Duurdere olie versombert beeld economie i ii s Uitbreiding politiekorpsen miljoenen nota. Extra miljoenen voor bestrijden werkloosheid Geldleningen worden belast MINDER WERK IN DEINDUSTRIE Lijst van economische begrippen Langer wachten op teruggave van belasting RIJNMOND PROVINCIE Wat gaan we verdienen? DINSDAG 18 SEPTEMBER 1979 DEN HAAG (GPD) - Het kabinet wil extra geld uittrekken voor de bestrijding van de werkloosheid. Boven de bedragen die daarvoor normaal op de begroting van het ministerie van sociale zaken staan, heeft het kabinet nu een extra bedrag van 1.765 miljoen beschikbaar gesteld. Allereerst moet daarvan een pakket gerich te maatregelen worden betaald. Om hiervoor verplichtingen aan te gaan, is ongeveer 700 miljoen gereserveerd. Daarvan kan in 1980 450 miljoen worden be steed. Minister Albeda van Sociale Zaken denkt dit geld voorlopig als volgt te verdelen: 290 miljoen voor scholing en plaatsingsbevorderende maatre gelen: 270 miljoen voor werkgelegen- heid verruimende maatrege len; 140 miljoen voor verbetering van de arbeidsbemiddeling, voor subsidie ter verbetering van ar beidsplaatsen, alsmede voor vermindering van het arbeids aanbod (zoals vervroegde pen sionering). Op de rijksbegroting 1980 staat voorts 465 mihoen voor een om vangrijk arbeidsplaatsenplan. In samenhang met de werkverrui- mende maatregelen kan dit plan voor extra arbeidsplaatsen in de niet op winst gerichte diensten sector (de zogenaamde kwartaire sector) aan vele duizenden - liefst langdurig - werklozen tijdelijk en blijvend werk bieden. Ook is op de rijksbegroting voor 1980 200 miljoen gereserveerd projecten waarmee schillende ministeries extra werk kunnen scheppen. Gedacht wordt hierbij aan de stadsver nieuwing, ruilverkaveling, aan leg riolering, enz. Daarnaast is 400 miljoen uitgetrokken voor verbetering van de positie van het bedrijfsleven via maatregelen van het ministerie van economi sche zaken. Bij zijn beleidskeuze voor de ko mendejaren onderstreept de mi nister zijn vaste voornemen om bij het bepalen van het beleid voortdurend diepgaand aan dacht te besteden aan de inzich ten van de werkgevers- en werk nemersorganisaties, om te ko men tot een gezamenlijke aanpak van de grote problemen. „Zonder medewerking van de so ciale organiaties, waaronder de vakbeweging, wordt zowel het werkgelegenheids- als het inko mensbeleid uiterst moeilijk. In de afgelopen jaren is die mede werking afgesprongen op be paalde tegenstellingen, waarover men in feite niet wezenlijk in ge sprek is gekomen", aldus Albeda. Dit gesprek moet volgens de mi nister weer op gang komen. Hij zegt daarvoor zijn uiterste best te zullen blijven doen. KOSTPR'JS BELASTING AARDGAS OPBRENGST PTT K'J K-en LUIS WINSTUIT VERHOGEN OP INKOMEN OPBRENGST RENTE GELD, RE - KERING DE BELAS TINGEN WINSTEN VERMOGEN 6040 3957 2526 ClAMEe.d 698 NEDERl. BANK 39675 57.57 5 625 638 onp DEN HAAG (GPD) - De terug gave van teveel betaalde in komstenbelasting gaat voor taan twee maanden langer duren. Dit blijkt uit de begro ting van het ministerie van fi- Het aantal spoed behandeling vraagt via het afknippen van de rech terbovenhoek van het formu lier is gestegen tot 1,4 miljoen, zodat een vlotte afhandeling niet langer mogelijk is. Ook wordt het bedrag waarvoor een voorkeursbehandeling kan worden gevraagd ver hoogd van 100,- tot 250 gul den. DEN HAAG (GPD) - Begin dit jaar begon de economie zich te verbeteren, maar de olieprijsstijging heeft roet in het eten gegooid. Dit sombere beeld schetst de regering in Troonrede en Miljoenennota. De tegenvallende situatie blijkt uit de volgende