Mens is nergens zonder insect 'Terug naar de boter ham', roepen de bakkers 'T GONST, KRIEBELT, STEEKT EN BIJT Op 2 oktober "Dag van het brood" ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1979 EXTRA PAGINA 21 DEN HAAG - „Terug naar de bo terham!", roepen de bakkers ons toe, nu op 2 oktober weer „de dag van het brood" wordt gevierd. Juist in het Jaar van het Kind wordt er de nadruk op gelegd dat het zeker voor kinderen aanbe velenswaardig kan iijn het voed selpakket te wijzigen. Maar ook alle Nederlanders tn het alge meen zouden het zich moeten aan trekken dat ze te veel nogal vette) versierde aardigheidjes naar binnen werken en te weinig aan da t hele gewonemaar smakelijke en gezonde brood denken, zo vin den de bakkers. Sla een krant open, zet de televisie aan en daar zijn ze: de smaak makers, vleesmeestersbroodver sierders en margarinemoeders, compleet met soepfantasie, slan krecepten en verhandelingen over hart en bloedvaten... Want een tikkeltje gezondheid mag er toch wel in, wanneer je zondig- heerlijke happen danprijst. Al thans in deze tijd, waarin grof bruinbrood, muesli, vliesrijst en wortelsap de nieuwe statussym bolen zijn geworden. De tijd, waarin het woord gezondheid met gouden letters wordt geschre ven en het erop lijkt dat alleen de kwalificatie „puur natuur" op pak of blik nog serieus wordt ge- De tijd ook, waarin het kind de smaakmaker van het gezin lijkt te zijn. Want niet zelden figureert een glunderende kleuter achter de hopjesvla, de niet-zo-vette-frites of de beschuitjes-met-dik-marga- rine. Bij de aankoop van voe dingsmiddelen schijnt er maar één ding van belang te zijn: de kinderen lusten er wel pap die best lekkere, maar vaak niet altijd even wenselijke hapklare brokken voor te zetten, dan moe ten we - uitgerekend in het Jaar van het Kind - vaststellen.dat de jeugd van nu straks het kind van de rekening zal zijn. Weten schappelijk onderzoek heeft al aangetoond: het Nederlandse schoolkind eet verkeerd - veran deringen in het voedselpakket zijn zeker aanbevelenswaar dig. Een van die broodnodige verande ringen is: terug naar de boter ham. Want wij Nederlanders zijn in de loop der jaren steeds minder brood gaan eten, terwijl juist die boterham een zo belangrijk be standdeel vormt van een even wichtig voedselpakket. Daarom heeft het Genootschap van de Bakkerij dit jaar voor de op 2 ok tober te houden nationale Dag van het Brood als thema gekozen: „Ons dagelijks brood, juist voor de kinderen van nu" Die Dag van het Brood is overigens vier jaar geleden voor het eerst georganiseerd als een soort eer herstel van het oude oogstfeest, waarop de boeren dankbaar vierden dat er weer voor een jaar voedselvoorraad van het land was gehaald. Anno 1979 onder nemen bakkers in het hele land opnieuw vele activiteiten rondom het produkt brood op of rond de 2e oktober. Voorlichting heeft dan duidelijk een sterker accent dan de verkoop. Dat voedingsvoorlichting nog steeds nodig is, illustreert een re cent proefschrift van Van der Haar en Kromhout, die in Wage- ningen promoveerden. „Onze jeugd heeft een ongelukkige start voor een gezond en gelukkig le ven", aldus spraken zij over dë voeding en voedingstoestand van het schoolkind in drie onderzoch te gemeenten: Heerenveen, Har derwijk en Roermond. Vetzucht o was een van de belangrijkste conclusies uit het proefschrift dat de serumcholesterolgehalten van de onderzochte kinderen tot de hoogst gevonden waarden ter we reld moeten worden beschouwd. Uit het onderzoek bleek ook, dat 5 procent van de