Moeilijke tijden voor vele hengelsportclubs vis sport Honda brengt „tweede generatie" van Civic Mercedes S-serie: niet kleiner, wel zuiniger Citroëns boemerang zee-viswijzer samengesteld door Koos Post Delta: een „kleine, grote jongen" van Lancia Eenvoudige oliecontrole ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1979 mm Honda heeft veel te danken aan de Civic. Het is nog maar ze venjaar geleden dat dit kleine grappige voorwielaandrijver- tje voor het eerst de weg op reed. Toen had Honda als au tofabrikant echt nog geen we reldfaam. Nu zijn er al twee miljoen van die wagentjes over de hele wereld verkocht en heeft Honda de door de Ci vic veroverde bruggehoofden kunnen uitbouwen tot zeer solide vestigingen. Nu heeft Honda de tijd ook rijp geacht voor een "tweede ge neratie" Civic. Het succes volle basisprincipe is natuur lijk gehandhaafd, maar op Zo werd de derd (langer, slanker en met een wat royalere neus). De binnenruimte kon daardoor ook iets worden vergroot. De motor is vergroot tot 1335 cc. Het luxe model is voortaan voorzien van een vijf versnel lingsbak en men heeft driftig gedokterd aan de wielophan ging. Men heeft gekozen voor het zogenaamde offset- springsysteem dat in de Ac cord tot zeer bevredigende resultaten heeft geleid. Door het verbeteren van het lakprocedé heeft Honda ge probeerd betere bescherming tegen corrosie op te bouwen. Het onderhoud van de nieu we Civic is eenvoudiger ge worden. Het verversen van de motorolie behoeft pas om de 12.000 kilometer te gebeuren. De vernieuwde Honda Civic 1300 wordt naast de drie- en vijfdeurs modellen nu ook als stationwagen geleverd. Een wagen meteen laadvermogen van 485 kg. De lengte van deze uitvoering is 16.5 centimeter meer dan van de normale vijfdeurs. pan produktie worden ge- Niet lang daarna zul len zij ook in Nederland ver krijgbaar worden. Tegen welke prijs is nog niet precies te zeggen, maar men kan ver wachten dat deze prijzen zo n vijf procent hoger zullen lig gen dan die welke nu op de prijskaartjes staan. Ook Mercedes is de weg i zuiniger motoren ingeslagen We hebben er al eerder op gewe zen dat vele fabrieken vooral voor de dorstige broeders on der hun produkten op zoek zijn gegaan naar wijzigingen die tot een lager benzinever bruik zouden leiden. Ook Daimler-Benz heeft zich nu in die rij geschaard want bij de presentatie van de nieuwe S- klasse werd bijzonder veel nadruk gelegd op het gunsti ger brandstofrendement Mercedes heeft volgens zeggen zeven jaar gewerkt aan deze nieuwe serie. Men heeft echter geweigerd de bezuiniging van brandstof te zoeken in kleinere modellen. "Wanneer men bedenkt dat onze S-klas- se limousines tweemaal zoveel kilometer per jaar met een belangrijke grotere bezet tingsgraad afleggen dan het gemiddelde van alle perso nenwagens in Duitsland dan is de gewenste brandstofbe sparing alleen door technisch betere oplossingen te berei kenzo verklaarde Friedrich i>an Winsen, de Nederlandse chef personenwagenontwik keling bij Mercedes. De vernieuwde klasse omvat ze ven typen: van 280 S tot 500 SEL (met topsnelheden van 200 tot 225 kilometer per uur) Hoewel er van een sterk ge wijzigde carrosserie sprake is kan men toch duidelijk nog de "Mercedes-trekken" herken nen. Maar er is uitzonderlijke aandacht besteed aan ge wichtbesparing waardoor een lager brandstofverbruik kon worden gerealiseerd Volgens de fabriek is ten op zichte van de voorgangers een "besparing" van tien procent bereikt. Bovendien heeft men op het instrumentenbord een 'econometer" aangebracht die de bestuurder automatisch informaties geeft over de in vloed