ZIEKENHUIS KAN GOEDKOPER" Expositie over historie van Hooglandse Kerk Bloedserieus pilsjes tappen voor de jury Bromfietshandelaar in mineur: helm zit hem dwars VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1979 LEIDEN Afscheid prof Donker van Leidse universiteit Prof. Donker ADVERTENTIE Nü ZONDAG 23 SEPTEMBER STADSGE HOORZAAL BREESTRAAT 60, LEIDEN GROTE NIEUWE KINDER VOORSTELLINGEN MET ENORME KADO'S 4 SUPER STRIPBOEKEN KADO EN NOG VEEL MEER VRIJE KEUZE bij je toegangs kaartje uit de volgende stripal bums: nieuwere MICKEY MOUSE TINA groot STRIPBOEK, CONAN gezond spannend echt jon gensstripboek (Tarzan stijl), JOHN TRAVOLTA; ABBA, een jeugd pop stripboek (oneindig goed, een stripboek uit „POP FO TO", STAR TREK (science fiction) de T.V., EPPO STRIPBOEK beroemd „VOETBALBOEK feesttas met een reeks strip- uitgaven voor jongens en n Ijes. Boeken onder voorbehoud /an titel DUS JE KIEST 4 BOEKEN UIT t- bij iedere voorstelling ee Stripboeken-Wedstrijd met leuke prijzen yPROGRAMMA met de nieuwste te kenfilms in kleur en de grootste dave rende jeugd films voor jong en oud een lan ge tekenfilm GULLIVERS REIZEN.(c) 3 VOORSTELLINGEN: aanvang ZONDAGMORGEN om 11 uur en ZONDAGMIDDAG om HALF 2 (en zonodig nog een voorstelling HALF 4) zaal en balcon 3,50 Kaartverkoop Zaterdagmiddag (morgen) van 3 tot 6 uur en Zon dagmorgen vanaf 10 uur tot half 4 aan de zaal. Een royale medewerking van de uitgevers van Mickey Mouse, Ep- po. Anita enz. (C) Walt Disney Ned. Jeugdcentrale Ijzig kalme Kamphues Met veel zorg - en soms met bevende handen - werden de "wedstrijdpilsjes" getapt. LEIDEN - Op de indirecte kosten van een ziekenhuis kan aanzienlijk worden bezuinigd. "Deze indirecte kosten van een afdeling worden onder andere gevormd door rönt genonderzoeken, laboratoriumbepalingen en het gebruik van operatiekamers". Dit zei professor dr. P. J. Donker, hoogleraar in de urologie aan de Leidse universiteit, van middag tijdens zijn afscheidscollege getiteld: "Over kos tenbeheersing in de klinische geneeskunde". Professor Donker neemt afscheid wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. "Door de enorm toegenomen mo- gelijkheden van de medische technologie is de verleiding om meer bepalingen of onderzoeken aan te vragen veel groter gewor den. Het is echter de vraag of een ervaren arts die met een betrek kelijk eenvoudig onderzoek 95 procent zekerheid heeft dat hij weet van welke aandoening een patient last heeft, nog veel extra bepalingen moet laten verrichten om die laatste vijf procent te be reiken. De grotere hoeveelheid laboratoriumbepalingen die in een korte tijd kunnen worden gedaan en via computer zeer snel beschikbaar zijn voor de specia list, maken echter de verleiding om meteen het gehele gamma van onderzoeken en bepalingen aan te vragen zeer groot" In de literatuur over de kosten in ziekenhuizen, zo zegt professor Donker wordt wel eens geschat dat de helft van deze kosten di rect of indirect worden veroor zaakt door de specialisten in de ziekenhuizen. "Dit betekent dat deze specialisten zich moeten bezinnen op welke gebieden zij een bijdrage kunnen leveren aan een minde- grote stijging van deze kosten of zelfs een vermindering van de kos ten" Professor Donker pleit er voor dat in de artsen- en specialistenop leiding en in de nascholing, on derwijs wordt gegeven op het ge bied van de kostenbeperking in van de medische zorg. Deze medisch-technologische sec tor blijkt in de Verenigde Staten tussen 1965 en 1974 te hebben ge zorgd voor vijftig procent van de kostenverhogingen in de zieken huizen. In Nederland steeg het aantal labo ratoriumverrichtingen per hon derd opnamen bijvoorbeeld met tien procent per jaar. Professor Donker schat de bezuinigingen, op grond van de ervaringen op zijn eigen afdeling, op twintig procent minder onderzoek kos ten. "Overigens zal terughoudendheid in de aanvragen van afdelingen op den duur leiden tot minder behoefte aan personeel op deze ondersteunende diensten van het ziekenhuis. Op dit moment vor men personeelskosten ongeveer zeventig procent van de totale kosten van het ziekenhuis, aldus prof. Donker. "Hoewel de staatssecretaris van volksgezondheid