Trijfel Globe valt in vacuüm van Buchners sprookje HET PIEPEND BED Henk van Ulsen oefent MAANDAG 17 SEPTEMBER 1979 VARIA Caro van Eyck Vandaag over twee maanden zou het precies twintig jaar geleden zijn geweest dat Caro van Eyck (geboren op 27 no vember 1915 in Batavia) de Theo Mann-Bouwmeesterring toegekend kreeg door een commissie, die daarmee een verzuim van Else Mauhs goedmaakte. Else Mauhs had deze ring op 7 maart 1934 uit handen van mevrouw Mann gekregen, vijf jaar voor de dood van Theo Mann-Bouw- meester, die overigens 89 jaar werd. Theo Mann-Bouwmees- ter zelf had de ringals de grootste tragédienne van haar tijd (ze werd de Neder landse Sarah Bernhardt ge noemd en speelde ook net als haar Franse collega tot op ho ge leeftijd jonge tragische rollen), in 1911 ontvangen, en had hem dus 23 jaar in haar bezit gehouden voordat zij de tijd rijp achtte hem door te geven aan de actrice die zij als de grootste (na haar) be schouwde: Else Mauhs. Else Mauhs Else Mauhs stierf in 1959 op 73- jarige leef tijd. Ze heeft de ring bijna 25 jaar in haar bezit ge had, en verzuimde hem voor haar dood door te geven of zelfs maar in haar testament aan te geven aan wie ze hem had willen geven, zodat er een commissie aan te pas moest komen die de Theo Mann- Bouwmeesterring op 17 no vember 1959 aan Caro van Eyck toekende. Deze meest be geerde toneelonderscheiding in Nederland heeft dus in 68 jaar slechts drie tragédiennes gediend. In de nacht van vrij dag op zaterdag is Caro van Eyck aan de gevolgen van longkanker overleden, een zeer pijnlijke ziektegeschie denis die zij volgens haar vriend en buurman Henri Knap met grote moed, zonder enige theatraliteit en senti mentaliteit, heeft ondergaan. Hoewel er van verschillende kanten bij haar op was aan gedrongen haar opvolgster V Door Kin Scheepmaker n voor de Theo Mann-Bouw- meesterring al bij haar leven bekend te maken, heeft zij daar nooit gevolg aan willen geven, niet omdat zij de ring minstens zo lang als haar bei de voorgangsters in haar be zit wilde houden, maar omdat zij er voor terugschrok de ring aan veel actrices NIET te ge ven als zij hem aan eentje wét gaf. Van Else Mauhs kon je je nog voorstellen dat zij er be hagen in schepte tegenover de buitenwacht de indruk te ves tigen dat zij niemand de eer waardig keurde dezelfde ring te dragen die Theodora Bouwmeester (zusje van Louis) en zijzelf gedragen hadden, want zo was ze wel, naar het schijnt. In haar zo juist uitgekomen herinne ringen" schrijft de in 1976 op 99-jarige leeftijd overleden actrice Jacqueline Royaards- Sandberg, hoe haar man Wil lem Royaards voor zijn gezel schap ook enkele gasten had gevraagd, onder wie Else Mauhs. Ik citeer: ,£>eze zeer geziene actrice liet zich graag gelden. Ondanks haar talent huiverde een di recteur om met haar in zee te gaan. Als de zaal uitverkocht was, leek het of zij er een ge noegen in vond om op het laatste moment zich ziek te melden. Willem wist dat en nam zijn voorzorgsmaatre gelen. Aan ons oude gezel schap was al lange tijd. een jonge actrice verbonden, die ons amuseerde met het na doen van mensen. Het was een pittig ding. Mijn man gaf haar als understudy de rol te leren van Prulletje. Hij vroeg haar of zij bereid was, de rol van Else Mauhs op te nemen in geval van plotselinge ziekte. Het was een kolfje naar haar hand. Toen de première kwam, met de pers in de zaal en Else Mauhs speelde, zat ook zij in de zaal. Op een zater dagavond met een uitver kochte zaal liet Else Mauhs het afweten. Enny de Leeuwe stond klaar voor haar taak. Van het toneel werd aange kondigd: ,X>oor plotselinge ongesteldheid van Else Mauhs zal Enny de Leeuwe haar rol overnemen"Halen... donker! Niemand ging weg en aan het slot een laaiend succes. ,J3ra- vo Enny!" Opvolgster Maar zo was Caro van Eyck niet. Zij heeft haar keuze voor de volgende Theo Mann- Bouwmeesterringdraagster bij de notaris gedeponeerd, en het valt dan ook te verwach ten dat de executeurs testa mentair nog deze week Caro van Eycks