Verspreiding van pornografie vrij Yerkuyl: communist voor klas kan niet Binnen paar weken harde acties KNIL-militairen Albeda achter redenering Industriebonden DODEN IN WEEKEINDEVERKEER Nieuwe wet op komst Hulp voor flauwgevallen veteraan V.d. Heuvel boos weg uit Senaat IRRITATIE TUSSEN TURKEN IN ALMELO MAANDAG 17 SEPTEMBER 1979 BINNENLAND PAGINA 7 BREDA (GPD) - Binnen enkele weken vallen acties te verwachten van ex- KNIL-militairen. Dat is za terdag tijdens een verga dering in Breda gezegd door voorzitter H. W Jongboer van de Lande lijke Actie Organisatie (LAO). De LAO is een groepering waar binnen enkele honderden ex- KNIL-ers zich hebben verenigd. Deze vereniging wil middels „harde tot keiharde" acties haar doel bereiken. Dat doel: uitbeta ling van soldij aan de militairen van het Koninklijk Nederlands Indisch Leger over de periode van Japanse krijgsgevangen schap. Met haar militante opstelling is de LAO een nieuw geluid binnen de kakafonie van organisaties die ook terugbetaling van de soldij over de jaren '42 tot en met '45 als doelstelling hebben. Op deze ver snippering doelde ex-kapitein Raymond Westerling, die als ad viseur aan de LAO is verbonden, toen hij zaterdag opriep tot een heid. „We moeten een blok van graniet hebben, geen mozaïek", aldus deze ex-militair. „Als er geen eenheid komt, kunt u allemaal wel inpakken. Dit is wat ik verlang: eenheid, solidariteit en zelfbewustzijn", aldus een hartstochtelijk toegejuichte Wes terling, die voor een overkoepe lend orgaan pleitte, waarin de di verse belangengroeperingen zijn vertegenwoordigd. Grote verontwaardiging heerst er over de uitgelekte resultaten van een onderzoek door de zoge naamde Kamercommissie van Drie. Deze commissie, bestaande uit de Tweede-Kamerleden Keja, Weijers en De Vries, heeft zich enkele maanden lang over het probleem van de oorlogssoldij gebogen. Weijers heeft inmiddels verklaard: „Het spijt me, we hebben gezocht en erg ons best gedaan, maar we konden geen lichtpuntjes ont dekken voor de ex-KNIL-militai- ren". Binnenkort zal de Commis sie van Drie een rapport uitbren gen waarin deze zienswijze wordt verdedigd. Dat zou de laatste hoop voor de KNIL-militairen doen wegslaan: de ereschulden zullen niet wor den ingelost. Verwacht kan wor den dat het rapport van de com missie ook verenigingen die tot dusver kalm opereerden, zoals de Stichting Nederlandse Ere schulden van ir. G. S. Vrijburg, in radicaler vaarwater zal bren gen. Waaraan bij KNIL-acties moet worden gedacht, leerde de ver gadering in Breda, die door en kele honderden voormalige mili tairen uit Nederlands Indië werd bezocht. De suggesties uit de zaal liepen uit een van bedrijfsbezettingen en wegblokkades via „het ingooien van alle ruiten aan het Binnen hof' tot „het opblazen van hoog spanningsmasten. Dan valt de elektriciteit in hele streken weg. Zal je eens zien hoe snel ze naar ons luisteren". Voorzitter Jongboer van de LAO wilde over aard en tijdstip van de KNIL-acties niets meer kwijt dan dat ze „met enkele weken, een maandje desnoods" zullen plaatsgrijpen. De Nederlandse regering heeft de KNIL-militairen hun soldij over de jaren van Japanse krijgsge vangenschap nooit willen uitbe talen, omdat men zich op het standpunt stelde dat rechten en plichten van de Indische regering destijds zijn overgenomen door de republiek Indonesië. Afgezien daarvan is van regerings wege ook nogal eens gezegd dat men er geen geld voor heeft. Vol gens de mildste berekeningen maken de KNIL-militairen sa men aanspraak op een bedrag van 800 miljoen gulden. SITTARD (ANP) - Minister Albeda van sociale zaken staat achter de redenering van de leden van de Industriebonden "zoals ik die in de kranten heb gevolgd", dat looneisen geen oplossing bieden. De ruimte die er is. kan