in Rotterdam begonnen bb Beroep van Bouwe Kalma verworpen NEDERLAND BUNGALOW VAKANTIELAND DdwImiis Geen overheveling van onderdelen naar Zweden Protest tegen ontslag van pedagoge BUITENOM BINNENDOOR ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1979 Berisping van Fan der Louw was terecht UTRECHT (ANP) - De Centrale Raad van beroep in Utrecht heeft gisteren (evenals in eerste instantie het ambtenarengerecht in Rotterdam) het beroep verworpen dat de ex-hoofdinspecteur van politie B. Kalma had ingesteld tegen een hem door de Rotterdamse burgemeester A. van der Louw als disciplinaire straf opgelegde be risping. Kalma's verzoek om schadever goeding is ook niet ontvankelijk ver klaard. Kalma kreeg de berisping nadat hij op 27 oktober 1977, de dag waarop in West- Duitsland drie leden van de Rote Armee Fraktion werden begraven, had deelge nomen aan een demonstratie die was ge richt tegen aantasting van de rechtsstaat in de Bondsrepubliek door de bestrijding van het terrorisme. Een maand eerder had een RAF-lid in Utrecht een politieman doodgeschoten. Tijdens de betoging werd er ook op de poli tie gescholden. Veel van Kalma's collega's i het hem erg kwalijk dat hij mee deed aan de demonstratie en dat hij zich er niet uit had teruggetrokken toen er werd gescholden. Grondrecht Bij de behandeling van zijn zaak voerde Kalma aan, dat hij een grondrecht - vrij heid van meningsuiting - had uitgeoefend. Maar de centrale Raad heeft overwogen, dat het Europese Verdrag tot Bescher ming van de Rechten van de Mens, waar op Kalma zich onder meer heeft beroepen, de mogelijkheid biedt om het recht op vrijheid van meningsuiting te beperken ter bescherming van de openbare orde. Daar behoort volgens de Raad ook het in stand houden van een goede functione ring van het politie-apparaat bij. Aantas ting daarvan kan daarom als plichtsver zuim worden aangemerkt en disciplinair worden bestraft. Gevoelig Kalma had volgens de raad moeten beseffen dat de RAF-kwestie, met name bij de poli tie, erg gevoelig lag en dat zijn meelopen in de betoging gemakkelijke tot misver standen en conflicten zou kunnen leiden. De hoofdinspecteur meende, dat iedereen wel weet dat hij pacifist is en dat hij dus geen steun wilde betuigen aan terroristi sche praktijken. Maar dergelijke nuanceringen komen vol gens de raad bij een betoging nauwelijks tot uiting, zodat Kalma medeverantwoor delijkheid kon worden toegerekend voor datgene dat wat van de betoging als ge heel uitging. Het was te voorzien, aldus de raad, dat de indruk zou worden gewekt alsof hij sympathie voor de RAf wilde de monsteren en als of hij het door de RAF gebruikte geweld niet onvoorwaardelijk verwierp. Dat de heftige reacties op zijn optreden ook niet allemaal even gefundeerd en zuiver van aard zijn geweest betekent naar de mening van de raad niet, dat Kalma zelf geen enkele verwijt kan worden gemaakte van de beroering die in het Rotterdamse politiekorps ontstond. De raad stelt, dat niet Kalma's politieke op vattingen tot de berisping hebben geleid, maar de manier waarop en de onstandig- heden waaronder hij die tot uiting heeft gebracht. „Het hooghouden van grond rechten kan onder omstandigheden ook meebrengen dat men juist terughou dendheid betracht bij het uitoefenen er van" aldus de Centrale Raad. De Raad is tot de conclusie gekomen, dat burgemeester Van der Louw niet in strijd met enige voorschrift of algemeen begin sel van behoorlijk bestuur heeft gehan deld. DEN HAAG (GPD) - De vakbonden hebben de indruk dat de directie van Volvo Zweden een ommezwaai heeft gemaakt. De directie zou haar houding ten aanzien van de Nederlandse Volvo Car in positieve zin hebben ge wijzigd en volgens de vakbeweging niet langer vast houden aan het streven de belangrijkste onderdelen van Volvo Car naar Zweden over te hevelen. Na afloop van een onderhoud met de bonden sprak ook directeur- generaal J. A. M. Molkenboer (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De Werkgroep ter be strijding van rasdiscriminatie heeft in een brief aan het Haagse gemeentebestuur haar ernstige afkeuring uitgesproken over het gevoerde beleid t.a.v. de niet- verlenging van het arbeidscon tract van de Leidse pedagoge Eva Latham. In de verklaring, die ook ter kennis is gebracht van de minister van onderwijs en de Tweede Kamer, staat dat de Werkgroep er van overtuigd is dat rasistische ele menten in deze affaire een rol hebben gespeeld en dat het ge meentebestuur daar ten onrechte zijn beleid in deze kwestie heeft gebaseerd. Al in een eerder stadium heeft de Werkgroep stelling genomen te gen het besluit de 35-jarige Antil liaanse in augustus '76 als con sulente aangesteld bij het Haagse Centrum voor Onderwijsbege leiding, na twee jaar geen vaste aanstelling als ambtenaar te ge ven. De Werkgroep werd toen verweten zich onvoldoende in de materie te hebben verdiept. Maar gesprekken, o.a. met de verant woordelijke PvdA-wethouder Van Lier, die als ontslaggrond "onvoldoende noodzakelijke contactuele eigenschappen" aanvoerde, hebben die aanvan kelijke mening niet kunnen wij zigen. Bovendien wordt de wethouder in de verklaring ervan beschuldigd tijdens een gesprek tussen hem en leden v$n de Werkgroep uitla tingen over de Leidse te hebben gedaan die worden uitgelegd als "pogingen om de reputatie van mevrouw Latham te schaden" De Utrechtenaar Dr. F. Boven kerk, discriminatie specialist en woordvoerder van de Werkgroep laat het gemeentebestuur weten dat "zo hij daartoe wordt geroe pen", de gewraakte uitlatingen van de wethouder openbaar zal maken. De Werkgroep zet zich ook af tegen het voorlopig op non-aktief zet ten van de directeur van het HCO, mr. G. de Graaf, die het van meet af aan voor de Leidse heeft opge nomen en ook zijn medewerking weigerde toen de procedure voor de niet-verlenging van het ar beidscontract op gang moest worden gebracht. Hoewel de ge meente Den Haag dat ten stellig ste ontkent meent de Werkgroep dat een dergelijke anti-racisti sche houding de directeur nu zijn baan dreigt te gaan kosten. Volgens gemeentelijk woordvoer der Hogendoorn liggen aan dc ontslagprocedure van De Graaf heel andere oorzaken ten grond slag en is zijn houding in de affai re Latham slechts van onderge schikt belang. Meer over deze hele kwestie vindt u in onze weekeindbijlage op pagina 27 voor industrie (Economische Za ken) van een soepeler houding van de Zweden. "Tussen de Zweden en ons bestaan er geen spanningen", aldus Molkenboer Deze wat meer ontspannen at mosfeer zal goed van pas komen op 12 oktober aanstaande, want dan moet er een ontwerp-over- eenkomst tussen Volvo en de staat worden goedgekeurd. Die ontwerp-overeenkömst is op gesteld door economische zaken en twee mensen van Volvo Zwe den. Vakbeweging en regering stellen zich daarbij op het stand punt dat Volvo Car een vennoot schap is naar Nederlands recht en dat bij conflicten tussen Volvo Car en Volvo Zweden de Neder landse raad van commissarissen het laatste woord moet hebben. Molkenboer liet doorschemeren, dat er nog wel moeilijkheden zijn, maar die liggen in het juridische vlak en hebben betrekking op de manier waarop de Nederlandse wetgeving geïnterpreteerd moet worden. De vakbeweging is verheugd over het feit dat de concern-directie niet langer van plan schijnt te zijn om de ontwikkeling van de op volger van de 343 en bepaalde es sentiële bevoegdheden van de Nederlandse directie naar Zwe den over te brengen. Wel blijft zij op haar hoede, want er moeten nog enkele waterdichte afspra ken worden gemaakt. Zij zal vooral nauwlettend toezien op een sluitende regeling van de be voegdheden van de Nederlandse directie en wil daarnaast precies weten hoe het in de toekomst met de ontwikkeling van de opvolger van de 343 gaat en hoe er wordt ingekocht. De bonden hebben er bij Molken boer op aangedrongen dat de po sitie van de regeringswaarnemer