Anti-alcoholbeleid Jaren '80 nieuwe uitdaging aan onze veerkracht Geen legering tweede brigade Uiterst moeilijk visserij - gesprek verwacht Bij het wetenschapsbeleid nadruk op kolenonderzoek §8 Geboorten- cijfer niet gedaald Onderwijs sluit niet aan op arbeidsmarkt KONINGIN IN TROONREDE: BINNENLAND DINSDAG 18 SEPTEMBER 1979 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Minister Van der Stee (landbouw en vissery) ver wacht "uiterst moeilijke onder handelingen" voor de totstand koming van een gemeenschap pelijk visserijbeleid binnen de EG. Dit ondanks de verwachting van zijn Britse collega dat er in de herfst van dit jaar een akkoord bereikt zal zijn. De minister schrijft dit in de memo rie van toelichting op de vandaag verschenen begroting van het departement van landbouw en visserij. Van der Stee wijst erop dat de positie van de Britse vis sers geen gemakkelijke is. Door de instelling van de 200-mijlszo- ne zijn de vangstmogelijkheden van de Engelse en Schotse vis sers rond IJsland en Noorwegen sterk ingeperkt. Zij zullen daar compensatie voor vragen en dan moet er volgens de Nederlandse minister op gelet worden "dat geen exclusieve zones worden geschapen, waarbij voorbijge gaan wordt aan historische rech ten". Minister Van der Stee constateert dat de resultaten van de visserij in 1978 minder ongunstig zijn geweest, dan was voorspeld, zo als al gebleken is uit de onlangs gepubliceerde cijfers van het Landbouw-Economisch Insti tuut. Het Rijksinstituut voor Visserijon- derzoek zal zijn werkzaamheden ook het komend jaar vooral con centreren op de problematiek' van de overbevissing Ook de mogelijk nadelige gevolgen van de strenge winter 78/79 voor de tongstand worden bestudeerd. Minister Van der Stee stelt verder vast dat de haringstand in de Noordzee als gevolg van het vangstverbod weliswaar herstel vertoont, maar dat dat langzamer lijkt te verlopen dan was ver wacht. "Het wordt steeds duide lijker dat bij beheer van vissta- pels niet kan worden volstaan met eén soort, zonder daarbij re kening te houden met andere soorten", aldus de minister. DEN HAAG (GPD) - De rege ring zal meer geld gaan beste den aan onderzoek naar ver regaande besparing van energie. Tussen nu en 1983 wordt het budget daarvoor opgevoerd van 13 tot 35 mil joen gulden per jaar. Het overheidsaandeel in het we tenschappelijk onderzoek op het gebied van de kernener gie wordt echter wat de finan ciering betreft teruggebracht tot een minimum. Het accent komt nu te liggen op onder zoek' naar herinvoering van steenkool. Voor dergelijk kolenonderzoek wordt 50 miljoen gulden uitgetrok ken. Dat blijkt uit het Wetenschaps budget 1980 dat door de mi nister voor wetenschapsbe- leid dr. ir. A. A. Th. M van Trier op Prinsjesdag bij de Staten-Generaal is ingediend. Volgens het Budget, dat sinds een paar jaar vast onderdeel van de rijksbegroting is, wordt in 1980 ruim zes miljard gulden uitgegeven aan on derzoek en ontwikkeling. Rijk en industrie nemen ieder ongeveer de helft van dat be drag voor hun rekening. Uit de cijfers blijkt wel dat de rijksoverheid komend begro tingsjaar meer extra geld in vesteert in wetenschapsbeoe fening dan de industrie (347 miljoen tegen 70). Minister Van Trier is bezorgd over de teruglopende financiële aan dacht van de industrie voor wetenschappelijk onderzoek. Hij wijt die afneming aan de economische omstandighe den van dit moment. Bezorgd is de bewindsman ook over het feit dat de industrie be schikbare middelen eerder aanwendt voor bestaande za ken dan voor nieuwe activi teiten. Het wetenschappelijk onder zoek op het gebied van de kernenergie wordt terugge bracht tot een zogeheten „minimumprogramma", dat zich richt op het verkrijgen van kennis over veiligheid, opberging van afval en volks gezondheids- en milieuaspec ten. Voor