van zijn rijstijl op het brandstofverbruik. De wagens werden voor het eerst op de autotentoonstelling in Frankfort aan het publiek ge toond. Wat zij te zijner tijd in Nederland zullen gaan kosten is nu nog niet te zeggen. Maar de verfijnde en zeer geavan ceerde techniek zal men onge twijfeld ook in die prijzen te rugvinden Een van de leuke trekkers op de Autosalon van Frankfort die eergisteren met het nodige vlagvertoon is geopend is de nieuwe Lancia Delta: de "kleine grote jongen" Het zal nog even duren voor de ze jongste van Lancia in de Nederlandse showrooms zal staan. Pas begin volgende maand zal hij aan de interna tionale autovakpers worden voorgesteld. Dat weerhield de fabriek er toch niet van de wagen alvast op de show in Frankfort neer te zetten. heeft men zo n 120 handge maakte Delta's de weg op ge stuurd. Ze hebben bij elkaar zo n 360.000 kilometers afge legd. In gunstig en ongunstig klimaat. In hitte en kou. Over gladde snelwegen en over barre terreintr^jecten. De Delta is een voorwielaan drijver met dwarsgeplaatste motor voorin, een vijfver snellingsbak en rondom on afhankelijke wielophanging De wagen zal in drie versies op de markt komen met keu ze tussen een 1,3 en 1,5 liter motor. Hij meet niet meer dan 3,88 meter en kan volgens op gave een snelheid van onge veer 160 kilometer per uur halen. De Delta is de terugkeer van een succesvol model uit vroeger jaren, een auto in de kleine middenklasse. Voor de laat ste wereldoorlog bijvoor beeld waren er in die klasse de - zoals Lancia ze noemt - "kwaliteitsauto's" Augusta, Ardea en Aprilia. Later waren er de Appia en de Fulvia. Op deze traditie wil Lancia voortbouwen met de Delta. Controleert u geregeld uw oliepeil° We vrezen dat maar weinigen zo n vraag bevestigend zullen beant woorden.De meeste automobilisten geloven het welen vertrouwen blindelings op het rode lichtje op het dashboard. Waarbij ze ge makshalve maar vergeten dat men dan in feite te laat ts.Dan is de schade al aangericht. Geregeld controleren is noodzaak. Daarom kan men in een aantal duurdere wagens meterljes op het dashboard aantreffen die het oliepeil aangeven. Zodat men nauwkeurig in de gaten kan hon den hoe het onder de motorkap is gesteld. Maar de meeste merken hebben zo n voorziening (nog) nietWie dat mist kan nu terecht bij Amtech in Amsterdam. Deze firma brengt een apparaatje op de markt waarbij de automo bilist zijn auto niet uit hoeft om het olieniveau te controleren. Volgens de gebruiksaanwijzing is voor iedere doe-het-zelver zeer eenvoudig te monteren. Men behoeft alleen maar een gaatje in het dashboard te boren, de gewone peilstok te vervangen dooreen dun plastic buisje en deze volgens de handleiding aan te sluiten op een melertje op het dashboard. Eén druk op de knop en men weet hoeveel olie er nog in het carter zit. Voor een bedrag van f.5428 incl. btw) kan men deze "Oil-O- Check" kopen. Volgens de importeur heeft de Zweedse TNO dit apparaatje dat als het goed blijft functioneren inderdaad een nuttig accessoire is) goedgekeurd Tegen schade als gevolg van het onverhoopt toch niet goed functioneren van het metertje heeft de fabrikant zich verzekerd. Bij Citroèn Nederland vindt men het vrij triest. Twee jaar geleden kondigde Citroen aan dat het van dat moment alleen nog maar "rijklaar prijzen" zou geven. Dus de prijs van de auto inclusief alle kosten die met de aflevering zijn gemoeid. Een initiatief dat van vele kanten hartelijk werd toegejuicht. Zo luidruchtig was dit applaus dat iedereen eigenlijk verwachtte dat andere merken dit voorbeeld wel snel zouden volgen. Het bleek