bij Volvo Car duidelijker wordt omschreven. Volgens hen be staat daar grote behoefte aan, omdat in de Nederlandse Volvo inmiddels zo'n 600 tot 700 miljoen belastinggeld is gestoken. Een dergelijk bedrag rechtvaardigt huns inziens ook een zo groot mogelijk aandeel van de overige Nederlandse industrie in de fa- brikage van onderdelen. Zij heb ben Economische Zaken dan ook een uitvoerige lijst van onderde len aangeboden die in ons land geproduceerd kunnen worden. Aanstaande dinsdag zullen de In dustriebonden een gesprek heb ben met de directie van Volvo Car. Dan zal tevens opheldering gevraagd worden over de opmer king dat de doelmatigheid moet worden verbeterd. "Wij willen weten wat er precies verbeterd moet worden, hoe en waarom. Aan de kreet alleen hebben we niets", luidt het gezamenlijk commentaar. In Rotterdam werd gisteren het energie-monument onthuld. Het kunstwerk is vervaardigd door Wim Schippers in opdracht van het ministerie van economische zaken. De letters I en E die het woord energie moesten voltooien konden niet meer geplaatst worden,omdat volgens Schippers de energie al bijna op is.De onthulling werd verricht door Dolf Brouwers alias Sjef van Oekel ROTTERDAM (GPD) - De „inter nationale energiebesparings- maand" is gisteren begonnen. Ten teken daarvan staan op het Schouwburgpleinmidden in het energieke Rotterdam, zes reus achtige letters: „ENERG" De rest van dit bekende woord is weggevallen om aan te geven dat we tot dusver niet al te zuinig zijn geweest... Min of meer toevallig betekenen de verdwenen letters 'IE' dan ook nog „internationale energiebe sparing", en dat is precies het thema waar het om draait. Het ministerie van economische za ken, dat de besparingsactivitei ten in ons land aanzwengelt, zorgde gisteren voor een wat speelse start van de campag- Het idee van de monumentale let ters „ENERG" is van tv-man Wim T. Schippers, die zijn „kunstwerk" overdroeg aan di recteur-generaal van energie drs W. J. H. Tieleman. Deze stipte aan dat er nu in 20 lan- Piratenschip opgebracht DORDRECHT - Gistermiddag rond halfvijf hebben mensen van de rijkspolitie te water, de opspo ringsdienst van de PTT en het loodswezen in een gezamenlijke actie het piratenschip Radio Mi Amigo geënterd en zijn aan boord gegaan. Tegen de opvarenden van de radio Del- mare is proces-verbaal opge maakt. Het schip werd in de loop van de avond de haven van Maas sluis binnengesleept. den aan "IE" wordt gedaan Energiebesparing is een keiharde noodzaak, dat heeft men in de de ze week verschenen Energienota van minister Van Aardenne (eco nomische zaken) nog eens over zichtelijk kunnen lezen. Om tot het jaar 2000 besparingen tot 40 procent van het verbruik in 1973 te realiseren moet ons land zich een totale investering van f 60 miljard getroosten: Het bedrijfs leven f 40 miljard, de particulie ren f20 miljard. Enkele voorbeelden van energie- bewust gedrag zijn volgens de topambtenaar: je huis isoleren, geen energieverslindende appa raten kopen, bewust omgaan met de knopjes van de stroom, met de kraan van de verwarming en met de inhoud van benzine- of olie tanks. Een en ander niet alleen thuis, maar ook op het werk. Van de bedrijven vraagt de overheid trouwens de grootste aandach" voor het energieverbruik. De „internationale energiebespa- ringsmaand" zal de bevolking door tal van activiteiten merk baar worden gemaakt. Zo zal eer populair jeugd-televisiepro gramma er veel aandacht aa ven en voor de scholen is er een speciale publikatie. Volgende week krijgt iedere Nederlander een speciaal „familieblad' in de bus van het ministerie, dat ook al weer is gesierd met de naam "ENERG" en waarin men allerlei tips vindt om verstandig met energie om te gaan. Teleac sluit, wat later in het seizoen, aan op deze activiteiten met een speciale tv-cursus in 12 lessen, waaraan ook een aantrekkelijk en leerzaam „handboek" is verbon den. ADVERTENTIE Arnhemmer bekent moord