"Rotte kies" weg aan boulevard HET GAAT ZEER GOED Dorpsschool in herrie: niemand wil betalen Palace hotel in Noordwijk thans van hand gedaan Nieuw winkel- blok in Alphen VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1979 LEIDEN/REGIO Speurtocht burgemeester naar ware ouderdom NIEUWKOOP- Het ziet er naar uit dat de bewoners van Nieuwkoop veel feesten hebben gemist of gaan mis sen. Want als het vermoeden van burgemeester Seinstra klopt, bestaat de gemeente Nieuwkoop niet 700, maar 850 jaar. In 1982 zou Nieuwkoop zijn 700-jarige bestaan gaan vie ren. Maar toen burgemeester Seinstra een exemplaar uit 1931 van een plaatselijk blad onder ogen kreeg, begon hij te twijfelen aan de histori sche juistheid van het 700-ja- rige jubileum. In het bewuste artikel vond de burgemeester een beschrij ving van Nieuwkoop ter ge legenheid van de inzegening van de RK-kerk. Er was hier sprake van een brief uit 1131, (848 jaar geleden) die bis schop Andreas van het bis dom Utrecht aan de plaatse lijke kerkelijke parochie stuurde. Als oudste vermelding van Nieuwkoop werd tot nu toe een oorkonde van Floris V uit 1282 beschouwd. Na wat verder spitten bleek Nieuwkoop ook vermeld te staan in een, in 1796 versche nen boek van L. van Ollefen, "Stad- en dorpsbeschrijver van Rhijnland". Daarin werd een ruzie beschreven tussen de graaf van Holland en de bisschop van Utrecht, over wie het nu eigenlijk voor het zeggen had in het gebied. De grote vraag is nu: Wordt met dit gebied Noorden (ge meente Nieuwkoop of de buurtschap "De Meije" be doeld? Om het probleem op te lossen zal burgemeester Seinstra binnenkort gaan snuffelen in het Aartsbis schoppelijk archief van Utrecht, om de bewuste brief van 113i op te speuren. Mocht blijken, dat het ver moeden van burgemeester Seinstra juist is, dan zal het 850-jarige bestaan van Nieuwkoop in 1981 gevierd worden. De burgemeester hoopt nog deze maand met een definitieve uitslag voor de dag te komen. NOORDWIJK - 'Palace', eens de parel onder de hotels aan de Noordwijkse boulevard, verdwijnt definitief uit beeld. Directeur Van Heeze heeft het complex, dat vorig jaar december grotendeels door brand werd verwoest, verkocht aan Exploitatiemaatschappij in Onroerend Goed R. van der Putte in Amsterdam. Welke plannen de nieuwe eigenaar met de grond heeft kon hij vanmorgen nog niet vertellen. Veel mogelijkheden heelt Van der Putte overigens niet. Het be stemmingsplan 'Kern Noordwijk aan Zee', dat thans nog van kracht is, staat alleen horecabe drijven (restaurant, bar-dancing, café) en woondoeleinden toe. Op dit moment wordt er wél aan een nieuw bestemmingsplan 'Noord-boulevard' gewerkt. Dit wijkt overigens niet zo sterk af van het oude. De bestemming van 'Kern Noordwijk aan Zee' wordt in het nieuwe plan wat na der uitgewerkt. Naast horeca- etablissementen mogen er ook woonappartementen worden ge bouwd. Bovendien is het moge lijk om daaronder winkeltjes, een zwembad, kiosken en congres ruimten aan te brengen. De be bouwing mag varièren van tien tot vijfentwintig meter. Jaar Bijna een jaar heeft het eens zo sta tige hotel als een rotte kies op het hoekje van de Wilhelmina-bou- levard gestaan. Na de gerucht makende brand, ontstaan door kortsluiting in een schemerlamp, is er veel gepraat, maar er ge beurde niets. Wél op het terrein van het personeelsbestand. Voor enige tientallen werknemers had Van Heeze na de brand geen em plooi meer. Zij moesten omzien naar een andere baas. Een klein gedeelte van het hotel moest enkele weken na de brand worden afgebroken, omdat er ge vaar van instorten bestond. Aan- vankelijk