Drie voorstellen grondwet Rhodesië "Politiek Carter moet krachtiger" Onderhandelingen met Rusland uitgesteld Zweedse verkiezingen worden een nek-aan-nek-raee ISRAËLISCHE BEVELHEBBER IN OPSPRAAK Tekening in conferentie ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1979 BUITENLAND PAGINA 9 Volgens Kennedy NEW YORK (AFP) - Senator Ed ward Kennedyheeft gezegd dat hij geen belangrijke verschillen van mening over het economisch beleid van president Carter heeft maar dat hij van mening is dat die politiek krachtiger moet zijn. In een vraaggesprek met de New York Times weigert Kennedy precies te zeggen wanneer hij zal besluiten of hij al of niet kandi daat van de Democratische Partij voor het presidentschap wil wor den. Hij wilde slechts zeggen dat "tegen het eind van het jaar of be gin volgend jaar een definitieve verklaring zou moeten worden afgelegd". De senator had kort geleden gezegd dat zijn kandidatuur voorname lijk zou afhangen van de wijze waarop president Carter in de komende maanden zou optreden om de economische vraagstuk ken van het land op te lossen. (Van onze correspondent) LONDEN - Er begint langzaam aan tekening te komen in de conferentie over Rhodesië. Nadat de Britten hun voorstellen voor een nieuwe Rhode- sische grondwet aan de afgevaardigden hadden voorgelegd, heeft nu ook het Patriottisch Front zijn ideeën voor een grondwet bekendgemaakt. Chinezen geven "technische redenen" op MOSKOU (AP) - Chinese en Wes terse bronnen hebben gister avond bekend gemaakt dat China de besprekingen in Moskou met de Sowjet-Unie over de normali sering van de betrekkingen tus- sep de twee communistische grootmachten een week heeft uitgesteld, een Chinese delegatie, geleid door de voormalige am bassadeur in Moskou, Wang Youping, zou volgens verwach tingen morgen in Moskou aan komen voor de besprekingen die tussen maandag en woensdag beginnen. Een Chinese diplomaat verklaarde dat de Chinese onderhandelaars zeker niet morgen zouden komen en deelde onofficieel mee dat de besprekingen waarschijnlijk 23 september zullen beginnen. Westerse diplomaten verwachten dat China de besprekingen wel niet meer dan een week zal uit stellen. Zij verklaarden dat de Chinezen "technische redenen" opgaven als oorzaak van het voorlopig wegblijven van hun delegatie. Eén van de technische redenen zou kunnen zijn dat de Russische top onderhandelaar tijdens de be sprekingen, Leonid Ilyichyov, op het ogenblik niet de Sowjet-Unie is. Ilyichyov, reisde met de Rus sische premier Alexei N. Kosygin naar Ethiopië om de leiders daar te adviseren bij de voorbereidin gen voor de viering van vijfde veijaardag van hun socialistische revolutie. De aanwezigheid van Kosygin heeft in de Afrikaanse natie ge leid tot veel anti-Chinese uit spraken, met name van de kant van de Ethiopische leider, Men- gistu Haile Mariam. Gisteren viel Marlam fel uit naar "de chauvinistische expansie- MOSKOU - De bouw van een nieuwe amerikaanse ambassade in Moskou is vrijdag symbolisch begonnen met het leggen van de eerste steen door ambassadeur Malcolm Toon en de locoburge meester van de stad, Nikolai Tro- fïmov. Het nieuwe gebouw komt op korte afstand van de huidige ambassa de aan de Tsjaikovskystraat. drift van China die de vrede en stabiliteit in zuid-oost Azië ver- stoort" aldus een bericht van het Russische persbureau Tass van uit Addis Abeba. Een Westerse diplomaat maakte bekend dat het onmogelijk was om vast te stellen of het Russi sche bezoek aan Ethiopië de werkelijke reden was van het Chinese uitstel, "De Russen zijn echter buitengewoon geïnteres seerd in onderhandelingen", al dus de diplomaat. De betrekkingen tussen China en Rusland zijn nogal gespannen sinds 1960, toen de Sowjet-Unie de meeste van zijn technische adviseurs terugtrok uit China juist op een ogenblik dat China te kampen had