cijfers: de werkloosheid loopt volgend jaar nog iets op tot 210.000; de inflatie stijgt van 4,5 procent tot een kleine 6 procent; de groei van het nationaal inko men zal geen 3 procent maar 2 procent bedragen; de loonsomstijging zal 7,5 pro cent bedragen; de lastendruk stijgt tot de re cordhoogte van 34 procent van het nationaal inkomen. Het kabinet noemt het een zeer zware opgave om desondanks de koopkracht van de mensen tot een inkomen van 32.000 gulden in stand, te houden. Dit was echter geboden, omdat anders een be roep op matiging bij voorbaat geen succes zou hebben. Zonder de sterke stijging van de olieprij zen zou de werkloosheid volgend jaar met 25 a 30.000 zijn gedaald, aldus minister Andriessen. Om de werkgelegenheid in 1980 te stimuleren, heeft het kabinet een bedrag van circa 2 miljard extra uitgetrokken. Besloten is de kleine spaarder voorlopig tegemoet te komen. Er komt per 1 januari een rentevrij stelling van f700, die dus niet voor de belasting opgegeven hoeft te worden. Die f700 is het positieve saldo tussen ontvangen en betaalde rente. Tot dusver was alleen f 200 ontvangen rente vrij gesteld van belasting. De maat regel kost de schatkist f 180 mil joen, dat is f 80 miljoen meer dan de huidige regeling. DEN HAAG (GPD) - De regering wil een eind maken aan de onbe perkte renteaftrek van consump tief krediet. Rente op geleend geld voor bijv. jachten en tweede huizen mag slechts tot een maximum van f 5000 per jaar van de belasting worden afgetrok ken, vermeerderd met de op brengst uit eigen vermogen. De hypotheekrente voor het eigen huis blijft echter volledig buiten schot. Tot dusver was de rente voor ge ldend geld, ongeacht de bestem ming, onbeperkt fiscaal aftrek baar. In feite betaalde de fiscus dus een groot deel van de gefi nancierde luxe goederen. Naar mate het inkomen hoger was, steeg het voordeel. Met ingang van 1981 wil de regering geleide lijk een rem zetten op deze ont wikkeling. Als een hypotheek aangewend is voor de aankoop of de verbete ring van het huis, blijft de rente volledig aftrekbaar. Heeft men echter de hypotheek verhoogd om de inboedel of andere aanko pen te financieren, dan valt dit gedeelte wèl onder de beperken de bepaling van maximaal f 5000 aftrek. Ook mag de hypotheek niet meer bedragen dan 100 pro cent van de waarde van het lege huis. De rest wordt als consump tief krediet beschouwd. Voor alle hypotheken die vóór 15 september op het eigen huis zijn afgesloten, wordt aangenomen dat zij voor aankoop of verbete ring bedoeld zijn. Voor alle hypo theken na 14 september moet eventueel worden aangetoond dat zij dienden voor aankoop of woningverbetering. Het kabinet heeft tot deze maatre gel besloten, die overigens nog het fiat van de Kamer moet krij gen, wat vooral bij de WD moei lijk zal liggen, wegens de grote financiële voordelen die uit deze „onevenwichtigheid in de wet" werden getrokken. Een bijko mend voordeel is dat degene die het maximum van f5000 wil ver hogen, zijn opbrengst uit vermo gen, bijv. aandelen en spaarbiljet- ten, erbij op mag tellen. Hij moet dan uiteraard wel de inkomsten eerst aan de fiscus opgeven, wat ertoe kan leiden dat veel zwart geld boven water komt. Alleen als men goud of antiek bezit, dat geen opbrengst geeft, blijft de aftrek op maximaal f5000 staan. Een voorbeeld: iemand koopt met geleend geld een jacht van 2 ton. Hij mag nu jaarlijks de rente van zo'n f 20.000 aftrekken van de belasting. Dit wordt binnenkort maximaal f5000 plus het bedrag aan rente dat iemand geniet uit zijn vermogensbezit. De regering heeft voorts besloten af te zien