beter voor vervroegde uittreding, scholing en vakanties worden gebruikt, zo zei hij zaterdag in Sittard in een toespraak op de sociale markt. De omzetting van geld dat vrijkomt door matiging van de lonen en inkomens, in werk is volgens hem het belangrijkste punt voor DEN HAAG (GPD) - De verspreiding van pornografie zal worden vrijgelaten behoudens enkele uitzonderingen. Dit zei minister De Ruiter (justitie) zaterdag in VARA's radiocafé In de rooie Haan s wet, die over enkele we ken bij de Kamer wordt inge diend, maakt een einde aan het huidige stelsel waarin de over heid voor de burgers beoordeelt •wat uit zedelijkheidsoogpunt wel en niet goed voor hen is. In de toekomst wordt dit aan de men sen zelf overgelaten. De wet zal echter een uitzondering maken voor het ongewild con fronteren van mensen met stui tende of afstotende afbeeldingen Daaronder zullen ook de etalages van sexshops vallen Daarnaast komen er regels om mensen jonger dan 16 jaar te be schermen tegen het vertonen van bepaalde afbeeldingen en voor werpen. Deze regels zullen niet gelden voor geschreven tekst. Minister De Ruiter is niet van plan de wetgeving over prostitutie te veranderen. Dit beleid moet vol gens hem vooral in handen van de plaatselijke besturen liggen Hij pleitte ervoor dat bij het overleg over prostitutie „de menswaardigheid van de be trokken vrouwen veel meer cen traal komt te staan" Het prostitutiebeleid van Rotter dam is volgens de minister „cor rect" Rotterdam maakt welis waar bestemmingsplannen en biedt grond aan voor een Eros- centrum maar gaat niet zelf over tot de exploitatie van dat cen trum Op christelijke school DEN HAAG (GPD) - Mevrouw Ien van den Heuvel, oud-voorzitter van de PvdA, heeft vrijdag haar ontslag genomen als lid van de Eerste Kamer. Van den Heuvel is in juni gekozen tot lid van het Eu ropees parlement. Zij is boos omdat ze niet de kans heeft ge kregen in de Eerste Kamer de sanctiewette behandelen. Hierop had zij zich gespecialiseerd. De sanctiewet moet de regering mogelijkheden geven om inter nationale boycotmaatregelen (zoals die tegen Rhodesië) af dwingbaar te maken tegenover Nederlanders. De behandeling van de wet is al verscheidene ke ren vertraagd. Van den Heuvel verw/eet de rege ring zaterdag voor de radio laks heid. Zij meent echter dat het voor haar niet mogelijk is te wachten tot de wet tenslotte in de Eerste Kamer zou komen. Zij heeft haar lidmaatschap nu opge zegd omdat zij het niet langer wilde combineren met dat van het Europees parlement. CDA-kamerlid Scholten meent dat vooral de WD-ministers in de regering schuldig zijn aan de ver traging in de behandeling van de sanctiewet. Hij zei zaterdagavond dat de wet erg belangrijk is om internationale verplichtingen om te zetten in concreet beleid. Vechtpartij eindigt met doodschieten jonge man BREDA (ANP) - Bij een vecht partij in het Zuidmolukse Gemeenschapshuis in Breda is in de nacht van zaterdag op zondag de 23-jarige Samuel Patty uit Vught doodgescho ten. De gemeentepolitie van Breda bracht elf aanwezigen voor nader verhoor over naar het politiebureau. Bij het onder zoek wordt zij geassisteerd door het recherchebijstands team van het arrondissement Breda. Ongeveer 200 mensen woonden het feest bij in de loop waarvan de vermelde vechtpartij ontstond. De Bredase politie heeft giste ren de drie broers S. uit Breda aangehouden. De 20-jarige E.S. wordt ervan verdacht het fatale schot te hebben afgevuurd. Wat de rol van zijn 22- en 24-jarige broers is geweest is de politie nog niet duidelijk. Het wapen is nog niet gevonden. De aanleiding tot de vecht- en la ter schietpartij moet volgens de politie worden gezocht in een caféruzie eerder in de nacht in de binnenstad van Breda. UTRECHT - Een grote meerderheid op een con gres van