Godsdienstvrijheid wordt steeds meer geschonden Fijn massief eiken kasten kijken bij Meubelfabriek öisterwijk. Meubelfabriek Öisterwijk Kerkelijke werkers moeten vaak zomaar het bos in Wat hebben we het Dr. Potter noemde geen namen... Weer gift wereldraad aan het Patriottisch Front toonaangevend in eiken Kerken in gesprek met Polak 'Leusden' begonnen met training en werkbegeleiding (Van onze redactie geestelijk le ven De vaak gehoorde klacht van - vooral nieuwe - kerkelijke ambtsdragers dat zij na hun benoeming zomaar het bos worden ingestuurd, heeft de taakgroep "volwassenenpas toraat" van de commissie Gemeente-opbouwbinnen de Gereformeerde Kerken geïnspireerd tot een pro gramma voor training en werkbegeleiding Op een drietal ontmoetingsda gen in het Dienstencentrum van deze kerken in Leusden, waarvoor zeer veel belang stelling bestond, bleken nogal wat ambtsdragers met hun opdracht verlegen te zijn. Zij weten niet goed wat ze ermee aan moeten. "Een teken aan de wand", schreef dr. J. Rin- zema te Soest, lid van de taakgroep "volwassenenpas toraat", in het blad "Kerkin formatie". Een veel voorkomende vraag onder ambtsdragers is hoe je in de plaatselijke kerk veran deringen moet aanbrengen. In tal van gemeenten groeit het inzicht dat er iets moet ge beuren. Dr. Rinzema: "De jeugd doet niet zo enthousiast meer mee. Vaak is er het ge voel dat het kerkelijke leven in een sleur verder gaat". Daarnaast is er de behoefte aan werkbegeleiding. "Als ie mand ouderling of diaken wordtis er vaak geen instruc tie. Het doel van het huisbe zoek is niet altijd duidelijk. Je weet niet eens hoe je dat huis bezoek moet doen". Op haar beurt zat de taakgroep "volwassenenpastoraat" met deze opmerkingen van ou derlingen en andere pastorale medewerkers wel wat verle gen. Ze bestaat nog maar kort, heeft weinig ervaring en kan dus zelf nog niet zoveel uit richten. Toch heeft zij al de eerste stappen gezet om ambtsdragers een steuntje in de rug te geven bij de uitoefe ning van hun verre van ge makkelijke taak. Dr. Rinzema: "Het stelt nog wel niet zoveel voor, maar mis schien zal blijken dat we toch het begin van een goede weg hebben gevonden. En dan zal in de toekomst dit bescheiden begin wel uitgroeien tot een solider onderneming". Op drie fronten is de taakgroep nu bezig: informatie op pa pier, op conferenties en recht streeks. Wat de schriftelijke toerusting betreft, er is zojuist een bro chure verschenen over het pastoraat aan lichamelijk gehandicapten en hun ver wanten. Die kan bij het Alge meen Diakonaal Bureau in Leusden worden besteld. An dere publikaties, zoals over intermenselijke omgang en de pastorale problematiek rond de militairen, zijn in voorbe reiding. Men kan in de toe komst ook een instructie voor de ouderling tegemoetzien. In samenwerking met het toe rusting scentrum zal in Leus den een aantal conferenties voor pastorale werkers wor den gehouden. Een tweedaag se conferentie voor ouderlin gen en andere kerkeraadsle- den. een themadag voor ou derlingen en andere pastorale medewerkers over "Anders dan het huwelijk" en enkele oriëntatie dag en voor pas be noemde ambtsdragers liggen al vast. Voor rechtstreekse informatie heeft het toerustingscentrum een cursus voor ambtsdragers uitgegeven. Deze is niet zo maar als leesstof te bestellen. De bedoeling is dat de cursus op zes avonden plus een vrij dagavond annex zaterdag morgen in groepen van twaalf tot twintig deelnemers met een gespreksleider wordt besproken. Het ideaal van de taakgroep "volwassenenpastoraat" is dat er naast deze landelijke groep ook provinciale plaat sen voor training en werkbe geleiding komen. Sommige regio's hebben er al een. Dr Rinzema: "Dan zou de lande lijke groep zich gedragen kunnen weten door een net werk van