van een vermogenwinst belasting op onroerend goed en effecten. Een motief geeft de re gering niet, dat komt te staan in het binnenkort in te dienen wets ontwerp op de vermogensbelas ting. In het regeerakkoord tussen CDA en PvdA was afgesproken dat wèl tot een belasting op ver mogenswinst zou worden over gegaan. In de nieuwe vermogensbelasting zal geen uitzondering worden gemaakt voor bezitters van een eigen huis, die tegenwoordig vaak onder de vermogensbelas ting vallen wegens de sterk ge stegen waarde van onroerend goed. Minister Andriessen deelde dit tijdens een toelichting mee. Het huidige, tijdelijke tarief van 8 promille blijft in de nieuwe wet gehandhaafd. tn een toelichting op de Miljoenen nota minister Andriessen, dat het kabinet er ondanks de sterke stij ging van de energieprijzen in is geslaagd de kernthema's van Be stek '81, zoals handhaving van de koopkracht, overeind te houden. Maar, aldus Andriessen, zonder medewerking van de samenle ving gaat het niet. Als men kiest voor een te sterke stijging van de particuliere inkomens (het kabi net gaat uit van slechts 0,5 pro cent), dan moet er óf meer bezui nigd worden, óf er komt een loonmaatregel. Volgens de mi nister betekent elke procent meer loonstijging, over 3 a 4 jaar 15.000 arbeidsplaatsen minder. Andriessen gaf toe dat de lasten stijging van 0,4 procent in strijd is met de oorspronkelijke doelstel ling van het kabinet om de over heidsuitgaven niet verder te laten oplopen. Hij berekende dat 80 procent van de stijging van het nationaal inkomen volgend jaar naar de collectieve sector gaat. Maar evenals bij het relatief grote financieringstekort (het bedrag dat geleend moet worden om de uitgaven te dekken) van 5,5 pro cent, dat Andriessen aanvanke lijk tot 5 procent had willen te rugdrukken, heeft het kabinet hiertoe moeten besluiten om de begroting rond te krijgen. Energie DEN HAAG (GPD) - De rege ring stelt volgend jaar 345 miljoen gulden ter beschik king voor maatregelen die moeten leiden tot een bespa ring op energie. De komende jaren zal dit bedrag oplopen tot 650 miljoen in 1984. In to taal gaat het om 2,1 miljard in vijf jaar. Details over de be steding van dit geld staan in de binnenkort te verschijnen Energienota. Het onderzoek naar nieuwe energiebronnen- en technie ken wordt krachtig voortge zet. In het kader van de win denergieprojecten zal nu een grote turbine (doorsnee 25 me ter) worden gebouwd. Het zonneènergieprogramma vermeldt het "marktrijp ma ken" van de zonneboiler. Daartoe zullen demonstratie projecten worden opgezet Terughoudend (van één onzer verslaggevers) DEN HAAG - De overheidsta- rieven zullen volgend jaar met niet meer dan 3,5 procent mogen stijgen. Dit staat in de toelichting op de begroting van het ministerie van eco nomische zaken.Met deze te rughoudende opstelling wil de overheid het belang van de inflatiebestrijding onder strepen. Het bedrijfsleven mag in 1980 de dit jaar ontstane achter standen in doorberekening van de kosten in de prijzen enigszins inhalen. Volgens minister Van Aardenne van economische zaken kunnen kostenstijgingen niet blijvend buiten de prijzen worden ge houden zonder dat de druk op de winsten in het bedrijfsle ven verder toeneemt. DEN HAAG (GPD) - De groei in de industrie heeft zich in 1978 niet kunnen herstellen van de terug val in 1977. Vorig jaar gingen er in de industrie ruim 6000 arbeids plaatsen verloren, waarbij de grootste klappen vielen in de tex tiel-, kleding- en leerindustrie. In de scheepsbouw liep de werkge legenheid met maar liefst 9 pro cent terug. De regering wil extra geld beschik