Beunhazerij in de bouw aangepakt? Noodkreet AZ Groningen In 1981 ook vrouwen op oorlogsschip Zaak KNIL-militairen opnieuw naar parlement Europese kernmacht als onderhandelingswapen Menten moet Duitsers schadeloos stelling terugbetalen PVDA GAAT WELLICHT REGELING VERPLICHTE BIJDRAGE WIJZIGEN Europees commissaris Vredeling: Straf voor niet deelnemen aan volkstelling vervalt BINNENLAND VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1979 DEN HAAG (GPD) - Het parlement moet zich op nieuw buigen over de problematiek van de KNIL-militairen, die al ja ren vechten voor terugbe taling van soldij tijdens de periode van Japanse krijgsgevangenschap. De zaak is daar ernstig genoeg voor. Zo verwoordde het Tweede-Ka merlid De Vries (PvdA) de conclusie van het rapport dat een commissie van drie kamerleden onder zijn voorzitterschap heeft uitgebracht over de positie van de militairen uit het Nederlands- Indië tijdens de oorlogsjaren. De commissie heeft ervan afgezien te komen met een oordeel over de problematiek van de niet-betaal- de salarissen van de militairen. Vele KNIL-soldaten menen dat de Nederlandse staat de plicht heeft alsnog over de brug te ko men met dit geld; een bedrag van vele honderden miljoenen. De Vries: „We hebben een tijdlang in de verleiding verkeerd met zo'n oordeel te komen, maar we hebben gemeend daarvan af te moeten zien. We vinden de zaak van zo'n omvang dat het parle ment zich met de KNIL-salaris- sen zou moeten bezighouden. Het zit ontzettend diep bij de be trokkenen en ik vind het alleen al uit dien hoofde de plicht van de volksvertegenwoordiging zich over deze zaak te buigen." De Commissie van Drie - waarin ook de Kamerleden Keja (WD) en Weijers (CDA) zitting hadden - stelt voor dat de kamercommis sie voor ambtenarenzaken en pensioenen een hoorzitting orga niseert voor de KNIL-militairen. De commissie zou na zo'n zitting kunnen overwegen de problema tiek aan de Kamer voor te leg gen. De Vries zei, tijdens een persoon lijke toelichting van de procedu re die bij het opstellen van het rapport is gevolgd, zijn privé- mening over de KNIL-salarissen niet te willen geven. Zijn collega Weijers heeft dat enige dagen geleden wel gedaan. Hij zei bij die gelegenheid weinig soelaas te zien voor de KNIL-mannen. Het rapport van de Commissie van Drie telt 19 pagina's en doet niet veel meer dan op een rijtje zetten wat er rond de achterstallige sala rissen in de loop der jaren is ge schied. Hoopvol is deze opsom ming niet voor de militairen. Zo wijst de commissie er op dat Nederlands Indië destijds zijn ei gen lasten en baten had. Na de Japanse capitulatie besloot de Nederlandsindische wetgever, die in deze dus onafhankelijk van Nederland kon opereren, tot het verstrekken van een rehabilita tie-uitkering in plaats van volle dige terugbetaling (backpay). De rehabilitatie-uitkering zou de mensen in Nederlands-Indie dan in de gelegenheid moeten stellen een nieuw leven te beginnen. Dat lot deze - naar verhouding gerin ge - betaling werd overgegaan, vond onder meer zijn oorzaak in het feit dat Nederlands-Indië te arm was om de last van volledige uitbetaling over de periode 1942-1945 aan salarissen en pen sioenen te dragen. DEN HAAG (GPD) - Begin 1981 start bij de Koninklijke Marine een proef met het plaatsen van vrouwelijk per soneel aan boord van oorlog schepen. Doel daarvan is de bemanningen van de marine schepen te helpen zich aan te passen aan het werken en le ven met een gemengde be- De proef is een direct gevolg vari het regeringsbesluit, dat in principe alle functies bij de krijgsmacht open zullen staan voor mannen en vrou wen. Voordat tot