Gemeentehuis in Leiderdorp wordt vrijdag geopend wu&nttrm leidse agendaj Door commissaris der Koningin mrVrolijk Lezers schrijven Dief van diplomaten- koffer snel aangehouden PAGINA 2 STAD EN RAND LEIDERDORP - Het nieuwe gemeentehuis van Leider dorp zal vrijdag officieel geopend worden door de com missaris der koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk. De opening zal gepaard gaan met diverse feestelijkheden en toespraken die 's middags om 14.30 uur zullen beginnen en om 16.45 uur afgesloten worden met de bezichtiging van het nieuwe gemeentehuis Modeshow (2) Bij het artikel over de show van modehuis Beekman, dat Conny Smits in het Leidsch Dagblad van 11 september publiceerde zou ik graag een tweetal kantte keningen willen plaatsen. Het is vanzelfsprekend ieders goed recht om kleren met brede schouderlijnen en al of niet op staande kraagjes te dragen, maar dat wil nog niet zeggen dat ieder kledingstuk even "onschuldig" Met name doel ik dan op de bont jassen die tijdens de presentatie in de Beukenhof in Oegstgeest naar voren werden gebracht door Bonthuis van Egmond. Aller eerst "een erg mooie witte nerts mantel die, hoewel zeer geraffi neerd, een voor bontmantels on gekende eenvoudigheid uit straalde". Bovendien showde het bonthuis een "steenmartertje rijkelijk afgezet met neerhan gende staarten". Deze bontman tel ontlokte veel kreten van be wondering aan het ongetwijfeld gefortuneerde publiek in de Beukenhof dat er blijkbaar lak aan heeft dat miljoenen dieren ten behoeve van de bontindustrie een gruwelijk leven lijden en op misdadige wijze om het leven worden gebracht We hebben hier te maken met een van de meest weerzinwekkende takken van de bio-industrie die ook in Nederland volop aanwezig is. Vele duizenden nertsen wor den in kleine glazen kooien grootgebracht om daarna gedood te worden. Daarbij mag de vacht niet beschadigd worden. Om dat te bereiken heeft men verschil lende methoden ontwikkeld. De commissie veehouderij-welzijn dieren van de Nationale Raad voor Landbouwkundig Onder zoek TNO stelde hiernaar een aantal jaren geleden een onder zoek in. Daaruit bleek dat nertsen vaak de nek wordt gebroken. Bovendien brengt men een deel van de die ren om met uitlaatgassen. De die ren worden in een kist geplaatst, die op de uitlaat van een auto met draaiende motor is aangesloten (pagina 149 van het rapport). Een derde methode is de verstikking met koolzuurgas. Gebleken is dat het intreden van de dood hierbij 30 minuten of langer kan duren. Aan de produktie van een bontjas gaat dus een forse dosis dieren leed vooraf. Een ieder die zo'n jas wil aanschaffen, dient daarvan op de hoogte te zijn en eerst enig denkwerk te verrichten. Helaas hebben de lezers deze informatie niet kunnen krijgen uit het ge noemde artikel. Vandaar dat ik eveneens een kant tekening wil plaatsen bij het re dactionele beleid dat m.i. op een zo veelzijdig mogelijke informa tie gericht moet zijn. Of de redac tie of de individuele verslaggever van mening is dat het dragen van bontjassen een normale en legi tieme zaak is, doet er niet toe. Wanneer aan een produkt zo dui delijk meerdere kanten zitten, dienen deze op z'n minst belicht te worden. Dat daarbij een me ning om de hoek komt kijken, is geen enkel bezwaar. Wel laakbaar is het wanneer op grond van een zijdige voorlichting instemmend wordt geschreven over het dra gen van mantels van nertsen en steenmarters. Met name lijkt het me erg ver gaan als vervolgens naam en adres van de betreffende leverancier worden vermeld. Graag nodig ik de redactie ertoe uit om haar beleid in deze toe te lich- Onder de genodigden