de produktie van kerncentrales is geen ont- wikkelings- en onderzoek werk meer nodig. De huidige programma's op het terrein van kernenergetisch onder zoek worden „afgeslankt" tot het niveau dat nodig is om in de toekomst de eventuele bouw van een derde kerncen trale te kunnen begeleiden. DEN HAAG (GPD) - Het aantal Nederlandse militairen dat in West-Duitsland is gelegerd, zal de komende jaren met enkele hon derden worden verhoogd. On danks dringende verzoeken van de NAVO om méér, is de regering niet van plan een hele tweede brigade extra op de Noorduitse laagvlakte te legeren. De kosten daarvan zijn te hoog. Dat schrijft minister Scholten van defensie in zijn begroting voor ALLE BELASTINGEN g DE BELASTINGOPBRENGST 1980 3 in miljoen gld. (raming) DEN HAAG (GPD) - De regering wil een (anti-)alcoholbe- leid gaan voeren, gezien de problemen die zich op dit gebied voordoen. Daartoe moet onder andere de Drank en Horecawet aan de maatschappelijke ontwikkelingen worden aangepast. Reis vergoeding DEN HAAG - Het kabinet zal zo spoedig mogelijk een beslissing blijfskostenregeling voor pupil len die in een voor de Algemene Wet Bijzondere Ziektekostenre- 4 geling erkende inrichting ver blijven. De Sociale Verzekerings raad heeft hierover een advies uitgebracht. Dit staat te lezen in de toelichting op de begroting van het ministe rie van sociale zaken. In het ad vies wordt ook gesproken over een reiskostenvergoeding voor naaste verwanten die pupillen in de inrichting bezoeken. Omdat dit lang zal duren, wordt overwogen tussentijdse aanpas singen door te voeren, onder meer inzake de ordening van de drankverkoop. In de memorie van toelichting bij de begroting volksgezondheid wordt geconstateerd dat de om zet in alcoholhoudende produk- ten steeds stijgt en dat er een toe nemende vraag is naar hulpver lening aan mensen met alcohol problemen. Ook het aantal ver keersongelukken waarbij alco holgebruik wordt geconstateerd, vertoont een stijgende lijn. De regering vindt deze ontwikke lingen zorgwekkend, maar het gaat o'm een ingewikkelde kwes tie, omdat het gebruik van alco hol diep in onze samenleving is geworteld. "Alcohol is een le vensmiddel en een genotmiddel, afhankelijk van de situatie waarin en het doel waarvoor het wordt aangewend. Het gebruik van alcohol is een sociaal-cultu reel en sociaal-economisch gege ven. De produktie en distributie van alcohol verschaft werk aan duizenden mensen", zo wordt ge zegd. moeten liggen op gedragsbeïn vloeding van de gebruikers. On derzoek naar de achtergronden van onaangepast en overmatig alcoholgebruik is ook noodzake lijk. De stuurgroep die zich nu met het drugbeleid bezig houdt, zal worden gevraagd ook een al- coholbeleid voor te bereiden. Op korte termijn krijgt het parle ment een wetsontwerp over de te wijzigen ordening van de drank- verkoop. DEN HAAG (GPD) - Er gaapt een grote kloof tussen onderwijs en arbeidsmarkt. Dit is volgens het ministerie van sociale zaken een verontrustend groot probleem. Een voorbeeld daarvan is de werkgelegenheid binnen het on derwijs het aantal leerlingen daalt en het aantal onderwijs krachten neemt toe. Als reactie melden zich zo weinig mensen aan voor het eerste jaar van de pedagogische academie, dat sommigen vrezen dat het huidige overschot van leerkrach ten spoedig zal omslaan in een tekort. Volgens minister Albeda zullen onderwijs, arbeidsbestel en bedrijfsleven de scholieren in een vroeg stadium in staat moe ten stellen zich zo breed mogelijk te orienteren. De dreigende onderwaardering van het lager beroepsonderwijs tot restonderwijs moet een halt wor den toegeroepen. Meer toekomst biedende doostromingsmoge- lijkheden moeten mogelijk wor den. Jongeren zouden op latere leeftijd hun beslissende keuzes kunnen maken. De keuze voor handenarbeid wil de