Ajax nu lopend patiënt" Ploeg van Everton logeert in Leiden Zege na "aflmijp-behancleling" van Beenhakker en Haarms MAANDAG 17 SEPTEMBER 1979 ROTTERDAM - Drie keer hebben Feyenoorders de aanstaande UEFA Cup-te genstander tot nu toe aan het werk gezien. Trainer Jezek zag de Engelsen twee duels spelen in het Anderlecht- toernooi ("maar dat was na tuurlijk niet het echte Ever- ton"); hulptrainer Clemens Westerhof bezocht het tref fen Stoke City-E verton (2-3). Zijn collega Jan Mak gaat vóór 3 oktober het duel Everton- Bristol City nog bekijken, om de sfeer bij een thuiswed strijd te proeven. Voor de supporters van Ever- ton hoeft Feyenoord overi gens niet bang te zijn, zo hebben bestuursleden van de club uit Liverpool de Rot terdamse leiding verzekerd. De 400 fans die meekomen, zullen pas woensdagmiddag rond 16.00 uur in de Maas stad arriveren, waarna zij gezamenlijk gaan eten. Het experiment dat Feyenoord in gedachten had hoeft daar door niet te worden uitge voerd. Met de slechte herin neringen aan de supporters van Tottenham Hotspur nog in het achterhoofd (de fans vernielden in 1974 voor 20.000 gulden in het stadion en zorgden ervoor dat Feye noord nog eens een boete van eenzelfde bedrag werd opge legd) had het management een heel begeleidingspro gramma uitgestippeld om de Everton-supporters, die aanvankelijk eerder zouden arriveren, "af te leiden". Door de verschuiving van het aankomstuur, kon de ge plande sightseeing-trip door Rotterdam echter van het programma worden afge voerd. Na de gezamenlijke maaltijd gaan de Engelsen nu direct door naar het sta dion. De ploeg van Everton, die za terdag met 2-3 van Wolver hampton Wanderers verloor, logeert vanaf morgenmid dag in Holiday Inn in Leiden, en werkt woensdagochtend op het veld van Docos een lichte training af. Een voor dinsdagavond ge plande oefenwedstrijd tegen die vierdeklasser gaat niet door, omdat Everton pas heel laat in de middag in Ne derland arriveert. EREDIVISIE Haarlem-NAC 1-0, Roda JC-FC Den Haag 5-1, FC Twente-MW 3-1, AZ'67- Ajax 2-3, FC Utrecht-Excelsior 3-0, Vi- tesse-Go Ahead Eagles 3-5, Feyenoord- Sparta 3-1, Willem II-NEC 3-2 en PEC- PSV 1-2. Ajax (2) 6 4 2 0 10 12- 7 PSV (3) 6 4 1 1 9 18- 7 Feyenoord (4) 6 3 3 0 9 12- 6 G.A. Eagles (6) 6 4 0 2 8 15- 7 AZ'67 (1) 6 4 0 2 8 13- 8 Utrecht (10) 6 2 3 1 7 7-5 Excelsior (5) 6 3 1 2 7 11-11 Twente (11) 6 3 1 2 7 7-12 Vitesse (8) 6 2 2 2 6 9-11 Den Haag (7) 6 2 2 2 6 0-9 Willem II (13) 6 2 2 2 6 6-9 MW (9) 6 1 3 2 5 9-9 Roda JC (15) 6 2 1 3 5 19-10 NEC (12) 6 2 0 4 4 10-11 Haarlem (18) 6 1 2 3 4 6-13 Sparta (14) 6 1 1 4 3 7-9 NAC (16) 6 0 2 4 2 4-11 PEC Zwolle (17)6 0 2 4 2 3-10 EERSTE DIVISIE FC Den Bosch-Heracles 1-0, Helmond Sport-Fortuna Sittard 1-3, Eindhoven- FC VW 0-1, SC Cambuur-Vlaardingcn 3-0, Veendam-DS'79 1-1, De Graaf- schap-Groningen 1-0, SVV-Heeren- veen 1-2, SC Amersfoort-Volendam 1-5 en Amsterdam-Telstar 0-0. Den Bosch (1) 6 4 2 0 10 7- 1 Volendam (2) 6 4 11 9 18- 8 Graafschap (6) 6 3 2 1 8 6-3 Fortuna SC (8) 5 3 1 1 7 11-4 WV (10) 5 3 1 1 7 8-4 Cambuur (11) 6 3 1 2 7 11- 7 Eindhoven (3) 6 3 1 2 7 6-4 Groningen (4) 6 2 3 1 7 4-2 Telstar (7) 6 2 3 1 7 8-8 Amsterdam (9) 5 2 2 1 6 9-5 Wageningen (5) 5 3 0 2 6 10- 6 DS'79 (12) 6 1 4 1 6 8-7 Heracles (13) 5203 4 4-7 SW (14) 6 1 2 3 4 7-9 Vl'dingen (15) 6 1 2 3 4 4-8 Veendam (16) 6 1 2 3 4 6-13 Heerenveen (18) 6 1 1 4 3 2-8 Amersfoort (17) 5 0 14 1 5-19 Helmond Sp (19 6 0 1 5 1 3-14 Zó was Jan Peters in de afgelo pen weken vaak te zien op de va derlandse voetbalvelden. De