heeft Van Heeze nog geprobeerd er het beste van te maken. Met andere woorden: hij wilde de etages die niet door het vuur waren aangevreten openstellen. Dit ging echter niet door. De gemeente keurde zowel de elektrische installatie als de centrale verwarming af. Een an der initiatief, het openstellen van het terras tijdens de zomermaan den, werd eveneens niet toege staan. Van Heeze, de vorige directeur, wist precies wat hij wilde: het af gebrande 'Palace' afbreken en er voor in de plaats ongeveer zeven tig flatjes bouwen. Onder die ap partementen wilde hij een aantal bowlingbanen aanleggen plus wat winkeltjes bouwen. De ge meente Noordwijk ging echter niet akkoord met de plannen. Wéér tekenen Voor de vorige eigenaar was dit aanleiding om de architect op nieuw te laten plaatsnemen ach ter de tekentafel. De ontwerper kreeg de nadrukkelijke opdracht Hotel Palace om het plan in nauw overleg met vorig jaar de gemeente te maken. De teke ningen zijn echter niet ingediend. Enkele dagen geleden bereikte Van Heeze overeenstemming r de verkoop met Van der Put- s de "parel" onder de Noordwijkse hotels, zoals het er momenteel bij staat, na de brand eind te. Omstreeks 1920 werd hotel 'Palace gebouwd. Toen Van Heeze het overnam was enkele jaren eerder het vijftigjarig bestaan gevierd. De voormalige directeur heeft nauwelijks zes jaar de scepter ge zwaaid over het complex Hotel Bij de gemeente Noordwijk leeft De christelijke Oranje Nassauschool in Zwammerdammet op de voorgrond een zeer druk bereden gedeelte van de rijksweg Leiden-Alphen-Bodegraven. liet lawaai in de school van de passerende wagens is ontoelaatbaar hoog. Maar geen enkele instantie wil geluidwerende maatregelen betalen. ZWAMMERDAM - "Be droevend". Aldus voor zitter H.J.K. Slappen- del (vereniging voor christelijk onderwijs in Zwammerdam) over het feit dat geen enkele instantie bereid lijkt om wat te doen aan de ver- keersherrie in de Oranje Nassauschool. Deze Zwammerdamse dorps school ligt vlak langs de zeer drukke rijksweg Leiden-Al- phen-Bodegraven-Utrecht. Metingen hebben uitgewe zen dat de verkeersherrie die tot in de klaslokalen door dringt, de geldende normen vér overschrijden. De vraag is: wat doe je daaraan. En vooral: wie betaalt dat. Het ministerie voor volksge zondheid en milieuhygiëne waar gemeente en schoolbe stuur hun hoop op hadden gevestigd, heeft het af laten weten. Een verzoek om een subsidie van 150.000, waar mee de school ondermeer zou kunnen worden voorzien van dubbele beglazing en een ventilatiesysteem, kon door het ministerie niet worden ingewilligd, omdat er geen geld is. Van de gemeente Alphen is evenmin veel te verwachten. Wethouder mevrouw H. Donker in antwoord op de vraag of de gemeente nu ge luidwerende voorzieningen zal gaan betalen: "Nee, dat gaan we niet. Ik wil (wel) dat er wat gaat gebeuren, maar of dat ooit voor rekening van de gemeente Alphen gaat gebeu ren is vers twee. Bovendien is de Oranje Nassauschool niet de enige school die met ge luidshinder kampt. De toe stand in de Timotheusschool (aan de kruising Lijsterlaan Willem de Zwijgerlaan) in Al phen is net zo erg". Wel zal er in de loop van no vember wat meer duidelijk heid komen over geluidwe rende maatregelen aan scho len in het algemeen. In okto ber zal de dienst openbare werken van Alphen een rap port uitbrengen waarin zullen zijn opgesomd de per school te nemen maatregelen en de kosten daarvan. "Bij dat rap port komt een nieuwe subsi die-aanvraag en bovendien zal de gemeenteraad er zich over moeten uitspreken of men zelf geld op tafel zal leg gen