met ernstige problemen, waaronder natuur rampen. De beide landen kwamen nog ver der van elkaar te staan toen zij in 1969 in een militaire strijd ver wikkeld raakten rond hun ge meenschappelijke grenzen. De besprekingen die een einde zouden moeten maken aan het grens conflict zijn gedurende de afgelopen 10 jaar zonder overtui gend succes gebleken. CARGLIAR1 - Reddingsploegen bij het bergen van de overschotten van de 31 personen die zijn omgekomen nadat een Italiaanse DC-9 tegen de bergen op dit eiland te pletter vloog Het toestel, dat donderdagnacht op weg was van Alghero naar Cagliari, werd in een hevig onweer door de bliksem getroffen. SAN SALVADOR (AP) - Twee per sonen zijn vrijdag gedood en 27 anderen gewond geraakt tijdens een schietpartij in San Salvador die uitbrak toen linkse demon stranten die het aftreden van pre sident Carlos Humberto Romero eisten hun mars begonnen. Dit hebben ziekenhuisfunctionaris sen bekend gemaakt. Het was niet onmiddelijk bekend wie de schietpartij begon of wie op wie schoot. De verschillen zyn aanzienlijk, waarvan de belangrijkste is dat Londen de grootste macht in handen wil geven van een nieuw te kiezen parlement terwijl het Patriottisch Front die macht toe kent aan een door het volk te kie zen president. Een tweede kloof die overbrugd moet worden is dat het Londense ontwerp voorziet in twee verkie- zingsregisters, een algemeen re gister en één voor de blanken. Een derde van de leden van de Senaat zal gekozen worden door de „Europese" leden van het Huis van Afgevaardigden. Het Patriottisch Front wil van apar te kiesregisters niets weten en baseert zijn voorstel voor de ver kiezingen op het „één man-één stem"-principe, dat geen speciale privileges voor de blanken waar borgt. En waar het Britse ont werp de benoeming van de top functies in de regering in handen geeft van de president op voor dracht van de eerste minister (die door de president wordt aange steld als degene met de meeste stemmen in de verkiezingen), laat het Patriottisch Front die be noemingen alleen aan de presi dent over Macht Het Patriottisch Front maakt er ook een punt van om de president alle macht over de strijdkrachten te geven en om ook beslissingen ten van militaire acties te nemen. Een vertegenwoordiger van het Patriottisch Front zei, dat de Britse opvattingen over de te vormen staat Zimbabwe achter haald waren door de ontwikke lingen in Afrika. „Er zijn hier in Lancaster House (waar de confe rentie plaatsvindt) veel grond wetten voor voormalige Britse kolonies aangenomen", zei hij, „die nu nog alleen maar in biblio theken zijn na te lezen" Hij zei dat wat de Patriottisch Front voor ogen staat geen dictatuur is, maar een uitvoerend president schap zoals dat in de Verenigde Staten bestaat. Waar het de rech ten van de blanken in Rhodesie betrof, liet de zegsman door schemeren dat er geen rekening gehouden zou worden met onder voormalige regeringen verwor ven grondbezit. „Er zou een her verdeling van het grondbezit moeten plaatsvinden", zei hij, en dit punt zal de Britse regering ongetwijfeld onverteerbaar vin den. De Salisbury-delegatie van premier Muzorewa diende de bestaande grondwet als zijn voorstel in. Na een week vergaderen (waarvan in feite niet meer dan zes uur aan officiële gesprekken in Lancaster House) liggen drie voorstellen nu op tafel. De slijtageslag van ar gumenten, tegenargumenten, schipperen en compromissen kan beginnen. Van belang daar bij zal de onzichtbare rol zijn van (Van onze correspondent) JERUZALEM - De Israëlische op perbevelhebber generaal Etan is in opspraak geraakt, omdat hij volgens het Knessetlid Uri Avne- ry gelogen heeft inzake de moord op vier Libanese burgers door een Israëlische officier. Deze zaak, die anderhalf jaar geleden speelde na de Israëlische invasie in Libanon, is nu pas voor het