opvolgster bekend zullen kunnen maken. Dat worden dus nog een paar spannende daagjes en slape loze nachtjes voor een handvol actrices. Hoe groot zou zo'n handvol evenzogoed nog zijn? Hoevelen zullen, zonder het in de bus op weg naar een schouwburg in het zuiden of oosten des lands aan hun col lega's vertellen, ervan dromen dat Caro van Eycks blik op hen is gevallen? ,^Als ik hem krijg, heeft eentje gedacht, dan beloof ik dat ik hem de volgende dag meteen weer door zal geven aan mijn op volgster!". Als die dat dan ook doet, dan kan elke Nederland se actrice de Theo Mann- Bouwmeesterring nog vóór 1981 een keer gehad hebben, dat lijkt wel nivellerend, maar het is ook wel erg soli dair en democratisch! Wie zal het worden? Mary Dressel- huys, My ra Ward, Els van Rooden? Of toch Ellen Vogel qf Ank van den Moer of Sigrid Koetse? Of Elisabeth Ander sen? Of Anne-Wil Blankers? Of gewoon Annet Nieuwen- huijzen? we zyM e&M NARg ui VlNPINS.' MlgMANP WOaefgR &ei,uKKia VAM Leonce en Lena OSS (GPD) - De toneelgroep Globe is za terdag haar echt Brabantse leven be gonnen en graag zou men stellen dat dat met vliegend vaandel en slaande trom zou zijn gebeurd. De vaste Duitse regisseur Ulrich Greiff ging voort op zijn weg Duitse klassieken uit de kast te halen om ze op hun geldigheid en speelbaarheid voor nu te testen. Wat Georg Buchners „Leonce en Lena" be treft, heeft de Haagse Comedie daar zes jaar gele den al het initiatief toe genomen en Wim van Rooy wist als regisseur toen dat pleidooi winnend af te sluiten. Dit saritische sprookje behelst een verraderlijk va cuüm; het gaat er namelijk om de leegheid heel paradoxaal toch een boeiend gezicht te geven. Het kan bijvoorbeeld nooit de bedoeling zijn om het thema verveling op het toneel ook tot een verve lend gebeuren te maken. De zeer jong gestorven Duitse toneeldichter werd in de eerste decennia van de vorige eeuw in het toen nog zeer verdeelde Duitsland geconfronteerd met een periode van restauratie, een onbeweeglijkheid en gezapigheid als reactie op de grote revolutie, die op langere termijn een grote maatschappelijk om mekeer teweeg zou brengen. Dat is gebruikelijk na explosieve momenten in de historie: het leven gaat daarna nog een tijdje ge woon door zoals het zich voor zo'n moment ontrol de. Na de wereldoorlogen was een dergelijk ver- Henk van Ulsen oefent op het ogenblik in tal van plaatsjes zijn programma "Van het een komt het ander". Het bestaat uit een collage van het werk van Gerard Reve.Hier is Henk van Ulsen bezig in "De Meervaart". schijnsel herkenbaar, na de democratiseringsrevo- lutie van 1968 zijn we nu in de kentering van de grote matheid beland. Boeiend aanknopingspunt voor een regisseur dus om met een oud stuk de relatie met het heden zichtbaar te maken. Helaas, Greiff is kennelijk wat angstig geworden bij de gedachte dat leegheid waarschijnlijk erg leeg zou overkomen en is allerlei vulling voor „Leonce en Lena" gaan bedenken als clownerie en symbo liek met een ongebruikelijk decor, dat hem met veel log geënsceneerd gedoe ver weg deed drijven van de bedoeling van het stuk. Van Rooy had des tijds goed begrepen dat de volle werking van „Leonce en Lena" zichtbaar zou worden bij een blauwe hemel met een enkel donderwolkje, onge veer zoals Agnes Varda een angel stak in het lieflij ke beeld van haar film „Le bonheur". Nu is er nog weinig tegen een interpretatie die de groteske kant naar voren haalt, maar bij dit gege ven past dan toch een vederlichte gezwindheid, die echter door de te zwakke en zeker niet erg gemoti veerd lijkende bezetting allerminst werd gehaald. De enige rol die aan een voldoende toekwam, was die van Koning Peter door Guus Hoes, die in de Haagse voorstelling een knecht vertolkte. De aankleding door Wolf Munzner toonde zich eerder uitheems en nadrukkelijk symbolisch dan mooi. De knappe vertaler die Dolf Verspoor is, had zich laten gaan in teveel woordspelerigheid, waardoor de stekelige poëzie nauwelijks meer kon functione- \7AAK, HEB JE EEMI P*oSCEEM I B«f HET" AAMKWOPEM 1/ieiE/YDSCH/AP? (T é>v COh,era goed' Mooi voetenwerk., schitterende passing. De avonturen van Jommeke J Hij is zeker verdwaald en nu moeten wij hem gaan oppikken T Hallo ja... wat Jaja, hier het koninklijk f 't Ie om mee te delen dat uw zoonFi/iberke. een officiële overeenkomst heeft gesloten met TTT7 de koning SPI NAZI E-OME- LET 1 kg spinazie, bloem, boter. 