als het ministerie op nieuw afwijzend zal beschik ken. Of dat we wachten op de wet geluidshinder, waai dan moeten die maatregelen wor den getroffen", aldus me vrouw H. Donker. De vereniging voor christelijk schoolonderwijs in Zwam merdam kan zich zelf een dergelijk grote uitgave niet permitteren. "We zitten met de handen in het haar! We hebben zelfs als bestuur al overwogen om een heel nieuwe school te bouwen. Toen begin dit jaar bekend werd dat er nog maar mond jesmaat geld beschikbaar zou worden gesteld voor de bouw van nieuwe scholen, zijn de pogingen - na overleg met de onderwijsinspectie - direct gestaakt. Mentaliteit "Ik zou niet weten wat ik er ver der nog aan moet doen", ver zucht voorzitter Slappendel. "Ja, actie voeren misschien, maar dat is onze mentaliteit niet". De situatie op de Zwammer damse school is erkend slecht. Over de aard van de klachten merkt de inspectie van volksgezondheid op: "De ernst ervan staat onomstote lijk vast". nog altijd de hoop dat de nieuwe eigenaar een hotel op de hoek van de boulevard zal laten bouwen. Wethouder Van Duijn, de ver antwoordelijke man voor de bouwactiviteiten in de badplaats: "Nee, plannen heb ik niet gezien. Maar ik hoop van ganser harte dat er weer een hotel komt. De ge meente zal daar in elk geval op aandringen als er wordt gepraat. Het liefst natuurlijk een groot ho tel. Ja, ik weet dat dit erg moeilijk is. Maar toch.... En als het niet an ders kan, misschien kan er dan een deel van de nieuwbouw als hotel worden ingericht. Ik weet het, de eigenaars zeggen stuk voor stuk dat een hotel aan de kust geen haalbare kaart meer is. Als we zo blijven doorgaan (slui ting van het ene na het andere ho tel red.) wordt het wel erg triest Ook voor wethouder Van Duijn is het een open vraag hoe lang het afgebrande 'Palace' nog kan worden gehandhaafd. De nieuwe eigenaar heeft op dit moment nog niet bij de gemeente aangeklopt voor het verkrijgen van een sloopvergunning. "Ja", zegt Van Duijn, "de gemeente zal natuur lijk ingrijpen als er gevaar voor instorten dreigt. Daarvan is, voorzover ik het kan bekijken, nu geen sprake." Geen grip Van Duijn zegt het 'geen gezicht' te vinden dat het bouwvallige hotel, dat eens het gezicht van Noord wijk voor een belangrijk deel be paalde, er nog altijd staat. "Hoe eerder die rommel weg is, hoe liever het mij is", stelt hij. "Maar ja, er moet wel een object voor in de plaats komen dat acceptabel is. Op de ontwikkeling daarvan heeft de gemeente weinig grip. Bovendien kan een gemeentebe stuur niet dwingend optreden." Die bouwval kan er nog maanden staan. Van Duijn geeft dit ook toe. Het ligt helemaal aan de nieuwe eigenaar hoelang dit gaat duren. Wanneer deze snel met een plan op de proppen komt, gaat de ge- rr iente aan de slag. Ook dan kan het lang duren voor er eenmaal iets kan worden ondernomen. Voor de plannen zijn getoetst gaan er meestal maanden heen. Het nieuwe woon/winkelblok in Alphen. Modemagazijn Vinke opende hier gisteren een filiaal. Aan de achterkant, langs de Oude Rijn, komt een restaurantje. ALPHEN AAN DEN RIJN - Vrijwel middenin het hart van Alphen is er een nieuw blok winkels (met daarbo ven ook enkele huizen) bij gekomen. Als eerste opende daar gisteren damesmode magazijn Vinke zijn deuren. Dit bedrijf had tot dusverre nog geen vestiging in Al phen. Het nieuwq woon/winkelblok ligt op de hoek van de Van Mandersloostraat en Aarka de, vlakbij winkelcentrum De Aarhof. De andere winkels die hier komen zullen over een maand tot anderhalve maand open gaan. Naast modehuis Vinke komt hier een herenmodeboetiek van Boch