Bobby Haarms: "Discipline via harde lijn" Excelsior is slechts tussenstation Peter Gijsman aan basis zege 4000+2000m keukens, badkamers, zitkomfbrt onder één dak Met steun sponsor dringt emancipatie door in atletiek HANSKRAAYJR. WIL HOGEROP r>*> Onderzoek ongeval Slotemaker voltooid Strohalm DINSDAG 18 SEPTEMBER 1979 AMSTERDAM (GPD) - Terwijl Ajax in de loop der jaren het beroemdste doorgangshuis is geworden voor spelers en trainers, is hulptrainer Bobby Haarms deel gaan uit maken van de inventaris. Als geboren en getogen Ajacied („Ik ben hier tegenover het stadion geboren") is hij er alleen vijf jaar tussenuit geweest om het trainersvak te leren bij amateurclubs. In 1965 zocht hij zijn jeugdliefde weer op en vanaf dat moment moet hij zich regelmatig in een bowling hebben gewaand, waar de oefenmeesters als kegels omver werden geworpen. In 14,5 jaar werkte hij acht trainers af. AMSTERDAM (GPD) - Nau- welijks enkele weken nadat in Montreal het voor driekwart uit dames bestaande Women Committee van de Interna tionale atletiek federatie (1AAF) had besloten dat er nu maar eens een einde moet ko men aan de discriminatie van de vrouw in de atletiek, maakte de Atletiekunie (KNAU) gisteren in Amster dam bekend dat Nederland een vooraanstaande rol gaat spelen op het terrein van spor tieve emancipatie. Gesteund door een internationaal cos meticabedrijf, dat voor de komende twee jaar anderhalf ton in het lange-afstandlopen voor vrouwen gaat pompen, gaat de Koninklijke Neder landse Atletiek Unie met in gang van volgend jaar die emancipatie aanpakken. Den Haag krijgt volgend jaar maart de primeurals Olym- pia '48 voor het eerst in de Ne derlandse atletiekgeschiede- nis een zogenaamde ,fun- run" over 5 kilometer alleen voor dames zal organiseren. In oktober is het de beurt aan Amsterdam en in april 1981 aan Lisse. Het door de vrou wen af te leggen aantal kilo meters in dit loopcircuit loopt telkens op tot aan september 1981 wanneer in Benelux- verband een damesmarathon wordt gehouden. Het lange-afstandlopen voor vrouwen werd he lang door de vooral mannelijke interna tionale bestuurderen tegen gehouden. Zelfs volgend jaar in Moskou bij de Olympische Spelen mogen de dames niet meer dan 1500 meter lopenDe IAAF overweegt inmiddels zelf heel sterk om na 1981 de 5 en 10 kilometer en xn 1983 de marathon officieel op te ne men in het damesprogramma. „Wij zijn met deze steun bij zonder blij aldus KNAU- voorzitter Wim de Beer. Met gaat hier duidelijk om soft- sponsonng, waarbij het doel. de mens in beweging brengen, voorop staat. Dit rijmt hele maal met onze doelstellin gen", aldus de voorzitter van de KNAU. de kleinste sport bond die zich mag verheugen in de steun van het interna tionaal concern dat verder actief is - het organiseren van vrouwenmarathons - in Ame rika, Engeland, Australië, Japan en West-Duitsland. In dit laatste land wordt zater dag in Waldniel een grote in ternationale damesmarathon gehouden waaraan ook en kele Nederlandse atletes zul len deelnemen. De negende, Leo Beenhakker, ver scheen vorige week op het toneel waar kort tevoren Cor Brom on der het doek was verdwenen. Beenhakker werd met zijn A-di ploma hoofdtrainer, Haarms, die de vereiste papieren nog altijd mist, meesterknecht. Slechts eenmaal werd hem de hoofdrol gegund, of liever gezegd opge drongen. In 1974, toen Knobel vier wedstrij den voor het einde van de compe titie buiten bedrijf werd gesteld. Voor het overige werkte Haarms op het tweede plan. De inmiddels 45-jarige Amsterdammer heeft er echter nooit een probleem van gemaakt. Zondag verzorgde hij de ingelaste training bij Ajax, terwijl Beenhakker voor een ex tra analyse van Ajax' eerste te genstander in het Europa-Cup toernooi, H JK, alvast vooruitging naar Helsinki. Haarms: „Ik kan me nu heel ge makkelijk bij de situatie neerleg gen. Vier jaar geleden heb ik de kans gehad om A-trainer te wor den. Ik had op de cursus nog twee maanden voor de boeg, maar toen riep Michels me om bij hem op het veld te komen werken. Tot dan toe was ik met de jeugd bezig en kon ik het trainen en het vol gen van die cursus combineren. Als