baar stellen voor het onderzoek naar nieuwe produkten (innova tie). Daartoe zal binnen het fonds investeringsrekening met gelden worden geschoven. Zo zullen de bijdragen voor de Wet investe ringsrekening (WIR) en de wet op de Selectieve Investeringsreke ning (SIR), twee instrumenten van de overheid om de investe ringen enigszins te sturen, met 475 miljoen gulden worden ver laagd. De basispremie voor nieuwe ge bouwen gaat van 23 naar 18 pro cent en de basispremie voor be staande van 15 naar 11 procent. In geval van nieuwe gebouwen gaat dan ook nog eens de SIR-bijdrage omlaag van 15 naar 13 procent. Op korte termijn zal de regering hierover een wetsontwerp indie- Met onze export gaat het nog steeds niet al te best. Weliswaar is er sprake van enige groei, maar ons exportpakket is te eenzijdig. Een belangrijk deel ervan bestaat uit massagoederen en halffabrika ten, produkten die in het alge meen zeer gevoelig zijn voor prijsconcurrentie. Ter verbete ring van onze concurrentieposi tie moet er volgens het kabinet ten eerste sprake zijn van een be hoorlijke matiging van de kos tenontwikkeling. Daarnaast zal DEN HAAG (GPD) - De gemeente politie krijgt er het komend jaar zevenhonderd manschappen bij. Daarvan gaan tweehonderd poli tiemannen naar de vier grote ge meenten, die voor specifieke problemen staan waar het gaat om het waarborgen van de vei ligheid van de burger op straat. Deze aankondiging doet minister Wiegel (binnenlandse zaken) in de begroting voor 1980 van het ministerie van binnenlandse za ken. De grote gemeenten - Am sterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht - krijgen met deze tweehonderd politiemensen ove rigens veel minder dan de 2500 man waarom ze gevraagd had den. De bewindsman schrijft in de me morie van toelichting op zijn be groting dat de samenleving nogal wat verlangt van de politie. „Aan de ene kant wil men dat wordt voldaan aan verzoeken van men sen in nood. Aan de andere kant moeten diegenen worden aange houden die zich schuldig hebben gemaakt aan een ernstige in breuk op onze rechtsorde. Het vinden van een antwoord op deze twee vragen veroorzaakt span ningen, zowel in de organisatie als bij de individuele politie man". Bij de communicatie tussen politie en publiek is een goede klachten regeling volgens minister Wiegel onontbeerlijk. „De afgelopen ja ren is gebleken dat de bestaande procedure niet in alle opzichten als bevredigend kan worden be schouwd. Daarom is met grote voortvarendheid gewerkt aan een nieuwe regeling. Het wets ontwerp hierover zal nog dit par lementaire jaar aan de Kamer worden aangeboden". Samenwerking De politiekorpsen zullen in de na bije toekomst nauwer met elkaar moeten gaan samenwerken. Daarvoor heeft minister Wiegel samen met zijn ambtsgenoot De Ruiter van justitie (waaronder de Rijkspolitie valt) een basisrege ling regionale samenwerking ontworpen. Deze voorziet in de vorming van 22 regionen. Daar naast worden er elf provinciale begeleidingsorga nen, bestaande uit vertegenwoordigers van het provinciaal bestuur, het open baar ministerie en de politie, in gesteld. Ten slotte wordt de in stelling aangekondigd van elf provinciale politiecommissies. Verwacht wordt dat deze regionali sering in de loop van dit jaar van kracht wordt. Rijkspolitie Het korps Rijkspolitie heeft in 1978 950 adspiranten in dienst geno men, waaronder 96 vrouwen. Daardoor zijn de grootste tekor ten nu teruggelopen. Een ander probleem, de bereikbaarheid van de rijkspolitie buiten de normale kantooruren, wordt ook aange pakt. Zo zijn in drie telefoondis tricten de gewone