Bewoners eisen speelplaats in de wijk Voorhof "De Club geen moment meer dan aardig en zonder "body Toch proces tegen zestal studenten Klikspaanweg ^eidse agenda In Leiderdorp PAGINA 2 STAD EN RAND ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1979 LEIDEN - De sfeer die sinds de Amerikaanse premiere in 1976 rond het stuk "De Club" hing, was veelbelovend. De door de Amerikaanse schrijfster Eve Merriam ontworpen "muzikale verstrooiing", die gisteren de Leidse Schouwburg aandeed, stoelde op een zeer oorspronke lijke aanpak. De handeling speelt zich af in een "heerensociëteit" anno 1903; de tijd dat de wereld nog volledig in handen van de mannen was, met heel hun bot heid, vooringenomenheid en droef stemmend gepraat over "de vrouwtjes". En al die met chau vinisme overladen mannenrollen moesten worden gespeeld door vrouwen. Dat was de grote vondst van Eve Merriam. Zoiets doet een flonkerende satire verwachten, een spel met dub bele bodems, een briljante ver binding naar deze tijd met zijn ferm in beweging zijnde vrou wengroepen. Aan die (misschien ten onrechte) hooggespannen verwachtingen kan "De Club", zo bleek gisteravond, onmogelijk voldoen, omdat het stuk in zijn structuur te weinig ambitieus is 'De Club" is inderdaad niet meer dan een verzameling liedjes, sketches, revuenummers, grap pen en grollen uit de periode rond de eeuwwisseling, gespeeld door vrouwen in mannenkleren. Het stuk ontbeert "body", het bezit geen dialoog die richting geeft aan de gebeurtenissen. Nu kan men zeggen dat herensociëteiten in die dagen voornamelijk hol vertier en leeg gezwets produ ceerden, maar het toneel heeft nooit tot taak gehad exact de rea liteit na te bootsen. Het behoort er altijd een dimensie aan toe te voegen. En dat nu ontbreekt bij "De Club". In handen van een man als Dimitri Frenkel Frank had het stuk tot iets groots kun nen uitgroeien. Nu is het alleen maar aardig, zeker, maar geen moment meer dan dat. De belangrijkste personages in "De Club' zijn: president Hendrik Steyn (Adèle Bloemendaal), de oudste van de heren, vele malem gehuwd; Allard Tadema (Annet Nieuwenhuizen), de voorzitter van de ballotagecommissie, vrij gezel, van beroep vrouwenarts, zijn werk is zijn hobby; pen ningmeester Dirk van Kempe (Sytha Bolt, die verdienstelijk de zieke Els van Rooden verving), getrouwd met een rijke ban kiersdochter; Robert Dutilh (Jenny Arean), advocaat, nieu weling in deze gelederen, pas ge trouwd en nog dol op zijn vrouw; Karei de piccolo (Sylvia Alberts), Pieter het manusje van alles (Jes Vriens) en de pianospelende maestro (Maijes Benoist). Van dit zevental blonken vooral Annet Nieuwenhuyzen en Adèle Bloemendaal uit. Annet Nieu wenhuyzen maakte van Allard Tadema een schitterende pseudo grand seigneur. Er werd door de actrices echt wel uitgehaald wat er in zat, maar er zat, zoals gezegd, te weinig in. "De Club" is overigens met zijn liedjes grappen en grollen best onderhoudend, zij het aan de kor te kant. De bezoekers van de Leidse Schouwburg stonden gis teravond om kwart voor tien al weer op straat. Volkomen ten onrechte was er geen pauze ingelast. Vanavond is er in de Leidse Schouwburg nog een voorstel ling van "De Club". RUUD PAAUW LEIDERDORP- "Dit is een jonge wijk met jonge mensen en veel kleine kinderen. En er is hier in de directe omgeving nog steeds geen speelterreintje, terwijl ons dat op een voorlichtingsmiddag beloofd is door de gemeente", zegt mevrouw Verplancke, be woonster van de Leiderdorpse nieuwbouwwijk Voorhof. r de wijkbewoners graag een speelveldje gereali- Mevrouw Schrijff die even verder op woont heeft langs de Sleu- telbloemzoom en de Klimop- zoom al zo'n dertig handtekenin gen opgehaald die aan de ge meente overhandigd zullen wor den als aandrang om een speel plaats bij de huizen te krijgen. "We wonen hier nu anderhalf jaar. In die