de Unie School en Evangelie, zaterdag in Utrecht gehouden, staat achter prof. dr. J. Verkuyl in diens opvatting dat het lidmaatschap van de Communistische Partij Nederland en een functie bij het christelijk onder wijs niet verenigbaar zijn. In verband met deze vergadering had prof. Verkuyl een cahier ge schreven, getiteld: 'Er zijn gren zen", waarin hij uitvoerig uiteen zet hoe hij tot deze mening is ge komen. Prof. Verkuyl, die uit drukkelijk verklaart geen com munistenjacht te willen ontkete nen, acht de uiteindelijke doel stelling van de communistische ideologie, namelijk de almachti ge atheïstische staat, volstrekt in strijd met de geest en de bood schap van het evangelie. "Chris tenen die lid zijn van de CPN kunnen nog zo aardig zijn", zei Verkuyl zaterdag in Utrecht, 'maar het zou liefdeloos zijn hen niet te wijzen op de overenig- baarheid van de christelijke be lijdenis en de communistische leer" maar juist dat er zoveel lauwen zijn die met het karakter van dit onderwijs nauwelijks raad we ten. (.Op de brochure van prof. Verkuyl komen wij binnenkort nog terug. Redactie). OOSTERBEEK - Een flauwge vallen veteraan wordt hulp geboden tijdens de herden king van de Slag om Arnhem op het 'Airborne Cemetry', gistermorgen in Oosterbeek. Naar schatting 5000 mensen namen aan die herdenking deel. Prins Bernhard was mede namens de koningin één van de tien kransleggers bij het monument op het kerkhof waar ruim 1700 men sen (vooral Engelse parachu tisten) liggen begraven. De Arnhemse politie had uitge breide veiligheidsmaatrege len getroffen. In verband met de aanwezigheid van Britse militaire autoriteiten en an dere hoogwaardigheidsbe kleders was men nogal be vreesd voor mogelijk aansla gen door het Ierse republi keinse leger (IRA). In de discussie mengen zich ook onderwijsmensen die het trek ken van grenzen gevaarlijk vin den. Eén meende dat het werke lijke probleem van het christelijk onderwijs niet is dat er een over tuigd christen voor de klas staat die ook nog lid van de CPN is Man bezorgt politie handenvol werk RIJSWIJK (ANP) - De 41-jarige Amsterdammer A.C. heeft gis termorgen de Rijswijkse politie aardig beziggehouden. Rond half zes zagen surveillerende agenten dat de man probeerde in te bre ken in het gebouw van Sijthoff pers. C. ging er vandoor en reed naar de industriehaven, waai- de agenten dachten hem te pakken te hebben. Op dat moment gaf C. gas en reed het water in. Twee agenten slaagden erin de man op de kant te krijgen. Hij bleek be hoorlijk beschonken, aldus een politiewoordvoerder, en zei dat een vriend van hem op de achter bank van de auto lag te slapen. Kikvorsmannen doorzochten de auto maar konderiniemand vin den. Toen C. tegen het midda guur weer nuchter was, zei hij zich niets te kunnen herinneren. HILVERSUM (ANP) - Minister Pais van onderwijs denkt dat de problemen die rond de begro ting van zijn ministerie zijn ge rezen vandaag opgelost zullen zijn. „Er is een oplossing gevonden die het meer dan waarschijnlijk maakt dat we maandagavond uit alle problemen zijn", aldus de bewindsman gisteren voor de AVRO-microfoon. Pais verwacht geen verdere moeilijkheden Vanavond praat de ministerttuiu over de problemen rond de on derwijsbegroting en moet de knoop - op de avond voor Prins jesdag - worden doorgehakt. Volgens Pais draait het geschil tussen hem en minister Andries- sen van financiën rond een te kort dat het vorige kabinét heeft achtergelaten. Het gaat om de manier waarop dat tekort moet worden opgevuld, aldus Pais. Over die opvulling ligt een voor stel op tafel, zo zei de minister, die benadrukte dat begrotings overleg een kwestie van geven ALMELO (GPD) - De „Actie Schuilplaats" van een groep uit gewezen christen-Turken, die veertien dagen geleden na de ochtenddienst