in een brief aan de Tweede Kamer heeft gezegd dat de specialisten de kosten* moeten drukken door de perso neelsbehoefte te verminderen, wordt in dezelfde brief gezegd dat de personeelssterkte in de to tale gezondheidszorg tot en met 1982 met 45.000 zal toenemen (stijging van achttien procent), zodat van kostenbeheersing wei nig terecht zal komen" In de directe kosten van de afdeling komt professor Donker uitein delijk maar tot een bezuiniging van 2,5 procent. De directe kos ten waarop de specialist invloed kan uitoefenen liggen in de sfeer van de medische- en verzor gingsmiddelen (onder andere verband, bloed en plasma). De handel is in mineur. De verkoop van brommers loopt terug. Maar voor veel jongeren is het nog steeds hét vervoer middel. LEIDEN - Je pakt een 'bierschoon glas van d'e installatie. Dompelt dit in het water van de spoelbak. Laat vervolgens het water uit het glas lopen, zodat er geen druppel in achterblijft. Dat begint het echte werk. Het glas wordt schuin tegen de tuit van de kraan gehouden. Met één slag wordt de tapkraan helemaal opengezet. Het gerstenat loopt langs de bin nenkant van het glas, zodat er zo veel mogelijk koolzuur inblijft. Zodra het bier de bovenkant heeft bereikt wordt het glas in rechte stand gezet. Vervolgens wordt de kraan in één vloeiende beweging gesloten. Dan het glas voorzichtig wegzet ten, want één druppel uit een na- lekkende kraan kan de mooie, als alles meezit twee vingers dikke schuimmanchet ruineren. Als 'finishing touch" de kraag met de afschuimer voorzichtig vloeiend en rechtstandig af schuimen en een vers getapt pilsje is geboren. Geen enkele notoire Leidse cafébe zoeker heeft zijn glaasje bier ooit op die wijze voor zich neergezet gekregen. Sterken hij zal blij zijn als het bier nog niet is doodgesla gen. Over schuimbellen, blazen, dikte van de schuimkraag zal je geen dorstig mens horen zeuren. Dezelfde lieden die men op nor male cafétijden met een onver schillig of routineus gebaar het ene pilsje na het ander ziet tappen deden het gistermiddag in het Antonius Clubhuis, waar de dis trictskampioenschappen bier tappen werden gehouden, heel anders. Ze hielden zich voor de volle honderd procenc aan bo venstaand procédé. Sommige deelnemers hielden er, zonder overdrijven, zelfs trillen de handen aan over. Het sponta ne lichaamsgebaar brak een aan tal van heer lelijk op. Want hoe moet je zonder vaste hand twee pilsjes tappen, ze op een dienblad zetten tezamen met een openge maakt pijpje pils, een fors aantal meters lopen naar de jurytafel en daar de boel neerzetten zonder brokken te maken? Als extra moeilijkheid gold boven dien dat het glas waarin het pijpje moest worden leeggeschonken niet mocht worden aangeraakt. Maar er waren nog honderdenéén andere regels die in acht geno men moesten worden. Het dienblad moest droog en schoon zijn. Het flesje moest (voor de ju ry) rechts van het glas worden neergezet. De glazen hoorden met embleem naar de juryleden toe te staan. En natuurlijk mocht men vooral niet vergeten het glas onderaan beet te pakken. Dat de bierviltjes niet vergeten mochten worden spreekt vanzelf. Voorwaar, een uiterst serieuze be zigheid dus, zo'n biertapwed strijd. Althans, serieus voor de deelnemers, de vertegenwoordi gers van zo'n dertig horecabe drijven uit de Leidse regio. Het publiek, dat (hoe kan het anders) alle getapte glazen mocht helpen leegmaken, bleek er naarmate de wedstrijd vorderde, steeds lichtvaardiger over te gaan den ken. Commentaar ("Had je je trouwpak niet kunnen aantrek ken?" of; "Dat is ook net een glas melk") van het passieve deel van de aanwezigen te over. Wie zich van al die opmerkingen niets aantrok was de grote baas van de Koets-o-theek, Kam phues. Tot ieders niet geringe verbazing bleken zijn tappresta- ties er bovenuit te springen. Met een onverstoorbaar gezicht, op zijn dooie gemak - de eerste ron den gold alleen het resultaat - liep hij af en aan. Verbazing, omdat het vermoeden onder het publiek leefde dat Kamphues zelf weinig of nooit achter de tap is te vinden. Maar misschien had hij daarom alle tijd gehad om zijn tapniveau fors op te schroeven. Na twee voorronden en een selec