zullen onder andere alle leerlingen van Lei- derdorpse kleuterscholen en twee leerlingen van elke basis school zijn. De kleuters zullen nadat de heer Vrolijk de ope ningshandeling verricht heeft, ballonnetjes oplaten. Het aandeel van de lagere schoolkinderen is reeds geleverd. Allen hebben zij een tekening gemaakt waarvan de tien besten ingelijst worden en een permanente plaats in het ge meentehuis zullen krijgen. Zaterdag zal mr. Pieter van Vollen hoven het Leiderdorpse gemeen tehuis bezoeken. Hij neemt dan de opbrengst in ontvangst van de collecte "Sport voor gehandicap ten". Tegelijk met de opening start te vens een expositie die in de grote hal van het gemeentehuis te be zichtigen zal zijn. Gedurende acht weken worden er wandkle den, keramiek, etsen, aquarellen en andere werken tentoongesteld van kunstenaars uit Leiderdorp en omgeving. In feite is het nieuwe gemeentehuis al een paar weken in gebruik. Op maandag 3 september, een goede 3 jaar na het begin van de bouw. verhuisden ambtenaren en in ventaris van het oude gebouw aan de Hoofdstraat naar het nieuwe aan de Statendaalder Het nieuwe gemeentehuis, dat op het ogenblik plaats biedt aan 95 de Statendaalder met de man personeel, heeft alles bij el kaar 11,5 miljoen gulden gekost. Daarvoor staat er nu dan ook in de wijk Winkelhof een imposant gebouw (ontwerp van ir. H. K. van Moort) dat een vloeropper vlakte van 4000 vierkante meter bestrijkt. Het geheel is opgetrok ken uit beton wat aan sommige muren aan de binnenzijde nog duidelijk te zien is Behalve de begane grond, waar zich onder meer een publieks ruimte en de raadszaal bevinden, zijn er nog twee verdiepingen. Op de eerste verdieping zijn het ar chief, de vergaderkamer van burgemeester en wethouders, de afdeling financiën en personeels zaken te vinden. De tweede ver dieping tenslotte, biedt onder meer ruimte aan gemeentebe drijven, bouwkunde en algemene zaken. Bovendien bevindt zich hierboven nog een kleinere tech nische verdieping. In de technische ruimte wordt on der meer de warmte verwerkt die "over" is gebleven in het gebouw zelf. De warmte wordt opgesla gen om opnieuw van nut te kun nen zijn. Dit heefteen belangrijke besparing van energie tot gevolg Deze besparing wordt ook bevorderd door de kleine ramen van het gemeentehuis. Behalve dat de ruiten het lawaai van bui ten voor een groot deel tegen houden, beletten ze bovendien het onnodig ontsnappen van warmte. Dit komt omdat op sommige plaatsen een centime ter dik glas gebruikt, op andere plaatsen is er sprake van dubbele beglazing. Verder zijn de muren van het gebouw behoorlijke isolatie. Symposium ten Jan Bonjer, namens de Aktie Lekker Dier Maziestraat 2 Den Haag. Uitgebreide collectie bont in Duivenvoorde VOORSCHOTEN - Kasteel Dui venvoorde was gisteravond het aantrekkelijke decor van een bontsoiree van Van Egmond, Breestraat in Leiden. Grote be langstelling in de Marótzaal, waar het open haardvuur voor een bij na tropische atmosfeer zorgde Dat weerhield echter niemand om de ruim zestig modellen van deze collectie met interesse te bekijken. Vijf mannequins openden de show met het tonen van enige korte jasjes van bisam, roodvos en Argentijns lam. Deze laatste creatie was ook sportief door de gebreide sluiting. Om ook mannen duidelijk meer idee te geven in het dragen van bont, waren er tevens korte en lange herenjassen van onder meer nutriabont. Het korte jack met rolkraag en ritssluiting heel sportief. In de lange jas van lam met grote zakken, dubbele rij knopen en flinke kraag kan ie dere man zich op zijn gemak voelen. Vele bontsoorten zijn op een speciale manier verwerkt: gevederd, black cross, uitgela ten om maar enige termen te noemen. Soms is de schouderlijn iets verbreed zoals een Lynxks geverfde blauwvosmantel, maar over het algemeen is daar toch niet het accent gelegd. Heel mooi en ook goed te dragen is een bontmantel met capuchon. Een goed voorbeeld was de bisam- mantel. Een sportieve creatie was de spits bevermantel met geruit gevoerde capuchon, sjaal en manchetten. De grijze swakara persianer mantel met voskraag was een toonbeeld van elegantie: getailleerd en de mouwen iets uitlopend bij de polsen. De collectie van ruim zes tig modellen gaf een goed inzicht van smaakvolle exclusieve bontkleding. NEL PEETERS BURGERLIJKE STAND LEIDEN - Geboren: Brigitte, dochter van H. Hoek en C.A. van Duin; Ernst Johan, zoon van E. Haagsman en M.L.T. Munting; Liliane Eleonora Een avondcape i Putten en M. Hartevelt; Rijk Hendrik, zoon van M. de Jong en L.M. van Gin- kel; Ingrid Anna Marie, dochter van J.P.A. Kleijhorst en J.M.C. Sloos; Wille-Mijntje, dochter van H. van Beelen en H.B. van Duijn; Stephanus Marloes, dochter van L. Guijt en A.E. Meijvogel; Mark, zoon van H.D. de Groot en Y.G. Tesink; Alexander, zoon van F.M. de Bert en T. Posthuma; Jeroen Walter, zoon van J.G.M. van den Burg en I. van Tol; Maarten Vin- n J.G.M. van den Burg e Wessels; Jan Pieter, der Plas en M. Blom; Jacobus Marti- nus, zoon van J.G. Kortekaas en Y.B. van 't Oever; Arend Hendrik Johan nes, zoon van H. de Best en J.M. Ou- wersloot; Jacoba Cornelia; dochter van R. Boere en J.H. Kerpershoek; Mark Antonius, zoon van L.G. Hons- beek en J.C. Nievaart; Albertine Wil- lemijn, dochter van E.W N. Lüning en C.M. Versnel; Pascal Sebastiaan, zoon van J.J. Kok en M C. Andeweg; Mar- tijn, zoon van J.R. Stellinga en C.G. Zandee; Jan Willem, zoon van H. Bui- tink en H.J. Buitink. Overleden: M. van der Jagt (1918); M M. Noteboom (1915), gehuwd geweest met A. van den Doel; J. van der Post (1887); H. van Tongeren (1918); J. van Dalen (1904); H. Slingerland (1947), echtgenote van H F. Gijsman; H.J. Er adus (1908); G. Froger (1915); A.A.H. van Helden (1912); W Blom (1897); B. Mieloo (1928); F. Godeschalk (1917); M. Bouwhuizen (1920), gehuwd ge weest met I. de Fey. De schola cantorum van Oegst geest organiseert op zondag 23 september een symposium over het onderwerp: Gregoriaans van toen in de liturgie van nu. Dit geschiedt ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de schola. Dominee drs. Ph. Bar zal spreken over het Grego riaans uit liturgisch oogpunt. Openingsexpositie Met de opening van het nieuwe gemeentehuis te Leiderdorp be gint tevens een expositie. Gedu rende acht weken zullen in de grote hal, in gangen en kamers werken worden tentoongesteld van kunstenaars uit Leiderdorp en omgeving. Onder hen zijn Ineke de Graaf, Jos Okkes en Rien van der Nat. Boekenmarkt De werkgroep Voorschoten/Was senaar van Amnesty Internatio nal houdt op zaterdag 22 sep tember een boekenmarkt in Voorschoten. Deze markt zal worden gehouden op het Kerk plein. Zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. De opbrengst van deze markt wordt door Amnesty In ternational gebruikt bij haar werk ten behoeve van politieke gevangenen. Amnesty helpt namelijk mensen die gevangen zitten vanwege hun overtuiging, huidskleur, ras of taal, met als voorwaarde dat zij zelf geen ge weld hebben gebruikt of gepro pageerd. Tentoonstelling Burgemeester M. A. van der Have verricht op vrijdag 21 septem ber de officiële opening in Lei derdorp van een tentoonstelling met unieke schilderwerken door wijlen de heer J. C. Roelandse, Leiderdorps kunstschilder. De opening is vanaf 19.00 