achterbleven in de hervormde Grote Kerk te Almelo en het gebouw sindsdien niet hebben verlaten, wekt in toene mende mate de ergernis van de circa 3000 moslim-Turken in deze stad. Hun kinderen zouden wor den nageroepen met „christen moordenaar", op het werk erva ren zij verwijtende blikken van Nederlandse collega's en de publiciteit over vervolgingen in Turkije van Armeniërs en Sy- risch-orthodoxen door moslim- TERSCHELLING (ANP) - Het college van B en W van Terschel ling wil een in 1977 genomen principe-besluit van de raad om het eiland autovrij te maken in trekken. De auto zou volgens dat besluit alleen bij aankomst en vertrek gebruikt mogen worden. Nu wil B en W daar uit economi sche overwegingen op terugko men. De definitieve beslissing over deze zaak zou, eerst na studies worden genomen. Volgens het college zou het gezien de algemene re cessie een slechte zaak voor het eiland zijn de auto te verbieden. Turken beleven zij als grie vend. De verhouding tussen moslim- en christen-Turken in de stad is ove rigens goed, benadrukken zij. De Almelose moslim-Turken zijn nu van plan met acties als een mas sale demonstratie van Turken en een bezetting van de Turkse moskee door illegaal in Neder land verblijvende moslim-Tur ken de publieke opinie ervan te overtuigen dat de grote aandacht die de christen-Turken vragen en krijgen in hun ogen volkomen ten onrechte is. Hun beschuldi gingen over geloofsvervolging in Turkije zijn volkomen uit de lucht gegrepen, vinden de mos lims. De „kerk-Turken zouden zonder enig bezwaar kunnen te rugkeren naar het land. „Ze zijn in Nederland", zegt Turker Atabek, voorzitter van het mos keebestuur in Almelo, „omdat de sociale voorzieningen hier ideaal zijn maar niet omdat ze in Turkije worden vervolgd. Het zijn geen vluchtelingen. Liever hier dood dan terug naar Turkije, zei één van de christen-Turken onlangs voor de televisie. Wij maken ons kwaad over zulke opmerkingen. Van ons mogen ze best in Neder land blijven, maar ze moeten stoppen de Turken en de islamie ten zwart te maken" DEN HAAG (ANP) - In het afgelopen week einde hebben zich diverse ongelukken met dodelijke afloop voorgedaan. Een zeer ernstig ongeval deed zich gistermid dag in Nijverdal voor, waar bij een botsing tussen een personenauto en een trein twee mensen om het leven kwamen en drie mensen gewond raakten. De slachtoffers waren de 24-jarige mevrouw E.H.M. Tel- genhof-Geerding en haar vijfjarige doch tertje Cindy uit Almelo. Eveneens twee doden (de 17-jarige Lukas Bult uit Nieu- wolda en de 16-jarige Alma Koolhof uit Heiligerlee) en drie gewonden waren er te betreuren bij een ongeluk gisteravond bij Nieuwe Schans. In Amsterdam kwam vrijdagavond laat de 28-jarige Dennis Seunke om het leven toen hij op het Spui temidden van een groep voetgangers werd geraakt door een personenauto. De 34-jarige A. Weide uit Havelte werd zaterdag in Ruinerwolde gedood toen hij door onbekende oorzaak met zijn personenauto tegen een boom reed. In Geffen kwam zaterdagavond de 16-jarige Lambertus van Berkum om het leven toen hii in Oss met zijn bromfiets dooreen trein gegrepen werd. Diezelfde avond kostte een frontale botsing in Deventer het leven aan de 58-jarige M. Mentink uit Epe, die met zijn personenauto door nog onbe kende oorzaak op de verkeerde weghelft terecht kwam. In de nacht van zaterdag op zondag werd de 16-jarige C.A. Mounts met zijn fiets door een auto het water langs de Nieuwedor- perweg bij Ree uw ijk ingeduwd. De jon gen verdronk. Gistermorgen vroeg reed de 33-jarige W. Aalders uit Nieuw Roden door onbekende oorzaak met zijn perso nenauto het Hoofddiep in Zevenhuizen in en verdronk. De 16-jarige H.A.F. Nieskens uit Nieuw- stadt (Limburg) kwam gisteravond om het leven toen hij met zijn bromfiets in het Limburgse