assistent van Michels kwam ik aan die lessen niet meer toe en heb ik uit liefde voor Ajax die cursus maar laten schieten. De ambitie om A-trainer te worden is er nog steeds, maar ik realiseer me dat het nu tussen al die jonge gasten moeilijk zou zijn om als- nog dat papiertje te halen". "Gek" „Veel mensen hebben me voor gek verklaard dat ik er indertijd mee ben gestopt, maar zelf heb ik er altijd nog geen spijt van. Ik ben vergroeid met Ajax". Met enige zelfspot merkt hij op dat hij zichzelf is gaan beschouwen als de „oppasser van de trainer". Een luister- en kijkdienst, die niet heeft kunnen verhinderen dat Cor Brom voor de competitie een aantal duistere zaken heeft afge handeld, in een periode waarin het bestuur van Ajax bij vlagen vrij grof op de man (Brom) speel de. Bobby Haarms, regelmatig uitge roepen tot de beste hulptrainer in de eredivisie, wilde er echter geen commentaar op geven: „Aan mijn liefde voor Ajax heeft het in ieder geval allemaal niets kunnen veranderen. Al zouden de ergste dingen bij Ajax gebeu ren, dan nog zou ik niet blasé kunnen worden. Ik ben gek van Ajax, die club betekent alles voor me. Ik ga altijd van het standpunt uit dat we verder moeten gaan. Zeker nu" „Zo'n succes als tegen AZ afgelo pen zaterdag is leuk, maar we zijn er nog niet. De spelers moeten weer met beide benen op de grond worden gezet. Sommigen hebben zich in de afgelopen maanden overschat, door de suc cessen die zij met Ajax hebben behaald". Om de spelers weer in de realiteit terug te brengen, zijn de afgelo- WIELRENNEN - Na de derde dag heeft het Deens/Zwitserse kop pel Gert Frank/René Savary de leiding in de zesdaagse van Lon den, de eerste van dit seizoen en de duizendste in de geschiedenis. In dezelfde ronde volgen Sercu Fritz op de tweede en Allan/Clark op de derde plaats. De Neder landse combinatie René Pijnen/ Gerben Karstens bezetten de vijfde plaats met een ronde ach terstand. pen week talloze gesprekken ge voerd en zijn de spelers op de training aangepakt als stond een expeditie naar Libanon voor de deur. „Langs de harde weg willen we de spelers weer discipline bij brengen. Als die terugkomt moe ten we het met deze kwaliteit tot het eind van het seizoen kunnen redden" "Ongekend begrip" Vanuit de Ajax-klas is dit jaar keer op keer geroepen om een ouder wetse schoolmeester die de leer lingen krachtig zou moeten aan pakken. Een opvallend ver schijnsel in het profvoetbal, waar het woord „zelf-discipline" ken nelijk een onbekend begrip is. Haarms: „Een voetballer moetje steeds begeleiden. Die kan niets alleen. Alleen in het veld, daar moet hij zelf wel initiatief en in zicht tonen, anders gaat hij onder. Maar zodra hij naast het veld staat, moetje die voetballer weer bij de hand pakken". „Van nature is hij erg gemakkelijk. Van jongs af aan is hij altijd be geleid. Als pupil al. Als je hem dan even loslaat, maakt hij er prompt misbruik van. Dan pakt hij je hele hand of zelfs je hele lichaam." „De afgelopen week hebben Leo Beenhakker en ik geprobeerd om de jongens te injecteren, hen weer doelbewust te maken door ons enthousiasme op hen over te brengen. Nogmaals, tegen AZ was er verbetering zichtbaar, maar we zullen die jongens kort moeten houden om die lijn door te trekken". JAN PREENEN Bobby Haarms (rechts): Oppasser van Ajax-trainer Leo Beenhakker LEIDEN - De drie vertegenwoordigers uit de regio Leiden in de inter - regionale zaalvoetbalcompetitie behaalden gisteravond wisselende resultaten. Koosjardin won met 4-7 van Benco. Het' team van Glasbergen de Best zege vierde, na een enerverende wedstrijd, met 7-6 over de Bron. Juffermans de Engel leed in Rotterdam een 4-2 nederlaag tegen Rozet. Benco - Koosjardin 4-7. De derde achtereenvolgende zege van de Leide- naars, die aanvankelijk nogal wat problemen hadden met de Waddinx- veense tegenstander. Met de rust keek de Leidse ploeg zelfs nog tegen een 4-2 achterstand aan. Het waren Cees de Roode en Bart van der Weijden die de Leidse kampioen, na een 2-0 achterstand, op gelijke hoogte brachten. In het tweede speelpart was er een agressiever spelen de Leidse ploeg te