ARNHEM (GPD)- De dader van de moord op de 20-jarige Ooster- beekse scholiere Ineke Jacobs is gearresteerd. Het blijkt een 20-ja- rige kok uit Arnhem te zijn, die na intensief verhoor de moord heeft bekend. Hij blijkt al eerder we gens verkrachting te zijn veroor deeld. In juni van het vorig jaar werd hij door de Arnhemse rechtbank tot een jaar celstraf veroordeeld, na dat hij in de bossen ten noorden van Arnhem een vrouw had ver kracht. Hij was bijna op de kop af drie maanden op vrije voeten, toen hij op zaterdagavond 1 sep tember opnieuw toesloeg. De kok werd maandagmiddag van zijn werk gehaald nadat het Gel derse recherche-bijstandsteam (25 man) zijn doen en laten een week lang had gevolgd. Bijvoorbeeld lang weekend Noord-Brabant v.a. per bungalow In bungalowpark „De Bikkels". Schitterend gelegen in het brabantse land. Bungalows met alle komfort. Lees de gids „NS/Trans Vakantie reizen in herfst, winter, lente". En boek: bij NS-stations, Rabobank, ANWB, uw rasbureau of bel 03CA527844. Reisbureau der N.V. Nederlandse Spoorwegen Publicatie kwam tot stand in samenwerking met het Nahonoal Bureau voor Toerisme, Den Hoog. Sien (I) Boven dit stukje staat "Sien". Dat had u vast al gezien. In het opbouwwerkers] argon dat zich in korte tijd van vele spraakmakende lagen van onze samenleving heeft meester gemaakt, is hiermee nog niet zo veel gezegd. Want "sien" zou best eens de fone tisch gemangelde versie van "scène" kunnen zijn. Daar onder valt dan te begrijpen, alles wat de kleine elite van kunst, cultuur en maatschap pelijk werk bezighoudt en zo nodig opwindt. Maar daar gaat het met "Sien" ditmaal niet over. Het is een meid met een hoofdletter en ze wordt onderdrukt door Ot. Op de televisie krijgen wij gelukkig de repressieve to lerantie te dien aanzien breed uitgemeten. "Ot en hoe zit het nou met Sien?" Welaan, de rhetorische vraag stellen, is tevens haar beantwoorden. Het zit niet best met Sien. Teneinde de problemen wat krachtiger en kleurrijker de huiskamer in te krijgen zal de NOS het programma in het komende seizoen lokaliseren in een zogenaamd vrouwen café. Dat is in het echt een tapperij, waarin heren, casu quo mannen, uitbuiters, gei laards, ééndimensionale vie zeriken, worden geweerd. Deze instellingen zijn te ver gelijken met piano's met al leen maar witte toetsen. De tonen klinken harmonisch, omdat de mogelijkheden eni ge valse akkoorden te intro duceren door het ontbreken van halve noten tot een mi- i worden beperkt. Wie als man een vrouwencafé betreedt, moet over zeer ster ke spieren of over zeer zware ideologische bagage be schikken. Sien (2) spreken om reden van de ideologie afziet van een volle dige vergunning, maakt het zich niet gemakkelijk. Misschien kunnen ze eens be ginnen met open dagen voor alle geslachten. Met die open dagen zijn ze ooit in het leger ook begonnen. Al geef ik toe dat je je kunt afvragen, of het geholpen heeft, zolang er nog oorlogen woeden. Nu moet verder u op deze plaats geen verkneukelende ver handeling over het vrouwen café verwachten. De meiden hebben waarschijnlijk gelijk. Wanneer ze een sexueel geïn tegreerde kroeg binnenstap pen. kunnen ze er donder op zeggen dat ze van meetaf aan met de ogen worden uitge kleed. Zo sterk is daarbij het verwachtingspatroon en het rollenspel, dat indien deze gedroomde striptease met de daarvoor in aanmerking ko mende zintuigen niet plaats vindt, iedere vrouw zich zor gelijk afvraagt, of er mis schien iets aan het lijf en de leden mankeert. De blitse teksten die de heren aan de erotische pas de deux wijden, die ze voornemens zijn met de betreffende dame uit te voe ren, verandert het verblijf van de gentle sex meestal van een proeve van ontspanning in een van inspanning. Toch moet de programmama kers van Sien ernstig worden ontraden om die omgeving van een fictief vrouwencafé te kiezen. De emancipatie is niet gediend met een interge- slachtelijk genoten citroentje