tijd waren er nog zoveel open plekken in de wijk dat we steeds verwachtten dat daar wel nog een speelterreintje zou ko men wanneer maar eenmaal de huizen af waren. Voorhof is nu volgebouwd maar echte speel ruimte is er bij onze huizen niet", zo voegt mevrouw Verplancke eraan toe. Mevrouw Verplancke woont zelf aan de Sleutelbloemzoom. Zij en de andere mensen in de omrin gende straten willen een be schermde speelplaats in de buurt hebben. Gedacht wordt daarbij door de ouders aan de plantsoen tjes tussen de Klimopzoom en de Sleutelbloemzoom, het plant soentje tussen de Klimopzoom en de Kreken of de parkeerplaats bij de Sleutelbloemzoom. "Dat groen met die boompjes is op zich wel allemaal erg leuk, maar de ouders hier hebben toch meer aan een plek waar de kinderen kunnen spelen. Er zou best een voetbalveldje aangelegd kunnen worden of zoiets". Ook het nut van de parkeerplaats valt zij aan. Deze staat volgens haar praktisch altijd leeg, een ideaal terrein voor spelende kinderen dus. "Voorhof, nieuw, modern, aan alles is gedacht om de wijk leefbaar te maken. Groenbeplanting, goede wegen, afgeschermde straatjes, parkeerplaatsen, een winkel en zelfs een klein eilandje. Het lijkt allemaal prachtig. De groenbe planting wordt gebruikt. Veel wordt vernield en de kinderen worden veijaagd. De mooie as faltweg blijft als alternatief voor het voetbalveld. Maar dat is weer gevaarlijk, de kinderen worden weer veijaagd. De afgeschermde woonstraatjes zijn lekker rustig, laten we het zo houden, dus de kinderen worden weer veijaagd. Dan maar op de parkeerplaats Die lijkt rustig en er is ruimte ge noeg, maar een auto met deuken en krassen wordt niet gewaar deerd, dus weg kinderen zo stelt de familie Verplancke Eigen gebied "Maar kinderen spelen en er is na anderhalf jaar nog steeds geen speelruimte, geen afgebakend terrein waar de kleine kinderen zonder gevaar te lopen kunnen doen en laten wat ze willen. Een groot plein, een stuk grond, een lap gras. Een eigen gebiedje waar er niet uitgekeken hoeft te wor den en waar geen mens hen op de vingers tiktzo vervolgen de ouders. Mevrouw Schrijff, die langs de deu ren zo'n 40 handtekeningen heeft opgehaald, heeft deze inmiddels doorgegeven aan de vrouwenad viescommissie voor de woning bouw in Voorhof. Deze commis sie vormt een tussenschakel tus sen bewoners en de gemeente. "De gemeente heeft de wijk verder keurig verzorgd, mooi betegeld en leuke groenvoorzieningen aangelegd, maar toen het steeds meer volgebouwd werd en er geen open plek meer overbleef begonnen wij te vrezen dat de kinderen daar geen speelkansen meer zouden hebben", vertelt mevrouw Schrijff. "In de Dra- gontuin is wel speelmogelijkheid voor de kinderen. Daar staat een klimrek en wippaaltjes. Maar dat is voor de kinderen van de Kli mopzoom en de Sleutelbloem zoom te ver weg. Wij kunnen de kinderen daar niet alleen laten" Haar lijkt het gebiedje tussen de Klimopzoom en de Kreken een geschikte plaats voor een speel terreintje, omdat dit daar be schermd wordt door huizen. "Er is in feite in deze wijk ruimte ge noeg. Het is niet erg op elkaar ge bouwd. Ze hebben die ruimte ook wel ingevuld met groen en bankjes en bloembakken, maar daarbij geen rekening gehouden met de kinderen" Mevrouw Wesseling, contactper soon van de vrouwenadvies- or Voorhof zegt dat er wel eens gespro ken is over het plaatsen van speeltoestellen en dergelijke in genoemde buurt. "Dat is nu een plantsoen geworden en wij moe ten nu als commissie uitzoeken hoe dit heeft kunnen gebeuren" In de vergadering van 27 septem ber van de vrouwenadviescom missie zal besproken worden wat gedaan moet worden. Daarna zal het doorgespeeld worden aan de gemeente. Van gemeentezijde wordt meege deeld dat de mogelijkheid aan wezig blijft dat een van de plant soentjes in een speelterreintje veranderd. De terreintjes voor