een algehele openstelling van de oorlog schepen voor marinevrou wen wordt overgegaan, zullen eerst de vele praktische be zwaren onderzocht en uit de weg geruimd dienen te wor den, zo staat in het marine maandblad „Alle Hens" van deze maand. Mannen die er bezwaar tegen hebben om tijdens de proef op een oorlogschip te varen met een gemengde beman ning, zullen, op hun eigen verzoek, naar een ander schip kunnen worden overge plaatst. De proef zal in eerste instantie vijftien vrouwelijke militairen omvatten. De vrouwen zullen overigens nog niet in alle dienstvakken te werk gesteld kiinnen wor den. Sinds 1 januari 1979 zijn namelijk voorlopig alleen vrouwen aangenomen in de officierskorpsen van de spe ciale diensten (niet-operatio- nele taken), artsen en tandart sen en in de zogenaamde dienstgroepen (zoals verbin dingen en administratie). Het Korps Mariniers bijvoorbeeld is voorlopig nog gesloten. PaS als de praktische proble men zijn verdwenen, kan vol gens het ministerie van de fensie sprake zijn van een volledige integratie. Dan komt ook het Korps Mari niers aan de beurt. Men gaat bij de marine uit van een gefaseerde integratie. Mocht een vrouw uit een be paalde functie worden ge weerd, dan kan dat alleen nog maar op grond van plaats baarheid en praktische over wegingen. Om de integratie mogelijk te maken, is beslo ten dat de walorganisatie (waar al veel vrouwen wer ken) en de scheepsorganisatie op dezelfde wijze zullen wor den opgezet. Niet-varende vrouwen die nu reeds bij de marine werken, zullen pre cies dezelfde carrièremoge lijkheden krijgen als hun mannelijke varende colle- DEN HAAG (GPD) - Bij het aanvragen van een bouwver gunning moet voortaan ook de naam van de aannemer die het werk gaat uitvoeren worden opgenomen. Is er een bouwvergunning verleend, dan moet deze met gegevens over bouwobject en aannemers in het openbaar register bij gemeente worden opgenomen. openbare registers bij de ge meenten inzien. Bouw- en woningtoezicht zal bij haar gebruikelijke toezichthou dende taak ook de gevallen sig naleren waarin twijfel kan be staan over de juistheid van de verstrekte gegevens. In dat geval zal dit aan de kamer van koop handel worden doorgegeven. Verder zal de regering bevorde ren dat gegevens uit de bouwver gunning die van belang zijn voor de bestrijding van de beunhaze rij, zichtbaar op de werken zullen worden aangebracht. Nederlands echtpaar in Israël gewond JERUZALEM (DPA, UPI) - Het Nederlandse echtpaar Unger uit Amsterdam behoort tot de ge wonden van de bomaanslag die woensdagavond in een drukke winkelstraat in het centrum van Jeruzalem is gepleegd. De ongeveer 60-jarige mevrouw Unger was volgens de Neder landse ambassade de enige van de 51 gewonden die gisteravond nog in levensgevaar verkeerde. De aanslag heeft in Israël een alarmtoestand opgeroepen. Over enkele dagen wordt het joodse nieuwjaar gevierd (morgen) en in heel Israël worden auto's op toe gangswegen tot steden één voor één doorzocht. Het ministerie Van buitenlandse zaken in Jeruzalem heeft bij de V.N. geprotesteerd tegen de aan slag, waarvoor de PLO de ver antwoordelijkheid op zich ge- i hebben. Deze nieuwe bepalingen maken deel uit van een pakket maatre gelen dat minister Beelaerts van Blokland (volkshuisvesting) en staatssecretaris Hazekamp (eco nomische zaken) gisteren aan de Tweede Kamer heeft aangebo den. De maatregelen zijn genomen naar aanleiding van WD-vragen in de Tweede Kamer over de bestrij ding van de zogenaamde sluik- bouw. De Tweede Kamer had een motie, die door de liberaal De Beer was ingediend, met alge mene stemmen aangenomen. De bewindslieden schatten