provinciale ver banden die weer trainers en gespreksleiders kunnen ople veren in regionaal verband" Help! De ambtsdrager "verzuipt De Utrechtse hervormde pre dikant M. Groenenberg (75), die een eigen kolommetje heeft in het dom-stedelijke kerkblad, staat telkens weer verbaasd als hij mensen hoort zeggen dat we toch zulke verschrikkelijke tij den beleven. "In elke tijd", zo schrijft hij, "zijn er mensen geweest die wezen op plotselinge en he vige verschijnselen en dan zeiden: nu vergaat de we reld. Ook in onze tijd hoor je dat. Dat komt door een aan tal dingen. Ten eerste weten wij bitter weinig af van de geschiede nis. We kennen alleen maar onze eigen tijd en de vrese lijke dikngen die nu gebeu ren. We zijn ons er niet van bewust dat er nog veel ver schrikkelijker tijden zijn geweest dan de onze. Tijden waarin de pest en de cholera woedden die halve steden uitroeiden. Tijden waarin huurlegers plunderend en brandstichtend rondtrok ken. Met een ellende waar van al die mensen van nu, die rustig van veel goede dingen genieten en ook hun oude dag niet met angst tegemoet hoeven te zien, geen weet hebben. Ik vind het uitermate ondank baar als mensen zeggen: wat beleven we toch erge tijden. De godsdienstvrijheid wordt in zeker twaalf landen be dreigd. Dat deelde secretaris-generaal dr. Philip Potter van de Wereldraad van Kerken mee in een vergadering van het uitvoerend comité. Potter wilde deze landen niet noemen, omdat de christenen daar dan risico's zouden kunnen lopen of omdat er onderhandelingen hierover gaande zijn. Niet scheiden Overigens realiseert de c sche beweging zich steeds meer, dat godsdienstvrijheid niet mag worden gescheiden van andere kanten van de mensenrechten. "De kerk is niet geloofwaardig als zij alleen voor haar eigen rechten opkomt en geen oog heeft voor de rechten van alle mensen", zegt het uitvoerend comité van de We reldraad in een verklaring. Wel moesten de leden van dit comité constateren dat de godsdienst vrijheid de laatste twee jaren steeds vaker wordt geschonden. Ze moesten juist zeggen: wat hebben we het toch goed! Een tweede oorzaak is dat we elke dag door krant, radio en televisie het leed en de el lende van heel de wereld voorgeschoteld krijgen. Dat was vroeger niet zo. Als er in Afrika of Zuid-Amerika of China rampen of oorlogen uitbraken hoorde men er he lemaal niets van. Maar nu is niets te ver weg. Dat geeft de indruk dat we in heel zorge lijke tijden leven. Maar dat is niet zo. Vroeger was het minstens zo vreselijk. We hoorden er niet van, laat staan dat we het zagen, zoals nu op de tv. Maar dat is, om zo te zeggen, gezichtsbedrog. Laten we", zo besluit ds. Groe nenberg, "dankbaar zijn dat we het beter hebben dan ons voorgeslacht, en laten we de ellende overal in de wereld een oproep". De Wereldraad van Kerken heeft de delegatie van het Zimbabwe Patriottisch Front, die deel neemt aan de conferentie in Londen over de toekomst van Zimbabwe-Rhodesië, een gift van 16.000 pond (ongeveer 68.800 gulden) toegezegd. Het geld is bestemd voor de betaling van het personeel dat de delegatie nodig had. In een brief aan alle lid-kerken legt de Wereldraad uit, waarom hij heeft voldaan aan een verzoek van het Patriottisch Front de enige niet-gouvermentele dele gatie in Londen kan het geld niet opbrengen. De gift komt uit het fonds van de Wereldraad van Kerken voor de bestrijding van het racisme. "Deze gift symboliseert de pogin gen van de Wereldraad om tot een vreedzame oplossing te komen waar alle partijen volledig deel aan hebben", aldus de Wereld raad Volgens de brief is de gift geheel in overeenstemming met de criteria voor schenkingen uit het speciale fonds, omdat het or ganiserend vermogen van een 'om zijn ras onderdrukt volk' er door wordt vergroot. Een