kinderen zijn in de Voorhofplan nen nauwkeurig uitgewerkt. El ders in de wijk moeten er nog en kele aangelegd worden. LEIDEN - De stichting Studenten Huisvesting zal naar alle waarschijnlijk heid toch proberen via de gerechtelijke weg een zestal bewoners van de Klikspaanweg uit de stu dentenflat te weren. De stichting heeft een kort geding tegen de bewoners aangespannen. Dat zal, als de procedure wordt voort gezet, dienen op 16 okto ber in het Haagse Paleis van Justitie. Aanleiding tot het proces zijn de klachten van bewoners van Klik spaanweg 39 en 42 over de over last die de betreffende studenten hun medebewoners in de nacht van 5 op 6 augustus bezorgden. Ze zouden die nacht o.m. nazisti sche en fascistische leuzen heb ben geventileerd en mensen hebben lastiggevallen. De feite lijke overlast en irritaties bestaan echter al jaren. Adviseur Th. J. van der Heyden van de stichting heeft inmiddels het onderzoek naar de beschuldigin gen voor het grootste deel afge rond. De resultaten wijzen er vol gens hem op dat een aantal huur- Studentenhuisvesting spant kort geding aan ders zich ernstig hebben misdra gen. Van der Heyden zegt niet te geloven dat de zes bewoners van de nummers 38 en 43 nog langer geduld kunnen worden. "Ik heb de indruk dat het ontstellend is" aldus de juridisch adviseur. Inmiddels hebben de bewoners Burgemeester Voorschoten neemt ontslag VOORSCHOTEN - Dr. J. van der Haar, burgemeester van Voor schoten, is van plan om zijn functie per 1 december neer te leggen. Van der Haar, 63 jaar oud, wil gebruik maken van de zogenaamde VUT-regeling voor ambtenaren (Vervroegde uit treding). Burgemeester Van der Haar heeft de Voorschotense gemeenteraad schriftelijk van zijn beslissing op de hoogte gesteld. Van der Haar was gisteravond niet voor commentaar bereikbaar. Klikspaanweg 39 en 42, die de bal aan het rollen brachten, een brief naar het Openbaar Mi nisterie geschreven. Ze vragen het ministerie in hoeverre de ge beurtenissen in de nacht van 5 op 6 augustus strafbare feiten zijn, en zo ja, of daar gerechtelijke stappen tegen genomen kunnen worden. Ook willen ze weten of het Openbaar Ministerie eventu eel tot strafvervolging wil over gaan. Mede naar aanleiding van de recen te gebeurtenissen in de studen tenflat heeft een aantal bewoners een zogenaamde "huurdersbe langenvereniging" opgericht. De vereniging wil als rechtspersoon fungeren, die eventueel direct met de stichting overleg kan voe ren ten tijde LEIDEN - In het winkelcentrum De Kopermolen in de Merenwijk zijn gisteravond de wereldkampioenschap pen kinderwagen-zitten begonnen. Aan dit spektakel doen vijftien teams, elk bestaande uit twee personen (een baby en een baby-sitmee. De teams hebben de hele nacht doorgezeten en moesten het toch vanmiddag drie uur zien uit te houden. De kampioenschappen werdenomlijst met tal van activiteitenzoals orgel-demonstraties, kwissen wedstrijdenop de home-trainereen optreden van het dans- en showorkest "De Trawanten'' en verder kon de jeugd met een treintje een rondrit door het winkelcentrum maken. LEIDEN - Op de Visser 't Hooft scholengemeenschap aan de Kagerstraat in Leiden zijn de afgelopen twee dagen allerlei "Volksspelen" georganiseerd voorde leerlingen. Dit in verband met het 60-jarig bestaan van de school. Ter gelegenheid van dit jubileum viert de voormalige chr. HBS, uitgegroeid tot de grootste scholengemeenschap in de Leidse regio, de hele maand feest. De spelen van afgelopen donderdag en vrijdag maakten daar deel van uil. Op de foto enkele deelnemers aan het ondei deel spr ietlopen dat uiteraard volop belangstelling trok en voor de nodige hilariteit zorgde wanneer er weer eens een deelnemer in het bassin stortte. Zaterdag Stadsgehoorzaal - 5e Leidse Folkfestival van 14 - 24 uur. Doorlopend programma in 4 zalen. Stadsschouwburg - "De Club", m.m.v. Adèle Bloemendaal, Annet Nieuwen huizen, Els van Rooden, Jenny Arean, Sylvia Alberts, Jes Vriens e.v.a. Vrijdag 14 en Zaterdag 15 sept. 20.15 uur. Stadhuisplein, Vrouweninformatie markt. 