eerst gepubliceerd, omdat de mi litaire censuur publikatie van de feiten heeft verboden. Het gaat volgens informatie van Uri Avnery om moord door luitenant Daniël Pinto op vier Libanezen, die hij met eigen hand heeft ge wurgd uit wraak voor de dood van zijn commandant, die door een sluipschutter gedood Luitenant Pinto werd voor deze vierdubbele moord tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld, maar deze straf werd door de op perbevelhebber tot twee jaar verminderd. Generaal Etan voerde als excuus aan dat de lui tenant onder bijzonder moeilijke omstandigheden had gehandeld, terwijl zijn eigen leven bedreigd werd, en dat de luitenant op een missie, ver verwijderd van zijn eenheid, naar eigen inzicht had moeten handelen. Volgens de feiten die Avnery heeft gepubliceerd, was er geen sprake van zelfverdediging, was boven dien de luitenant niet alleen, maar met twee soldaten, die hij zwijgplicht oplegde, en opereer de hij in de nabijheid van zijn eenheid. Aanvankelijk werd de hele zaak, inclusief het proces, de straf en de strafvermindering, door de mili taire censuur tegengehouden, totdat er iets van uitlekte in de Knesset. Verdere feiten bleven echter voor publikatie verboden, omdat daardoor de moraal van het leger aangetast zou wor den. Knesset-lid Uri Avnery heeft de zaak nu in de publiciteit gebracht door een buitenlandse krant (Los Angeles Times en Harold Tribu ne) in de arm te nemen en aldus de censuur te ontwijken. Zelf ge niet hij parlementaire onschend baarheid en is dus ongrijpbaar voor de justitie. HONG KONG - Het Nederlandse containerschip Steenkerk is gisteren met 164 geredde Vietnamese vluchtelin gen de haven van Hong Kong binnengevaren De Steenkerk heeft de vluchtelingen dinsdag van hun zinkende boot in de Zuidchinese zee opgepiktDe vluchtelin gen zouden in Hong Kong van boord mogen gaan omdat de Nederlandse regering had toegezegd ze te zullen opnemen. In Hong Kong bevinden zich nog steeds meer dan 66.000 Vietnamese vluchtelingen die wachten op hervestiging in andere landen. de zogenaamde frontlpnsta- ten. President Nyerere van Tanzania had gisteravond na een vijfdaags officieel bezoek aan Ierland, een werkdiner met o.a. premier Mar garet Thatcher en de minister van buitenlandse zaken lord Carring- ton. Nyerere staat vierkant achter het Patriottisch Front, en Londen kan zich moeilijk veroorloven zijn visies op het probleem straf feloos naast zich neer te leggen. Immers was hij het niet, die een beroep heeft gedaan op „het ge zag en de autoriteit" van de Brit ten? IRA doodt Noordierse cipier BELFAST - In de Noordierse hoofdstad Belfast is gisteren een gevangenbewaker in zijn auto doodgeschoten. Een tweede ci pier, eveneens in de auto, werd zwaar gewond. De "provisional ira" heeft zich verantwoordelijk gesteld voor de moordaanslag. De Ira heeft de gevangenbewakers de oorlog verklaard, omdat ze deel zouden uitmaken van de "Britse oorlogsmachine" in Noord-Ierland. Amerikaanse senator schuldig aan "laakbaar gedrag" WASHINGTON (Reuter) - De Amerikaanse senaatscommissie voor ethiek heeft geconcludeerd dat de democratische senator Herman Talmadge uit Georgia zich schuldig heeft gemaakt aan financiële malversaties. Het ge drag van senator Talmadge is laakbaar en wordt afgekeurd, zo luidt de unanieme conclusie van de commissie. De commissie legt haar bevindingen nu voor aan de voltallige senaat, die een defini tieve uitspraak moet doen. De staf van Talmadge heeft decla raties geïnd voor een bedrag van ruim 43.000 dollar voor niet ge maakte onkosten. Bovendien is nagelaten zeker 10.000 dollar aan campagne-gelden aan te melden, zoals wettelijk is vereist. Deze gelden stonden op een geheime bankrekening. De senator was van deze malversaties op de hoogte, of had ervan op de hoogte moeten zijn, zo meent de com missie van zes