minister opwaarderen. DEN HAAG (GPD) - De daling van het geboortencijfer die sedert enige jaren aan de gang was, heeft zich in 1978 niet voortgezet. Het geboortenoverschot was vorig jaar 12,6 per 1000 inwoners en in 1977 was het 12,5 per 1000. Het sterftecijfer nam ook toe: van 7,9 inwoners per 1000 in 1977 tot 8,2 per 1000 in 1978. De gemiddelde levensverwachting bij de geboor te in Nederland behoort tot de hoogste ter wereld. Aldus enkele opmerkingen over de bevolkingsontwikkelingen, in de memorie van toelichting op de begroting van volksgezondheid. Nu we met 14 miljoen inwoners zijn, wonen er (statistisch bezien) op elke vierkante kilometer van ons land 410 mensen. Deze situa tie draagt in belangrijke mate bij tot de zware druk op het leefmi lieu, die we zelf kunnen constate ren en waarvan de gevolgen tijdig moeten worden onderkend. Het getal 14 miljoen werd enkele jaren later bereikt dan was voor speld. De wat vertraagde bevol kingsgroei vond zijn oorzaak in een dalend geboortencijfer in verband met de dalende huwe lijksvruchtbaarheid van gezin nen. Het aantal huwelijken daalt relatief nog steeds. 1980. Algemeen wordt in de NA VO de noodzaak gezien om de reactietijd van het Nederlandse legerkorps in geval van oorlog te bekorten. Aanvankelijk vroeg de NAVO daartoe om een extra bri gade op volle sterkte te legeren, naast de 3500 man die al in Duitsland zijn. Dat zou echter 700 miljoen aan in vesteringen (huisvesting, kazer nes) en jaarlijks nog eens 170 miljoen gulden gaan kosten. Dat was de regering te gek. Ook een alternatief plan van de NAVO - een brigade op vredessterkte - zou onaanvaardbare lasten (500 miljoen aan investeringen en 35 miljoen per jaar) met zich mee brengen. Deze laatste mogelijk heid zou bovendien militair nau welijks effectief zijn, zegt Schol ten. Hij heeft daarna besloten tot een aantal goedkopere maatregelen, vooral gericht op het opslaan van meer oorlogstuig in Duitsland, zodat in oorlogstijd alleen men sen overgebracht hoeven te wor den. Een belangrijk besluit is voorts de uitbreiding van de huidige briga de in Duitsland met enkele hon derden soldaten. Deze maatregel kost in de komende jaren 45 mil joen aan investeringen en 30 miljoen per jaar aan exploitatie. Het hele plan moet in 1986 zijn voltooid. Stakingsrecht Minister Scholten stelt niets te voelen voor het verlenen van sta kingsrecht aan militairen. Het karakter van het militaire beroep laat dat niet toe. Bezien wordt nog of dit stakingsverbod ook gehandhaafd moet blijven voor bepaalde burgerambtenaren van defensie. De marine kampt nog steeds met een personeelstekort, waardoor het aantal militairen beneden het al lage streefcijfer van 16.800 is gedaald. Ook de landmacht heeft een tekort aan beroepspersoneel, dat door het direct aantrekken van burgers in militaire functies en verhoging van het aantal kort- verbandvrijwilligers wordt op gevangen. Alleen de luchtmacht kan het zich permitteren het per soneelsbestand na 1980 geleide lijk in te krimpen. Bij de Koninklijke Marine zal bin nen niet al te lange tijd een proef starten met het plaatsen van vrouwen op schepen. De lucht macht onderzoekt de mogelijk heden vanaf 1981 ook vrouwen een opleiding tot straaljagerpi loot te laten volgen. Leden van de Staten-Generaal, In de jaren tachtig aan de voor avond waarvan wij nu staan zul len zich waarschijnlijk ingrij pende veranderingen voltrekken in de internationale en de natio nale samenleving. Het proces van internationale ar beidsverdeling en verschuiving van produkties naar andere lan den is in volle gang. Ook ontwik kelingslanden raken in dit proces betrokken. Zij klimmen daar door op naar een minder ongun stige positie. Deze ontwikkeling is gewenst, maar stelt een nieuwe uitdaging aan onze veerkracht en vindingrijkheid. Immers, wij