ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1979 EXTRA PAGINA 35 ,«©(fi)(n)©§ l?©i uuBti' V©tö€©©^g© fe®yff§ll Door Hein ten Kortenaar ROME - Wat doet een paus in zijn vrije tijd? Er is eigenlijk maar één periode in de geschie denis waarover we op dat punt ruimschoots zijn ingelicht: aan het hof van de renaissance- pausen moet het bui tengewoon vrolijk zijn toegegaan. De lustpriëlen, jachtsloten en vorstelijke villa's rondom Rome, de gewaagde blijspe len (niet zelden vervaardigd door kardinalen) die in het Vaticaan werden opgevoerd, de dagenlange uitbundige feesten en de onwettige na komelingen tonen afdoende aan dat de pausen uit die tijd het zich, tussen de bestuurlij ke beslommeringen en de veldtochten door, niet lieten ontbreken aan luchtig tijd verdrijf. Het schouwspel, dat zich in 1510 ontrolde voor de verbijsterde ogen van de Au gustijner monnik Maarten Luther tijdens diens Rome reis onder het pontificaat van Leo X, zou volgens velen een van de aanleidingen worden voor de hervorming en daar door indirect voor de Ro meinse contrareformatie, die een einde maakte aan de on gepaste vrolijkheid en een steeds strengere levensstijl oplegde aan het pauselijk hof. Verzen We weten nog van enkele pau sen, zoals Pius II en de veel recentere Leo XIII, die zich vermaakten met het vervaar digen van Latijnse verzen. Sommige anderen vonden nog een uitweg in het reizen in de toen nog tamelijk uitge strekte pauselijke staat. De verovering van Rome in 1870 door de troepen van de Sa- voia's, die het laatste pause lijk bolwerk uitriepen tot hoofdstad van Italië en het zomerpaleis op de Quirinaal- heuvel in beslag namen voor gebruik door de geëxcom municeerde koninklijke fa milie (nu is het de ambtswo ning van de president) maak te ook het reizen onmoge lijk. De Romeinen die zich in de eeuwen na het Concilie van Trente met tegenzin hadden gevoegd naar de puriteinse leefwijze van hun celibataire soevereinen, moesten voor taan genoegen nemen met een „gevangene in het Vati caan", die zich zelfs niet meer vertoonde op het balcon van de Sint Pieter. Van vrije tijd werd sindsdien in het geheel niet meer gesproken: alleen het idee al moest een ieder ongepast voorkomen. De paus at alleen, bad alleen, werkte en wandelde alleen en ging, a fortiori, alleen naar bed. Totdat hij in het fascisti sche tijdperk concurrentie kreeg van Mussolini's raam in Palazzo Venezia, voelden de Romeinen zich 's nachts be schermd door het licht in het pauselijk studeervertrek, hoog in het Vaticaan, waar de Paus tot diep in de nacht waakte, gebogen (zo moest men wel aannemen) over kerkelijke documenten. Concordaat In 1929 brachten kardinaal Gasparri en de Duce het con cordaat tot stand waarmee het fascistische regime werd gelegitimeerd en het Vaticaan als onafhankelijke staat werd erkend. Behalve het Vati caanse dwergstaatje kreeg de Heilige Stoel toen ook de be schikking over de vroegere pauselijke villa in Castel Gandolfo. Al de volgende dag verscheen Paus Pius XI op het balkon van de Sint Pieter om de zegen „Urbi et Orbi" uit te spreken en sindsdien begaf hij zich ook ieder jaar naar het nieuw verkregen zomerverblijf voor een wel verdiende vakantie. Dat ook een paus rust nodig kan hebben wilde men wel aan nemen, maar anders dan met rozenkrans en brevier kon men zich hem toch niet voor stellen. Van Pius XII is be kend dat hij iedere middag op hetzelfde uur in de Vaticaan se tuinen ging wandelen. Maar voor de ramen van het Ethiopisch College, die op de tuinen-uitkijken, moesten op dat uur alle luiken dicht en de Vaticaanse gendarmes dien den zich te verbergen achter bomen en struiken om Zijne Heiligheid niet in zijn medita ties te storen. Toen Pius' op volger Johannes XXIII de gewoonte aannam om om de struiken heen te lopen en een gemoedelijk praatje aan te knopen, viel hun verbouwe reerdheid dan ook niet te schetsen. Luiken Meer op hun gemak voelden zij zich met Paulus VI, wiens strenge figuur geheel overeen kwam met de traditionele pausgestalte. Weliswaar hoefden er geen luiken meer dicht wanneer hij in de tuinen ging wandelen en liet hij zich af en toe begeleiden door een kardinaal of monseigneur (met wie hij soms zelfs samen had gegeten), maar het was duidelijk dat hun gesprekken geen