rijkspolitie- nummers zo omgebouwd dat, wanneer het bureau niet bezet is, de telefoontjes automatisch naar een centrale meldkamer gaan. Het gevolg hiervan is dat de be zetting van de meldkamers uit gebreid moet worden om de tele foontjes te kunnen opvangen en het werk te verdelen over de sur veillance-wagens. ons land zich meer moeten spe cialiseren op de produkten waarin veel technische kennis is verwerkt. De regering wil grote aandacht be steden aan de industriële ver nieuwing ten gevolge van de ontwikkelingen op het gebied van de micro-elektronica en de daarmee samenhangende syste men ter verwerking van informa tie. Het staat namelijk vast dat Nederland bij de toepassing van micro-elektronica ten opzichte van het buitenland een achter stand heeft. Een van de grootste knelpunten is het gebrek aan vakbekwaam per soneel. Bovendien zijn de finan ciële risico's die de toepassing van micro-elektronica voor be drijven met geen of weinig erva ring op dit terrein nogal groot. De minister is van plan binnenkort met concrete beleidsmaatregelen op dit punt te komen. Samen met het Nederlands Insti tuut voor Vliegtuigontwikkeling en Ruimtevaart (NIVR) onder zoekt Economische Zaken de wenselijkheid van nieuwe ruim tevaartprojecten. Voor de Ne derlandse industrie wordt het van groot belang geacht actief te blijven in een sector die vele ver nieuwende aspecten kent en die ook invloed heeft op andere in dustrieën. De ontwikkeling in de scheeps- bouwindustrie geeft het kabinet geen enkele aanleiding tot opti misme. Al eerder is gebleken dat de herstructureringsplannen voor de grote scheepsnieuw- bouw en baggerwerktuigen te optimistisch zijn geweest. Op grond van de ongunstige vooruit zichten zullen die plannen vrij wel zeker niet kunnen worden gerealiseerd. Nog grotere in krimpingen dan aanvankelijk werd gedacht, zullen niet zijn te vermijden. De regering vindt dat het weer ge zond maken van de scheeps bouw, eigenlijk door de Europese Gemeenschap (EG) zou moeten worden opgelost, zoals dat ook met de staalindustrie gebeurt. DEN HAAG (GPD) - Het wetsontwerp over de verheffing van het gewest Rijnmond tot provincie gaat binnenkort naar de Kamer In hetzelfde ontwerp zal ook de omvang van de provincie Zuid-Holland minus Rijn mond geregeld worden. Dit schrijft minister Wiegel in de memorie van toelichting op de begroting- 1980 voor het ministerie van binnenlandse zaken. Hij kondigt ook aan dat zijn voorstel voor de vorming van een provincie Rijnmond in het begin van het parlementaire jaar om advies naar de betrokken provin ciebesturen zal gaan. Ook de definitieve begrenzing van de vijftien andere provincie-nieuwe- stijl die minister Wiegel voor ogen staan, moet zo spoedig mogelijk - waarschijnlijk rond de jaarwisseling - bekend worden. Voordat de be windsman zijn voorstel aan de Kamer kan uitbrengen, moeten echter eerst de adviezen van de provinciale staten van de huidige elf provincies binnen zijn. Hieronder een overzicht van de verwachte ontwikkeling van de koop kracht voor het volgend jaar. Wanneer deze bijvoorbeeld 1 procent stijgt wil dat zeggen dat iemand 1 procent meer kan kopen dan dit jaar. In deze berekening van de regering zyn loonsverhogingen die ontstaan door promoties en toeslagen voor bijvoorbeeld overwerk, (het zoge naamde incidentele loon) meegerekend. In de tweede tabel staat de koopkrachtontwikkeling van dit jaar. 1980 1979 AOW Minimumloon Iets meer dan minimumloon Modaal (32.000) 2x modaal 4x modaal 0 a 0,5 0.5 Koopkrachthand having tot modaal, initiële loonstijgin gen, nationaal inkomen. Kortom de Miljoenennota is