Mogelijk weer acties van ovs Bollenstreek gebruikt meer gas en water Motel in mag Hillegom worden gesloopt Sassenheimse ondernemers verwachten spoedig antwoord provincie Monumentenzorg geeft toestemming PPR-RAADSLID NU OOK LID VAN PVDA Flessentrekkers aangehouden Les in Marokkaans en Turks in Alphen DINSDAG 18 SEPTEMBER 1979 SASSENHEIM - "Als wij binnen twee maanden niets horen van de gemeente of de provincie zullen plotselinge prikacties niet uitblijven. En die acties zijn dan beslist niet zo leuk en gezellig". De voorzitter van de OVS, G. Scholten, naast de "politieagent" raadslid) Mazee. Daartussen de zelf ontworpen verkeersbordenOp het wegdek van de Hoofdstraat zijn de voetstappen duidelijk zichtbaar. BLOEMBOLLENSTREEK - De inwoners van de gemeen ten Sassenheim, Lisse en Hillegom hebben in 1978 aan zienlijk meer gas en water verbruikt dan in voorgaande jaren. Daalde het verbruik van gas in 1977 met 1 procent, vorig jaar ver bruikten de inwoners van de bloembollenstreek zo'n zeven procent meer. Ook het waterge bruik steeg flink. Per gezin werd vorig jaar 4 kubieke liter water meer gebruikt. De toeneming in het gebruik van gas wordt voornamelijk veroor zaakt door de koude winter, ter wijl het verbruik van water jaar lijks toeneemt. Deze gegevens zijn ontleend aan - het jaarverslag van het Gas- en Watervoorzieningsbedrijf voor de Bloembollenstreek. Tijdens een openbare vergadering op woensdag 26 september zal het jaarverslag worden besproken. Die vergadering wordt gehouden in de bestuurskamers van het be drijf aan de eerste Loosterweg 42 in Hillegom om 16.00 uur. Winst De bedrijfswinst bedraagt 560.000 ■gulden, zij het dat extra afschrij vingen en een storting in het zo ogenaamde vernieuwingsfonds (voor nieuwbouw van een kan toor) al zijn afgetrokken. Over eenkomstig de bepalingen in de gemeenschappelijke regeling wordt ruim 140.000 gulden, zijn de 25 procent van de netto-winst, uitgekeerd aan de deelnemende ■gemeenten. Het resterende be drag wordt toegevoegd aan de al gemene reserves. Die reserve be draagt nu bijna 3 miljoen gulden. Tijdens de vergadering van 26 sep tember zal ook een wijziging in de bouwplannen voor een nieuw kantoor worden besproken. Bij nadere uitwerking van di e ebleken dat de ruimte tussen het pand en de aanwezige vaart te klein is voor het verkeer. Het dichten van aie vaart geen problemen met de waterhuis houding in het gebied, terwijl het bestuur verder vreest dat de plannen zullen worden opge houden. Het dagelijks bestuur stelt voor dat een stukje van de frontbreedte wordt afgehaald. De ruimte wordt dan weer gewon nen door het gebouw dieper te maken. TER AAR - Staatssecretaris van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening G.Ph. Brokx komt op donderdag 27 september naar Ter Aar om daar de eerste paal te slaan voor de nieuwbouwwijk Middelland. Daar komen 16 woningwetwonin gen, 29 premie-koophuizen, 12 kleine huizen (voor alleenstaan den en stellen) en 8 bungalows. De straten in de wijk zullen wor den genoemd naar bomen (Pla taanstraat, Lijsterbeslaan, Es- senlaan en Esdoornpad). Een duidelijke uitspraak van de voorzitter van de Ondernemers vereniging Sassenheim G. Schol ten, een kleine week na de start van de zogenaamde voorrangsac tie van de OVS. Deze actie begon in de nacht van vorige week woensdag op don derdag vrij verrassend met be schildering van het wegdek van de Hoofdstraat met groene en oranje voetstappen. Het doel van de actie is dat de Hoofdstraat in het centrum van het bollendorp een winkelerf wordt, wat inhoudt dat de voetganger voorrang krijgt in de straat. Winkelen is volgens de actievoerders hier niet alleen ongezellig maar ook levensge vaarlijk. De OVS, die herhaaldelijk bij de gemeente en hogere overheden op de problemen van de Hoofd straat heeft gewezen, koos voor de "vriendelijke" voorrangsactie omdat volgens haar "de maat vol was". "Er wordt gesproken over een termijn van zes jaar alvorens er iets met de Hoofdstraat zou gaan gebeuren. Zolang kunnen wij niet wachten", aldus Schol ten. De voorzitter van de OVS legt er de nadruk op dat het een zaak is voor de gehele bevolking van Sassen heim. Hij zegt "Het is ons ook niet alleen te doen om de Hoofd straat. De situatie in de Parklaan is niet zo erg. Het doorgaande verkeer moet gewoon werdwij- nen uit Sassenheim". Brieven aan het ministerie van ver keer en waterstaat, de Kamer van Koophandel, politie, burgemees ter en wethouders met daarbij de raadsleden van Sassenheim moe ten uiteindelijk meer gaan ople veren dan de strijd die de