onderzochte kin deren uitgesproken vetzucht ver toonde De meeste te dikke kinderen woon den in Roermond (6 procent), het kleinste aantal in Heerenveen (32 procent) en Harderwijk nam' een middenpositie in met 4,6 pro cent te dikke kinderen. Overigens werd wel duidelijk gesteld dat dik zijn niet direct met een hoog serumcholesterolgehalte gepaard hoeft te gaan, terwijl ook geen verband is aangetoond tussen energie-opname en serumcholes terolgehalte. Met deze gegevens in de hand is het vanzelfsprekend nuttig om na te gaan wat die onderzochte kinde ren dan wel eten en vooral of er in dat dagelijkse menu niet wat zou moeten veranderen. Merkwaar dige resultaten leverde dat op. Zo bleken de Heerenveense kinde ren meer kaas, yoghurt, limona desiroop en ontbijtkoek te nutti gen dan de kinderen in Roermond en Harderwijk, terwijl de Har- derwijkse kinderen weer meer bruin- of volkorenbrood aten en halfvolle melk dronken dan in de andere twee gemeenten De Roermondse onderzochte jeugd at grotere hoeveelheden varkens vlees en patates frites dan de kin- deren in de twee andere steden, maar ze aten juist weer minder pindakaas... Uit verschillende onderzoekingen naar de eetgewoonten van Ne derlandse schoolkinderen kan de conclusie worden getrokken dat de vitamines- en mineralenvoor ziening m het algemeen goed is, evenals de hoeveelheid genuttigd eiwit. Maar het percentage van de energie dat door vet wordt ge leverd is te hoog, terwijl dat van de complexe koolhydraten (zet meel) te laag is. Vertaald in voedingsmiddelen kan dan ook het volgende advies voor een verandering (lees: verbete ring) van het dagmenu van het schoolgaande kind worden gege ven: méér bruinbrood, aardap pelen en peulvruchten (levering van complexe koolhydraten, voe dingsvezel en plantaardig eiwit); méér groenten en fruit (voedings vezel), maar minder (vooral vet) vlees, volle melk- en melkproduk- ten en margarine (veel verzadigd vet) en ten slotte weinig suiker en suikerhoudende produkten zoals snoep en frisdranken. Vooral het belang van een verhoogde brood consumptie als onderdeel van dit advies is aangetoond in een an der recent proefschrift van De Bekker. Natuurlijk weten de bakkers van Nederland uitstekend, dat nie mand letterlijk van brood alleen kan leven. Er zit niet alles in brood, maar wel heel veel: zet meel, plantaardige eiwitten, ij zer, B-vitamines, voedingsvezel en maar een héél, héél klein beetje vet. Onze taal kent niet voor niets de uitdrukking „broodno dig". Absoluut weerloze insecten nemen de kleur aan van de tak of het blad waarop zij het liefste verblijven. Insecten hebben bekken als lebber- machines. stofzuigers en dweilen, maar ook kaken als kniptangen en shredders. Bovendien gaat hun voort planting met fenomenale snelheid. Het gebeurt nog maar zelden dat er een nieuwe zoogdier- soort op aarde wordt gevon den. Nieuwe soorten insecten worden echter dagelijks ge vonden en beschreven over de gehele wereld. Onvoorstelbaar Insecten komen voor in on voorstelbare aantallen. Een gemiddelde zwerm sprink hanen bestaat uit 50 miljard individuen. Een vierkante meter bosgrond bevat tot een diepte van 30 centimeter tus sen de 50.000 en 400.000 springstaarten. Deze minus cule beestjes zorgen voor af braak van dode plantenresten en voor de verspreiding van sporen, schimmels en bacte riën Hun leven bestaat uit het fabriceren van de vruchtbare humus. Op een en diezelfde vierkante meter leven voorts nog 100 tot 600 keverlarven, 100 tot 1000 vliegen- en muggenlarven en tot 15.000 andere insecten