Bontje, alsook de Hakkenbar (de vroegere hier gevestigde winkel van deze schoenreparateur moest worden gesloopt voor de nieuwbouw). Dan is er nog een hoekpand, waarvan nog niet bekend is welke zaak erin komt. Aan de achterkant van het woon/winkelblok komt een café-restaurant. Dat kijkt uit op de Oude Rijn. Deze hore- ca-gelegenheid zal worden gehuurd door de Kolibri uit Leiden, die daar een coffee shop/pizzeria heeft. Boven de winkels komen vier 2-kamerflats, drie 3-ka- merflats en 8 maisonnettes. Met de verkoop daarvan is nog niet aangevangen en ook de prijzen zijn nog niet be kend. Ook de woningen als winkels worden half oktober opgeleverd. Alphens koopcentrum bestaat vijf jaar ALPHEN AAN DEN RIJN - "Het gaat ons goed tot bui tengewoon goed. De meesten van ons zitten te krap. Die zouden graag willen uitbreiden" Aldus AUTODIEF KATWIJK - De Katwijkse politie heeft vannacht een autodief aan gehouden: een Leidenaar, die bij een garage een wagen van een inwoner uit Katwijk had gesto len. Toen de politie hem bij toeval aanhield viel Van D. door de mand. KATWIJK - Bij het politiebureau in de Voorstraat te Katwijk worden morgen van 9 tot half 1 gevonden fietsen te kijk gezet. Wie zijn "stalen ros" mist kan daar dan terecht om te kijken of zijn of haar karretje erbij is. Hema-bedrijfsleider J. Parkeren Stegers over het Alphense koopcentrum "De Aar hof', dat binnenkort vijf jaar bestaat. Op 2 oktober zal het vijf jaar gele den zijn dat de toenmalige bur gemeester R. M. Gallas, toen bij gestaan door Johnny Kraaikamp, de officiële opening van het win- keicentrum verrichtte. "De Aarhof is een succes gewor den, ondanks dat daar nog al eens aan is getwijfeld", luidt ook het oordeel van voorzitter W. Allart van de winkeliersvereniging van De Aarhof. "Eigenlijk is er maar één punt dat ons zorgen baart. Dat is de parkeergelegenheid. In de weekeinden zijn er eigenlijk al te weinig parkeerplaatsen. De plannen voor uitbreiding van het parkeerdak moeten naar ons idee op zeer korte termijn worden ge realiseerd. Gebeurt dat niet, dan betekent dat ongetwijfeld een rem op de ontwikkeling van Al phen" De Aarhofwinkeliers vragen zich trouwens sterk af of door het crecren van een 'tekort aan par keerplaatsen (zoals door sommi ge politieke partijen bepleit) een kieskeuriger autogebruik wordt bevorderd. "De klant laat zich niet dwingen en zal dan naar plaatsen gaan waar men wel kan parkeren. En dan komt er van selectief autogebruik ook niets terecht natuurlijk". De winke liers van de Aarhof zien dan ook veel meer heil in een mentali teitsverandering. Blij zijn de winkeliers met de komst van nieuwe winkels naar het Al phense centrum, zoals grootwin kelbedrijven, volgend jaar C A, Blokker en Vinke (juist gisteren geopend), die een flinke rugge steun betekenen voor het koop- hart in Alphen, temeer daar de Aarhof-ondernemers in de toe komst toch de nodige concurren tie te duchten zullen krijgen van omliggende winkelcentra Hema krijgt er etage bij in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - Het staat nu definitief vast dat de Hema in Alphen er een etage bijkrijgt. Dat zal in de loop van volgend jaar gebeu- precies, valt volgens Hema bedrijfsleider J. Ste gers nog niet te zeggen. Aan magazijnruimte komt er ze ker 1000 vierkante meter vloeroppervlak bij. Over de bouw van de nieuwe etage vindt nog overleg plaats met de gemeente, aldus Stegers. en onderzoek drie jaar gele den heeft al eens uitgewezen dat de Hema voor de Aarhof- bezoekers de grootste trek pleister is.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23