senatoren. Tal madge, die al meer dan 37.000 dollar heeft teruggestort in de kas van de senaat, moet nog eens 13.000 dollar aan ten onrechte opgestreken onkostenvergoe dingen inleveren, zo wil de com missie. De senaatscommissie zal haar be vindingen ook voorleggen aan het ministerie van justitie, dat moet nagaan of tot strafvervpl- ging moet worden overgegaan. Ook gastarbeiders actief stemrecht (Van c correspondent) STOCKHOLM - Morgen worden in Zweden tegelijkertijd provin ciale, gemeentelijke en parle mentsverkiezingen gehouden. De laatste opiniepeilingen geven de sociaaldemocratische opposi tie samen met de communisten slechts 1,5 procent voorsprong. Alles wijst erop dat het een nek- aan-nek-race gaat worden. Op provinciaal en gemeentelijk ni veau mogen ook in Zweden werkzame buitenlanders hun stem uitbrengen. In 1976 kwam een abrupt einde aan het vrijwel onafgebroken 44-jari- ge bewind van de sociaal-demo craten, die binnen één generatie Zweden van een voornamelijk agrarische maatschappij hadden weten te veranderen in een hoog geïndustrialiseeree welvaarts staat. Een sociaaldemocratische welvaartsstaat waarvan de mythe in het buitenland eerst enkele ja ren geleden begon af te brokke len. De internationale laagconjunctuur en de energiecrisis eisten hun tol en ook in Zweden werd steeds meer gesproken over het aanha len van de buikriem. Oorzaak van het verlies van de sociaal-demo craten in 1976 was voornamelijk de door milieuactiegroepen ver oorzaakte zogenaamde „groene golf' tegen de zich sterk uitbrei dende kernenergie. In de verkie zingsstrijd haakten de liberalen hierop in en de Centrumpartij werd rijkelijk bedeeld met stemmen van ontevreden sociaal democraten. Men beloofde in een periode van stijgende werkloos heid 400.000 nieuwe arbeids plaatsen en een volledige afbouw van de zich sterk uitbreidende kernenergie. Na de nederlaag van de sociaal-de mocraten, die van Zweden een steeds meer corporatieve staat hadden gemaakt, werd een drie- partijencoalitie gevormd. Deze bestond uit Conservatieven, Cen trum- en Liberale Volkspartij. Premier werd Thorbjoern Faell- din, de leider van de agrarische Centrumpartij, die een twee jaar durende, met compromissen ge plaveide lijdensweg bewandel de. Conservatieven en liberalen, net als de sociaal-democraten voorstan ders van uitbreiding tot twaalf stuks van het aantal kernreacto ren van de nu in werking zijnde zes, wisten de premier te dwin gen toestemming te geven tot het opstarten van nog* twee reacto ren; iets wat hij categorisch had beloofd nooit te zullen doen. De toestand in de coalitie werd dan ook onhoudbaar. Temeer daar ook de werkloosheid bleef stijgen en de economie steeds wankeler werd. In oktober 1978 was de toestand voor premier Faelldin onhoud baar geworden en zag hij zich ge dwongen af te treden. Olaullsten, leider van de Liberale Volkspar tij, werd premier in de minder heidsregering. Opvallend was dat tegelijkertijd in Zweden het wan trouwen jegens politici in het al gemeen steeds sterker begon te worden. Opiniepeilingen gaven aan dat de maatregelen van de re gering afbreuk deden aan het ver trouwen van de kiezers voor hun gekozen vertegenwoordigers in het parlement. Lekken Tientallen lekken in de kernreacto ren en xq brand in de controle kamer van een ervan deed het debat over kernenergie steeds hoger oplaaien. De regering zag zich gedwongen toe te geven aan de eisen hierover een volks stemming te houden. Dit refe rendum zal echter p^s op 16 maart volgend jaar plaat.'vinden. Op die manier hoopte men een debat hierover uit de verkie zingscampagne te houden, het geen dus niet is gelukt. Een der gelijk referendum heeft slechts een adviserend karakter. Protestmarsen en demonstraties met tienduizenden deelnemers hebben de afgelopen maanden duidelijk gemaakt dat een groot deel van