vuisten ballend in machteloze woede, als het hem weer eens niet was gelukt. ROTTERDAM - Schril con trast na Feyenoord-Sparta (3-1). Terwijl aan de ene kant Jan Peters uitgebreid zijn „bevrijding" stond te vieren met uitspraken als „de druk is van me afge vallen nu ik eindelijk heb gescoord", werd René Notten even verderop ge vangen gehouden door een zeurend gevoel van onvrede. Het zat de middenvelder zeer hoog dat juist hij zaterdag uit de basis van Feyenoord was gehouden, opdat Wim Jansen zijn langver wachte en sterke rentree kon maken en daarbij stak Notten zijn „Ik heb er bepaald geen vrede mee", liet hij weten, „maar ei genlijk heb ik het altijd al ge dacht. Als ik hier maar één slech te wedstrijd speel, sta ik er alweer naast. Heel vervelend, vooral omdat er maar zo weinig aan te doen is. Je kan er toch moeilijk elke keer problemen over gaan maken. Daarvoor ligt Feyenoord me te na aan het hart en daarvoor vind ik die wedstrijd tegen Ever ton ook te belangrijk" Desondanks was Notten na de bij vlagen sterke Feyenoord-gene- rale tegen Sparta niet bepaald te spreken over trainer Jezek. On tevredenheid die nog werd ver sterkt toen hij vernam wat de mo tivering was geweest om hem een uur lang op de bank te houden. „Om hem te prikkelen", had Je zek na lange aarzeling toegege ven, maar de middenvelder had daar duidelijk andere gedachten over. .,Dat vind ik geen prikkel meer Maar ik weet wel waar het aan ligt; het ligt aan die wedstrijd bij Den Haag. Daarna is mij die goal van Schoenmaker verweten." Notten sloeg daarbij de spijker op zijn kop, „want", zei Jezek. „in Den Haag was ik inderdaad te leurgesteld in hem. Daarom heb ik nu de voorkeur gegeven aan Albertsen. Die houdt zich wél aan mijn opdrachten" Dat deed de Noor ook zaterdag avond. maar het gevolg daarvan was wel dat hij nauwelijks opviel, terwijl Notten zich in het laatste half uur dat hij mee mocht voet ballen in de Rotterdamse derby heel duidelijk manifesteerde. Zijn meest opvallende daad daarbij was de voorbereiding van de derde Feyenoord-treffer, on middellijk nadat Jo van Zoest de marge met een „lucky" goal had teruggebracht tot 2-1. Met een gave pass stuurde de oud-Twen tenaar, die aan het begin van de competitie een aantal opvallend sterke partijen had afgewerkt, linkerspits Petursson het vrije veld in. Na diens knappe actie mocht Peters zijn eerste competi- tiedoelpunt begroeten. Daarmee werd de definitieve be slissing van Feyenoord-Sparta na 65 minuten ook in cijfers neerge legd. In de praktijk was de Kas- teelploeg de gehele wedstrijd al kansloos geweest tegen de grote broer. In schril contrast tot het nog recente verleden kon er nooit voor werkelijke dreiging worden gezorgd. Het vroeger zo vechtlus tige Sparta presenteerde zich za terdagavond in de Kuip als een kreupel elftal met grote proble men. Drie spelers liepen rond met bandages (Geels, de zwakke Schwarz en Verbeek), waardoor het verband tussen de linies nog verder zoek was geraakt. En als er al iets goeds ging in de povere pa tronen, was dat vaker te danken aan toeval dan aan intelligentie of overleg. aanvallend gericht bezig geweest (Geels kopte daarbij op de paal), een aantal dat vooral via de voor Geels ingezette Rene van der Gijp na de pauze werd opgevoerd tot drie, waarbij de Van Zoest- goal is meegerekend. Voor het overige had Sparta zich onthou den van offensieve acties, maar toch vond trainer Petescu dat zijn spelers voldaan hadden aan zijn pauze-verzoek om meer initiatief te nemen... „Ik zit nu alleen