's Avonds feest in het vrouwen huis, Nwe. Rijn. Opening Huize "Buitenzorg" - 10 uur Rooseveltstraat, door Wethouder Tes- selaar. Met Fancy Fair. Ton Menkehal - 11 uur opening Skate Board centr. Vondellaan. Sanders - Levendaal/Hoek Korevaar- straat, Antiekmarkt, 9.30-17 uur. Haarlemmerstraat - bij Hartebrugkerk, marktkraam Rode Kruis (Welfare werk) leidato - openingstijden vrij -19.00-22.30 uur. za - 11-17 uur. zo - 11-17 uur. Warmond - 20 uur Concert Londens John Bateskoor in Herv. kerk. Oegstgeest - 14.30 uur. Optocht antieke wagens. Start Lijtweg. Grote fietssterrit - van de ren- en tour vereniging "Swift", centr., adres.: Club huis Swift, Adm. Banckertweg, ind. ter rein De Waard. Zondag Jazz on Sunday - Rest v. Hans Menken, Boshuizerlaan 1open huis om 14.30 uur. Middelweg 19c, kindervoorstelling Leids poppentheater, 14.30 uur. Tel. 125802. Volkshuis - Haarlemmerstraat 73b, Femke, ontmoetingscentr.voor vrou wen. 13-16 uur. Maandag Stadhuis - Commissie Algm. en Best. aangelegenheden, 20 «uur. Ontmoetmgscentr., hoek Boshuizer laan, bejaardensoos Zuid-West. 14.30 Oegstgeest - Rijnlands lyceum, 20 uur, Modeshow. Zoeterwoude - 19.30 uur, tafeltennis wedstrijd i.v.m. 25-jarige bestaan van de tafeltennisclub in "het Centrum". Voorschoten - 20 uur Orgelbeiaardcon- cert in de Dorpskerk. Leiderdorp - 20 uur Commissie Beleids bepaling en Belastingen. Wassenaar - 19.45 Raadsvergadering. ARTSEN Voor spoedgevallen wordt de weekend dienst van zaterdag 10 vm tot zondag 24 uur waargenomen door de volgende art sen: Wijk 1 (Morswegkwartier, noord binnenstad), J. Reinders, G. Brandstraat 29 tel. 760947. Wyk 2 (Kooi en Meren wijk) P. Tan. Schoenerwal 13 tel. 210890. Wijk 3 (de Waard, Professorenwijk, Tuinstadwijk en zuid-binnenstad), A. v. Luyk, Wasstraat 2a, tel. 122522. Wijk 4 (Zuid-West en Haagwegkwartier), tot zo 8uur vm. B. Roos, Zocherstraat 1, tel. 766123; zo vanaf 8 vm. F. Lahr, Zoeter- woudse Singel 11, tel. 120347. Leiderdorp - Za 15 sept. H.P. van Wijk, vd Valk Bouwmanweg 198, tel. 890539. Zo, 16 sept. J. van der Leden, Hoofd straat 8, tel. 894539. Spreekuur van 12.30-13.00 uur. Voorschoten - Za 15 sept. G. Schotanus, Leidseweg 305, tel. 766462, zo 16 sept. W van Dam, Palestrinalaan 29, tel. 3960. Warmond - J. Hoornweg, Prof Aalber- senlaan 2, Voorhout. Tel. 02522-11393. Oegstgeest - J. de Haan, Oranjelaan 26, tel. 156505. APOTHEKEN De avond- nacht en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 14 tot 21 sept. door Blanken, Hoge Woerd 171, tel. 120347. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uit sluitend voor spoedgevallen van een taxi, tel. 122444 gebruik maken. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten hoorden van de Rijn 134604; tel. ten zuiden van de Rijn, 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd - Ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m do. van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - Zr. C. Koster, Helmstraat 43 tel. 02523-3137. DIERENARTSEN Weekendregeling dierenartsen Muur- ling/Roest/Helder - F. Muurling, Plant soen 23, tel. 125057, Weekendregeling dierenartsen Krol/v. Gool/Vestjens - F van Gooi, Pr Fredenkdreef 14, Katwijk, tel. 01718-74781. B. Boer, Boshuizerlaan 26, tel. 764058. SÖS-dienst Gehoor per telefoon. Als u in nood verkeert of eenzaam bent, kunt u al tijd per telefoon (uit)praten of in formatie krijgen. U vindt dag en nacht gehoor. Vertrouwelijke. Tel. 071-125202. Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Warmond en Zoeterwoude. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 43,05 Kwartaalabonnement per post f60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2