echter ijdele hoop. De autowereld wilde Citroen niet op dat heilzame pad volgen. Wél werden de aflevenngskosten wat dui delijker geëtaleerd, maar ze werden niet in de prijzen zelf opge- Zo werkte het voor Citroen als een boemerang. Bij vergelijking leken de prijzen van het Franse merk hoger dan die van de con currenten, want niet iedereen bleek zich te realiseren dat voor aflevering van die "concurrent" ook nog eens een bedrag was verschuldigd. Directeur Guesde kon het niet nalaten dat wat droevig te constate ren toen hij dezer dagen de pers nog eens wees op de nieuwe twee liter motoren die voor de CX-serie zijn ontworpen. De nieuwe modellen Reflex en Athéna zijn ermee uitgerust. Groter vermo gen. beter koppel en hogere compressie Heel eenvoudig ver taald: betere prestaties tegen minder brandstof. Een gemiddeld gebruik van één op tien moet nu haalbaar zijn. De Reflex kost f.25.636 en de luxueuzere Athena precies drie mille meer. Let wel: dat zijn rijklaar prijzen. Als dat niet het geval zou zijn, zouden die prijzen zo n 650 gulden lager liggen.... In de hengelsport is op het ogenblik een opmerkelijke ontwikkeling aan de gang. Aan de ene kant blijkt de belangstelling voor deze actieve vorm van vrije tijdsbesteding nog toe te nemen, wat onder meer blijkt uit de voortdurende stijging van het aantal verkochte viskaarten op de postkantoren, en de ge stadige toeloop van nieuwe leden bij hengelsport organisaties als de Hengelaarsbond voor Leiden en omstreken. Aan de andere kant is er een duidelijke afkalving merk baar bij de wedstrijdvisserij in clubverband U kent ze wel: die verenigingen die weke lijks met enkele tientallen le den de waterkant plegen op te zoeken om een onderlinge competitie af te werken. In die vorm van hengelsport blijkt op het ogenblik flink de klad te zitten. Clubs die een aantal jaren gele den nog een bloeiend bestaan hadden dreigen nu door een voortdurend ledenverlies in hun voortbestaan te worden bedreigd. En dat zijn dan ver enigingen. waarvan de mees te al meer dan een hajve eeuw bestaan en sommige zelfs al meer dan driekwart eeuw. Ik vermoed dat die duidelijk te ruglopende belangstelling anp to». voor dit facet van de hengel sport te verklaren is uit een recreatiepatroon, dat zich de laatste jaren nogal gewijzigd heeft en waarvan de gevolgen nu steeds duidelijker merk baar worden voor het vereni gingsleven. Vrije zondag Het is nog maar een jaar of twin tig geleden dat het een van zelfsprekende zaak was, dat vader op z'n vrije zondag er 's ochtends vroeg met de club op uit trok op een wedstrijdje te vissen. Meestal verplaatste men zich van de verzamel plaats naar het favoriete "stekkie" per fiets of brom fiets. Het gebruik van een au to was een in die dagen zeld zaam verschijnsel. Er werden dan enkele uren ge vist en bij vele clubs was het de gewoonte dat er na afloop van zo'n wedstrijdje nog even werd "nagepraat" in een of andere etablissement, waar de alcoholica dan ook wel eens lustig wilden vloeien. Niet zelden gebeurde het dat de wedstrijdvissers zich later op de dag niet helemaal "brandschoon" meer bij de echtelijke woning vervoeg den. Die combinatie van vissport en alcohol - vroeger een onmis kenbaar gegeven - wordt nu nog door de reclamemensen te baat genomen om in een Ster-spot de een of ander kruidige sterke drank te pro pageren. Een bootje, wat mist op het water. Dan een visser, waarvan je op een mijl af stand kunt zien dat hij nog nooit een hengel in z'n hand heeft gehouden en ten slotte het vredige tafereeltje in het kroegje met de fles midden op tafel. Om met Koot en Bie te spreken: falsisme in optima Een foto daterend uit 1939. Toen was de belangstelling voor de wedstrijdsport nog uitzonderlijk groot Autobezit Er zijn twee ontwikkelingen die dit traditionele beeld van een visdag nogal ingrijpend heb ben gewijzigd. In de eerste plaats is dat het sterk toege nomen autobezit. De henge laar is veel mobieler gewor den dan vroeger. Visplekken die in het verleden buiten het gezichtsveld lagen - onbe reikbaar waren - zijn nu met een snel vervoermiddel bin nen handbereik. Bovendien is het aantal aanverwante re creatiemogelijkheden de laatste jaren belangrijk toe genomen. Neem de hele wa tersport. die zich werkelijk stormachtig heeft ontwik keld. Gezin Maar wat volgens mij een factor vormt die van nog grotere importantie is, dat is de emancipatie en de toegeno men gezinsrecreatie. Vissen is bezig steeds meereen vrije tijdsbesteding te worden van het hele gezin. Vader heeft niet meer het privilege om er alleen op uit te kunnen trek ken. Dat gebeurt veel meer dan voorheen met het hele gezin. En het is duidelijk dat het clubverband daarvoor moet wijken. k grijp nog even terug op die watersport. Vele hengelaars beschikken - als liefhebbers van het water - over een bootje waarmee men als het mogelijk is al op vrijdag avond of zaterdagochtend vroeg vertrekt en pas zon dagsavonds terugkeert met het hele gezin. In zo'n geval is er voor het verenigingsleven weinig of geen plaats. Leegloop In de Leidse regio kampen di verse clubs met een dergelij ke leegloop. Er zijn vooraan staande verenigingen die doorgewinterde wedstrijd- vissers hebben verloren aan de gezinsrecreatie. In sommi ge gevallen slaagt men er zelfs niet meer in om een tiental en thousiaste hengelaars bij el kaar te krijgen. Natuurlijk er zijn nog uitzonderingen op die regel, maar zo erg veel zijn het er toch niet meer Een zeker bewijs voor die ta nende verenigingsgeest •vormt ook de Leidse hengel- competitie, die dit jaar een stille dood is gestorven en waarvan het twijfelachtig is of r uit de as zal her- njzi erd Vele jarei jmstree chter competitie deelnamen. Competitie Toen dit jaar de inschrijving voor de Leidse hengelcompe titie werd gesloten bleken er zegge en schrijve drie team te zijn die zich hadden aan gemeld. Daarop besloten de organisatoren om voor het eerst in vele jaren de wed strijden niet te laten door gaan. Hoewel de hierboven geschetste ontwikkelingen zeker een belangrijke rol hebben gespeeld, zou het onjuist zijn de "dood" van de competitie daar helemaal aan toe te schrijven. Het is buiten kijf dat de nog al tijd woedende vraag of er nu wel of niet met vers de vase gevist mag worden en of er nu wel of niet gevoerd mag wor den met rode maden een be langrijke splijtzwam is ge weest De wedstrijdvissers blijken door dat verschil van mening in twee kampen te worden verdeeld, met het ge volg dat de competitie ter rechts worden georganiseerd. Maar ook daar zie je ontwik kelingen die niet al te gunstig voor de wedstrijdsport ge noemd kunnen worden. Het aantal inschrijvingen is in vele gevallen afhankelijk van de prijzen die er in de wacht te In feite betekent het dat het sportieve element op die ach tergrond dreigt te raken en het uitganspunt van de wed strijden steeds meer het gel delijke gewin wordt. De be- i de pryzenkast van de club. et het afle geling ben ik kkelingen zyn die ons ef stemmen Ik signa- at de stem van de hen- art op landelijk niveau ord bez Waar •d strijd v vorden uit voortvloeit ie toekomst n in aantal be la aken hoop ik u in ell Igende seizoen Ov berichte

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 31