dat in de bouw jaarlijks 100 tot 250 mil joen gulden aan zwart werk wordt uitgevoerd. Een belangrijk onderdeel van de nieuwe maatregelen is dat elke eerste week van de maand de gemeente de betrokken gegevens van het openbare register aan de kamer van koophandel en fa brieken zendt. Deze beslist dan of de betrokkenen voldoen aan de vestigingswetgeving. Als een aannemer niet wettig gevestigd is of wanneer dit niet duidelijk is, ligt de kamer van koophandel de economische controledienst in. Zowel de ECD als andere be langhebbenden kunnen de DEN HAAG (GPD) - De Partij van de Arbeid moet wellicht haar fonds Bijzondere Activiteiten op de helling zetten. Dat is het fonds waarin PvdA'ers met openbare functies 2 procent van hun salaris moeten storten. De belastinginspecteur in het rayon Utrecht heeft geweigerd de bijdragen van de Utrechtse wet houders Pot en Rosenberg aan het partijfonds te accepteren als aftrekpost. Hij gaat er vanuit dat alleen schenkingen en geen ver plichte bijdragen voor de belas tingen kunnen worden afgetrok ken. Wethouder Pot heeft daarte gen beroep aangetekend. Bin nenkort is de uitspraak te ver wachten van het Amsterdamse gerechtshof. In verband met de te verwachten uitspraak is het fonds, anders dan de bedoeling was, voorlopig geen discussiepunt meer op de partij raadsvergaderingen van de PvdA in Zeist. Het partijbestuur wil zich eerst over de uitspraak bera den. Verliest wethouder Pot zijn zaak, dan zal het fonds waar schijnlijk een vrijwillig karakter krijgen. Daarmee is dan ook het probleem van de zuiveringseed van politieke ambtsdragers op gelost. Verschillende PvdA-burgemees- ters weigeren de betaling aan het fonds, juist in verband met hun zuiveringseed. Althans, zij be roepen zich daarop. In de PvdA was een discussie gaande of deze burgemeesters als partijlid dien den te worden geroyeerd. Verdachte van moord voorgeleid HARDENBERG (GPD) - Op ver- denking van moord op de 30-ja- nge Hendrikje Reints is gisteren een 19-jarige Hardenberger voor de Almelose officier van justitie geleid. Hendrikje Reints verliet donderdag 6 september haar ou derlijke woning te Brugterveld en keerde niet terug. Vermoord en half ontkleed werd zij de zon dag daarop gevonden in Bruine- haar. SOESTDIJK - Koningin Juliana en prins Bernhardt ontvingen gisteren op paleis Soestdijk een delegatie van oud-strijders van de 101 Airborne Division die op het ogenblik een bezoek aan Nederland brengt. Op de foto overhandigt de voorzitter van de Airborne Division, Weldom Combs, de koningin een boek over die divisie. Patiëntenstop door tekort aan personeel GRONINGEN - „We nade ren de kritische grens. Je kunt alles oplossen door het ziekenhuis te sluiten. Dan is er geen enkel probleem meer. Maar daar zitten we hier niet voor" Dat zegt de heer J. W. van der Kou- we, geneesheer-directeur van het Groninger Academisch Zieken huis. „De mentale overspanning van het personeel manifesteert zich nu. Dat is een sluipend pro ces, dat we wel hebben gesigna leerd, maar waar Den Haag niets aan kan of wil doen". Dat zegt de heer G. R. Meijer, voorzitter van het bestuur van het Academisch Ziekenhuis. Het Academisch Ziekenhuis staat er beroerd voor. Werden er in vo rige jaren in de vakantieperiode juli-augustus wel ziekenhuis bedden niet gebruikt, dit jaar zijn voor het eerst 104 bedden offi cieel „gesloten". Patiënten kun nen niet worden opgenomen. En dat niet alleen door de vakanties, maar vooral door de door Den Haag afgedwongen „vacaturebe- heersing", waardoor vooral min der uitzendkrachten konden worden aangetrokken. Een „va- caturebeheersing", een perso len. Daarnaast