zouden toch al te maken krijgen met een slechts geringe economi sche groei. Er zal veel minder te verdelen zijn dan in de uitbundi ge jaren zestig en zelfs minder dan in het nabije verleden. Te meer dient zich dit vooruitzicht aan door het snel schaarser en dus duurder worden van ener gie. Onder die omstandigheden zullen wij tevreden moeten zijn met de hoge welvaart die ons land al is ten deel gevallen. De geringe toe neming die nog binnen het bereik ligt zal vooral besteed moeten worden voor het scheppen van betere inkomensverhoudingen. Zo is er reden meer te betalen voor zwaar of onaangenaam werk en ook omgekeerd. Onze welvaart bestaat niet alleen uit de particuliere inkomens, maar ook uit de talrijke voorzie ningen die de burgers van ons land van gemeenschapswege ten dienste staan. Willen we de totali teit van die voorzieningen op peil houden en ook de werkgelegen heid, dan is matiging van de par ticuliere inkomens noodzakelijk. Blijft die matiging uit, dan beta len de gemeenschapsvoorzienin gen het gelag ofwel de werkgele genheid of misschien zelfs bei de. In het komende tijdvak valt er niet meer te ontkomen aan een keuze tussen enerzijds verhoging van uitgaven als, bijvoorbeeld, voor woningbouw en stadsvernieu wing, onderwijs en milieu en an derzijds nog verdere verhoging van de particuliere consump tie. In 1980 zullen bijna tienduizend woningwetwoningen meer in het bouwprogramma worden opge nomen dan in de meerjarencijfers was voorzien. Deze en andere in spanningen leggen een zware last op de rijksbegroting. De belas tingplannen voor het komende jaar zijn echter zo ingericht, dat de koopkracht wordt ontzien van al degenen die van een beschei den inkomen moeten leven. Om die koopkracht te behouden, is geen reële loonsverhoging no dig. De regering stelt met bezorgdheid vast dat het deel van de bevolking dat deelneemt aan het arbeidsbe stel, steeds kleiner wordt. Ver dere maatregelen om de werking van de arbeidsmarkt te verbete ren zijn in voorbereiding. Ver menselijking van de arbeidsom standigheden zal bestaande weerzin tegen het verrichten van beschikbare arbeid verminderen. Ook is het nodig in ons stelsel van sociale zekerheid, met behoud van de wezenlijke verworvenhe den daarvan, correcties aan te brengen om te bewerkstelligen dat het alleen werkt voor wie en voorzover het is bedoeld. De werkgelegenheid in de markt sector staat onder zware druk. De drastische stijging van de ener gieprijzen vormt een ernstige be dreiging. Nederland zal om een levensvatbare bedrijvigheid te behouden een aantal produkties geleidelijk moeten opgeven en veel meer aan innovatie moeten doen dan tot dusver. Binnenkort ontvangt u een daarop gericht beleidsplan. De invoering van micro-electronica in industrie en dienstverlening kan ingrijpende gevolgen krijgen. Een diepgaan de bestudering daarvan is door het kabinet op gang ge bracht. Het kabinet heeft een omvangrijk arbeidsplaatsenplan gemaakt. Bij de overheid zal een regeling voor vrijwillige vervroegde uit treding worden ingevoerd. Bui ten de marktsector zullen tien- tot vijftienduizend arbeidsplaatsen voor werkzoekenden ter be schikking komen. De toeneming van het energiever bruik moet door besparingen sterk worden getemperd. Dezer dagen krijgt u het eerste deel van de nota Energiebeleid. Daarin worden verstrekkende maatre gelen aangekondigd. De aard- gasprijzen moeten worden ver hoogd. Verder moet ons land minder afhankelijk worden van de invoer van olie. Dat vergt, naast besparing, het benutten van andersoortige energie. De beslissing over het al dan niet in ruimere mate toepassen van kernenergie in ons land, zal met de grootste zorgvuldigheid wor den voorbereid. De komende maatschappelijke discussie staat hierbij centraal. Dat het gebruik van kernenergie huiver wekt, komt mede