paar dagen geleden heeft de Wereldraad van Kerken gezegd dat uit de deelneming van het Pa triottisch Front aan de Londense conferentie over Zimbabwe- Rhodesië blijkt dat de omstreden Het uitvoerend comité heeft de af deling "internationale zaken" van de Wereldraad gevraagd, voor de vergadering van het cen traal comité in 1980 een uitvoerig rapport te maken over de schen dingen van de mensenrechten en de vrijheid van godsdienst. Sinds zijn oprichting in 1948 (in Am sterdam) heeft de Wereldraad 27 keer openlijk tegen dergelijke schendingen geprotesteerd. ..M\ POTTER m zeker twaalf landen Geld. De Financiële toestand van de Wereldraad van Kerken, die de afgelopen jaren nogal precair was, ziet er weer beter uit. De uit gaven in het lopende jaar liggen tot nu toe 5,4 procent onder de begroting. Mocht deze ontwik keling zich doorzetten, dan zal het tekort over 1979 drie miljoen gulden bedragen in plaats van 5,4 miljoen, zoals de begroting ver meldt. Door personeelsbezumi- gingen en andere wil men vol gend jaar het tekort beperken tot 2,6 miljoen gulden. De uitgaven in het komende jaar worden op 32 miljoen gulden geschat. Uitnodiging. De paus heeft alle 130 kardinalen in de hele wereld uitgenodigd voor een bezoek aan Rome. Hun wordt verzocht zich in de eerste helft van november voor dit bezoek gereed te houden. De uitnodiging laat zich nog niet uit over de bedoeling ervan; ze bevat geen agenda. Overigens viert de paus op 4 no vember, het feest van de heilige Carolus Borromeüs, zijn naam dag. Het is gebruikelijk dat een paus op zijn naamdag de in Rome aanwezige kardinalen ontvangt en met hen spreekt over belang rijke zaken in de kerk. Gezond. Zevendedagadventis ten lopen minder kans dan ande- te overlijden aan kanker of hart- en vaatziekten Dat valt af te leiden uit een proef schrift van dr. Joh. Berkel (35) over de voedingsgewoonten en de gezondheidstoestand van de Zevendedagadventisten in ons land. De meesten van hen worden ge doopt als jonge volwassenen. Ze beloven dan dat ze geen tabak en alcohol zullen gebruiken. Velen houden zich ook aan een vegeta risch dieet. Bij een vergelijkend onderzoek bleek het sterftepatroon onder de adventisten sterk te verschillen van dat van de Nederlandse be volking als geheel, en dat betrof dan met name de genoemde ziek ten. Keiharde conclusies heeft het on derzoek niet opgeleverd, maar dr Berkel meent wel argumenten te hebben gevonden voor de stel ling dat niet-roken de belangrijk ste factor is bij het verklaren van de lage sterfte ten gevolge van hart- en vaatziekten. De "ver standige voeding" heeft een bij komend gunstig efïect, zo veron derstelt hij. Overleden. In Zwolle is prof. dr. H. W. Obbink. die deze week op 81-jarige leeftijd overleed, in alle stilte gecremeerd. Vele jaren was hij hoogleraar in de theologie aan de Utrechtse universiteit, waar hij de geschiedenis van de gods diensten in het algemeen en de Egyptische taal- en letterkunde doceerde. Hij was eerst predikant in Ootmarsum, Geldermalsen, Middelburg en Utrecht. In Utrecht richtte hij een theolo gisch instituut op. Jubilaris. Ds. H. Rijksen, predi kant van de gereformeerde ge meente in Zoetermeer, viert deze maand zijn zilveren ambtsjubi leum, op 27 september om half 8 met een dienst in de Morgenster- kerk aan de Nassaulaan aldaar en op 29 met een receptie van 2 uur tot half 6 in "De Drie Hooiber gen" aan de Zegwaartseweg. Voordat ds. Rijksen (48) naar Zoetermeer ging, was hij predi kant in Vlaardingen en Gouda. Hij vervult in het verband van de Gereformeerde Gemeenten vele functies. Ook is hij voorzitter van het bestuur van de bekende re formatorische scholengemeen schap "De Driestar" gift van vorig jaar aan het Front juist is geweest. De schenking was toen voor het