nog te wachten op het herstel van Geels en Ver beek", aldus Petescu. „Als die twee weer voor honderd procent kunnen meedoen, is er geen ver sterking nodig, want er was een duidelijke verbetering zicht baar" Hij was de enige die dat had gecon stateerd, nu er eerder sprake was geweest van het tegendeel. Bij Sparta immers sprongen twee van de geroutineerde krachten die het team anders nog enigszins overeind houden, in de fout. Doelman Doesburg blunderde on eon afstandsschot van Jan van Deinsen. waardoor Feyenoords 1-0 in de 26e minuut het licht zag en vleugel verdediger Bert Jan sen stak 9 minuten later geen been uit toen Wim Jansen een pass richting Petursson verzond. De even daarvoor heftig wijzende flankspeler kon daarop de 2-0 binnen tikken. „Mijn fout", bekende Bert Jansen, „ik had die bal zo weg kunnen knallen. Dat verzuimde ik, maar in andere gevallen is dat het enige wat we achterin kunnen doen. We kunnen geen bal meer kwijt. Er wordt niet geknokt en er wordt niet overgenomen. Een kind kan zien dat het slecht gaat" Dertigduizend kijkers konden za terdagavond ook weer eens aan schouwen hoe belangrijk Wim Jansen voor Feyenoord is. Zon der hem heeft de Jezek-formatie nogal eens moeite met het maken van het spel, met hem verliepen de patronen veel soepeler. Jan sen, die "helemaal geen last meer had", speelde dan ook sterk in zijn corrigerende en stimuleren de rol. Hij trok vooral Van de Korput (later licht geblesseerd vervangen door Stafieu) en Van der Lem, maar eigenlijk heel Feyenoord mee naar een bij vla gen zeer redelijk niveau. Uiterst important natuurlijk aan de vooravond van het UEFA-Cup- duel tegen Everton, vandaar dat Jansen een ovatie kreeg toen hij zich na een kwartier in de tweede helft volgens afspraak liet ver vangen. Zijn vervanger Notten greep de nog resterende tijd aan om te tonen dat hij ten onrechte uit de basis was gehouden. Na het tegen doelpunt van Van Zoest (de bal bleef hangen in de Feyenoord-de- fensie) vestigde hij de aandacht op zich met zijn afstandsschoten en zijn pass waaruit Petursson om de uitgelopen Doesburg heen Jan Peters kon bereiken. Die be hoefde vervolgens alleen maar door te glijden om zijn eerste competitiedoelpunt te bejube len. Tot zijn grote opluchting, „want", stelde Peters, die in de eerste vijf wedstrijden zo totaal uit vorm was dat hij zijn spelvreugde ver loor, „ik heb een poosje volledig vastgezeten. Maar ik heb het ge voel dat ik nu weer los kom. Te gen Everton ga ik in elk geval weer met veel meer plezier het veld in". Die zekerheid heeft Re né Notten niet. Ondanks zijn con stante prestaties hield hij tot dus ver alleen maar een onzeker ge voel over. „Ik hoop dat ik woens dag speel maar ik denk het niet". Over dat soort problemen hoeft Sparta zich voorlopig in elk geval nog géén zorgen te maken. De ploeg die voor het seizoen opti mistisch gokte op een plaats bij de eerste zes, nadert opvallend snel de rode streep. Een schril contrast... PAUL DE TOMBE (Van onze sportredactie) ALKMAAR - In zijn pogingen om Ajax gezond te maken, is het nieuwe trainersduo van Ajax juist niet gedwars boomd door AZ'7. De Alkmaarders zagen zaterdagavond een inhaalpoging, ingezet bij een achterstand van 0-3, ternauwernood mislukken, waardoor Leo Beenhakker en Bobby Haarms met een overwinning van 3-2 de eerste winst konden uittellen van hun „chirurgische" ingre pen. Een week geleden, nog geen 24 uur nadat hij de praktijk van de ont slagen Cor Brom had overgeno men, liet Beenhakker na het fias co tegen Haarlem (x—1weten dat de patient Ajax niet ziek, maar doodziek was. Na het succes bij AZ bleek het ziektebeeld al danig gewijzigd. Beenhakker: „Ajax is nu lopend patiënt, het gaat beter, maar er is voorlopig nog wel voorzichtigheid gebo den" Tussen beide diagnoses lag een behandeling waarbij juist weinig voorzichtigheid werd be tracht. De discipline, die onder Brom zo ver te zoeken zou zijn geweest, werd er weer inge stampt via verzwaarde trainin gen, een prestatieloop en een in gelast trainingskamp in Wasse naar. Op die manier werden de spelers „afgeknepen" op een ma nier zoals dat anders meestal na het zomerreces gebeurt. Of, zoals verdediger Wim Meutstege op merkte: „Deze aanpak waren wij niet meer gewend. Toen ik bij voorbeeld dinsdag na de training thuiskwam, had ik nog het nodi ge in mijn huis willen doen, maar ik was zo moe dat ik meteen op mijn bed ben geploft" Zelfde type Daarnaast zijn Beenhakker en Haarms tot de verre van opzien m 'AlwL. WJ1 w barende ontdekking gekomen dat „er teveel voetballers van het zelfde type in het elftal rondlo- De stand aan kop: pen". Afgelopen donderdag werd 1. Petursson (Feyenoord)8 het bestuur dan ook voorgesteld 2. Nanninga (Roda JC)6 °°k 'n dit opzicht rigoureus in te 3. Jensen (Ajax), SchouwenaariAZ'67), grijpen. Zo kreeg de pas enkele Lubse (PSV), Van Kooten (Go Ahead maanden geleden van het Belgi Eagles), Janssen (NEC) en Bleijenberg sche RWDM overgenomen Karei (Vitesse)5 Bonsink te horen dat hij weer naar Belgie mag terugkeren. Bij Ajax is voor hem alleen maar plaats op de reservebank en daarvoor wordt Bonsink te goed geacht. Dat het voornamelijk door het be stuur bepaalde transferbeleid als „zwak" moet worden bestem peld, bleek zaterdagavond niet alleen uit het ontbreken van Bon sink, maar ook uit de afwezigheid van Henning Jensen. De van Real Madrid voor 600.000 gulden overgenomen Deen had de op volger moeten worden van Ray Clarke, maar werd tegen AZ 90 minuten aan de kant gehouden, hetgeen alweer voor nieuwe fru straties in het team heeft gezorgd. Jensen: „Ik hoorde zaterdag pas dat ik niet mee mocht doen. Waarom ik dan niet mocht spe len, werd me niet verteld. Het is onbegrijpelijk. Woensdag speel de ik met Denemarken nog een volledige wedstrijd tegen Enge land. Datging lekkeren dan word ik er toch zomaar naast ge zet". Wachtkamer Beenhakker is echter van mening dat Jensen vooral in conditioneel opzicht tekort schiet en heeft hem daarom „voorlopig" in de wachtkamer geplaatst. „We zijn er vanuit gegaan dat Simon Ta- hamata het best tot zijn recht komt op links en Tscheu-la Ling het best op rechts. Tussen die twee spelers heb je dan een spits nodig die snel is en diep kan gaan. Jensen en Bonsink zijn die spe lers niet. Dan kies ik liever voor een jong Amsterdams jochie als Ton Blanker", aldus Beenhak ker, die ontkent dat de opstelling Kees Kist bekroont van Blanker een order is geweest van het bestuur. „Bobby Haarms en ik mogen zelf beslissen. Don derdag hebben we het bestuur verteld hoe we er over denken en in dat gesprek is ons alle mede werking toegezegd" Opvallend was zaterdagavond ech ter dat Blanker de aanval van Ajax mocht blijven leiden (al thans pogingen daartoe mocht blijven doen), terwijl hij van meet af aan één van de weinige disso nanten, zo niet de enige, vormde in het Amsterdamse team. Blan ker heelt echter het voordeel van de twijfel gekregen. Onder ande re omdat hij geen moment van opgeven wilde weten, zelfs niet toen hij was opgescheept met een blessure. Zijn inbreng was voor