weer uitgekomen en iedereen wordt links en rechts om de oren geslagen met de econo mische begrippen. Voor degenen die toch ook wel willen weten waar die "ge leerde dames en heren uit Den Haag" het over hebben, volgt hieronder een lijstje met de voornaamste begrippen die in de Miljoenennota wor den gehanteerd. Arbeidsinkomensquote - Het aandeel van de lonen en sala rissen van het in bedrijven gevormde inkomen. Dit wordt uitgedrukt in een per centage. Voor 1980 wordt re kening gehouden met een ar beidsinkomensquote van 90,5. Dat wil zeggen dat van de totale inkomens in de be drijven 90.5 procent arbeids- beloning is en 9,5 procent overig inkomen. Dat overig inkomen is voornamelijk ren te en winst. Arbeidsmarkt - de vraag en het aanbod van personeel. Arbeidsproduktiviteitsstij- ging - De stijging van de pro- duktie per werknemers. Bij voorbeeld een houtbewerker die vroegen 5 stoelen per week maakte, produceert er Betalingsbalans - Geeft een overzicht van wat wij aan het buitenland verkopen en het buitenland aan ons. Is er een tekort op de betalingsbalans dan betekent dat. dat we meer hebben ingevoerd dan uitge voerd. Collectieve lasten - De uitga ven van de overheid. Dat is het salaris voor de politie agent, de onderwijzer, maar ook de kosten voor een nieu we brug. Verder nog de so ciale verzekeringen zoals Dekkingsplan - Hiermee geeft de minister aan hoe en waar mee hij alle uitgaven wil gaan bekostigen. Bijvoorbeeld door meer belasting op drank en sigaretten. Directe belastingen - Loonbe lasting, vennootschapsbelas ting. Drukstijging - Stijging van de collectieve lasten, uitgedrukt in een percentage van het na tionaal inkomen. Voor ko mend jaar geraamd op 0,4 procent. Financieringstekort - Het be drag dat de overheid moet le nen om alle uitgaven te kun nen betalen. Voor 1980 ge raamd om 15,3 miljard. Incidentele loonstijging - Ex tra loon dat een werknemer krijgt door promotics en toe slagen voor bijvoorbeeld overwerk. Indirecte belastingen - Belas tingen zoals de btw en accijns op sigaretten, alcohol en ben- Inflatie - Waardevermindering van het geld. Voor volgend jaar wordt rekening gehou den met een inflatie van 5,5 6 procent. Inflatiecorrectie - Iemand die vanwege de inflatie meer geld gaat verdienen komt in een hoger belastingtarief. Hij moet dus meer belasting be talen, terwijl hij eigenlijk net zoveel voor zijn salaris kan kopen als voor de verhoging. Om deze onbillijkheid weg te werken past de overheid de inflatiecorrectie toe. Als de overheid krap zit wordt dat slechts ten dele gedaan. Zo is de inflatiecorrectie volgend jaar 80 procent. Dat spaart de overheid 215 miljoen gulden uit. Initiële loonstijging - Het loon dat iemand meer gaat verdie nen en ook werkelijk meer kan besteden. De vergoeding voor gestegen prijzen hoort hier niet bij. Marcro Economische Verken ningen - Voorspellingen van het Centraal Planbureau over de economische situatie voor het komend jaar. Deze ver schijnen tegelijk met de Mil joenennota. Modaal inkomen - Het inko men dat het meest voorkomt in Nederland. Dat is momen teel 32 duizend gulden per jaar voor een werknemer met twee kinderen beneden de 16 jaar. Nationaal inkomen - Het in komen dat we met z'n allen bij elkaar verdienen. Dat zijn sa larissen en lonen, maar ook rentes, huuropbrengsten, pachten. Nullijn - Geen vooruitgang, maar ook geen achteru i tgang Prijscompensatie - Vergoe ding die iedere werknemer krijgt voor gestegen prijzen. Sociale premies - Premies voor Sociale partners - Werkgevers en werknemersorganisaties

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7