tieronde kwam hij dus als eerste uit de bus. Kamphues, hij is ook secretaris van de plaatselijke af deling van Horeca Nederland die de wedstrijd naar Leiden haalde, mag de regio vertegenwoordigen bij de nationale wedstrijd op 9 ja nuari in Amsterdam. Met slechts vier (op de ruim acht honderd) punten verschil werd de besnorde ober van Bellevue, Van Soest, tweede. Hij werd op de voet gevolgd door een debu tant in de strijd, eigenaar Hof van café De Gouden Leeuw. Overigens was het niet gek dat het niet tot de taak van de juryleden, horeca-ondernemers uit andere plaatsen, behoorde om ook te proeven. Ze konden tegen half zes, na ruim drie uur keuren, ook nog de drie beste teams aanwij zen. Achtereenvolgens werden dat de heren Langeveld en Eg- germans van het Zoeterwoudse café Landzicht; de duo's Aal- dersberg-Heusden van De Mors- poort en Kuipers-De Groot van alweer de Koets-o-theek. MIEP DE GRAAFF Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft becijferd dat er de eerste helft van dit jaar 21 procent minder bromfietsen verkocht zijn dan in de eerste helft van vorig jaar. En toen was er al een teruggang in de verkoop van dertien procent ten opzichte van het jaar daarvoor. Alweer een groep Nederlanders die ontevreden is, de bromfietsen handelaren. Hoewel ze vaak ook fietsen verkopen, en die gaan juist steeds vlotter van de hand. Toch is er reden tot klagen, dat blijkt als we een drietal Leidse bromfietshandelaren bellen. Het minst klaagt nog de heer Van Zijp. Wat zijn handel betreft gaat dat percentage van 21 minder voor de verkochte bromfietsen namelijk niet op. Totaal niet. Hij vertelt dat er de eerste zes maanden van dit jaar zelfs iels meer verkocht is dan in dezelfde periode van het vorig jaar "Het hangt er van af wanneer het CBS heeft gepeild", zegt hij. "Als ze dat in april hebben gedaan klopt het wel. want m het begin van het jaar is er inderdaad minder verkocht vanwege de slechte weersomstandigheden. Maar nu zitten we al iets hoger dan vorig jaanom deze tijd" Toch merkt ook Van Zijp dat er,over een aantal jaren bezien'steeds minder bromfietsen worden verkocht. "Het is begonnen toen met die helmenkwestie"zegt hij. Sinds het dragen vaneen heimop de bromfiets verplicht werd is de verkoop van bromfietsen naar zijn idee zeker met de helft afgenomen. "De huisvrouwen willen daar niet aan. Als hun haar net geperma nent was wilden ze er geen helm op zetten. Jonge jongens en meisjes krijgen nog wel vaak een bromfiets cadeau als ze zestien jaar wordenmaar aan oudere dames verkopen we ze nauwelijks De hang naar fietsen wordt steeds groter,ook onder jongerenMaar in hoeverre dat te maken heeft met het dalen van de verkoop van brommers, durft Van Zijp niet te zeggen.Hij ziet het fietsen meer als een modeverschijnsel: trimmen en sporten. Zijn collega Everaart bij de bromfietsafdeling van Huisman Au tomobielbedrijf constateert wel een sterke daling in de bromfiets verkoop dit jaar. Hij schat van wel zo'n dertig procent. Ook hij wijdt dit aan de verplichte helm en aan het slechte weer begin dit jaar. "De duurdere brommers gaan nog wel, maar de goedkopere auto maatjes helemaal niet meer. Het loopt helemaal terug, maar vooral dit jaar is het een slechte handel geworden"vertelt hij. Motor- en bromfietsenhandelaar Van der Geest is nog het somberst. "De stemming is in mineur".zegt hij. "De handel ligt helemaal in de goot en de kentering is gekomen met de invoering van de helmplicht. Toen haakte het vrouwelijke publiek af. En het ligt natuurlijk ook aan de betere welstand, ze zeggen nu als ze zestien zijn: ik neem een tweedehands brommer en als ik achttien ben ga ik auto rijden. De vraag naar tweedehands bromfietsen is vrij groot, maar die zijn er haast niet meer". "Ik zeg wel eens voorde grap: jullie hebben het zeifin de hand, als je geen nieuwe bromfiets koopt zijn er ook geen tweedehandse.maar daar komt het in feite wel op neer. Hel is triest genoeg. Ik was van 'tjaar in Zwitserland, nou daar is het gewoon luilekkerland voor de bromfietshandelaarMaar ja, in Nederland moet alles worden geregeld. Straks gaan ze nog regelen hoe je moet inademen en uitademen" .besluit Van der Geest