zien. Deze speelwijze resulteerde in treffers van Koos Bekooy en uitblinker Peter Gijsmandie hun ploeg hiermee weer geheel in de wedstrijd terugbrachten. Toen hierna wederom Peter Gijsman en Ger Nagtegeller scoorden, was de Waddinxveense opponent een gesla gen ploeg: 4-6. Koos Bekooy wist vlak voor tijd nog de 4-7 op het scorebord te brengen. Glasbergen de Best - de Bron 7-6. In de Katwijkse Cleijn Duin hal waren het tenslotte toch de Rijnsburgers die aan het langste eind trokken. Al snel liep de thuisploeg via treffers van Lijs van Egmond, Cor Vreugden- hil en Nico Zwaan uit naar een 3-1 voorsprong. Na de pauze trok de formatie van coach Glasbergen direct fel van leer en bouwde via fraaie treffers van Cor Vreugdenhil en Piet Haasnoot de stand zelfs uit tot 7-2. Met nog vijf minuten te gaan leek de ploeg niets meer te kunnen gebeu ren. Daar de Rijnsburgers er hierna echter geheel niet in slaagden de bal in eigen ploeg te houden kon de tegenstander terugkomen tot 7-6. Toen het zesde tegendoelpunt in de Rijnsburgse touwen was verdwenen viel het verlossende eindsignaal. De Rozet - Juffermans de Engel 4-2. Het grote struikelblok voor de Lisse- naars was de Rotterdamse keeper Heidra, die een uitmuntende wed strijd keepte. Ook was het gemis van Jos Faas in de Lisser verdediging duidelijk merkbaar. Niettemin was het Lisser team in de eerste helft de betere ploeg maar kon dit door sluitpost Heidra niet in de stand tot uitdrukking brengen. Alleen Frans van der Laan had het Rotterdamse net weten te vinden Kees Verboom had tegen gescoord Na de pauze wisten de Lissenaars de werklust van voor de rust niet meer op te brengen, waardoor de Rotterdammers de stand konden uitbouwen tot 4-1. Het was Harry van der Zwet die vlak voor tijd de stand voor zijn ploeg een wat draaglijker UTRECHT (GPD) - Wiens dagen op de Europese velden als profvoetballer zijn geteld, hoeft tegenwoordig niet meer bij de pakken neer te zitten als hij heeft verzuimd zijn maatschappelijke positie veilig te stellen via een sigarenwinkel, snackbar, sportzaak of wijnhandel. In Amerika zijn ze tuk op betaalde spelers uit de Oude Wereld die in de nadagen van hun carrière verkeren. Emplooi genoeg daar voor de goal- tjesdief en spelbepalende mid denvelder van weleer met een avontuurlijke inslag. En de olie baron of hotelmagnaat in de Sta tes met als grote hobby soccer is ZANDVOORT (GPD) - Er zal geen nader onderzoek worden inge steld naar de oorzaken van het ongeluk op het circuit van Zandvoort, dat afgelopen zondag autocoureur Rob Slotemaker het leven kostte. Volgens Johan Beerepoot, de directeur van de Cenav, organisator van de races om de Trophy of the Dunes, zijn er geen fouten gemaakt door de wedstrijdleiding. „De baancommissarissen hebben de rijders met vlagsignalen duidelijk gemaakt dat er olie op de baan terecht was gekomen. Voordat Slotemaker zijn fatale slip maakte, hebben wel acht a negen wagens de plek gepasseerd waar de olie lag. Slotemaker heeft ondanks de waarschuwingen waarschijnlijk toch iets te hard gereden. Het waarom daarvan blijft altijd een vraag. Zondagavond is het onderzoek al afgesloten, omdat er niets onregelmatigs werd ontdekt". Rob Slotemaker wordt morgen gecremeerd op Westerveld in Driehuis. graag bereid om de oude glorie van overzee tegen een riante ver goeding zijn kunsten te laten ver tonen. Soms komt het voor dat Ameri kaanse clubbonzen hun oog laten vallen op de jongere generatie voetballers uit Nederland, En geland en Duitsland, om de grootste Europese voetballeve- Hans Kraay jr, Excelsiors midden velder, heeft dat ook zo ervaren. De negentienjarige zoon van de ex-verdediger van DOS en Feye- noord, later coach van onder meer Ajax en AZ'67, heeft er één seizoen opzitten in de Ameri kaanse competitie. Bij de Ed monton Drillers, een bescheiden team tussen grootmachten als ADVERTENTIE Marty Riessen en Stewart beste dubbel WOODLANDS - Marty Riessen en Sherwood Stewart hebben in Woodlands de WCT-tennistitel in het dubbelspel overgenomen van Tom Okker en Wojtek Fibak. De als tweede geplaatste Amerika nen wonnen in de eindstrijd van het met 150.000 