6 eieren. 4 eetlepels melk. zout. 25 g boter. 50 g ge raspte kaas. Was de spinazie, breng ze aan de kook. Laat ze in 10 minuten gaar koken, en hak ze daarna fijn. Bind ze met iets aange mengde bloem. Klop de eieren met melk en iets zout. Bak van dit beslag in omeletten. Vul deze met de spinazie. Klap ze dicht en strooi er dik de ge raspte kaas over. Schuif de schotel 10 bovenin een op 18<TC voor verwarmde oven. tot de kaas is uitgesmol- Agenda Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Galerie de Pomp. Dorpstraat 38. War mond. Tentoonstelling Hans Zandvliet, lito's, aquarellen, kleurpotloodtekenin gen en Ad Jordaans-foto's. Geopend tot 31 aug., dag. van 13-17 uur en 19-21 uur. woe. ook van 10-12 uur. Brasserie Scarabee, Pieterskerkchoor- steeg. Tentoonstelling Sutopo- batik schilderijen. Geopend tot 31 aug., dag vanaf 11 uur. Galerie De Oude Rijn, Stille Mare 4. Ten- toonstellivg van 12 kunstenaars - etsen, zeefdrukken, kleur hoogdrukken, li tho's, gouaches en plastieken. Geopend van 18 aug. - 16 sept., do. t/m za., van 12.30-17.00 uur, zo. 19 aug., van 14-17 uur. Galerie Bibliotheek, Luifelbaan 1, Was senaar. Tentoonstelling Cara Waller - peintures op hout en Ronnie Meerts - etsen en litho's. Geopend van 1 tot 26 sept., openingstijden van de bibliotheek. Brasserie Scarabee, Pieterskerkchoor- steeg. Tentoonstelling tekeningen uit de dierenwereld - Edith Görtz van Steve- nick. Geopend tot 1 okt. Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steenstraat 1. Tentoonstelling Vijf eeu wen Karatsu-Keramiek; Japans aarde werk van de 16e eeuw tot heden; filmver toning ma t/m vrij; geopend tot 8 okt., openingstijden ma t/m za 10-5, zo 1-5 uur. Stripschapsprijs voor Jaap Vegter AMSTERDAM (ANP) - De Strip schapsprijs 1979 is toegekend aan Jaap Vegter (47), hij krijgt de prijs voor zijn gehele werk. Hij publiceerde onder meer in de Consumentengids, NRC-Han- delsblad, het weekblad De Tijd, Sekstant en Vrij Nederland. Vegter was aanvankelijk actief als reclame-ontwerper. Sinds 1967 verschenen zijn tekeningen in het blad Sekstant in de vorm van de vervolgseries Jeroen en De avonturen van Jan-Bart. Leidse bioscopen LUXOR; "The Warriors'da. 2.30, 7.00, 9.15 uur, zo. 2.15,4.30,7.00 en 9.15 uur. 16 CAMERA 'Satyricon'da. 7.00 en 9.30 uur, 16 jr. Kindermatinee: 'Alibaba en de 40 rovers", za. en woe. 2.30 uur. zo. 2.00 uur. Nachtvoorstelling: "Macbeth", vr. en za. 11.45 uur, 16 jr. LIDO I: "Moonraker", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 12 jr. LIDO 2: "In de ban van de ring", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur. al. LIDO 3: "C Eravamo tanto Amati", da. 7.00 en 9.15 uur, ma., di., do. en vr. 2.30, 7.00 en'9.15 uur, 16 jr. Kindermatinee: "Woody Woodpecker", woe. en za. 2.30 uur, zo. ook 4.45 uur. STUDIO: "I never promised you a rose- garden", da. 7.00 en 9.15 uur, ma., di., do. en vr. ook 2.30 uur, 16 jr. Kindermatinee: "50 Jaar Mickey Mou se", woe. en za. 2.30 uur, zo. ook4.45uur. TRIANON: "Uit elkaar", da. 2.30,7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 16 jr. REX: "Kom in m'n hokje", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur 16 jr. Nachtvoorstelling: "Pornospionnen vr. enza. 11.30 uur. 16 jr. Bioscopen Alphen EURO 1: "Terug naar het Poseidonavon- tuur", da. 1.30, 6.30 en 9.00 uur, zo. ook 4.00 uur, 12 jr. Nachtvoorstelling: "Per(s)vers", za. 12.15 uur. 16 jr. EURO 2: "De vier vuisten van de dui vel", da. 1.45.6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.15 uur, 12 jr. Nacht voorstelling: Dezelfde als in Euro 4. EURO 3: "Stunts da. 2.00, 7.00 en 