omdat ons land zo dicht bevolkt is. Dit stelt hoge eisen aan de zorg voor mens en milieu en aan de inrich ting van de ruimte. U hebt al no ta's ontvangen over de Wadden zee, over de landelijke gebieden en over de toekomstige structuur van verkeer en vervoer. Het ka binet acht duidelijkheid geboden over de toekomst van de Mar kerwaard. Het zal zijn voorlopig oordeel hierover binnenkort formuleren. Ook zal het kabinet in de komende maanden zijn oordeel kenbaar maken over de toekomstige behoefte aan lucht havens in ons land. Landbouwgrond is schaars gewor den en de structuur van de be drijven moet worden versterkt. Op til is de indiening van een wetsontwerp dat, mede ter be- teugeli ijzen, een stelsel invoert van landbouwkundige toetsing bij overdracht van landbouw gronden. In alle hoog geïndustrialiseerde landen wordt het leefmilieu be dreigd. Het moet ons een deel van onze welvaart waard zijn die be dreiging af te wenden. Voorstel len voor nieuwe wetgeving om trent milieu-gevaarlijke stoffen en bodembescherming zullen het volgend jaar worden inge diend. Ons land is vol, ten dele overvol. Dat wreekt zich ook in het weg verkeer. Het aantal slachtoffers van verkeersongevallen daalt gelukkig, maar is nog onaan vaardbaar hoog. Het kabinet zal u straks een Tweede Meerjaren plan Personenvervoer aanbie den, dat voor het eerste traject van de jaren tachtig onder meer aangeeft wat er kan worden ge daan ten behoeve van het open baar vervoer en van de wegen bouw. Intussen vindt het ophef fen van gevaarlijke knopen in het wegverkeer voortgang. In de Nederlandse samenleving neemt het aantal mensen van vreemde taal en cultuur snel toe. Vooral in de grote steden schept dat problemen. Het gaat om goe de huisvesting voor buitenlandse werknemers en vele anderen, om aangepast onderwijs en om blij vende werkgelegenheid. Maar er is ook een geestelijke opgave: in het leven van alle dag de ver draagzaamheid te betrachten die we anderen plegen voor te hou den. De rijksbegroting voor het komende jaar getuigt van de prioriteit die de regering aan het beleid ten aanzien van de min derheden toekent. De maatschappij zo in te richten dat een ieder een eerlijke kans op persoonlijke ontplooiing krijgt, is overigens niet een taak die alleen betrekking heeft op mensen van vreemde herkomst. In de jaren tachtig zal de vraag van vrouwen om een plaats in het arbeidsbe stel veel groter worden. Mede daarom wil het kabinet deeltijd arbeid bevorderen. Het wil ook de mogelijkheden van opleiding en bijscholing verruimen. Voorts zal het de weg effenen naar de op richting van een open universi teit. Onze wetgeving bevat nog een aan tal bepalingen die onderscheid maken tussen mannen en vrou wen en ook tussen gehuwden en ongehuwden. Tot het wegnemen van ongerechtvaardigde ver schillen zullen nadere initiatie ven worden genomen. Ook aan de achterstelling van het buiten huwelijk geboren kind zal een einde worden gemaakt. Recht doen aan de waardigheid van de mens houdt meer in dan zorg dragen voor zijn welzijn. Daartoe is het ook nodig ieder in staat te stellen persoonlijke verantwoor delijkheid te dragen voor eigen welzijn en dat van anderen. Het besef van die verantwoordelijk heid verschraalt wanneer te ge makkelijk en uitsluitend de ge meenschap wordt aangewezen om in tekorten aan welzijn te voorzien. Bij het dragen van persoonlijke verantwoordelijkheid horen in spraak en medezeggenschap. De ontwikkeling daarvan zal zich voortzetten, vooral nu meer vor ming en onderwijs steeds meer burgers gaan bereiken. Het kabi net neemt in die ontwikkeling een actie&aandeel. Zo zal in het komende parlementaire jaar een aanvang worden gemaakt met decentralisatie van de maat schappelijke dienstverlening. Ook zal het kabinet dan zijn standpunt bepalen over het de mocratische