met suiker, maar nog minder met een aantal geleerde vrouwen achter de cuba libre en met Simone de Beauvoir op de knieën, die kritisch en met een zorgvuldig aange leerd plat accent discussiëren over huishoudscholen. Dat laatste voorbeeld verzin ik niet; het is één van de onder werpen. De vrouw zelf is de gene die bij het emancipatie proces de meeste obstakels opwerpt. De argwaan, waar mee de juffrouw van de sui- kerwerkfabriek haar zusters die mochten doorleren gade slaat, is voldoende om veel goede voornemens in de kiem te smoren. Het effect is dan alras: hullie praten over huis houdscholen? Ze weten niet eens, hoe ze spinazie moeten schoonmaken. Ring (1) Gaarne zou ik in deze dagen mijn oor in het geniep te luis teren leggen in de kleedka mer van menige actrice. In de kleedkamer van actrices die niet de Theo Mann-Bouw- meesterring hebben gekre gen. En dat zijn ze allemaal minus Annet Nieuwenhuy- Van de doden niets dan goeds, zo vermoed ik dat de dialoog tussen diverse miskende dramatische kunstenaressen zal gaan. maar ze kon toch niet echt het kunnen van haar collega's beoordelen. Die "ze" is dan vanzelfsprekend Caro van Eyck. Het is maar goed dat de traditie wil dat de draagster van het kleinood bij testament haar opvolgster aanwijst. Zo ont gaat haar de valsheid van haar gezusters die op het gebied van het vak qua inventiviteit slechts wordt geëvenaard door tandartsen als zij het kronen- en bruggenwerk van hun voorganger beoordelen. Ring (2) "Toneel is machtig, maar het verslindt je wel", zo zei acteur Coen Flinck dezer dagen in een interview in deze krant. Welaan, daar sprak hij een waar woord. En als het toneel het al niet doet, dan doen de tonelisten het wel. Bij alle respect die ik die legendari sche mevrouw Theo Mann- Bouwmeester toedraag, met zo'n ring en zo'n systeem hou je er maximaal de jaloerse moed wel in onder de dames. Het estafettestokje van de verslindende afgunst wordt aldus tot in het oneindige voortgedragen en dat is mis schien wel het enige, waaraan het Nederlandse toneel zijn eewigheidswaarde ontleent. De Shellreclame en dat voor delige afwasmiddel even bui ten beschouwing gelaten na tuurlijk. Sien (3) Een advies dus. Laat "Ot en Sien" het heilzame, taboe doorbrekende werk voortzet ten door nog veel meer dan in het verleden wél de vrouwen met de echte huishoudschool, de stofzuiger of de pons kaartmachine aan het woord te laten Maar voor het vrou wencafé is het veel te vroeg, of veel te laat Wie bij wijze van Kabinet Wat vullen die twee toch gewel dig aan. Dries zet het het liefst op een hollen, het bed in, de kens ver over het smalle hoofd getrokken, zo gauw die enge camera komt aanzetten. Hansje daarentegen lust er wel pap van. Wie dinsdag er getuige van was hoe hij de heer Brugsma bekwaam op vouwde en in de kast lei, moet erkennen dat het in de media een meer dan bedreven baasje is.' Blijft overeind dat Dries eigen lijk geen enkele moeite doet, om zijn vluchtneigingen, met een mooi woord escapisme geheten, te verbloemen. Met andere woorden, de smoes die hij aandraagt is doorgaans van een stuitende simpelheid En ik zeg altijd maar. ik wil best belazerd worden, maar dan wel graag op niveau, want dan word ik zelf ook een beetje serieus genomen. Dat ie vroeg naar bed moest, omdat hij de volgende dag voor dag en dauw naar Polen afreisde kun je als smoes toch eigenlijk hoogstens aan de kasseien van de een of andere kermiskoers kwijt. Of die man niet een aanvullend tukje in de regenngsfriends- hip kan doen. Dries van Agt riep wat droef tij dens een persconferentie uit dat zijn kabinet zo weinig maatschappelijke acceptatie ondervindt bij menige maat regel die het onderneemt. Zou het misschien mede ko men, omdat Dries liever niet zelf komt vertellen, hoe ver velend het er allemaal uitziet? Dries namelijk kan wel vrese lijk hard fietsen, maar altijd het beeld uit. HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7