dollar gedoteerde toernooi door opgave van de ge legenheidscombinatie Bob Car- michael uit Australië en Tim Gullikson uit de Verenigde Sta ten, die in de kwartfinales Okker en Fibak verrassend hadden uit geschakeld. Riessen en Stewart wonnen de eer ste set vrij gemakkelijk met 6-2. In de tweede set was de stand 2-2, toen de 39-jarige Carmichael ten val kwam en een meniscus-bles sure in de rechterknie opliep. New York Cosmos, Vancouver Whitecaps en Los Angeles Az tecs. Leerschool Via zijn vader, die het afgelopen seizoen Edmonton trainde, kreeg Hans Kraay na twee seizoenen AZ'67 - het eerste jaar in het C- team en daarna als vaste bankzit ter bij de hoofdmacht van de Alkmaarders - een uitgelezen kans om in de Verenigde Staten voetbalervaring op te doen en een niet te versmaden zakcentje op te strijken. „Het peil van het voetballen daar ligt weliswaar niet zo hoog, maar je voetbalt wel regelmatig tegen jongens die kortgeleden nog we reldster waren. Dat is als je ne gentien bent toch een hele bele venis. Daarbij komt nog de massa mensen die je leert kennen in een omgeving die volkomen nieuw voor je is. Ja, ik heb er veel ge leerd. Daarom ga ik volgend jaar ook terug. Dat heb ik in mijn con tract met Excelsior op laten ne men. Amerika is een uitstekende leerschool voor jonge voetbal lers. Omdat je er van alles tegen komt". „Het afgelopen seizoen bij Edmon ton en volgend jaar zie ik, evenals trouwens dit seizoen bij Excel sior, als een soort tussenstation. Ik wil kijken of ik kwaliteiten heb om hogerop te komen Goede weg Willem van Hanegem heeft Hans ADVERTENTIE lichtreklame I tel.071-134001 I privé 131665 Kraay het vertrouwen gegeven dat hij wat betreft zijn ontwikke ling als middenvelder op de goe de weg is. „Toen ik bij AZ kwam, twee jaar terug", herinnert Hans Kraay zich, „maakte Willem me voor snotneus uit. Hij zag me - terecht ook - als het jochie dat nog alles moest leren. En wat ge beurde er in Amerika? We speel den met Edmonton tegen Chica go, waar Willem voetbalde. Ik stond op hem. Hoorde ik hem te gen me zeggen: je hebt veel ge leerd. Je bent vooruitgegaan als voetballer". Willem van Hanegem is een man die daar volgens mij kijk op heeft. Van hem neem ik zoiets aan. Met mijn vader hetzelfde. Ik heb bij Edmonton zo'n dertig wedstrij den gespeeld. Mijn vader heeft me verteld dat ik van die dertig wedstrijden er achtentwintig goed heb gespeeld. Het is geen loze kreet, want familieziek is hij niet. Daar ben ik wel achterge komen op de trainingen". „Bedreiging" Aardig detail is overigens dat Hans Kraay een tijd terug een „bedrei ging" vormde voor Willem van Hanegem als nieuwe middenvel der van FC Utrecht. FC Utrecht- trainer Han Berger heeft in het recente verleden geïnformeerd naar de capaciteiten van Kraay Theo de Rooy prof wielrenner DEN HAAG (ANP)-Theo de Rooy. die onlangs nog deel uitmaakte van de Nederlandse wielerploeg op de 100 kilometer tijdrit tijdens het wereldkampioenschap, heeft besloten over te stappen naar de profs. De Rooy, die door bondscoach Rini Wagtmans was opgenomen in de Olympische selectie, zal met in gang van 1 januari van het ko mende jaar rijden voor Koga Miyata. Hij zal worden inge bracht in de Belgische formatie IJsboerke. toen hij nog in Amerika speelde, maar uiteindelijk is van een over gang van de verdedigende mid denvelder naar de Domstad niets terecht gekomen, onder meer omdat Hans Kraay per se volgend jaar een paar maanden terug gaat naar Edmonton. Het contract voor nog een Amerikaanse com petitie is al getekend. „Jammer", zegt Hans Kraay, „want ik had graag bij FC Utrecht ge voetbald. Het is een leuke ploeg vind ik, en Berger is een trainer die mij erg aanspreekt. En niet te vergeten: Utrecht is een prima stad. Een stuk gezelliger dan Rot terdam. Daar hoef ik gelukkig alleen maar te trainen en te spe len. Ik zou er voor geen prijs gaan wonen. Voorlopig blijf ik dan ook by mijn ouders in Heiloo wo- ADVERTENTIE Een beste borrel! Vieux, jonge-, bessen en citroen (e never. Lekker puur of als basis van een hartver warmende longdrink.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15