en doelmatig func tioneren van gesubsidieerde in stellingen. Om haar groeiende taken naar be horen te kunnen vervullen, heeft de overheid steeds meer informa tie nodig. De bewerking van de vele gegevens door computers houdt gevaren in voor de per soonlijke levenssfeer van.de bur gers. Door middel van nadere re gels zal de wet die levenssfeer moeten veiligstellen. In onze hoogst ingewikkelde sa menleving raakt menig burger op zoek naar zijn recht het spoor bij ster. Onze wetgeving is weliswaar vrijgevig in het aanreiken van middelen tot rechtsbescherming, ook tegen de overheid, maar de rechtzoekende weet er vaak geen raad mee. Dat maakt de verlening van rechtshulp steeds belangrij ker. Een voorontwerp van wet daaromtrent is in aantocht. In grote delen van de wereld ontbe ren mensen zelfs nog wat nodig is om in leven te kunnen blijven. Dienstvaardigheid vooral jegens de armste landen behoort voor rang te behouden, ook in de min der overvloedige jaren die voor ons liggen. Onlangs is gebleken hoezeer het lot van de vluchtelin gen in Zuidoost-Azië ons allen beroert. De regering biedt een helpende hand bij het lenigen van hun nood, door mensen op te nemen in ons land en door het verstrekken van financiële hulp. De onderlinge afhankelijkheid van de staten zal, zowel binnen Euro pa als daarbuiten, bij voortduring toenemen. In de jaren tachtig zal de Europese Gemeenschap door de toetreding van eerst Grieken land en later Portugal en Spanje worden verruimd. Het thans rechtstreeks gekozen Europese Parlement behoort meer zeggen schap te krijgen. Het aantal echte democratieën in de wereld is klein. In tal van lan den vinden schendingen plaats van de rechten van de mens en is van werkelijke vrijheid tot per soonlijke ontplooiing nauwelijks sprake. Ook uit ons buitenlands beleid blijkt dat wij daarin niet willen berusten. Van vitale betekenis is de zorg voor internationale vrede en veilig heid in het kader van het Atlan tisch Bondgenootchap en van de Verenigde Naties. Bij het nemen van beslissingen over modernisering van tactische nucleaire wapens, waarvoor de Alliantie binnen afzienbare tijd wordt geplaatst, zal het kabinet in zijn streven de afhankelijkheid van kernwapens te verminderen, grote aandacht schenken aan wapenbeheersing. Veel respect heeft de regering voor de plichtsbetrachting waarmee onze militairen hun vredestaak in de Libanon vervullen. Over de mogelijkheden tot herzie ning van de verhoudingen tussen de Nederlandse Antillen, de ei landen van de Nederlandse An tillen en Nederland, zal de Ko ninkrijkswerkgroep paar ver wachting in het komende jaar rapport uitbrengen. Ook zal in dat jaar de indiening van de reeks van wetsontwerpen tot herziening van de Grondwet worden voltooid. Leden van de Staten-Generaal, Onder een economisch ongunstig gesternte hervat u vandaag uw werkzaamheid. Zware beslissin gen moeten worden genomen. De regering biedt u in de toelichtin gen op de heden in te dienen be groting een samenstel van plan nen aan waarmee gepoogd wordt het hoofd te bieden aan de problemen van nu en van de na derende toekomst. Het is echter niet alleen de overheid die geroe pen is om die problemen op te lossen. Zij is daartoe alleen ook niet in staat. De burgers van ons land zullen hiertoe ook moeten bij dragen. De regering vertrouwt erop dat het overleg met u, de volksvertegen woordiging, zal worden gevoerd in een geest van verantwoorde lijkheid en van saamhorigheid vooral met de zwaksten in ons ei gen land en over onze gren- Van uw inzicht en volharding zal veel worden gevraagd. Moge dat werk worden gedaan in het ver trouwen dat velen u wijsheid toewensen en om zegen voor u bidden. Hiermee verklaar ik de zitting der Staten-Generaal geopend. 18 september 1979

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 10