lichtzinniger wending konden aannemen dan een gedachtenwisseling over het laatste boek van Jacques Ma- ritain, toch altijd nog een ty pisch pauselijk onder werp. In boeken of artikelen over de paus kon men zijn daginde ling van uur tot uur volgen. Vanaf het opstaan hij het och tendkrieken tot het doven van de pauselijke schemer lamp werd hij in beslag ge nomen door meditatie, gebed, audiënties, studie en ernstige tot stichtelijke lectuur, af en toe onderbroken door een schamele maaltijd. Slechts eenmaal per jaar, tussen de zegen „Urbi et Orbi" op Kerstmis en de daarop vol gende eenvoudige lunch, liet hij zich opvrolijken door het bezoek van zijn familieleden en de ongedwongen hilariteit moet daarbij niet van de lucht zijn geweest. Dat de laatste drie pausen op recht getracht hebben zich te ontworstelen aan de verstik kende greep van dit conven tionele, en in de grond hui chelachtige, pausbeeld, staat wel vast. Dat het hun niet ge lukt is valt te wijten aan de bekrompenheid van hun cle- ricale omgeving. Een paus had te passen in het raam van een heiligenleven; voor ont spanning was daarin geen plaats en verrassingen waren niet geoorloofd. Johannes' gemoedelijkheid, zijn onver wachte bezoeken aan een ge vangenis en een kinderzie kenhuis, Paulus' wereldrei zen, waarbij hij soms in een onheilig gedrang raakte, wa ren tegelijk ook ontsnappin gen uit de opgedrongen rol, en het kostte „het hof' heel wat moeite om de daardoor ontstane plooien glad te strij ken. Verwarring De verwarring na de dood van de eerste Johannes Paulus is typerend: het boek dat hij op bed lag te lezen, zo werd de rste de „Navolging van Christus" Later werd het een ontwerp voor een pauselijk document of de tekst van een te houden toespraak. Had de paus mis schien een boekje van Sime- non mee naar bed genomen? Het is een aardige veronder stelling, die de verwarring ten volle zou verklaren, al moet het niet makkelijk geweest zijn dergelijke lectuur in het Vaticaan te vinden. Cr was een Poolse paus voor nodig om dit hele staketsel in de kortst mogelijke tijd om ver te stoten. Hij komt uit een land waar de clerus, hoe ge trouw ook aan de kerkelijke voorschriften, zich er niet voor schaamt voor de eigen lichamelijke en geestelijke gezondheid te zorgen. Bij hard werk hoort ontspanning, en die kan bestaan uit sport beoefening, vrolijke tafelge sprekken, ontspanningslee tuur, een film en honderddui zend andere dingen waai ieder gewoon mens zich ont spant. Dat een paus ook „ge woon" kan zijn, wilde er bij „het hof' maar moeilijk maar ze hebben zich er wel bij moeten neerleggen. Er wordt nog maar zwak tegengestrib beld, zoals bij het bericht dat de paus in Castel Gandolfo een zwembad had laten aan leggen. „Op doktersadvies" luidde toen een officieel Vati caans persbericht, want dat een paus ook voor zijn lol zou gaan zwemmen blijft de mon seigneurs ongehoord voor komen. Buitenverblijf Nu de paus voor het eerst de zomer doorbrengt in het bui tenverblijf van Castel Gan dolfo, blijkt des te duidelijker dat hij zich niet wil voegen in het nauwe Vaticaanse keurs lijf. Hij wil mensen zien, hij wil met ze praten, en er waren nog maar enkele dagen verlo pen of hij nodigde een groep Poolse jongeren 's avonds bij zich uit in de tuin. Tot diep in de nacht werd er gezongen, gitaar gespeeld en gedanst, gepraat en gelachen. De paus zat tussen hen in, in een rieten tuinstoel, en zijn diepe stem klonk boven alles uit bij het zingen van de oude Poolse liederen. Sindsdien zijn zulke bijeen komsten een vaste gewoonte geworden en jeugdgroepen uit de hele wereld zijn bij de Paus te gast geweest. Op de grond geknield steekt hij het kampvuur aan, soms, tot al gemene hilariteit, heeft hij er drie vier lucifers voor nodig. Als een jolige hopman kruist hij tegen het eind van de avond de armen en hand in hand, in een kring rondom het dovende kampvuur, zingt hij het afscheidslied. Als de laatste gasten uitgeleide zijn gedaan zoekt hij bij het licht van een zaklantaarn de villa op. Waar hij het meest op tegen heeft is het opgesloten zijn. Hij wil naar buiten, al stuit hij daarbij op veiligheids problemen. Meer dan eens heeft hij zich erover beklaagd dat hij bij zijn bezoeken aan Romeinse parochies omringd wordt door een stoet gewa pende