sarcastisch en moedeloos tege lijk. Maar er is in Nederland ook een "bromfiets" waarvoor de helm niet verplicht is, de snorfiets. De verkoop daarvan stijgt iets, vertelden de drie bromfietshandelaren. Maar het aantal verkochte snorfiet sen is nog niet noemenswaardig 'Het motortje voorop is veelal een bezwaar".aldus~Van Zijp Hij is iets trilleriger, maar verder is het een hardstikke fijn ding. Toen ik nog in Den Haag werkte ging ik elke dag mei zo'n ei voorop vanaf Leiden naar mijn werk. Als je aankwam trilden je handen nog wel een kwartier, maar ik was er hardstikke blij mee in die tijd Van der Geest meent dat de snorfiets bij de geboorte al de nek is omgedraaid door de negatieve publiciteit van ANWB en Consu mentenbond. "Maar de snorfiets heeft bewezen betrouwbaar te zijn ".zegt hij. "Het zijn vooral veel oudere mensen die hem kopen. Die vroeger bromfiets hebben gereden maar bij de helmplicht zijn afgehaakt. Die vinden bromfietsen in wezen leuk". LEIDEN - In het Gemeentearchief aan de Boisotkade is vanaf maandag tot en met 19 oktober een tentoonstelling te zien die geheel is gewijd aan de geschie denis van de Hooglandse Kerk. De expositie houdt verband met voltooiing van de restauratie van het kerkgebouw dat ruim twintig jaar in beslag nam en ruim zeven tien miljoen gulden heeft gekost In de expositieruimte zijn een groot aantal foto's, tekeningen, en ar chiefstukken van het kerkge bouw en een aantal voorwerpen uit de kerk, zoals een avond- maalskan en -schotel, en een psalmbord bijeengebracht. Een van de waardevolste voorwerpen is een stuk stenen versiering van het altaar, voorstellend Petrus in de gevangenis, dat dateert uit de 15de eeuw. Volgens de heer Leverland van het Gemeentearchief, die samen met de heren Van Manen en Postel de tentoonstelling voorbereidde is er over de oudste geschiedenis van de kerk, maar erg weinig be waard gebleven. Dit in tegenstelling tot de Pieters kerk waar aan de hand van oude rekeningen tal van zaken konden worden gereconstrueerd. Vast staat in elk geval dat de eerste St. Pancraskerk op die plaats een houten gebouwtje moet zijn ge weest. Het werd in 1315 ingewijd en - zoals de catalogus van de ten toonstelling zegt - er is geen plank van bewaard gebleven. Al voor 1356 moet het houten bouwwerk vervangen zijn door een stenen. Het was een grotere kerk, waarvan de nu geheel inge bouwde toren een overblijfsel is. In 1460 - na diverse uitbreidingen - nam de kerk de ruimte in beslag die het nu nog heeft. In de daarop volgende eeuw werd alleen nog in verticale richting verderge- bouwd totdat de financiële draagkracht van de Leidse bur gerij achteruitging en de bouw gestaakt moest worden. De expositie laat onder meer aan de hand van een reconstructie zien hoe de kerk in de loop der eeu wen is uitgebreid. Begonnen wordt met een aantal foto's dat de ligging van de kerk en de directe omgeving in beeld brengt. Op vallend is dat de kerk meestal slechts van twee kanten is ver eeuwigd. Vervolgens geeft de tentoonstelling een beeld van het interieur. De afbeeldingen date ren vrijwel allemaal uit de 17de, 18de en 19de eeuw. Van de voor- reformatorische tijd is geen en kele afbeelding van het interieur bewaard gebleven. Belangrijk onderdeel van de ten toonstelling vormen de stukken en foto's die betrekking hebben op de Restauratie. Zo is er een dia presentatie waarin de noodzaak van de restauratie via doorge roeste ankers, door de boktor vergaan houtwerk, en door luchtverontreiniging en zoute zeewind aangetast metselwerk, duidelijk wordt aangetoond. Vervolgens komen de beelden aan bod die de kerk opleverde tijdens de restauratie. De dia's vormen een kleine selectie uit de vele honderden dia's van de vorig jaar overleden architect Piet van der Sterre. De restaura tie van de Hooglandse Kerk was in feite zijn levenswerk. De expositie zelf is gratis toegan kelijk en de openingstijden zijn: maandag tot en met vrijdag van 9 tot 17 uur, zaterdag van 9 tot 12 uur en donderdagavond van 19.30 tot 21.30 uur. Op 3 oktober is het Gemeentearchief gesloten. Toen de Hooglandse kerk nog St. Pancraskerk werd genoemd

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3