Een enkele dwaas heeft het totale aantal insecten op aar de wel eens proberen uit te rekenen. Hij kwam tot een ge tal met 15 nullen: twee mil joen miljard individuen De tentoonstelling „Kleine beestjes... Grote gevolgen" blijft nog minstens een jaar in het Zoologisch Museum. Daarna komt er een expositie met als thema „Manneke - Vrouwtje". Om de tentoon stelling voor kinderen extra aantrekkelijk te maken, is er een soort speurtocht uitgezet. Zij kunnen een formulier krijgen om vragen te beant woorden. Wie daarmee klaar is, kan naar de suppoost gaan om te horen wat goed en fout Het Zoologisch Museum in Amsterdam is gelegen aan de Plantage Middenlaan 53, in gang hoge trap. Ook naast de hoofdingang van Artis is een deur naar het museum, maar die is niet voor publiek toe gankelijk. Openingstijden (behalve op zaterdag en maandag): van 9 tot 17 uur Op zondag van 10 tot 17 uur Toe gang volwassenen f 1, kinde ren f 0,50. Groepen reductie. Rondleidingen op aanvraag, tel. 020-5223624 Door Theo v.d. Kaaij HAARLEM - Bzzzzzz... Pats! Dat is eigenlijk de enige vorm van communicatie tussen insect en mens. De doodklap met een krant of verplettering via schoen zool is het enige antwoord van de mens op het uit nodigend zoemen, gonzen, kriebelen, steken, bijten en hinderlijk volgen. Wöt meer ontzag voor al wat minimaal is, kruipt of vliegt zou best op zijn plaats zijn, want waar niemand enig benul van heeft en biologen slechts durven te fluisteren: de mensheid is volledig in de macht van de insectenwereld! De beestjes zelf slaan zich op de knieën van pret bij het zien van al die vertwijfeld om zich heen meppende mensen. Zij weten wel beter. Voor elk gedood insect zijn in een oogwenk vijftig nieuwe aangemaakt. De mens is te gast in de wereld.van insecten en niet andersom. Zo'n 360 miljoen jaar na het ontstaan van het oerinsect kwam het zoogdier mens pas een kijkje nemen. w Het Zoölogisch Museum in Amsterdam openbaart deze kennis sinds mei van dit jaar. Het is een betrekkelijk klein museum, gelegen in het ge bouwencomplex van Artis en behorend bij het Instituut voor Taxonomische Zoölogie der Universiteit van Amster dam. „Kleine beestjes... Grote gevolgen" luidt de titel van de tentoonstelling, die om de paar jaar plaats maakt voor een ander. „Wij willen laten zien dat de mens niet kan bestaan zonder de aanwezigheid van insec ten", zegt Ben van Wissen, samensteller van de tentoon stelling. „Iedereen ziet ze als vervelende beestjes, die nog kunnen steken bovendien. Maar waren ze er niet, dan zouden alle natuurlijke ge meenschappen van andere dieren en mensen als kaar tenhuizen in elkaar storten. De insecten vormen de oud ste diergroep ter wereld. Mil joenen jaren geleden zijn ze uit zee gekomen, hebben het land veroverd en daarna de evolutie van al het andere mogelijk gemaakt. Men weet het niet precies, misschien zijn er wel twee tot drie mil joen soorten insecten, maar zonder die kleine, vieze beestjes zou de aarde nooit produktief gemaakt zijn. De oudste landdieren met een inwendig skelet, de amfi bieën, leefden al van insecten en zouden zonder hen het land niet hebben veroverd. De zoogdiergroep waartoe de mens behoort, had als voor ouder ook al een kleine boombewonende insectene ter. Zonder insecten zouden er dus nooit mensen geweest zijn". Sexloos Diezelfde mens laat zijn vlie genmepper beschaamd val len wanneer hij zich enigszins verdiept in het sociale leven van bijvoorbeeld de termiet. Daar valt nog heel wat van te leren. Wat hebben deze beestjes gedaan om met