politieagenten. In Cas tel Gandolfo steekt hij zater dagsavonds het dorpsplein over, links en rechts een praatje makend, om in de kerk de rozenkrans te gaan voorbidden. Soms blijft hij daarna eten met pastoor An- gelo Pozzi. Hij stak een be zoek af bij de slotzusters van Albano. Skipet Zijn reis eind vorige maand, naar de geboorteplaats van zijn voorganger werd een krachttoer per auto, vlieg tuig, helikopter en kabelbaan kwam hij tenslotte in een vliegende sneeuwstorm hoog in de Dolomieten. Met zijn skipet en windjack en wit-be- stoven wenkbrauwen voelde hij er zich kennelijk in zijn element, tussen de rillerige en lichtelijk verstoorde kamer heren die hem omring den. Voor de rest moet de paus in zijn opsluiting genoegen ne men met de voorbereiding van zijn reizen. Na Mexico en Polen volgen, nog binnen hetzelfde jaar, Ierland, de Verenigde Staten en de Filip pijnen. De uitnodigingen blijven binnenstromen: uit Frankrijk en Spanje, uit Zuid- Amerika en Azië. Ónder het motto „een paus hoort onder de mensen" heeft hij er tot nu toe geen enkele afgewezen en het ziet er dus naar uit dat hij ook in de komende jaren het huidige ritme van de buiten landse reizen denkt te hand haven. Dat betekent hard werk, zoals wel blijkt uit de herhaalde bezoeken van staatssecretaris Casaroli en de zorg-doorgroefde gezich ten van de monseigneurs, die belast zijn met de praktische voorbereidingen. Wat Ierland betreft gaf het Vati caanse persbureau al een maand geleden een verkla ring uit, waarin een bezoek aan Ulster ten enenmale werd uitgesloten. Niet onverklaar baar, want in de huidige situa tie zou dat niet anders dan een provocatie zijn geweest. Gro te verbazing werd er dan ook gewekt toen de nuntius in Ei- re, Gaetano Ali brand i. vorige maand verklaarde dat „een bezoek aan Noord-Ierland meer dan waarschijnlijk was". Nu intussen de IRA Lord Mountbatten heeft ver moord, lijkt een bezoek van de paus in het land van ,,no popery" wel helemaal uitge sloten: Wie beter dan de paus zelf zou in aanmerking ko men voor een voorbeeldige represaille? Het Vaticaan be sefte dat ook en gaf alsnog een verklaring uit dat de paus niet naar Ulster zou gaan. Tekenen Een geheel onverwachte noot werd door de paus aangesla gen toen hij enkele weken te rug sprak over China. Wat be doelde hij met de „hoopge vende tekenen" die hij de laatste tijd had waargenomen met betrekking tot de gods dienstvrijheid in dat land? Sinds de praktische afschei ding van Rome in 1957 van de „patriottische katholieken" in dat land. die onmiddellijk door het Vaticaan tot scheurmakers waren ver klaard, leek de Chinese Kerk geheel ten onder gegaan in de „culturele revolutie". Vorig jaar dook plotseling een tweetal bisschoppen, die van Sjanghai en van Moekden, op als deelnemers aan de natio nale volksvergadering in Pe king. Enkele weken geleden meldde het persbureau Nieuw China dat de katholie ken van Peking hun nieuwe aartsbisschop hadden geko zen, die bij gelegenheid van een aanstaande nationale kerksynode zou worden ge wijd. Een woordvoerder van het Vaticaan haastte zich te verklaren dat een dergelijke benoeming, zonder toestem ming van het Vaticaan, „in principe" als onwettig moest worden beschouwd. Beschouwt de paus deze ge beurtenissen niettemin als „hoopgevende tekenen", en mag men een officiële toena dering tussen het Vaticaan en de Chinese Volksrepubliek, misschien zelfs een pauselijk bezoek aan China, tegemoet zien? Voorlopig lijkt dit voor barig, maar juist van deze paus kunnen ook in dit op zicht opzienbarende initiatie ven worden verwacht. Een paus, die in staat is gebleken alleen al het begrip „vrije tijd" zo grondig omver te werpen, kan ook op allerlei andere ge bieden voor grote verrassin gen zorgen. Geheel onge woon, juist omdat hij zo „ge woon" is, kan hg niet worden afgemeten aan de traditionele lijn van de Vaticaanse diplo matie. Wie had er ooit „avon tuur" van het Vaticaan ver wacht? Juist, maar wie had ooit verwacht dat een zingen de paus de kans zou lopen nummer een op de Duitse hitparade te worden, zoals nu het geval is met de plaat „Lie- der des Papstes". waarop Jo hannes Paulus II met stentor stem valt te horen: Opbrengst voor de Poolse kerk?

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 35