zaten we met een personeelsformatie boven de norm en met de uitzendkrachten boven de begroting. Nu zijn we niet bang voor een begrotings overschrijding als dat nodig is. Maar Den Haag slaat terug over volgende jaren. Dus maatregelen". De laboratoria draaien op de kri tische grens. Een leeg bed valt het meeste op, maar het slaat door op alle afdelingen" Voorzitter Meijer „En wé krijgen last met de medische faculteit: het onderwijs komt in de ver drukking. De universiteit stelt artsen ter beschikking en krijgt te weinig patiënten voor bedge- bonden onderwijs. Ook de oplei ding van specialisten kan in ge vaar komen. En dan praten we nog maar niet over de gevolgen voor het wetenschappelijk on derzoek, weer de sluitpost van de begroting" Op 8 augustus vorig jaar werd de verantwoordelijke minister A. Pais (onderwijs) een plan voor gelegd voor althans de oplossing van de problemen waardoor de afdeling intensieve behandeling van de chirurgische kliniek her haaldelijk een patiëntenstop had moeten instellen. Een zo goed koop mogelijk en snel uitvoer baar plan, opgezet door de ver ontruste en verontwaardigde chrirurgen en in zijn definitieve vorm gegoten door het be stuur Begin dit jaar kwam de minister op werkbezoek, voorafgegaan door de suggestie dat hij zijn fiat, aan het plan kwam geven. Maar dat deed hij niet. Hij bezag de problemen, zei het een heel be langrijke zaak te vinden waar over hij snel zou beslissen en maakte ruzie over twaalf miljoen gulden, waarvan hij dacht dat ze nog niet waren uitgegeven terwijl het geld echt op was. Naar ach teraf bleek: gedeeltelijk opge maakt met zijn volle instemming, gedeeltelijk alleen gemeld ten departemente, gedeeltelijk nog in kas. Sindsdien is er niets meer gebeurd. De minister heeft, evenals vorig jaar, een gesprek met de besturen van de academische ziekenhui zen, dat 27 juni zou plaatsvinden, op het laatste moment afgezegd. AJs hij de nieuwe afspraak voor 25 september niet afzegt, dan zal hij de verwijten van de zieken huisbesturen over zich heen krij gen en anders vergaderen in ieder geval de besturen zelf. Daar zal dan wel weer een heel boze brief aan de minister uit voortkomen Net als vorig jaar. KEES WIESEL BONN (GPD) - De van zware oor logsmisdaden in Polen verdachte Nederlandse kunstverzamelaar Pieter Menten moet volgens de beslissing van een Westduits ge rechtshof de van de Bondsre publiek in 1965 verkregen scha deloosstelling van 550.000 mark terugbetalen. Het Westberlynse gerechtshof besloot hiertoe om dat volgens de rechters de be taalde uitkering naar de maatsta ven van het burgerlijk wetboek door opzettelijke misleiding is verkregen. Pieter Menten had in 1957 aan spraak op herstelbetalingen doen gelden tegen het Duitse rijk met het argument dat hij gedurende de oorlog in het toenmalig pro tectoraat Polen joodse vervolg den had geholpen en de Duitsers als straf voor zijn humane hou ding zijn woninginrichting met kunstschatten in Lemberg in be slag hadden genomen. De bonds regering is later met Menten tot een compromis gekomen en heeft hem uiteindelijk 550.000 mark betaald. Toen echter bekend werd dat tegen Menten in Nederland een straf zaak wegens oorlogsmisdaden gaande was, waarbij hem onder andere ten laste werd gelegd in grote omvang kunstschatten uit joods bezit te hebben gestolen, heeft de bondsregering by de Berlijnse senaat voor burgerlijke strafzaken het met Menten geslo ten compromis aangevoch ten. Nadat het gerecht de klacht van de bondsregering in eerste instantie had afgewezen omdat deze niet binnen de vastgestelde termijn van vijfjaar was ingediend, ging de bondsregering daartegen in