dui zenden tegelijk op eikaars lip te kunnen leven zonder noe menswaardige belangen conflicten? Zij banden de sex uit. In bepaalde perioden van hun leven worden mannetjes- en vrouwtjestermiet sexloos, kunnen zich niet meer voort planten en bouwen in deze neutrale gemoedstoestand een uiterst vreedzame sa menleving op. Hun sociaal leven yertoont ge lijkenis met dat van mier, wesp en bij. Er is sprake van een matriarchaat, geleid door de koningin. Een of meer mannen zorgen voor constan te bevruchting. De termie tenkoningin moet zich voelen als een batterijkip en ziet er in werkelijkheid ook uit als een wandelende eierstok. In hun metershoge, grillig ge vormde bouwwerken, ge maakt van grond en stront, leven de termieten hun rim pelloos bestaan. Om de tem peratuur binnenin de heuvels behaaglijk te houden, ont wierpen zij een systeem van airconditioning. Om aan de kost te komen, verbouwen zij hun eigen schimmels. Sex loos leven de termieten voort, ieder in een eigen kaste. Dreigen er op een boze dag toch geslachtsorganen de kop op te steken bij de een of andere termiet, uit zich dat door het groeien van vleugels. Dan is het tijd geworden voor de bruidsvlucht, natuurlijk met iemand van het andere ge- sla' ht. Het paar vliegt uit om elders een nieuwe kolonie te stichten. Eveneens zonder het geweld en de verdeeld heid die de sexuele lusten en lasten met zich meebrengen. Hallo mensheid, bent u daar nog? Sprinkhanen Op bijna griezelige wijze tonen de insecten dat zij de mens heid de baas zijn. Wij mogen hier wonen en de grond be bouwen, maar zij zijn heer en meester. Dat blijkt goed uit de landbouwplagen. Hoe vaak gebeurt het niet dat in de tro pen plotseling de zon verduis terd wordt door gigantische zwermen sprinkhanen? Wellustig vreten zij in luttele minuten de oogst op waarvan Dit wordt het gratenpakhuis genoemd voedsel van vele andere die ren en bestuiven vele planten. De schade die zij voor de mens aanrichten, is naar ver houding veel geringer dan hun nut. Als we al in staat zouden zijn de insecten uit te roeien en zo dom waren dat ook te doen, dan zou de mens daarmee een eind maken aan zijn eigen bestaansmogelijk heden Het museum laat zien hoe de in secten de mens in bijna alles verslaan: in spitsvondigheid, handigheid, oorspronkelijk heid, oorlogvoering en over leving. De mimicry bijvoor beeld of het boerenbedrog. De zwakke en weerloze zweefvlieg neemt het geel- gevlekte uiterlijk aan van de vervaarlijke wesp en het ge volg is dat alle aanvallers uit de buurt blijven. In het die renrijk voor smakelyk door gaande vlindersoorten tooien zich als giftige soortgenoten en genieten daardoor be scherming voor het leven. op. De tentoonstelling laat zien hoe de mens heeft gefaald in zijn pogingen insecten te bestrij den met vergif. Het resultaat was dat al het leven gedood werd, maar niet de insecten waarom het ging. Er zijn nu al insectensporten die de door de mens vervaardigde vergif ten beschouwen als hun nieuwe voedselbron: ze leven van DDT of aspirine. „Alleen insecten kunnen ande re insecten in bedwang hou den", zegt Ben van Wissen, „en dat is misschien maar goed ook. Zij zijn de belang rijkste schakels in het web van de natuur. De belangrijk ste planteneters, humusma- kers en grondomwerkers zijn insecten. Ze vormen het duizenden mensen hadden moeten eten. Het Zoölogisch Museum heeft een kooi met levende sprinkhanen ten toongesteld. Elke dag moet er een flinke bos groenvoer in, anders vreten ze elkaar

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21