Susteren door het rode licht by een overweg reed en werd gegrepen door een trein. Hij overleed ter plaatse. De 24 jarige H.J Schepers uit Bredevoort kwam gisteravond in Aalten omdat hij vermoedelijk te hard reed met zijn auto en tegen een boom botste, om het leven. het overleg over het loon- en ar beidsvoorwaardenbeleid, dat het kabinet dit najaar weer met werkgevers en werknemers voert. Albeda constateert dat de klacht is dat de duidelijkheid ontbreekt over de resultaten van die omzetting. "Vertrouwen in een matigingsbeleid heeft nu eenmaal alles te maken met het regeringsbeleid. Regeringsbeleid moet duidelijk maken dat geld wordt omgezet in werk. Dit heeft ook te maken met de houding van de werkgevers als die weigeren werkgelegenheidsafspraken te maken en over medezeggen schap na te denken", aldus Albe da. Het kabinet zal, aldus Albeda, in gesprekken met de sociale part ners wat de korte termijn betreft vooral het accent leggen op de arbeidsmarktproblemen en de werkgelegenheid, de arbeids duur en de koopkracht. Volgens de bewindsman heeft het kabinet in de begroting voor 1980 alles gedaan om vertrouwen te winnen. "Het is gelukt èn om te buigen, èn de koopkracht te handhaven èn extra arbeids plaatsen te scheppen. Wat in de collectieve sector kan, kan ook in het bedrijfsleven", zo zei hij. Incidenten op open dag luchtmacht ENSCHEDE (ANP) - Tijdens de open dag van de luchtmacht op de vliegbasis Twente hebben zich zaterdag enkele incidenten voor gedaan. Zo slaagde een groep van dertig tegenstanders van het mi litaire element erin door te drin gen tot de geëxposeerde vliegtui gen. Een F-4 en een F-16 werden met verf beklad. De F-16 moet opnieuw worden gespoten. De bezoekers wonden zich hierover zo op dat ze enkele actievoerders te lijf gingen. Het bleef bij enkele handtastelijkheden doordat de ordedienst van de vliegbasis en de koninklijke marechaussee de demonstranten snel verwijder den. Politie rijdt dronken automobilist na woeste rit klem ROTTERDAM (ANP) - Een dron ken automobilist, de 35-jarige P.A.A.J. uit Zevenbergen, heeft de politie zaterdag handen vol werk bezorgd. De sterk onder in vloed verkerende man had in het Brabantse Etten-Leur de aan dacht getrokken van de politie, die hem daarop achtervolgde in de richting Rotterdam. Met grote snelheid reed de dronken man in de richting van de Maasstad. De politie loste een aantal schoten om hem tot stoppen te dwingen Een gedeelte van rijksweg 16 moest voor het verkeer worden afgesloten omdat de man ko mende uit de Drechttunnel bij Dordrecht de verkeerde rijbaan had gekozen èn daardoor tegen de rijrichting inreed. Pas in Nieuwerkerk a/d IJssel slaagde de politie erin de man klem te rij den. Twee kinderen verbrand in caravan EINDHOVEN (ANP) - Bij een brand in een caravan op het woonwagencentrum aan het Doolplein m Eindhoven zyn gis termogen twee kinderen om het leven gekomen. De slachtoffer tjes zyn de broertjes Martien en Adrianus Klokgieters, respectie velijk 4 en 2 jaar oud. De brand werd omstreeks half negen ont dekt door de 28-jarige vader van de twee kinderen. Toen hij wak ker werd bleek de caravan vól rook te hangen. De man is eerst naar de kinderslaapkamer ge gaan. Daar trof hij niemand aan. Het woongedeelte kon hij niet meer betreden. Daar sloegen de vlammen inmiddels naar buiten De man heeft nog tevergeefs ge probeerd van buitenaf de caravan op enkele andere plaatsen binnen te dringen. Daartoe sloeg hg en kele ruiten in. Deze pogingen mislukten echter. De man moest in een ziekenhuis worden behan deld aan brandwonden en een slagaderlijke bloeding. Zijn echtgenote kon ongedeerd de wagen verlaten. De oorzaak van de brand is niet be kend. De politie stelt een onder zoek in.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7