de Zweden het niet eens is met de richtlijnen van de rege ring voor uitbreiding van de kernenergie. Het vertrouwen in het economische beleid van deze regering kreeg een klap toen mi nister van financiën Goesta Bohman tevoren de devaluering van de Zweedse kroon bekend maakte. Dat kwam de schatkist op een verlies van miljarden te staan. Op het ogenblik leent de Zweedse staat miljarden in het buitenland. Bohman, leider van de conserva tieve partij, heeft ook in deze ver kiezingscampagne uitspraken gedaan die nogal wat stof deden opwaaien. Zo verklaarde hij on der meer dat veel mensen in de derde-wereldlanden best tevre den zijn met hun lot. „Ze zijn er aan gewend in krotten te wonen en hoeven maar naar buiten te gaan om bananen te plukken, dan hebben ze te eten". Dat leidde niet alleen tot protesten, maar men bedeelde hem ook met de bijnaam „Goesta Banaan" Vergelijkt men de verkiezingspro gramma's van de vijf grootste partijen, dan ontdekt men veel overeenkomsten. Volgens de opiniepeilingen is het aantal zo genaamde „zwevende kiezers" groter dan in 1976 en daardoor de uitslag natuurlijk onzekerder dan ooit. Winnen de sociaal-democraten, dan is de regeringsformatie geen punt. Krijgen daarentegen de zo genaamd burgerlijke partijen de overhand, dan kan een langduri ge koehandel worden verwacht over de post van premier en de „zware portefeuilles". Buitenlanders Uniek bij deze verkiezingen is het feit dat op gemeentelijk en pro vinciaal niveau ook de in Zweden werkzame buitenlanders mogen meestemmen. In totaal gaat het hierbij nm 227 738 mOIMO van een twintigtal verschillende na tionaliteiten. In 1976 konden ze voor het eerst gebruikmaken van hun kies recht. Toen bleek dat de buiten landers inderdaad wel belang stelling hadden voor de politieke problemen van het land waarin ze wonen en werken. Zestig procent van de indertijd 220.000 gastar beiders bracht toen zijn stem uit. Enkele problemen deden zich toen wel voor omdat sommigen niet op de hoogte waren van de te volgen procedures. De afgelopen drie jaar heeft men door een in tensieve campagne geprobeerd daarin verandering te brengen. Men verwacht dan ook dit keer een grotere opkomst. Omdat in 1976 is gebleken dat de gastarbeiders voornamel ijk op de socialistische partij hebben ge stemd, zou dit nu een voordeel voor de oppositie kunnen bete kenen. Men heeft folders gedrukt in vijftien verschillende talen en intensieve informatiecampagnes gevoerd via radio en televisie. Voor de Zweedse regering is de mo tivatie in de eerste plaats dat stemmen en dus ook verkiesbaar zijn een democratisch recht is - ook voor gastarbeiders. De men sen die hier als gastarbeiders wo nen en werken, betalen ook be lastingen en hebben dus het recht invloed uit te oefenen op de poli tieke infrastructuur van het land, zo wordt verklaard. Het Zweedse voorbeeld heeft ook uitgewezen dat buitenlanders die meestemmen een voorkeur heb ben voor de bestaande politieke partijen van het gastland en zich niet in de eerste plaats opstellen als gastarbeider. In Zweden wa rm in 1W76 maar tw.r lijsten van buitenlanders ingediend maar deze zijn nu beide verdwe- De afgelopen jaren hebben zich wat betreft de gastarbeiders maar weinig echt ingrijpende verande ringen voorgedaan op gemeente lijk of provinciaal niveau. Wel heeft men nu bereikt dat twee gastarbeiders verkiesbaar zijn voor het parlement. Een Finse voor de sociaaldemocratische put ij en een Turk voor de com munistische partij. Men realiseert zich in Zweden na tuurlijk wel dat kiesrecht voor de gastarbeiders geen alleenzalig makend middel is om bestaande problemen op te lossen. Maar het recht deel te kunnen nemen aan twee van de drie verkiezingen en zich ook verkiesbaar kunnen stellen, is wel een stap in de goede richting.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9