OVS de afgelopen vijf jaren al voert voor een verbetering van de Hoofd straat. Voorts wordt aan de actie een kleurrijk tintje gegeven door de plaatsing van houten politiea genten met daarop de beeltenis van de plaatselijke politici in het dorp, naast de overal in Sassen heim waar te nemen aanplakbil jetten, stickers en buttons die ie dere bezoeker van het dorp moet wijzen op de gevaarlijke situatie. Reactie Scholten verklaart dat de Sassen heimse bevolking over het alge meen erg positief reageert op het hele gebeuren. "Aan de automo bilisten werden spontaan ballon- Doorgaande verkeer moet verdwijnen nen uitgedeeld met ons voor rangsembleem, de kleuterschool in de Hoofdstraat hing een span doek op die onze acties verder moet ondersteunen en je wordt door verschillende Sassenhei- mers aangeschoten, die zeggen dat ze volledig achter ons staan". Minder tevreden is Scholten over de houding van de politie. Die zou volgens hem meermalen hebben gedreigd met het uitde len van bekeuringen, toen de on dernemers met paardekarren door de Hoofdstraat trokken. Te gen vier leden van de OVS heeft de politie woensdagnacht al pro ces-verbaal opgemaakt wegens het aanbrengen van de voetstap pen op het wegdek. Provincie De voorzitter van de Sassenheimse ondernemers wijst erop dat de actie niet is bedoeld tegen het gemeentebestuur, maar tegen de provincie. De Hoofdstraat gendom van dit bestuursorgaan Wel vindt Scholten dat de ge meente wat meer druk op het be stuur van de provincie mag uitoe fenen om te komen tot een oplos sing. De OVS draagt naast de wens om van de Hoofdstraat een winkelerf te maken een aantal andere op lossingen aan. Zo zouden er op diverse plaatsen verkeerslichten moeten komen om de voetgan gers veilig te laten oversteken. "En dan haal je tevens de vaart uit het verkeer, dat 's nachts gerust met een vaartje van 100 km. per uur door de straat rijdt", meent Scholten. Als zelfs de plaatsing van verkeerslichten niet moge lijk is, kan volgens hem altijd nog een snelheidsbeperking tot 20 km per uur worden ingevoerd. Verder vinden de Sassenheimse ondernemers dat het doorgaande verkeer door het centrum van Sassenheim nog op andere ma nieren kan worden geweerd. Zo stellen zij voor bij de "kruising- noord" het verkeer linksaf te la ten slaan richting rijksweg, ter wijl op die rijksweg nabij de Sik- kens fabrieken het woord "Haarlem" van de borden ge schrapt moet worden, zodat het verkeer via Schiphol naar Haar lem trekt. Beslissingen daarover liggen echter geheel in handen van de Provincie. Brief De Kamer van Koophandel in Lei den heeft de OVS inmiddels al toegezegd dat zij de provincie zal inlichten over de actie en dat zij daarbij tevens de ambtenaren van deze hogere overheid aan dacht vraagt voor het totale win kel aanbod in de bollenstreek. De OVS heeft al haar zorg uitgespro ken over de bouw van winkels in Blokhuis in Lisse, door een brief aan deze gemeente. Een brief die mede was ondertekend door de ondernemers uit Hillegom. De OVS heeft de KvK verzocht overbewinkeling in de bollen streek te voorkomen, waarbij de Sassenheimse ondernemers on der meer verwijzen naar een rap port van de Koninklijke Neder landse Ondernemers Vereniging (KNOV), waarin mogelijke over bewinkeling van de bollenstreek ter sprake komt. Ook in rappor ten van het centraal instituut voor het midden- en kleinbedrijf werd, al was dit plaatselijk ge bonden, reeds op mogelijke overbewinkeling gewezen. Scholten zegt ook: "We hebben winkels genoeg in de bollen streek. Als we zo doorgaan, doen we straks aan kapitaalvernieti ging". De actie die de OVS nu voert voor een "veiliger" Sassenheim wordt voorlopig komende donderdag tijdens de braderie in het dorp besloten. In een speciaal kraampje kan de Sassenheimse bevolking enquêteformulieren krijgen, waarin zij haar mening kan geven op de actie. De uitslag van deze enquête zal opnieuw naar allerlei instanties worden gestuurd. HILLEGOM - Monumentenzorg in Zeist heeft gisteren goedkeuring gegeven voor de sloop van de laatste resten van het voormalige hotel restaurant "Het Wapen van Friesland" aan de Hoofdstraat in Hillegom. Teekens Beheer bv was al direct na de brand vorige week begonnen met de sloop, maar die sloopacti- viteiten hadden nog kunnen worden stopgezet door Monu mentenzorg. Eind vorige week zijn vertegen woordigers van Monumenten zorg poolshoogte gaan nemen. "Er is niet veel meer van Het Wa pen van Friesland over", zo con stateerde ook voorlichter Smaal van Monumentenzorg ir. Zeist. Ook ing. Spoelman van de dienst openbare