alsnog echter gering. Dollen Dit in tegenstelling tot Ling die in de Alkmaarder Hout de exponent was van het vernieuwde, hard werkende Ajax. De rechterspits zag er niet tegen op zo nu en dan ook de rol van waterdrager te ver tolken, dolde geregeld Hoven- kampen bereikte het hoogtepunt van zijn show in de 27e minuut toen hij Hovenkamp aan de rech terkant leek te zullen passeren. In werkelijkheid legde Ling de bal opeens voor zijn linkerbeen en vervolgens in de linkerboven hoek naastdoelmanTreytel. Ajax had een kwartiertje eerder de lei ding genomen via Dick Schoe naker en de grensrechter, die er aan te pas moest komen om vast te stellen dat de kopbal van de Ajacied wel degelijk had doel ge troffen. In de eerste helft voetbalde Ajax, met uitzondering van de eerste tien minuten, eindelijk weer eens op niveau, een peil dat een grote overwinning leek te garanderen. Zeker toen de ploeg dertig se conden na rust al naar 3-0 was weggelopen. De Amsterdam mers hadden dat te danken aan Treytel, die volkomen onnodig de benen van Blanker pakte, waardoor Krol van elf meter af stand voor de derde treffer kon zorgen. Het was niet de enige keer dat AZ zich benadeeld voelde door scheidsrechter Corver. die 18 mi nuten later niet over een straf schop wenste te discussieren toen Meutstege Tol de wet van de zwaartekracht demonstreerde Corver „De bal was niet in de buurt en volgens mij was er van een opzettelijke overtreding geen sprake". Alles-of-niets AZ moest daardoor nog 10 minuten wachten alvorens het zijn alles- of-niets-tactiek (verdediger Van Dongen was opgeofferd ten gun ste van aanvaller De Graaf) tot een succes kon maken. Na een blunder van Ajax-doelman Schrijvers zorgde Schouwenaar voor 1-3 en toen Kist even later een solo had bekroond met AZ's tweede doelpunt, leek de sensatie compleet te worden. Alle syste men werden overboord gegooid en de toch al aantrekkelijke wed strijd groeide uit tot een spekta kel. Omdat Ajax toch nog over eind bleef, mocht die ploeg ech ter denken dat het herstel zich heefi aangediend. Beenhakker ambitie gewerkt. Zelfben ik 14 a 15 uur per dag in touw geweest. Dan is het toch prettig datje daar in de vorm van een overwinning wat van terug ziet Vorige week tegen Haarlem waren pure indi vidualisten aan het werk. Nu heeft iedereen zich voor elkaar opgeofferd". Met wat minder geluk zou Ajax echter toch nog met lege handen hebben gestaan. Niet voor niets merkte AZ-trainer Kessler. die voor het eerst weer 90 minuten kon beschikken over Jan Peters, dan ook op „Het toeval wilde d. vol JAN PREENEN Beenhakker: Finnen vrij stug HELSINKI (ANP) - Leo Been hakker. Ajax' nieuwe trainer, heeft als spion weinig nieuws opgestoken bij tegenstander HJK Helsinki. Beenhakker zag de Finse kampioensploeg met 0-2 verhezen tegen Kuo- pio Palloseura. "Die Finnen spelen hun voetbal betrekkelijk ongecompli ceerd, tamelijk opportunis tisch. maar vrij stug" meent Beenhakker. "Toch niet een voudig om tegen te spelen omdat het zo duidelijk anders is dan wat wy gewend zijn. Conditioneel was de ploeg |j- zersterk en de inzet was in drukwekkend Ik heb de in druk gekregen dat men hier al duidelijk bezig is met de wed strijd \an woensdag Ajax schijnt hier nog wat te bete kenen Beenhakker komt tot de conclusie dat "dit geen te genstander is waar je nu echt bang voor moet zijn "Je moet je wel realiseren dat Ajax op het moment nog kwetsbaar is. dat is zaterdag avond in de tweede helft in Alkmaar ook gebleken".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13