uur pre cies in verpleeghuis "Leythen- rode". Uitslag van vijf kamp in Leiderdorp LEIDERDORP - De Leiderdorpse vijfkamp, ter gelegenheid van het 1200-jarig bestaan in het wijkge- bouw in het Zijlkwartier gehou den, is gewonnen door J.C. van de Broek uit Leiden. Hij vergaarde bij de vijf onderdelen (dammen, schaken, sjoelen, kla verjassen en bridgen) de meeste punten en kwam daardoor in het bezit van de door deze krant be schikbaar gestelde beker. Tweede werd mevrouw Brandwijk, ook uit Leiden. De beste Leider dorper was de heer Lindeman met een derde plaats. Hij kreeg de beker die beschikbaar was ge steld door de gemeente Leider dorp. KERMIS INDE REGEN LEIDERDORP - "Kermis in de regen", deze titel die van een film van de cineast Fons Rademaker werd gemaakt, was gisteren en vandaag uitstekend van toepas sing op het lunapark aan de Enge- lendaal in Leiderdorp. In het kader van de festiviteiten rond het 1200- jarig bestaan van de gemeente en de officiële opening van het nieuwe gemeentehuis staan op de beide rij banen tussen de Laan van Ouder zorg en de Gallaslaan een aantal kermisattracties. De kei-mis duurt tot en met zaterdag. Het verkeer op de Engelendaal wordt tijdelijk om geleid. -"--I i - ~y*T—, W7r-wr i v •,wmi ikw/m De sfeer die de landschappen en stadsgezichten van Roelandse uitstralen komt veel overeen met de traditie van de Haagse School. Hij heeft altijd conse quent de nadruk willen leggen op de kracht van de puur Hol landse traditie. Volksschilderkunst De schildersgroep Kameleon geeft ook dit jaar de gelegenheid een cursus te volgen in de volks schilderkunst (boerenschilder- kunst). Voor deze tak van kunst is het niet nodig een bijzondere aanleg te hebben voor tekenen, daar de onderwerpen door mid del van krijt worden overge bracht. De lessen worden gege ven op donderdagavond in "Ons Huis" aan het Kosterspad te Zoeterwoude. de beginners zullen op donderdag 20 september, de gevorderden een week later op 27 september beginnen. Aanmelden bij de heer Hulsbos, tel. 1172. Amrito In het Jeroenhuis aan de Kerk straat te Wassenaar zal op 25 september om 20.00 uur Swami Deva Amrito (dr. Jan Foudraine) spreken over zijn ervaringen met de Indiase verlichte mees ter Bhagwan Shree Rajneesh. Amrito is schrijver van twee best sellers: "Wie is van hout" en "Oorspronkelijk gezicht". Op 25 september zullen er meer leer lingen van Bhagwan aanwezig zijn om vragen te beantwoor den. Afscheid van politiechef GJ. Boven in Wassenaar WASSENAAR - De heer G.J. Bo ven zal in verband met het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid nemen als com- i politie van Wasse- Het officiële afscheid is volgende week donderdag. In de morgenu ren is er een besloten afscheids bijeenkomst in tegenwoordig heid van de leden en oud-leden van het politiekorps en van de re- servepolitie. 's Middags wordt er van 16.30 tot 18.30 in het raadhuis "De Paauw" een afscheidsrecep tie gehouden, waarop iedere be langstellende welkom is. De heer Boven kwam in mei 1950 uit Zeist, waar hij inspecteur was, naar het Wassenaarse korps. In 1960 werd hij bevorderd tot hoofdinspecteur Ingrijpende verandering Einsteinlaan Voorschoten VOORSCHOTEN - Dezer dagen is een begin gemaakt met de ingrij pende verandering van de Prof. Einsteinlaan in Voorschoten. In verband met dit werk is het dee! van deze weg tussen de Raad huislaan en de Lord Baden Po- wellweg/Prof. Einthovenlaan voor het doorgaande verkeer af gesloten. De werkzaamheden zullen ongeveer twee maanden in beslag nemen. Direct daarop aansluitend zal een begin worden gemaakt met de vernieuwing van het gedeelte tussen de Lord