werken van de ge meente Hillegom sprak zich vo rige week uit voor een zo snel mogelijke sloop van het pand. Het bouwvallige pand levert ge vaar op voor de spelende jeugd. Vandaar dat Teekens eind vorige week een deel van de voorgevel liet slopen. Zoals bekend wil Teekens Beheer ter plekke win kels bouwen. Het Wapen van Friesland". Duidelijk is te zien dat een deel van de voorgevel al i NIEUWKOOP - De politie Nieuwkoop heeft king met de districtsrecherche êen 24-jarige Amsterdammer en diens 22-jarige vriendin aange houden, die voor ruim éên ton aan artikelen hadden gekocht met ongedekte girokaarten. De zaak kwam aan het rollen nadat een Nieuwkoper hen een Merce des had verkocht en betaling uit bleef. Na aanhouding bleek dat het paar deze truc meermalen had toegepast. ALKEMADE-Het raadslid voorde PPR, Henk van Tol, fractievoor zitter van Progressief Alkemade (een samenwerkingsverband van Pvda, PPR. PSP D'66 en CPN) heeft zich aangemeld als lid van de PvdA. Hij blijft daarnaast lid van de PPR. Van Tol verklaart zijn lidmaat schap van beide partijen als volgt: "Zowel plaatselijk als lan delijk zie je de inhoudelijke standpunten van PvdA en PPR naar elkaar toegroeien. Met name sinds de jongste bestuursverkie zingen bij de PvdA. Nu, dan kun je beter lid worden van beide par tijen, dan kun je invloed op de standpunten uitoefenen". Beide partijen hebben goede en slechte dingen, vindt Van Tol, die verder stelt dat zijn aanmelding bij de PvdA "niet moet worden gezien als een bekering tot het socialisme". Het raadslid ziet voorlopig geen problemen rijzen als gevolg van zijn lidmaatschap van twee par tijen. Wèl erkent hij dat wanneer in 1981 moet worden besloten of Progressief Alkemade in zijn huidige vorm voortgaat, hij dan wel een duidelijk standpunt zal moeten innemen. "Dan moet duidelijk zijn via welk kanaal ik de verkiezingen zal ingaan", al dus Van Tol. Henk van Tol beschouwt zichzelf overigens nog als aspirant-lid van de PvdA. Formeel kan er tegen zijn lidmaatschap nog bezwaar worden gemaakt door iemand van de afdeling. Ambtenaren gaan in Alphen energiebesparing onderzoeken ALPHEN AAN DEN RIJN - Een speciaal ingestelde groep ambte naren gaat zich in Alphen buigen over de mogelijkheden om in gemeentelijke gebouwen aan energiebesparing te doen. Het is de bedoeling dat deze werkgroep, bestaande uit ambtena ren van de afdelingen algemene zaken en financiën, openbare werken en de water-en iichtbedrijven, met uitgewerkte plan nen komt voor burgemeester en wethouders. "Wij moeten als gemeentebestuur zelf het goede voorbeeld geven, dus zelf eerst aan energiebesparing doen voordat we dat de bevolking kun nen vragen", zo zei loco-burgemeester J.J. Goedhart, die ook de portefeuille water-en Iichtbedrijven beheert, bij de installatie van de stuurgroep. Gedacht w ordt o.m. aan maatregelen ter besparing van het ge bruik van verlichting en verwarming in gemeentelijke gebou wen, sportzalen, scholen, de verlichting op de buitenwegen en het afdekken (isolerende deken) van bijvoorbeeld het Alphense buitenbad De Hoorn. ALPHEN AAN DEN RIJN - Op enkele Alphense scholen zal bin nenkort ook les worden gegeven in het Turks en Marokkaans aan kinderen van gastarbeiders. Het gaat hier om zojgenaamd "bi- cultureel" onderwijs. Dit kan, als op een lagere school een bepaald aantal buitenlandse kinderen zit. Behalve in de Nederlandse taal krijgen die kinderen dan tijdens de normale schooluren ook les in de eigen landstaal, zeden, ge schiedenis en dergelijke. Op die manier wal men voorkomen, dat de kinderen geheel vervreemden van het land van herkomst. Deze vorm van onderwijs kan al leen worden gegeven door land genoten. Deze moeten beschik ken over de bevoegdheid om on derwijs te geven en ze moeten in het bezit zijn van een verblijfs vergunning. Vóór de vakantie slaagde Alphen er echter niet in om de leerkrachten voor het Turkse en Marokkaanse onderwijs aan te trekken. Voor beide talen werden ondermeer via een televisie-uitzending solli citanten gevraagd. Er reageerde geen Marokaanse gegadigde, wel drie Turken. Die woonden echter in België en kregen van het mi nisterie van sociale zaken geen werkvergunning. Ondermeer via het gewestelijk ar beidsbureau en de coördinatie commissie buitenlandse werk nemers werd vervolgens ge poogd om mensen op te speuren. Deze pogingen lijken, zoals het er nu naar uitziet, succes op te leve ren. Verwacht mag werden dat de betrokken onderwijskrachten spoedig kunnen worden be noemd in Alphen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23