Leger des Heils, de Noordierse Presbyterianen en de Westduitse Lutherse Kerk aanleiding om hun lidmaatschap van de Wereld raad op te schorten. PLO Het uitvoerend comité van de Nationale Raad van Kerken in de Verenigde Staten heeft de Ame rikaanse regering opnieuw ge vraagd té gaan praten met de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO). Dit verzoek kwam voort uit de eerste vergadering van het comité na het aftreden van de Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Andrew Young. Het comité van de raad (de grootste oecumenische organisatie in de Verenigde Staten) prees Young, die vroeger een bestuursfunctie bij de raad vervulde, om zijn po gingen om de Verenigde Staten en Israël af te brengen van hun voornemen, met de PLO niet rond de tafel te gaan zitten. Ver wijzend naar een resolutie uit 1974 zegt het comité dat het Israël zonder meer het recht toekent als vrije natie te bestaan, maar dat het Palestijnse volk ook dat recht bezit. WaT MOOI is 't tochmassief eikehout in huis! Warm, eerlijk, onopgesmukt. Zeker als 't massief eiken van Meubelfabriek Öisterwijk is. Zelf geselecteerd, zelf gedroogd en geloogd Door eigen vakmensen en naar eigen ontwerpen tot meubelen gemaakt. Kom kijken! KASTEN voor dierbare dingetjes, voor boeken,TVcn hi-fï. Kasten met dichte en glazen deuren Tussenkasten op halve breedte. Kasten om naar eigen smaak te combineren tot gezellige woonwanden. Onze meubelen dragen het eigen brandmerk. En worden door eigen vakmensen bij u thuis geplaatst. U krijgt er 12 jaar garantie zwart-op-' bij, op hout en constructie. Als er wat is... wc komen. Kost u niks. Dat kan,omdat we bij Meubelfabriek Öisterwijk alles zelf in eigen hand houden. Berkel (ZH), Noordeindseweg 116, tel. 01891-4670. Discriminatie Eind volgende maand zal de werkgroep "Samenleven met Surinamers" van de Raad van Kerken in Nederland de Am sterdamse gemeenteraad een beleidsnota aanbieden. Die zal met spoed worden behandeld. Dat laatste beloofde burgemees ter Polak de delegatie van de Raad van Kerken die deze week een gesprek met hem had over de discriminatie van Surina mers in de hoofstad. In de aangekondigde nota zullen voorstellen worden gedaan voor een uit verscheidene geledingen van de bevolking op te richten werkgroep die een sterk mandaat zal moet hebben. Tijdens het ge sprek van de kerkelijke delegatie met de burgemeester kwam on der meer het feit aan de orde dat in ons land de laatste tijd de spanningen tussen verschillende rassen onrustbarend toenemer.. Aanleiding tot het gesprek vorm den de gebeurtenissen in mei van dit jaar toen leden van de werk groep "Samenleven met Surina mers" er getuige van waren dat de politie van Amsterdam een klacht wegens openlijke discri minatie van Surinamers niet in behandeling wilde nemen. De klacht betrof het feit dat een aan tal Surinamers in dancings en discotheken niet was toegelaten, terwijl blanken er wèl moeiteloos werden binnengelaten. De politie zette de klagers eenvoudig buiten de deur. De werkgroep "Samenleven met Surinamers" constateert ook dat bij een afnemende werkgelegen heid buitenlanders vaak eerder werkloos worden en moeilijker een andere baan vinden en dat ook het zoeken naar huisvesting voor deze mensen een enorm probleem is. Daarnaast gaan de kinderen van buitenlanders in ons - de zogenaamde "tweede ge neratie" - steeds meer een probleemgroep vormen. De werkgroep heeft de burgemees ter niet alleen negatieve ervar in gen met dancings en discotheken maar ook met arbeidsbureaus doorgegeven Zij pleit en ooi om mensen, die zich op een of andere manier aan discriminatie schul dig hebben gemaakt zélf te be trekken bij de pogingen om aan deze gedragingen een eind te maken.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21