9.30 uur. zo. ook 4.30 uur, 16 jr Nachtvoorstelling: "Thunder and Lightning", za. 12.15 uur. 16 jr. EURO 4: "Deense snoepjes in Tirol", da. 2.00,7.15 en 9.45 uur. zo. 4.30,7.15 en 9 45 uur, za. en woe. 7.15 en 9.45 uur. 16 jr. Kindermatinee: "Mickey Mouse, 50 jaar jong", za., zo. en woe. 2.00 uur. Nacht voorstelling: The Graduate", za. 12.15 uur, 16 jr. Bioscoop Voorschoten GREEN WAY: "Waterschapsheuvel", do. en woe. 8.15 uur, vr. en za. 9.15 uur.al "De prijsvechter", vr. 7.00, za. 4.00 en 4.00 en 6.15 uur. 12 jr. terdag 13.00 uur Elisabeth-ziekenhuisj Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Middagbezoekuur. 13.45-14.30 uur. Avondbezoekuur 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: vaders extra van 18.00-18.30 uur. Kinderafdeling dage lijks van 14.00-19.00 uur. (Niet meer dan 2 bezoekers per patiënt). Sint Elisabeth-ziekenhuis: Volwassenen, dagelijks van 14.00-14.45 uur en van 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: dag. van 11.15-12.00 uur (alleen voor echtgenoot van 15.00-16.00 uur en van 18.30-19.30 uur. Babyshow laatste kwartier van middag- en avond- Kinderafdeling: dag. C.C.H. (hartbewaking), dag. 14.15-14.45 en 19.00-19.30 u Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen Maandag t lm vrijdag Bezoek aan ernstige patienten:Wanneer voor ernstige patiënten doorlopend be zoek wordt toegestaan kan de hoofdver pleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks: 15 00-15.45 uur 18.30-19 00 uur Bezoektijden kinderafdeling Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.00 uui* Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur 3e klas 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur Kraamaf deling 13.30-14.45 alleen voor echtgeno ten 19-20 uur. Kinderafdeling voor ou ders 18.-18.30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip- bol (020-175000 "Last tango in Pari: di. 8.15 uur. 12 jr. Kinde raadsel van de spookplam i 8 45u "Hel ((0udcl tieuius 17 september 1979. Honderd jaar geleden stond in de krant: - De zoogenaamde kogelflesch- jes, die somtijds vanzelf sprin gen hebben te Deventer een on geluk veroorzaakt. Dezer dagen namelijk kwam een dienstbode onder behandeling van een chi rurgijn. Zij verklaarde, dat een kogelfleschje gesprongen was terwijl zij dat in de hand droeg. Hierdoor werd zij ernstig aan de hand, aan een der ogen en in het gelaat gekwetst, terwijl van een paar tanden stukjes werden geslagen - Het Fransche blad "Figaro" ontving een brief, geteekent XX.. waarin deze onbekende zijn dank betuigt aan de Parij- sche dagbladen, die inlichtin gen verschaften over de uit het ministerie van financiën door hem gestolen bankbiljetten. "Ik weet nu",zegt hij, dat sommige dier biljetten een bepaald merk droegentk zal ze dus vernieti gen en alleen de andere inwis selen om niet gepakt te worden, hetgeen anders zeker zou zijn geschiedt. Ontvang de betui ging der dankbaarheid van een vriendelijk gewaarschuwden schobbejak". Vijftig jaar geleden: - Zondagmiddag waren enige jongens van omstreeks zestien jaar gaan zwemmen bij de Merwehaven in Rotterdam. Zij besloten op zeker oogenblik de Nieuwe Maas over te steken en arriveerden inderdaad na lan gen tijd bij Tuindorp Heijplaat. Het waagstuk was gelukt, maar... terug zwemmen durf den zij niet. En hun kleeren la gen aan de overzijde' Goede raad was duur. Een van hen wilde maar vast op weg gaan om via Waalhaven. Rijnhaven, KoninginnebrugWillemsbrug. Boompjes, Parklaan en West- zeedijk naar zijn kleeren te wandelen. En dat alles in zwembroek en op bloote voeten. De anderen echter besloten een vlotje te bouwen om daarmede de rivier over te steken. Een wa ker vond de jongens aan het werk en waarschuwde toen de rivierpolitie die spoedig uit komst bracht. Met een boot wer den zij afgehaald en naar het bureau aan de Parkhaven ge bracht, waarna de kleeren wer den opgehaald Duo ma fcondeN de gewaarschuwden ouders hun kinderen komen afhalen

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23