Baden Powell- weg/Prof. Einthovenlaan en de Prof. Boerhaaveweg. De bussen van de NZH zullen tijdens de werkzaamheden over de Leidse- weg rijden. BEJAARDE GEWOND LEIDEN - Bij een aanrijding op de kruising Wassenaarseweg-Blau- we Vogelweg in Leiden is gister ochtend een 74-jarige inwoner van Oegstgeest gewond geraakt. De man, die op een fiets reed, zou geen voorrang hebben verleend aan een personenauto, bestuurd door een 29-jarige inwoonster van Rijnsburg. De bejaarde fiet ser brak bij de aanrijding zijn lin kerarm en kneusde zijn linke renkel. Verder liep het slachtof fer een hoofdwond op. Hij is overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis. Woensdag zing over neeskruiden, 20 l Stadsgehoorzaal-Breestraat 60, concert Rijnlands mannenkoor, 20 uur. Gesprekcentrum - Vrouwenkerkchoor- straat 17, film: "Allonsanfan",20en22.15 Nieuwe Rijn 20a - Vrouwencafé, 21 uur. Zoeterwoude - Bijeenkomst behoud kleuterschool aan de Weipoortseweg, Donderdag LEIDERDORP - De politie van Leiderdorp heeft gistermiddag in korte tijd de diefstal van een di- plomatenkoffer uit een wegres taurant aan de Persant Snoepweg in Leiderdorp kunnen oplossen. Rond één uur miste een bezoeker van het restaurant zijn koffer, waarin volgens de politie "voor een zeer groot bedrag aan waar depapieren zat". Omdat men na de diefstal kon be schikken over een duidelijk sig nalement van de dader en ook het kenteken van de auto van de man kon worden genoteerd, wist de politie de uit Den Haag afkomsti ge man snel op te sporen en in Leiderdorp aan te houden. Leids Vrijetijdscentrum - Breestraat 66, film "Het vijfde zegel", 21 uur. Gesprekcentrum - Vrouwenkerkchoor- straat 17, film: "Mamma Roma", 20 uur Stadhuis - Cie. onderwijs, 20 uur. Werkgroep Dienstweigeren - Troef, Noordeinde 2a, voorlichting en begelei ding dienstweigeren, ook tel. 140866. Leiderdorp - Maquette van de muziek school en Dillenburg kan gefotografeer worden in het gemeentehuis. De hele ochtend. Bijeenkomst PvdA in de Sjelter - Stan Poppe spreekt over werkgelegenheid, 20 Zoeterwoude - Bijeenkomst over woonwagenkamp. Gemeentehuis. Leiderdorp - Prijsuitreiking door Burg van der Have van 10 kindertekeningen, Sporthal Op Dreef, 19.30 uur. Gemeentehuis - Cie. cultuur, 20 uur. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie open caféavond, 21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidse weg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309. spreek uur voor invaliden, 19 tot 20 uur. Architektenwinkel - Hooglandsekerk- gracht 32, vrij advies, 19.30 - 21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 19 vrij advies, 20 - 21 uur. Volkshuis - Haarlemmerstraat 73b, open sociëteit, 19 - 20 uur. Stadsgehoorzaal - Breestraat 60, Cae- cilia Consort, 20.15 uur. APOTHEKEN De avond- nacht en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 14 tot 21 sept. door Blanken, Hoge Woerd 171, tel. 120347 Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk, is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uit sluitend voor spoedgevallen van een taxi, tel. 122444 gebruik maken. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604; tel. ten zuiden van de Rijn, 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd - Ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m do. van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - Zr. C. Koster, Helmstraat 43, tel. 02523-3137. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Muidér. Hoofdkantoon Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f43,05 Kwartaalabonnement per post f 60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2