beroep. De senaat van de kamer voor burgerlijke strafzaken heeft nu toegegeven dat de eiser lo gisch heeft kunnen bewijzen dat het vergelijk door opzettelijke misleiding werd verkregen. Maandag beslist de Rotterdamse rechtbank over voortzetting van het proces tegen Menten. De uit slag daarvan acht Bonn voor de terugbetaling van groot be lang. Vrouw van 'spion' mag op bezoek WARSCHAU (GPD) - De vrouw van de Enschedese zakenman Pavel Latka (53) mag binnenkort naar Polen om haar man in de ge vangenis te bezoeken. Latka, die in 1947 naar Nederland emi greerde en al vijftien jaar lang twee keer per maand Polen voor zaken bezoekt, werd op 18 mei aan de Pools-Duitse grens gear resteerd op verdenking van spio nage voor een NAVO-land. Minister Van der Klaauw heeft de kwestie gisteren in Warschau aan de orde gesteld tijdens zijn ge sprek met de Poolse minister van buitenlandse zaken Wojtaszek. Hij kreeg de toezegging dat Latka consulaire bijstand mag worden verleend en dat mevrouw Latka haar echtgenoot voortaan mag bezoeken. neelsstop, omdat de begroting Geneesheer-directeur Van der overschreden dreigde te worden. Het leidt tot ernstige spanningen in het ziekenhuis, waar het al ja ren overbelaste personeel (ruim drieduizend man) het extra werk niet aankan. Onverantwoord Voorzitter Meijer „Er dreigde een begrotingsoverschrijding en Den Haag liet weten dat dat niet mocht. Maar een aantel kosten stijgingen, door Den Haag op nul gesteld, kunnen wij niet in de hand houden: de prijs voor ener gie, de prijs voor geneesmidde Kouwe: „Maar zoals al zo vaak eerder gezegd: bij het toch al overbelaste personeel is de rek eruit. De duidelijke overspan ning is een te grote belasting voor het verplegend personeel. Vanuit een oogpunt van normaal perso neelsbeleid was en is het eigen lijk onverantwoord. Meer perso neelsleden meldden zich ziek". „Het uit zich op alle afdelingen. De postbezorging op eigen terrein gaat trager. De epidemiologische dienst moet waarschuwen voor een vergroot infectiegevaar als er minder wordt schoongemaakt DEN HAAG (ANP) - De strafbepaling op het niet deelnemen aan een volkstelling komt te vervallen en ook worden bij een volkstelling voor taan alleen gegevens verzameld over personen die feitelijk in een per soonsregister zijn opgenomen en niet meer over al degenen die in een dergelijk register behoren te zijn opgenomen. Bovenstaande punten staan in een wetsontwerp tot wijziging van de volkstellingenwet dat minister Van Aardenne van economische zaken bij het parlement heeft ingediend. Met deze wetswijziging wordt beoogd de bezwaren weg te nemen die tegen de volkstelling 1971 zijn ïnge- Verder zullen volgens het ontwerp geen gegevens meer aan de gemeente besturen ter beschikking worden gesteld voor controle op de juistheid en de volledigheid van de persoonsregisters. Hieraan ligt ten grondslag, dat de bij de telling verkregen gegevens uitsluitend voor statistische doeleinden dienen te worden gebruikt. Met het oog op de bescherming van de persoonlijke levenssfeer is in het ontwerp tevens een uitdrukkelijk verbod opgenomen tot koppeling van bij de volkstelling verkregen gegevens met andere gegevens omtrent individuele personen. De bij vorige volkstellingen steeds gevolgde praktijk is daarmee wettelijk vastgelegd. Bij algemene maatregel van bestuur zullen verder regels worden gegeven over de wijze van bewa ring, beveiliging en vernietiging van de verzamelde gegevens, die in elk geval zonder naam bij het Centraal Bureau voor de Statistiek zullen binnenkomen. Bovendien is voorzien inde instelling van een commissie ad hoc. die moet toezien op de inachtneming van de beoogde privacy bescherming. DEN HAAG (GPD) - In eventuele onderhandelingen met de Rus sen over de beperking van hun atoomraketten voor de midden lange afstand, zou de NAVO best eens als dreigement het idee voor een Europese kernmacht op tafel kunnen leggen. Juist omdat de Russen daarvan zo'n afkeer heb ben, kan dat ertoe leiden dat zij afzien van hun nieuwe, op West- Europa gerichte SS-20-raket- ten. Die gedachte uit de vroegere minis ter van defensie, thans Europees commissaris, Henk Vredeling, in een interview in het dagblad Het Parool. Het dreigen met een Eu ropese kernmacht - een volledig kernwapenarsenaal van de Eu ropese landen, waar de Verenig de Staten formeel geen zeggen schap over hebben - naast het stationeren van nieuwe, soortge lijke raketten van Amerikaanse makelij in Europa kan een extra argument zijn om de Russen te brengen tot matiging van hun kernbewapening, denkt Vrede ling. Tegen het idee van een Europese kernmacht zijn altijd zeer veel bezwaren geuit, omdat daardoor een driedeling in de internatio nale veiligheidspolitiek kan ont staan, die sterk destabiliserend werkt. Vredeling noemt de Euro pese kernmacht in het interview zelf ook „levensgevaarlijk", een zaak die ten koste van alles moet worden voorkomen. Maar wat dan de consequentie is wanneer de Russen op dit drei gement niet ingaan, staat ook hem niet duidelijk voor ogen „Het is natuurlijk verdomd ge vaarlijk wat ik zeg. Dat ben ik me bewust Als de Russen nee zeg gen, zou je tot de conclusie kun nen komen dat je dan maar met zo'n Europese kernmacht moet beginnen. Maar wat is het alter natief? Welnu, als we daar niet over mogen praten, dan moeten we die nieuwe Amerikaanse ra ketten maar accepteren", zo zegt Vredeling, alhoewel sommige Amerikanen (zoals onlangs ex- minister Kissinger) zeggen dat de Amerikaanse kernwapengaran tie helemaal niet zeker is. Vredeling zegt deze gedachten nu naar voren te willen brengen om te voorkomen dat de Europese kernmacht toch sluipend wordt ingevoerd als een logisch gevolg van de veranderingen in de mili taire krachtsverhoudingen van de laatste tijd. Hij bedoelt daar mee dat invoering van de nieuwe Amerikaanse raketten in Europa, zonder voldoende zekerheid over de Amerikaanse nucleaire be scherming van Europa, toch tot een soort Europese kernwapen- balans zou kunnen leiden. Gisteren heeft ook de belangrijkste defensie woord voerder van de CDA-Tweede-Kamerfractie, Joep de Boer, zich uitgesproken tegen het invoeren van nieuwe atoomwapens binnen de NAVO telkens wanneer en alleen omdat de Russen ook weer eens iets nieuws hebben. Mocht door die nieuwe Russische wapens het evenwicht worden verstoord, dan moet de NAVO in zijn ant woord het totale afschrikkingse- venwicht betrekken, zo zei De Boer op een CDA-bijeenkomst in Tilburg. Volgens De Boer moet de afschrik king in eerste instantie in de zwa re, lange-afstands wapens ge zocht worden en moet het aantal kernwapens voor gebruik op het slagveld sterk worden terugge drongen. Hij zei dat daarvoor 1 eenzijdige stappen niet uit gesloten mogen worden, omdat - door de grote aantallen kleine kernwapens die de NAVO bezit - de wezenlijke veiligheidssituatie van het bondgenootschap niet zal worden aangetast. De Boer zei dat het - gezien de toe nemende verontrusting over de uitbreiding van de Russische kernbewapening - niet gemak kelijk zal zijn om voor deze ideeen ,,de handjes op elkaar te krijgen". Toch zit er niets anders op, „willen wij ons niet laten zui gen in de draaikolk van een onge remde bewapeningswedloop", aldus De Boer.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7